Vader, moeder en dochter in greep van rovers Prof. Sijes drijft Rajakovic in hoek Jordanië richt zich Ook koninklijk huis moet zuinig zijn Swastika van 1700 jaar in Israel ontdekt Russische concessie Actie van heel Vietnam gaat voort Radicaal-rechts spekte CDU-pot Iljoesjin met 37 inzittenden Zandauto rijdt jongen dood Oegandees leger in paraatheid gebracht I verongelukt I achtergrond op Arabische wereld re Jt I PROCES TEGEN SIMON WIESENTHAL Nederlander rondt Pressiemiddel tegen Israel Kaap Hoorn met booreiland Nog geen spoor van „hasj-moordenaars” i r 2'-- 3 DINSDAG 30 JANUARI 1973 Aangeslagen Schots parlementariër OM ZAMBIA TE HELPEN Autoroof Vredeskans HELSINKI-CONFERENTIE Onbetrouwbaar (Van onze redacteur in Bonn) Karl Schiller N azi-propagandist BONN De CDU en haar hulptroepen hebben in de campagne voor de Westduitse parlementsverkiezingen van november 55,6 mil joen gulden uitgegeven aan propaganda. Daarvan kwam ongeveer 34,5 miljoen van anonieme en vaak hoogst obscure geldschieters, die hoopten te «voorkomen dat Willy Brandt zou worden herkozen. Brand’s SPD gaf, samen met haar kiezersinitiatieven, voor propa- ganda-acties „slechts” dertien miljoen gulden uit. Vliegtuig 1- - (Van onze redactrice in Wenen) (Van onze redactrice in Wenen) bestuurslid nse kei itig Har Een broer van een van de verdachten in Deil arriveert bij het stadhuis. Met het voornaamste doel van de publikatie wil Brandt’s partij zich naar de toekomst richten: voorkomen Dat geldt dan speciaal voor kringen die de mening van minister van Defensie Dayan verkondigen. Dayan is de mening toegedaan dat een vredesregeling met Jordanië nooit een reële mogelijkheid is geweest, terwijl zijn rivaal, vice-premier Allon, deze mogelijkheid wel aanwezig achtte. DEN HAAG. De acht hulporganisa ties. die samenwerken in de nationale actie „Heel Vietnam” hebben gisteren besloten de fondsenwerving voor hulp verlening tin de slachtoffers van de Vietnamese oorlog met kracht voort te zetten. Gironummer 777 in Den Haag zal daarvoor openblijven. Daarnaast zullen plaatselijke activiteiten, bijvoorbeeld vis scholen en bedrijven, worden bevorderd en voortgezet. 000 len de ngs icio de Jal- ren het ina, and de no- aeft der oek ken er- ard lei- erd >lo- tei- Hij hij de en- ler- ijn. aid banken die ook advertentiecampagnes voerden en op andere manier finan cieel meewerkten. Eén ding hebben beide echter gemeen: het doel was de CDU weer aan de macht te bren gen. de io- )to >er ie, en, en n- tb- zij ti en achtergelaten en daar een automobilist, de veehandelaar W. Versteeg uit Beesd. tot stoppen gedwongen door te doen alsof zij wilden liften. Toen de heer Versteeg was gestopt om ze mee te nemen, trok er één een pistool. Hij sommeerde de automobilist om achterin te gaan zitten. Dat weigerde de heer Versteeg pertinent. „Ik ga niet achterin mijn eigen auto zitten”, beet hij hen toe. Daarop moest hij uit de wagen komen en reden de beide jongemannen er vandoor. Boven de boerderij cirkelde voortdu rend een vliegtuig van de rijkspolitie. In het gemeentehuis van Deil hadden zich de politie-autoriteiten verzameld. Daar waren ook de procureur-generaal van het Arnhemse gerechtshof, mr. A. W. Holsteijn, de commissaris van de koning in in de provincie Gelderland, mr. H. Lange nacht van onderhandelen W. Bloemers en de officier van Justitie aanwezig. Van hieruit werd voortdurend telefonisch overleg met de gijzelaars en het ministerie van Justitie gevoerd. De omgeving van de boerderij van de familie Smits was de hele avond afgezet. De met karabijnen bewapende rijkspoli tie hield het huis van alle kanten nauw lettend in het oog. Filmen en fotografe ren werd de aanwezige verslaggevers niet toegestaan. Vandaag gaan brieven uit naar alle scholen waarin gevraagd wordt mee te werken aan de verkoop van één miljoen plakplaatjes a 50 cent per stuk. Binnen kort vindt een gesprek met de vakbon den plaats, om te zien wat er in de bedrijven kan gebeuren. Gedacht wordt aan bijvoorbeeld een uurloonactie. Over de opbrengst in dit weekeinde van „Heel Vietnam" tot nu toe was gisteren nog niets te zeggen, omdat nog geen giro-afrekeningen binnen waren. (Vervolg van pagina 1) DEIL. De twee overvallers, die zich gisteren na beroving van een post agentschap in Den Bosch in de boerderij van de familie P. Smits aan de Hoevenseweg in Enspijk verschansten en de bewoners de 58-jarige heer en de 55-jarige mevrouw Smits en hun 23-jarige dochter Jannie sinds dien gijzelden, maakten tegen middernacht de politie duidelijk dat zij al leen van een hun ter beschikking gestelde auto gebruik zouden maken als zij de gegijzelden konden meenemen. De autoriteiten gingen op dit ver zoek vannacht niet in: de bezetters konden volgens de autoriteiten een vrije aftocht krijgen als zij de beide vrouwen in de boerderij achterlieten. Tot nu toe hadden de Russen zich tegen het verlenen van zulke mandaten hardnekkig verzet. Een omschrijving van het agendapunt zelf vonden ze al meer dan genoeg. Het Westen daarentegen wilde duidelijke opdrachten voor de commissies. De Russen zijn daar nu dus voor gezwicht, hetgeen in conferentie- kringen als een interessante ontwikke ling wordt beschouwd. Volgens de Russische opvatting zou de desbetreffende commissie zich moeten laten leiden door de drie principes die voor inter-statenlijke betrekkingen gel den: niet-inmenging, geen toepassing van geweld, onafhankelijkheid en gelijkge- rechtigheid. Bovendien zou men het eens moeten worden over maatregelen om de veiligheid te vergroten, onder andere door vreedzame regeling van geschillen. Dit is volgens de Russische delegatielei der Malzev als mandaat voldoende, tot meer concessies is hij onder geen enkele voorwaarde bereid. Zwitserland heeft inmiddels alle, in de afgelopen weken binnengekomen voor stellen over de agenda gegroepeerd in vier probleemgebieden. Deze behelzen: 1. veiligheid, 2. economische samenwerking, 3. uitwisseling van cultuur en mensen, 4. een eventueel vervolg van de conferen tie. dat deze stijl in de Bondsrepubliek wordt herhaald. Wie het document doorwerkt, ontdekt inmiddels dat ook de speurders van de SPD nog heel wat verborgen is gebleven. Wat zij konden reconstrueren is echter ont hullend genoeg. stituut voor Oorlogsdocumentatie. Aanvankelijk was er enig gekibbel over de vraag of de heer Sijes als getuige of als getuige-deskundige kon worden gehoord, maar toen men het daarover eens was geworden, stond niets meer een bijna drie uur durende verkla ring in de weg. De heer Sijes maakte gebruik van een document, ,op grond waarvan nog dwingender dan voorheen geconcludeerd kon worden, dat Rajako vic niet alleen begin 1941 wist, dat de „endlösung” een aanvang had genomen, maar ook dat onder „endlösung" uitslui tend moord op grote schaal kon worden verstaan. De Haagse advocaat mr. N. A. M. Schipper arriveert bij de boerderij. Swastika’s zijn als versieringen in sy- nagoges eerder gevonden, maar ze waren nooit zo sprekend als die welke men nu heeft blootgelegd. De vondst werd gedaan door dr. Dan Barag van de Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem en Yosef Porath van de dienst voor oudheidkunde en musea van de Israëlische regering. De passagiers waren 15 Britten, zeven Amerikanen, twee Zweden, twee Egyp- tenaren, een Fransman, een Canadees, een Ier en een Jordaniër. De wrakstukken en de stoffelijke res ten van de inzittenden zijn op de bebos te glooiing van een berg gevonden. Het toestel, dat van Cairo naar Nicosia vloog, is kort voor de landing veronge lukt Zo was de pijnlijke situatie kort nadat de moeder van een van de jeugdige over vallers telefonische contact vanuit het ge meentehuis in Deil met haar zoon pro beerde te krijgen. De overste Plattel, dis trictscommandant van de rijkspolitie van het district Nijmegen, was tegen die tijd van mening dat de zaak goed zou aflo pen en dat er geen bloed zou vloeien. Maar ondanks het onderhoud dat de moeder van de overvaller met haar zoon had, was de toestand tegen het aanbreken van de dag nog ongewijzigd. Ook de Haagse advocaat mr. N. A. M. Schipper ging naar de boerderij om beide jongemannen aan het verstand te brengen dat het weinig zin had zich niet over te geven, „want Nederland is te klein om dan nog rustig verder te le ven”, zoals procureur-generaal mr. A. W. Holsteijn uit Arnhem het voorbije nacht om half één op een persconferentie uit drukte. In Deil kwam ook een broer van een der overvallers aan. Vanuit het gemeentehuis in Deil werd gisteravond aan één stuk door met de twee met handgranaten en automatische vuurwapens bewapende mannen onder handeld. In de Simca waarmee zij wa ren gevlucht, vond de politie behalve postzegels ook automatische geweren. De mannen zijn beiden bekenden van de politie. Alle toegangswegen rond Enspijk (ge meente Deil) werden na de gijzeling afgesloten. Scherpschutters en twee pantserwagens waren rond de boerderij samengetroken. Men was op alles voor bereid. De twee mannen, tussen de 20 en 25 jaar oud, werden maandagmiddag na de overval, waarbij zij enige duizenden gul dens buit maakten, op de rijksweg naar Utrecht klem gereden door de rijkspoli tie. Zij vluchtten Enspijk in, waar zij wilden binnendringen bij boer Van Zantwijk. Toen deze hen van de deur schold, vluchtten zij bij de boerderij van de familie Smits, een paar honder meter verderop in het ruilverkavelingsgebied in de Tielerwaard, naar binnen. „Rhodesië moet door alle leden van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid mi litair worden bevrijd”, zei hij. Hij voeg de hieraan toe dat wanneer de organisa tie zulk een besluit zou nemen „alle zwarten in Rhodesië in opstand komen.” In het huis waren alleen mevrouw Smits en haar zwangere dochter Jannie aanwezig. Boer Smits, die op het mo ment van het binnendringen van de overvallers in de stallen was, moest naar binnen. Schoonzoon Cor van de Wete ring en dochter Ida, die zich in de nabijheid van de boerderij bevonden, boden in de loop van de avond aan de plaats van hun schoonouders respectie velijk ouders in te nemen. De bezetters weigerden dit. Tevoren hadden de overvallers de ge- atolen auto waarin zij munitie en wa pens vervoerden op de Haaftenseweg Zij verzochten president, dr. Raunig, bij de voortzetting van deze zaak dr. Harster, ex-bevelhebber van de Duitse politie en de SD in Nederland, als getui ge te willen laten oproepen. Daar zullen nog wel enkele maanden overheen gaan, maar intussen kan worden geconstateerd dat Rajakovic met grote angst het ver loop van dit, door hemzelf aangespan nen, proces zal gaan volgen, omdat niet- inwilliging van diens eis de mogelijkheid opent opnieuw een groot proces tegen hem te beginnen. NICOSIA. (AP) Een Iljoesjin-18 straalverkeersvliegtuig van de Egypti sche maatschappij Misrari is gisteren in het Kyrenia-gebergte van Cyprus neer gestort, waarbij alle 37 inzittenden 30 passagiers en zeven bemanningsleden om het leven zijn gekomen. Deze cijfers komen voor In een pocket over „De CDU en haar hulp organisaties”, waarmee de SPD bin nenkort de Westduitse boekenmarkt zal verrijken. Dat gebeurt, zo werd gisteren bij overhandiging van de do cumentatie aan de pers verklaard, omdat de stijl van de tegenpartij in de verkiezingsstrijd „principiële vra gen over het wezen van onze demo cratie en over het begrip voor demo cratie bij de conservatieven in ons land heeft opgeworpen.” WENEN. De Sovjet-Unie heeft tij dens het ambassadeursoverleg In Helsin ki, waar de Europese veillgheidsconfe- rentie wordt voorbereid, gisteren een opmerkelijke concessie gedaan. Moskou is bereid de commissie voor de veilig heid, die in de tweede fase van de echte veiligheidsconferentie haar werk zal be ginnen, een mandaat toe te staan. NAIROBI. (AFP) Het Oegandese leger is in staat van paraatheid gebracht om Zambia te kunnen helpen wanneer het door Rhodesië zou worden aangeval len. Dit zei gisteren in Kampala gene raal Idi Amin, de president van Oegan da, in een vraaggesprek voor de radio. In officiële Israëlische kring ziet men de stap van koning Hoessein als een wezenlijke verandering en is men ge neigd hiermee de onbetrouwbaarheid van koning Hoessein aan te tonen. Achter „burgerinitiatieven” en „stu- diegemeenschappen” duiken steeds weer rechts-radicale elementen op, contactpersonen voor parlementsle den, industrie en natuurlijk het grote krantenconcern van Axel Springer, die een kapitaal in de CDU-cam- pagnes moet hebben gestopt. Het is wellicht niet geheel correct dat de SPD de obscure groepen, die Brandt als een drinkebroer, een onge neeslijke zieke, een landverrader en de onherroepelijke ondergang van het vrije Duitsland voorstelden, over één kam scheert met de industrie en de Hamilton, die al eerder kritiek heeft geleverd op de monarchie, zei dat volgens de laatste schatting het moderniseren van het 4900 ton me tende vaartuig ruim 16 miljoen gul den zou gaan bedragen, vijf maal het bedrag dat men in oktober verleden jaar had geraamd. „Als de regering de prijzen wil bevriezen om de inflatie tot stand te brengen, waarom kan zoiets dan ook niet slaan op de „Brittannia”? Tegen de tijd dat de verbouwing gereed is, zullen de kosten nog veel meer zijn opgelopen. Het is een absoluut schan daal”, aldus Hamilton. Beuk. De Gelderse gemeente Lichten voorde raakt zijn grootste en oudste boom kwijt. Het is een 150 tot 200 jaar oude rode beuk, die volgens boomchirurgen uit Bunnik aan onwe tend vandalisme ten gronde is gegaan. Vrachtauto’s hebben de grond dusda nig vastgereden, dat het hoofdwortel net rond de beuk is verstikt. ROTTERDAM. Het zeevarend volkje van de lage landen, dat in de Nederlandse geschiedenis herhaalde lijk roem oogstte op de wereldzeeën, blijft heer en meester van de woelige baren. Dit blijkt opnieuw uit het staaltje van stuurmanskunst, dat de 55-jarige kapitein A. Poot uit Vlaar- dingen met zijn sleepboot rond Kaap Hoorn uithaalde. Voor het eerst in de scheepvaart- historie werd de Kaap met een sleep gerond. Met de „Poolzee” van Smit International trotseerde hij daarbij harde stormen en wist het booreiland „Blue water 2” met zijn afmetingen van 70 bij 70 meter ondanks de dreigende ijsbergen in veilig water te brengen. ke stap op de weg naar normalisering van de positie van Jordanië in de Arabi sche wereld. Konging Hoessein was als gevolg van zijn harde optreden tegen de Palestijnse commando’s tot zondebok van de Arabi sche wereld gemaakt^ De laatste weken echter is dit isolement aan het afbrok kelen. Voor het toetreden tot het geza menlijk commando zijn een aantal rede nen aan te geven. Allereerst is het een pressiemiddel van Jordanië tegen Israel. Koning Hoessein heeft de laatste twee jaar via allerlei kanalen duidelijk laten weten bereid te zijn tot een regeling met Israel, maar aan Israëlische zijde is daar geen belangstelling voor, omdat Hoessein niet alle Israëlische territoriale eisen kan en wil inwilligen. Daarom richt de koning zich nu weer tot de Arabische wereld, in de hoop dat de Israëliërs toch nog met hem in zee zullen gaan. Dan zal namelijk als bewezen kunnen worden geacht, dat Rajakovic al begin 1941 van het verloop der zaken op de hoogte was. Dat was juist bij de zaak die tot zijn veroordeling leidde als niet- aangenomen beschouwd. JERUZALEM. (Reuter) Israëlische oudheidkundigen hebben in een oude synagoge in het dorp Ein Gedi aan de Dode Zee een 1700 jaar oud mozaïek met afbeelding van het hakenkruis ge vonden, aldus werd gisteren In Jeruza lem bekendgemaakt. (Van onze redacteur in Israel) CAIRO. Koning Hoessein van Jor danië heeft er op de Arabische defensie- liga in Cairo zoals gemeld mee inge stemd, dat de Egyptische minister van Defensie, generaal Muhmad Ismaiel, hei opperbevel krijgt over het oostelijk front tegen Israël in Jordanië. Dit bete kent op papier althans dat het commando van Syrië, Irak, Jordanië en Egypte langs Israëls oostelijke grens weer verenigd wordt. In Israëlische militaire kringen gelooft men niet dat deze stap ook zal beteke nen dat Jordanië daadwerkelijk vreemde troepen op Jordaans grondgebied zal toelaten, maar het is wel een belangrij- Het ongeluk gebeurde op een terrein bij het Noorderstation in Groningen, waar men bezig is de spoorlijn op te hogen. Het vele daar liggende zand trekt nogal wat kinderen aan. Er is geen afrastering. Toen een 25-jarige chauffeur gister middag achteruit wilde rijden, zag hij kinderen achter zijn wagen. Hij claxon neerde, waarop de kinderen wegrenden. Alleen de 11-jarige jongen moet achter da wagen zijn blijven staan. LONDEN. (AP) Een Schots lid van het Britse parlement, Willie Ha milton, is fel van leer getrokken tegen de hoge kosten verbonden aan het opknappen van de „Brittannia”, het jacht van de koningin. WENEN. Maandag is in Wenen een proces begonnen, dat tegen ir. S. Wie senthal werd aangespannen door dr. Ra jakovic, de Oostenrijkse nazi die gedu rende de oorlog in Nederland korte tijd een functie bekleedde in het politieappa raat onder Seyss-Inquart. Simon Wiesenthal had in 1967 in een weekblad geschreven: „Raja behoort tot een kleine groep van ongeveer tien men sen die al begin 1941 hebben geweten wat de Duitsers met het woord „endlö sung” bedoelden. De oud-SS’er, die twee ëneenhalf jaar in de gevangenis heeft gezeten wegens zijn wandaden tijdens de tweede wereldoorlog, voelt zich in zijn eer en goede naam aangetast door deze beschuldiging en daagde zijn opponent voor de rechter. Op verzoek van Wiesenthal en diens advocaat, dr. Skrein, verscheen als getui ge prof. dr. B. A. Sijes, docent moderne geschiedenis in Leiden en wetenschappe lijk hoofdmedewerker van het Rijksin- DE SPD ZEGT te hopen dat de CDU de les van het boekje, dat vooral over haar hulptroepen wordt opengedaan, leert, ook al „omdat meh bij voorzichtige beschouwing kan zeggen dat het bij die meerderheid van onze burgers kennelijk niet loont om politieke discussies met laster, verdachtmakingen en schoten uit een hinderlaag te voeren.” Dezer dagen werd overigens bekend dat Karl Schiller, één van de verlie zers bij de verkiezingen nu definitief in dienst zal treden bij de Zuidafri- kaanse sigarettenfabrikant Anton Ru pert. De gewezen „super-minister” uit de regeripg-Brandt zou voor Rupert een bank in Luxemburg gaan leiden. Het is dan ook niet ondenkbaar dat Israel de kans voor vrede met Jordanië nu voorbij heeft laten gaan en dat het binnenkort te laat zal zijn. De tweede reden voor het toetreden tot het gezamenlijk commando is de hoop op financiële steun van Koeweit. Jordanië is een bijzonder arm land, dat voor een groot deel leefde op bijdragen van het rijke olie-sjeikdom Koeweit. Koeweit staakte echter deze betalingen, als zijn bijdrage in de steun voor de Palestijnse verzetsorganisaties. Tenslotte is deze stap ook bedoeld voor president Nixon. Op 6 februari zal koning Hoessein in Washington de Ame rikaanse president ontmoeten. Hij zal dan ongetwijfeld Nixon verzoeken druk op Israel uit te oefenen een soepeler standpunt in te nemen en het oostelijk commando is dan een stok achter de deur. angst voor eenvolgende regering- Brandt probeerden te kweken, wordt niet duidelijk. Maar dat Erhard in dertijd zelfs niet wilde weten wie erachter zat, kan men zich nu best voorstellen. Diefstal, vechtpartijen en beroving kwamen al wel steeds meer voor bij transacties in verdovende middelen. Doodgeschoten was er echter in Neder land nog niemand. GRONINGEN. In Groningen is gis termiddag de elfjarige jongen Engeltje Ensing ondef de wielen van een achter uitrijdende zware zandauto geraakt. Het kind was op slag dood. Rajakovic en ’.lens verdediger, dr. Boeck, raakten duidelijk aangeslagen door het magistrale getuigenis van prof. Sijes. HET GAAT vaak vooral om de verbindingen. Wie precies de zes mil joen gulden hebben betaald voor de advertentiecampagne waarin de ge wezen SPD-ster Karl Schiller samen met oud-kanselier Ludwig Erhard Centrale figuur was de vroegere nazi-propagandist Hugo Wellems, die nauwe betrekkingen onderhoudt met Franz Josef Strauss en bijvoorbeeld met een bestuurslid van Daimler- Benz. AMSTERDAM. Tevergeefs heeft de moordbrigade van de Amsterdamse poli tie tot dusver gezocht naar de „hasj- moordenaars van de Bijlmer”. In krin gen van drughandelaars en -gebruikers in Amsterdam hebben de rechercheurs (nog) geen spoor kunnen vinden dat naar hun Identiteit kan leiden. Men spreekt ondertussen van een ernstige ontwikkeling in de drughandel, nu daar bij maandag de eerste dode, een 27- jarige Surinamer, is gevallen. De heer Versteeg waarschuwde twee patrouillerende politiemannen die in middels de gestolen auto met wapens hadden ontdekt. Inmiddels waren de overvallers de doodlopende Hoevense- straat ingereden, waar zij zich klem reden bij de boerderjj van de familie Smits. Daar dwongen zij me vrouw Smits een taxi te bellen met bestemming Utrecht. Toen de chauffeuse met haar taxi arriveerde bij de Hoeven- sestraat, was daar inmiddels de politie gearriveerd, zodat die al spoedig wist waar zich de overvallers bevonden. 2.:

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3