Kloof tussen industriebonden en beambtenbonden groter Klachten over bureau dat thuiswerk biedt Reorganisatie omvat 650 Philips-werkers Vaticaan zou in financiële moeilijkheden verkeren Lopende band: verloop of sabotage JIS Agressiviteit hoort bij het onderhandelen bedrijven Éw Veranderingen bij lichtgroep: BANK-CAO: 6% MEER „Weesgegroetjes kunnen kerk niet draaiende houden DONDERDAG (Van onze redactie economie) Schuilnamen 613e Staatsloterij Bakkenist: Mussolini Vlucht 31 januari 1973 Eerste klasse 1 Tikfouten Kunstschatten „Vakbondstientje” B Metaalgesprekken vastgelopen (Van onze correspondent) 99 nummers van 039344* 039344* 037039 037039 troostprijs van ƒ1.000.op nummer: f f t f De werkgevers vinden de werknemers die door het streven van de vakbewe ging er maandelijks nog verder op ach teruit zullen gaan, een te grote groep in de ondernemingen. „Juist deze mensen hebben verantwoordelijke functies in de bedrijven en zij zullen straks de dupe worden van een nivelleringsinkomen. De werkgevers zien daardoor in hun bedrij ven scheve verhoudingen groeien”, aldus ir. Prins. Op dit principiële punt is de kloof tussen Industriebonden en beambtenbon den, die gezamenlijk aan het metaalo- verleg deelnemen, weer groter geworden. Mocht die kloof in uitgangspunten blij ven bestaan, dan sluiten de beambten bonden de mogelijkheid niet uit, dat ze met de werkgevers zelfstandig een CAO zullen afsluiten. 090590 028708 036949 086049 025264* 039704* 079015 4 73 68 345 576 743 592 1443 Ir. A. Prins FME: Geen inkomenspoli tiek in CAO-onderhandelingen. een het Gemakkelijk of niet, er is nooit iets aangetoond en het Vaticaan heeft ook nimmer een balans gepubliceerd. op: op: op: OP: op: op: op: op: en een van elk van de andere serie». Let wel: op een met een gemerkt nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen. De Industriebonden stelden de werk gevers voor per 1 januari 1973 iedereen 25 gulden per maand te betalen plus 1 percent, de prijscompensatie te stellen op maximaal 250 per jaar per percent en tevens het door de werkgevers aan geboden minimum van 11.70 te verho gen. Daarnaast nemen de vakbonden geen Van een fabriek in de Amerikaanse stad Detroit is bekend dat afgeleverde auto’s mankementen vertoonden, en dat sabotage werd gepleegd aan de machines in de fabriek. Uit een on derzoek van de bedrijfsleiding bleek dat de sabotage niet uit politieke motieven of in het kader van vak- de grote werkloosheid, vooral onder de negers, nog voldoende aanbod van arbeidskrachten, maar hier is het verloop groot. Vakbondsleider Danoel Benedict, vice-secretaris-generaal van de internationale federatie van me taalarbeiders, zegt in het blad „Inter- social”, dat dit soort problemen be handelt: „Ik heb tot mijn verbazing vernomen dat Chrysler alleen al in 1971 44.000 nieuwe arbeiders in dienst moest nemen om een werknemersbe stand van 100.000 te handhaven.” Het is ongebruikelijk dat thuiswerkers moeten betalen voor zij worden aange nomen, reden waarom de politie in Am sterdam poolshoogte is gaan nemen bij de directeur van het bedrijf. „Wij kun nen niets beginnen tegen de man, die voor ons geen onbekende is”, aldus een woordvoerder van de Amsterdamse re cherchedienst. „Hij heeft inderdaad één of twee thuiswerkers, maar meer niet. Wie die 20 gulden opstuurt, loopt het gevaar er niets voor terug te krijgen.” De bouwkosten van de nieuwe audiën tiehal in het Vaticaan 35 miljoen gulden en de maandelijks terugke rende uitgaven voor het onderhoud en de exploitatie van deze hal zijn eveneens zwaar tegengevallen. Vredestein-acties. Van de 138 beambten en leidinggevende personeelsleden van de Vredestein-vestiging in Enschede hebben zich er 131 woensdagavond op een bijeenkomst in deze plaats uitge sproken voor acties met inbegrip van staking als de directie vast houdt aan haar huidige salarisvoor stellen, die nadelig zijn voor deze medewerkers. Dit heeft een bestuur der van de Industriebond NVV na afloop van de vergadering meegedeeld. Vredestein bijna 6000 werknemers in diverse plaatsen in het land is volledig in handen van het Ameri kaanse Goodrich-concern. Na een eer ste bespreking tussen vakbondsverte- genwoordigers en de Vredestein-direc- tie begin januari is geen overeenstem ming bereikt. Na raadpleging van de leden besloten de vakbonden vast te houden aan hun eisen. Nu nieuw overleg ook tot niets leidde, is de leden gevraagd hun stem uit te bren gen over acties. En dan is er nog de zware financiële last die de pauselijke filantropie met zich mee brengt. „Wij geven met één hand wat wij met de andere krijgen”, zo heeft paus Pius de elfde eens gezegd. Dit geldt ook nu nog, zo zegt men in Vaticaanstad. Men wijst in dit verband Toen het Vaticaan in 1929 een concor daat met de regering-Mussolini sloot, kreeg het een eigen stuk grond met gebouwen in het hart van Rome plus 140 miljoen gulden in contanten en een nog groter bedrag in Italiaanse staatspa pieren. Het betrof hier een compensatie voor het verlies van de pauselijke gebie den in de eeuw daarvoor. Het geld en de effecten vormden de grondslag voor de latere beleggingen van het Vaticaan in aandelen en onroerende goederen. In de afgelopen jaren heeft het Vaticaan een deel van zijn eigen dommen verkocht om speciale projecten te kunnen financieren. Het fonds voor hulp aan Latijns Amerika, groot 1 mil joen dollar, kon worden gevormd door de verkoop van de apostolische nuntia tuur in Parijs. Een project voor de bouw van huizen met een lage huur in Rome wordt gefinancierd met de opbrengst van de verkoop van pauselijke eigen dommen in deze stad en nog kortgeleden verkochten de autoriteiten ten Vaticane aandelen en onroerende goederen om de ruim duizend burgers die bij het Vati caan in dienst zijn, een loonsverhoging van tien percent te kunnen geven. op de hulp aan de Palestijnse vluchte lingen, Bangladesj, Biafra en rampgebie den zoals Nicaragua. Paus Paulus verklaarde nog niet zolang geleden, dat het heel gemakkelijk is aan te tonen dat de fabelachtige rijkdom waarover de kerk volgens sommigen be schikt, vaak niet toereikend is „om in de bescheiden behoeften van het dagelijkse leven te voorzien.” UTRECHT. Drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO), vindt dat een beperkt aantal personen binnen de vakbeweging de indruk wekt, dat de vakbeweging agressiever wordt en min der bereid is tot een gesprek. „Maar de meeste bestuurders zijn echt bereid tot een constructief gesprek”, aldus drs. Bakkenist in een vraaggesprek met „In- dustrie-Revu”, het orgaan van de Indus triebond NKV. Prijzen van 1 f Een extra prijs van 50.000.is gevallen m de serie S op het nummer: EINDHOVEN. N.V. Philips is van plan bepaalde grondstoffenactiviteiten in de hoodindustriegroep licht te reorgani seren. Er zijn 650 mensen bij betrokken. Voor 60 is de toekomst onzeker. Nadat de betrokken personeelsvertegenwoordi gingen en de vakbonden al eerder op de hoogte waren gesteld van dit plan is hen woensdag een uitgewerkt plan voorge legd. Aan de ondernemingsraden wordt gevraagd advies uit te brengen over die plannen, terwijl intussen ook het be trokken personeel is geïnformeerd. briefhoofd I. C. R. S. Internationaal Couvert Roulatie Systeem wordt nog gezegd: „In antwoord op uw solicitatie bij het I. C. R. S. voor het typen van adreslijsten in drievoud, alsmede voor het inpakken van bijbehorende reclames voor dit werk thans voldoende mensen heb. Ik had hiervoor slechts 10 personen nodig. Het enige werk dat momenteel nog voorhanden is betrefd het werk van de uitgeverij (nevenbedrijf) Interrecla- me distributors”. mingsraden is ontvangen zal verder met deze personeelsvertegenwoordigingen en met de vakbonden over de sociale aspec ten worden gesproken voordat een defi nitieve beslissing wordt genomen. De afdeling Gelderland van de indus triebonden van NVV en NKV heeft woensdagavond haar verontwaardiging uitgesproken over de manier waarop Philips de toekomst van de ongeveer 60 werknemers van de Verenigde Draadfa- briek in Nijmegen onzeker maakt. De Verenigde Draadfabriek behoort tot de bedrijven in Maarheeze, Eindhoven, Gel- drop en Nijmegen van de hoofdindus- triegroep-licht van Philips, waarvan een aantal activiteiten volgens de plannen van de bedrijfsleiding naar het Belgische Turnhout zal worden overgeplaatst. Van een bedrijf als Philips, dat pre tendeert zoveel sociaals in zijn beleid te doen een nauwelijks te verteren zaak, aldus het commentaar van de Gelderse vakbondsbestuurders. niets doen ter verbetering van de arbeidsomstandigheden. Werkplaatsen waar iedereen zich verantwoordelijk voelt zijn bijna even produktief als de gebruikelijke werkplaatsen, en bovendien leveren ze betere kwaliteit. Er gaat minder materiaal verloren en er is weinig verloop. Men hoeft niet iedere week nieuwe mensen in te werken, aldus Benedict. IA sommige bedrijven, zoals bij Volvo, Renault en in mindere mate bij Fiat, zijn experimenten aan de gang om een oplossing te vinden voor deze geestdodende werkwijze. Vroeg of laat zal het in andere bedrijven oök wel tot hervormingen van de werkomstandigheden aan de lopende band komen, niet alleen uit sociale maar ook uit commerciële overwe gingen. De werkgevers stellen zich op het standpunt, dat de 3,5 percent inkomens verbetering in het centraal akkoord i s gebracht met als achtergrond, dat er door het nastreven van een zekere mati ging, voor niemand een verslechtering van de inkomenspositie mag ontstaan, vooral toen bekend werd, dat de premies voor de sociale verzekeringen en de belastingen een aanslag op het besteed bare inkomen zouden gaan doen. DEN HAAG. Het overleg voor de metaal-CAO is wee"r vastgelopen. De vakbonden zijn met nieuwe voorstellen gekomen, waarvan de voor naamste is een plafond in de prijscompensatie ten behoeve van de laagst betaalden. De werkgevers hebben dit punt afgewezen, omdat „nivellering van het inkomen niet via CAO-onderhandelingen moet geschieden”. Werk geversvoorzitter ir. A. Prins zei na de schorsing van het overleg met een week om de werkgevers de gelegenheid te geven de achterban in te lichten, dat de vakbeweging de machtspositie niet moet gaan gebruiken om via CAO’s te streven naar inkomensverdeling. genoegen met het aanbod het zogenoem de vakbondstientje van f 15 te brengen op 18. De bonden eisen een optrekking tot 25 gulden. De beambten'jonden in de metaal, de Unie BHLP en de Nederlandse Bond van Technici achten het onmogelijk op de zelfde uitgangspunten van de Industrie bonden te gaan zitten. Zij stelden voor per 1 januari een salaris uit te betalen van 2,5 percent met een vloer van 0,3 percent van de totale loonsom, wat neerkomt op een bedrag tussen 37,50 en f 40 per maand. Daarnaast willen de beambtenbonden een maximum in deze bijsturing, maar niet de ƒ250 van de Industriebonden, doch 300 per percent per jaar. bondsacties werd bedreven. Het ging zuiver om daden van „persoonlijke opstandigheid”. Een veel algemenere reactie is de vlucht van de lopende band. Bij de Zweedse Volvo-fabrieken werkte men tot dusver veel met Finnen, bij ge brek aan aanbod van Zweedse ar beidskrachten. Maar de Finnen klagen over „discriminatie” door de Zweden en nu is de werving vooral gericht op Turken. In West-Duitsland en Frankrijk staan aan de lopende banden in de autofabrieken veel Arabieren, Afrika nen, Joegoslaven, Turken, Portugezen en Spanjaarden. Fiat, in Noord-Xtalië, kan nog voldoende putten uit het reservoir van handarbeiders in Zuid- Italië en Sicilië. In de Verenigde Staten is vanwege „De agressievere personen veroorzaken eigenlijk meer een strijd binnen de vak beweging. En men, moet dit binnen de vakbeweging zelf tot een oplossing bren gen. Die agressiviteit is eigenlijk een stuk onderhandelingstactiek. Men dreigt dan zonder een stok of wel met een stok, maar zal wel niet toeslaan. Er zijn mensen die vinden dat het erbij hoort. Er is een aantal mensen, die binnen de vakbeweging naar de top streven. Zo’n carrièredrift mag je eigenlijk niét afkeu ren. Men gebruikt daar soms harde mid delen voor”, aldus drs. Bakkenist. Natuurlijk is het Vaticaan fabelachtig rijk aan kunstschatten. De Britse kardi naal Heenan heeft het voorstel gedaan een deel van deze schatten te verkopen. Verscheidene kerkelijke functionarissen zijn hier tegen omdat de waarde van de kunstwerken nauwelijks te schatten is. In dit verband wijzen zij op de pas gerestaureerde Piëta van Michelangelo. Paus Paulus zelf heeft verklaard dat de kerk niet alleen arm moet zijn, maar dat de mensen ook moeten zien dat ze arm is. Maar er is ook een bisschop geweest die gezegd heeft: „Men kan de kerk niet draaiende houden met weesge groetjes.” en een troostprijs van 1.000.op nummer: van elk van de andere series. De Groot Brits. Hero de Groot N.V. in Bodegraven (hout- en metaalbewer king) zal binnenkort geheel opgaan in de Engelse onderneming Dartmouth investments ltd, Bilston (Birmingham). Hiertoe zal Dartmouth een bod in contanten uitbrengen op het gehele geplaatste aandelenkapitaal van Hero de Groot (nominaal 354.900) van 140 pet., zo delen de partners mee. De laatste gedane koers van Hero de Groot op de incourante markt lag rond de 85 pet. Op hét ogenblik geldt voor de aandelen een adviesprijs van 100 pet. bieden. Gezien de gang van zaken over 1972 mag niet worden verwacht dat Hero de Groot een dividend kan voorstellen. Voor het laatst werd over 1970 zeven pet. betaald. De vakorganisaties, on dernemingsraad en de fusiecommissie van de SER zijn van de besprekingen op de hoogte gesteld. Bij Hero de Groot werken 44 mensen, die allen in dienst kunnen blijven. VATICAANSTAD. (UPI) Het Vati caan heeft financiële moeilijkheden. De buitenlandse beleggingen brengen niet op wat men er van verwacht heeft en de kerkelijke autoriteiten zullen wellicht al op korte termijn het kapitaal van het Vaticaan moeten aanspreken om „de da gelijkse kosten” te kunnen betalen. Een paar jaar geleden werd het besluit geno men om de aandelen in Italiaanse maat schappijen en de Italiaanse staatsobliga ties te verkopen en het geld te beleggen in buitenlandse effecten. Men verwacht te dat die meer zouden opbrengen, maar deze verwachting is niet uitgekomen. Daarbij komt, zo zegt men in Rome, dat de rooms-katholieken in de wereld speciaal de Amerikanen minder geld aan het Vaticaan afstaan dan vroege:;. Vele bisschoppen geven er de voorkeur aan de aan de kerkelijke Instanties verstrek te bijdragen te gebruikèn ter verlichting van de armoede in hun diocesen. Ook de jaarlijkse gaven van de katholieken voor de bestrijding van de onkosten van het Vaticaan, die als de „Sint-Pieterspen- ning” bekendstaan, verminderen de laat ste jaren sterk. De kosten vliegen om hoog. Weliswaar is veel van de pracht en praal van het pauselijke hof afge- DEN HAAG. Werkgevers en werk nemers in het bankbedrijf hebben over eenstemming bereikt over de CAO-1973. De overeenstemming houdt in een ver- hogong van de salarissen per 1 januari met 6,1 pet., waarin begrepen 3,2 pet. indexering als uitvloeiael van het con tract 1972. De vakantietoeslag komt van 7 pet. op 7‘/t pet. Het stelsel van na-indexering op basis van de prijsontwikkeling blijft in 1973 gehandhaafd. Bij de juli-indexering wordt een aftrek toegepast van 0,75 pet. Naast andere wijzigingen in de secun daire arbeidsvoorwaarden is de basisva kantie verhoogd tot 20 dagen. Dit bete kent voor werknemers in enkele leef tijdsgroepen een verbetering met een dag. De werknemers van 60 jaar en ouder krijgen 2 dagen extra vakantie. Het totaal aantal vakantiedagen kan maximaal 26 per jaar bedragen. Voor oudere werknemers in de laagste func tiegroep is een zekere salarisgarantie overeengekomen. De jaarlijkse aanpas sing van ingegane oensioenen wordt ver hoogd tot maximaal 5 pet AMSTERDAM. Bij de Amsterdam se politie zijn klachten binnengekomen over Interreclame Distributie Bureau, gevestigd in de hoofdstad. Via dagblad advertenties in vrijwel alle delen van Nederland roept het bureau sollicitanten op voor thuiswerk, dat bestaat uit het postklaar maken van het blad Interkon- takten. Mensen, die op de advertentie reageren, wordt gevraagd samen met een formulier 20 gulden op te sturen. Dit verloop van 44 pet. is aanmer kelijk groter dan in Europa. Bij de Franse Renault-fabrieken bedraagt het verloop bijvoorbeeld 10 pet. Vol gens Benedict is het werkritme bij Fiat zodanig dat iedere 30 seconden een handeling moet worden verricht. Hij verwijt de werkgevers dat ze Konsumenten Kontakt in Den Haag heefr verschillende verzoeken om inlich tingen gekregen, vooral van mensen in het oosten van het land. De juridische medewerkster van de consumentenorga nisatie verbaasde zich in de eerste plaats over de zogenoemde „docier adm. kos ten” van 20 gulden, die de „Geachte Solicitant(e)” volgens een officiële brief vol taal-, stijl- en tikfouten moet beta len. Verwonderlijker is het nog dat de thuiswerker „maandelijks bij het bezor gen 4000 boekjes, 4000 grote enveloppen, 4000 brieven en 4000 porto zegels van 60 ct.” zal ontvangen, althans zo wordt beloofd. „Een borg behoeft niet gestort te worden”, zo heet het. Waarmee de directeur wil zeggen dat er geen borg som behoeft gestort te worden. Per 1000 geposte boekjes kant en klaar zou de gecontractueerde 90 gulden netto ontvangen. Meer dan 4000 per maand krijgt hij overigens niet te ver werken. „Daar ik maar een paar mensen nodig heb voor dit werk kan uiteraard zonder opgaaf aan de belasting worden gewerkt”. Wanneer wij deze opmerking van de directeur goed begrepen hebben, geeft hij de thuiswerker de kans de belastingen te ontduiken. „Ik heb u adres er uit gekozen omdat u het meest gunstig ligt binnen het rayon van die thuiswerkers die met ander thuiswerk bezig zijn zodat het brengen geen bezwaar is”. Zo gaat het verder. Een Amsterdams distributiekan toor, dat de verzending van een Amster dams blad verzorgt, zou dus de voorkeur geven aan thuiswerkers in het oosten van het land omdat zij zo gunstig zou den wonen. In een bijgaand tikwerkje met als Een extra prijs van 50.000.is gevallen in de serie A op het nummer: De prijs van f 5.000.is gevallen op het nummer: 25.000.is gevallen op het nummer: 10.zijn gevallen op nummers eindigende 50.zijn gevallen op nummers eindigende 50.zijn gevallen op nummers eindigende 100.— zijn gevallen op nummers eindigende 100.zijn gevallen op nummers eindigende 200.zijn gevallen op nummers eindigende 400.— zijn gevallen op nummers eindigende 1.000.zijn gevallen op nummers eindigende Een prijs van 2.000.is gevallen op het nummer: 2.000.is gevallen op het nummer: 2.000.is gevallen op het nummer: 2.000.is gevallen op het nummer: 2.000.is gevallen op het nummer: Intertel, De Vries, Euroclub, Scholten, Schluter, Eurosound, Witter, Pietersen, Uitzendbureau Inter Agency en Bar Dancing De Schelp. De juridische medewerkster van Kon sumenten Kontakt, die telefonisch in lichtingen probeerde in te winnen, kreeg van de telefoniste op het Amsterdamse kantoor te horen dat het bedrijf een vergunning heeft als uitzendbureau. Bij het ministerie van Sociale Zaken werd ons evenwel gezegd dat nooit een ver gunning is uitgereikt aan een bedrijf met de na am Inter Agency. schaft, maar de kosten hiervan vormden maar een betrekkelijk klein deel het budget. Het Vaticaan is inmiddels met aantal instanties uitgebeeld, zoals secretariaat voor de christelijke eenheid, het secretariaat voor de betrekkingen met de niet-christenen, de commissie voor de leken en de commissie „recht vaardigheid en vrede”. Ook de herstelwerkzaamheden aan het Lateraanse paleis waar vroeger de paus zetelde en nu de kerkelijke hiërarchie van Rome gevestigd is en het paleis van de paus zelf hebben grote bedragen gevergd. Zover wij konden nagaan werden door dezelfde onderneming ook advertenties geplaatst onder de namen: Bruinsma, De Vries, Euroclub, Mevr. Schluter. Het bij gevoegde blad blijkt niet Inter- kontakten te heten, zoals de brief ver meldt, maar Ringkontakten (voor alleen staanden). Redactie en administratie dragen hetzelfde postbusnummer als In terreclame Distributie en vormt dus kennelijk een onderdeel van de hele groep. Het blad bevat overigens naast een oorlogsverhaalte en een artikel van een paginaatje over alleenstaanden, klei ne advertenties van mensen, die een partner zoeken, om fatsoenlijk een avondje of voor altijd samen door het leven te gaan. Varkensprijzen. Varkensslachters exporteurs voeren in ons land een verwoede strijd om de varkens. Dat komt tot uiting in de prijsnoteringen van de varkensinkoopcombinaties, die in de loop van januari met een kwartje per kilo omhoog zijn gegaan. Bij de meeste combinaties lag de no tering voor de lopende week op 3,67. Eén deed er afgelopen dinsdag tussen tijds nog een schepje bovenop door naar f 3,75 te gaan. In de woensdag gehouden bestuursvergadering van het Produktschap voor vee en vlees is een en ander meegedeeld. De varkens- markt, vertelde secretaris F. Bikker, wordt beheerst door een enorme vraag uit binnen- en buitenland. PARIJS. Zowel in de Verenigde Staten als in Europa drijft het werk aan de lopende band de arbeiders tot weggaan of tot opstand, die zich uit in staking of sabotage. In de Verenig de Staten zijn deze verschijnselen het meest verbreid, maar ook in Europa wordt het steeds moeilijker arbeiders te vinden en te houden voor het werk aan de lopende band. Men wil een aantal activiteiten die betrekking hebben op de fabricage van wolfraam- en molybdeendraad vanuit Maarheze, Geldrop, Eindhoven en Nij megen naar Turnhout in België over brengen. De reorganisatie zou tussen medio 1973 en begin 1977 gerealiseerd moeten worden. Voor een deel van de werknemers zal worden gezocht naar vervangende werkgelegenheid. Een an der deel zal moeten verhuizen, zo deelt Philips mee. Als redenen voor de reor ganisatie noemt de directie van de Hig- Licht het teruglopende aanbod van ploe- genwerkers in een aantal vestigingen, de wens om in de grondstoffensector tot concentratie over te gaan, een dringende behoefte aan meer ruimte in Eindhoven en Maarheze en het feit dat er in Turnhout ruimte vrijkomt. Nadat het advies van de onderme en

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17