BAYERN GAF AJAX Dames beten 7500 KAARTJES van zich af Scheurer leidt Ajax-Bayern NEDERLANDSE DRAMA’S IN HOOGOVEN-SCHAAKTOERNOOI Autoraces trokken 6,5 Het is nog nooit zo erg geweest miljoen toeschouwers Bruynzeel nog steeds leider Quebec wil de Spelen steunen Kovacs waarschuwde collega's voor een te starre aanpak Zesdaagsen gaan moderner worden Meer publiek bij voetbal in Italië til z 13 12 Opname na opname PETER POST KREEG BIJVAL Burns in München Studiedag voor voetbaltrainers in Zeist SCHAAK- RESULTATEN L DINSDAG 30 JANUARI 1973 (Door Tim Krabbé) Tijdnood Niet uitgebuit I w (Van onze sportredactie) in Rotterdams Post: Peter dame-offer dat een vrijpion 1 (Van onze sportredactie) de het Breyer-variant (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Meer dan 6,5 mil joen mensen hebben vorig jaar de be langrijkste autoraces in de wereld bijge woond. Dat heeft een banden- en rubber fabriek laten uitrekenen. cent maar toch wel 83 procent”. Kovacs’ enige kritiek gold de te starre aanpak van de speler door de trainer. „Er wordt te veel gekeken hoeveel fouten een spe ler maakt en daardoor wordt risicoloos voetbal in de hand gewerkt”. Het grootste aantal bezoekers ruim anderhalf miljoen trokken de Arneri- AMSTERDAM. Ajax zal naar de uitwedstrijd tegen Bayern München op 21 maart maximaal 7.500 suppor ters kunnen meenemen. Aanvankelijk wilde Bayern Ajax afschepen met 5.000 plaatskaarten voor de wedstrijd in München, maar de Amsterdam mers zijn er in geslaagd nog 2.500 kaarten meer te bemachtigen. TAFELTENNIS. De internationale ta- feltenniskampioenschappen van Tsjecho- Slowakije hebben in het herenenkelspel een zege opgeleverd voor de wereldkam pioen, de Zweed Stellan Bengtsson. Bij de dames won de Tsjechische Alice Gro- fova. WIJK AAN ZEE In etalages van zaken voor sportbenodigdheden treft men wel eens een schaakbord met stukken daarop. De door de zich onschuldig wanende etaleur opgezette stellingen die de argeloze passant naar hoofd krijgt geslingerd, lijken meestal bedacht door een computer die, bezig alle mogelijke schaakstellingen nog eens door te nemen, op een ongelukkig moment tot een halt werd geroepen. Ook winkeliers van an- derlei soort in door de schaakpest bezochte stadjes als nu Wijk aan Zee, zetten wel eens een stelling in de etalage en verbinden daar soms een wed strijd aan. Een winkel naast hotel Kennemer Duin vraagt over zo’n stel ling: „Wat is hier fout?” „Alle drie de koningen staan schaak”, zei iemand met wie ik langs die winkel liep, overigens zonder dat hij een blik op de stelling had geslagen. ZEIST. „Alsjeblieft, dankjewel en tot ziens”, zei maandag de Ajax-trainer Stefan Kovacs aan het eind van zijn voordracht voor 300 leden van de WON (de vakbond van de Nederlandse trai ners) in het KNVB-sportcentrum te Zeist. De Roemeen nam de gelegenheid te baat om afscheid te nemen van zijn Nederlandse collega’s, nu hij Ajax eind van dit seizoen gaat verlaten. kaanse Nascar-races, nationale kampi oenschappen voor Stock Cars. Verdeeld over 33 races werden ze per race door 46.000 toeschouwers gevolgd. De twaalf formule 1 Grand Prix races werden door in totaal 985.000 mensen bijgewoond, ruim 82.000 per wedstrijd. Bij de Grand Prix op de Nurburgring in West-Duitsland kwamen de meesten: 220.000. Bij de races voor het merken- wereldkampioenschap (sportwagens) kwamen bij elkaar iets meer dan één miljoen mensen kijken. Het ging om elf wedstrijden. Het jaarlijkse gebeuren in Indianapolis in de Verenigde Staten en de Targa Florida op Sicilië trokken elk dik meer dan 300.000 toeschouwers. middags) vormen. Op de zomerverga dering van de UEVH krijgt die for mule een officiële handleiding. Op de bijeenkomst in Dortmund, werd aan de Rotterdamse Ahoy-hal een inte ressant onderdeel toegewezen, het Europees kampioenschap dernies (de cember van dit jaar). Als nieuwe datum voor de Rotterdamse zesdaagse kwam de periode 17-22 januari 1974 op de kalender. Wanneer de zesdaag se van Groningen doorgaat (een aan tal sponsors beijvert zich daarvoor en wil Post als wedstrijdleider) wordt die van 11-16 oktober dit jaar gere den. ROME. Klagen in vele Europese landen de voetbalmanagers over een steeds verder voortschrijdende vermin dering van de publieke belangstelling voor de wedstrijden, in Italië trekken de ontmoetingen meer bezoekers dan ooit. Toen de partij Najdorf-Lanigeweg, in de elfde ronde van het Hoogoventoer nooi enkele uren onderweg was, deed hij mij aan dat soort stellingen denken. Het bord was kris-kras bezaaid met witte vrijpionnen en zwarte stukken. Enigszins tegen zijn huidige gewoonte in was Naj- dorf In een dames-Indische partij naar voren gestormd. Iemand van over de 60 blijft meestal wijselijk van zijn g-Pion af, maar hij had zich nu eenmaal het idee gevormd dat hij een „kolossale” partij ging spelen en dus: g2-g4. Hij offerde een paard en een loper, kreeg er de pionnen f7 en g6 van Langewegs koningsstelling plus een toren voor terug en stond toen volgens de berekening van Euwe een halve pion achter. Maar dat was minder belangrijk dan het simpele feit dat Langeweg nu geheel gewonnen stond. Najdorf modht dan be zig zijn aan een „kolossale partij”, de loper van Langeweg op b7 was nog veel kolossaler. Want waar was de witte tegenstrever ervan? Geofferd. En de pi on op g2, die de diagonaal moest stop pen? Opgespeeld. Het feit dat Langeweg voor het bereiken van die stelling echter vrijwel al zijn tijd nodig had gehad werd hem fataal. Hij verloor zijn dame en hield toren, loper, paard en één pion over tegen dame en vijf pionnen. Daar was geen beginnen aan; zeker niet toen DORTMUND. De wielerzesdaag- sen in Europa gaan moderner wor den. Op de jaarvergadering van win- terbaandirecteuren (verenigd in de UEVH) werd de formule zoals Peter Post die in Rotterdam hanteerde met zoveel enthousiasme ontvangen, dat er binnenkort een voorstel komt dat deze opzet definitief maakt. Uiteraard houden de sportpaleis-directies die de voorkeur geven aan de nu geldende regels „Antwerpen” is daar een groot voorstander van) het recht die te blijven hanteren, maar de basis voor de moderne zesdaagse gaat toch de indeling van Post (een non-stop-pro- gramma in de avond, geen koers s MONTREAL. „Als het deficit van de Olympische Spelen 1976 in Montreal niet meer is dan vijf of tien miljoen dollar, zal de regering van Quebec niet aarzelen dit te dragen.” Dit heeft Ray mond Garneau, minister van Financiën in de regering van de Canadese provin cie Quebec verklaard in een televisiein- terview. Naar zijn mening zal het bud get (310 miljoen dollar) nauwelijks be hoeven te worden overschreden. De pre mier van Canada, Pierre Trudeau, heeft ovenigens eind vorige week nog ver klaard dat de federale regering bij zijn weigering bleef om ook maar één cent van een eventueel deficit voor zijn reke ning te nemen. Trudeau denkt dat de begroting ver overschreden zal worden. In de Bondsrepubliek is een ware rush op kaarten, te meer omdat Bay ern München geen entreebiljetten in de losse verkoop zal brengen. De Westduitse voetballiefhebber moet sluikwegen bewandelen om het voet- balgebeuren van het jaar München te kunnen bijwonen. Heel lang heeft het er naar uitgezien dat Donner Wasjoekov zou gaan ver slaan. Dè Rus ging onze grootmeester te Hjf met een driest oud-Indisch pion- offer dat weliswaar bekend is. maar dat nu toch gewoon tot voordeel voor wit leidde. Na 32 zetten was de volgende stelling bereikt: Ook bij Ribli-Ljubojevic deed zich een aardige taktische grap voor. De partij begon als volgt: 1. Pf3, Pf6, 2. c4, c5, 8. g3, b6, 4. Lg2, Db7, 5. 0-0, e6, 6. Pc3, Le7, 7. d4, 0-0, 8. b3, Pe4, 9. Lb2. Lf6, 10.Dc2, Pc3:, 11. Lc3:, en hier speelde Ljubojevic de ogenschijnlijke blunder, maar in werkelijkheid diep doordachte groot - meesterzet: 11... cd4:. Er volgde: 12. Pg5, Lg5:, 13. Lb7:, dc3: 14. La8:, waarna wit een kwaliteit had gewonnen. Onmid dellijk denkt men terug aan een match- partij Euwe-Capablanca uit 1931, waarin de Cubaanse ex-wereldkampioen in een soortgelijke val trapte en toen na held- Ik heb Johan en Piet ook altijd de nodige ruimte willen geven en getracht ze daarnaast nog iets bij te brengen.” Tenslotte gaf Kovacs zijn kijk op de Nederlandse trainer. „De Nederlandse trainer is uitstekend. Nog geen 100 pro- In zijn betoog vertelde Kovacs buiten specifieke voetbalzaken iets over zijn komst bij Ajax, de samenwerking met de Ajax-groten Piet Keizer en Johan Cruyff en over zijn kijk op de Neder landse trainer. „In Nederland begon in onmiddellijk met een trainingskamp. Het leek Bangla Desh wel. De eerste de beste dag moesten de jongens drie keer trainen alsof de training niet rustig moest worden opgebouwd”. Kovacs pleitte bij zijn collega’s om in een trai ning ruimte open te laten voor de in ventiviteit en de zelfwerkzaamheid van de voetbalsterren. Ter illustratie vertelde de toekomstige Roemeense chef-bonds- coach een verhaal over de Braziliaanse collega Zagalo. Halverwege de huidige competitie is ten opzichte van het vorige jaar een winst geboekt van 90.000 bezoekers. To taal bezochten 2.326.000 toeschouwers dit seizoen de wedstrijden uit de hoogste afdeling. Mede dankzij da verhoogde en treeprijzen vloeide er reeds een bedrag van meer dan 30 miljoen gulden in de kassen van de penningmeesters. KAAPSTAD. Het Nederlandse jacht Stormy van Bruynzeel rondde als eerste in de Kaapstad-Rio-race het ei land Trinidad en verstevigde daarmee de leiderspositie in beide categorieën. Als extra prijs kreeg de Stormy hiervoor een schilderij van een zeilschip aangebo den. De twee Zuidafrikaanse schepen de Jakaranda en de Dabulamanzi, blijven volgen als respectievelijk tweede en der de. GERONA. Een Spaans persfoto graaf, Pablo Garcia Cortes is het slacht offer geworden van de woede van een damesbasketbalteam. Met meer dan twintig gehechte beten in handen en armen en met talrijke bloeduitstortingen over zijn gehele lichaam werd „Pablito” uit een ziekenhuis ontslagen. „Pablito” liep het letsel op in Gerona tijdens de slotfase van een wedstrijd in de hoogste klasse tussen Standard de Madrid en Gerona. In de laatste minuut ging een Madrileense de arbiter te lijf, omdat hij volgens haar een foutieve beslissing had genomen. Van die scène maakte Pablito een paar opnamen, het geen per slot zijn vak is. Toen keerde het hele team van Standard zich tegen de fotograaf. Hij werd opengekrabd, ge beten en geslagen en was er tenslotte zo erg aan toe, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn camera met toebehoren was volledig vernield. De basketbal wedstrijd werd door Gerona met een punt verschil gewonnen. Succes met systeem. Ajax heeft met dat aantal vrede. De grote vrees bij Ajax is dat er heel wat Nederlandse aanvragen zullen binnenkomen voor Duitse relaties. „De kunst is,” zegt Ajax-administra- teur Nico Dalmulder, „om alle kaar ten op de juiste plaats te laten te rechtkomen. We kunnen ons haast niet dekken tegen activiteiten voor derden. We werken gewoon de lijst vaste relaties af; dat wil zeggen de reisbureaus, waarmee wij al jaren zakendoen, onze houders van voor keurskaarten en dergelijke. Daarna gaan we de losse aanvragen behande len.” „Ik heb reeksen van brieven uit Duitsland gekregen om kaarten voor de wedstrijd in München. Daar kun nen we natuurlijk niet aan voldoen. De belangstelling in Nederland is groot. Eerst komen de Nederlanders aan de beurt. Maar als ik plotseling een aanvraag krijg van een reisbu reau uit het oosten van Nederland dan zet ik daar nu al een vraagte ken bij. Dat zijn mensen die onver wacht een schnabbel zien. Ik denk niet dat we ze daarbij kunnen helpen. Overigens is ook de Amsterdamse wedstrijd gezien de voorteke nen meer dan uitverkocht.” haftig verdedigen toch nog remise maakte. Hier had Ljubojevic zeer goed getaxeerd dat hij iets beter stond; toen Ribli niet nauwkeurig speelde kon hij met een De 16 clubs uit de hoogste divisie verkochten 30.000 jaarabonnementen meer dan in het vorige seizoen. ZÜRICH. De scheidsrechters- commissie van de UEFA heeft beslist dat de Zwitser Scheurer op 7 maart de wedstrijd AjaxBayern München zal leiden, voor de kwart finales van het toernooi om de Europese voetbai- beker voor landskampioenen. Twee weken later is de Engelsman Burns arbiter in München. De Schot Mullan is aangewezen voor de ontmoeting OFK Belgrado FC Twente op 7 maart voor de kwart finales van de UEFA-cup. In Ensche de leidt de Portugees Leite. Twee Nederlandse arbiters zullen in actie komen bij de kwart finales van de Europese voetbalbekers. Theo Boosten is op 7 maart rechtspreker bij de Europa cup I-wedstrijd Juven tus TurijnDosza Ujpest Boedapest, Arie van Gemert op 21 maart bij het UEFA-cupduel Dynamo Dresden-Li- verpooL Gisteren heeft directeur Walter Fembeck de verdeling van de 75.398 zitplaatsen in het Olympisch Stadion van München bekendgemaakt. Er worden 25.000 kaarten verdeeld onder de toeschouwers bij de wedstrijden van Bayern tegen Rot Weiss Ober hausen en tegen Eintracht Braunsch- weich. De Bayern-leiding had tevoren bekendgemaakt, dat de toeschouwers bij deze „magere” duels voorkeurs rechten konden ontlenen voor Bayem- Ajax. Voor leden- en seizoenkaar tenhouders zijn dan 26.000 kaarten gereserveerd en vervolgens tweemaal 5.000 kaarten voor de Duitsë voetbal bond en voor Bayerns eigen gebruik. De overige plaatsen zijn voor de stamgasten, de Bundeswehr en voor de pers. Voor het Nederlandse legioen zijn dan 7.500 plaatsen beschikbaar. WIJK AAN ZEE. De uitslagen Hoogo venschaaktoernool Grootmeestergroep, He ronde: Planinc—Ree 1-0, Balashow—Zuidema 1-0. SzaboHartoch 1- 0, RibliLjubojevic 0-1, Enklaar—Hort U-U, Tal—Andersson 14-14, Donner—Wasjoekow af- gebr., Najdorf—Langeweg 1-0. Stand na 11 ronden: 1: Balashow 714, 2-3: Hort, Tal 7, 4: Ljubojevic 644, 5, Wasjoekow 6 en 1 afgebr., 6-9: Andersson, Najdorf, Szabo, Planinc 6, 10: Ribli 514, 11-12, Zuidema. En klaar 5, 13, Ree 414 en 1 afgebr., 14: Langeweg 314, 15: Donner 3 en 1 afgebr., 16 Hartoch 214. Meestergreep He ronde: HechtReicher 1-0, v. d. WeldeKushnir remise, Sax —Gerusel remise. GhltescuKurajica 1-0, NijdamAdorjan remise. Van Scheltlnga Antunac uitgesteld, BednarskiPortisch 0-1, Markland—Quinteres 0-1. 10e ronde: Quinteros—Bednarski 14-14. Stand na 11 ronden: 1: Ghltescu 814, 2-4: Hecht, Portisch, Quinteros 714, 5, Gerusel 614. 6, Sax 6, 7: Antunac 514 en 1 uitgesteld, 8-9: Kurajica, Adorjan 5'4, 10. Van Scheltlnga 414 en 1 uitgesteld, 11-12: Bednarski. Retcher 414, 13: Kushnir 4, 14-15: Markland, V. d. Weide 114, 16: Nijdam 214. Nationaal kampioen Coen Zuidema viel als laatste Nederlander van de vijftig- percent-richel. Studiedag voor trainers in Zeist. Overleg tussen (v.l.n.r.) Cor Brom (Vitesse), Spitz Kohn (FC Twente), Evert Theunissen (FC Den Haag) en Kees Rijvers (PSV). promotie verzekerde de partij uitmaken. Tal raakte tenslotte, net als Hort, een half puntje op Balasjov achter. Hij kon niet door het goed-verdedigde Frans van Andersson heen komen. Wit (Donner): Kigl. De4. Te2. Tf5. Ld2. a3. b2, c4, d4, e3, g2. Zwart (Wasjoekov): Kb8, Dh8. Tg®, Tg6, Pc6, a7, b7, c7, d6, f7. Zwart was aan zet. Hij speelde: 82. Te6. De bedoeling is: 33. Df3, Df3:, 34. Tf3:, Pd4:. Donner speelde echter, en dat zal Wasjoekov wel niet gezien hebben: 33. De6: fe6:, 34. Tf8 (schaak), Tf8: 35. gh3:, en toen stond hij gewoon een pion voor. Wat was er gebeurd als zwart het voor de hand liggende 32.Th6 had gespeeld? Donner zei dat hij dan met 33. Tf7: had willen antwoorden, maar dan wint zwart als voligt: 33.Dhl (schaak), 34. Kf2, Th2, 3’5. Tg7, (Dgö, Tg2: (schaak) Tf8 (schaak), 36. Kg3, Th3 (schaak!) en zwart wint de dame. Inplaats daarvan had Donner ook in dit geval een pion voor kunnen blijven: 33. De8 (schaak)!, Te8:, 34. Gh3:. Hoe het ook zij, Donner buitte zijn materiële voordeel niet uit. Bij de tweede zitting leek de partij remise te gaan worden. „Ik vroeg hem in Mexico naar de oefenstof voor de Braziliaanse speciali teit: het nemen van een vrije schop. Zagalo zei me: „Dat weet ik niet, ’s Mor gens neem je jongens als Pele, Jairzinho en Tostao, een paar backs, een keeper en ballen mee om zich in een aantal varia ties te bekwamen. Hoe ze het doen weet ik niet. Ik bemoei me er ook niet mee, want zij weten «r meer vanaf dan ik.” hij Najdorf gelegenheid gaf de dame tegen de loper te geven en meteen met een pion te promoveren. Een ander Nederlands drama was dat Zuidema als laatste van onze land genoten van de 50 procent-richel viel; kijkt u maar liever niet wie er momen teel de elfde tot en met zestiende plaats innemen. De Nederlandse kampioen speelde met zwart tegen Balasjov op nieuw de Breyer-variant van het Spaans. Na 31 zetten stonden alle 32 stuken en pionnen nog op het bord (een wereldrecord?), maar daarna raak ten die van Zuidema sneller op, vooral door het ontstaan van een vreselijk gat op e6. Een geoliede partij van Balasjov, die nu zowaar alleen op kop is gekomen. Een derde Nederlands drama speelde zich af bij Planinc-Ree. De partij over schreed nergens de grenzen van het toelaatbare, tot Ree in tijdnood ineens zomaar een pion weggaf. Tja, parachu tespringers die hun parachute vergeten open te doen winnen de wedstrijd niet; Ree moest na het afbreken zijn ineens verloren eindspel opgeven. De dagelijkse landgenoten-litanie (nog nooit is het zo erg geweest) is al bijna ten einde; nog even de nederlaag van Hartoch tegen Szabo vermelden. Met een pion-offer op e5 en een doorstoot naar f5 werd de Benoni van Hartoch opge rold op een wijze waar alle wit-spelers van dromen. Bert Enlaar moet nu nog anderhalf uit vier halen om meester te worden. Zijn achtereenvolgende tegenstanders zijn: Ljubojevic, Hartoch. Zuidema en Planinc. Gisteren werd het remise tegen Hort, waarna beide spelers zich haastten te verklaren dat ze ziek waren. Hort stond eerst goed, overzag toen een tus- senzet van Enklaar, waarna hij het uit ergernis meteen remise gaf, hoewel hij nog steeds goed stond in het nr

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13