HILVERSUMSE PSYCHOLOGE kunnen na één maand WIL EIGEN INSTITUUT 35 JAAR NYLON-KOUS Part time-werkende EEN MEMORABEL FEIT vrouwen: hebt geen IVROUWl hoge verwachtingen is :ia^ Up „Jonge astmapatiënten kuren gezond naar huis” M 1 r? naar .1 I- 1 i ii 11.2 KTIE de 1 Negen ton Huiselijke sfeer Te massaal Eerst bewijzen EUR op af UERS recht 1 "1.1 27 JANUARI ZATERDAG Erbij 1973 23 22 1 :tie liven IA* tl»® I M Motieven 14 '7 /i ilr 1 'patronen, nuiden te richten 7. i i V-premie kkleding 't 13508, amheden iënteren Uw Met de nylonkous kwam ook de nylon- kleding, van rok tot jas. jk te ire Wer- everwijk e verwijk irden ge- „Het Astmafonds wil tnjjn plan, het therapiehuis op te zetten, wel steunen, maar dan moet ik eerst met bewijzen „De geestelijke gemakzucht van medi ci, ouders en patiënten is daar debet aan. Pillen voorschrijven en laten slik ken is immers zo gemakkelijk en be trekkelijk weinig tijdrovend.” Voor ou dere patiënten vindt mevrouw Dijkhuis dit alles niet zo erg omdat andere facto ren, het vastliggend levenspatroon, zo zwaar wegen dat echt genezen praktisch niet meer mogelijk is. Bij mensen onder r maand, •en geldt -. komen. Ik zeg, dan moet ik eerst dat huis hebben. Ik ben ervan overtuigd dat mijn therapie de kinderen van astma bevrijdt. Ik heb heus alles wel eerst goed berekend, overdacht en bestudeerd. Ik weet dat de trein niet in het ravijn zal rijden. Particulier doen de mensen niet wat je zegt. Astmapatiënten zijn ongelofelijk obstinaat. Je geeft ze bij voorbeeld dat mini-stroomapparaat mee naar huis en je zegt, dat ze er geduren de een maand drie maal per dag aan moeten zitten.” de jeugdige patiënt van astma af. Ik hoop dat het ziekenfonds dan bereid zal zijn de kuur die de jongen of het meisje in Hilversum ondergaat, te gaan beta len.” Een maand kuren zal ongeveer 2500 gulden moeten kosten. De pensionprijs zal rond 500 gulden bedragen. „De ou ders betalen de pensionprijs. Er is dan ook een evenwicht. Dan is het niet zo van: gaan jullie maar vakantie houden in het therapiehuis. Er komt een sfeer: de kinderen moeten beter worden.” de 20 25 jaar is naar haar mening genezing mogelijk via de psychologische totaalbelevimgstherapie in het therapie huis dat zij wil openen. Als niet-patiënte bezocht de psycholo ge de astmakliniek in Davos. „Geschokt” kwam zij terug. „Daar gebeurt alles veel te massaal. Astmapatiënten hebben juist een zeer besloten verzorging en opvang nodig. Voor kinderen is 't daar hopeloos. Ze zijn uit de familiesfeer gerukt. Er is wel een school, maar astmapatiënten hebben een zo hoog mogelijke opleiding nodig. Dat is daar ondenkbaar.” „Het is onmogelijk om daar astmathe- rapie op hoog niveau te bedrijven. Iede re dag koud en warm douchen is voor een astmapatiënt erg belangrijk. Ze heb ben in de kliniek één douche op de dertig mensen. Het is nog een handdou- che ook, zodat het douchen niet ont spannend is maar alleen gericht is op schoonmaken. Alles is verschrikkelijk oud, zeker niet rendabel. Er zou een nieuw dak op moeten voor meer dan een miljoen. Het verwarmen van de kliniek kost, in verhouding tot de hoe veelheid patiënten die er mee gebaat is, buitensporig veel. Ze moeten de boel verkopen. Laten ze voor de ouderen maar een paar chaletjes bouwen op een .y 1 H 5 Men is het erover eens dat part timers geen aparte behandeling mo- gen verlangen, onder het motto dat rechten en plichten van de part timer gelijk moeten zijn aan die van full- time werkende vrouwen. Maar dan moet part time-arbeid wel als gelijk- I waardig worden gewaardeerd: „Part timers zijn geen restcategorie die I naar believen kunnen worden in- of uitgeschakeld.” Wat betreft Je motieven van de vrouw die wil gaan werken, vindt een deel van de leden dat de vraag naar motieven in feite niet gesteld mag worden. Anderen vinden kennis van die motieven juist wel belang- 1 rijk, omdat ze van betekenis kunnen zijn voor een goede voorlichting en begeleiding. Geld verdienen als enig 1 motief voor part time-arbeid blijkt 1 overigens als een alleszins „eerbare” zaak te worden gezien. WVWVVVVVVUVinnWWVVVVVVtWVVVVVWVIMMWVVVMMVVWVWVVVVVVWVVVVVVVVVWWVVVUVVVVVVVMVVWW ■uurinachi- doeren te- Prijzen, ar het be- lafonds en voor het Jten. Top- 116, Be- 02510-23414. r gewenst, luurmachi- boeren te- r. prijzen, or het be- lafonds en voor het Jten. Top. 116. Be- 02510-23414. r gewenst. «5-b.Ve r -» Umuld™ „En dan bel ik op, nee zij bellen mij niet, en dan vraag ik: en hoe gaat het? Dan zeggen ze dat ze ’s morgens verge ten zijn aan het toestel te gaan zitten, omdat ze zich zo goed voelden. Nou ja, dan ga je al. Hoe kun je dan iets gaan bewijzen? Gelukkig zijn er enkele top- medici geïnteresseerd in mijn plannen, maar het beroerde bij die hoge pieten is dat ze zeggen of schrijven hoe interes sant ze mijn ideeën vinden en verder niets doen. Dat kan ook vaak niet omdat die mensen zelf overbelast zijn.” Mevrouw Dijkhuis zou het liefst eens in de ziekenopbouw „roeren”. „Er moet veel meer preventief gebeuren voor de astmapatiënten. Niet alles in de zieken huissfeer. Witte jassen, bloeddruk opne men, foto’s maken, dat is niet goed voor ze. Bij ons thuis mochten we vroeger niet eens het woord „astma” noemen, om zo doende geen psychische besmetting te veroorzaken. De preventie moet voorop staan”. „Wij kunnen als psychologen niet veel beginnen omdat wij niet onder het zie kenfonds vallen. Het ziekenfonds heeft enorme reservefondsen voor plannen die hun een besparing opleveren. De astma patiënt is een van de duurste patiënten voor het ziekenfonds. Welnu, al die jon gelui die bezig zijn invalide te worden, betekenen voor het ziekenfonds een la wine van kosten. Een eenmalige maan delijkse kuur in mijn therapiehuis helpt stuk goedkope grond. De ouderen kun nen daar dan recreëren, maar de jonge lui moeten daar geen vakantie gaan houden, die kunnen na één maand in mijn therapiehuis gekuurd te hebben, gezond naar huis gaan.” „Astma is geen ziekte, het is een kwaal. De oorzaak is een storing in de beleving; dat is de afdeling van de psycholoog. Die storing grijpt in op het zwakste punt van de betrokkene. De dispositie bepaalt of het bijvoorbeeld astma of een maagzweer wordt Het is oorspronkelijk een vertrouwensstoring, die zeer jong kan hebben plaatsgevon den, waardoor de belevingstotaliteit ver stoor is. De totaalbeleving moet hersteld worden. Gedurende de maand waarin de kinderen de kuur ondergaan moeten zoveel mogelijk van die totaalbelevingen op hen worden losgelaten.” „Dat moet geschieden in een gezellige huiselijke sfeer. Ik heb al een huis op het oog in Hilversum. Er zal alleen een overdekt verwarmd zwembad bij moeten komen.” De dagindeling heeft mevrouw Dijkhuis al klaar liggen. „De kinderen, ik dacht aan een groep kinderen in de leeftijd van 14 tot 20, staan op en moeten in pyjama naar het warme zwembad. Allemaal zwemmen en daarna moeten ze onder een hogedrukdouche waar om de minuut afwisselend warm en koud water uitkomt. Dan ademhalingsregula- tie en geen ademhalingsgymnastiek waarover ze in Davos praten. Gymnas tiek is forceren, regulatie betekent soe pel maken en dat moet gebeuren. Hierna moeten de patiënten aan het mini- stroomapparaat.” „Er gaat een stroom door het lichaam, die er normaal in het lichaam ook al is. Een hartelektrocardiogram wordt ook gemaakt door de stroom uit het lichaam. opgewonden berichten over een nieuwe textielvezel, die voor textiel- en mode wereld een revolutie zou kunnen beteke nen. De nieuwe vezel werd in de kran ten beschreven als „een nieuw soort De Europese modewereld heeft er des tijds weinig of niets van gemerkt. Het was 1938 en een tweede wereldoorlog stond op uitbreken, maar in de Ameri kaanse bladen verschenen in die dagen zijde, op chemische basis gemaakt”. Eni ge weken later werd de nieuwe ontdek king in Amerika officieel bekend ge maakt door Du Pont, en de naam van dit concern is sindsdien altijd in één naam genoemd met de naam van het nieuwe produkt: nylon. Dit jaar is het precies 35 jaar geleden dat die eerste bruikbare nylonvezel uit de reageerbuis kwam. Intussen is er al weer een hele generatie opgegroeid die niet beter weet dan dat pantynylons en kousen van nylon zijn. En die geen weet heeft van de min of meer tot slobberen geneigde breisels van fil d’écosse, waar mee hun moeders en grootmoeders in de vooroorlogse jaren hun benen plachten te bedekken. n van uw aanleg en 'rijblijvend daarop wel een gunstige uitzondering. Het werk dat aangeboden wordt, is grotendeeld „eenvoudig van aard" en vrouwen die part time-werk zoeken dat geestelijke inspanning vergt, ko men dan ook nauwelijks aan bod. De kans op promotie en leiding geven is nog altijd zeer gering. Wel nemen de scholingsmogelijkheden toe, maar daar staat de ervaring tegeno ver dat de combinatie van scholing en verplichte praktijkervaring voor menige vrouw een te zware belasting wordt. Argumenten van werkgevers zijde als „groter verzuim, geen onge regelde diensten en overwerk willen doen” blijken nog altjd een taai leven te hebben. Als voornaamste belemmering voor de vrouw zelf ziet men nog altijd de geringe scholing en opleiding van de vrouwen, de belastingheffing, het ontbreken van voorzieningen inzake opvang, overblijfmogelijkheden en schooltijden van de kinderen en het gebrek aan hulp bij ziekte van ge zinsleden. id prijsop- stoffeer. Üke prijs, ubelstoffe- Jinrichting Haarlem. al De psychologe, die evenals haar beide zoons, astmapatiënte was, vindt dat de hele astmatherapie op het ogenblik is, zo van: „We proberen het maar eens en dan kijken we wel wat er gebeurt.” Ze zegt: „De huidige astmabemoeiing be paalt zich tot bescherming van buitenaf, maatschappelijke begeleiding en afhan kelijk maken van medicijnen. Door de praktisch uitsluitend natuurwetenschap pelijke benadering en de eis van het Nederlands Astmafonds, andere thera pieën te bewijzen door middel van sta tistieken. dreigt een ernstige verstarring en eenzijdigheid in de astmaproblema- tiek op te treden.” De historie van „de nylon”, de kous waarvan de naam identiek werd en bleef aan het nieuwe materiaal, begint met een ijzersterke mythe: nylonkleding zou onverslijtbaar zijn. „Nylon: sterk als staal!” schrijven de Amerikaanse mode- pagina’s, en dat slaat dan wel op bepaal de toepassingen van het nieuwe kunst- produkt, maar blijkt in de praktijk niet op te gaan voor nylonkousen en andere lingerie. Het enthousiasme van de con sumenten was in de beginperiode over stelpend. Zomer 1940, als Europa aan een vijf jaar durende versoberingsperiode op al lerlei gebied begint, komen in alle ste den van Amerika voor de eerste keer nylonkousen in de winkels. De verkoop punten worden door kooplustige vrou wen bestormd en dat beeld zal zich na de Tweede Wereldoorlog in Amerika herhalen. Want in 1942 wordt nylon voor toepassingen in het burgerleven aan de markt onttrokken en vanaf dat moment spreekt de historie vrijwel uit sluitend over toepassingen in de toenma lige oorlogsindustrie, zoals voor parachu tes. gevechtskleding en tenten. In dat stuk oorlogshistorie van de nylonvezel past ook het verhaal van „de duurste nylons ter wereld”. Die waren van de Amerikaanse filmster Betty Gra- Het huis dat mevrouw Dijkhuis wil hebben zal met zwembad ongeveer ne gen ton kosten. „Ja, hoe kom je aan dat geld. Ik hoop dat iedereen de zinnigheid van het sluiten van Davos inziet. Als de kliniek verkocht wordt, moet ei gezorgd worden dat het geld niet wegspoelt. Ik reken er een beetje op dat er dan voor mij iets overblijft.” „Ik geloof ook niet dat Davos door die hoge ligging zo ideaal is. Ik heb mensen gekend die thuiskwamen, en toen begon het feest direct weer opnieuw. Ik wil mjjn therapiehuis. Als ik niets doe, blij ven we ook maar doorgaan met medicij nen. Kinderen krijgen medicijnen toege diend. die door hormonale stoornissen een vertraging in de groei veroorzaken. Die toediening van medicijnen bij de jeugd gaat zich op latere leeftijd wre ken. Ik zeg: zonder medicijnen zijn de kinderen in mijn therapiehuis na een maand van hun astma af. Voor de ouderen zou ik ook nog veel kunnen doen, maar ja, je moet toch ergens mee beginnen.” Na de ministroomkuur moeten de kinde ren zelf Mueslli maken. Dat is een soort rauwkostmenu. Dan hebben ze al een hele stoot beet van de therapie. Ik wil dan met part-time mensen werken, ’s Morgens zal een sociaal-psycholoog met hen over de toekomst praten en mogelijke problemen van de patiënten bespreken. Voor de middag wil ik een therapiepsycholoog hebben. Voorts moet er iemand komen voor de vrijetijdsbe steding. Ik denk dan vooral aan paard rijden of aan zeilen op Loosdercht omdat beide sporten bijzonder rustge vend zijn en voor de totaalbeleving zor gen.” De psychologe die zegt dat zij evenals haar zoons helemaal van astma af is, behandelt voornamelijk mensen met maagzweren, met migraine en dan voor al omdat zij er haar hele leven mee geconfronteerd is, astmapatiënten. „Mede door mijn ervaring in de fami lie kan ik zeggen dat ik deskundig ben. Mijn vader, die ook een astmapatiënt was, is een goed voorbeeld van die totaalbeleving waar ik steeds op hamer. Hij is 84 geworden, terwijl hij van zijn vierde jaar af aan astma leed. Ik heb mij altijd afgevraagd waarom is die man toch nog zo oud geworden. Mijn vader ging ieder jaar met mijn moeder een kunstreis maken en dan was hij volkomen vrij van astma. Hij heeft eens gezegd dat wanneer hij voor een mooi schilderij stond, hij zich volledig gezond voelde en geen last van astma had.” „Het komt niet door de vakantie, de ontspanning, wat vele leken zouden den ken, nee, het is de totaalbeleving die hij tijdens die kunstreis voelde”. „HET LIJKT erop dat de potentiële part timers hun verwachtingen niet al te hoog moeten stellen. Zij kunnen maar in geringe mate rekenen op de solidariteit van de thuisblijvers en op die van de full time werkende man nen en vrouwen. Ook zal hun proble matiek voorlopig nog onvermijdelijk blijven samenhangen met de gezins- verantwoordelijkheid. Om die rede nen zullen zij hun verlangens en eisen moeten objectiveren en ze niet for muleren vanuit hun vrouwelijk groepsbelang. Het uiteindelijk gestel de doel is immers: vrouwen en man nen gelijke keuze en gelijke kansen” Aldus de slotconclusie van een be schouwing „Vrouw en arbeid” in „Vrouwen en hun belangen”, het maandblad van de Nederlandse Vere niging voor Vrouwenbelangen. De vereniging heeft indertijd een detail van het vraagstuk „Vrouw en arbeid” als studieonderwerp aan de leden voorgelegd, namelijk de deelneming aan het arbeidsproces door de vrouw met gezinsverantwoordelijkheid. Kort gezegd: de part time-arbeid door ge huwde vrouwen. De studiegroepen hebben zich be ziggehouden met de aspecten arbeids marktbeleid, werkwijze van de ge westelijke arbeidsbureaus, scholing en de opstelling van overheid, werkge vers, vakvereniging. Geconcludeerd wordt dat de belangstelling voor de problematiek groeit bij diegenen, die verantwoordelijk zijn voor het in schakelen van de vrouw in het ar beidsproces. Er wordt (incidenteel) geëxperimenteerd, onderzoek wordt gestimuleerd. Maar van een duidelijk gericht beleid op korte of langere termijn is nog geen sprake. Als de balans van dit ogenblik wordt opgemaakt, komt „Vrouwen en hun belangen” tot de volgende con clusie: de vraag naar part time-ar beid neemt toe, maar vraag en aan bod komen nog niet op de juiste manier bij elkaar. De gewestelijke arbeidsbureaus „nieuwe stijl" maken Nimmer is er zoveel te doen geweest rond de astmapatiënten als de laat ste maanden. Moet de Nederlandse astmakliniek in het hooggelegen Zwit serse Davos nou wel of niet dicht. Medio februari zal een onderzoekcom missie met een eindrapport komen. Tot die tijd zullen vele astmapatiënten nog in de onzekerheid verkeren waarin zij nu al bijna een jaar leven. Vele patiënten zouden zich geen raad weten zonder hun jaarlijks vaak enkele weken durend verblijf in de kliniek te Davos. De 53-jarige Hilversumse psychologe in de ontspanningstherapie, drs. G. A. Dijkhuis-Vermande, die er eigen astma-therapie-inzichten op nahoudt, wil de astmakliniek in Da vos zo snel mogelijk gesloten zien. Zij wil in Hilversum een therapiehuis van de grond krijgen, waar iedere maand tien jongens of meisjes een kuur ondergaan. Mevrouw Dijkhuis wil zich vooral richten op de jeugdige astmapatiënten, zo tot twintig jaar, omdat die naar haar zeggen nog ge nezen kunnen worden. ble, beroemd om haar mooie benen. Ze slaagde erin een paar nylonkousen bij opbod te verkopen voor het bedrag van 40.000 dollar. Doel: een steentje bijdra gen aan het geld voor de oorlogslenin- gen van de geallieerden in de Tweede Wereldoorlog. In de na-oorlogse jaren kwamen en gingen er speciale begrippen, die met de nylonkous van doen hadden: de „nylon- clubs” (twaalf paar kopen, het dertiende paar cadeau) en de „nylon-slangen”. Dat laatste was in Amerika de benaming voor de lange rijen vrouwen die onmid dellijk post vatten bij de warenhuizen als die een aanbieding in (toen nog schaarse) nylonkousen hadden. Sinds de jaren vijftig heeft het nieuwe toepassingen van synthetische vezels ge regend. Het produkt nylon wordt ge volgd door andere volledig synthetische vezels met hamen als dacron, orion, lycra. In de herenmodesector begint het met sokken, er komt een periode van nylon-overhemden en -blouses, avond jurken en bruidsjurken. Maar het en thousiasme voor en de verheerlijking van „honderd procent nylon” als toepas sing voor kledingstukken bekoelt in de loop der jaren bij de consument behoor lijk en verschuift naar de mengweefsels, waarin de synthetische vezel samen met natuurvezels een plezieriger, mooier en even gemakkelijk te onderhouden pro dukt blijken op te leveren. Daarnaast blijft de „goede oude ny lonkous” een verhaal op zichzelf. Een verhaal met ups en downs, met revolu ties zoals de ommezwaai van kous naar pantynylon, en met geniepige strepen door de rekening van de fabrikanten, toegebracht door de altijd weer onvoor spelbare „grote mode”. Er is heel wat gebeurd sinds het bekende modetijd schrift Vogue bij een foto van een paar fraai versierde kousen schreef, dat hier mee „het summum van kousen nerf ectie” was bereikt Dat was dan wei in het jaar 1902. toen een materiaal als nylon alleen nog maar in de dromen van uitvinders bestond. V - V>. i 11 .et'» Professor J. Bastiaans, hoogleraar in de psychiatrie en tevens lid van de medische commissie van het Ne derlands astmafonds, vindt de plan nen van mevrouw Dijkhuis-Ver mande erg idealistisch. „Het is een goed idee, maar zij moet op een meer wetenschappelijk verant woorde wijze te werk gaan. In de kern van de zaak zie ik wel iets, maar ik heb nog niemand gezien die door haar geneeswijze beter is ge worden. Het kan wel waar zijn, maar ze zou in een bestaand cen trum eens een groep mensen moe ten gaan behandelen. Dan kan haar methode uitgetest worden. Je kunt als industrie ook niet ineens met een nieuw medicijn op de markt komen. Ik sta voor iedere nieuwe methode open, maar moet de zaak eerst kunnen documenteren”, aldus prof. Bastiaans. Mevrouw Ddjkhuis- Vermande wil best gedurende een maand haar therapie bewijzen, meer wetenschappelijk verant- „Maar dan moet het een gezellig huis zijn. Het moet bij mijn thera pie passen. Je kunt het niet in een koude, oude kliniek doen. Daar komt bij, dat ik me realiseer dat ik niet alles alleen kan. Het Astmafonds zegt alleen: bewijst u het maar”. C-, K

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23