REIZEN NAAR NATURISTENBESTEMMINGEN SUCCES Cijfers over vakantie Drs Kohnstamm gaat weg bij Centouri W’ te .w i 1 Udo J. Buys f TOERISTENKAMPIOEN VINDT UIT: y Onder redactie van K, r I Bruin van top tot teen I i Speurneus houdt wat tientjes over Datzelfde geldt ook voor de vliegstoelen geen andere soep en geen ander toetje en heeft hij dezelfde kamer met dou che en balcon. Men kan zich voorstel len dat A zich daarom verkneukelt en B in gedachten al een boze brief schrijft naar zijn reisbureau. UIT HET ONDERZOEK van de Toe- ri$tenkampioen blijkt dat het begrip seizoen niet voor elke organisator het zelfde is. Voor Magneet bijvoorbeeld ligt het hoogseizoen op de Canarische .braaf bruin in de normale gids, zoals die ook bij de ABN over de toonbank gaat, maar waarin de natu- ristenreizen wel worden genoemd. eilanden anders dan voor enkele ande re organisaties. Het kan eveneens voor komen dat de ene maatschappij eind juni nog in „zijn” voorseizoen zit, ter wijl de andere reeds de prijzen voor het hoogseizoen noteert. Hoewel bij het onderzoek is uitgegaan van verge lijkbare eenheden, bleef één onderdeel oncontroleerbaar: de ligging van hotel kamers en appartementen. Een kamer op de zesde etage kan goedkoper zijn dan een op de tweede. Eveneens kan er prijsverschil optreden tussen de kamer aan de voor- of achterzijde. Uit de reisprogramma’s blijkt de ligging ech ter zelden. Deze foto is overgenomen uit de reisgids van Oböna, waarvan het met de Nederlandse Federatie van Naturis tenverenigingen samenwerkende Reis bureau Europa in Santpoort agent is. Wat ook telt is de serviceverlening bij de transfer van luchthaven naar hotel. Wordt de vakantieganger recht streeks vervoerd of wordt hij in een bus gestouwd en moet hij mee langs een hele rij andere hotels om passa giers weg te brengen. Dergelijke „rond ritten” komen in alle vakantiemaan den voor, maar vooral in het voor- en naseizoen. OM TOT VERGELIJKBARE eenhe den te komen is uitsluitend gekeken naar 15-daagse vliegreizen van reisor ganisatoren die hun klanten onder brengen 'in hetzelfde hotel, in dezelfde soort kamer met gelijke faciliteiten en maal tij den verzorging. OPMERKELIJK IS dat in 1971 de trein (inclusief de a utoslaaptrein) het vliegtuig en de touringcar in het va- kantievervoer terrein hebben veroverd op de particuliere auto. Het aandeel van de auto daalde met 6,1 pet, de aande len van trein en Vliegtuig stegen met 15,3 en 13,3 pet. doodeerlijke zaak. Ze krijgen mij ook best in m’n nakie het strand op als de zon schijnt”. SINDS EEN JAAR OF VIER houdt het Centraal Bureau voor de Statistiek de Nederlandse vakantieganger scherp in de gaten. De grondige werkwijze van het CBS staat er borg voor dat daar een heleboel cijfers en gegeven* uit komen, waarvan dan de belangrijk ste is: de vakantieparticipatie. Wat hui selijker vertaald: hoeveel Nederlanders gaan er per jaar met vakantie (kunnen zich vakantie veroorloven). MISLEIDEND in de programma’s vinden de onderzoekers de fraaie kleu renfoto’s van de afgebeelde hotels en appartementen, omringd door blijde en doorgezonde jonge mensen. Ze zeggen niets over de werkelijke ligging aan of bij het strand. Door het uitgangspunt van de opname kan bijvoorbeeld een tweebaansweg tussen hotel en strand volledig verdoezeld worden. Evenmin vertelt de foto iets over drukte of geluidshinder. En wat de informaties van de reisorganisatie betreft, kan men dikwijls alle kanten op. Een voorbeeld is het hotel Mare Nostrum aan de Costa del Sol. Fit zegt dat het schitte rend gelegen is, iets buiten Fuengirola, maar direct aan zee. Volgens Hotelplan staat het anderhalve kilometer ten zuiden van het centrum, maar Evene- mentsreizen meet die afstand op twee kilometer en voegt er duidelijkheids halve aan toe, dat er een bushalte onthullend bruin in de aparte Airtouropabrochure over naturistenrel zen. Toch valt het moeilijk te zeggen dat de ene toeroperator over alle linies goedkoper is dan de ander. Zelfs een reus als Neckermann, die de imago heeft goedkoop te zijn, kan soms duurder uitvallen. Een voorbeeld daar van is de bijenkorf Torremolinos aan de Costa del Sol. Klanten van Evene- mentsreizen, Hotelplan en NRV kun nen in sommige weken voordeliger in volpension Don Pedro genieten dan de gasten van Neckermann. De prijsver schillen, hoe gering ook, kunnen dan verband houden met het later ingaan of langer laten doorlopen van hoogsei- zoenprijzen. Drs. Kohnstamm behoorde tot een nieuwe generatie in de reiswereld. Bij zijn komst was het beslist een noviteit dat een academicus met de leiding van «en reisorganisatie werd belast. Mo menteel komt het meer voor en recru- teert de reiswereld voor zijn zware functies ook wel mensen uit het be drijfsleven. DAN NOG EVEN terug naar -de prijzen. Interessant zijn de reducties die voor kinderen gelden. Airtouropa blijkt onder de twintig onderzochten een groot kindervriend te zijn, waar zelfs kleuters van vijf jaar nog aan een korting van veertig percent toekomen bij een hotelprijs en vijftig percent bij een appartement- of bungalowreis. De Toeristenkampioen het blad heeft 16.000 abonnees, losse nummers zijn enkel te koop bij de ANWB-kantoren verbindt aan het onderzoek geen conclusies. „Wij hebben met het op een rijtje zetten van de verschillen alleen duidelijk willen maken, dat u voor een andere prijs in dat ene hotel terecht kunt”, aldus de redactie van het blad. De kwaliteit van de reizen is in het onderzoek buiten beschouwing ge laten. Die laat zich op dit moment (nog) niet vergelijken en wat de een gezellig vindt is voor de ander stier lijk vervelend. Een goede leidraad is het onderzoek wel. Een speurneus kan er een paar tientjes wijzer van worden. Dat een dergelijke speurtocht beloond kan worden met een paar tientjes, toont de Toeristenkampioen, van de ANWB aan in het jongste nummer. De redactie van het blad heeft twintig reisgidsen naast elkaar gelegd en kwam tot de conclusie dat die vliegva kantie naar het zonnige zuiden in vele gevallen goedkoper kan dan u denkt. Starrenburg: „Zo’n duizend man no teerden we toch al voor deze bestem mingen”. Dan speelt ook de grootte van de reisorganisator mee. Iemand die over het hele seizoen vierhonderd bedden claimt in een vakantiehotel, kan een Verschillen, zo vond de Toeristen kampioen uit, zijn er vele. Zo kan klant A in laten we maar zeggen het vakantieproject Bonanza op Mallorca zo’n zes tientjes voordeliger uit zijn dan klant B. Toch wordt die eerste niet voorkomender behandeld, krijgt hij MEER DAN EEN MILJOEN Neder landers houden het dit jaar weer op •en kant-en-klaar-vakantie, gaar ge stoomd in de keuken van de vader landse reisorganisatoren. In talloze ge zinnen wordt menig avondje voorple zier beleefd aan het doorbladeren van de steeds kleuriger wordende reisgid sen, die van iedere balie uit elk wille keurig reisbureau en gros weggesleept kunnen worden. Vele van de kant-en- klaarders gunnen zich de tijd niet de Inhoud van een aantal gidsen met elkaar te vergelijken. De redenen kunnen zijn dat de va- kantiebestedingen iets zijn verschoven naar verderaf liggende landen. Maar ook het grotere en aantrekkelijker aanbod van trein en vliegtuig zal °P" wegen tegen de enorm drukke autowe gen in de traditionele vakantie periode, waar menigeen tegenop ziet. Om dat te weten te komen, moet het CBS eerst vaststellen wat vakantie precies is. Hier komt zijn definitie: „Vakantie is een periode van vijf of meer dagen met tenminste vier opeen volgende overnachtingen buiten de ei gen woonplaats voor recreatieve doel einden doorgebracht, mits in dit ver blijf een element van zakelijke dienst verlening valt te onderkennen.” INGEWIKKELDE TAAL, maar één ding wordt wel direct duidelijk, dat volgens deze definitie vakanties, door gebracht bij familie of kennissen niet als vakantie worden beschouwd. Het is goed om dit duidelijk voorop te stellen, want als dan als cijfers voor de vakan tieparticipatie 49,9 pet uit de bus komt, <ian wil dit nog niet zeggen dat ruim cp helft van de Nederlandse bevolking helemaal niet op vakantie is geweest. Zij voldoet alleen niet aan de eisen van de definitie van het CBS. Een participatiecijfer van 49,9 komt neer op 6,4 miljoen Nederlanders (cij fer is van 1971). De 6,4 miljoen samen consumeerden 7,8 miljoen vakanties, ofwel 1,21 vakanties de man. Vertaald betekent dit dat rond 20 pet van de Nederlandse vakantiegangers meer dan eenmaal per jaar op vakantie gaat, de wintervakantie is dan ook nog in volle opkomst. Vroeger was een winterva kantie bijna altijd „wintersport” in Oostenrijk of Zwitserland. Afgelopen Kerstmis gingen met extra en gewone treinen alleen al 15.000 Nederlanders naar die landen. Maar wie wel eens op het winterse Schiphol de rijen reizigers voor de Canarische Eilanden ziet, die midden in ons barre jaargetij op zomervakantie gaan, begrijpt dat de categorie „overige landen" in de statistiek flink is geste gen. De traditionele wintersport-gebie- den verliezen in verhouding terreip aan wintervakanties in Italië, Spanje, Portugal, Noord-Afrika, Canarische Ei landen. In deze opsomming is de in vloed merkbaar van de „overwinte- ringsvakanties”, die ook flink stijgen. Totaal valt te schatten dat zo’n half miljoen Nederlanders in deze winter met vakantie gaan of zijn gegaan. TERUG NAAR DE ZOMER. Ruim de helft van de vakantiegangers blij ven in eigen land met als duidelijke voorkeuren Noordzee badplaatsen (17.6 pet), Veluwe (12,6), Noord-Brabant en Noord-Limburg (13,2), watersportgebie- den (13,7), Waddeneilanden (9,9). Er heeft zich sinds 1970 een nogal plotse linge, sterke stijging voorgedaan in de belangstelling voor Noord-Brabant en Noord-Limburg; ook gebieden in Zuid- Limburg, Utrecht en het Gooi trekken meer vakantiegangers en zeker ook de Waddeneilanden. DIE PRIJSVERSCHILLEN kunnen door veel factoren worden beïnvloed. Het tijdstip van vertrek bijvoorbeeld. Traditioneel begint de Nederlander zijn vakantie op zaterdag of zondag en dan nog het liefst zo rond het middaguur. Dat tijdstip is dan gelijk verheven tot een spits en dat wordt duurder. Om nu he gedrang op het weekend en dagspits zoveel mogelijk af te remmen, zijn de chartervluchten op gewone werkdagen en buitengewone tijdstippen goedkoper. De zomervakanties van de Nederlan ders in het buitenland worden voor 18,9 pet in Duitsland doorgebracht, voor 16,5 pet in Spanje en Portugal, voor 12,9 in Oostenrijk en voor 12,2 in Italië. Voorts zijn Frankrijk (9,4), Bel gië en Luxemburg (8,9) en Zwitserland (7,8) voor ons belangrijke toeristenlan- den. Opmerkelijke verschuivingen zijn er eigenlijk niet te constateren: de toe genomen belangstelling voor Noorwe gen, Joego-Slavië, Griekenland en nieuwe toeristenlanden, als Roemenië, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije is wel merkbaar, doch niet meer dan in en kele tienden van percenten van de hele Nederlandse toeristenstroom. lagere prijs bedingen dan die tourope rator die enkel vijftig bedden in juli en augustus wil hebben. Corsica en Rovinj en Mlini in Joego slavië zijn de plaatsen waar de Hage naars prikten. Het zijn bestemmingen die ook in hun normale gids te vinden zijn, zij het met wat neutraler kijk- werk. Met uitzondering van twee campings, die weer alleen in de folder opgenomen zijn. TON VAN DUINHOVEN schreef de tekst voor de folder en scheidt aldus het kaf van het koren: „Weet u wat een naturist is? Als u nou zegt: a een engerd in z’n blootje, of b een stakker, of c een viespeuk, of d een zonderling, lees dan maar niet verder, want dan kunnen wij u daar in een commerciële folder toch niet van afbrengen”. Want, zegt hij later, „dit is geen propagandis tisch tijdschrift voor het naturisme. Dit is een smaakmaker voor vakanties”. Die smaak was niet iedereen welgeval lig. De Algemene Bank Nederland, die Airtouropa’s reizen op de balie heeft liggen, voelde er bijvoorbeeld niets voor ze te verkopen. Joop Starrenburg: „De zaak trekt alweer bij. Volgend jaar zie ik daar een kentering in ko men. En waarom ook niet, het is een direct bij het hotel is. Een ander leuk voorbeeld is hotel Oro bij Torremo linos. Volgens Arke is het een 3- sterrenhotel, even buiten de stad bij het vakantiecomplex Los Tres Cabal- los. Silver jet noemt het een gloed nieuw modern middenklasse hotel op 200 meter van strand en zee, maar twee kilometer buiten Torremolinos. Hotel plan zegt dat het 100 meter van het strand ligt, even buiten het vakantie oord en dat even is volgens de NRV dan ongeveer 25 minuten lopen. REISBUREAU EUROPA doet vee] met het Duitse Oböna Reisen dat een veertig pagina’s tellende gids op de markt brengt met bestemmingen „aan de mooiste kusten van Europa”, zoals het zelf aankondlgt. De bestemmingen die daarin voorkomen zijn of autorei- zen of vliegreizen af Düsseldorf. In de Oböna gids staat ook een cruise op een zeiljacht die langs de Frans en Spaanse kust voert. Bloot aan boord is in dat geval O.K., maar zo gauw de kust in zicht komt is het raadzaam het lijf te verhullen. De gids zegt daarover: „Sie wissen ja. EN DAN TENSLOTTE: verschillende andere „gewone” gidsen vermelden be stemmingen die in de directe nabijheid van naturistenstranden liggen. Vooral in de richting van Joegoslavië, waar ook volgens kenner Guus Plak de mo gelijkheden het grootst zijn. Maar ook de Bergland Express tuft naar textiel- bestemmingen in Oostenrijk, waar om de hoek het bloot helemaal niet dood slaat. Huurt zo’n organisator drie vliegtuigen of legt hij beslag op een belangrijk gedeelte van de vloot van een lucht vaartmaatschappij. Die laatste komt een stuk gemakkelijker aan het uit wringen van de tegenpartij toe. Daarom ook kennen wij in Nederland de recen te bundeling van een aantal touropera tors, De Vlieigunie en Neckermann en anderzijds het Touristenfonds. DE HAAGSE TOUROPERATOR Airtouropa heeft met het opnemen van naturistenreizen in zijn programma een goede gooi gedaan. „Het loopt als een trein”, zegt pubiiciteitsman Joop Star renburg, die weet te melden dat de 20.000 extra folders met kleurig bloot de deur uit zijn gevlogen. Dat wil niet zeggen dat er evenzoveel mensen ook werkelijk boeken. Bij de reismaker realiseert men zich dat terdege, maar ook kijkers kunnen kopers worden. CENTOURI SUNLINER-directeur drs. P. P. Kohnstamm stapt uit de reiswereld. Met ingang van 1 april wordt hij adjunct-directeur algemene laken ontwikkeling vastgoed bij de Friesch Groningsche Hypotheekbank in Amsterdam. WEER EEN ANDERE factor is het type vliegtuig waarvan gebruik wordt gemaakt. Een Boeing 747 vliegt in een sprang meer passagiers over dan broertje 707, een Caravelle of een DC-9. TOT DE KOMST van de Haagse touroperator was het blote vakantie verkeer min of meer voorbehouden aan Reisbureau Europa in Santpoort. Het nam een paar jaar geleden initia tieven op dat terrein en voorzag vorig jaar het blad van de Nederlandse Ver eniging van Naturistenverenigingen van een „Reisbijlage voor zomer 1972”. De bestemmingen voerden ondermeer naar Florida en dichterbij, Frankrijk (Le Romegas in de Provence en Corsi ca) en Joegoslavië. Directeur Guus Plak: „De respons was 400 boekingen. Dat viel mij mee”. Het is niet nodig lid van een naturistenvereniging te zijn om aan een dergelijke reis deel te nemen. Wie geen lid is kan van de Nederlandse Vereniging van Naturis tenverenigingen een speciaal vakantie- paspoort krijgen dat toch tot de terrei nen toegang geeft. Dat kost dan tien gulden per persoon en is alleen vereist voor personen boven de vijftien. De Noordzeebadplaatsen en in het bijzonder de Veluwe verliezen, vooral de laatste blijkt een belangrijk stuk toeristische attractie te zijn kwijt ge raakt. OBÖNA BRENGT bovendien een tweede gids op de markt, die een cruise op het motorschip Aphrodite als onderwerp heeft. In Duitsland gaan die reizen er in als koek, hoewel het bloot aan boord voornamelijk beperkt blijft tot het zonnedek en dan nog op zee. In Nederland blijkt voor die vakantiemo gelijkheid maar een geringe belangstel ling, hoezeer de cruises op het moment ook in trek zijn. ZIJN EERSTE reiservaring deed hij op bij het NBBS. Nadien werd hij door V. en D. uitgenodigd een marktonder zoek op de reismarkt uit te voeren en werd hij directeur van Centouri, dat van 15 december 1967 tot februari 1972 in handen was van het grootwinkelbe drijf. Nu zijn de aandelen voor 100 percent bij het Tourist Fonds. Terugkijkend noemt de heer Kohn stamm zijn Centouritijd „heel stimule rend”. „In de reiswereld zitten pur sang ondernemers waar plezierig mee te werken valt”. Waarom hij vertrekt? „Mijn filosofie is dat je tot een bepaal de leeftijd verschillende dingen gedaan moet hebben.” De heer Kohnstamm is 32 jaar oud. Hij is lid van het hoofdbe stuur van de ANVR, voorzitter van de Touroperators studiegroep en lid van het bestuur van reisorganisatoren van de ANVR. SÉ •X-xX

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9