Industrie liever radikaal in aanpak dan sociaal MENSEN BIJ FUSIES VAAK VERGETEN Nieuw akkoord tussen Israel en EEG Lire oorzaak zwakke dollar West-Duitsland Drs. Bakkenist treedt af als VNO-voorzitter Uitstel van Hoger personeel wil met naar compromis Clandestiene Spaar bij de Nederlandse Credietbank betaling voor SOL bedrijven ter jenever uit hulp-suiker t^_Ji Nederlandse Credietbank dl HWjl W 15 WOENSDAG 1973 JANUARI 3 1 14 Radikaal advies Geen oogkleppen Niet ideaal CAO groot-metaal 4 J4% Bankboekje Giften Kosten Redelijk i het ADVERTENTIE •t Tarieven per 1 februari 1973 4 Spaarrekening faillissement redden 4-7% klimspaarregeling Het ideale en unieke spaar plan. Open een inkomstenrekening dan kunt u automatisch sparen I MCXIHHlffl Zes maanden opzegging Twaalf maanden opzegging Twee jaren vast Drie jaren vast Vier jaren vast Vijf jaren vast Jeugdspaarregeling (Zilvervloot) 6 54% rente plus 10% rijkspremie over inleg en rente, 6 54% winstdelingsspaarregeling. 6 54% bedrijfspremiespaarregeling. Vijf jaren, doorlopend op neembaar. Opzegging één maand. DEN HAAG De Consumentenbond heeft gewaarschuwd niet in te gaan op het verzoek van „Kipo” om een bijdrage te storten voor het in stand houden van dit bedrijf. Het geld komt op het privé- gironummer van de directeur van „Ki po” en niet op het gironummer van b.v. „Kipo”. Dit s oort zaken dient uit de privé-sfeer te worden gehouden, aldus de Consumentenbond. DEN HAAG. Drs S. C. Bakkenist zal in mei aftreden als voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen. Zijn officiële zittingsperiode van twee jaar is dan voltooid. Hij is statutair niet herkiesbaar. Mensen worden bij fusies vaak ver geten Personeel staat, zo wordt verklaard, wel achter de noodzaak tot matiging van inkomensstijging. Daarnaast wordt opge merkt dat in andere landen de inko mensverschillen groter zijn dan in Ne derland, terwijl de sociale voorzieningen in Nederland de toets der kritiek ten opzichte van het buitenland ruimschoots kunnen doorstaan. Ofschoon de vakbonden blijven vast houden aan hun eisen en de werkgevers- voorstellen hebben affgewezen, vinden de werkgevers dat zij een heel eind in de goede richting zijn gekomen. Men is erin geslaagd openingen te vinden die de kans op het bereiken van een akkoord aanzienlijk hebben doen toenemen. De werkgevers wisten op dat moment nog niet dat het vakbewegingsberaad tot al gemene afwijking van de voorstellen zou leiden. Mercurius is van mening dat de tand heelkundige verzorging vooral duur is, omdat de tandarts van oudsher nog allerlei werkzaamheden aan de stoel zelf doet. Karweitjes als het schoonmaken van het gebit en het wegkrabben van tandsteen, het leggen van eenvoudige vullingen en het aanmeten en plaatsen van uitneembare kunstgebitten worden in diverse landen overgelaten aan hulp krachten met een middelbare beroeps opleiding. In Nederland is men nog niet verder dan het sporadisch inschakelen van mondhygiënistes, die alleen maar mogen schoonmaken, tandsteen verwij deren en röntgenopnamen maken. Wie méér doet riskeert een fikse geldboete en zelfs vrijheidsstraffen. UTRECHT. De bij het NVV aange sloten Algemene Bond „Mercurius” vindt dat de laagstbetaalden in een tandheel kundig vacuum leven. „Het is ontstel lend dat men zestig jaar nadat de wet op de tandheelkunde van kracht werd nog moet kennis nemen van mededelin gen van tandheelkundige autoriteiten, die vinden dat de tandheelkundige ver zorging er nog steeds hopeloos voor staat”, aldus Mercurius naar aanleiding van de door de consumentenbond gesig naleerde hoge tandartstarieven. Direkt beschikbaar f 2500,— voor hogere bedragen één maand opzegging. Direkt beschikbaarf 2500,— voor hogere bedragen één maand opzegging. 4 54% Termijnspaarrekening Drie maanden opzegging 5 54% idem 5 54% idem 6 54% idem 6 54% idem 7 idem 7 54% idem Er zal nog een tweede bewindvoerder, een zakenman, worden benoemd. Op 7 juni zal de rechtbank een definitief besluit over een surséance nemen. Het verzoek de betaling van de be drijfsschulden op te mogen schorten, is nodig geworden door de uitzonderlijke grote prijsstijgingen van de grondstoffen op de wereldmarkt. Voor SOL was daar bij vooral de in de afgelopen paar maan den fors gestegen prijs voor sojabonen van belang, omdat zij deze verwerkt in haar oliefabrieken. Bonden en bedrijfs- raad zijn ingelicht. Voortzetting van de mengvoederproduktie is hoofddoel van serieuze onderhandelingen. De verlies- en winstrekening van de SOL sloot op 30 juni 1970 met een batig saldo van ruim een half miljoen gulden op een totale omzet (1970-’71) van tegen de 78 miljoen gulden. Hiervan verzorgde de oliefabriek in dat boekjaar iets meer dan 34 miljoen gulden, het mengvoeder- bedrijf een kleine 44 miljoen. De in- en verkoopcombinatie „Kipo” in Rotterdam verkeert in ernstige finan ciële moeilijkheden. In een brief aan de 80.000 hoofdzakelijk particuliere leden heeft directeur W. B. Knoops laten we ten dat het bedrijf in „catastrofale geld nood” verkeert en dat Kipo, als er voor het eind van volgende week geen won der gebeurt, failliet zal gaan. In de brief schrijft de heer Knoops dat Kipo (40 werknemers) alleen door giften van de leden gered zal kunnen worden. Hij doet een beroep op de „Nederlandse hulpzin” van de leden „zeker nu het niet om vrienden in het buitenland gaat”. Procuratiehouder W. J. Knoops heeft bevestigd dat het bedrijf in ernstige moeilijkheden verkeert. Volgens hem is een bedrag van 600.000 tot 700.000 gul den nodig om Kipo te redden. „Wanneer dit bedrag binnenkomt kunnen we door gaan. We hopen op een miljoen”, aldus de heer Knoops, die niet wilde zeggen hoe groot de schuldenlast is die op het bedrijf drukt. Deze organisatie zegt van mening te zijn dat de werkgeversdelegatie zich heeft laten verleiden mee te werken aan misbruik van het tussen werkgevers, werknemers en de rijksoverheid bereikte centraal akkoord 1973 over lonen en prijzen voor een onbedoelde inkomensni vellering. De Nederlandse Centrale van Hoger De heer Bakkenist is in feite bijna drie jaar voorzitter van dit verbond geweest: midden 1970 volgde hij tussen tijds de heer W. Bruynzeel op. Los van de statutaire bepaling, zo heeft de heer Bakkenist in een brief aan het bestuur van het verbond meege deeld, is hij, gezien de belasting van zijn VNO-functie naast zijn taak voor Akzo, tot de conclusie gekomen dat hij het voorzitterschap niet kan continueren. Over de opvolging van de heer Bakke- nis beraadt men zich. Knoops te weinig gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om tegen aanzien lijke kortingen goederen bij het bedrijf te kopen. Knoops Inkoop Prijzen Onderneming (KIPO) is de laatste jaren dikwijls in het nieuws geweest. In de periode dat het bedrijf goede zaken deed kon direc teur W. B. Knoops zich enkele opvallen de liefdadigheidsakties veroorloven. Zo steunde hij enkele buiten hun schuld in Rotterdam gestrande opvarenden van een aan de ketting gelegd Philippijns schip. Ook schonk hij geld voor de restauratie van de Noorse zeemanskerk. Twee jaar geleden ontstond door toe doen van Kipo beroering in de Neder landse benzinewereld toen het bedrijf zijn leden aanbood vijf cent voor iedere een aan de ketting gelegd Filippijns liter benzine terug te betalen. Directeur Knoops ontwikkelde toen ook het plan om zelf benzinestations te gaan exploite ren, maar dit is nooit goed van de grond gekomen. Buitenlandse bureaus worden expliciet niet gezien als bureaus die rekening houden met de sociale consequenties van het uitgebrachte advies. Op dit punt scoren de Nederlandse bureaus juist hoog bij ruim 75 percent van de onder vraagden. De industriegroep van Bosboom en Hegener heeft bij haar concrete advies werkzaamheden eveneens verscheidene ervaringen opgedaan, die er op wijzen, dat de Nederlandse industrie radicaliteit laat prevaleren boven de sociale aspec ten van een reorganisatie. Dit bureau kan zich echter niet aan de indruk onttrekken, dat hier sprake is van een stuk „wishfull thinking” van managers, dat in de meeste gevallen bepaald niet in praktijk wordt gebracht. Het manage ment immers, aldus Bosboom en Hege ner, kan zich niet permitteren om oog kleppen te dragen. En in de praktijk wordt de soep dan ook bepaald minder heet gegeten dan ze blijkens het onder zoek op het eerste gezicht wordt opge diend. De afstand tussen „radicaal” en „sociaal” blijft minder groot dan men op basis van vluchtige kennisneming van het onderzoek wellicht zou kunnen con cluderen. Weliswaar dwingen factoren als conjuncturele teruggang en de nood zaak tot het waarborgen van economi sche continuïteit tot helderheid in het beleid, maar in de ogen van een toch wel verheugend aantal managers, aldus Bosboom en Hegener, dwingt ook sociaal begrip vaak in dezelfde richting: men wel mede een strak en verantwoord BONN. De zwakke positie van de dollar op de wisselmarkt in Frankfort is het gevolg van de splitsing van de van Financiën, Otto Pöhl, verklaard. De besluit de dollar niet meer te steunen, zo heeft de Westduitse staatssecretaris van Financiën, Otto Poehl, verklaard. De twee maatregelen hebben geleid tot een toenemend aanbod vdn dollars in de Bondsrepubliek, aldus een formele ver klaring van het ministerie. Volgens monetaire functionarissen in Bonn ziet het ministerie geen reden voor grote bezorgdheid over de zwakke posi tie van de dollar. Het overweegt geen bijzondere maatregelen, ook niet voor het geval de dollar verder zou dalen tot zijn laagste interventiekoers ten opzichte van de mark. Dat is 3,15 mark per dollar. Er bestaan volgens de zegslieden geen plannen de Bundesbank te ontslaan van haar verplichting de dollar op zijn laagste interventiekoers te steunen. Over sluiting van de wisselmarkt in West- Duitsland wordt niet gedacht, evenmin over andere maatregelen van dien aard, aldus de zegslieden. De Nederlandse industrie laat een ra dicale aanpak zwaarder wegen dan de sociale aspecten, die een reorganisatie met zich meebrengt. Dit is de uitslag van een indicatief onderzoek, dat in de Nederlandse industrie ten behoeve van Bosboom en Hegener in Amsterdam een voor de buitenwacht verrassende kennis en ervaring op het gebied van de eisen, die vanuit management aan een bedrijfsorganisatie moeten worden ge steld. Het is dan ook niet in een sfeer van van polarisatie, maar in een sfeer van deskundig overleg met wederzjds begrip dat het overgrote deel van de reorgane- saties (inclusief soms noodzakelijke ont slagen) in goede harmonie tussen de twee partijen geschieden. Dat nog be paald geen ideale situatie is bereikt, blijkt volgens Bosboom en Hegener uit het feit, dat ondernemingsraden en vak bonden vrijwel niet in de beginfase in het overleg worden betrokken. Er is volgens Bosboom en Hegener in zekere zin in de praktijk veel minder sprake van polarisatie tussen bedrijfsle ven enerzijds en vakbonden anderzijds, dan men wellicht zou vermoeden op grond van meningsverschillen, die de publiciteit halen. Dat ligt niet alleen aan eventueel idealisme, aan onverwachte welwillendheid en begrip van de zijde van het bedrijfsleven. De ervaring van Bosboom en Hegener wijst ook voor wat betreft de vakbonden in dezelfde rich ting. Hoewel ze vanuit hun positie te recht de sociale aspecten het zwaarst laten wegen, beschikken ook zij over „De bescherming door de wet op de tandheelkunde heeft in feite geen be scherming van de patiënt opgeleverd” al dus Mercurius. „Daarom is het beter dat die wet verdwijnt en dat naar nieuwe wegen wordt gezocht om de tandheel kundige voorziening op een redelijk peil te brengen”. Mercurius meent dat het aan huis gevestigde eenmansbedrijf van de tand arts niet meer in deze tijd past Van de werkzaamheden kan zeker tweederde door daarvoor opgeleide hulpkrachten worden gedaan mits de tandartsen bereid zijn mee te werken aan efficiënt werken de tandheelkundige groepen waarin tand artsen, tandheelkundige assistenten (met boor), tandtechnici en tandarts-assis- tenten samenwerken in het milieu van het aan de eisen van deze tijd aangepas te tandheelkundige centrum, waarbinnen voor de tandartsen nog mogelijkheden voor specialisatie zijn. UTRECHT. Gehele of gedeeltelijke salarisverhoging In centen in plaats van percenten betekent wel degelijk een reële achteruitgang in inkomen voor grote groepen mensen die tot de mid dengroepen en hoger gesalarieerden ho ren. Zolang er nog sprake is van toene ming van de welvaart, is achteruitgang van uitsluitend die groepen werknemers onaanvaardbaar. Om die reden wordt het betreurd dat de werkgevers in de groot-metaal tijdens de onderhandelin gen over een nieuwe cao voor deze bedrijfstak, met een compromisvoorstel zijn gekomen, waarin de reële verbete ring van de lonen voor 1973 gedeeltelijk in centen zou moeten worden uitge keerd. Aldus de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel. georganiseerd bedrijf, omdat slechts daardoor ook op langere termijn een optimale werkgelegenheid wordt gega randeerd. Met andere woorden: het rea liseren van een beleid vereist duidelijk heid, waarbij naast de noodzaak voor het in economische zin goed laten func tioneren van het bedrijf de noodzaak voor een goed sociaal beleid aanwezig is. (Van onze redactie economie) UTRECHT. De Utrechtse rechtbank heeft gisteren een voorlopige surséance (uitstel van betaling) verleend aan de Coöperatieve Stichting Olie- en Ljjnkoe- kenfabriek (SOL) in Utrecht. Mr. F. M. Keulen uit Utrecht is benoemd als be windvoerder van het bedrijf, waarbij 170 mensen werken. „Wonder” moet Kipo van werd uitgevoerd door het bureau voor industrieel Marketing Onderzoek Knap per en Mc Alley B.V. in Amsterdam. In dit onderzoek werd de vraag vanuit de industriële markt naar organisatie-advi- seurs nader geanalyseerd. Gespreken werden gevoerd met directies en „senior management” van 42 grote en middel grote bedrijven in Nederland met een totaal personeelsbestand van ruim 75.000. Alle bedrijven hadden recent van de diensten van onganisatie-adviseurs ge bruik gemaakt. Maar liefst meer dan 85 percent van het Nederlandse industriële bedrijfsleven verlangt expliciet radicale adviezen, wanneer ze organisatie-advi- seurs te hulp roept, zo blijkt uit het onderzoek. Men meent, dat de inhoud van het advies concreet, objectief en pragmatisch moet zijn. Een radicaal ad vies verwacht men overwegend van bui tenlandse adviesbureaus. Ruim twee op de drie ondervraagde bedrijven associë ren buitenlandse bureaus rechtstreeks met een radicale aanpak en karakterise ren het optreden van deze bureaus als zeer concreet en recht op het doel af. Het merendeel verbindt hieraan echter ook beperkingen. Door hun opstelling en door hun werkwijze worden buitenland se bureaus met name geschikt geacht voor grote en ingewikkelde opdrachten van grote bedrijven, wanneer er sprake is van structuur- en beleidsproblemen, die ook werkelijk toe zijn aan een ingrijpende oplossing. Voor andersoortige vraagstuken wendt men zich liever tot Nederlandse bureaus. Haten fuseert. Machinefabriek Werner und Pfleiderer (4500 man) in Stuttgart en machinefabriek Haton B.V. in Hel den hebben hun al enige jaren be staande samenwerking die bestond uit wederzijdse verkoop van hun produk- ten, verder uitgebouwd. De Werner- groep gaat voor de helft deelnemen in het bedrijfskapitaal van Haton B.V. De samenwerking komt ook tot uit drukking in een naamsverandering van de onderneming in Werner und Pfleiderer-Haton B.V., zo deelt de di rectie van Haton mee. Voor de 140 Nederlanders heeft de fusie geen na delige gevolgen. Het personeel zal worden uitgebreid Het produktiepro- gramma van Werner und Pfleiderer- Haton B.V omvat in principe machi nes en installaties voor de ambachte lijke bakkerijen en zal worden uitge- breid met de produktie van speciale machines voor de industriële brood bakkerijen, in het bijzonder voor de verwerking van wittebrooddeeg. Voor het boekjaar 1973 verwacht WP-Haton B.V. een omzet van eigen fabrikaat van 8 mln buiten de omzet van de handelsafdeling en de verkoop aan industriële bedrijven. DEN HAAG. Bij fusies is vaak de aandacht van de fusiepartners sterk ge concentreerd op het bereiken van een concrete overeenkomst op korte termijn. De industriegroep van het organisatiebu reau Bosboom en Hegener ziet daarom ook een kern van waarheid in de con clusie, die dr. J. C. M. Hovers zeer recent in zijn proefschrift „Expansie en overname” trok en waarin hij stelde, dat mensen vaak bij fusies een vergeten aspect vormen. Volgens Bosboom en Hegener zijn ter men als „misbruik van economische macht” hierbij echter duidelijk minder op hun plaats dan termen als „denken op korte termijn”. Vaak realiseren ma nagers zich te weinig, dat het na de fusie samenvoegen van twee organi saties heel wat meer voeten in de aarde en meer consequenties heeft dan uitslui tend het bereiden van een concreet fi nancieel vergelijk met de fusiepartner. Naar de mening van Bosboom en Hege ner behoort het tot de voorwaarden voor het goed functioneren van organisatie adviesbureaus, dat ze sociale „know how” sterk inbouwen in hun totale be nadering. DEN HAAG. De ontdekking van een clandestiene jeneverstokerij bij Roggel, Limburg, enige weken geleden, is voor het Tweede-Kamerlid ir. H. Vre- deling (PvdA) aanleiding geweest om, als lid van het Europese parlement, de Eu ropese Commissie vragen te stellen over mogelijke fraude met EEG-gelden. In de stokerij zijn namelijk lege sui- kerzakken gevonden met de opdruk dat de suiker was bestemd voor een gift van de Europese gemeenschap als voedsel hulp aan de ontwikkelingslanden. Ir. Vredeling heeft de commissie thans gevraagd te onderzoeken of sprake is van malversaties bij het verstrekken van voedselhulp. Breda-Oranjeboom. Ondanks de slecht» zomer en de invoering van accijns op frisdranken heeft Breda-Oranjeboom het boekjaar 1971-1972 kunnen afslui ten met een aanzienlijke verbetering van de winst. Breda-Oranjeboom is de belangrijkste overzeese dochteronder neming van het Britse brouwerij con cern Allied Breweries. In het op 1 oktober 1972 begonnen nieuwe boekjaar heeft Allied Brewe ries een uitstekende start gemaakt, waarbij de groei zich zeer bemoedi gend voortzet, aldus het bestuur in het jaarverslag. Sinds het eind van het vorige boekjaar heeft Allied een meerderheidsbelang verkregen in Skol International Ltd. en daarmee ook een belangrijk aandeel in de verkoop van Skol pilsener in de wereld. Posttarieven EEG. Het simpele feit van het gereduceerde posttarief behoort tot de weinige middelen die de gemid delde burger doen beseffen dat hij deel uitmaakt van een gemeenschap. Juist daarom, aldus het Tweede-Ka merlid ir. H. Vredeling (PvdA), in vragen die hij als lid van het Europese parlement aan de Europese commissie heeft gesteld, zou de commissie ervoor moeten zorgen dat ook de nieuwe leden, Engeland, Ierland en Denemar ken, deze tarieven toepassen. Hoewel deze drie landen sinds 1 januari vol waardig lid van de Gemeenschap zijn, hebben zij het verminderde tarief, dat de oorspronkelijke zes landen in hun onderling verkeer toepassen, niet overgenomen. De onderhandelingen zijn in een sfeer van rust en redelijkheid gevoerd, aldus de werkgevers. De omstandigheid dat de arbeidsvoorwaardenverbetering van 3,5 percent volgens het centrale akkoord al bij voorbaat een gegeven was, heeft 'het overleg ontegenzeggelijk vergemakke lijkt, volgens de FME. De vraag of de loonsverhoging zou worden toegekend in centen dan wel in percenten leek een wel bijzonder heet hangijzer te gaan worden. De werkge vers hebben grote moeite met de nivel- leringsverlangens van de vakbonden. De inkomensverdeling is, naar de mening van de werkgevers, een zaak van alge meen maatschappelijke aard. Zij zal in het parlement behoren te worden be handeld. Er moet niet per bedrijfstak aan worden gesleuteld. Daarbij komt dat, als gevolg van de belastingmaatregelen en van de stijging van de premies voor sociale lasten en pensioenen, de lastenverzwaring voor de hogere inkomenscategorieën in 1973 tóch al groter is dan voor de lagere. „Desondanks hebben de werkgevers gemeend de bonden een belangrijke stap tegemoet te moeten komen, ook al op grond van het feit dat zij het met de onderhandelingspartners er over eens waren dat hier sprake zou zijn van een eenmalige uitsluitend voor 1973 gel dende gedragslijn”. Vandaar het werkgeversvoorstes] een loonsverhoging van 1,25 percent plus f 20 per maand voor iedereen. Wat de werkgeversbijdrage aan de vakbonden betreft hebben de werkge vers, zo blijkt uit het FME-orgaan, een geheel nieuwe gedachte gelanceerd: zij willen een vergoeding rechtstreeks aan de georganiseerden betalen als tegemoet koming in de kosten die het lidmaat schap van een vakbond meebrengt. Volgens de heer Knoops is de „cata strofale geldnood” ontstaan door de sterk gestegen kosten van de afgelopen jaren. Deze kostenstijging kon niet wor den gecompenseerd door een verhoogde omzet, omdat het merendeel van de leden naar het oordeel van de heer k ifcMg L

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15