n Meer vrijheid voor het Rode Kruis Bom verwoest hotel in Auto - onderhoud loopt steeds sterker terug Chinees - Russisch grensgeschil President van Beuker gekwetst door Servet Vliegtuigkaper doodgeschoten Argentinië naar Spanje Vrachtwagen geborgen Israëliër in Madrid gedood Belfast ACTIEGROEPEN PROTESTEREN TEGEN „UITBUITING” FTP i M MEMO m UW WARENHUIS IS MAANDAG 29 JANUARI '(wegens inventarisatie.) DE HELE DAG GESLOTEN 3 VOORAL DOOR STIJGENDE KOSTEN OPSTAND IN PAKISTAN Veiligheidsraad in Panama bijeen bf i 3 1973 (Van een speciale medewerker) Atlas Kernwapen Impasse ZATERDAG 27 JANUARI TOKIO. Japan heeft voor zijn eis, dat de Sovjet-Unie vier Koerillen-eilanden moet teruggeven die de Russen sinds de Tweede Wereldoorlog bezet houden, sterke steun gekregen van China. Het officiële Chinese persbureau heeft Moskou gelaakt om zijn weigering over de toekomst van de eilanden te willen onderhandelen. Zoals be kend, vormt het Japans-Russische meningsverschil over de toekomst van deze eilanden een van de belangrijkste hinderpalen voor de beëindiging van de staat van oorlog, die formeel nog steeds tussen Japan en de Sovjet-Unie bestaat. AMSTERDAM. Een aantal Su rinaamse groeperingen in Neder land, verenigd in het Surinaamse Comité, de vereniging Ons Surina me en de Surinaamse Studie Unie hebben gezamenlijk een manifest opgesteld waarin zij zich uitspreken voor een nationale bevrijding van hun land. Het manifest is gister middag in Amsterdam de pers aan geboden. Ontwikkelingshulp 5 if 1 Manifest bepleit vrij Suriname ADVERTENTIE VROOM DRKKSMANN en Nederland te activeren toen Noord-Viet- nam zo verschrikkelijk zwaar getroffen werd. Men kan zich moeilijk voorstellen dat iemand dat terecht het Rode Kruis kwalijk zou hebben genomen. Het Spaanse ministerie van Buiten landse Zaken en de Argentijnse ambas sade in Madrid wilden het bericht „op dit ogenblik” niet bevestigen. de maanden nog snel verstevigd zul len worden. (Van onze verkeersredactie) AMSTERDAM. De stijgende fiscale druk op het autorijden vindt zijn weer slag in slecht onderhoud. Dat is de erva ring van de verkeersgroep rijkspolitie, die bij een controle van 13.100 vrachtau to’s in 1971 en 1972 gebreken constateer de bij 66 percent. Niet minder dan 1134 vrachtauto’s moest ter plaatse een rij verbod worden opgelegd. „By vijf steekproeven onder personen auto’s, waarbij evenals bij de vrachtau to’s de controle-exemplaren op het oog naar de kant van de weg waren gediri geerd, bleken slechts 200 van de bijna 740 auto’s zonder gebreken te zijn: 24 werd een rijverbod opgelegd, zeven gin gen direct naar de sloper.” van de naar De en otter- iesge- anwe- •bran- geen iccep- ;prake zoord- veten, ir het aarlij- nd en Tt be ng, In jdend oude i Me- s be- trecht Pram- rlich- st van komst landi- et re- toena- )0 (in ielier fiste- over isch- op- jaar bben, ant- chtse rauss Unie, adde- itieke dden MADRID (UPI). President Alejan dro Lanusse van Argentinië brengt van 24 tot 26 februari een bezoek aan Spanje voor besprekingen met de regering over nauwere samenwerking en aankoop van Spaans materiaal voor de Argentijnse marine, zo verklaarden gisteren politieke kringen in Madrid. van SPD, com- kken. :rati- s het faald h de ilechtf skzin- 30.000 linder armee ekend lijkste i rap- riicap- >r drs. IVA, •hap- e Ho- 'agens Island terich gebo tte in Iniste- r een off en. >eil(jk De Chinezen, die onlangs de diplo matieke betrekkingen met Japan heb ben hersteld, geven demonstratief steun aan de Japanse eisen, als on derdeel van hun algemene politiek om de betrekkingen te verbeteren met alle landen die mee kunnen helpen te verhinderen dat de Sovjet unie extreme acties tegen China gaat ondernemen. De Chinese leiders zijn al lang diep bezorgd over de aanwezigheid van Russische troepen bij de grens met de Sovjet-Unie. Deze vrees schijnt de belangrijkste factor te vormen bij China’s buitenlandse beleid. Ondanks de grote ideologische geschillen tus sen de regeringen van Japan en Chi na, en niettegenstaande het feit dat beide landen tot voor kort bepaald niet op vriendschappelijke voet ston den, lijkt het nu waarschijnlijk dat de al redelijk goede betrekkingen tussen Tokio en Peking in de komen- Als een communistisch land door een natuurramp wordt getroffen, is het In ternationale Rode Kruis onmiddellijk tot hulp bereid, maar ook tot actie. Waarom zou het dan ook niet even luid aan de weg mogen timmeren wanneer een com munistisch land door bommenregens wordt getroffen? Die bommen vallen immers op burgers die meestal part noch deel hebben aan wat him regering zegt of doet. Maar ook al zouden zij allen stuk voor stuk overtuigde commu nisten zijn, dan nog moet het Rode Kruis volledig de vrijheid hebben zijn humanitaire taak uit te oefenen en het leed ter plaatse te verzachten. Als er in het politieke vlak machten zijn die het Rode Kruis in zo’n geval dwingen tot een zekere verborgenheid, omdat zij de hulpverlening aan „vijanden” ongewenst vinden, dan huldigen die machten een opvatting welke in strijd is met de elementaire bedoelingen van het Rode Kruis. Het zou gewenst zijn dat het Rode Kruis dit principe van „hulp zon der onderscheid” nog eens duidelijk en onomwonden zou uitspreken. Dan kun nen wellicht misverstanden worden voorkomen, verkeerde veronderstellingen ontzenuwd en valse beschuldigingen worden weerlegd. Maar dan kan het Rode Kruis vooral veel vrij'er en open lijker optreden, en ook veel eerder een beroep op vrijgevigheid van het publiek doen. Zoals de dingen inzake Vietnam zich hebben ontwikkeld, moet helaas worden vastgesteld dat de smaak bedor ven is, in strijd met de goede bedoelin gen van allen die zo graag een optimale hulp aan „heel Vietnam” zouden verle nen. rd in it de ugde- kking ouden srzake toffen ch in “rland r een Nu moet achteraf de verkeerde indruk worden weggenomen dat het Rode Kruis „niets gedaan heeft”. Met „niets gedaan” bedoelt de criticus natuurlijk: geen actie gevoerd, want iedereen mag aannemen dat het Rode Kruis desnoods in stilte helpt waar het maar enigszins een ope ning ziet. Daar het Medisch Comité wél openbare actie heeft gevoerd en gepro beerd heeft de publieke charitas te be wegen, is nu op het moment waarop men samen had moeten gaan een con troverse ontstaan die men alleen maar kan betreuren. Peking zegt dat Moskou een mil joen militiairen heeft gelegerd langs de Russisch-Chinese en de Russisch- Mongoolse grenzen. Volgens het In ternational Institute of Strategie Stu dies in Londen steeg het aantal Rus sische divisies bij de Chinese grens in 1971 van 30 tot 44. Er zijn aanwijzin gen dat dit aantal sindsdien nog is toegenomen. De Russen zouden hun modernste wapens, waaronder nucle aire, naar het Verre Oosten hebben gestuurd. Hun land- en luchtstrijd krachten zijn superieur aan de Chi nese, zowel in vuurkracht als in be weeglijkheid. Een Spanjaard, die zich in de buurt van de Israëliër bevond, werd aan zijn arm gewond. Ooggetuigen zeggen, dat de dader en de Israëliër een heftige woor denwisseling hadden voordat Ishai werd neergeschoten. MADRID (DPA). De 36-jarige Is- raëlier Moisje Hanan Ishai is gisteren voor een café in het centrum Spaanse hoofdstad neergeschoten, i vermoed wordt door een Palestijn. Isreëlier kreeg een schot in de buik overleed in een ziekenhuis. De dader is nog niet gepakt. „Het zijn lang niet altijd de oude auto’s waaraan iets mankeert onlangs gehouden nationale RAWALPINDI (UPI).— In de Pakis taanse provincie Baloetsjistan is gisteren een opstand uitgebroken. De gouver neur van de provincie maakte bekend dat ongeveer 450 rebellen in de bergen van het district Labsela vechten met regeringstroepen. NEW YORK (AFP). De veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft gisteren unaniem besloten 7an 15 tot 21 maart een zitting in Panama te houden. Op de agenda van deze zitting staat het „bestuderen van maatregelen met het oog op de handhaving en de versterking van de vrede en de internationale veilig heid in Latijns-Amerika in overeenstem ming met het handvest van de V.N.” BELFAST (Reuter).— Het Hamill Ho tel in Belfast is gisteren door een bom verwoest. Het aangrenzende café, één van de oudste en schilderachtigste café’s van Belfast, werd ernstig beschadigd. De bom werd rond het middaguur geplaatst door twee mannen, die de bezoekers waarschuwden dat ze het gebouw moes ten verlaten. Toen de bom drie uur later nog niet was geëxplodeerd hebben Britse legerdeskundigen het projectiel laten ontploffen. „Verplichte autokeuring moet er als een haas komen,” zo verklaarde overste A. C. Vogel van de verkeersgroep rijks politie vrijdag in Amsterdam. „Het schort steeds meer aan preventief onder houd. Onder de personenauto’s blijken exemplaren met 100 kilometer over de rijskwegen te rijden die niet anders dan tegen een trottoirband tot stilstand kun nen komen.” uwde i dat her- Ook tegen 1 van in de ering ig en in de Hij droeg een kistje met granaten bij zich. Bij zijn aankomst op het vliegveld constateerde hij dat er geen enkel vliegtuig was. Op dat moment kwamen achtervolgende soldaten en politieagen ten bij het vliegveld aan. Daarop wierp de deserteur een granaat naar zijn ach tervolgers. Eén van hen pakte het pro jectiel echter op en gooide het door een raam. Na de explosie schoot een officier de deserteur neer. Hij was op slag dood. „Nogmaals, het waren steekproeven. De nercentages worden lager als alle passerende auto’s in een controlefuik rijden, zoals de 1 aatste tijd een paar keer is gebeurd. Maar daat staat tegeno ver dat bij de politie, ook de verkeerspo litie, dikwijls voldoende technische ken nis ontbreekt.” Als enig juiste oplossing hiervoor zag overste Vogel een verplichte periodieke keuring, met de verplichting tot repara tie. „Als een autorijder in het ene arron dissement wordt bekeurd, hoeft hem in het andere voorlopig niets te overkomen. We hebben geen stok achter de deur. We kunnen ook niet twee wielen met glad de banden meenemen en de auto op het reservewiel en de krik achterlaten of de voorruit stukslaan als de ruitenwisser het ook niet doet.” DEN HAAG. Het Kamerlid K. Beu ker van de RKPN heeft minister Engels gevraagd zodanige maatregelen te nemen dat de Barend Servet-uitzendingen niet meer zullen voorkomen. Naar zijn mening war de jongste Ser- vet-uitzending, op donderdagavond jongstleden, „wederom een de goede ze den kwetsende uitzending”. AANGENOMEN WORDT, dat de Chinese premier Tsjoe En Lai in september tijdens besprekingen met zijn Japanse collega zijn instemming heeft betuigd met een „redelijke uit breiding” van de Japanse militaire macht, mede om toekomstige Russi sche agressie in Azië te verhinderen. De Chinese vooringenomenheid met defensieplanning op lange ter mijn houdt verband met de voortdu rende impasse in de al jarenlang durende onderhandelingen met de Sovjet-Unie ovr het verloop van de gemeenschappelijke grens, de langste ter wereld. 'Na meer dan drie jaar vruchteloos onderhandelen, volgend op de gevechten bij de Oessoeri-rivier in 1969 en andere grensgebieden, lijkt deze impasse nu volledig. BASTIA (AFP). Een Griekse para chutist van het vreemdelingenlegioen die was gelegerd in Calvi op het Franse eiland Corsica is gisteren op het vlieg veld van dit stadje doodgeschoten na een poging een vliegtuig te kapen om daar mee te vluchten. De parachutist was gistermorgen gedeserteerd. DE CHINEZEN breiden hun mili taire potentieel ook gestadig uit, waarbij de ontwikkeling van kernwa pens de hoogste prioriteit heeft. Chi na is al in staat raketten naar de grensgebieden van de Sovjet-Unie af te schieten en kan ten minste met enkele raketten het centrum van Rusland bereiken. Dat men met de besprekingen over de grenskwesties in het slop is ge raakt, blijkt onder meer uit de pro- paganda-oorlog die tussen beide lan den wordt gevoerd. Peking heeft bit tere kritiek op het Kremlin, maar de aanvallen van het persbureau Nieuw China richten zich voornamelijk op de Russische deelneming aan de be sprekingen over collectieve veiligheid Daarbij wordt voortdurend gewezen op de Russische interventie in Tsje- VORIG JAAR augustus waren de Russische autoriteiten bijzonder ge belgd over de publikatie van een wereldatlas in China. Het Russische regeringsblad „Izvestia” beschuldigde de samenstellers van de atlas er prompt van anderhalf miljoen vier kante kilometer „Russisch grondge bied” te hebben geannexeerd De Iz vestia verwierp de Chinese interpreta ties van de grensverdragen die in de negentiende eeuw tussen het tsaris tisch Rusland en het keizerlijke Chi na zijn afgesloten. De grensgeschillen zijn belangrijk, maar vormen slechts een onderdeel van de tegenstellingen tussen beide communistische staten. De Chinese premier Tsjoe En Lai doelde daarop, toen hij in 1960 de grenskwestie be schreef als „een heel klein verschil op de kaart, dat heel gemakkelijk te regelen is.” r een m de Gooi- nduc- van Dit •land- naar enige strein ankte Jhting urt in ieuw” m de r ge- Een bezoek van Lanusse aan Spanje zou een delicate situatie kunnen doen ontstaan doordat de ex-dictator van Ar gentinië, Juan Peron, in Madrid woont. Hij bracht onlangs na zeventien jaar ballingschap een bezoek aan zijn vader land. Volgens de politieke kringen komt Lanusse naar Spanje op uitnodiging van het Spaanse staatshoofd Franco. m op Dan g (tot ■rhou- rijden Men kan er vetgedrukt leuzen in aan treffen als „alle macht aan het volk”, „klassenstrijd”, „Gemenebest betekent modernisering van het kolonialisme”, Papieren onafhankelijkheid verandert niets aan de uitbuiting” en „Bij een Gemenebest of variant gaat Nederland Suriname sociaal lozen en economisch behouden”. „Wij zijn niet tegen onafhankelijk heid”, zo antwoordden desgevraagd be stuursleden van het Suriname Comité, „maar alleen als het volledige politieke en economische onafhankelijkheid is.” Hoe die kan worden bereikt staat in het manifest te lezen, namelijk alleen door een totale bevrijding. Zo’n nationale be- vrijdingsstrijd „tegen overweldigende overmacht van wapens en middelen van het imperialisme heeft pas enige kans van slagen als deze wordt gedragen door de brede massa van het volk en boven dien alle progressieve nationale krachten choslawakije de Russische „invasie” in Mongolië en de versterking van de Russische strijdkrachten langs de Chinese grens. De Russische krititek op Peking is niet minder hevig en men gaat daar bij in Moskou niet bepaald selectief te werk. Vrijwel elk aspect van Chi na’s binnen- en buitenlandse politiek, alsmede vele economische en sociale kwesties, zijn onderwerp van scherpe kritiek in een onophoudelijke stroom radio-uitzendineen en artikelen in Russische kranten. De vrachtwagencombinatie die deze week van de Zeelandbrug is afgereden en in het water terecht is gekomen, is gisteren opgevist. Op de foto het wrak op een bergingsvaartuin de haven van Vlissingen, Zoals gemeld is het lichaam van de chauffeur niet in de cabine ge vonden. Hij is nog steeds spoorloos. - Bij de gehouden nationale rijtest, waaraan ook Veilig Verkeer Nederland en de verkeersgroep meewerkten waren tien auto’s uitgekozen om de rit van Driebergen naar Drunen te rijden. De ralley-rijders was tevoren meegedeeld dat ook hun auto op technische staat zou worden gecontroleerd. Wat bleek? Eén auto kreeg een rijverbod; vier ande re hadden slechte banden.” ffifSS,v\’ 4 omvat. Zonder revolutionaire theorie kan er geen revolutionaire voorhoede beweging zijn”. In het verenigingscentrum Anton de Kom aan de Herengracht in Amsterdam waar de persconferentie werd gehouden, keerden deze bestuursleden zich o.a. te gen de wijze waarop een deel van de ontwikkelingshulp in Suriname wordt besteed aan verbetering van de infra structuur. „Er worden overal wegen aangelegd ten bate van de Suralco, die daarover nog goedkoper en nog meer bauxiet het land uit kan slepen.” Het Nederlandse kapitalisme is er bij gebaat deze bauxiet buiten Suriname tot aluminium te verwerken. Dit behoort in Suriname zelf te geschieden. Vorig jaar moest voor ontwikkelings hulp, die op leningen berust, alleen al 10 miljoen gulden worden terugbetaald aan aflossingen. Dat geld is er niet en dus moet Suriname aldus het comité nu leningen afsluiten om vorige lenin gen te kunnen aflossen. Het manifest kant zich zowel tegen de van Surinaamse zijde voorgestelde Ge- menebest-constructie als tegen het Ne- dërlandse plan voor een ontwikkelings- gemeenschap met de koningin aan het hoofd. „Gedwongen door de toenemende ver slechtering van de sociaal-economische situatie van Suriname (als direct resul taat van de uitbuiting), met alle gevol gen van dien (30 percent werkloosheid, armoede, gedwongen prostitutie, krotten jeugdcriminaliteit, vertrek van ca. 55.000 Surinamers naar Nederland) poogt de Nederlandse regering de verantwoorde lijkheid voor deze gecreëerde ellende van zich af te schuiven. Inplaats daar van probeert men met een beter aange paste methode de uitbuiting voort te zetten. Teneinde deze comedie een zo democratisch mogelijke kleur te geven Is vorig jaar een koninkrijkscommissie in gesteld.” „Onder het huidige bewind van wat zij noemen de marionettenregering in Paramaribo en de Nederlandse regering in Den Haag kan geen nieuw tijdperk worden verwacht, „omdat de roof, de uitbuiting en onderdrukking van de Su rinaamse werkende klasse onder het mom van een Gemenebest of ontwTkke- lingsgemeenschap voortgezet zal wor den.” Een groeiend aantal misverstanden hult de werkelijke situatie betreffende de Nederlandse hulpverlening aan Viet nam in een steeds dikker wordende mist, waarbij op een zeer betreurenswaardige manier met beschuldigingen over en weer wordt gewerkt in plaats van po gingen tot een vergelijk. Het prestige van het Rode Kruis is een van de zaken die in het geding zijn, vooral omdat de indruk gewekt is dat deze instelling de grootste bezwaren had tegen coördinatie van de hulpverlening samen met het Medisch Comité Viet nam. Het is jammer dat het hoofdbestuur van het Rode Kruis zich niet dadelijk nadat de controverse in zicht kwam, in een perscommuniqué duidelijk heeft uit gesproken over zijn standpunt. Directeur -generaal Van Emden, heefte het beter geoordeeld één bepaald blad te kiezen voor een exclusief interview, waarmee de schijn van subjectiviteit helaas werd versterkt en de volledige opheldering over bepaalde controversiële zaken betreffende de hulpverlening aan Vietnam allerminst werd bevorderd. Het feit dat het Rode Kruis pas met zijn actie voor Vietnam is gestart nadat de wapenstilstand nabij bleek, vermin dert uiteraard niet de verdiensten van het Rode Kruis maar geeft wel voedsel aan de veronderstelling, dat in bepaalde situaties politieke overwegingen verhin deren om vrijuit de medewerking van het Nederlandse volk in te roepen om tot een zo direct mogelijke hulp op grote schaal te komen. Volgens medede lingen van de heer Van Emden heeft het Rode Kruis wel eerder hulp aan Noord- Vietnam verleend en zelfs kanalen aan het Medisch Comité ter beschikking ge steld om hulpverlening mogelijk te ma ken binnen het gebied van Hanoi. Helaas is echter geen actie gevoerd en geen beroep op medewerking van het publiek gedaan. Zelfs is weinig of geen rucht baarheid aan deze hulpactiviteit gegeven, waardoor deze onbekend bleef. Dat is wellicht te argumenteren met de over weging dat hulp aan Hanoi in de volle oorlogssituatie een politieke betrokken heid zou hebben gesuggereerd, ma>ar dan moet toch wel worden betoogd dat de objectiviteit en onpartijdigheid van het Rode Kruis officieel zodanig vastliggen en erkend worden dat daar geen gevaar voor had bestaan. Het Rode Kruis had gerust met zijn humanitaire vlag mogen zwaaien om de charitatieve deugd van È- MM

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3