genda Telegram OOTEMAN Jubilarissen bij Hoogovens Haven-cao ook Handelaar in door de leden nepdrugs aanvaard vermoord 0,29 JAN WEBBE 0,69 1,59 0,19 0,99 0,89 Ondervindt 't OOTEMAN wint 't KARDINAAL ALFRINK DRINGT AAN OP GRONDIGER VOORBEREIDING NA HARDE KRITIEK OP LANDELIJK PASTORAAL OVERLEG BLOEMENSTAD AANGEREDEN Filmster Edward Robinson overleden .Wr MAANDAG 29 JANUARI 6 1 ROEP BEZINNING HALT Goedkoper Beter ALLEEN DINSDAG: ALLEEN WOENSDAG: ALLEEN DONDERDAG: BESCHERMING DINSDAG- EN WOENSDAGREKLAME Panklaar gesneden RODE KOOL, p. p. Vacuüm verpakte Gelderse WORST, 225 gram Vers gekookte GARE BIETJES, p. pond CLEMENTINES, de fijnste mandarijn (zonder pit) 10 voor Goudgele zachte ANDIJVIE, per kilo Enorm grote NAVELSINAASAPPELS, 8 voor (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT De bisschoppen geven graag gehoor aan het verlangen van de deel nemers aan het eerste Landelijk Pastoraal Overleg om een voort zetting ervan. Aldus kardinaal Al- frink in zijn slottoespraak aan het einde van het driedaagse beraad in Noordwijkerhout. Beverwijk (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Mgr. Angelo Felici is zaterdagmiddag demonstratief weggelopen van het Landelijk Pastoraal Overleg van de Nederlandse r.-k. Kerkprovincie in Noordwijkerhout. Hij deed dit, na dat de aanwezigen hun instemming hadden betuigd met de toespraak van de Limburgse deken dr. P. van den Baar, die op voorzichtige wijze „de nood en de pijn, die sinds begin verleden jaar toen dr. J. M. Gij sen tot bisschop werd benoemd in ons bisdom zijn geleden” ter sprake bracht. Velsen-IJmuiden In en om Haarlem Pastoraal overleg zal worden voortgezet .,D« Bisschop Gijsen ziek naar huis te Rund-, Varkens- en Paardenslagerij Heerlijk mals HACHEEVLEES BIEFSTUK gemalen Heerlijk GEHAKT half om half Heel dikke BRAADKRABBEN Jac. v. Heemskerkstr. 23 - Tel. 14039 Altijd het beste Toch voordelig De pauselijke nuntius, mgr. Angelo Fe lici. de consequenties daaruit voor de eigen houding. Gesuggereerd werd het houden van trainingsweekeinden voor de delega tieleden met dit doel. Om die polarisatie een halt toe te roepen werden de volgende middelen genoemd: men zal gebruik moeten ma ken van de diensten van de Nederlandse religieuzen onafhankelijk van de bis schoppen die op dit overleg werden aangeboden. In parochie, dekenale en doet hij uit oprechte zorg en liefde voor de kerk. Dat is onze basis voor samen werking, aldus mgr. Möller. Het akkoord tussen de onderhande- lingsdelegaties is al enkele weken oud, maar moest eerst nog aan de ledenver gaderingen worden voorgelegd. HOLLYWOOD. De bekende Ame rikaanse filmster Edward G. Robinson is op 79-jarige leeftijd in Hollywood over leden. z In aansluiting op het te berde brengen van de aanvaardbaarheid van de presta tiemaatschappij, maakte kardinaal Al- frink bekend, dat dit onderwerp zal zijn van de vastenbrief van dit jaar. ,Tht I u. IJMUIDEN. Bij Hoogovens zullen volgende maand de volgende zevenen dertig personeelsleden hun vijfentwin tigjarig dienstjubileum vieren. Iedere dag verse paardeworst Karbonade extra voordelig Zoals gezegd, boden de discussies over het thema „Rechtvaardigheid in de we reld” geen uitzicht op omlijnde stand punten. Zelfs de vraag wat rechtvaar digheid is, kon nauwelijks beantwoord worden. Discussies over dit begrip en de Het Landelijke Pastoraal Overleg was nog het meest concreet over de urgente pastorale problemen van de kerk, binnen welk kader het onderwerp „Pluriformi teit en polarisatie” werd behandeld. Dit was mede te danken aan het werk van de Haagse rechter-commissanis mr. J. J. Vanuit verschillende diocesane delega ties werd medeleven uitgesproken met de Limburgers. De Haarlemse delegatie vroeg bisschop Gijsen rechtstreeks op de bijeenkomst een verzoenend gebaar ta maken, maar deze ging daar niet op in. Ex-pater en Septuaginter Joost Reuten van de Haarlemse delegatie overhandig de de bisschop en zijn twee voornaamste opponenten - deken Van den Baar en aalmoezenier Adams - elk een fles wijn met het verzoek die in het bijzijn van Volgens havenkringen heeft verder een rol gespeeld dat het in de Amster damse haven op het ogenblik vrij rustig is, terwijl de Rotterdamse haven over- spoeld wordt met werk. HEEMSKERK. Een 22-jarige auto mobilist uit Uitgeest is zaterdagavond tegen zes uur licht gewond geraakt bij een ongeval op de Hoogdorperweg. Ter hoogte van café Halfweg wilde de man zijn wagen keren, maar werd bij de ma noeuvre geramd door een achter hem rijdende auto. De wagen van de Uitgees ten schoof tegen een hek en botste tenslotte tegen een voor het café staand bloemenstalletje. De a utomobilist werd licht gewond. De schade aan het stalle tje bleef beperkt tot wat gebroken bloempotten. EVERTSENSTRAAT 16-18 - IJMUIDEN - TELEF. 1 58 25 Bisschop Möller zei „de pijn in Lim burg niet weg te willen praten”. Polari satie is geen specifiek Limburgs pro bleem, wij hebben er in alle bisdommen mee te maken. Hij merkte op, dat ook het episcopaat pluriform is samengesteld en toch „tamelijk goed” kan samenwer ken. „Enige tijd geleden heeft mgr. Gij sen ons zijn visie op het geloof gegeven. Ik kan daar volledig achterstaan. Wat mgr. Gijsen doet, zo zei bisschop Möller, M. Bakker. In zijn slotrapportage stelde hij vast, dat een uitspraak over de geoorloofdheid van pluriformiteit als middel van pastoraal dringend gewenst was. Pluriformiteit kan pijn oproepen en leiden tot polarisatie, die nu al levens groot in de kerk aanwezig is. In een telegram aan kardinaal Al~ frink heeft paus Paulus zondag zijn „apostolische” zege gegeven aan het werk van het Landelijk Pastoraal Overleg. Paus Paulus moedigde de deelnemers aan ernst te maken met de studie van de rechtvaardigheid in de wereld. Daags daarvoor had het Landelijk Pastoraal Overleg even eens per telegram een aanhanke- lijkheidsbetuiging aan de paus ge stuurd Toch was er teen duidelijke roep naar politiek engagement op het overleg in Noordwijkerhout. Maar met name kar dinaal Alfrink hief hier een waarschu wende vinger. „Ik heb in mijn leven een kerk meegemaakt, die zich met politiek' bemoeide.” Vervolgens, zo ging hij ver der, wilde men zich daarvan distantië ren. Maar na een periode, waarin de kerk zich inderdaad niet meer met poli tiek bezighield, vraagt men nu weer om politiek in de kerk, zo zei hij. Kardinaal Alfrink, die zei te vrezen opnieuw de mensen de kerk uit te jagen, achtte het wel de plicht van de kerk om de gelovige een bepaalde tendens voor te houden, die hem kan helpen zich poli tiek op te stellen. De kerk moet niet zichzelf in partij- of dorpspolitiek gaan bezighouden, zo waarschuwde hij. Hoewel een voortzetting van het Lan delijk Pastoraal Overleg nog niet zeker is, heeft men zich de afgelopen dagen toch al beziggehouden met de vraag, hoe men zich in een komend overleg con creet met rechtvaardigheid kan bezig houden. Uit de delegaties werden de volgende onderwerpen ingebracht, die prioriteit verdienen: onmondigheid in kerk, samenleving en bedrijf; de ver houding tussen rijk en arm in deze wereld, toegespitst op de problematiek van de buitenlandse werknemers en het vraagstuk van de „prestatiemaatschap pij”. Op een komend overleg zal ook de vorming van een raad voor Kerk en Samenleving worden besproken. Het slachtoffer, een 37-jarige Surina mer, stond bij de afdeling verdovende middelen van de Amsterdamse recher che bekend als handelaar in nep-hasj. Uit het onderzoek is vanochtend na de schietpartij gebleken, dat 'het slachtoffer met twee landgenoten zondagavond in de binnenstad tot zaken was gekomen met de drie mannen, die door getuigen worden omschreven als „blanken met een moeilijk te plaatsen Nederlands ac cent”. De handelaar zou deze mannen 50 kilo hasj leveren. De zaak zou worden afgewikkeld in de wijk Echtenstein van de Bijlmermeer, waar de Surinamer woonde. AMSTERDAM. Drie onbekende mannen hebben in de afgelopen nacht in de Bijlmermeer zonder betaling met een partij hasjiesj van 50 kilo in een auto de wijk genomen, nadat één van hen de verkoper van deze hasjiesj met enkele schoten had geveld. Het slachtoffer is op weg naar het ziekenhuis in een ambu lance overleden. Later bleek dat de par tij drugs, waarvoor de drie kopers een moord over hadden bestond uit waarde loze nep-hasjiesj. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 18.30 u.s „Bridge on the river Kwai”. Luxor Theater (Breestraat). 19 «n 31.15 u.i „Hoe vang ik een man?” TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14.30-17 uur en op donderdag van 18.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. Buurthuis Wijk aan Duin (Wllgenhoflaan). Expositie schilderijen, beelhouwwerken en grafiek van Haarlemse kunstenaars; geopend tot en met 16 februari. Kardinaal en bisschoppen tijdens het landelijk pastoraal overleg: van links naar rechts mgr. Simonis, mgr. Ernst, kardinaal Alfrink, mgr. Zwartkruis, mgr. Bluyssen en mgr. Gijsen. Tegen Veler verwachting in was mgr. Felici echter zondag weer terug in Noordwijkerhout. Onder groot applaus bedankte kardinaal Alfrink hem in zijn slotwoord voor zijn komst en „als ik het zo mag zeggen, voor zijn wederkomst”. De deelnemers aan het driedaagse Landelijk Pastoraal Overleg waren vrij wel unaniem van mening, dat mgr. Feli ci meer reden tot vertrek zou hebben gehad na de rede van de Limburgse bedrijfsaalmoezenier F. Adams. In een zeer emotioneel en vaak persoonlijk be toog gebruikte hij termen als „het op rukkende Duits-Italiaanse religieuze fa- cisme” en noemde hij de bisschopsbe noeming een gevolg van de hetze van „een nationaal en internationaal krach tenveld samen van ultra rechtse kapita listen, politici en religieuze fanatici”. Nadat hij uitgesproken was gaf hij een uiterlijk onbewogen mgr. Gijsen demon stratief een hand. Direct na de toespraak van aalmoeze nier Adams, die door de aanwezigen met gemengde gevoelens werd aangehoord, poogden dr. K. Dronkert, vertegenwoor diger op het overleg van de Gerefor meerde Kerken, bisschop Möller van Groningen en kardinaal Alfrink, een verdere verscherping van de tegenstel lingen in te dammen. Tijdens het Landelijk Pastoraal Over leg is het inderdaad niet tot resoluties gekomen. Unaniem betreurd werd dat niet. Verschillende deelnemers liéten weten, dat volgens hen de Nederlandse katholieken daarop echt niet zitten te wachten. Veel belangrijker vonden zij de persoonlijke bezinning over de be sproken problemen en het trekken van Oud-minister dr. Marga Klompé heeft nog geprobeerd - na kortstondig overleg met kardinaal Alfrink - de nuntius over te halen te blijven. Zij wees hem erop, dat iedere deelnemer het recht had zich vrij uit te spreken. Mgr. Felici ant woordde: „Zij hebben inderdaad de vrij heid om te spreken, maar ik heb het recht weg te gaan wanneer ik dat wil”. Waar, met wie of hoe deze de 50 kilo nep-hasj in zijn auto heeft geladen, was de recherche vanochtend nog een raad sel. Wel is vast komen te staan, dat hij met een 38-jarige landgenoot omstreeks 1 uur ’s nachts in zijn auto in Echten stein arriveerde en dat kort daarna de drie kopers, eveneens per auto, ter plaase opdoemden. Twee van de mannen namen de hasj in ontvangst, laadden die over in hun eigen auto en toen er betaald moest worden begon de derde te schieten. De andere Surinamer ont kwam, maar de handelaar werd in buik en been getroffen en viel neer. De daders verdwenen met hun lading nep- hasj. vraag wat rechtvaardigheid voor een christen betekent werden niet gevoerd, bevreesd als men was voor eindeloos getheoretriseer. In de katholieke kerk, zo werd wel gesteld, varieert de politieke voorkeur van haar gelovigen van WD tot PSP. Tevreden was de kardinaal wel over het feit, dat zoals hij het uitdrukte, men in Noordwijkerhout van elkanders pro blemen en uitgangspunten heeft kunnen kennisnemen en dat men elkaar beter is gaan verstaan. In zijn toespraak kondig de kardinaal Alfrink verder de moge lijkheid van een herderlijk (bisschoppe lijk) schrijven aan over de legitimiteit en de grenzen van de pluriformiteit. Ook kardinaal Alfrink nam bissschop Gijsen in bescherming. Hij zei wel re?x ties te hadden verwacht op de gespan nen situatie in het bisdom Roermond, maar niet zo fel als nu gebeurd ie. Nadrukkelijk noemde hij de blijvende hulp van de andere bisschoppen ten behoeve van het bisdom Roermond. „Er moet samengewerkt worden”, zo zei hij. In welke vorm en wanneer dit overleg zal plaatsvinden kon de kardinaal nog niet zeggen. Hij benadrukte wel het belang van een grondiger voorbereiding, daarmee zijn ontvredenheid uitend over de gang van zaken tijdens dit overleg. Dat het Landelijk Pastoraal Overleg niet veel verder gekomen is dan vaak vrijblijvend gepraat over de hoofd thema's van dit overleg, te weten „Rechtvaardigheid in de wereld” en „Po larisatie en pluriformiteit” weet de kar dinaal aan de complexiteit van de on derwerpen en het feit, dat zoveel deel nemers uit verschillende milieus afkom stig zijn. De «.a.o. is niet van toepas sing op werknemers in de machinale bedrijven en in bedrijven als ECT, Unit Centre, Bunge en North Sea Ferries. Over een c.a.o. voor deze havenarbeiders wordt nog onderhandeld. De nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voorziet in een stijging van de uurlonen met 30 cent en een volledige compensatie (zonder maximum) van de prijsstijgingen in 1973. Verder wordt de arbeidstijd met 1% uur per week verkort tot 38’/» uur. De vakantie wordt uitge breid met een dag tot 20 dagen. kardinaal Alfrink gezamenlijk op drinken. Dit is inderdaad gebeurd. Mgr. Gijsen heeft er ook tijdens het overleg over „de actuele problemen in de kerk”, dat grotendeels gewijd was aan de situatie in Roermond, het zwij gen toegedaan. Tijdens de eucharistievie ring van zondag was hij niet aanwezig „Hij heeft een strandwandeling ge maakt”, zo werd meegedeeld. In zijn slotwoord verontschuldigde kardinaal Alfrink hem opnieuw voor het wegblij ven van het slotgedeelte van het Lande lijk Pastoraal Overleg. „Hij vroeg mij u te zeggen, dat hij zich werkelijk niet goed voelde”, aldus de kardinaal. per 500 gram 3,48 Botermalse PAARDELAPPEN iets doorregen per 500 gram 2,90 per 500 gram 2,20 per 500 gram 1,40 per 250 gram 2,25 diocesane raden zal meer gebruik ge maakt moeten worden van deskundigen bij het bepalen van een pastoraal beleid, waarbij alle partijen aan het woord moeten komen. Problemen moeten ver der in alle openheid aan de orde komen op een Landelijk Pastoraal Overleg en tenslotte zal ook de informatie tussen de top van het kerkbestuur en het grond vlak en o ingekeerd verbeterd moeten worden. ROTTERDAM De leden van de vervoersbonden hebben na een referen dum de nieuwe haven c.a.o. goedge keurd. In Amsterdam gebeurde dat met overgrote meerderheid (1067 voor en 61 tegen). Maar in Rotterdam stemden 1674 arbeiders voor de nieuwe c.a.o. en liefsst 1018 tegen. Volgens een woordvoerder van de vervoersbond NVV is de grote oppositie in Rotterdam tegen de nieuwe c.a.o. te wijten aan de aktiviteiten van de „Havencommissie” en de „Arbeids macht Haven” (een Mao-communistische groepering). BIOSCOPEN City Theater, maandag en dinsdag M u.t „De inbreker”. VELSER KUNSTKRING Stadsschouwburg, maandag 28.15 u. Kannibalen”, door Toneelgroep Centrum. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn en FeUson, op land goed Beeckestljn, Velsen-Zuld, dagelijks van 14 u. tot 17 u„ uitgezonderd maandag. In het noordelijk Koetshuis Is, tot 16 februari de expositie „De Stijl 1917-1938”, een tentoonstel ling over de archltectuur-beweging. Bedrijsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord. elke dinsdag en donderdag van 12 u. tot 13.38 uur „Archeologische bodem vondsten” en in en om de Breesaap; ook na afspraak: tel. 82518-94159 of 91822. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, is op alle werkdagen (maandag tot en met vrijdag) van 18 u. tot 12 uur te bezichtigen. SCHOUWBURG Stadsschouwburg Wilsonplein). Dinsdag 28.15 u.: Nieuw Operette Gezelschap met „Der fidele Bauer”. Toneelschuur (Smedestr. 23). Dinsdag 20.30 u.: Toneelgroep Centrum met een voorpre mière. MUZIEK St. Jozekerk (Kerklaan, Bennebroek). Dins dag 28.15 u.: Oratoriumkoor Bennebroek en Noordhollands Philharmonlsch Orkest o.l.v. Richard Heidema. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr. 111) 15.38, 19 en 21.15 u.: „Bij de beesten af”, a.l. Woensdag 13.38 u.: „Kom van dat dak af”, a.l. Frans Hals (Frans Halspleln) 19 en 21.15 u.: „Barabbas”, 14 u. Lido (Houtplein) 14, 19 en 11.1» u.: „A town called bastard”, 14 j. Luxor (Gr. Houtstr. 139) 14, It en 21.15 u.t „Geen paniek”, a.l. Roxy (KI. Houtstr. 79) 14.30, It en 21.15 u.: „Maagd in Zweden", 19 j. Studio (Gr. Markt) 14.15, It en 21.16 u.: „1 last picture show”, 18 j. Woensdag 14.15 „Pippi komt van boord”, a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 63). Ten toonstelling stillevens 17e t.m. 29ste eeuw t.m. 28 febr. Permanente tentoonstelling Hals meesterwerken en de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw. Prentenkabi net: tentoonstelling van modern bezit met o.a. Toorop, Jan Sluyters, Piet Mondriaan, Herman Kruyder, Leo Gestel. Geopend maan dag tot en met zaterdag 16-17 uur. Zondag 13- 17 uur. Gratis toegang tot 1 maart. Teylers Museum (Spaame). Tentoonstelling van grafisch werk van Jacques Callot, tot en met 22 jan. Permanente tentoonstelling van schilderijen en historische natuurkundige in strumenten. Geopend dinsdag tot en met zaterdag 16-16 uur, le zondag van de maand 13-16 uur. Stichting Beeldende Kunst (Ged. Oude Gracht 121): expositie uitleenkunst. Eigentijd se Nederlandse schilderijen en grafiek. Wand kleden en kleinplastiek. Dinsdag t.m. vrijdag 13-17 uur, zaterdag 14-1? uur. donderdagavond 20-22 uur. In de kelder gedurende maand januari Han Kuipers met ..Poppen van Han”. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 19). Per manente tentoonstelling van oude religieuze kunst. Geopend dinsdag tot en met zaterdag 19-12.38 uur en zondag 14-1 uur. Stichting MACRO-centrum Kosmos (Amster- damsestraat 61). Expositie met betrekking tot de ruimtevaart, astronomie, geologie etc. Dag. geopend 12-17 uur, elke avond behalve zater dag en zondag 19.30-22 uur. Vlshal (Gr. Markt). Tentoonstelling werk van leden van de kunstenaarsvereniging „Kunst zij ons doel". Geopend dag. 10-17 uur. Zondag 13-17 uur. Tot en met 28 jauarl. C. van Kampen, staaf- en draadwalse- rij; J. van der Molen, ertsvoorbereiding; L. Leemberg, technische diensten alge mene dienst; allen uit Beverwijk. M. van Til, sector staal dolomietsteen- fabr.; J. Renkema, produktie staal; P. van Buuren, Mekog-produktie; L. J. A. Probst, werktuigkundige dienst technisch bureau; allen uit Velsen-Noord. K. Vrolijk, dienst magazijnbeheer en magazijnen; B. Zeeuw, walserij voor dikke plaat; J. G. Van Tiel, wegvervoer; J. Smit, Mekog-technisch bureau; F. C. Spierings, blokwalserij 3; G. de Valk, werktuigkundige dienst ertsvoorberei ding; P. A. J. W. Zwaan, telefoonzaken; allen uit IJmuiden. G. van Lieshout, Cemij-bedrijf en nieuwbouw; J. H. Duyn, walserij west; J. de Jong, blokvormengieterijB. Bleijen- daal, algemene werkplaats; D. P. Muizelaar, bouwkundige buitendienst; M. van der Linde, bewakingsdienst; Chr. Millenaar, bouwkundige buitendienst; D. Huisman, postzaken; J. J. de Vijlder, centrale technische dienst algemene dienst; allen uit Heemskerk. A. de Vries, Mekog, technisch bureau en materiaaldienst; uit Castricum. A. P. Blokker, personeelszaken psychologische dienst; C. M. Oudendijk, centrale werk plaats; W. H. van den Brink, Mekog- bedrijfsontwikkeling; allen uit Sant poort. P. J. Bakker, railvervoer; H. Bakker, walserij west; beiden uit Limmen. H. Groen, werktuigkundige dienst koudwal- serijen; J. Wijker, havens; beiden uit Egmond aan Zee. H. van Gennip, algemene werkplaats; uit Alkmaar. D. de Gier, waard. A. A. H. Preusser, Mekog-projectbu- reau IJmuiden; A. S. W. Leschot, blok walserij 3; beiden uit Haarlem. Th. J. Schouten, pensoenbureau uit Heemstede. M. J. Borstel, bedrijfsadministratie staal uit ZandvoorL havens; uit Heerhugo-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 6