n Fundamenteel gebrek aan kennis over Vietnam i Franco-regime geeft toe aan leraren Storm in zilveren theepot van Britse ex-minister Vliegtuigen van Israel boven Syrië verdreven U krijgt tot 61% bij de postspaarbank altijd safe Kl III Na beleg met traangasgranaten van Haagse woning ONRUST IN LONDEN DOOR PROCES-POULSEN Na massale staking in Spanje PROTEST IN KERKEN VAN AMERIKA TEGEN ABORTUS BESLUIT Angst Reisje Geheugen es VOLGENS DAMASCUS: sn Op adem w Ml WOENSDAG 31 JANUARI 1973 ADVERTENTIE een (Van onze redacteur in Barcelona) is Op zoek T naar h°ge rente? ‘■'s. r. EN NU HEBBEN de crediteuren in het proces-Poulsen gesteld dat „de heer in- lé de de in le ven ter de er- de ver ing en- ran zal m- zal ien vat ida ne er er le en als ir- rt; is- ?e- 11e ig; ïld ai- to- ta- he lie rp. nt -n; ng it- in en en dj- vel ng o- De te is- 11e an na lie 5®- ïlf. re nu de is rer iag be ver er. Ke el at aar en en, ch >e- ng de jes nd >r- ig, ie- te in an ar •dt Is- Dat intussen de werkelijkheid steeds moeilijker door heit scherm van vooroor delen en verpolitiekte leuzen kar heen dringen blijkt op dit ogenblik, nu zelfs de hulpverlening een prooi wordt van het gebrek aan gefundeerde kennis over een probleem dat nota bene al vijftien jaar zijn stempel op de wereldgeschiede nis drukt. Gistermiddag verscheen de oud-minis- ter in een vrijetijdskostuum op de stoep van zijn Londense huis en hij vertelde ontspannen dat hij de theepot naar de beroemde veiling van Sotheby had ge bracht. En dat ze het ding daar op slechts 320 gulden hadden geschat. Het is niet meer dan de namaak van een klassiek model, zo vertelde hij. Politici en andere vooraanstaande fi guren in Londen beginnen zich ongerust te maken over de ellende die het proces- Poulsen over hen kan uitstorten. Zowel in het geval van Brown als Crosland zal het nog geruime tijd duren voor de knagende twijfel over zijn rol in de relatie tot Poulsen zal zijn ver dwenen. En dan is er nog minister Maudling die moest aftreden en er zijn een aantal parlementsleden en hogere ambtenaren in discrediet gebracht in de eerste fase van het proces. Binnen het parlement hoort men dan ook de opvat ting dat er een lijst zal moeten worden aangelegd van de functies die parle mentsleden buiten hun rol als volksver tegenwoordiger vervullen. Daarbij hoort het nu eenmaal tot de normale procedu re dat ministers in functie linten door knippen of bijvoorbeeld scholen openen, en dan een klein geschenk als dank voor hun komst aanvaarden. In dit verband stelt een andere oud- minister- „Als u wist wat ik allemaal voor geschenken van zulke gelegenheden op mijn zolder had liggen die in mijn huis niet passen, en die ik toch niet kon weigeren uit angst om de schenker te beledigen!” De remedie lijkt eenvoudig: het ge schenkensysteem voor ministers afschaf fen, tot de zelf-gebakken taart van de verpleegsters in het nieuwe ziekenhuis toe. Want wie weet welke explosieve bommen daar nu weer in verstopt zitten. In 1970 werd de leerkrachten als on derdeel van de algemene onderwijsreor- ganisatie, een salarisverhoging toegekend die echter slechts gedeeltelijk werd toe gepast. De regering beriep zich steeds op geldgebrek en hield niet op te verzeke ren dat men „zo spoedig mogelijk” het volle pond zou uitbetalen. Verleden week werd bekend dat een speciaal fonds van meer dan 60 miljoen gulden dat het minister’s van Onderwijs dit jaar had uitgetrokken voor de beta ling van „aansporingspremies” voor het Pas op het allerlaatste compromis voorstel ging het tweetal in. Dat voorstel hield in dat een Mercedes met een ongewapende Haagse rechercheur achter het stuur zou voorrijden om het duo eveneens ongewapend naar het ou derlijk huis in Den Haag te rijden. Zij zouden daar enige uren op adem willen komen, om zich vervolgens aan de poli tie over te geven. De Haagse overvaller is reeds twee maal uit de gevangenis ontsnapt. Hij zat straffen uit wegens diefstal met geweld pleging. Zijn medestander uit Den Bosch, die zich ook aan deze feiten had schuldig gemaakt, ontsnapte eveneens uit de gevangenis. In de auto, waarmee naar Den Haag werd gereden, zaten naast de rechercheur en de twee over vallers, de moeder van de Haagse ver dachte en zijn advocaat mr. Schipper. DAMASCUS (Reuter). Verscheide ne formaties Israëlische vliegtuigen he-b ben gisteren geprobeerd via de Libanees- Syrische grens het luchtruim van Syrië te schenden. Dit heeft een militaire woordvoerder in Damascus bekendge maakt. Hij zei dat de Syrische luchtmacht de Israëlische toestellen onmiddellijk on derschepte en dwong terug te keren naar het Libanese luchtruim. Het inci dent zou zich gisterochtend hebben voorgedaan. Poulsen stond erom bekend dat hij er middels exorbitante geschenken naar streefde zich te verzekeren van al die invloedrijke figuren die hem bij het uitvoeren van zijn vergaande bouwaspi- raties konden helpen. En waar het rela tiegeschenk overging in de steekpenning was dikwijls een kwestie van af wegen. De afgetreden minister Maudling had wel geen steekpenningen aangenomen, maar de functie die hij ooit in het concern van Poulsen bekleedde en de beloning die hij daarvoor ontving, maakten dat hij de eerste stormen die na de opening van het proces vorig jaar opstaken, niet zou doorstaan. MADRID. Het Spaanse regime gisteren ten dele door de knieën gegaan, voor de tienduizenden leraren aan de staatsscholen voor lager en middelbaar onderwijs, die sinds verleden week heb ben gestaakt. Al jaren lang behoren de onderwijzers tot de slechtst betaalde werknemers van de Spaanse staat, en soms moesten zij bovendien nog weken en maanden geduld oefenen voordat hun salarissen werden uitbetaald. Oud-minister Browns naam verscheen weer eens op de voorpagina maar hij was al meteen in staat te vertellen dat hij nog nooit van zijn leven op Mallorca was geweest, en dat hij de heer Poulsen nog nooit van zijn leven had gezien, laat staan reisjes van hem had geaccepteerd. Dit bleek voor de Londense kranten kennelijk voldoende. Men nam aan dat Poulsen inderdaad een ander echtpaar Brown vriendelijk had bedacht en over de oud-minister werd niet meer gerept. Wel echter over Anthony Crosland. In zijn ministersfunctie had hij in 1966 een school geopend die door de Poulsen- groep was gebouwd. Als dank had hij een zilveren theepot cadeau gekregen. In een brief die Crosland kort na de uitrei king van de theepot aan Poulsen schreef staat te lezen: „U gaf ons wel een heel bijzonder mooi cadeau en ik bleef bij de gedachte aan wat dat zal hebben gekost. Ik zal het koesteren in herinnering aan het bijzonder mooie gebouw”. De storm van belangstelling voor de kwestie-Vietnam, opgestoken in de laat ste fase van het conflict onder druk van intensieve activiteit der publicóteitsme- dia, heeft velen meegesleept die tot voor kort niet de moeite hadden genomen zichzelf op de hoogte te stellen van de werkelijke situatie in dat deel van de wereld. Dat gebrek aan belangstelling en ken nis speelt nu velen parten, omdat zij ontdekken dat zij zich druk maken over iets waarvan ze niet precies weten hoe het eigenlijk in elkaar zit. Toch is het conflict in Indochina al meer dan vijf tien jaar oud en zijn er over de ontwik keling van deze tragedie in de loop van die jaren ontelbare publicaties in allerlei vorm aan gewijd. Er zijn honderdtallen boeken en brochures over verschenen, tientallen films over vertoond, duizenden krantenartikelen over geschreven. Vreemd en tragisch is het, dat deze lawine van informatie zo bitter weinig heeft bijgedragen tot de kennis omtrent datgene, wat zich in politiek en militair opzicht in Indochina heeft afgespeeld. Helaas hebben tal van informatiepodia volkomen gefaald: op de scholen, in de politieke en culturele organisaties, in vormingsinstituten, overal waar men zich beijvert kennis en begrip omtrent het wereldgebeuren uit te dragen, overal is de kwestie Vietnam stiefmoederlijk behandeld of helemaal niet ter sprake gekomen. De uitzonderingen daargelaten is een gehele generatie opgegroeid zon der besef van de Vietnamese werkelijk heid. Wel heeft die generatie de opper vlakkige en demagogische subjectivitei- ten geslikt, die om propagandistische of doctrinaire redenen omtrent Vietnam werden rondgestrooid, met het gevolg dat nu de meest verbijsterende misver- standen kunnen worden geconstateerd. De invloed van politieke propaganda •n illustere vooroordelen op de gedach tenwereld van de meeste mensen is op zichzelf al verontrustend, maar als men moet constateren dat de loop van de geschiedenis die men zelf beleeft daar door volkomen vertekend en misvormd wordt, vraagt men zich toch af of hier niet een ontstellend gebrek aan primaire wetenschappelijke vorming aan de dag treedt, waaruit de grootste ongelukken kunnen voortkomen. Is het onmogelijk om de toedracht van een historische gebeurtenis uit onze eigen tijd, die onge veer vijftien jaar beslaat en waarvan men de details uit dagelijkse publicaties kan leren kennen, zuiver en in overeen stemming met de werkelijkheid over te dragen, in weerwil van de vele moderne communicatiemidelen waarover wij be schikken? Of worden juist die communi catiemiddelen misbruikt om de werke lijkheid te verdoezelen? De feiten van het Vietnamese conflict van 1945 tot heden zijn gemakkelijk te achterhalen en te reconstrueren. Men behoeft er maar de onverdachte bronnen van geschiedschrijving voor na te slaan, De postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. huis weggegaan”, aldus de hoofdinspec teur. Na contact met de procureur- generaal gaf deze opdracht direct tot aanhouding van beide overvallers over te gaan. Nadat de deur met een bijl was open gehakt gooide een politieman een traan gaspatroon in de vestibule. Het antwoord van de familie was duidelijk: koperen vazen, asbakken en ander huisraad wer den door het voorraam op straat gesme ten. Voor de kapotte ramen verschenen de luidkeels huilende jongste kinderen van het gezin. Na de tweede traangasbom verschenen de kinderen als eersten in de deurope ning. De (blinde) vader kwam achter hen aan. Alle drie hadden zij, zoals was bevolen, de handen omhoog. Een derde patroon was nodig om ook de twee daders uit het huis te krijgen. De overeenkomst tussen beide over vallers en de politieautoriteiten in En- spijk (gemeente Deil), die tenslotte tot de tocht naar Den Haag leidde, kwam gistermiddag om half zes tot stand na een beleg van ongeveer 26 uur. De gegijzelden, de 56-jarige boer P. Smits, zijn vrouw Gerrie en’ hun 23-jarige dochter Jannie, moesten na hun bevrij- ding onder medische behandeling wor den gesteld. Beide vrouwen waren er door de spanningen pyschisch niet best aan toe. Gedurende het afgelopen etmaal was aan één stuk onderhandeld tussen de twee bezetters en de politieautoriteiten. Ook was er veelvuldig, maar aanvanke lijk vergeefs overleg tussen de overval lers en mr. Schipper, de advocaat van de Hagenaar, één van zijn broers en zijn moeder. WASHINGTON (EFE).— In veel Christelijke kerken in de V.S. is zondag van kansel geprotesteerd tegen het be sluit van het Amerikaanse Hoogge rechtshof om de abortus tot op zekere hoogte te legaliseren. De predikanten veroordeelden de abor tus provocatus met kracht en deden een beroep op de gelovigen zich aan te sluiten bij de nationale protestcampagne. Kardinaal O’Boyle, r.k. aartsbisschop van Washington trok een vergelijking tussen het jongste besluit van het hoog- gerecthshof en de uitspraak van dit Hof van 1957, waarin gezegd werd dat negers als slaven gekocht en verkocht kunnen worden. Mgr William McDonough die sprak in de kapel van de onbevlekte ontvangenis in Washington, vergeleek het besluit van het Hooggerechtshof met het bevel van koning Herodus alle jon getjes onder de twee te doden. die overvloedig ter beschikking zijn. Een geschiedenisleraar kan op school in en kele lessen duidelijk maken hoe de situ atie in Indochina er na de Japanse capitulatie in 1945 bij stond en wat er vervolgens allemaal is gebeurd. Zonder ook maar het minst gevaar te lopen in politieke valstrikken te geraken kan hij zijn kennis putten uit een schat van literatuur, ook Amerikaanse, waarin de ontwikkeling van het Vietnamese con flict glashelder naair voren komt. Het gaat er dan niet eens om, een oordeel te geven of een oordeel te vormen bij de leerlingen. Het gaat slechts om de fei tenkennis. Het is bijna ondoenlijk in kort bestek een enigszins volledige op somming van de titels der uitgegeven documentatie over Vietnam te geven, zoveel zijn er op de markt gekomen. Onverdachte geschiedschrijving in het en het Ameri- (Van onze correspondent) DEN HAAG - ENSPIJK. Na een gewapend beleg van een kwartier door de politie hebben de twee jongemannen, die maandagmorgen een postagentschap in Den Bosch overvielen en daarna in Deil (Gld.) een boe rengezin gijzelden, zich gisteravond in Den Haag overgegeven. Gisteravond waren zij om half zeven in een Mercedes van de Haagse politie in Den Haag aangekomen, waar zy, volgens afspraak, onmiddellyk naar het ouderlijk huis van een van de verdachten aan de Lange Beesten markt werden gebracht. Nadat de crediteuren in het Poulsen- Proces over de theepot waren begonnen en hadden gesteld, dat het ding wel 4000 gulden waard was geweest, begonnen voor Crosland de moeilijkheden. Zijn eerste reactie was dat hij „zich niets van een theepot herinnerde” zonder overi gens daarmee de ontvangst voor honderd percent te willen ontkennen. „Ik moet mijn geheugen alleen opfrissen”, aldus Crosland. Nadat de overvallers in Den Haag waren aangekomen, sloot de politie de Lanse Beestenmarkt, waaraan het pand staat waarin het tweetal verbleef, geheel af. Op de foto een broertje van een van de overvallers bij de afzetting. Blijkens een latere verklaring had Crosland zjjn geheuge inderdaad opge- frist. En hij liet nu weten: „Ik geer geen rooie cent om die pot en ik zal het ding terugsturen”. personeel, verdeeld zou worden op een manier die een duidelijke discriminatie van ie onderwijzers betekende. 1“ heel het land begon een felle protestbeweging en eind vorige week schatte men het aantal stakende leraren op 50.000 ofwel de helft van de docenten aan de staats scholen. De ministerraad die vrijdag bijeen kwam zocht een uitweg. Zonder cijfers te noemen, besloot hij de minister van Onderwijs toe te staan om „overschotten van de begroting van 1972” te gebruiken om de „aansporingspremies” voor de on derwijzers te verhogen. Het ministerie van Onderwijs zou „binnen vijftien da gen” de nieuwe premiebedragen bekend maken. Het leek eerder dat men pro beerde tijd te winnen om de onderwij zers weer 'n het gareel te krijgen. Toen besloten were de stakin'* voort te zetten, bleek plotseling dat het de regering toch wel mogelijk was om voor de gevraagde 15 dagen klaar te komen met de berekening van de „overschot ten”. en mevrouw George Brown” een reis naar Mallorca door de gulle architect was aangeboden. Engels, het Frans, het Duits Nederlands is volop aanwezig, kaanse, Engelse, Franse, Duitse en Ne derlandse historici en journalisten heb ben zich met de ontwikkeling van het conflict beziggehouden. Joseph Buttin- ger, Philippe Devillers, Theodore Draper, Bernard Fall, Julius Stone, A. B. Cole, H. Kelsen, V. Bator, Sir Anthony Eden, G. Hammerbacher, J. Lacouture, B. V. A. Röling, Arthur Schlesinger, Irving Wallace, zij allen hebben uitputtende omschrijvingen en analyses gegeven in eerlijke pogingen om de feiten aan de wereld bekend te maken en al die boeken en geschriften zijn overal ter wereld verkrijgbaar. Alleen al een boek als „De Bittere Erfenis” van Schlesinger, president Kennedy’s biograaf, geeft vol ledige feitelijke informatie tot 1966, vol doende om op de hoogte te komen van de werkelijke toedracht dezer politiek- militaire tragedie, van de wijze waarop de V.S. in deze afschuwelijke heksenke tel terechtkwamen en van de wanhopige kronkelingen die de opeenvolgende Amerikaanse regeringen maakten, om zich eruit te bevrijden, terwijl zij er steeds dieper in wegzakten. Men moet eenvoudig de feiten kennen om zich te pantseren tegen de volkomen verkeerde indrukken die de politieke indoctrinatie van verschillende kanten probeert te wekken, en die nu nog levensgroot het oordeel van velen bepalen. Het ergste van alles is wel, dat onze jeugd grotendeels onkundig is gebleven van wat zich in Indochina afspeelde tot het moment waarop een culminatie van misdadige praktijken zo’n enorme schok veroorzaakte, dat iedereen plotseling wel móest schrikken. Anderhalf uur later omsingelden tien met karabijnen gewapende agenten het huis. Op het dak waren inmiddels vier rechercheurs geklommen. Nadat een aantal malen het bevel was gegeven het huis te verlaten en nadat vier traangas granaten waren gegooid, gaf het duo zich over. Na grondig te zijn gefouil leerd, werden zij naar het hoofdbureau van politie vervoerd. De recherche had in de middaguren het huis aan de Lange Beestenmarkt op wapens doorzocht en een alarmpistool gevonden. Toen om half zes duidelijk werd, dat de twee van Deil naar Den Haag zouden gaan, betrokken acht poli tiemannen de wacht in het huis. Zij zouden er volgens de afspraak wachten tot middernacht om het tweetal in de familiekring de avond te laten doorbren gen. De komst van de twee verliep echter heel anders dan de politie zich had voorgesteld. De Hagenaar kwam de ka mer binnen met een 35 centimeter lang vleesmes, zijn broer had ook een mes gegrepen en de Bosschenaar stormde met twee tafelmessen op een hoofdin specteur af. „Als wij het tweetal toen hadden aangehouden, zou het op een bloedbad zijn uitgelopen. Wij zijn daarom uit het (Va*i onze Redacteur in Londen) LONDEN. Het proces rond het faillissement van de bouwer-architect John Poulsen, dat vorig jaar de val van de toenmalige minister voor bin nenlandse zaken, Reginald Maudling, teweeg bracht, dreigt nieuwe slacht offers te maken. Nu zijn de vroegere Labour-minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, en de minister voor Opvoeding in hetzelfde Labour-kabinet, An thony Crosland, door de crediteuren van de bankroete aannemer als ont vangers van rijke geschenken uit handen van Poulsen afgeschilderd. In feite blijkt het ditmaal niet meer te zijn dan een storm in een glas water, of in het geval van Anthonie Crosland: een storm in een zilveren theepot. I r'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3