Havens nog niet in handen van Urkers Aardgas-puzzel TEN THIJE BIJ ARBED PENSIOEN GRAFICI VERHOOGD Internationale prijs voor V Koning Klant Groningen zwicht voor Ministerraad beknot verlof ambtenaren Recordbegroting regering-Nixon Niemeyer VAKBEWEGING EIST CENTEN befrijven fcc3 Werkgeversvoorstellen groot-metaal „onvoldoende” Teruggang op markt voor bedrijfsauto’s V) 11 BEZUINIGD OP SOCIAAL PROGRAM Straat gaat verdwijnen SOL VRAAGT UITSTEL Actie tegen betoging BETALING I Mi! lil DINSDAG SO JANUARI 1973 Vietnam Tekort H//J Spiegelbeeld \>4;: (Van onze redactie economie) se- n- rie vi er- rie ;ir- voor ide i )PIB De Nederlandse Centrale van Hoger Personeel is van mening dat de bewe ring van de industriebonden dat de in komens de laatste jaren verder uit elkaar gijn gegroeid, niet waar is. te kijken hoe zijn branche reilt en zeilt. Hij moet op de hoogte zijn van de ontwikkelingen, ook die op het gebied van de concurrentie, die zich eveneens met de vrije tijd bezighoudt. De wetenschap hoe alles op de vrije- tijd markt reilt en zeilt kan hij in de vorm van twee rapporten raison van ƒ1200 bij „Ecoplan” kopen. Het bureau heeft verder uitgere kend, dat de totale omzet van de caravan-campingmarkt in 1980 onge veer een half miljoen zal bedragen. De totale omvang van de zes ge noemde branches vertegenwoordigen in 1972 een waarde van ruim drie miljard gulden, maar zal naar ver wachting in 1980 stijgen tot ongeveer zeven miljard gulden. Het onderzoek heeft volgens „Eco plan” verder aan het licht gebracht, dat jaarlijks aan foto- en filmartike- len voor 450 miljoen gulden wordt ingeslagen. Aan tenten en kampeer- artikelen gaf de consument vorig jaar 120 miljoen gulden uit; aan caravans en toebehoren ongeveer 200 miljoen. Nixon heeft zijn begroting gebaseerd op de mening dat het Amerikaanse volk genoegen zal nemen met besnoeiingen op sociale programma’s om verhoging van belastingen te vermijden. Wel lijkt het zeker dat er een krachtige reactie zal komen van de ruimdenkenden in het Congres, waar de democraten de meer derheid bezitten. Zij zullen het argu ment hanteren dat de offers die Nixon voorstelt in onredelijke mate op de ar men in de Verenigdè Staten komen te drukken. Nixon heeft de kritiek voor willen 30 n. 55 DEN HAAG. De ministerraad heeft besloten, dat aan het overheidspersoneel geen buitengewoon verlof kan worden verleend in verband met de voorgeno men protestdemonstratie van ambtena ren op 6 februari. Een uitzondering is gemaakt voor kaderleden van de organi saties van overheidspersoneel, die daar om verzoeken. 00 03 FS. 00 er. 00 .06 02 02 en 02 30 m. rs. 30 e- 26 30 r... en iz. 00 :st W. en t- 30 n- n- tal 00 ag a- 55 De NCHP is het dan ook niet eens met de nieuwe eisen die de vakbonden morgen bij de werkgevers op tafel zul len leggen waardoor de hogere inkomens er steeds verder op achteruit zullen gaan. Ook de beambtenbonden hebben moeite met de nieuwe voorstellen, maar „hun steeds betere rechtspositie hebben de beambten ook aan ons te danken. Zij zullen nu wat moeten bijdragen voor da lager betaalden”, zei ons een vakbonds bestuurder. De begroting sluit met een tekort van 12,7 miljard dollar, ongeveer de helft van het tekort dat voor het lopende begrotingsjaar wordt verwacht. Ook de uitgaven voor defensie zijn beperkt maar als gevolg van de stijging der kosten bereikt de defensiebegroting het record van 81,1 miljard dollar tegen uitgaven van naar schatting 76,4 miljard dollar voor het lopende jaar. Zorfder de beperking van de uitgaven zou de begroting voor het komende jaar volgens de president niet negentien maar 36 miljard dollar hoger zijn uitgekomen dan die voor het lopende jaar. De begroting komt de toezegging van de president na dat belastingverhogingen zouden worden voorkomen en hij het land zou brengen naar het doel dat het in bijna twintig jaar niet heeft bereikt, namelijk hoge werkgelegenheid en wel vaart zonder inflatie en oorlog. Nixon waarschuwde de volksvertegenwoordi ging er voor de verantwoordelijkheid van het drukken der staatsuitgaven op zich te nemen of anders genoegen te nemen met het politiek onwelgevallige vooruitzicht van verhoging der inkom stenbelasting met niet minder dan vijf tien percent. In de gisteren gehouden besprekingen met diverse achterbannen is het de vak bonden gebleken dat het werkgevers- voorstel voor een loonsverhoging van twintig gulden per maand plus 114 per cent onvoldoende tegemoet komt aan de eis van een gelijk bedrag in centen voor iedereen. Bovendien zijn de bonden niet gelukkig met de geboden bijsturing van minimum 11,70 gulden per maand per percent. De vakbeweging gaat de werkgevers dan ook voorstellen In de prijscompen satie een plafond te gaan leggen van f 250 per percent. Dat houdt in dat inkomens boven 25.000 gulden per jaar in de prijscompensatie extra moeten matigen ten behoeve van de lagere inko mens. Tevens vindt men dat de verho ging van het zogenaamde vankbondstien- tje van vijftien naar achttien gulden te laag is. GRONINGEN. De Groninger raad heeft gisteravond met 36 tegen 2 stem men besloten tot de afbraak van de Piet Heinstraat. Op deze plaats zal Theodoras Niemeyer BV een uitbreiding van haar bedrijf tot stand brengen. Het verdwij nen van de Piet Heinstraat betekent het verlies van 120 woningen waarin 300 mensen wonen. Het internationale festival voor consu mentenprogramma’s wordt om de twee jaar georganiseerd ter gelegenheid van de Berliner Grüne Woche. In de groep algemene consumenteninformatie dongen 41 inzendingen uit zes landen mee naar de prijzen. De eerste prijs ging naar Duitsland, de derde verwierf Erankrijk. Wim Bosboom heeft in Berlijn de on derscheiding in ontvangst genomen. havens dan onderhouden en zou het per soneel nog in dienst van het rijk betaald moeten worden. Bij het opstellen van de begroting, is er al van uitgegaan dat in Vietnam een bestand van kracht zou zijn. Toch is in de nieuwe defensie-begroting nog drie miljard dollar voor Vietnam uitgetrok ken, vergeleken met 7,3 miljard dollar voor de lopende begroting en bijna 22 miljard dollar in 1968-69. Uit de lopende begroting is nog 1,3 miljard beschikbaar voor Vietnam, maar dat geld is volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie nodig voor uitvoering van de bestandso- vereenkomst. De kosten van de terug trekking van de Amerikaanse en Zuid- koreaanse troepen uit Vietnam, het ont mantelen van de Amerikaanse bases, het opruimen van de mijnen in de Noord- vietnamese wateren en de Amerikaanse financiële bijdrage aan de militaire be- standscommissies en de internationale controle-commissie zijn nog moeilijk te schatten, aldus woordvoerders van het Pentagon. zijn en heeft bij de indiening van zijn begroting verklaard dat hij de sociale programma’s „geenszins laat doodbloe den”. Hij merkte op dat er in sociaal opzicht in de Verenigde Staten veel is bereikt maar ook veel is mislukt. „Het zaad van die mislukkingen werd gezaaid in de jaren zestig, toen de druk voor „doe iets, het geeft niet wat” wonder middelen van de federale overheid leid de tot de opstelling van tientallen goed bedoelde sociale programma’s die vaak slecht doordacht waren en haastig in elkaar waren gezet”, aldus Nixon. cosmetica, niet meer (Van onze correspondent) URK. Ondanks het feit dat de gemeenteraad van Urk in de vergadering van 21 augustus van het vorig jaar met acht stemmen vóór en drie tegen het besluit nam, de havens van het rijk over te nemen, gaat de „transactie” voorlopig niet door. In een, schrijven aan de Urker raad hebben Gedeputeerde Staten van Over- Deze Nederlandse belangen betreffen b.v. voorheen J. A. ten Thije, specialis ten in bouwstaal in Nijmegen, een staal- handel in Rotterdam, een gasfabriek in Deil en een beleggingsmaatschappij in Tilburg, zo deelt Ten Thije mee. Alle aandelen van Ten Thije zijn al in bezit van Arbed. De bestaande rechtsbetrek kingen tussen Ten Thije en haar relaties en alle rechten en verplichtingen aan het 90 leden tellende personeel zijn vol ledig door Arbed overgenomen. Ten Thije deed al sinds het begin van de jaren veertig op grote schaal zaken met Arbed. De Nijmeegse directie is van mening dat met deze reorganisatie de continuï teit van de onderneming veel beter is gewaarborgd en haar concurrentiepositie aanzienlijk is versterkt. De vakbonden zijn volledig geïnformeerd, terwijl ook de fusiegedragsregels in acht zijn geno men. Arbed bezit vele fabrieken en vesti- gingen in en buiten Europa. Het perso neelsbestand omvat circa 31 000 l°den. AMSTERDAM. Voor de bedrijfsau to verkopen in Nederland is 1972, in te genstelling tot de gunstige verkopen op het gebied van de personen- en combi- natiewagens, een moeilijk jaar geweest. Uit de registratiecijfers van de RAI in Amsterdam is gebleken, dat in alle cate gorieën, met uitzondering van de auto bussen, een teruggang is geconstateerd. De totale markt liep met ruim -zes percent terug. WASHINGTON. President Nixon heeft gisteren bij het Amerikaanse Con gres een recordbegroting van 268,7 mil jard dollar ingediend voor het jaar dat op 1 juli a.s. begint. In vegelijking met de begroting voor het lopende jaar heeft hij de uitgaven voor sociale program ma’s, zoals gezondheidszorg, onderwijs en beroepsopleiding sterk besnoeid. Op andere gebieden komt de begroting acht percent uit boven het plafond van 250 miljard dollar dat de president zich voor het lopende jaar had opgelegd. sector onder de ongeschoolden zeer hoog ligt. De Unie BLHP (beambten, leidingge vend en hoger personeel) heeft zich, zoals gemeld, steeds op het standpunt gesteld dat er èen percentuele loonsver hoging moet komen (en een plafond en een vloer in de prijscompensatie). In feite het spiegelbeeld van het standpunt van de industriebonden. De reactie van de unie op het werkgeversvoorstel is dan ook een spiegelbeeld van die van de Industriebond NKV. „Wij vinden dat het werkgeverscompromis te veel in de rich ting van centen in plaats van percenten gaat”, zo zei algemeen secretaris G. Kriek maandagavond. Het werkgevers voorstel in zijn huidige vorm past niet in de beleidslijnen van de Unie BLHP. „Ik heb het gevoel”, aldus de heer Kriek, „dat we het ergens tussen de twee „spiegelbeelden” zullen moeten zoeken, willen we nog tot een oplossing komen.” Inmiddels hebben in de metaalbedrij ven een aantal middelbare en hogere personeelsleden hun lidmaatschap voor de industriebonden opgezegd en aanslui ting gezocht bij de Unie BHLP en de NCHP. Aan de andere kant hebben de industriebonden een aantal nieuwe leden kunnen inschrijven, afkomstig uit de sector lager betaalden. Tijdens de onder handelingen vorige week hebben de in dustriebonden gezegd dat juist het per centage ongeorganiseerden in de metaal- AMSTERDAM. Het bestuur van het pensioenfonds voor de grafische be drijven heeft besloten met ingang van 1 januari 1973 de ingegane ouderdoms-, weduwen- en wezenpensioenen met 5 pet. te verhogen. De pensioenrechten van degenen voor en door wie in 1972 pre mie is betaald, zijn eveneens met 5 pet verhoogd. De premievrij verzekerden (voor zover op 31 december 1972 51 jaar of ouder) zagen hun pensioenrechten ook met 5 pet. stijgen. Het totaal der pensioenverhogingen bedraagt sinds 1962 voor degenen die bij de pensioenkas voor gezellen (technisch personeel) ver zekerd zijn 98,2 pet en voor degenen die bij de pensioenkas voor chefs en admi nistratief personeel verzekerd zijn, 80,S pet. AMSTERDAM. Van de 250 mil joen gulden, die de Nederlanders jaarlijks uitgeven aan planten en tuingereedschap wordt er 40 miljoen besteed om balcons van bovenhui zen op te vrolijken. Voor creatieve handvaardigheid (breien, handwerken, boetseren, maar ook de aankoop van naaimachines) wordt jaarlijks 600 miljoen gulden neergeteld. Caravans en kampeerartikelen brachten het in 1972 tot een omzet van 320 miljoen gulden en de pleziervaartuigen tot 210 miljoen. Spar-bestuur. De organisatie en struc tuur van de Sparorganisatie zijn zo danig gewijzigd, dat de zelfstandige Spar-winkelier meer bij de landelijke beleidsbepaling kan worden betrok ken. De raad van commissarissen van de B.V. Spar-centrale zal voortaan met inschakeling van stuurgroepen (waarin grossiers en detaillisten zijn vertegenwoordigd) het beleid van de totale Spar-organisatie gaan bepalen. De voorzitter van deze raad is tevens benoemd tot voorzitter van de vereni ging De Spar, waarin naast alle gros siers, 1195 detaillisten zijn georgani seerd. Het secretariaat van de vereni ging zal worden samengevoegd met dat van de Spar-centrale, ijssel meegedeeld, dat het besluit voorlo pig niet voor goedkeuring in aanmerking komt. GS zeggen dat het aan tijd heeft ontbroken om een antwoord grondig te kunnen bestuderen. Omdat zeer binnen kort de termijn zou verlopen, waarna definitief GS akkoord zouden gaan met het besluit van de Urker raad, werd besloten in eerste instantie in een schrij ven de Urker raad te informeren. Na een jarenlang heen en weer ge praat in de Urker gemeenteraad vonden op 15 augustus 1972, dus vlak voor de desbetreffende raadsbijeenkomst, de raadsleden R. Kramer (Vissersbelang) en C. Kramer (van de vrije partij) het echter welletjes en kwamen bij B. en W. met een voorstel, zich eindelijk eens over het aanbod van het rijk uit te spreken. Dit aanbod was naar voren gekomen na een gesprek dat een com missie van de Urker raad eind 1971 had met de voormalige minister van Verkeer en Waterstaat, dr. W. Drees jr. Het plan werd toen geopend om de havens over te doen aan de gemeente. Deze zou dan een bedrag van 4 miljoen ontvangen en met de rente daarvan 4 miljoen a 7 percent is 280.000 per jaar) zouden de NIJMEGEN. Arbed S.A. (het Luxemburgse staalconcern Acières Réu- nies De Burbach-Eich-Dudelange Société Anonyme) heeft haar Nederlandse be langen samengevoegd in de vorm van een filiaal onder de naam Arbed S.A., Arbed F en G Verenigde Draadtrekkerijen Ne derland. Belgische prijzen. Het ministerie van Economische Zaken van België heeft maandag officieel meegedeeld dat het indexcijfer van de consumptieprijzen in de maand januari met 0,98 punten gestegen is van 108.87 punten in de cember vorig jaar tot 109,85 punten nu. De stijging van de consumptieprij zen is voornamelijk te wijten aan de stijging van de prijzen van aardappe len, haarknippen, medische raadple ging, wasserijprijzen en de prijzen van varkensvlees. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Op het deze maand in Berlijn gehouden internationale festi val voor consumentenprogramma’s heeft de VARA-rubriek Koning Klant de tweede prijs behaald. Koning Klant, dat voor de eerste keer meedeed, kwam met een programma over „investeringsartike- len" voor dubieuze agentschappen. Ama- teur-wederverkopers moeten ongeveer 6000 gulden investeren in artikelen zoals tandenborstelautomaten en die men echter praktisch kwijt kan raken Niemeyer heeft in een fonds voor verhuis- en herinrichtingskosten drie ton gestopt, terwijl zij de taak op zich heeft genomen 60 nieuwe woningen in de gemeente Groningen te bouwen, die een huurprijs van 200 per maand niet te boven mogen gaan. De raadsmeerderheid ging akkoord met het voorstel van B. en W. om de werkgelegenheid van de 800 werknemers van Niemeyer niet in gevaar te brengen. De tabaksfirma stelde namelijk in de onderhandelingen, of uitbreiding van ons bedrijf ten koste van de Piet Heinstraat, of het is zeer wel mogelijk, dat we anders uit Groningen verdwijnen. De twee tegenstemmers in de Gronin ger raad onder wie wethouder drs. M. van den Ber meenden, dat het wel niet zo’n vaart zou lopen. Vrolijker balkonnetjes kosten veertig miljoen Onbetwiste toppers zijn, zo heeft het Amsterdamse onderzoekbureau „Ecoplan B.V.” becijfers, de doe-het- zelfmarkt met een bedrag van 890 miljoen gulden en de sector auto- accessoires en onderhoudsmiddelen met 770 miljoen gulden. „Ecoplan”, dat dit onderzoek op eigen initiatief heeft uitgevoerd, is van mening, dat een moderne onder nemer, die actief is op de vrijetijds markt, niet langer kan volstaan met UTRECHT. De Stichtse olie- en lijnkoekfabriek, die in Utrecht een olie- en mengvoederfabriek exploiteert, heeft een verzoek tot uitstel van betaling ingediend, zo heeft het bedrijf bekendge maakt. Deze maatregel van het bedrijf, waar bij ongeveer 170 man werken, is nodig geworden door de uitzonderlijke prijs stijging van de grondstoffen op de we reldmarkt. Dit is vooral de laatste maanden gebeurd op de markt sojabonen, die als grondstof dienen voor de oliefabriek. De bonden en de be- drijfsraad zijn ingelicht. Er worden mo menteel serieuze onderhandelingen ge voerd, waardoor de voortzetting van de mengvoederproduktie verzekerd blijft. Het verzetten van de middagpauze ten einde ambtenaren in de gelegenheid te stellen aan de demonstratie deel te ne men, kan eveneens niet worden toege staan. De mogelijkheid normaal vakantiever lof aan te vragen staat hier buiten. Vakantieverlof kan alleen dan worden verleend als de belangen van de dienst zich niet daartegen verzetten, aldus een mededeling van de RVD. Amsterdamse onderwijzers houden vrijdag een protestvergadering tegen de maatregel van minister Van Veen (On derwijs), die het hen onmogelijk maakt mee te doen aan de demonstratie op bovengenoemde datum tegen de verho ging van de pensioenbijdrage. „Dit is een aantasting van het recht op demonstra tie”, aldus de afdeling Amsterdam van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel die tot de protestvergadering heeft besloten. De afdeling besloot om de voorberei dingen voor een grote deelneming van Amsterdamse leerkrachten aan de de monstratie krachtig voort te zetten. In •en telegram aan de minister zegt de afdeling, dat hij met zijn maatregel in de rechten treedt van de schoolbesturen. In totaal werden vorig jaar 40.373 bestelauto’s, licht en zware verachtwa- gens, trekauto’s, autobussen en speciale voertuigen verkocht tegen 43.047 stuks in 1971 (dit is een daling van 6,2 pet.). Vooral in de sector vrachtauto’s was sprake van een grote teruggang. Er wer den 1143 lichte vrachtauto’s verkocht tegen 1253 in 1971, terwijl de verkoop cijfers van de zware vrachtwagens res pectievelijk 7762 tegen 9834 waren, een achteruitgang van liefst 21,1 pet. Op de bestelautomarkt kan van een stabilisatie worden gesproken (28,316 tegen 28.749). Vorig jaar werden in totaal 717 nieuwe autobussen aangeschaft tegen 647 in het voorgaande jaar (stijging van 10,5 pet.). De registratiecijfers, aldus de RAI, geven echter over het algemeen geen actueel beeld van de markt, omdat er enige tijd verloopt tussen de aflevering en het verkrijgen van een kenteken. Begin januari waren de berichten over orders en afleveringen al enigszins posi tiever. Sommige Nederlandse importeurs spreken van een kleine opleving in de sector zware voertuigen en bij DAF ziet men zelfs een duidelijke vooruitgang. Het ziet ernaar uit dat er voorlopig geen CAO voor de groot-metaal komt. De in dustriebonden zijn van plan er een krachtproef van te maken. Ze willen dat de hogere inkomens extra matigen ten gunste van de laagste CAO-groepen en houden daarom vast aan een ver hoging in centen (voor ieder gelijk be drag) en een prijscompensatie van f 250 per percent prijsstijging (dus tot 25 mille volledig). DEN HAAG. De drie industriebon den, die met de werkgevers onderhande lingen voeren over een nieuwe metaal- cao, zijn van mening dat de voorstellen die de werkgevers vorige week hebben gedaan, onvoldoende tegemoet komen aan de verlangens van de bonden tot matiging van de hogere - inkomens. Bo vendien zijn er op het punt van de Immateriële voorstellen een aantal be zwaren die morgen met de werkgevers zullen worden besproken. De werkgevers hebben al laten weten dat ze beslist niet verder zullen gaan dan de gedane voor stellen. DOKKUM. Na een urenlang de bat heeft de algemene raad van het gasbedrijf Noord-Oost Friesland (NOF) in Dokkum besloten geen voorstellen te doen om Ameland op het gasdistributienet aan te sluiten als de Gasunie geen leiding door het wad aanlegt. De Gasunie zal deze leiding niet aanleggen, wanneer de gemeenteraad van Ameland dinsdag avond besluit de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) geen medewer king te verlenen voor de gasexploita tie op het eiland. B. en W. van Ameland, die voor concessieverlening aan de NAM zijn, hebben het dagelijks bestuur ge vraagd om een standpuntbepaling in het geval de raad zal besluiten geen gaswinning mogelijk te maken. Het dagelijks bestuur van het gasbedrijf in Dokkum had hierop geantwoord, dat in dat geval ook geen verschil voor aansluiting op het gasdistributie net was te verwachten, omdat het bedrijf dan de leiding zelf door de Waddenzee zou moeten aanleggen. Dit zou het gasbedrijf Dokkum, waarbij acht gemeenten zijn aangesloten, een ongedekt jaarlijks tekort opleveren van 317.500 gulden. De totale kosten van de distributie op Ameland wor den namelijk, zonder medewerking van de Gasunie, geraamd op 5,3 mil joen gulden.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11