Langs sluizen en havens Mr. Vink: „Dieren eten geen uit Texel gestolen voedsel Knelpunten op wegen BON KARDINAAL ALFRINK BIJ OPENING LPO Curiebezwaren in nieuwe vorm ondervangen RAIFFEISENBANK VEILIGE BANK assistent(e) OM ER UW GELD TE BELEGGEN Mislukte roofoverval op Raiffeisenbank Driehuis „Jonge Biem” SCHEEPVAART r Al IJmuider Courant Haarlems Courant vmF gsm» Beverwijkse Courant Dagblad IJmuider c en toen kwam er ’n olifant met 'n lange snuit... ZAI ZATERDAG 27 JANUARI 1973 d A (Van een onzer verslaggeefsters) Brommers Bezorg mij 14 dagen gratis (Van een onzer verslaggevers) ASSISTENTE DRUKTE DE ALARMKNOP IN Liefde (Van een onzer verslaggevers) j||| HAARLEM „Ik heb ook een hond. Maar wist u dat dieren echt geen gestolen voedsel eten? Dat voelen ze meteen aan. Echt, u doet ze er helemaal geen plezier mee”. Dit zei de Haarlemse politierechter mr. Vink gisteren tegen een 24- jarige chauffeur uit Hensbroek die in oktober in Velsen een stuk of twintig dozen dierenvoedsel die hij moest inladen en vervoeren mee nam naar zijn eigen huis. De offi cier van Justitie eiste twee weken voorwaardelijk en 125 boete tegen hem, de politierechter legde alleen de geldboete op. NOORD WIJKERHOUT. „Wij als bisschoppen nemen eraan deel, niet alleen om te luisteren, maar om zo mogelijk te antwoorden. In deze dialoog zal het erom gaan elkanders opvattingen en motieven beter te leren kennen en respecteren. Uw overwegingen en adviezen zullen uiteraard grote invloed hebben op onze besluitvorming”, aldus kardi naal Alkrink vrijdagavond in zijn openingstoespraak bij het Landelijk Pastoraal Overleg, dat gedurende drie dagen zal worden gehouden in De Leeuwenhorst in Noordwijker- hout. Opdracht Beverwijkse Courant I, en ker vrij ope col hei hai nai Ur ser „H hel zo A Ne Vii wa Bestelwagen ^STORK4ueRKSPOo^meseu-ziiioLLe Schroothoop Aap •ft maandabonnee f 9,30 ■ft kwartaalabonnea 27,— TIERECHTER IJMUIDEN De Scheveningse kotter op de foto is van Texelse af komst en dateert uit de tijd dat de kotter in de Nederlandse visserij nog in het beginstadium stond. Het vaartuig kwam in 1933 gereed bij de werf van D. Joh. Boot in Al- phen aan de Rijn en werd in de vaart gebracht door Biem Vlaming Zn te Oosterend op Texel. IJmuider Courant Beverwijkse Courant ARIE VAN DER VEER in open enveloppe tonder postzegel op»turen naar) te Daarna kunt u mi] noteren al») 1 Enige kantoorervaring is vereist. I i Naam Ad re» r belt U 0 2550-1 54 37 belt U 0 23-32 43 41 DRIEHUIS. Een poging om woens dagmiddag de Raiffeisenbank aan de Driehuizerkerkweg te beroven is op een mislukking uitgelopen. De bankemploye’s raakten geen moment overstuur ook al omdat de Raiffeisenbanken in IJmuiden, Driehuis en Santpoort voorzien zijn van kogelwerend glas en met staal beklede deuren. Wanneer u belangstelling heeft voor deze functie kunt u schriftelijk solliciteren bij: Postbus 608, Zwolle. Telefonische informaties onder nummer (05200) -1 09 87, toestel 130. Onze gedachten gaan hierbij uit naar een accuraat werkende kracht, die woonachtig is in IJmuiden of directe omgeving. De werkzaamheden zullen voornamelijk bestaan uit het bedienen van de telefoon, het verrichten van eenvoudig typewerk, administratie en enkele magazijn- en lichte onderhoudswerkzaamheden. Als waarnemers op het Landelijk Pas toraal Overleg begroette de kardinaal onder meer pro-nuntius mgr. Angelo Felici en vertegenwoordigers van andere christelijke geloofsgemeenschappen en van het Humanistisch Verbond. 1 1 Elke dag nieuws uit uw streek, uw stad en binnen- en buitenland, radio en T.V., sport, kunst, elke maandag de bijlage „Sportief” elke zaterdag de bijlage „Erbij” Voor een proefabonnement hij aan de ene kant begrip had voor diens bedrijf, maar aan de andere kant een billijke rechtsverdeling in het oog moet houden. Hij kwam tot een straf van twee weken en twaalf maanden ontzegging, waarvan dan de helft voor waardelijk, dat laatste met name omdat anders verdachtes oom, eigenaar van het bedrijf helemaal gedupeerd zou zijn. De kardinaal bracht met nadruk de autoriteit van de bisschoppen in verband met het overleg ter sprake en besteedde verder bijna de helft van zijn toespraak aan de rechtvaardiging van dit overleg. Een begrijpelijke zaak, nadat drie pre fecten van Romeinese curie-instanties op 13 juli vorig jaar ernstige bezwaren hadden gemaakt tegen de Landelijke Pastorale Raad, die (ook volgens de bisschoppen) de permanente voortzetting had moeten worden van het in april 1971 geëindigde Pastoraal Concilie. Wij vragen voor spoedige indiensttreding, ten behoeve van onze service-afdellng te IJmuiden, een flinke „Wij komen hier als bisschoppen met andere leden van de geloofsgemeenschap De kardinaal omschreef vervolgens het pastoraal overleg als een figuur van raadpleging die niet het formeel juridi sche karakter van de Landelijke Pastora le Raad heeft, slechts raadgevende be voegdheden, geen statuten, geen gekozen bestuur en geen gestructureerde opzet heeft. or t h v t€ g< b< V v v V. E n I lan eer gei set ha da va uit bir de: Co re] ov scl w< „E ge bi. ge ge w: tij w Ri m Alcor 26 te Salvador Aristoteles 26 v Amsterdam n Bremen Atlantic Star 25 175 o Halifax n Halifax Chiron 24 te Grenada Dallia 25 te Shellhaven Katwijk 26 te Cristobal Korovina 26 te Stavanger Krebsia 26 te Anchorage Leuve Lloyd 26 te Antwerpen Medon 26 te Laguaira Memnon 26 te Santander Musi Lloyd 25 te East London verw. Nedlloyd Kyoto 26 te Portland Pericles 25 v Antwerpen n Hamburg Poeldijk 26 te Antwerpen Schie Lloyd 26 te Barcelona verw. Schouwen 26 te Durban verw. Sinon 26 te Port of Spain Socrates 25 te New York Spaamekerk 25 te Bremerhaven Thameshaven 26 te Rotterdam Theron 26 te Guanta verw. Wissekerk 26 te Hongkong verw. Zaankerk 35 v Rotterdam n Antwerpen De een steelt voor zijn huisdier, de ander voor zijn kinderen. Zoals die 34 jaar oude ertsvoorbereider die op 15 november in een Beverwijks warenhuis in de speelgoedafdeling zijn tas in bij zijn van vrouw en kinderen vulde met allerlei speelgoed en kinderkleding ter waarde van f 45 in totaal. „Ik zag een vrouw iets wegpakken en dacht dat kan Ik ook wel eens doen” had de man bij de politie verklaard. Het ging hem blijk baar minder makkelijk af, hij werd gesnapt, en kreeg conform de eis 125 boete. „Je eigen kind met gestolen speel goed laten spelen, dat geeft toch ook geen voldoening” zei de politierechter. raam, maakte een hoop kabaal maar kreeg daarmee de ruit niet kapot. Wel bewerkstelligde hij zo zijn eigen arresta tie. „Het kwam plotseling in me op” zei hij nu, En: „Ik was beïnvloed door verkeerde vrienden.” „Ach kom”, meende de politierechter, „en u was verloofd?” De officier zei dat hij met deze jonge man die in het verleden wel eens iets te maken had gehad met de kinderrechter wel een beetje zijn hart vasthield. Hij memoreerde nog dat de verdachte op de desbetreffende avond weliswaar verloofd was, maar dat het juist die avond niet zo boterde tussen de twee. Enfin, ze gaan nu trouwen. En mensen die trou wen hebben veel geld nodig, reden voor mr. Vink om de geëiste boete van 200 met vijftig gulden te verminderen. De gevraagde voorwaardelijke straf van een maand legde hij conform op. 252 te hebben gevaren, kwam het in 1970 bij de heren Pronk en werd de SCH. 62, Nellie genaamd. De kotter Johannes Cornells moest derhalve van nummer veranderen en van die tijd af voer het vaartuig als SCH. 68. Daarmee is de geschiedenis nog niet ten einde, want daarna kwam de kotter bij de Firma A. Spaans J. Pronk onder de naam Mireille Ellen SCH. 68 en nog niet zolang geleden heeft de zoveelste verandering plaats gehad. Nieuwe eigenaar werd M. Vink, die zijn bezit, dat intussen veertig jaar oud is geworden, de naam Evelyn SCH. 96 heeft gegeven. T De SCH 62 „Johannes Cornells”, oor spronkelijk „Jonge Biem", van Texelse oorsprong. De beperking is ook in het weekend van kracht. „Wist u, meneer de officier, dat het tegenwoordig in is om met bestelwagens te rijden?” vroeg mr. Vink aan mr. Bijl de Vroe. „Ja, ik vind het niet erg hoor, maar u moet er geen brokken mee maken.” Dit laatste tot de verdachte, een 20-jarige scholier uit Heemskerk. Deze reed op 29 oktober op de Rijks- straatweg in Heemskerk tegen een auto, en geschrokken reed hij toen door. Hij kon snel achterhaald worden, want de wagen had een kleurig bloemmotief. Mr. Bijl de Vroe vond dit erger dan wegrij den nadat je bijvoorbeeld een paal ge ramd hebt. Hij vroeg 100 en drie maanden ontzegging. Toen verdachte uitlegde dat hij de auto wel nodig had, omdat hij zo moeilijk met z’n saxofoon (hij zat in een band) in de bus kon, legde mr. Vink ontzegging voorwaarde lijk op. De geldboete bleef onveranderd. Twee jongens uit Beverwijk, een 20- jarige classificeerder, en een 19-jarige opperman, stonden terecht voor diefstal len van twee brommers op zes oktober, in Beverwijk, met nog meer trawanten die nu niet hier terecht stonden. Mr. Vink: „Wie was nou de grote pief?” „Ik”, zei de classificeerder, verlegen blozend. De ander had meer de dienende taak van het op de uitkijk staan vervuld. Ze hadden de brommers bij stukjes en beet jes teruggebracht omdat ze de zaak voor reparatie van hun eigen vervoersmidde len gebruikt hadden. Mr. Vink: „Het was natuurlijk nog maar een hoopje ijzer. Als je onderdelen nodig hebt moet je ze kopen.” De officier voegde eraan toe dat de opperman ook nog een sigarettenauto maat had gekraakt op dertig december. Schadevergoeding betalen daar had hij nog niet aan gedacht. Hij bromde iets van „komen halen,” in plaats van „bren gen” en deze houding was voor de officier aanleiding deze zaak apart te behandelen binnenkort, en niet bij deze te voegen. Hij vroeg tegen elk drie weken voorwaardelijk, tegen de classifi ceerder 200 tegen de opperman 100. Mr. Vink vonniste conform. Op de agenda zijn urgente pastorale problemen als pluriformiteit en polarisa tie geplaatst, dat, zo zei de kardinaal „het hart van de totaliteit van de heden daagse zorgen schijnt te raken.” Het is volgens hem gemakkelijk gezegd, dat de liefde de oplossing is van alle intermen selijke problemen. „Maar het wordt steeds duidelijker dat polarisatie samen hangt met gebrek aan liefdevolle bejege ning, met het ontbreken van bevestiging, met ontkenning”, aldus kardinaal Al- frink. Kardinaal Alfrink ging tenslotte over tot het thema rechtvaardigheid, dat het in feite gaat om vraagstukken rondom le ren zijn, leren zien en leren doen. Het leren zijn betreft „de ommekeer des harten, de innerlijke bekering, waarover in het Evangelie zo vaak en pertinent sprake is.” Het leren zien gaat over het signaleren van onrecht en het leren doen over de doorwerking van de resul taten van het pastoraal overleg naar het grondvlak. De mentaliteitsveranderingen, die de bisschoppen willen stimuleren, moeten ook hun beslag krijgen, zo zei kardinaal Alfrink, „in de verkondiging, die dan natuurlijk moet uitgaan van de boodschap van het Evangelie van de Heer. Is de eucharistie niet een aanzet tot verwezenlijking van die wereld, wel ke geen onrecht meer zal kennen?”, zo vroeg kardinaal Alfrink. Volgens de curie echter had het Tweede Vaticaans Concilie wel pastorale raden op parochiaal, dekenaal of dioce saan niveau gewild, maar zweeg men over een permanente landelijke pastora le raad met min of meer beslissende bevoegdheid op beleidsniveau. De curie meende, dat zo’n raad niet strookte met De belangrijkste belemmeringen op het Nederlandse wegennet naar een op gave van de rijkspolitie en ANWB. AMSTERDAM. Om de Haarlem merdijk en de Haarlemmerstraat zoveel mogelijk te ontlasten van vrachtauto’s vanaf en naar de havens zijn duidelijk» borden geplaatst, die verwijzen naar de route langs de havens en het IJ- De SpaamdammerdijkTasmanstraat— Van DiemenstraatWesterdoksdijkDe RuyterkadePiet Heinkade. De borden voor het verkeer uit de richting Haar lem staan bij de kruising Coentunnel- weg: die voor het verkeer uit de richting ’t Gooi en Utrecht bij de kruising Sr- phatiestraat-Oostenburgergracht-Czaar Peterstraat. Via de Oostenburgergracht en de Grote Kattenburgerstraat wordt het verkeer daar verder verwezen naar de Piet Heinkade. Deze omleiding zal gelden tot de route Haarlemmerhouttuinen die het volgende voorjaar in gebruik genomen kan worden. om in onderling overleg te bezien hoe die geloofsgemeenschap kan beantwoor den aan de opdracht, die door het syno dedocument van 1971 aan heel de kerk is voorgehouden Wij menen aldus aan te sluiten bij de Synode zelf”, aldus kardinaal Alfrink, die memoreerde, dat tijdens de bisschoppensynode van 1971 de nationale bisschoppenconferenties verzocht werd het thema „Rechtvaardig heid in de wereld” landelijk uit te werken. Toen een 24-jarige chauffeur uit Jisp in november in Velsen een karretje, vol gens hem met roest gevuld, naar de schroothoop moest brengen zag hij daar opeens een trekhaak, een boormachine en een zogenaamde „knabbelschaar” in liggen. In de mening dat het anders toch maar zou worden weggegooid nam hij het mee. „Ik vond het zonde” zei hij. Mr. Vink: „Als iets nou die bestemming had dan moest dat ook zo gebeuren.” Zoiets als de veiling dus. Mr. Bijl de Vroe vond het een onfatsoenlijke manier van doen en vroeg 200. Mr. Vink maakte er 150 van. In alle eer en deugd had hij eerst naar de Berend Boudewijnquiz gekeken die 29ste oktober. Toen bracht een 20- jarige steigerbouwer uit Heemskerk zijn verloofde naar huis, voegde aan het biergebruik thuis nog wat pilsjes in een café toe, en besloot toen blijkbaar de verrijking die hij zojuist op de buis had gezien maar eens op een andere manier in de praktijk te brengen. Een benzine- tation waarvan hij had gelezen dat het wel meer een doelwit was van inbraken werd zijn doel. Hij wierp een etensbak van een hond, blijkbaar het eerste pro jectiel wat voorhanden was, naar een „Ik was zo dronken als een aap” zei een 20-jarige melkhandelaar uit Bever wijk over zijn lichamelijke constitutie op 17 november. Met flink wat pils op ramde hij met zijn auto een gepar keerde wagen en reed daarna door zon der de politie op de hoogte te stellen. „Een aap is nooit dronken” was de repliek van mr. Vink. De jongeman gaf eerlijk toe fout te zijn geweest. Hij dacht dat hij voor het besturen van zijn rijbewijs nodig had, maar mr. Bijl de elektrische melkbezorgkarretje geen Vroe dacht dat dit wel zo wos. Hij meen de dat hij niet onder de eis van twee weken en een jaar ontzegging uitkon, waarbij hij aantekende dat de politie rechter misschien een bijzondere voor waarde voor het bezorgkarretje kon toe voegen. Mr. Vink legde de knaap uit dat ■ft Doorhalen wat niet verlangd wordt neen, het is geen sprookje! Vul onderstaande bon in en u ont vangt 14 dagen lang IJmuider Courant/Beverwijker Courant* voor niets in uw bus de institutie van de kerk: zij vreesde, dat de autoriteit van de bisschoppen in het gedrang zou komen. Zoals bekend hebben de Nederlandse bisschoppen voldaan aan het verzoek van Rome om een dergelijke raad op te schorten. De kardinaal zei evenwel ernaar te willen blijven streven, „dat de eigen verantwoordelijkheid van alle gelovigen voor het leven van de kerk volgens het Tweede Vaticaans Concilie gestalte krijgt in een of andere vorm van lande lijk overleg.” Met de huidige structuur van het overleg menen de bisschoppen een vorm gevonden te hebben, waarbij de bezwaren niet meer zouden gelden. AMSTERDAM—HOEVELAKEN. Op het gehele trajekt worden werk zaamheden uitgevoerd om de weg uit te bouwen tot een volwaardige autosnel weg. Op verschillende plaatsen op dit trajekt, moet het verkeer rekening hou den met rijstrookverlegging, waarbij snelheidsbeperkingen en inhaalverboden zijn ingesteld. Tankerorder. De Bremer werf „Bremer Vulkan” (behorende tot de Thyssen- Bornemisza group) heeft opdracht ontvangen tot de bouw van vijf grote tankers van 320.000 tdw. De totale orderportefeuille omvat nu zeven van deze schepen, die een gezamenlijke waarde van 1 miljard vertegenwoordi gen. Van deze schepen zijn er drie besteld door de Shell, twee door een Noorse reder en twee door een reder in het Verre Oosten. Van de 40 kotters die in mei 1940 in ons land ingeschreven stonden behoor den er 13 thuis op Texel; het aantal bedraagt thans 35, bijna alle nieuwe schepen. De Texelaars zagen in de jaren 1940- 1945 hun gehele vloot verdwijnen in handen van de bezetter. Toen de oorlog ten einde was, keerden er tien terug. De Drie Gebroeders TX. 11 van P. Vlaming, de Trijntje Cornells TX 24 van W. van der Vis, en de Cornells TX 33 van Gebr. J. M. Drijver, gingen in Duitse dienst verloren, althans zij konden niet terug gevonden worden. De Jonge Biem TX 49, zo heette de kotter op de foto, toen het schip in 1933 voor het eerst ter visserij ging. De bruto-inhoud bedraagt 49 reg. ton, de lengte 19.30 m„ de breedte 5,57 m. en de holte 2.01 m. De oorspronkelijke motor, een Industrie van 120 pk, werd in 1964 vervangen door een GMC van 330 pk. en ook heeft het vaartuig een bak gekregen en is tevens nog al eens van eigenaar veranderd. Dat begon in het jaar 1951, toen De Jonge Biem aan de Katwijkse vloot werd toegevoegd met J. L. van der Plas als eigenaren. De naam veranderde in Rein KW 30. Het vaartuig werd in 1960 door een nieuwe kotter vervangen en kreeg daardoor een andere eigenaar, namelijk E. Plug, die het de naam Ijsbrand KW. 119 gaf. Toen schipper-eigenaar E. Plug in 1963 in het bezit kwam van een andere kotter onder die naam, afkomstig van de Werf De Haas in Maassluis, werd de Ijsbrand van 1933 verkocht aan P. de Haas aldaar; het vaartuig werd als Pri mo MA. 5 ingeschreven, maar heeft nimmer onder die naam en dat letterte ken en nummer de visserij uitgeoefend. Er zijn zeven maanden mee heengegaan voordat het vaartuig nieuw emplooi vond in Scheveningen. Aangekocht door de Firma C. K. Pronk, kreeg het de naam Johannes Cornells SCH. 62 en als zodanig kwam het in 1964 in bedrijf. De heren C. K. Pronk gingen er in 1970 toe over een groter schip aan te kopen. Dit was oorspronkelijk de Jan Senior VL. 84, in 1957 nieuw in de vaart gebracht door de Rederij Verboon in Vlaardingen. Het schip was groot 275 ton. Genoemde rederij verkocht het schip in 1969 aan de Rederij P. Taal en na korte tijd onder de naam Bella SCH. Antwoordnummer 416 - Haarlem

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4