Raadslid vindt gevoelige plaat uit Tunis vervelend tegen Laos en Cambodja na bestand AMRO-BANK VERHOOGT SPAARRENTE WEER MET A ALBER A AD Deel van staf werd mislukking CAO grafici goedgekeurd wil ontslag van directeur Ruppert houd* gesprek met zes partijen Actie „Heel Vietnam” Washington „overweegt luchtacties” DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 6 VANDAAG IN ERBIJ: AUTOBEDRIJF KONING BV NUTSSPAARBANK HOGE RENTE DAGELIJKSE BEREKENING VOLLE KORREL v.d. Vooren bakt 't F 40* Het woord is aan.. VOLGENS AMERIKAANSE MINISTERIE VAN DEFENSIE Rechter beslist over buikdanseres-dia Werkgevers komen met nieuwe CAO-voorstellen Bij Nieuw Unicum Verder in de krant Telefooncentrale in Soest ingestort HET WEER Prijs olieproducten gaat weer omhoog Krachtige wind De angst is nog niet verdwenen in het watersnoodgebied Als je drie dode kinderen opraapt schiet je gemoed wel vol alleen van import Lodewijk de Boer en zijn opzienbarende Family: barstend van Nieuwe astma-kuur creativiteit voorgesteld Heiba preekt volstrekte solidariteit Oppositie tegen sluiting Oosterschelde Deze krant bestaat uit: achtentwintig pagina’s ZATERDAG 27 JANUARI 1973 63e jaargang nummer 71 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Kerkdiensten Radio entv Strips Kunst Economie Sport Autoplaatwerk en spuitwerk in moffelcabine BERENDSEN N.V. 2 3 3 3 7 6 8 8 9 11 12, 13 IJmuiden's dealer Showhal Vechtstraat 2 tel11001 Service+Adm. Bloemstr34 tel: 15141 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. IJmuider Courant dor atius Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Grafische Bedrijven Damiate B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling 9,30 p.mnd, 27,00 p.kwartaa] (p.post 30,00), p.jaai 106,20. Losse ars w cent. (Van onze Haagse redactie) de girostortingen wordt meer verwacht. ADVERTENTIES ADVERTENTIES het tot KNMI tedere mens is iedere dag een inder Het vraagstuk van eventueel toekom stig militair optreden van Amerika in Indo-China kwam ter sprake toen het Pentagon bij monde van Friedheim zijn plannen over het naar huis halen van de krijgsgevangenen in Indochina ontvouw de en meedeelde dat vice-president Ag new morgen naar Zuidoost-Azië gaat. De werkgevers hebben verder voorge steld de vakantietoeslag in 1973 te ver hogen van 7,4 op 8 percent, de werk geversbijdrage aan het vakbondswerk te verhogen van f 15 per werknemer per jaar tot 18, de vakantie in 1973 met twee dagen uit te breiden tot een basis vakantie van twintig dagen, de arbeids tijdverkorting van 421/» uur nu in twee fasen terug te brengen tot 40 uur op 31 december 1974. Het nieuwe gebouw was vrijwel ge reed toen bij het storten van beton op het dak het geheel plotseling in elkaar stortte. In deze nieuwe telefooncentrale, die dient als uitbreiding van de bestaan de, zou apparatuur voor 10.000 aanslui tingen worden opgesteld. Onze specialiteit AMSTERDAM. Partijen bij de cao voor het grafisch bedrijf hebben over eenstemming bereikt over een nieuwe cao voor het technisch personeel en de chefs. Deze cao gaat eind deze maand in. DEN HAAG. Nog niet één miljoen gulden. Dat is de opbrengst van de nationale actie Heel Vietnam, die gister avond begon. Op het hoofdkantoor van het Rode Kruis in Den Haag toonde men zich teleurgesteld over het resultaat. Uit de bussen op de gemeentehuizen komen niet meer dan enkele honderden gul dens. De mensen die gegeven hebben, brachten per persoon meer dan 25. Dat is op zichzelf een belangrijk bedrag, maar er kwamen te weinig mensen. Van De inzamelingsactie Heel Vietnam is gisteravond begonnen met een rede van oud-premier P. de Jong. „Het einde van de oorlog in Vietnam betekent niet dat daar een eind aan de ellénde komt,” zei hij. „Er is alleen hoop op herstel van menselijke verhoudingen en daaraan moeten alle krachten wor den gegeven.” Een zware taak zag de heer De Jong weggelegd voor de hulpor ganisaties. Gewonden moeten medisch verzorgd, gevangenen dienen in vrijheid gesteld en begeleid te worden en er moet voedsel zijn voor de verdrukten. Daarnaast vraagt de wederopbouw van het verwoeste land miljoenen. Aan de hulpverlening kan men alleen bij dragen door de nationale hulpverlening „Heel Vietnam” te steunen, die Noord en Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja ten goede komt, aldus de oud-premier. De hulp, zo verzekerde de oud-premier, komt terecht waar ze nodig is. Direct na de toespraak gingen in de gemeentehuizen en de kerken in Neder land de deuren open voor de inzame lingsactie. ROTTERDAM. Behalve de benzine en de dieselolie gaan ook de andere aardolieprodukten met ingang van van daag in prijs omhoog. Gasolie, dunne stookolie, huisbrandolie een een twee worden 0,7 cent per 100 liter duurder. De maximum verkoopprijs van petroleum wordt verhoogd met 0,3 cent per 100 liter. Stookoliën worden 4,50 per 1000 kg/ltr. duurder. WASHINGTON (Reuter) De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Defensie, Jerry Friedheim, heeft gisteren desge vraagd niet willen uitsluiten dat de Amerikaanse luchtaanvallen op de Ho Tsji Minhweg in Laos en Cam bodja na het ingaan van het Viet- nambestand doorgaan. moeten voor onderhandelingen over be ëindiging van de oorlog in Cambodja. SOEST. Aan de Albert Cuyplaan in Soest is gistermiddag een nieuwe, in aanbouw zijnde telefooncentrale inge stort. Een bouwvakker raakte daarbij licht gewond. Voor de (toekomstige) abonnees zal het ongeluk geen nadelige consequenties hebben. HILLEGOM Maandag dient voor de Haarlemse rechtbank een kort geding met als inzet enkele dia's, waarop het Hillegomse gemeenteraadslid de heer J. van Dalen van de VVD voorkomt dansend met een buikdanseres. nesië werd de heer Van Dalen op een Bedoeïenfestival door een buikdanse res ten dans genodigd, waar hij spon taan op inging. Hij vindt het echter niet in zijn belang, mede gezien zijn raadslidmaatschap, dat de dia’s van deze dans in het openbaar worden ge- orojecteerd. De strijdvraag in deze zaak is daar bij, dat de heer Van Dalen zegt de dia’s te hebben besteld, zodat de foto graaf geen enkel recht kan doen gel den, terwijl foto Lans van mening is, dat de dia’s in het kader van de to tale reportageserie zijn gemaakt, waarvoor geen opdracht is verstrekt. Perioden met zon, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde noordweste lijke wind. Maximumtem peratuur rond negen gra den. Windsnelheidsverwach- ting vijf tot elf meter per ■econde. beoordelen, of het percenten één cen- ten-voorstel dat de werkgeversdelegatie gistermiddag omstreeks vier uur aan de wederpartij heeft voorgelegd, voldoel aan de uitgangspunten van de gezamen lijke vakbonden. De werkgeversdelegatie heeft verdei voorgesteld de zogenoemde extra-func- tiedagen te laten vervallen en drie da gen extra-vakantie te geven bij hel bereiken van de vijftigjarige leeftijd van de werknemer en vijf dagen extra bij vijfenvijftig. Het maximum-aantal va kantiedagen komt dan op vijfentwintig Individuele bestaande vakantierechten blijven onverlet. DEN HAAG. Informateur Ruppert zet zijn besprekingen met de fractie voorzitters van enerzijds PvdA. PPR en D’66 en van anderzijds KVP, ARP en CHU volgende week maandagochtend voort. Gisteren ontving hij eerst de voorzitters van de drie christen-demo- cratische fracties uit de Tweede Kamer, de heren Andriessen, Biesheuvel en Tila- nus, welke politieke leiders in de loop van de middag opnieuw met de infor mateur spraken. Intussen zal Sihanoek zich niets aan trekken van het Vietnam-bestand en doorgaan met de bestrijding van presi dent Lon Nol van Cambodja, „tot zijn regime is uitgeroeid.” (Zie verder pagina 2) De totale loonsverhoging met inbegrip van bijsturing wegens prijsstijging zal bij ingang van de contracten ruim 6 percent bedragen. Daarbij geldt een vloer voor de lager betaalden. De lonen zullen per 1 augustus 1973 en 1 februari 1974 worden bijgestuurd. De vakantie wordt dit jaar met één dag verlengd en de minimum vakantietoeslag wordt ver hoogd tot 1000. Per 1 januari 1974 wordt de 40-urige werkweek ingevoerd. Voor fusies en reorganisaties is een in- spraak-procedure van het personeel De huidige rente-tarieven van de bank gelden sinds 1 april 1972. Door de nieu we maatregel zullen de drie maands termijnspaarrekeningen bijvoorbeeld met 0,25 pet worden verhoogd tot 4,5 pet en de hoogste rente geeft een spaarrekening met een vaste looptijd van vijf jiar: zeven percent tegen 6,5 pet. De rente op renteboekjes-rentespaarrekeningen blijft ongewijzigd vier pet. De zilvervloot spaarrekeningen krijgen een rente van 'es pet (vijf pet). DEN HAAG. De onderhandelings- delegaties van werkgevers en van werk nemers, betroken bij vernieuwing van de cao voor de metaalindustrie, hebben gistermiddag aan het einde van de derde onderhaandeiingsdag besloten de respec tieve achterbannen te raadplegen. Woensdag 31 januari komt de raad van overleg in de metaalindustrie, waarin over vernieuwing van de cao wordt onderhandeld, bijeen om de standpunten van de achterbannen te horen. I Gisteravond om zeven uur nog kwam het bondsbestuur van de industriebond NW al in vergadering bijeen om te Prins Norodom Sihanoek, ex-staats- hoofd van Cambodja, heeft vandaag op een persconferentie verklaard dat hij bereid is de speciale adviseur van presi dent Nixon, dr. Henry Kissinger, te ont- De leider van de republikeinse min derheid, Hugh Scott, deed een beroep op alle Amerikaanse kerken hun klokken te lat'en luiden. De Amerikaanse Senaat heeft in een resolutie president Nixon gevraagd voor vandaag een dag van gebed en dankzeg ging af te kondigen aan het einde van de oorlog in Vietnam. De heer Van Dalen eist van de Haarlemse rechtbank dat de vertoning van deze dia’s volgende week vrijdag door foto Lans wordt verboden op straffe van een dwangsom van vijf duizend gulden. De heer Van Dalen was één van de veertig gelukkigen, die met een wed strijd van de Hillegomse winkeliers vereniging een vierdaagse trip naar Tunesië won. Foto Lans maakte van deze reis een dia-verslag, dat vrijdag 2 februari in Flora in Hillegom voor de winkeliersvereniging zal worden getoond. Tijdens één van de uitstapjes in Tu- Onderwerp van het gezamenlijk ge sprek maandag zal zijn het afwegen van de argumenten pro en contra het optre den van een progressief minderheidskan- binet, respectievelijk van een extra par lementair kabinet van confessionele signatuur. Informateur Ruppert verwacht niet dat het rondetafelgesprek van maandag opnieuw zal leiden tot het sturen van een vragenlijst aan de zes fractievoorzit ters. Vandaar dat men in Haagse politie ke kring verwacht dat hij zijn eindrap port aan de koningin dat aanvanke lijk rondom het weekeinde zou worden uitgebracht pas tegen het midden van komende week gereed zal hebben. .u 1 „Wat Cambodja en Laos aangaat,” zei Friedheim, „kan ik alleen maar de woorden over onze verwachtingen ten aanzien van die twee landen herhalen zoals geformuleerd werden door dr. Kis singer.” Kissinger verklaarde woensdag dat Washington verwachtte dat het binnen redelijke tijd in Cambodja en Laos tot een wapenstilstand zou komen, waarna de Ho Tsji Minhweg zijn functie zou verliezen. „Meer dan dat kan ik niet zeggen,” aldus Friedheim. Kissinger zei gisteren kort voor een ontmoeting met Congresleden en senato ren over het bestand, dat de Verenigde Naties „streven naar en hopen op een wapenstilstand in de rest van Indo china buiten Vietnam”. „Wij koesteren hoge verwachtingen dat er in Laos een wapenstilstand komt en we ijveren voor een de-facto bestand in Cambodja”, aldus Nixons adviseur. Hij noemde de gevechten in Cambodja tussen verschillende politieke stromingen „één van de niet-geregeide elementen in het Vietnamakkoord”. Hij voegde hieraan toe dat de regering de zaak eerst met het Congres zal be spreken alvorens zich vast te leggen op hulp aan Noord-Vietnam. In de Senaat is gisteren een wetsont werp ingediend dat verbiedt dat nog Amerikaanse soldaten naar Vietnam ge stuurd worden, zelfs al zou de wapen stilstand op een mislukking uitlopen. Het ontwerp verbiedt Amerikaans militair optreden in de lucht, ter zee of te land zonder uitgesproken toestemming van de volksvertegenwoordiging. De werkgeversdelegatie stelt verder voor de „cao-c”, de cao waarbij de arbeidsvoorwaarden van beambten en van handarbeiders zijn geïntegreerd, op 1 januari 1974 te laten ingaan, zonder salarisschalen. Over die schalen zouden partijen in 1973 een studie moeten ma ken. Ze zouden dan eventueel later aan die cao kunnen worden toegevoegd. De werkgevers willen in de cao een artikel opnemen waarin wordt bepaald dat elke onderneming een sociaal jaar verslag uitbrengt en met de werknemers bespreekt. Voor vakbondskaderleden willen de werkgevers wel bescherming naar ana logie van die voor de leden van de ondernemingsraad, met faciliteiten voor de uitoefening van het vakbondswerk. De werkgeversdelegatie heeft voorge steld van de in het centraal akoord van 6 december genoemde initiële 3,5 percent loonstijging alle wernemers een per centuele verhoging van 1,25 percent plus een bedrag van twintig gulden per maand op 1 januari 1973 toe te kennen. Zij heeft verder voorgesteld en zij zal dat, evenals het voorgaande, nog aan haar achterban moeten voorleggen per percent bijsturing een minimum bedrag van f 11,70 per maand te geven. Zij heeft aan dit bedrag geen maximum verbonden. Kort voordat in Parijs de bestandsover- eenkomsten zouden worden onder tekend staken overal in Noord-Vietnam de mensen de handen uit de mouwen om hun verwoeste huizen te herstellen. Deze foto, verspreid door het Noord- vietnamese persbureau VNA, werd ge nomen in Lo Khe Go, niet ver van de hoofdstad Hanoi. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Een deel van het personeel heeft geen vertrouwen meer in directeur Sloof van Nieuw Unicum en daarom is het bestuur gevraagd hem te ontslaan. Het geschorste hoofd van de afdeling Verzorging en Verpleging, de heer Remijnsen, zal weer in zijn functie moeten worden hersteld. Dit verklaarde gisteravond de woord voerder van een aantal stafmedewerkers van de Zandvoortse inrichting op een persconferentie. Volgens de groep verontrusten over het beleid van de heer Sloof en de filosofie daarachter die van de volle dige vrijheid is een groot deel van het medisch en paramedisch personeel het niet met de directeur eens. Deze zou echter geen oog hebben voor de veront rusting. AMSTERDAM. De Amro-bank gaat met ingang van 1 februari de rente op enkele spaarrekeningen verhogen. De verhogingen variëren van 0,25 tot een percent. De bank zegt tot deze rentever hoging te hebben besloten „onder in vloed van de tendens tot rentestijging, zoals die onder meer op de kapitaal markt te zien is geweest”, aldus een bericht. Verwachting van zondagavond: M.L. Tectyleer-station overeengekomen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1