Amerikaanse aanval op Noordvietnamese bevoorradingsroutes Arrestaties na ontvoering van Huarte geschreven rechten Mihajlov weer in genade Strenge eisen bij proces in Ankara Betogingen in Londonderry Egyptische minister benoemd Koopstaking in Israel tot Arabisch commandant Betoging voor vrije abortus in België I aangenomen I „Patiënt heeft geen Waarschijnlijk woensdag oost-west overleg K PROF. RANG WIL „BIJZONDER CONTRACT WARSCHAU-PACT STEMT TOE GEZAMENLIJKE FRONTVORMING TEGEN ISRAEL I MAANDAG Douane Eigen conclusies” I Cambodja Tal van vragen „Bloedige zondag” BOMMEN OP LAOS NA BESTAND le n t- (Van onze redacteur in Brussel) voorbereidend Het Europa begint centraal (Van onze redacteur in Jeruzalem) te boycot- 1 en >or Gisteren is het politieke comité van de NAVO bijeengeweest om het antwoord van de Oostbloklanden te bestuderen; vandaag komt de NAVO-raad samen om dit overleg af te ronden. De betogingen van gisteren verliepen vreedzaam, maar een groepje jongeren, dat zich afscheidde van de hoofdstoet, raakte slaags met Britse militairen. Ze bekogelden legerposten en een protes tantse straat met stenen en staken auto’s in brand. De Britse militairen gebruikten rubberkogels, traangas en een waterka non om de 200 a 300 jongeren uit elkaar te drijven. De Verenigde Staten handhaven een deel van hun luchtmacht in Thailand en eenheden van de marine voor de kust van Vietnam. „Hanoi weet dat en kan er zijn eigen conclusies uit trekken”, aldus Sullivan. Vertegenwoordigers van het Zuidviet- namese Bevrijdingsfront die in het ge zelschap van Noordvietnamese functio narissen per vliegtuig uit Parijs in Sai gon aankwamen, weigerden het toestel te verlaten omdat de Zuidvietnamese douane hen de gebruikelijke formulieren wilde laten invullen. De vertegenwoordi gers van het front zagen hier een ver kapte erkenning van de rechtsmacht van de Zuidvietnamese regering in. Hij sprak gistermiddag te Leiden ter gelegenheid van zijn aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in het gezondheidsrecht aan de rijksuniver siteit daar. Het betrekken van patiënten in de organisatie en het beleid roept echter tal De instelling van een verenigd opper bevel kan leiden tot de terugkeer van de In zijn brief aan Tito had Mihajlov erover geklaagd dat hij in Joegoslavië geen baan kon krijgen en het land niet mocht verlaten. Mogelijk is Jordanië nu bereid in te stemmen met de terugkeer van de Pa lestij nen en de Irakezen, op voorwaarde dat hun operaties worden gecoördineerd door het verenigd opperbevel, aldus de zegslieden in de Egyptische hoofdstad. LONDONDERRY. (Reuter en UPI) In de katholieke wijk Bogside in Lon donderry hebben duizenden mensen gis teren demonstraties gehouden ter her denking van de bloedige zondag van Londonderry. Een jaar geleden werden daar 13 deelnemers aan een verboden mars van katholieken voor gelijke bur gerrechten door Britse militairen dood geschoten. BELGRADO (UPI) De Joegoslavi sche schrijver Mihajlo Mihajlov, wiens werk hem zijn baan en gevangenisstraf kostte, heeft gisteren meegedeeld dat hij weer in genade is aangenomen en van president Tito een betrekking aangeboden heeft gekregen. de et De ld. i- le n a et *.n. in op rd en et he ise en ild iet en 'o- an ls- ite d n ÏT 1- ag Og en o- e- :e- se n- te en ic- en ns >01 u- jd Je n- in ie ro té s- in V. n. et, id et de „Ik ben zo blij. Voor het eerst na acht jaar hebben de autoriteiten hun houding jegens mij gewijzigd en me een baan aangeboden”, zei de 38-jarige schrijver. „Ik heb in antwoord op de brief die ik in november schreef aan president Tito, een betrekking in het Instituut voor Literatuur en Kunst in Belgrado aange boden gekregen. Ik ben er al geweest en het lijkt erop dat ik er een taak krijg Daar was ik aan toe”, aldus de schrijver. Het persbureau voor het Midden-Oos- ten meldt voorts dat het golfstaatje Aboe Dhabi 20 miljoen dollar en Saoedi- Arabië 12 miljoen dollar heeft toegezegd aan Syrië. Zoals bekend zijn de Warschaupact- landen voorstanders van een conferentie over wederzijdse evenwichtige vermin dering van troepen in centraal Europa, waaraan alle „geïnteresseerde” landen zouden kunnen deelnemen. Dit houdt De ministers van Buitenlandse Zaken van Noord- en Zuid-Vietnam, van de Verenigde Staten en van de voorlopige revolutionaire regering in Zuid-Vietnam, hebben zaterdagmorgen om elf uur in het Internationale Congrescentrum aan de Avenue Kléber in Parijs, het wapen- stilstandsakkoord plus protocollen on dertekend. De organisatie van het' internationale toezicht op de wapenstilstandsbepalingen in Zuid-Vietnam heeft gisteren de nodi ge complicaties opgeleverd. van vragen op. Daarvoor is een landurig verblijf in een inrichting nodig, contact met medepatiënten, inzicht in de organi satie en de verzorging. Bij de organisaties die reeds van het begin van de oprichting af (het eind van de vorige eeuw), zoals kruisverenigingen deze inspraakgedachte kennen, is het be trekken van belanghebbenden bij het be leid en de organisatie een onoplosbaar probleem geworden, juist wegens gebrek aan belangstelling van de kant van de belanghebbenden. Prof. Rang concludeert, dat niet de pa tiënten hun eigen rechten en plichten bepalen, maar dat dit gebeurt in de kring van de beroepsbeoefenaren aan organisaties van gezondheidszorg. Het is de vraag of het uit oogpunt van de rechtszekerheid wel verantwoord is de rechtsverhouding tussen arts en patiënt buiten de wet om over te laten aan het vrije rechtsverkeer. Prof. Rang stelt voor te onderzoeken of deze relatie als een bijzonder contract in het burgerlijk wetboek kan worden opgenomen. In een toespraak tot het parlement, die door de radio werd uitgezonden, verklaarde hij dat vijandelijkheden van communistische kant uit zelfverdediging zouden worden beantwoord. Duren de aanvallen van de tegenpartij voort, dan vervalt het eenzijdige bestandsbesluit. „Wij hebben krachtens de Geneefse overeenkomsten van 1954 het recht de delen van ons land weer in bezit te nemen die door de Noordvietnamezen en de Vietconig onwettig zijn bezet”, aldus Lon Nol. De Egyptische chef-staf luitenant-ge- neraal Sjazli had eerder gisteren al verklaard dat de ministers voortgang maakten bij het opstellen van een ge meenschappelijk actieplan. CAIRO (UPI/AFP). De ministers van Defensie van de Arabische Liga hebben gisteren de Egyptische minister van Defensie, generaal Ahmed Ismael, benoemd tot opperbevelhebber van de Arabische troepen aan de fronten van Jordanië, Syrië en Egypte tegen Israel. Dit is gisteren bekendgemaakt door het persbureau voor het Midden-Oosten. Generaal Ismael is al opperbevelheb ber van de strijdkrachten van de federa tie van Egypte, Syrië en Libië. Het besluit tot benoeming van een gemeen schappelijk opperbevelhebber voor de strijd tegen Israel is genomen op een vergadering achter gesloten deuren van ministers van Defensie van de Arabische landen. Aan Roemenië en Bulgarije (die oor spronkelijk niet voor een uitnodiging van de deelnemende NAVO-landen in aanmerking kwamen) zal dan vermoede lijk dezelfde (waarnemers)-status wor den verleend als in NAVO-verband aan bijvoorbeeld Italië, Turkije en Grieken land is toegekend. Op de Place Saint-Aubain werd een stoet gevormd die zich naar het sport complex Saint-Servais begaf, waar ver scheidene sprekers betoogden dat de wetten gemaakt zijn voor de mensen en niet de mensen voor de wetten. Meege deeld werd dat reeds 120.000 handteke ningen zijn ingezameld op een petitie ten gunste van de vrouwenarts. Sinds de regering vorige prijscontrole nagenoeg heeft er JERUZALEM. Het Israëlische nati onale vakverbond Histradoet heeft voor vanmiddag een koopstaking afgekondigd uit protest tegen de onrustbarende prijs stijgingen. Dit houdt in dat het publiek wordt verzocht alle winkels ten. De auteur kwam voor het eerst in 1965 met de overheid in botsing, nadat hij het boek „Zomer in Moskou” had gepubliceerd. Het is een werk over het bestaan in de Sovjet-Unie. Hij verloor er zijn leerstoel aan de universiteit door en kreeg 37 dagen gevangenisstraf wegens „belediging van een bevriende mogend heid”. Aan het oostelijk front in Jordanië waren kort na de oorlog van 1967 ook Iraakse troepen en Palestijnse guerrilla strijders gestationeerd. Toen Jordaanse troepen eind 1970 de Palestijnen verjoe gen, vertrokken de Iraakse troepen ook. President Lon Nol van Cambodja heeft gisteren bekendgemaakt dat zijn troepen met ingang van vandaag 7 uur plaatselijke tijd alle aanvalsacties zullen staken „om de Vietcong en de Noord- vietnamezen in de gelegenheid te stellen zich in vrede van ons gebied terug te trekken.” Hij legde er de nadruk op dat de Verenigde Staten verwachten dat het bestand geëerbiedigd zal worden. Op de vraag of de Verenigde Staten onofficieel hebben gewaarschuwd dat ze tussenbei de zullen komen als het bestand wordt geschonden, zei Sullivan dat hij niet wilde praten over hypothetische gebeur tenissen in de toekomst, maar, zo voegde hij er aan toe: „Niets hoeft ons tegen te houden”. De Amerikaanse delegatie tijdens de ondertekeningsplechtigheid voor de be- stansakkoorden inzake Vietnam, zater dag in Parijs. Minister van Buitenland se Zaken Rogers tekent de overeen komsten voor zijn land. William Sullivan, de topdeskundige in zake Vietnam van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in een televisievraaggesprek de mogelijkheid opengelaten dat de Vere nigde Staten hun luchtmacht en marine opnieuw zullen inschakelen als de te genpartij het bestand in Vietnam schendt. De bestandsschendingen die tot dusver zijn gemeld, zijn naar zijn me ning slechts „gering en sporadisch”. „Pas over een dag of twee zal duidelijk zijn of het bestand ernstig wordt geschon den”. aldus Sullivan, die de Amerikaanse delegatie bij het technisch Vietnam- overleg in Parijs heeft geleid. mens wettelijke bescherming heeft aangenomen van bevoogding De delegaties hebben generaal Ismael laten weten „de gehele militaire kracht van hun landen in dienst van de strijd tegen Israel te zullen stellen”. In 1966 ontketende Mihajlov een cam pagne met vrienden voor de oprichting van een sociaal-democratische partij. Hij werd er drie en een half jaar voor achter de tralies gezet. PARIJS/WASHINGTON (Reuter, UPI en AFP) Ongeveer honderd Amerikaanse oorlogsvliegtuigen hebben na de afkondiging van het bestand in Vietnam bombardementen uitgevoerd op de Noordvietnamese bevoor- radingsroute in Laos. Bij de aanval op de Ho Tsji Minh-route bleek de luchtafweer slechts gering. Aan de actie namen B-52-bommenwerpers en F4-gevechtsvliegtuigen deel. Jerry Friedheim, woordvoerder van het Pentagon, wilde geen commentaar geven op de Amerikaanse actie. Door hun. optreden dreigden de be sprekingen die de verschillende verte genwoordigers, die toezicht houden op naleving van het bestand in het honderd te lopen. Hongaarse vertegenwoordigers van de internationale luchtcontrolecommissie bleven in de aankomsthal op de lucht haven Tan Son Nhut van Saigon zitten, omdat ze niet wilden dat de Amerikanen vrachtwagens mobiliseerden voor het vervoer van hun bagage. Mevrouw Ngoejen Thi Binh, delegatie leidster van de Vietcong bij de inmiddels afgesloten Vietnamese vredesbespre kingen in Parijs, verlaat hier hotel Ma jestic in de Franse hoofdstad, waar zij zaterdag de bestandsakkoorden voor de Voorlopige Revolutionaire Regering van Vietnam ondertekende. Militaire kringen in Cambodja hebben weinig vertrouwen in een bestand. Za terdag verklaarde prins Norodom Siha- noek, het in Peking in ballingschap ver blijvende ex-staatshoofd van Cambodja, nog dat hij zich niets van het Vietnam- bestand zal aantrekken en door zal gaan met de strijd tegen Lon Nol „tot zijn regime is uitgeroeid”. De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew is gisteren uit de Verenigde Sta ten vertrokken voor een reis naar Züid- Vietnam en zes andere landen van Zuid- oost-Azië om de „bondgenoten te verze keren dat de Verenigde Staten hun vrienden niet in de steek laten.” Na zijn bezoek aan Saigon gaat Agnew naar Cambodja, Thailand, Laos, Singapore, Indonesië en Maleisië. PAMPLONA. (AFP) De Spaans* politie heeft in verband met de ontvoe ring van miljonair Felipe Huarte acht personen gearresteerd. Zij zijn volgen* gouverneur Ruiz de Gordoa van de pro vincie Navarra allen direct of indirect bij de zaak betrokken. Huarte, die op 16 januari door de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA werd ontvoerd, is vrijdagavond vlak ten zui den van Irun aan de Spaans-Franse grens vrijgelaten. Hij wordt beschouwd als een der rijkste industriëlen van Spanje. Naar verluidt is voor zijn vrijlating een losgeld van ongeveer 2,5 miljoen gulden betaald. Ook werden andere eisen van de Basken, zoals het weer in dienst nemen van 114 ontslagen arbeiders en een algemene loonsverhoging in zijn concern in Pamplona, ingewilligd. De herdenkingsplechtigheden waren georganiseerd door twee concurrerende katholieke groeperingen. De bijeenkomst van de Noordierse Vereniging voor Bur gerrechten bij „Free Derry Corner”, de plaats waar vorig jaar de 13 mensen omkwamen, trok rond 2500 mensen. Een demonstratie op een sportveld onder auspiciën van de „Provisionals” van het IRA werd door naar schatting 3000 mensen bezocht. Prof. Rang was van mening, dat deze verouderde benadering een actueel vraagstuk is dat om een oplossing vraagt. Het recht op het eigen lichaam, het recht op eerbiediging en erkenning van de lichamelijke en geestelijke inte griteit, het recht om te sterven - tegen over gemanipuleer tijdens het stervens proces - kunnen zijns inziens niet aan anderen worden overgedragen. Teveel wordt op zodanige bevoogdende wijze geregeld, dat er voor de wil van de mens en voor de mens zelf onvol doende ruimte overblijft, aldus prof. Rang. maand de afgeschaft, is er een volledige prijzenchaos ont staan die onrustbarende verhogingen tot gevolg heeft gehad, vooral in de levens middelensector. De staking moet een demonstratieve actie zijn die eventueel later gevolgd moet worden door boycot van bepaalde produkten die abnormaal in prijs zijn gestegen. Het afgelopen jaar heeft een grote inflatie te zien gegeven van 14 percent met als gevolg dat het reële inkomen van de Israëli’s het vorig jaar is gedaald. vermoedelijk in dat er een conferentie zou ontstaan op dezelfde schaal als die in Helsinki wordt gehouden. Daarvoor is de NAVO niet te vinden. Op het NAVO-hoofdkwartier in België blijft men vasthouden aan een beperkte deelneming aan deze conferentie, omdat het naar NAVO-inzicht geen zin heeft om over zulke ingewikkelde technische problemen met landen te spreken die daar geen rechtstreeks belang bij heb ben. ANKARA (UPI) Het openbaar mi nisterie bij het proces in Ankara tegen 188 „anarchisten” heeft zaterdag gevan genisstraffen van in totaal ruim 2600 jaar geëist. Palestijnse guerrillaorganisaties naar Jordanië, beëindiging van het isolement van Jordanië in de Arabische wereld en toenemende Arabische druk op Israel, zo menen politieke zegslieden in Cairo. LEIDEN. In de huidige gezond- heidswetgeving in Nederland komt de als patiënt nauwelijks voor. De de vorm door de overheid en door hen die de gezondheids zorg verlenen. Dit is in strijd met de persoonlijkheidsrechten van de mens, meent prof. dr. J. F. Rang, hoogleraar in het arbeidsrecht aan de rijksuniversiteit te Utrecht. BRUSSEL, overleg over vermindering van strijd krachten in waarschijnlijk woensdag in Wenen. De Warschaupact-landen. lieten zaterdaga vond weten dat zij wel met de datum akkoord gaan, maar niet met de plaats die de NAVO heeft voorgesteld: Het Zwitserse Genève. Omdat echter in het NAVO-antwoord aan de Warschaupact- landen, die zelf Wenen hadden gesugge reerd, geen duidelijke afwijzing van de Oostenrijkse hoofdstad was opgenomen is het waarschijnlijk dat de NAVO Genève zal laten vallen.. De Warschaupact-landen zijn ermee akkoord gegaan dat het aantal landen dat aan het overleg over wederzijdse evenwichtige vermindering van troepen in centraal Europa uiteindelijk zal deel nemen tijdens voorbereidende besprekin gen nader wordt gepreciseerd. NAMEN. (Belga) Ruim 5500 men sen uit Vlaanderen, Brussel en Wallonië zijn zaterdagmiddag met auto’s, treinen en bussen naar Namen getrokken om er te betogen voor liberalisatie van de zwangerschapsonderbreking en voor dr. Peers, een Belgische vrouwenarts die wegens abortus in voorarrest zit en wiens zaak vandaag voor de rechtbank komt. De zwaarste eis gold Dogu Perincek, oud-lector aan de universiteit die een „leidende anarchist en hoofd van de verboden Turkse Communistische Par tij” zou zijn. Het openbaar ministerie eiste tegen hem 20 jaar gevangenisstraf. Tegen 128 medebeklaagden is 15 en te gen 54 12 jaar geëist. Uk, k

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3