Christusbeeld van sokkel getrokken Beverwijkse Huisvrouwen vergaderen Subliem ensemblespel bij toneelgroep Felison heeft steun voor betere exposities nodig bon TWEE DODEN BIJ BOTSING fill „Centrum Morgen 35 jaar 5 CETA BEVER HANTEERT TEVEEL VEILIGHEIDSVOORSCHRIFTEN In Huize Scheybeeck: Buurtbewoners willen toch asfaltveldje WD-Heemskerk vergadert Kort IJmondnieuws „DE KANNIBALEN” IN VELSEN DINSDAG 30 JANUARI 1973 IJMUIDER COURANT E 4 NOG NIETS BEKEND OMTRENT SCHADEBEDRAG HAARLEMMER LAAT VERSTEK GAAN VOOR GERECHTSHOF 99 Vergadering De Werf: INSTRUCTIE INZAKE DE STIJL ZELFDE STRAF VOOR KRAAK GEËIST Geen trekkracht Baanbrekers Subliem Steun noodzakelijk ^Beverwijkse courant 1 ring onthouden, welke niet mag worden gemist indien men met de ontwikkelingen rond het toneel op de hoogte wil blijven. Al behoeft het vertoonde dan ook niet geheel zonder kritiek te worden bekeken. VELSEN Het „Maar goed dat er in Velsen een kunstkring is”, werd in deze kolommen al eens eerder vastgesteld. Ongetwijfeld is een dergelijke slogan opnieuw van toepassing op de voorstelling, welke maandagavond in de Vel- sense Stadsschouwburg door de toneelgroep „Centrum” van George Tabori’s veelbesproken toneelspel „De kannibalen” werd gegeven, want zonder de kunstkring zou het gezelschap deze voorstelling waar schijnlijk niet in Velsen hebben uitgebracht. En op deze manier was de in het toneel geïnteresseerden dan een hoogst opmerkelijke opvoe- ►Haarlems Dagblad HJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) i (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze correspondent) i I 1 (Van een onzer verslaggevers) I NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Een foto van prinses Beatrix, gemaakt HEIN STEEHOUWER JAN VAN DAM (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Bestuur en staf van het Heemskerkse Buurthuis De Werf heb ben gisteravond met buurtbewoners ge sproken over de uiteindelijke realisering van een speelgelegenheid vóór het aan de Jan Ligthartstraat gelegen buurthuis. Naar aanleiding van deze vergadering zal het Heemskerkse gemeentebestuur schriftelijk worden verzocht, nogmaals de mogelijkheden voor de aanleg van een asfaltveldje op het braakliggende terrein te bekijken. De aanleg van dit veldje, detailonderdeel van het vorig jaar door buurtbewoners en stafmede werkers uitgewerkte plan is, door het gemeentebestuur niet goedgekeurd. De rest van het plan is door de gemeente wel aanvaard. En wie van de raadsleden durfde zich deskundig te noemen om als het pro- duktie-proces is stilgezet de stroom vei ligheidsvoorschriften op doelmatigheid te controleren. Ook dit voelde de raadsle den in de kantine van Ceta Bever aan. Daarmee reed de secretaris van de on dernemingsraad, de heer Molenberg, een scheve schaats, toen hij zei, dat de raad nu eens de werkelijkheid bij Ceta Bever kon onderzoeken Natuurlijk maak ik Felison geen enkel verwijt. Zelf heb ik tientallen tentoon stellingen geanimeerd en helpen inrich ten, van heel klein tot heel groot. Het i een heel moeizaam karwei, ook voor eei groep geïnteresseerde mensen. Het is bo vendien vaak vechten tegen een bierkaa van onbegrip bij het publiek. Felison v er nu al jaren mee bezig en ik kan volkomen begrijpen, dat de Initiatieven eens zijn uitgeput. Gelukkig belooft het in de tekst bij deze expositie, dat het weer op zoek gaat naar solo-exposities van kunstenaars. WIJK AAN ZEE. In de nacht van zondag op maandag hebben onbekenden het Christusbeeld, dat sinds circa vijf entwintig jaar op het voorplein van de Wijk aan Zeeër Sint Odulphuskerk staat, van de sokkel getrokken. Het stenen beeld is direct naast de sokkel met het gelaat op de betonnen deksel van een waterput terecht gekomen. Over de door de val aan het beeld toegebracht schade valt, doordat het beeld met de voorzijde op de grond ligt, nog niets te zeggen. door Max Koot, ter gelegenheid van de 35ste verjaardag van de prinses, morgen. Bij een fabriekscomplex te Hei jen aan de rijksweg Venlo-Nijmegen zijn van morgen bij een gecompliceerde botsing twee personen om het leven gekomen. i i i 1 1 1 1 1 1 VELSEN. B(j Felison in het noor delijk koetshuis van Beeckestejjn alweer een „leenexpositie”, een door de Neder landse Kunststichting toegeleverde in structieve tentoonstelling. Deze educatie ve opstelling van tableaus met foto’s, plantekeningen, reprodukties en teksten geldt nu de beeldende kunst en architec tuur uit de beroemde periode van De Stijl. 1917-1931. n<ferPostzegel De pastoor van de Sint Odulphusparo- chie: „Rond half twee hoorde ik zondag nacht wel wat rumoer in de straat, maar dat is niet bijzonders. Dat gebeurt hier wel vaker. Maandagmorgen hebben we, toen we ontdekten dat het beeld van de sokkel was getrokken, met drie man geprobeerd het loodzware standbeeld van de grond te krijgen. Er was echter geen tillen aan.” Nadat het beeld zal zijn gelicht de Eerst even over iets anders. Dit soort exposities heeft natuurlijk zijn waarde. Voorlichting op het gebied van de kun sten in de breedste zin van het woord is helaas een bittere noodzaak, omdat de meeste mensen „van huis uit” veel te weinig meekrijgen. Maar voorlichting en voorlichting zijn twéé. Tentoonstellingen als deze trekken zeker geen publiek uit Velsen en omgeving naar een punt dat veel te ver uit elk centrum ligt. Er is veel meer attractiviteit nodig om de afstandsvrees te overwinnen, dan deze zolder met droge instructie nu biedt. De totale inhoud ervan kan bovendien veel beter via een goede dialezing of via schooltelevisie worden overgebracht, dan op deze manier. Het is een expositie voor de aula van een middelbare school of een dergelijke inrichting. Uit de circa twintig buurtbewoners, die de vergadering gisteravond hebben bezocht, zijn twee groepen gevormd. Eén groep gaat aan de hand van catalogi speelwerktuigen, die eventueel op het terrein zouden kunnen worden geplaatst, uitzoeken. Voorts maakt deze groep een rondrit door Heemskerk om zich van de situatie in de andere wijken op de hoogte te stellen. Daarna worden de uitverkoren werktuigen bij de afdeling gemeentewerken uitgezocht. De tweede groep, voornamelijk bestaande uit man nelijke buurtbewoners, zal zich vervol gens bezig houden met het plaatsen van de speeltoestellen. Het zondagnacht door onverlaten van de sokkel getrokken Christusbeeld op het voorplein van de Wijk aan Zeeër Sint Odulphuskerk: Een ergerlijk staal tje van vernielzucht. HAARLEM. Tijdens een korte be handeling maandag voor het Amster damse Gerechtshof heeft de procureur- generaal bevestiging van het vonnis van de Haarlemse politierechter gevraagd te gen een 27-jarige opperman in Haarlem, wegens diefstal. Verdachte, die niet op de appèlzaak was verschenen, stal op 27 februari een armband en horloges uit etalages van zaken in de Warmoesstraat en Grote Houtstraat, waarbij hij het zich gemakkelijk maakte door de ruiten in te gooien. Steeds was zijn excuus dat hij dronken was geweest. De officier vroeg in Haarlem 300 en een maand voorwaardelijk, maar daar voelde de politierechter niets voor en legde een maand onvoorwaardelijk op. De officier van justitie was in beroep gegaan. De procureur-generaal achtte gezien de om standigheden en een over de verdachte uitgebracht reclasseringsrapport de eer der opgelegde straf toch wel op zijn plaats. Uitspraak 12 februari. Geen spreekuur. Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk zal woens dag 31 januari geen spreekuur houden. CEES BERGHUIS hier niet willen werken NIET ALLE bezoekers hebben deze voorstelling tot het einde uitgekeken, zodat tijdens de pauze weer veel jassen bij de garderobe werden afgehaalc1 Maar verreweg de meesten bleken toch zozeer door „Centrum” geboeid dat het ensemble na afloop door een langdurig applaus geruime tijd op het toneel werd vastgehouden. Het is te hopen dat Felison daarin slaagt. Maar dan moet er meer geld komen, bijvoorbeeld voor gemeentelijke aankopen van de bij Felison exposeren de kunstenaars. Dat animeert. En even zeer moeten er meer mensen zijn, die Felison steunen, daadwerkelijk en an ders met donaties. En misschien ook is het beter, dat wordt gezorgd voor een goede expositiegelegenheid in een druk ke winkelstraat, in plaats van in het te verre Beeckesteijn. Deze gelegenheid is overigens beslist niet onaardig, maar trekt nu eenmaal bijna geen andere mensen dan de verplichte schoolexcur- sies. Raadsleden toch nog bezorgd ligheidsmaatregelen „belachelijk vinden. Moet je er zoveel onnodig geld tegen aan smijten,” repliceerde de heer Van Baal. Toen de raad Beverwijk (aanwezig waren ongeveer 10 raadsleden, commis saris van politie, de heer Molenaar, bur gemeester Bruinsma en de wethouders Sigon, Klomp en Schipperus) Ceta Bever bezocht stond het bedrijf stil. Om half vijf stopten de machines en troffen de werknemers voorbereidingen naar huis te gaan. Een uitnodiging van de onder nemingsraad en directie de rondleiding in de fanriek om twee uur te houden sloeg de gemeente Beverwijk af De rondleiding maandagmiddag werd dus in een uiterst stille fabriek gehou den. Het voorlopige programma voor 1973 van de Vereniging van Huisvrouwen vermeldt op dinsdag 20 februari een dagtocht naar „Heinekens Bierbrouwe rij” in Amsterdam en op 27 maart een dagtocht naar Utrecht, ’s Ochtends wordt daar een bezoek gebracht aan HEMA, ’s middags wordt het museum „Van speeldoos tot pierement” bezocht. Donderdag 8 maart houdt mevrouw Van der Meiden-Coolsma voor de afdeling Beverwijk een lezing over het onder werp „Handschrift en Karakter”. termijn waarop dat zal gebeuren is nog onzeker kan worden vastgesteld of een restauratie noodzakelijk is. Men vermoedt echter, dat de schade aan het Christusbeeld mee zal vallen. HOEWEL DE bedoelingen van de schrijver dus niet in alle opzichten zijn overgekomen, moet „Centrum” toch een waarlijk sublieme voorstelling worden nagegeven, waarin regisseur Peter Oost hoek de zestien acteurs tot een bewon- derenswaardig ensemble had samenge voegd. Aldus verliep de navrante hande ling feilloos en met een eigen ritmiek, waar door elke speler met een knappe ty pering aan werd bijgedragen. Hiervan wa ren de geweldloze Tabori van Han Bentz van den Berg, de weerzinwekkende kampbewaker van Jacques Commandeur en de geladen Klaub van Jules Hamel het meest opmerkelijk, al konden ook bij de overige spelers dikwijls prachtig opgezette karakters worden waargeno men. Maandagmiddag, in de kantine van de Ceta, waar de raad door de lokale directie en de ondernemingsraad werd ontvangen, is het woord tijdbom éénmaal gevallen. Maar die uitspraak van drs. Eiff van de V.V.D. nam de C.P.N.’er C. Berghuis toen niet meer over. Was hij tevreden over het bezoek aan Ceta Bever? AMSTERDAM. Hoewel een 30-jari- ge lastechnicus uit Haarlem zelf in appèl gekomen was van een vonnis van de Haarlemse politierechter van novem ber 1970 ,was hij bij de behande ling door het gerechtshof in Amsterdam niet verschenen. Op 18 juni 1970 kreeg verdachte ruzie met iemand, en dat liep zo hoog, dat verdachte hem mishandelde. De procureur-generaal. mr Van Dijken, vond dat hii terecht veroor deeld was. Omdat het feit ruim twee jaar geleden had plaatsgevonden, achtte hij het niet gewenst, een onvnnrvsle lijke gevangenisstraf te eisen. Hij vorder de daarom bevestiging van het vonnis van de politierechter, die verdachte ver oordeeld had tot twee weken voorwaar delijk en 200 boete. Het hof doet op 12 februari uitspraak Twee personenauto’s en drie vracht wagens botsten op elkaar toen een vrachtwagen van het fabrieksterrein de weg opreed. Op de foto de volkomen vernielde cabine waarin zich de slacht offers bevonden. BEVERWIJK. Dinsdag 13 februari, aanvang 13.45 uur, wordt in Huize Scheybeeck de algemene ledenvergade ring gehouden van de afdeling Bever wijk en Omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De agenda van deze vergadering vermeldt onder andere de behandeling van de voorstel len van het hoofdbestuur en afdelingen voor de 17 mei in Utrecht te houden algemene vergadering, waarvoor tevens tijdens de Beverwijkse ledenvergadering twee afgevaardigden en twee plaatsver vangende afgevaardigden moeten wor den benoemd. de full-time veiligheidsfunctionaris van de Sikkens-groep, ir. Tuinder. Een vei- ligheidscommissie, waarin onder andere 2 leden van de ondernemingsraad, ma ken eenmaal per maand een ronde door het bedrijf en kijken en informeren nauwkeurig wat er aan de veiligheid bij Ceta Bever ontbreekt. Bedrijfsleider van Baal: „Wij zijn super beveiligd.Méér dan wij eigenlijk behoren te zijn. Zo werkt Akzo nu eenmaal.” De heer Kaebisch, tot maandagmiddag een man, die zich over Ceta Bever niet ongerust maakte zag in die stroom vei ligheidsvoorschriften een gevaarlijk as pect. „Die voorschriften worden niet voor niets gesteld.” Bij Ceta Bever wer ken mensen, die de geldverslindende vei- BEVERWIJK. De VVD, afdeling Heemskerk, vergadert op maandagavond 5 februari in de kleine Vrijburgzaal in de Morgensterkerk aan de Vrijburcht- laan. Er treden vier bestuursleden af, die zich evenwel herkiesbaar stellen. Het zijn de heren Nabarro (voorzitter), Ten Hake (vice-voorzitter), Verhagen (pen ningmeester) en mevrouw A. Kiepe-Huig (secretaresse). Het viel iedereen, die de rondleiding meemaakt, op, dat Ceta Bever eigenlijk een triest en hopeloos ouderwets fa briekscomplex bezit, waarin het n^rso- neel over nauwelijks voldoende leef- en werkruimte kan beschikken. CMa Bever werkt hard aan de verwezenlijking van een herverdelinasplan om d’o situatie te veranderen. De raadsleden stelden maanda"Tniddag ook de ops’asdanks in de grond aan de orde. Volgens de veilig- heidsfunctiona-’s. de heer Van Heyns- bergen, behoeft er geen ongerustheid te bestaan over een eventuele ontnioff’ng van de chemische stoffen in de tanks Raad, ondernemingsraadsleden en be drijfsleiding namen tegen zeven uur harteli.ik afscheid van elkaar. Wie van de raadsleden nog niet overtuigd van de veiligheid bii Ceta Bever ma’ alti’d terugkomen voor verdere informatie, zei de heer PToJenherg. Wji, irrewr- de jn- druk, dat Ceta Bever bet in de komende dagen druk zal krijgen. U kunt mij noteren als abonnee op een van onze kranten en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. 0 per maand, per kwitantie f 9.30 rt per kwartaal, per giro/bankf 27.-^ Q o X. BEVERWIJK. De Ceta Bever «en tijdbom? Het communistisch raadslid Cees Berghuis durfde maandagmiddag tijdens het bezoek van de gemeenteraad aan het gebouwencomplex van Ceta Be ver dit woord niet meer in de mond te nemen. En hij was een aantal jaren geleden toch het raadslid, dat de bevol king van Beverwijk met de neus op de feiten drukte: Ceta Bever is een tijd bom, die dagelijks in het hart van de oude Beverwijkse binnenstad de gevaar lijke uren wegtikt. Hij uitte tegenover de bedrijfsleider, de heer Van Baal, zijn tevredenheid over de maatregelen, die het bedrijf tegen eventuele rampen heeft genomen, nadat de Ceta Bever in het brandpunt van de belangstelling had gestaan. „Er is hier veel verbeterd. Maar ik zou in uw bedrijf niet kunnen en durven werken,” voegde Berghuis er aan toe. En daarmee vertolkte hij de gevoelens van de aan wezige raadsleden, die zich bij monde van P.v.d.A.-woordvoerder K. Kaebisch verbaasd toonde over de lawine van vei ligheidsvoorschriften, die het personeel in de fabriek dient te hanteren. Wie in de fabriek een sigaret of sigaar druft op te steken kan direct zijn boeltje op pakken en een nieuw baantje elders gaan zoeken, zei de heer Van Baal. Er worden brandweeroefeningen in de fa briek gehouden. De veiligheidsfunctiona ris, de heer Van Heynsbergen heeft een veiligheidsplan voor 1973 opgesteld: con trole, oefenen, filmvoorstellingen. Speci ale inspectieronden, veiligheidsfolders, enz. Ceat Bever staat onder controle van Van de drie aftredende bestuursleden, de dames J. Fris-Koomen, H. A. Plet- ting-Smits en A. M. van Es-Tabak, stel len twee dames zich herkiesbaar. Van excursieleidster mevrouw Fris zal tij dens de ledenvergadering afscheid wor den genomen. Als nieuw bestuurslid wordt voorgesteld mevrouw J. M. E. Broertjes-de Mooy, die ziéh bereid heeft verklaard de opengevallen functie te aanvaarden. Tegenkandidaten kunnen door minimaal tien leden van de afde ling Beverwijk, vergezeld door een be reidverklaring van de kandidate, vóór 6 februari bij het secretariaat van de vere niging worden ingediend. Na afloop van het officiële gedeelte van de vergadering zal er worden gekiend. Over het werk van De Stijl behoef ik overigens niet zo veel te schrijven. In een voorbericht is reeds op de betekenis ervan gewezen. In het kort zij dan nog vermeld, dat deze internationaal zo be roemde groepering een nieuwe richting zocht in veel alle kunsten op basis van de non-figuratie in de schilderkunst en het nieuw-zakelijk bijuwen in de archi tectuur. Öok de letterkunde had erin moeten worden betrokken en eigenlijk had De Stijl moeten voeren tot een geheel nieuw cultureel leefklimaat. In de schilderkunst hebben figuren als Piet Mondriaan, Bart van der Leek, Huszar en anderen inderdaad zeer baan brekend werk verricht. In de architec tuur deden Oud, Wils, Van Eesteren en anderen dat. Theo van Doesburg zorgde voor een nieuw type kunstbeschrijving, dat afrekende met de romantiek. Hij is niet geslaagd. Belangrijke impulsen aan ie typografie zijn wel gegeven. Verre- veg het meest imponerend is nog altijd le bijdrage aan de architectuur geble ken, die dank zij De Stijl een geheel ander gezicht heeft gekregen. Wie meer wil weten, bezoeke de expositie. Op de geestelijke achtergronden van dit type non-figuratieve kunst wordt dieper inge gaan in „Erbij” van aanstaande zaterdag. ZOALS BEKEND heeft George Tabo ri, wiens vader tot de miljoenen in concentratiekampen vermoorde joden behoort, met dit stuk getracht de ge beurtenissen rond de dood van de oude Tabori op het toneel te reconstrueren. In feite een voornemen dat onmogelijk vi sueel kan worden gemaakt, Omdat deze gruwelen nu eenmaal het voorstellings vermogen te boven gaan van allen, die dergelijke verschrikkingen niet zelf in een kamp moesten ervaren. Vooral in een stuk als dit, waarin de uitgehonger de. gevangenen een geurige soep bereiden van het lijk van een neergestoken lotge noot. Allerminst een voorbeeld van ab surde schrij versfantasie, want de recente gebeurtenissen met de overlevenden van een vliegtuigramp hebben immers bewe zen dat de mens zich in uiterste noodge vallen werkelijk tot kannibalisme kan verlagen. MAAR OP HET toneel kunnen derge- lijke afschuwelijke Incidenten nu een maal niet aanschouwelijk worden ge maakt, zodat ook George Tabori voor een groot deel was aangewezen op pan tomime en symbolische handelingen, waarmee de toeschouwer dikwijls voor een raadsel werd geplaatst. De aldus verkregen effecten waren daarbij ook meermalen nogal overtrokken. Vandaar dat het publiek het meest werd aange sproken door de taferelen, waarin de auteur de harde realiteit van het vernie tigingskamp enigszins wist te benaderen. Zoals het appèl met de sadistische Ober- scharführer, de visioenen van de gevange nen over een goede maaltijd en de frappant gesuggereerde reis in de vee wagen. Geen spreekuur. De Heemskerkse wethouder G. Petersen is woensdag 31 januari verhinderd zijn wekelijks spreekuur te houden. v

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4