Kartner schreef Hollands realisme voor Ben Cramer als toneelgedicht bij Nederlands Dans Theater FM niet van GEMSER: SOCIAAL BEWOGEN SURREALISME 7</p Britse pers werkt niet mee aan commerciële radio Bemiddeling gevraagd voor Proloog invloed op Hilversum II Czarny’s „Paganini-variaties” festivalliedje Seven-Up.de beste manier om je dorst te lessen,kost 99 cent EEN DAG UIT HET LEVEN Speels ballet op muziek van Brahms Gastrol Kraaykamp bij R’dams Toneel Nu te zien in Galerie Mokum gaat niet door WOENSDAG 3 1 JANUARI 1973 13 12 de een Mythe n TEGEN CENTRALISATIE MUZIEKONDERWIJS en sus Boekomslagen PROTEST VAN DS’70 Reprises ROTTERDAM Dinsdagavond ging in de Rotterdamse Schouw burg de voorpremière van „Paga- nini-Variaties”. Het werd voor het Nederlands Danstheater gemaakt door Charles Czarny op de beken de variaties, die Brahms schreef op een thema van Paganini. Een een voudig decor, acht dansers, een vleugel achter op het toneel en zo veel licht, dat iedere beweging dui delijk zichtbaar werd. Czarny volgt nauwkeurig het karakter van de 23 variaties, uit de twee bundels die Brahms componeerde, waarbij het opvalt, dat deze aanvankelijk zeer formeel zijn maar naar het einde toe steeds meer verwilderen. In de dans komt dat o.a. tot uiting doordat de dansers in het begin veelal allemaal hetzelfde doen, ter wijl er naar het einde toe steeds meer variatie tussen de diverse uit voerenden ontstaat. Een bezwaar, dat bij de variatie-vorm zit inge- STAPELSTEIGERS AMSTERDAM Haye Gemser uit Velsen exposeert in de Amster damse Galerie Mokum tot 21 fe bruari zijn bijzonder knappe aqua rellen. Tot nu toe was zijn werk in deze omgeving wel te zien tijdens groepstentoonstellingen, maar Mo kum biedt gelegenheid om een veel completer inzicht in zijn werk te krijgen. En dat inzicht is dan niet alleen completer, maar ook veel rijker. Het toont veel meer facetten van Gemsers kunst dan mogelijk is binnen een groepsexpositie. bakken is, dat iedere variatie steeds een afgesloten geheel vormt, waar na de hele machine tot stilstand komt en men opnieuw moet begin nen. Czarny heeft dat uitstekend weten op te vangen, door in slotstand van iedere variatie, al de kiemkracht voor de nieuwe in te bouwen, waardoor er toch zekere continuïteit ontstaat. 4 (Van onze RTV-redactie) zijn huur- Ronald ADVERTENTIE si 3IE (Van een onzer verslaggeefsters) HEIN STEEHOUWER ADVERTENTIE uur 'oon 100% 711P voor 99 cent (Van onze correspondent) Een der aquarellen van Haye Gemser, waarin hij op zijn boeiende wijze het militairisme en „De Glorie" bespot. Wie van de ene soort houdt, zal bij zonder worden getroffen door een bij zonder fijn en zelfs poëtisch gedaan blad, dat „Natuurbehoud” heet en een ander raakt niet uitgekeken op Gemsers In één uur tijd zie je 13 uur als een schaduw heenvliegen. De jongeman doet niets bijzonders; iedere werkloze kamer bewoner op zwart zaad kan er zich in herkennen. Hij masseert zich de hals bij strijkmuziek; zet thee en eet een boter ham met banaan bij de song I need a friend; leest iets in de krant; zet een HAARLEM. De afdeling Haarlem van DS’70 schrijft in een brief aan de gemeenteraad zich zorgen te maken over de centralisatie van het muziekonder wijs. Deze centralisatie komt ter sprake in het voorstel van B. en W. om te komen tot de oprichting van een ge meentelijke muziekschool na opheffing van de muziekschool Toonkunst en de Volksmuziekschool. JAC HEMEL Volgens DS’70 en de in de brief ge noemde docenten van de Volksmuziek school zal het voor veel kinderen door de centralisatie het volgen van muziek lessen niet langer mogelijk zijn. Vol gens het interim-rapport van de studie commissie die de reorganisatie van het muziekonderwijs heeft voorbereid zullen echter alleen de individuele lessen aan kinderen die geen leerling van de lagere school meer zijn in één centraal gebouw gegeven worden. Jongere kinderen blij ven, zoals nu, les krijgen in de stadswij ken en in de buitengemeenten. Verder stond er op het programma ’Sunday Papers’ van Cliff Keuter, waar aan ik al eerder aandacht besteedde. De ze keer werd het echter door een andere bezetting uitgevoerd dan enkele maan den geleden en dit bleek geen winst te betekenen. Dit zeer luchthartige werkje vol Amerikaans jeugdsentiment, werd eerder met name door Marilyn Lewis en Michael Tipton zo vanzelfsprekend over het voetlicht gebracht alsof ze zelf niet in de gaten hadden hoe geestig het wel was. In de nieuwe bezetting zagen we Arlette van Boven en Gerard Lemai- tre (beiden uitstekende dansers) die er voortdurend gezichten bij trokken van ’Kijk eens hoe leuk we zijn” waardoor de humor weliswaar niet verloren ging (het publiek kon ook nu weer het lach ten niet laten) maar de charme van dit ballet toch ernstig gekneusd werd. Jam- •mer! Het resultaat is een erg aardig ballet, dat door alle acht dansers ontspannen en speles werd uitgevoerd, waarbij Kees van der Ben, die de pianosolo voor zijn rekening nam, zeer in het bijzonder vermeld mag worden. Hij mocht dan ook extra applaus van het Rotterdamse publiek in ontvangst nemen. bijzonder boeiende „Evolutie”, een ab surd fabeldier, waarin de hele evolutio naire stamboom is verwerkt op een heel knappe wijze. Verhuur Montage f Demontage Vraag onze conc. offerte WETERING’S STAPELSTEIGERBOUW JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM Tel. 0 23 - 25 34 56 b.g.g. 33 88 01 (Van onze medewerker in Londen) LONDEN. Voor de beide commer ciële radiostations, die eind van dit jaar In Londen operatief zullen moeten wor den, hebben zich 13 groepen van gega digden aangemeld. Vergunningen zullen worden verstrekt voor een radiostation dat zich hoofdzakelijk met algemene verstrooiïngsprogramma’s zal bezighou den, en een ander dat voornamelijk nieuws zal uitzenden. Het is waarschijnlijk dat niet alleen de ziekte van Karl Guttmann, maar ook de afgang van de drie andere showster- ren in toneelstukken bij het Rotterdams Toneel het bestuur tot het afgelasten van de voorstelling met Kraayamp heeft gebracht. Zoals bekend kregen Jasperina de Jong (Een oogje op Amélie) en later Willeke Alberti en Gerard Cox (Liebelei) uiterst slechte kritieken. De nationale vakbond van journalisten heeft gesteld, dat het programma dat voornamelijk nieuws zal uitzenden, voor haar eigen nieuwsdienst zal moeten zor gen. Een vakbondswoordvoerder: „Men moet niet veronderstellen dat journalis ten die bij kranten werken, goed zouden vinden dat hun werk ook voor een ander medium wordt gebruikt”. Men wijst er binnen de vakbond ook nog op dat de Engelse wet de situatie verbiedt, waarbij een monopolie van plaatselijke kranten de controle zou uitoefenen op de plaatselijke radio in haar gebied. In het advies staat dat het rijk in ieder geval Proloog moet blijven subsi diëren. Het is van groot belang dat het werk van Proloog wordt voortgezet, vindt de Raad voor de Kunst. Een fusie van Proloog met Globe die ook als oplossing is genoemd, noemt de Raad voor de Kunst volstrekt zinloos. Als het uitsluitend een formeel samen gaan zou betreffen, waarbij Proloog zijn werk op de huidige basis zou voortzetten, zou hierdoor volgens de raad een ver bond van twee totaal ongelijkwaardige werkzaamheden ontstaan, die elkaar we derzijds niet tot nut zouden kunnen zijn. „De andere mogelijkheid, namelijk dat Proloog zou worden gebruikt als groep die de voorstellingen van Globe zou moeten voorbereiden, komt nog minder in aanmerking”, aldus de Raad voor de Kunst, „omdat men het gezelschap niet kan terugschakelen zonder het wezen van Proloog aan te tasten. Het voorbe reiden van voorstellingen is een activi teit die Proloog reeds lang bewust ach ter zich heeft gelaten”. HILVERSUM. De werkgroep Amusement van de NOS heeft vier lied jes uitgezocht voor Ben Cramer, die hij zal zingen op het nationale songfestival. De vier liedjes zijn: Kom Sylvia dans met mij, Een melodie, De straatmuzi kant, en Kom fnet me mee. Op 28 februari zal een Nederlandse telefoonju- ry hiervan tijdens een directe tv-uitzen- ding het hopelijk beste liedje uitkiezen, dat Ben zal zingen op het Eurovisie songfestival op 7 april in Luxemburg. DEN HAAG. De Raad voor de Kunst heeft de minister van CRM ge vraagd te bevorderen dat de breuk tus sen de gemeente Eindhoven en de to- neelwerkgroep Proloog wordt geheeld. Eindhoven wil het gezelschap na 1 sep tember niet meer subsidiëren. De Raad voor de Kunst heeft in een advies aan de minister voorgesteld een objectieve bemiddelaar of een commissie van goede diensten in te stellen om deze zaak tot een oplossing te brengen. AMSTERDAM. In een mistroostig Amsterdams huurkamertje zie je een jongeman door het raam staren naar de overkant: twee erkers van het hoekpand aldaar zijn te zien, evenals een deel van een verderop gelegen straat en een stuk je lucht, waarin het lijkt of de zon schijnt. Zo begint „Een dag uit het leven”, een soort toneelstuk van Ronald Snellenberg (acteur) met Justa Masbeck en Wouter Klomp (vormgeving en foto grafie), deze week te zien in Mickery. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM. Op Hilversum zijn sinds 1 oktober vorig jaar ’s avonds de culturele radioprogramma’s bijeenge bracht .De zender is voorts in de avond uren alleen via de FM-zenders te horen omdat de middengolfzender dan ter be schikking staat van Hilversum II. Het luisteronderzoek gedurende het vierde kwartaal van 1972 heeft uitgewe zen dat een en ander, anders dan werd verwacht, geen meetbare invloed heeft gehad op de beluistering van culturele programma’s. De luisterdichtheid voor dit soort programma’s is 0,5 percent gebleven. Dat is een luisterkring van 50.000 personen. Opnieuw ging ’After Eden’ maar ook zagen we weer eens een ouder werk van Glen Tetley, 'Mythical Hunters’. Het be gint met vier jagers met stokken, waar mee ze in alle stilte ritmes op de grond tikken. Dan gaan ze een, op het toneel liggende dame (waarvan we eventueel mogen denken dat het een hert is) te lijf, nemen haar gevangen en brengen haar nog even terug om haar jpng te werpen. Dit jong, dat prachtig werd gedanst door Mea Venema, ontwikkelt zich tot een mooie jonge vrouw (of hert) wordt dan besprongen door een manne tje en daarna geavngen genomen door de UTRECHT. —Johnny Kraaykamp gaat niet naar het Rotterdams Toneel. Directeur-regisseur Karl Guttmann had de Amsterdamse komiek een jaar gele den gecontracteerd voor de hoofdrol in Diderots „De neef van Rameau”. Volgens het Rotterdams Toneel heeft het niet-doorgaan van Kraaykamps rol met een heleboel dingen te maken. On der meer met de ziekte van regisseur Karl Guttmann. „De neef van Rameau” zou in april in première gaan. Omdat vóór die tijd geen andere produktie op poten kan worden gezet, zal „Georges Dandin” van Molière, dat over enige weken met Luc Lutz in de centrale nol wordt gespeeld, de laatste produktie zijn van het Rotterdams Toneel. jagers, waarna ze nog even terugge bracht wordt om op haar beurt weer een jong te werpen, dat weer opgroeit enz. maar dat zien we allemaal niet, want dan gaat het doek dicht. Het is een zeer dynamisch werk met veel krachtige sprongen en fraaie bewe ging en behoort tot het beste wat Glen Tetley heeft gemaakt, daarom wil ik dan ook meteen van de gelegenheid gebruik maken uw aandacht te vestigen op een televisie-uitvoering van ditzelfde werk, gedanst door een andere groep en opgenomen door de Duitse Televisie, op vrijdagavond 2 februari om tien voor elf in het programma „Eigentijds”. Het Nederlands Danstheater zal dan inmiddels vertrokken zijn voor een tour nee door West-Duitsland en Zwitserland, die zal duren van 1 tot en met 18 februari. De officiële première van Pa ganini Variaties’ volgt dan op 21 februa ri in Den Haag. CONRAD VAN DE WEETERING. De stijl is inhoudelijk nogal gecompli ceerd, want Gemser heeft wat dat be- Nog iets over de techniek: Gemser is geen aquarellist in de gangbare beteke nis van het woord. Hij is een grafisch heel knappe pentekenaar in kleuren, die daarnaast ook van het penseel gebruik maakt. Op deze wijze ontstaat een stijl, waarin uitstekend te illustreren valt. Dat doet Haye Gemser dan ook, getuige zijn boekomslagen voor de Bezige Bij, waaronder zijn omslag voor „Breekwa ter” van Sybren Polet, dat een volwaar dig kunstwerkje is geworden. Heath. Bij deze groep heeft zich een aan tal medewerkers van de BBC aangeslo ten, dat nog geen namen wil onthullen. Een andere groep van de geïnteres seerden wordt financieel gesteund door het Engelse weekblad The Observer, en een groep van ruim 100 plaatselijke Londense kranten. Naar buiten treedt voor hen de televisiepersoonlijkheid Ri chard Attenborough op en onder andere de filmspeler en filmproducer Brian Forbes. Een van de liedjes, De straatmuzikant, is geschreven door Pierre Kartner, die de laatste jaren tal van hits voor Ben Cramer heeft gecomponeerd. Pierre Kartner had twee liedjes ingestuurd. In totaal moest de werkgroep een keus doen uit 134 liedjes. „De kwaliteit was een stuk beter dan vorig jaar”, aldus Warry van Kampen, voorzitter van de werkgroep. „Daarom hebben we besloten niet drie, maar vier liedjes door Ben te laten zingen”. Inmiddels hebben de organisatoren van het songfestival in Luxemburg laten weten dat er tijdens de liedjeswedstrijd buitengewone veiligheidsmaatregelen zullen worden genomen, zowel op het vliegveld als in hotels en op de plaats van het festival zelf. Als reden voor deze maatregelen worden bepaalde ge beurtenissen in het recente verleden ge noemd. Gedoeld wordt op de acties van de Zwarte September-beweging. De or ganisatoren zijn bevreesd voor soortge lijke acties, nu voor het eerst ook Israël zal deelnemen aan dit songfestival. Tot de sollicitanten behoort onder meer wat zich noemt: „Radio Piccadilly” dat wordt gefinancierd door W. H. Smith and Son, de eigenaar van de bekende krantenkiosken in de Britse hoofdstad. Een andere organisatie, Radio Independent Broadcasters geheten, wordt geleid door de Canadese televisiebe- roemdheid Bernhard Braden. Tot de fi nanciers van deze groep behoort de bankfirma Slater-Walker. Compagnon Walker doet op het ogenblik niet aan de zaken mee, want hij is minister voor handel en industrie in het kabinet- ander plaatje op; telefoneert een bureau waar z’n cheque blijft; leest een brief van een vriend, die herstelt van een zelfmoordpoging; verstelt bij een Agnus Dei een kledingstuk; doet een bescheiden gymnastiekoefening; gaat op z’n hoofd staan bij een Sanctus; zet even de tv aan, maar besluit alras in z’n eigen wereld terug te keren; op een popplaatje danst hij wat; leest enkele krantesknipsels voor (de paus over satan; de oprichting van een moordbrigade die asocialen, kunstenaars en intellectuelen wil uit moorden); drinkt een flesje bier; trekt z’n overjas aan, maar gaat niet uit en blijft bij weer een strijkmuziekje zitten Intussen verstrijkt de dag, wat te zien luisteren en meezingen. is aan de ingenieus geprojecteerde dia’s van het raam en de overkant. Een meeuw vliegt voorbij; het regent; het raam raakt beslagen; het wordt donker; de lampen aan de overkant gaan aan en tenslotte weer uit; het regent weer; het lamplicht in het kamertje weerkaatst in de regendruppels. Het is een dag uit het leven van een eenling, die weinig boodschap aan de buitenwereld heeft. Vier keer sijpelt er iets van de buitenwereld in dat kamertje naar binnen. Het bureau pest hem met het geld; de televisie verveelt hem; de kranteknipsels jagen hem angst aan; de brief van de vriend schokt hem, maar hij reageert tenminste positief: hij zal hem morgen opzoeken. Maar voorlopig blijft hij thuis bij z’n plaatjes; liever de armelijke kamer en het dodelijke uit zicht dan de buitenwereld. Snellenberg en de zijnen laten een perfecte kruising zien van een sad movie van Wim Schippers, een sober gehouden environment a la Kienholz, en een kort verhaal van G. K. van het Reve. Kortom een stukje typisch Hollands realisme op het toneel. Het knappe er aan is, dat het op een zeer geconcentreerde manier een werkelijkheid laat zien. De geconcen treerde vorm is des theaters, maar voor de rest doet Snellenberg goddank niets aan theatraal effectbejag. De weinige teksten die hij zegt, zegt hij even droog en ongekleurd als z’n duffe schemer lamp er uit ziet. De gebeurtenissen zijn niet dramatisch in de gebruikelijke zin. Maar door de ernst en zuiverheid, waar mee Snellenberg te werk gaat, en gehol pen door de schitterende dia’s heeft deze uit ons leven gegrepen schets de poëzie van het gevonden voorwerp; een voor beeld van de gedachte: kunst ligt op straat, als je maar goed kijkt. Deze „dag uit het leven” heeft de eigenzinnigheid van een gedicht. Als publiek mag je er van alles bij denken: dat het saai is, dal het indringend is, zielig of aandoenJU’- Accepteer het of laat het. Ik persoonlijk was er nogal kapot van. Snellenberg in kamertje. treft gelukkig veel pijlen op zijn boog. Hij is surrealist, maar dat niet bepaald alleen. Hij is ook aangeraakt door socia le bewogenheid, antimilitairisme en be zorgdheid inzake het natuurlijke milieu. Nu is dat laatste niet zo bijzonder. Tal van kunstschilders protesteren via hun kunst, in veel gevallen natuurlijk ge meend, maar in andere ongetwijfeld ook omdat ze de mode van het ogenblik volgen. De ene groep is dan van de andere te onderscheiden door inventivi teit en eigen inbreng, net zoals dat met pioniers en navolgelingen in alle schil- derstijlen het geval is. Wél, die inventiviteit en eigen inbreng heeft Haye Gemser ruim voldoende. Bij hem leiden protesten niet tot een aj'fi- cheuze kunst. Integendeel, zijn vermaan is volkomen geïntegreerd in de overige beeldende en inhoudelijke kwaliteiten. Hij komt daardoor tot zeer originele oplossingen, die iemand alleen vindt als hij niet hoeft te zoeken, maar werkelijk geïnspireerd is. Ik begon met op te merken, dat Gem ser surrealist is. Dat is niet in strijd met zijn overige inhouden. Integendeel, de beeldvorming blijft surrealistisch, ook al zijn de bedoelingen vaak leesbaar. De klassieke surrealist legt zijn onderbe wustzijn bloot, hij leeft zich uit in zijn kunst. Haye Gemser doet het iets anders, hij past het toe op veel van zijn onder werpen. Is zijn beeldvorming op de maatschappij toegespitst, dan blijft zijn fantasie onder een sterkere verstandelij ke controle. Je zou hem dan ook een op de maatschappij gerichte symbolist kun nen noemen met een voorkeur voor absurde vormgeving. Andere aquarellen zijn wel volop sur realistisch. Die zijn dus niet of moeilij ken reëel „leesbaar”. Een bepaalde voor keur heb ik niet, omdat Gemser in beide gevallen dezelfde technische middelen gebruikt en op dezelfde wijze sterk beel dend weet te overtuigen. 1 wl

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13