Legioen valt vergeefs aan Groningers van n van film brandstichting verdacht foto VERMEDEN WORDEN” „POLARISATIE KAN Vijftien jaar dia-plezier „De Toverlantaarn i ties Prof. Hans Küng in Amsterdamse Dominicuskerk: LUSTRUMAVOND IN CONCERTGEBOUW Nieuwe fotoroute G. M. Zuur benoemd tot smalfilmers Minicursus Fototribune in fotografie nieuw |as|e 45 m2 kantoorruimte directeur Ombudsman Gezellig h* 1 Nieuw blad voor W J DINSDAG 30 JANUARI 9 1973 8 s ur g Uitdaging Wie is Jezus? Uitgangspunt Jong bloed ONDER HET MOTTO „Vijf tien jaar dia-plezier” houdt de Heemsteedse diaclub „De Tover lantaarn” op vrijdagavond 9 fe bruari om kwart over acht in het Haarlemse Concertgebouw een feestelijke bijeenkomst. Deze club, die haar ongeveer veertig leden niet alleen in en om Haar lem maar ook in de IJmond telt, viert het derde lustrum met een dia-avond met geluid, die is samengesteld door haar leden. I Fu k Ik l’- R l Daarom, aldus Küng, ken, sxcl. aan de Bronsteeweg te Heemstede. Brieven onder nr. 7802. I ADVERTENTIE Onder redactie van J. P. Bos in n! TE HUUR AANGEBODEN GRONINGEN. De Groninger politie heeft gisteren twee mannen aangehou den, die ervan worden verdacht in de nacht van zaterdag 20 op zondag 21 januari concertzaal Apollo in Groningen in brand te hebben gestoken. De grote zaal van het bedrijf brandde volledig uit. Twaalf aangrenzende huizen kregen lichtere brandschade. Totaal ging bij de brand naar schatting voor een bedrag van ongeveer driekwart miljoen gulden verloren. uw foto advies centrum Evenmin vindt je in de Bergrede een technische oplossing van de milieupro blemen. We hoeven ook niets tegen groei te hebben, zoland die groei er is voor de mensen en niet de mensen voor de groei, aldus Hans Küng. HILVERSUM. Tot directeur van de „Stichting de Ombudsman” is benoemd de 27-jarige heer G. M. Zuur. De stich ting is zoals bekend voortgekomen uit de inzamelingsactie „Om de Ombudsman” die vorig jaar mei is gehouden. De heer Zuur is jurist en was voor zijn benoeming reeds werkzaam op de afdeling Ombudsman van de VARA-TV. Aan de stichting De Ombudsman die per 1 januari van dit jaar officieel in werking is getreden, zijn 30 medewer kers verbonden. Verwacht wordt dat aan briefschrijvers die met hun problemen bij de Ombudsman komen door de nieu we stichting voortzetting van doeltref fende hulp kan worden geboden. dienst hebben voorrang boven de litur gie. De uitgevers stellen, dat er om met dit experiment te kunnen doorgaan, snel 1000 abonnees moeten komen. Inlichtingen over het nieuwe natio- ale smalfilmblad kunt u inwinnen bij de heer P. Joosten, Diederikstraat 4, Haaflem. Ingesloten zijn een 49-jarige eigenaar van een zaak, en een 25-jarige barkeep er, beiden uit/Groningen. Zij ontkennen. Puzzel nummer 4; Horizontaal: 1. O spet niet zo met die geur, vreemdeling. 4. Hij gaf ’n klap met dat stuk hout. 7. Dat gepieker ontstaat alleen maar alls ge bot vangt. 8. Wat moeten die alken op dat bed doen? Dat is af te keuren. 9. Toen Ali de bouw kundige ingenieur huwde, kon zij haar aanwezigheid elders bewijzen. 10. Die treiteraar is van een verward soort. 11. Je moet je trots maar inslikken. Maar pas op, dat hij niet in je keel blijft steken. 12. Dat meisje heeft het voorjaar in zich. 14. Toen de Deen zich anders opstelde, kwam hij in het water terecht en zwom weg. 15. De spin raakte zeer verward en werd door een vogel ver slonden. 18. „Verdraaid nee”, zei de man. onze maar op- wor- A „De wonderwereld van de fotogra fie” is de naam van een minicursus voor amateurfotografen, die juist is uitgegeven door de Stichting Ama- teurfotografie. Daarom kon hij zich laten uitmaken voor vraat en drinker. Hij kende geen angst voor de sabbat. Hij relativeerde de wet, omdat de geboden er ter wille van de mensen zijn en niet omgekeerd. Evenzo relativeerde hij de tempel en de liturgie, want verzoening en dagelijkse De bijeenkomst begon als gevolg van de moeilijheden een half uur later. Hans Küng was hoogst ver baasd over de demonstratie: „Ik reis de hele wereld rond, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt”, zo zei hij. benberg nam zijn plaats in en deed dat een aantal jaren zeer bekwaam. De leden verzorgden zelf hun avon den. Later werden ook sprekers uit genodigd die met dia’s een causerie hielden over onder meer macro-foto- grafie, telefotografie, tabletop en fo- tografie-nieuwe-stijl. Per seizoen is er zo één vaste spreker. De deze maand gehouden avond met Minne de Jong onder het motto „Perpetuum mobile” werd een daverend succes. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In een voordracht in de Amsterdamse Dominicnskerk is de Tübingse hoogleraar Hans Küng uitgebreid ingegaan op de problema tiek van de katholieke kerk na het Tweede Vaticaans Concilie. Hans Küng vindt, dat de impulsen van het concilie niet slechts naar de letter, maar ook naar de geest begrepen moeten worden Hans Küng heeft in een aan tal boeken zoals „De kerk”, „Waarachtigheid” en „Onfeilbaarheid” en talloze publikaties dreigende manco’s in het naar de geest nakomen van wat Vaticanum II gezegd heeft, gesignaleerd. „Als ik veel negatiefs zeg, is dat omwille van het positieve”, zo heeft hij eens gezegd. Vanuit verschil lende Vaticaanse instanties heeft Hans Küng kritiek ontmoet, ook bijvoor beeld het Westduitse episcopaat veroordeelde zijn werk. Het gerucht ech ter, dat hij op het Vaticaanse matje zou geroepen worden vanwege zijn publikaties, is tot nu toe onwaar gebleken. Slechts lezers met helderziende gaven zullen er in geslaagd zijn, vrijdag onze puzzel van de week op te lossen: Bij de tekst was een ver keerd diagram geplaatst. Hier het juiste diagram, met nogmaals de tekst èn voorzien van onze excuses. De inzendtermijn wordt in verband met deze narigheid verlengd. Op lossingen, per briefkaart, zijn nu welkom tot en met volgende week dinsdag, 6 februari. Zijn boodschap, aldus Küng, was niet zo gecompliceerd als onze catechismus sen. Hij verkondigde gewoon het komen de Godsrijk. Dat de toekomst God toebe hoort en dat alles vanuit dit uitgangs punt Is te izen. En met het oog op dit komende rijk stelt Hij als hoogste norm niet een of andere wet, dogma, canon of paragraaf, maar de wil van God. Maar wat is dan die wil van God? Uit alles wat Jezus zegt en doet wordt duidelijk, dat Gods wil niets anders is dan het welzijn der mensen. Gods wil is het heil der mensen. „Was Jezus een man van de establish ment? Veel mensen zijn nog verrast, wanneer je zegt: Jezus was geen pries ter. Hij was „leek”, leider van een le kenbeweging. Hij was ook geen theoloog van professie. Hij bouwde geen grote theorie op. Hij preekt het spoedig komen van het Koninkrijk Gods op onweten schappelijke wijze, met de meest een voudige woorden. Maar al spoedig raak te hij in conflict met de establishment. „Dat is genoeg”. 19. Tot er geen vis meer is blijft hij toeren. 21. Draai één van de rollen maar om, dat is toch waardeloos. 23. Ik wist niet dat Selma zo bitter kon zijn. 24. O, grief ik je? Gooi ’t; er dan maar uit, maar stoot je niet aan die boog. 25. Wordt de ui op de enk ver bouwd? Dat is enig. 26. Het is hier te nat voor mijn familielid. 27. O sul, neem die stoel en doe niet zo slap. Verticaal: 1. Is mijn pet in het circus terecht gekomen? 2. Mag die boer beslag leggen op schepen? 3. Stien at zich vol aan die stof. 4. Na lang zoeken is er pas land te vinden voor de houthandelaar. 5. Toen de eerste de kerk binnenging kwam hij op het veld terecht. 6. Manus klom in de tank en werd zijn eigen satelliet. 7. Wat heeft een big in die mate met schaken te maken? 10. Om deze tekens te ontcijferen kun je of gratis een cursus volgen of de hele boel verwarren. 12. Die moot lag in deze stand. Wil je daarmee zeggen, dat dit dier niet meer bestaat? 13. Hij kon met die pels het berghol binnengaan. 16. Lies haalde een stof toen zij die oude vondst deed. 17. Het lijkt of dit knaagdier van een opstootje houdt, doch dat is slechts schijn. 20 Dat meisje zit nu altijd in de trein. 22. Vergeleken bij onze snelle sportauto is jouw voertuig maar een lakse. De Groninger politie is vooral gevallen over het feit, dat beide mannen nog zeer kort voordat omwonenden het bedrijf in lichter laaie zagen staan, de zaak zouden hebben geïnspecteerd. De mannen zou den namelijk ongeveer tien minuten voordat de vlammen uit het dak sloegen in de grote zaal nog niets hebben be merkt. Volgens Hans Küng moet de kerk zich meer concentreren op het wezenlij ke van haar existentie. Een dogma als dat van de pauselijke onfeilbaarheid ziet hij daarom niet zitten. „Het is een dwaalweg wanneer een kerk, zonder daartoe gedwongen te zijn, dogma’s pro- duceert, hetzij om kerk- en thelogisch- politieke redenen, hetzij om piëtistische propaganda-redenen, vooral wanneer de splitsing in de christenwereld daardoor dieper wordt”, schreef hij in „Onfeilbaar heid”. Verder, zo zei hij ook maandag middag, „kan daardoor veel onnodige polarisatie vermeden worden.” Waar je alleen absoluut niet omheen kunt is de verregaande betekenis van Jezus. Een groot deel van zijn toespraak was daar dan ook aan gewijd. Juist zo vormt Jezus een uitdaging zonder meer voor een totaal religieus- maatschappelijk systeem en zijn verte genwoordigers, aldus Hans Küng. Hij besloot zijn voordracht met het opsommen van een aantal concrete knelpunten in onze samenleving, waarop de christelijke boodschap geen antwoor den op recept kan geven. „In de Bergre de vind je geen antwoord op de proble men van de lonen en de prijzen. Maar een christelijk zakenman en een christe lijk politicus kan de hem gegeven macht niet alleen voor hemzelf, maar ook voor anderen gebruiken. Fototribune, maandblad voor foto grafie, smalfilm en geluid is bij het begin van de nieuwe jaargang in een nieuw jasje gestoken. De afdeling vormgeving van Eska Tijdschriften in Utrecht verzorgt voortaan de opmaak van Fototribune (een uitgave van Fo ton Publising). zoals zij dat al deed voor de bladen Na Vijven, Doe het Zelf, Ariadne en Marion. De redactie heeft gekozen voor het (kleinere) ma gazineformaat, omdat het formaat van de afgelopen jaren te groot was om er een magazine van te maken en te klein om de formule van de grote geïllustreerde weekbladen te volgen. Het eerste nummer nieuwe stijl bevat onder meer een test van de Nikon F2 spiegelreflex, portret van een fotoclub (in Woerden)., een vijf kamp van kleinbeeldcamera’s tussen twee en driehonderd gulden, jong ta- De cursus is geschreven voor d e groep van mensen die nog niet zo erg thuis zijn in de wereld der fotografie. In de eerste les worden de grondbe ginselen uitgelegd in een populaire vorm, zodat men niet verdwaalt in cijfers en tabellen. De tweede les gaat - op basis van de theorie in les 1 - in op een aantal praktische punten. Deze les besluit met een fotoquiz, die men kan invullen en opsturen aan de Stichting. De cursist krijgt dan de uitslag toegezonden. Inlichtingen over deze minicursus verstrekt u de Stichting Amateurfo- tografie, Singel 32, Amsterdam. Tele foon 020-62864. lent (met prachtige kleurenfoto’s), smalfilmcursus opnametechniek, foto’s van andere wereld en fotototo. De re dactie wordt gevormd door Jacques Meijer (Hoofdredactie) en Bart Elde- ring (redactiesecretaris). Medewerkers zijn Gert Ebeling, Jacques Engel, Jos P. Faure en Ed Tietjens. Die eersteling bevat artikelen als Filmen in de sneeuw, kinderen fil men, lekker gek filmen en filmende huisvrouw. Op het programma van de redactie staan cursussen in filmen en geluid, tip, ideetjes, kritische be schouwingen, schooljeugd aan de ca mera, animatietechnieken, reportages en in elk nummer een portret van een camera. Dit alles in begrijpelijke taal voor /14 per jaargang; losse nummers 2. Jarenlang is „De Toverlantaarn” de enige diaclub in de omgeving ge weest. Op de clubavonden is een hoog percentage van de leden aanwezig, ondanks met name de televisie. Die clubavonden moeten, zo stelt het be stuur, vooral gezellig blijven. Daarom komt bij de discussies over het werk niet het mes op tafel. Ook de minder vergevorderden krijgen op deze wij ze meer kansen dan wanneer men al te kritisch zou zijn. De club houdt negen avonden per seizoen, op de tweede maandag van de maand, behalve in de vakantie maanden juni, juli en augustus. Sinds vier jaar wordt een onderlinge dia- competitie gehouden. Er zijn ook on derlinge wedstrijden met een ver plicht onderwerp. Twee keer per sei zoen wordt op een werkavond instruc tie door deskundigen gegeven. Vaak gaan de clubleden zondagmorgen wandelingen of musea bezoeken, op zoek naar motieven. Een afdruk van een der dia’s uit de serie „Vijftien jaar diaplezier”die in het Concertgebouw zal wórden vertoond. De maker is L. M. van Aalst. Politieagenten moesten eraan te pas komen om de woorden van rector Mous van de KTHA, die de demon stranten vriéndelijk doch dringend had verzocht zich te verwijderen, in houd te geven. De bezwaren van de aanhangers van het Michaellegioen golden Küngs afwijzing van het dog ma van de pauselijke onfeilbaarheid en zijn verzet tegen de encycliek Humanae Vitae. „Wij willen niet, dat onze Nederlandse katholieken door dit vergif verpest worden”, zo deelde leider Knuvelder mee. Daarom, aldus Küng, kon Jezus soli dair zijn met alle minderwaardigen, de Samaritanen (immorelen, schismatici), tollenaars (politiek gecompromiteer- den,) met melaatsen, zieken en ellendi- gen (de maatschappelijk uitgeslotenen) en vrouwen en kinderen (de zwakkeren). De club werd opgericht in de huis kamer van de heer Aak Nunnink aan de Heemsteedse Maaslaan. Op een advertentie kwamen vijftien nieuwsgierigen. De heer Nunnink werd voorzitter, zijn buurman, de heer P. Bolderdijk secretaris-pen- ningmeester. De laatste is dat nog steeds, hoewel hij indertijd naar Be verwijk is verhuisd. Trouwens, de huidige voorzitter, de heer J. Snel, woont in Velsen-Noord. Mede hier door heeft de Heemsteedse club ook in de IJmond meer belangstelling ge kregen. Oprichter Aak Nunnink is naar Californië geëmigreerd. De heer Ra- Sinds in 1970 het maandblad „Smalfilm” van Dick Boer ophield te bestaan, is er geen periodiek voor de filmamateurs geweest. Daarin is nu verandering gekomen dank zij het initiatief van enkele promotoren van de Filmgroep Nederland, die op kost prijsbasis een nieuw blad uitgeven. De naam is „Smalfilmen als hobby” en het eerste van de voor 1973 ge plande acht nummers i s juist ver schenen. Maar was Jezus dan een revolutio nair? Velen beschouwen hem zo, met name in Latijns-Amerika. Maar het Is onbetwistbaar duidelijk: Hij was geen politiek-, geen sociaal-revolutiomair. Hij preekte geen gewelddadige omwenteling van de maatschappelijke orde. Dan zou hij misschien ook al lang vergeten zijn. Hij predikte echter geweldloosheid. Was hij dan misschien omgekeerd een ascetisch monnik, zoals die in zijn dagen al zeer verbreid bestonden. Née, hij trok zich allerminst zoals de Essenen uit de wereld terug. Hij was evenmin een vrome moralist. Jezus leerde geen vroomheidstechniek. Men zou reeds veel van Jezus begre pen hebben, zo vervolgde Küng, wan neer men Hem niet wil indelen. Hij brengt de gangbare schema’s tot ontplof fing, hij is uitdagend, maar naar links én rechts. Jezus was tegenover de we reld onbevangener dan de asceten, meer moreel dan de moralisten en meer revo lutionair dan de revolutionairen. De Stichting Amateurfotografie heeft in samenwerking met de VW Drechterland een nieuwe fotoroute uitgegeven voor West-Friesland. De Hollandse Glorieroute, die speciaal wordt aanbevolen voor een bezoek in de bloembollentijd, voert de automo bilist of (brom)fietser langs vele bol lenvelden, door de steden Hoorn, Enkhuizen en Medemblik, door tal van pittoreske dorpen en door de Wieringermeerpolder. Van de 100 km lange tocht is een kaartje afgedrukt in het vouwblad dat van alle plaatsen langs de route bijzonderheden ver meldt. De todht is met borden gemar keerd. De Hollands Glorieroute kunt u aanvragen bij de Stichting Amateur fotografie, Singel 32, Amsterdam. Een groep ultra-conservatieve rooms-katholieken, leden van het zo genoemde Michaellegioen, heeft maandagmiddag vergeefs geprobeerd een bijeenkomst in de Amsterdamse Dominicuskerk te verstoren. Daar hield de befaamde R.K. theoloog pro fessor Hans Küng een voordracht onder de titel „Was in der Kirche bleiben muss”. „De Toverlantaarn” wil best wat jong bloed aantrekken. Iedereen die dia’s maakt, maar nog geen contact met een diaclub heeft, maar ook zij die met fotograferen willen beginnen, zijn welkom op de avond van 9 februari in het Concertgebouw. De leden hebben hiervoor hun beste dia’s bij elkaar gebracht om te laten zien wat er in de afgelopen jaren is ge maakt. Deze serie is voorzien van achtergrondmuziek. Belangstellenden kunnen ook een kijkje nemen op de clubavonden in het hervormde wijkgebouw aan de Achterweg 11 in Heemstede, rechts voor de hoofdingang van „Meer en Bosch”. De eerstvolgende keer dat „De Toverlantaarn” hier weer bijeen komt, is maandagavond 12 februari om acht uur. Inlichtingen kan men ook inwinnen bij de bestuursleden T. Dekker, Meerweg 16, Heemstede, telefoon 023- 282101 en P. Schulz, Scheldelaan 19, Heemstede. Voor de IJmond: J. Snel, Schulpweg 386, Velsen-N„ tel. 02510- 27452, en P. Bolderdijk, Graaf Floris- laan 80, Beverwijk, telefoon 02510- 26866. 5 3 9 10 n 12 15 J7 118 [16 19 22 23 25 26 \21 ik.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9