Raad voor kunst negatief over Wim Burkunk Subsidie geadviseerd voor acht kleine toneelgroepen Afscheid Kurhaus Daisy Dynamite: „Ik ben in grote TV-show mannelijk type een Giulini hield pleidooi voor Russen als sjablone Netto griepje achter de rag? „King Lear” SOOS AGENDA TOP DE POP POP DERTIEN i Blues Boogie Festival Reindert Zwolsman zingt mee Canadees theater DaritamonlOMO Van Gogh-expositie ,de Uilenboom „De Stoeterij” DONDERDAG Werktheater Daisy lacht vriendelijk; zich be wust van de belangrijkheid van het ogenblik. Haar (zijn) eerste plaatje de single „Botch-a- me” moet gepusht worden. Zorg voor extra- weerstand. Neem Davitamon 10. T Bevat precies de 10 vitamines die u juist nu zo broodnodig hebt. Dagelijks zo’n pilletje en u komt zonder mankeren dit grillige seizoen door. Het meest gebruikt (Van onze RTV-redactie) DEN HAAG Charles Azna vour, Juliette Greco, de Edwin Hawkins Singers, de Poppys, Gert en Hermien, Willy Alberti. Een losse greep uit het grotendeels door de stal van Barclay aangeboden „pakket” internationaal en natio naal befaamde artiesten, die vrij dag 23 februari in een tv-program- ma „adieu” gaan zeggen tegen het op slopershanden wachtende Sche- veningse Kurhaus. Het zal het laat ste grote feest binnen de muren van het door Zwolsman afgestoten pand aan het Gevers Deynóótplein zijn. De show kost een half miljoen. Auberge van ouds ADVERTENTIE iedere 1 zon- Hoe is het zo gekomen Daisy? 4, Daisy in volle glorie. Hoe zie je er overdag uit? Rhoda Scott, een der gasten in de tv- show „Kurhaus Adieu". J. H. MOOLENIJZER J. HEYER. I l Het Werktheater heeft inmiddels een eigen vorm gevonden en is gegroeid naar een nieuw en uniek professionalisme, al dus het advies. Voorgesteld wordt de groep nu, na het derde experimentele jaar, als gezelschap te subsidiëren en de gevraagde 500.000 beschikbaar te stel len. De afdeling vindt voorts, dat voor The Family (van Lodewijk de Boer) en voor Leonard Frank c.s. een subsidieregeling op zjjn plaats is als voor plaatselijke en regionale gezelschappen geldt. In dit ge val dient ook de gemeente mee te subsi diëren. De Raad voor de kunst beveelt ten sterkste coördinatie aan van administra tieve werkzaamheden voor zoveel moge lijk van de groepen. Deze functie zou bijvoorbeeld stichting Theaterunie kun nen worden toegekend, aldus het advies aan de minister. Op de parties werd ze (hij) geïntro duceerd door Red Bullet-man Bur- dorf die ook het idee kreeg voor de deze week uitgekomen single. „Een te gekke plaat, gewoon klasse”, weet hij ons dan ook te vertellen, een mening In de Casimirhal, Tulpenburg 1 in Amstelveen wordt zaterdagavond 10 februari een groot bluesfestijn gehou den onder de naam „American Blues Legends ’73”. AMSTERDAM. Na een afwezigheid van bijna tien jaar stond gisteravond de beroemde Italiaanse dirigent Carlo Ma ria Giulini weer voor het Concertgebouw orkest. Ongewild heeft hij een aandeel in het Russische festival, dat deze week bij toeval in Amsterdam plaats vindt. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest geeft twee concerten onder leiding van Gennady Rozdjestwensky, Giulini diri geert twee avonden Russische muziek en zaterdag op de VARA-matinee kunt u het Leningrad Philharmonisch Orkest horen o.l.v. Joeri Temirkanov. In één week drie symfonieën van Tsjaikovsky de Zesde, de Tweede en de Vierde zonder dat er een festival-comité aan te pas kwam. Giulini heeft het minst aantrekkelijke, maar misschien wel het meest diepgaan de programma gekozen de Veertien de Symfonie van Sjostakovits en de Tweede Symfonie van Tsjaikovsky. Het De afdeling toneel heeft haar positieve instelling tegenover Mickery al vele ma len duidelijk laten blijken. Zij beveelt minister Engels met klem aan de inge diende begroting met een tekort van 425.000 volledig te honoreren. Het afwijzend advies voor toneelwerk- groep Wim Burkunk signaleert dat het beoogde onderzoek te veelomvattend is om door één enkele groep te worden uitgevoerd, dat getwijfeld wordt aan de capaciteiten om zelfs maar een deel van het onderzoek naar behoren uit te voe ren, dat de taakstelling niet correspon deert met de toelichting en dat de subsi- die-aanvraag is gebaseerd op wensen van het huidige gezelschap, dat door een ander zal worden vervangen. Sater is nog onderweg en is toe aan uitkristallisering van de individuele uitgangspunten van de medewerkers tot een algemeen uitgangspunt. Sater ver dient nog een derde experimenteel jaar te worden toegestaan waarvoor een sub sidie van 350.000 wordt voorgesteld. Groep De Appel zal in het kader van voortzetting van het lopende eerste seizoen reeds kunnen rekenen op voort zetting van subsidie. De begroting ver toont een ongedekt tekort van 528.000. De afdeling toneel van de raad heeft zich afgevraagd of de voortzetting recht vaardigt, dat de groep wordt uitgebreid. Wordt er niet bezuinigd, dan schat de afdeling de financiële consequenties op een subsidie van een half miljoen gul den. 1. Block Buster The Sweet; 2. Donna 10 CC; 3. Crazy Horses The Osmonds; 4. Long haired lover from Liverpool Little Jimmy Osmond; 5. Clap your hands and stamp your feet Bonnie St. Claire en Unit Gloria; 6. Ben Michael Jackson; 7. Papa was a rollin’ stone Temptations; 8. Love Story Nino Temple April Stevens; 9. Me and mrs. Jones Billy Paul; 10. Go like Elijah Chi Coltrane; 11. Hi Hi Hi Wings; 12. You’re so vain Carly Simon; 13. Elected Alice Cooper. „Dat is een erg gevaarlijk verhaal, hoor, daar heb ik niet zo’n behoefte aan om dat te vertellen. Ik had geld nodig, hou het daar maar op. Ik ben begonnen als dikke negerin. Dat was een geweldig succes destijds. Dat is nu elf jaar geleden. Maar ik ben al vrij gauw overgestapt op dit. Noem het maar een Amerikaans type, een beetje sexy en hard.” Daisy mag zich verheugen in een redelijk succesvol vrouwelijk leven. Ze (hij) trad op in Amsterdam (Ma dame Arthur, Bonaparte), Parijs (Al cazar), Londen en Berlijn en schnab belt de laatste twee jaar veel op grote parties en in nachtclubs. Vanaf half acht treden onder ande ren op: Boogie Woogie Red., Whispe ring Smith Lightnin’ Slim, Snooky Prior, Washboard Willie, Homesick James en Juke Boy Bonner. Toe gangskaarten a tien gulden zijn te bestellen bij M. A. v. Olderen, Preto- riusstraat 96. Amsterdam-Oost (020- 924152). grote aantal lege stoelen in de zaal wees er wel op dat zijn keuze niet bepaald overeenkomt met die van het abonne- mentspubliek. De Veertiende Symfonie van Sjostako vits (1969). die door de kenners als zijn meest geavanceerde wordt beschouwd, is naar vorm en bezetting sterk afwijkend van het gewone patroon en zou beter aangekondigd kunnen worden met de titel: Elf liederen voor sopraan, bas en klein orkest. Sjostakovits heeft voor dit werk elf gedichten van vier verschillen de auteurs gekozen namelijk van Fede rico Garcia Lorca, Guillaume Apollinai re, Wilhelm Kuchelbecker en Rainer Maria Rilke. De gedichten hebben voor het merendeel betrekking op de dood en ze zijn in de Russische vertaling getoon zet. Sjostakovits wordt vaak uitgemaakt voor een veelschrijver en omdat hij daarbij vasthoudt aan de tonaliteit geldt hij ook nog voor reactionair. In dit werk echter blijkt duidelijk dat die wij niet onmiddellijk kunnen de len. „Botch-a-me” is een aardig plaatje maar wordt pas echt interes sant als het geluid omlijst wordt met de zwoele gebaren van Daisy zelf, zoals dinsdagavond in de Pomme voor een hard klappend en veel jui chend publiek. Daisy vindt het allemaal prachtig. „Het is een plaat waar ik voor hon derd percent achter sta. De mensen krijgen eindelijk weer eens een beetje show. Nogmaals, ik ben een show mens, een soort veredelde Snip Snap, geen travestiet in hart en nie ren”. Wat niet wegneemt dat ze (hij) zich in diep uitgesneden jurk met veel glitterwerk, pruik, make-up en 10 een timer hoge pumps haanlekker voelt. De afdeling toneel van de Raad voor de kunst lijkt het gewenst, dat het Instituut voor onderzoek van het Neder lands theater zijn schuchterheid wat laat varen door zich meer aan derden te presenteren. Geadviseerd wordt een sub sidie voor het instituut van een kwart miljoen gulden. Het oordeel over DAT luidt: 100.000 reserveren voor twee produkties. De lei ding van het gezelschap dient de gele genheid te krijgen vakkundigheid in het opsporen, aandragen en verwerken van materiaal te koppelen aan de professio nele vakkundigheid van anderen op het gebied van de vormgeving. Voor het ministerie zijn de financiële gevolgen geschat op een subsidie van 300.000 voor The Family en op een subsidie van 200.000 voor Leonard Frank c.s. hij wel degelijk vooruitstrevend is en dat hij genoeg heeft aan zijn eigen inzichten en inspiratie. Hij gaat uit van een thema, dat grote verwantschap ver toont met de twaalftoonstechniek en dat de grondslag vormt voor de gehele com positie (dit verklaart voor een deel de naam symfonie). Het hoogtepunt is het vijfde deel, waarin de sopraan alleen begeleid door het slagwerk, een navrant gedicht van Apollinaire zingt, dat begint met de regels: „Vanavond moet hij ster ven de vuile loopgraafdood, mijn kame raad soldaat.” De Poolse sopraan Stefania Woytovicz en de Bulgaarse bas Raffaele Arié zijn zeer gerenommeerde zangers. Hun prachtige stemmen en hun expressieve voordracht heeft op de aanwezigen een diepe indruk gemaakt. Ik kan niet nala ten in deze hulde ook de slagwerkers te betrekken, die de zangers ondersteunden met een maximum aan acuratesse en technische beheersing. DEN HAAG De Raad voor de Kunst heeft minister Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk geadviseerd over de landelijke toneelgezelschappen en toneelmanifestaties en de begro tingen die werden ingediend voor het komende speelseizoen. Daaruit blijkt, dat naar het oordeel van de raad toneelwerkgroep Wim Bur kunk geen subsidie dient te worden verleend. Gunstige adviezen wer den uitgebracht voor het Instituut voor onderzoek van het Nederlands theater, DAT (Dokumentair Ak- tueel Theater), het Werktheater, toneelgroep Sater, De Appel, The Family, Leonard Frank c.s. en stich ting Mickery Workshop. ZANDVOORT, dinsdagavond. Honderd razendsnelle platen dames en -heren hebben zich on der leiding van de allersnelste Jean-Pierre Burdorf, publici- teitsman van Red Bullet in de mini-nachtclub „Pomme” ge perst en drinken daar één en meer drankjes. Beneden in de kelder mag het selecte groepje persmensen plaats nemen tegen over Daisy Dynamite, een 1.90 m lange, 42-jarige, Amsterdamse heer (overdag) en ’s avonds een redelijk goed gelukte vrouw. Freddy Breek (van zijn single „Überall auf der Welt” zijn er 100.000 verkocht) feliciteert Daisy op aan gepaste wijze met haar (zijn) single. De Tweede Symfonie van Tsjaikovsky die in 1879 werd voltooid is een beetje in het vergeetboek geraakt de Vierde, de Vijfde en de Zesde kunnen wjj lang zamerhand wel dromen. Giulini heeft er een vurig pleidooi voor gehouden, maar hij heeft mij niet kunnen overtuigen van de noodzaak om dit werk op het programma te plaatsen. De Bruidsmars (tweede deel), uit de door de componist vernietigde opera „Undine”, is een zwierig stukje werk en ook het Scherzo is een geestig onderdeel ook het Scherzo is eengeestig onderdeel. Het laatste deel is echter zo onsamen hangend en bombastisch, dat de goede hoedanigheden ervan grondig bedorven worden. Aan het Concertgebouworkest heeft het niet gelegen en ook niet aan Carlo Maria Giulini Tsjaikowsky was in dit uitzonderlijke geval „de zwakke broeder”. res, uit.” ’t Plein, avond open Vrijdag, zaterdag 's middags open. El Tora, EVNH-gebouw, Engeland- laan, vrijdag en zondagmiddag: disco. UTRECHT. Het Stratford National Theatre uit Canada speelde gisteren in de Utrechtse schouwburg „King Lear” van Shakespeare tijdens een overstapje in ons land voor een tournee in Polen en Rusland. De opvoering was bij het publiek een groot succes, vermoedelijk omdat hij precies beantwoordde aan wat velen zich voorstellen als ze de woorden tragedie en Shakespeare horen. Heren met prachtige baritons, die brullen en tieren, hun handen ten hemel heffen als ze vertwijfeld zijn (ook als het regent en onweert), dan weer links en dan weer rechts naar het balkon opblikken als ze de góden aanroepen. Elegante dames in lange sleepgewaden die sierlijk hun arm strekken, de kin heffen, de mondhoeken laten zakken en ontzettend vals uit de ogen kijken als ze iets wreeds uit te drukken hebben. De dwazen uit het stuk, die een scheve schouder trekken, gekke loopjes maken en met een kopstem spreken, zodra er iets tragikomisch gesproken moet wor den. Kortom, staaltjes van een toneel- speelkunst, die geen gebruik maakt van de persoonlijke verbeelding van de to neelspelers en niets aan de verbeelding van de toeschouwer overlaat. De toneelspelerij in ons land verkeert In onzekerheid, er is meer onmacht dan kunde. Maar duidelijk is dat alom se rieus geprobeerd wordt, te ontkomen aan de sjablones waarin deze Canadese groep zichzelf en zijn publiek nog steeds dwingt. Misschien is het niet sportief om dit te zeggen naar aanleiding van een Shakespeare. In ons land worden zijn tragedies weinig gespeld. Alleen Hans Croiset waagt zich er aan (binnenkort regissert hij zelf Koning Lear bij het Amster dams Toneel). Maar ik verwacht dat hij er toch meer mee zal doen dan David William, wiens regie alleen middelbare scholieren tot voordeel zal strekken. Het verhaal was goed te volgen, zodat op het eindexamen Engels niet moeilijk zal zijn de inhoud na te vertellen. Maar wat erachter het verhaal schuilt, daarover bleek uit de opvoering geen duidelijke gedachte, laat staan een voor onze tijd relevant standpunt. men (zelden waren zoveel uiteenlopen de artiesten in één programma bijeen) en financieel mogelijk is gemaakt door het gunstige aanbod van de Barclay- maatschappij. Als er geen samenwerking met grammofoon platenmaatschappijen was geweest, dan hadden KRO en BRT deze uitzending door de sterk verhoogde belastingen per 1 januari jl. onmogelijk zelf kunnen bekostigen, zo werd gezegd. Geschat wordt dat rond zeventig procent van de totaalkosten voor rekening van Barclay en de Nederlandse „zuster maatschappij CNR komen. Hoewel er geen Belgische artiesten aan Kurhaus Adieu meewerken, heeft de BRT van het begin af aan belangstelling voor de internationale show getoond. Het Kurhaus is ook in België dermate bekend dat het onderwerp van het tv- programma, waarvoor bij de Duitse, Zwitserse, Franstalige Belgische, Franse en Scandinavische omroepen eveneens interesse is, voor de Vlamingen geen enkel probleem vormt. De volledige lijst van artiesten, die aan Kurhaus Adieu meewerken, ziet er als volgt uit: Ferdi Lancee, Max Boulois Charles Aznavour, Juliette Greco, Los Chacos, Gert en Hermien Timmerman, Axis, Polis et les Helléniques, The Win dows, The Edwin Hawkins Singers, Les Poppys, Rhoda Scott, Jürgen Marcus, Michel Delpech, Exuma, Raymond Lefèvre, Peter Maffay, Willy Alberti en André van Duin. Mariposa, hoek Pijnboomstraat- Schoterweg, zaterdag: disco. PEN, Kanaal- str. 257, IJmuiden, zaterdag: Alquin; zondagmiddag: de Engelse groep Uni com met country folk. De Huif, Gen. de la Reijstraat 4, dinsdag en zaterdagmiddag: soos. De Weijman, Hoofdstraat, Sant poort, vr„ zat. en zo: disco. T..IOJL.I, Noordschalkwijkerweg 93, zaterdag: Have Mercy. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: The Midigetown Jazzband; zaterdag: stichting Cat Jazz Haarlem met Art Farmer en het trio Rob Franken. De Pauw, Kromhoutlaan 55, geo pend van 8 tot 11 (14-17 jaar). Riverside, Spaame 91, woensdag, vrijdag en zaterdag: soos. Can-Can, Stoofsteeg 1, avond: bar-dancing-disco. Voom-Voom, Spaamwouderstraat 61, vrijdag, zaterdag en zondag: bar- dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstraat, iedere avond: bar dancing, disco; op donderdag 1 febr.: Jimmy Walker and the Revolution of Man. Disco Dubois, Berlagelaan 45, dagmiddag: discodansen. Balkanplein 4, iedere behalve op maandag, en zondag ook AMSTERDAM De tentoonstelling van de collectie schilderijen van Vincent van Gogh in Straatsburg, die vorige week werd gesloten, heeft 87.000 bezoe kers getrokken. Voor de definitieve be stemming in het nieuwe rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam is de collectie sedert 24 januari tentoongesteld in de stad Bern. De Wereldbibliotheek in Amsterdam bereidt een nieuwe complete uitgave voor van de brieven van Vincent van Gogh. Deze uitgave is voorzien van een aantal bijzondere gegevens omtrent de familie Van Gogh, die in andere uitga ven ontbreken. „Nou, heel gewoon hoor, in een spijkerbroek en een trui. Ik ben een mannelijk type. Vroeger had ik een grote snor. Kijk, ik doe dit omdat ik het leuk vind, maar ik heb helemaal geen behoefte om een vrouw te zijn of me laten opereren of zoiets. Ik heb ook niets met de echte travestie ten te maken. Ik ben artieste, zange- ik geef een show en daarmee Het door Jos van der Valk geprodu ceerde programma is een co-produktie van KRO en het BRT (Vlaamse radio en televisie) en zal de gehele avond in beslag nemen. De show wordt slechts onderbroken door een sterk verkorte uitzending van KRO’s actualiteitenru briek „Brandpunt”, die overigens even eens aandacht aan het lot van het archi tectonisch internationaal beroemde bouwwerk besteedt. De KRO-radio wijdt op die 23ste fe bruari zelfs nog méér uren aan Kurhaus Adieu. In Van twaalf tot twee, gepre senteerd door Hans van Willigenburg, Ted de Braak en Kees Schilperoort, worden Paul van Vliet, Aznavour, André van Duin, Willy Alberti en Reindert Zwolsman, die het zeer oude lied „Chan son de l’adieu” zingt, ontvangen. In het programma Interlokaal beantwoordt de heer Zwolsman vragen van luisteraars. Alle radioprogramma’s zijn live afkom stig vanuit het Kurhaus, dat voor deze gelegenheid en wellicht voor de defi nitief laatste maal een speciale tele fooncentrale laat aanleggen. De KRO maakte woensdag bekend dat de TV-show „vrij uniek” is te noe- Santpoort Gezellig Frans getint eethuis waar specialité’s uit de Provence in open keuken worden bereid. Prachtig koetshuis waar op klas sieke wijze diners - recepties en feesten van uiteenlopende aard verzorgd worden. ADVERTENTIE DOOR FERRY TROMP

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15