Gesprekken in BURGER AANBEVOLEN Wenen kunnen lang duren ALS FORMATEUR Kansen voor Mitterrand stijgen Kamer laat minister Onassis jr. was Van Veen ongemoeid Hartchirurg in voor 180 miljoen Tilburg op verzekerd non-actief Gelijk of ongelijk van de „afwezige VIVO 69 79 Is’” ^DAG^VERS MALSE BIEFSTUK Q9« 3 r~allercBeSte keuze w Dr. Ruppert vandaag naar koningin MR. L. EINTHOVEN IN VERWEER TEGEN DR. L. DE JONG neta2 kilo HAGELWITTE CHAMPIGNONS BERLINER ROLSPEK SINAASAPPELEN 250 gram geldig t/m zaterdag HET WEER 200 gram Inzake „W00-gulden-wet” JANUARI 1973 2 T roepen verminderingen FRANSE VERKIEZINGEN hebben ze zich toch achter het PvdA-voorstel geschaard. Geld gaat naar barones Drie redenen Groter werk Controles Nalatig Concessie GUWt salustianas VIVO 100 gram HAARLEM. Mr. L Einthoven, eens één der leden van het drieman schap van de Nederlandsche Unie - een triumviraat dat voorts werd ge vormd door dr. J. de Quay en mr. Linthorst Homan - doet in zijn brochure „Heeft de afwezige ongelijk”? een felle aanval op dr. L. de Jong, die in re geringsopdracht de geschiedenis schrijft van het Koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereldoorlog. In het vierde deel van zijn werk, dat in oktober vorig jaar verscheen, merkt dr. De Jong onder meer over de leiders van de Unie op: zij wilden tegelijk het Nederlandse volk in dat nieuwe Europa naar binnen voeren met doelstellingen en onder een lei ding, die zowel voor dat volk als voor de machthebbers van het Derde Rijk acceptabel zouden zijn. Aanpassing aan het Derde Rijk was dus een van de doelstellingen. U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad i. f- (Van onze redacteur in Parijs) MR. J. A. W. BURGER 1 (Van onze onderwijsredacteur) Zoals wij al vermeldden, zegt WEERRAPPORTEN F. KEIJSPER ADVERTENTIE 6 98 1 o 7305 d Overigens sluiten de progressieven nog steeds niet uit, dat er een confessioneel minderheidskabinet zal komen. Hoewel zij daar geen voorstander van zijn, heb ben zij het in een brief aan Ruppert niet volledig van de hand gewezen. Ook de confessionelen achten dat nog een moge lijkheid, al noemt Andriessen dat het laatste, dat moet worden onderzocht. De methoden die de minister aan de universiteiten heeft voorgesteld om de studenten tot betalen te dwingen noem de Masman wel „flink”, maar uiteinde- Ijjk stoelen ze volgens hem niet op een wettelijke basis, zodat, als deze minister straks van het toneel is verdenen, do universiteiten met de stukken zitten. regen onbewolkt half bew. 4 13 3 15 12 4 O 8 3 O 0 3 0.4 O 3 0 0 Den Uyl verklaarde gistermiddag dat het mogelijk moet zijn een progressief minderheidskabinet te vormen. Hij sloot niet uit, dat de houding van Andriessen, die zijn partijgenoten niet tot zo’n kabi net zou willen laten toetreden, in de komende weken nog wat milder wordt. De PvdA-fractieleider zei er niet bang voor te zijn, dat zijn links minderheids kabinet bij een eerste treffen met de Tweede Kamer al naar huis zou worden gestuurd. Hij was er overigens wel van overtuigd dat WD-fractieleider Wiegel op de eerste dag daartoe met een motie zou komen. Hierover zegt mr. Einthoven: „Wat wij soms als facade nodig hadden om zonder verboden te worden het nationaal réveil door te zetten, wordt hier als „doelstel ling” genoemd. Een belediging, waarte gen ik krachtig verzet aanteken, en die mij dwingt een bijdrage tot de histori sche waarheid te leveren door een ver slag te schrijven van de ware toedracht van gebeurtenissen, waarin ik zo nauw betrokken ben geraakt.” Men krijgt uit de brochure de indruk dat volgens mr. Einthoven dr.De Jong so ATHENE (AFP). Alexander Onas- sis, de enige zoon van de Griekse reder en zakenman Aristoteles Onassis die vo rige week dinsdag aan de gevolgen van een vliegtuigongeluk in Athene overleed, was verzekerd voor 180 miljoen gulden. o w zzo zo nw w n nw 1 4 7 2 4 2 5 1 —6 1 2 9 1 7 0 2 9 1 3 2 10 1 8 7 3 3 4 5 4 3 2 5 5 0 0.1 0 0.4 3 3 0.3 0 0.1 0.1 0 0.1 0 0 4 0 0 8 1 C l 1 5 Z c i 1 1 1 1 1 1 1 1 1 100 gram 1 1 i I 14 6 9 8 7 6 -5 Verkouden. Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft een kou op gelopen. Hij heeft al zijn afspraken gisteren af gezegd. DEN HAAG. Informateur Ruppert zal mr. J. A. W. Burger (PvdA), lid van de Raad van State, vandaag bij Koningin Juliana aanbevelen als formateur. PPR en D ’66 hebben informateur Ruppert meegedeeld dat zij liever dr. Mansholt zouden hebben gezien als formateur, maar uiteindelijk Moord. Aboubekar Rahal, de 19 jarige zoon van de Algerijnse consul-gene- raal in Lyon, is gisteren vermoord aangetroffen in de tuin van zijn wo ning. Volgens de heer Fievet bestaat de kans, dat er binnenkort nog een vierde hartchirurg buiten dienst wordt ge steld. Hij wilde niet zeggen wie hij daarmee bedoelde. Er blijft dan nog de ernstige beschul diging dat dr. De Jong nalatig zou zijn geweest mr. Einthoven en de twee ande ren van de driemanschap te horen. Dr. De Jong zegt hierover dat er allereerst in 1945 een uitgebreid onderzoek is inge steld door de ereraad. Hiervoor heeft het driemanschap zich verantwoord. De his toricus beschikt over alle notulen hier van en de memoires eveneens op schrift aan de raad. Daarnaast, aldus het verweer van dr. De Jong, is hij in het bezit van een 400 pagina’s tellend manuscript van J. Bruna, dat in op dracht van datzelfde driemanschap is geschreven. Dit is beknopt mr. Einthovens kritiek op de opdracht en interpretatie van de historische feiten. Een ander verwijt van mr. Einthoven aan het adres van dr. De Jong is dat de betrokkenen gehoord zouden moeten worden door dr. De Jong. „Ik meen dat het een algemene regel is, dat voor het beschrijven van gebeurtenissen waarover nog levende personen inlichtingen kunnen geven, de ze personen ook moeten worden ge hoord.” Waarom, zo vraagt mr. Eintho ven zich af, is dr. De Jong van deze regel afgeweken? Wat heeft hem ervan weerhouden om te trachten door diep gaande gesprekken, ook met het drie manschap, de historische waarheid zo juist mogelijk vast te stellen? Dr. De Jong zal naar aanleiding van de brochure zijn geschiedschrijving over de Unie niet herzien. Kritische stemmen over zijn werk als het zakelijke kri tiek is zullen in het slotdeel worden opgenomen. „Heeft de afwezige ongelijk?” (uitge geven door Semper Agendo in Apel doorn) is slechts een hoofdstuk uit een groter werk dat binnenkort zal verschij nen, namelijk de memoires van mr. Einthoven. We zijn benieuwd wat de „aanwezige” mr. Einthoven hierin nog meer heeft mee te delen. uur uur In deze fase van de informatie zijn dat een links en een confessioneel min derheidskabinet. KVP, ARP e>> CHU zouden van mening zijn, dat er nog andere varianten bestaan, die nog niet hadden mogen worden doorgestreept. De oud-Unievoorman zegt dat de eni ge concessie die dr. De Jong deed was degenen, die hij In hun eer heeft aan getast, een afschrift van het voltooide manuscript voor te leggen. Daarbij kon den zij dan hun aantekeningen plaatsen. Dit is ook gebeurd, maar de correcties werden grotendeels niet overgenomen. Verweer bleek daarna niet meer moge lijk. Een duidelijk bewijs voor het ge vaar één man een monopoliepositie te geven en hem als officieel geschied schrijver vrij spel te laten, zo trekt mr. Einthoven van leer. Voorts heeft dr. De Jong zijn manu script toegestuurd over deze kwestie en erbij gezegd dat als het op prijs werd gesteld hij een uitgebreide mondelinge toelichting wilde geven. Bovendien heeft dr. De Jong, zo zegt hij, een uitvoerige schriftelijke discussie gevoerd tot op dag dat het manuscript gedrukt was. In totaal, aldus dr. De Jong, heeft hij zo’n zeventig correcties aangebracht, waaron der heel belangrijke. En hij merkt daar bij op niets tegen een schriftelijke dis cussie te hebben. Als het per brief gaat ligt het maar vast. Voorts zegt dr. De Jong dat de stuk ken die hij van mr. Einthoven heeft ontvangen een emotioneel karakter dra gen. „Je zou ze gerust beledigend kun nen noemen.” Amsterdam onbewolkt De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Wmt te Manen- buitenland z zzw o windst. 6 zo nw zo windst. 16 5 13 17 Betogende studenten op het Binnenhof tijdens de interpellatie van minister Van Veen betreffende de inning van collegegelden. „Terugkomend op de vraag waarom De Jong op archiefmateriaal is bljjven vertrouwen en een open gesprek met mij en mijn medestanders, waaronder zich zijn hem goed bekende collega’s Hofstee en Bonman bevonden, heeft ont weken, meen ik wel tot een mogelijke verklaring daarvan te kunnen komen. Bij nadere informatie immers bij hen, die de kritieke situatie van 1940 hebben doorleefd, zou De Jong het risico hebben gelopen een vooraf gevormde mening te moeten prijsgeven. Hij hield liever vast aan een constructie, waarvoor archief stukken als bewijsmateriaal moesten dienen. Ik kan niet anders doen dan zijn schema met kracht af te wijzen.” nw licht bew.wnw half bew. nw regen wnw zw. bew. wnw Den Helder licht bew. Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Irmsbrück Kopenhagen geh. bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis zig met de uitvoering van de college geldverhoging, niet met de wet zelf. Volgens de interpellant is er rechtsonge lijkheid ontstaan tussen de studenten, nu de ene groep wel betaald heeft en d« andere niet. Die rechtsongelijkheid is mogelijk geworden omdat de wetgever onvoldoende mogelijkheden bezit om uitvoering van de wet af te dwingen. Daarom moet volgens Masman worden teruggegeven totdat zodanige wetswij zigingen zijn aangebracht dat de wet wel afdwingbaar wordt. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Aanvankelijk hier en daar een bul. Tempe raturen in het algemeen boven normaal. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Maximum temperatuur: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 4 februarimini mum 0, maximum 4 graden. Volgens verscheidene kranten heeft Alexander Onassis testamentair bepaald dat de som bij ontstentenis van een erfgenaam moet gaan naar zijn vriendin, barones Fiona von Thyssen. D’66-fractieleider Van Mierlo was in zijn brief aan Ruppert bijzonder pessi mistisch over de kans op succes, die de formateur zal hebben. Hij wijst erop, dat de confessionelen maandagmorgen in het gesprek onder leiding van Ruppert niet hebben willen toegeven omdat er nog slechts twee mogelijkheden zijn. Mr. Einthoven vindt het een bezwaar dat de beschrijving over de oorlog wordt gegeven door één man. Hoewel deze zijn best heeft gedaan de historie uit archief stukken te reconstrueren, vertoont zijn geschiedverhaal de zwakte van een ab stractie die de werkelijkheid geweld aandoet, aldus mr. Einthoven. Wie de „afwezige” in de titel van zijn brochure is, is duidelijk: dr. De Jong. Mr. Einthoven protesteerde vorig jaar bij de regering tegen het feit dat een regeringsopdracht werd verleend aan Ie mand die in de bezettingstijd niet aan wezig was, maar die desondanks, „dus zonder zich te kunnen verplaatsen in de schier bovenmenselijke moeilijkheden waarmee men hier te kampen had”, zijn veroordelingen uitspreekt. Dr. De Jong heeft niets kunnen proeven van de sfeer, waarin het eerste volksverzet in 1940 tot ontwikkeling kwam, aldus mr. Eintho ven in zijn brochure. WENEN (UPI en ANP).— Vandaag beginnen in Wenen voorbereidende be sprekingen tussen Oost en West over wederzijdse en evenwichtige troepenver mindering in Midden-Europa. De ge sprekken zullen er toe moeten leiden dat de militaire dreiging in het gebied waar de grootste troepenmacht is geconcen treerd, zal afnemen. Dit begint een politieke zaak te worden”, aldus de heer Fievet, „waarvan de hartpatiënten de dupe zijn”. Volgens de minister zou de uitvoering van de wet met administratieve contro les gegarandeerd kunnen worden. Do universiteitsbesturen hoeven maar uit t« voeren wat op 23 januari op het minis terie is afgesproken: maning van alle niet-betalers tot 1 maart, sommatie van de weigerachtigen tot 10 maart en na die datum uitsluiting van degenen dia dan nog niet betaald hebben. Vanaf het begin van de campagne die officieel nog niet begonnen is, maar in werkelijkheid al verscheidene maan den duurt waren gelijktijdig twee strijd tussen links en rechts en een tweede competitie tussen de beide par tijen van het rode kamp. Mitterrand die bij zijn entree in de socialistische partij twee jaar geleden onmiddellijk tot eer ste secretaris werd gebombardeerd, heeft zich dat dubbele doelwit altijd heel duidelijk voor ogen gehouden. Een links alternatief voor de gaullistische rege- ringsmeerderhied had voor hen pas le venskracht wanneer de socialisten ge lijktijdig het kwantitatieve evenwicht met de communisten zouden weten tg herstellen. Biesheuvel zou daar ook zo over den ken. De CHU-fractieleider Tilanus ver klaarde in zijn brief aan Ruppert, dat een confessionele formateur een kabinet zou kunnen proberen te vormen van confessionele signatuur, dat steun zou vinden bij PvdA, PPR en D’66 of bij andere partijen. Den Uyl dreigde giste ren echter, dat hij zo’n kabinet zo snel mogelijk naar huis zou sturen, als het tot stand zou zijn gekomen voordat een links minderheidskabinet tevergeefs zou zijn onderzocht. Minister Van Veen betoogde dat er drie redenen voor hem zijn waarom er met hem „niet te praten valt”: de Ne derlandse rechtsorde mag niet worden aangetast en dat zou zeker gebeuren als er wetten werden aangenomen die daar na onder druk weer werden opgeschort; in de tweede plaats mag er geen rechts ongelijkheid ontstaan en dat zou het ge val zijn als de universiteiten niet alle studenten zouden dwingen tot betaling; tenslotte moet het verhoogde collegegeld ook binnenkomen omdat anders de uni versitaire begrotingen gaten gaan verto nen. De bewindsman zei het te betreuren, dat enkele universiteitsbesturen zich hebben laten beïnvloeden door actiegroe pen, zodat ze tot nu toe te weinig hebben gedaan aan de uitvoering van de collegegeldmaatregel. De minister wees er wederom op dat de problemen rond de 1.000 gulden niet zozeer hun oor sprong vinden In een slechte wetgeving, alswel in de bewuste onwil van actie groepen om de wet op te volgen. H(j zei met een werkgroep bezig t« zijn aan een verfijning van de mazen in de wet. Liever zou hij de vrijheid van de universiteiten niet aantasten, maar voor de uitvoering van deze wet wordt het blijkbaar nodig, aldus de bewinds man. wie so een gebrek heeft aan een goed oordeelsvermogen. Als dr. De Jong in zijn omvangrijk en nog steeds groeiend document signaleert dat het grootste deel van het Nederlandse volk niet in een oorlog geloofde, althans de mening was toegedaan dat de rampspoed evenals in de Eerste Wereldoorlog aan ons land voorbij zou gaan, dan heeft hij hierin gelijk. Het bewijst niets omtrent dr. De Jongs „oordeelsvermogen”. Ooik dr. De Jong geloofde vóór de oorlog dat Neder land een Duitse overweldiging bespaard zou blijven. „Onder hen schrijft mr. Einthoven in een voetnoot die zich lichtvaardig over dreigende gevaren uitlieten, bevond zich L. de Jong, thans officieel geschied schrijver van dit tijdperk.” En hij citeert dan uit twee nummers van De Groene Amsterdammer, jaargang *39 dr. De Jongs „lichtvaardige” uitlatingen. Men krijgt de smaak dat dit een bewijsstuk is van dr. De Jongs onvermogen. Mr. Einthoven vermeldt evenwel niet in diezelfde voet noot dat dr. De Jong in zijn „Voorspel” ter illustratie van die luchthartige me ning in den lande zijn eigen vergissing afdrukt. Hoe reageert dr. De Jong hierzelf op? Hij vindt het eigenlijk opmerkingen zonder niveau. PARIJS Wanneer begin maart in Frankrijk de verkiezingsresultaten door de huidige opiniepeilingen gedekt zouden worden, zal de Franse socialistenleider Francois Mitterrand twee gegronde re denen hebben om zich trots op de borst te slaan. 4 4 5 3 3 1 4 6 5 Drs. Van Le(jenhorst (C.H.U.), die na mens de drie christen-democratische fracties sprak, zag de moeilijkheden die Masman signaleerde, veel minder scherp. Naar de mening van deze fracties dient de wet onverkort uitgevoerd te worden: men prees de minister die zo plotseling met de collegegeldkwestie kwam te zit ten, dat hij dit stuk van zijn beleid in intensief overleg met de universiteiten tot een goed einde tracht te brengen. De besprekingen zullen gezien de er varing die in Helsinki is opgedaan bij de voorbereiding van een conferentie over Europese veiligheid en samenwerking zeker enkele weken duren. De troepen vermindering zelf kan een kwestie van jaren worden. In eerste instantie zal worden gesproken over het aantal lan den dat aan de onderhandelingen zal deelnemen, de procedure die zal worden gevolgd, en de agenda. Met name wat betreft de deelneming en de agenda bestaan tussen oost en west nog me ningsverschillen. De Russisch-Amerikaanse besprekin gen over beperking van de strategische bewapening wordt op 12 maart in Genè ve hervat. UTRECHT. De hartchirurg dr. H van der Schaar moet het St. Elisabethzie- kenhuis in Tilburg verlaten. Dat is het gevolg van een uitspraak van een door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot Bevor- dring der Geneeskunst ingestelde ar bitragecommissie in een verschil tussen de chirurgen dr. C. C. S. M. Wijffels en H. .1. C. Lobach van het Tilburgs ziekenhuis en dr. Van der Schaar. De arbitragecommissie heeft hem in het ongeüjk gesteld. De chirurg is een broer van dr. F. J. van der Schaar, middelpunt in het Eindhovense con flict. 9 14 1 windst. 6 windst. ^..4». —4 .—<4 1 C! half bew.wnw ver. 2.41 uur en uur en licht bew. regen onbewolkt regen wnw onbewolkt wzw onbewolkt windst. 11 half bew. nnw geh. bew. ozo licht bew. w onbewolkt wnw regen geh. bew. ijzel mist "’regenbui zw. bew. onbewolkt wnw nw mist windst. 7 nw 21 windst. 16 geh. bew. zzw zw. bew. nnw sneeuw licht bew. geh. bew. geh. bew regen mist zw. bew. l„:i ’—.7. half bew. onbewolkt wzw DONDERDAG 1 FEBRUARI Hoog water 2.41 uur en 14.55 Laag water 10.37 uur en 22.58 Zoals wij al vermeldden, zegt mr. Einthoven dat dr. De Jong eigenlijk niet kan oordelen, „omdat hij zelf naar En geland is gevlucht. Nu, we vinden dat toch een weinig ter zake doend feit. Want als dat zo zou zijn zou er nauwe lijks nog geschiedenis kunnen worden geschreven. Bovendien zou men zelfs kunnen zeggen dat men juist door een zekere afstand te hebben van de gebeurtenissen minder emotioneel over de zaken zou kunnen oordelen. DEN HAAG. Wat door veel stu denten en personeelsleden van de uni versiteiten werd gezien als een laatste kans om van de door hen gehate 1.000 gulden collegegeld af te komen, is voor hen op niets uitgelopen. Een motie van de s ocialist Masman, aansluitend op een interpellatie van minister Van Veen (onderwijs), werd door de meerderheid van de Tweede Kamer gisteren verwor pen. Ook een motie van de communist De Leeuw,die eveneens de collegegeldverho ging afviel, kreeg geen meerderheid. De ontevredenheid over deze gang van za- en onder de toch weer talrijk aanwezige vertegenwoordigers van boycottende stu- dentengroepen was groot. De vragen die Masman aan minister Van Veen te stellen had, hielden zich be- Ten eerste natuurlijk omdat sedert veertien jaar de gaullistische meerder heid dan eindelijk verslagen zou zijn. Maar in de tweede plaats omdat voor het eerst sinds zeker een kwart eenw de socialisten een achterstand op de commu nisten zouden hebben ingelopen. Terwijl het volksfront momenteel met 46 per cent van. de stemmen acht pupten op de regeringspartijen voorligt, wordt de soci alisten nu iets meer dan de helft van het linkse pakket aan stemmen door de opiniepeilers in het vooruitzicht gesteld. De voorzitter van de Nederlandse Vere niging van Hartpatiënten reageerde op het bericht met „dit wordt toch al te dot Dat is nu al de derde hartchirurg die op non-actief wordt gesteld”. De heer Fievet deelde mee, dat zijn vereniging contact zal opnemen met de ministers Stuyt en Van Veen en met de vaste Kamercommissie voor Volksgezondheid. Verder overweegt de vereniging, het nog steeds „geheime” rapport van de commissie-Donner, dat indertijd heeft geleid tot een ont slag van prof Wieberdink, openbaar te maken. •’iff’**rte9 Midli. .‘:i 4. liMBUfeïtaMi

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2