Enklaar werd meester DONNER bracht HORT ten val Volewijckers benaderd door Gordon Banks weer in doel NIJMEGEN BEGINT EIGEN BILJARTBOND Stand Wijk aan Zee 9 Anderhalve ton in de toto 9 EFEDRINE IN HOESTDRANK VAN RONNIE NOOITGEDA GT n Corrie Vreeken boven vijftig percent Steures stopt twee jaar met biljarten „Houtriist” B :ie 19 r 15 Bf. ENKLAAR r >5 la* 19 18 1973 DONDERDAG 1 FEBRUARI Ingesnoerd 9 Geen moeite Liefhebberij Ziek <ocht sn 9 uüm □akt i R Sil WW- ÉT' lur 9 (Door Tim Krabbé) ig literatuurlief- DEN s van Blokkeer in de lift NOOITGEDAGT om nog te kunnen spelen; zijn resteren de partijen in de meestergreep heeft men verloren moeten verklaren. Griekenland: 12e min Sarafis, 20e min Eleftherakis, Bulgarije: 30e min. Petkov, Tot nu toe heeft Starlift geen reclame gemaakt. De steun aan Blokkeer is na tuurlijk niet alleen omdat wij het zo’n leuke vereniging vonden, maar op de voorgrond heeft toch de gedachte ge staan dat topsport hulp verdient.” Ros die mer, trap riers, terg. Het kunstwerk van de ronde, en één van de fraaiste partijen van het toer nooi, toverde Ribli aan Zuidema voor. Veel Nederlanders en ongetwijfeld ook Zuidema kennen een prachtige partij die onze landgenoot Barendregt een tiental Grootmeestergroep: 1. Balasjov en Tal 8’4 put., 3. Vasjoekov 7li en afg. partij, 4. Hort en Ribli 7Ï4: 6. Planinc 7 (uit 12 part.), 7. Andersson 7; 8. Szabo O'/i (uit 12); 9 Ljuboje- vic, Enklaar en Najdorf «14; 12. Zuidema 514: 13. Donner 5; 14. Langeweg 414 en 1 afg., 15. Ree 414; 16 Hartooh 3. Ron Nooitgedagt heeft zich, voo lij zijn urinemonster afstond, gewen' ot de controlerende arts G. Hoogslaj om hem te vertellen dat hij na de 1500 meter twee eetlepels van de hoestdrank Natterman had genomen ter verlichting van een bronchiale aandoening. Dokter Hoogslag vertelde Waar dit niet uit normale subsidies komt, iets waar ik een voorstander van ben, hebben wij voorlopig een contract voor ruim drie jaar afgesloten. Zonder sponsoring zou het einde van Blokkeer nabij zijn geweest, de club heeft een jaarlijkse begroting van tussen de 50- en 60.000 gulden en inkomsten van onge veer 8000 gulden. Hulp was dus een absolute noodzaak en als daar aan recla me wat tegenover staat voor een bedrijf dat niet voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten, kan deze overeenkomst voor beide partijen nuttig zijn”. VOORBURG. De Rijswijkse volleybalvereniging Blokkeer heeft weer een spon sor. Op het moment dat de ploeg zich gereed maakt voor halve finales van Europa cup II in Bulgarije en de financiële middelen vrijwel uitgeput zijn, tekende Starlift uit Voorburg een contract om de club te helpen. In een periode van ruim drie jaar zal Blokkeer - per 1 februari Starlift Blokkeer Voorburg - een bedrag van ongeveer 200.000 gulden ontvangen. Daar kan niets anders mee bedoeld zijn dan het vervaarlijke paard van Donner, dat in het eindspel, inderdaad net zo briesend en snuivend als soms zijn bezitter, Hort de das om deed. Donner’s eerste overwinning, eindelijk, en Hort’s tweede neder laag; van de vier eerste plaatsbekleders was hij gisteren in de 13de ronde dus de eerste die af viel. Voorgoed waarschijnlijk want er volgen nog maar twee ronden. Donner kreeg in een ruilvariant van het dame-gambiet eindelijk eens het type stel ling waar hij erg goed in is; rustig positioneel spel om kleine fijnheden uit te buiten, geen grove tactische flauwe kul waar je altijd maar weer intuint, daarentegen wel kleine fijne tactische grapjes die hijzelf in de stelling kon weven en die hem uit eindelijk dat paardeindspel opleverden, waarin hij een B-pion naar de overkant kon helpen.. Aan die hoofdrol voor de Nederlan ders werkte ook Enklaar mee. Dat hij gisteren ook feitelijk de voor het mees terschap benodigde zeseneenhalve punt volmaakte, was minder verrassend dan de manier waarop. Hij heeft wel dege lijk geprobeerd van Hartoch te winnen („ik kreeg het soort stelling waarin Smyslov altijd e wint”), en pas toen het veranderd was in het soort stelling waarin niemand wint, berustte hij in remise. Onmiddellijk daarna werd hij De enige kanshebben naast de twee Russen is nu nog Planinc. Voor het eerst schitterde hij niet; hij was afwezig. Zijn tegenstander. Szabo, was ziek en Planinc stemde toe de partij naar de vrije dag op vrijdag te verschuiven. Het is opval lend dat in dit toernooi nog niemand gebruik heeft gemaakt van de hardvoch tige mogelijkheid de partij op te eisen als de ziekzijnde tegenstander meer wil dan een verschuiving van vier uur. Voor de goede oude Theo van Scheltinga ech ter, is het toernooi voorbij. Hij is te ziek Tijdens een persconferentie woensdag middag in Nijmegen werd door het be stuur van het voormalige district Nijme gen, (voorzitter J. Quack is door het bondsbestuur voor 15 jaar geroyeerd en de overige kring-bestuursleden zijn tot nader order geschorst) deze mededeling gedaan. Het conflict in Nijmegen vindt zijn oorzaak in het feit dat Noviomagum gebruik wenste te maken van een zaai waar eigenlijk alleen jonge biljarters moeten proberen zich te ontplooien. De aanvraag voor toelating tot de KNBB van Noviomagum werd door het bonds bestuur niet regelementair behandeld, aangezien het advies van het district Nijmegen achterwege werd gelaten. Het districtsbestuur Nijmegen was van Hort en Vasjoekov zijn des te meer uitgeschakeld omdat de andere twee lei ders van eergisteren, Tal en Balasjov. beiden wonnen. Balasjov had geen enke le moeite met Ree; diens derde achter eenvolgende nederlaag. Het is vreemd dat schakers die het geloof in zichzelf tijdelijk hebben verloren, in die periode ook altijd stellingen krijgen waarin een blunder zich opdringt. Ree maakte de zijne al op de achtste zet. Misschien was zijn Grünfeld-Indisch ook daarna nog te houden; maar om bij de slechte vorm ook nog het overzien van iets essentieels te kunnen verweren, moet je wel heel hard zijn en dat bracht Ree niet op. Hij verloor snel. Meestergroep: 1. Ghitescu 914; 2. Quinteros «14 en 1 afg.; 3. Hecht 814; 4. Portlsch 8 en 1 afg.; 5. Antunac, Gerusel en Sax 8: 8. Kurajl- ca 714; 9. Adorjan 7; 10. Bednarski en Reicher 12. Van Scheltinga en Markland 414; 14. Alle Koesjnlr en Van der Weide 4; 16. Nijdam 3. WIJK AAN ZEE. De uitslagen van de wedstrijden, die woensdag werden gespeeld in de 13e ronde van het Hoogovenschaaktoernooi Zijn: ben gehad overkwam Zuidema nu iets dengelijks. Ribli rekende heel diep, maar verdient de meeste lof voor de geniale ingeving die hem op het idee bracht zijn beide eigen paarden op c6 en e6 als het ware op te spiesen. Even later kon hij de partij zelfs uitanaken met twee snel opeenvolgende torenoffers. 26 zetten duurde deze partij, die alle schakers op één na genoegen zal doen. Nooitgedagt dat Natterman efedrine bevat, een geneesmiddel dat voor komt op de lijst van de door de internationale schaatsorganisatie ver boden stoffen. DEN HAAG. De houder van for mulier r 6039095 is de grote winnaar geworden van sporttoto 23. Hij ontvangt aan prijs en premie een brutobedrag van 153.047,50. De ^houder van formulier c 6622823, deelnemer aan toto 24, moet het met iets minder doen. Hij krijgt aan prijs en premie een brutobedrag van f 139,733,50. AMSTERDAM. Tijdens de nati onale schaatskampioenschappen te Heerenveen is Ron Nooitgedagt be trapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen. De KNSB echter stond de rijder, die als vijfde in het kampioenschap eindigde, toe verweer te voeren. Naar aanleidng van dit verweer zal het bondsbestuur beslissen in hoeverre in het geval van Nooitgedagt verzachtende omstandig heden kunnen gelden. Grootmeestergroep: Balasjov (Rus)Ree (Ned) 1-0. Szabo (Hon)Planinc (Jsl) uitge steld. Ribli (Hon)Zuidema (Ned) 1-0, Enklaar (Ned)—Hartoch (Ned) X't-X4. Tal (Rus)—Ljubo- jevic (Jsl) 1-0, Donner (Ned)Hort (TSj) 1-0, Najdorf (Arg)—Andersson (Zwe) 14-14, Lange weg (Ned)Wasjoekov (Rus) afgebroken. Meestergroep: Van der Weide (Ned)Rei cher (WDld) 14-14, Sax (Hon)—Hecht (WDld) 1- 0. Ghitescu (Roem)—Alle Koesjnlr (Rusl) 1-0, Nijdam (Ned)—Gerusel (WDld) 14-14, Van Scheltinga (Ned)—Kurajica (Jsl) 0-1, Bednarski (Polen)—Adorjan (Hon) rem., Markland (GBr) Antunac (Jsl) rem., Quinteros (Arg)Ferenc Portisch (Hong) afgebroken. Afgebroken partij elfde ronde: Van Schel tingaAntunac 0-1. Na de partijen van woensdag is de stand in de belangrijkste groepen van het Hoogoven toernooi X Gordon Banks (34), die 73 maal in het Engelse elftal speelde en wel beschouwd werd als de beste keeper ter wereld, raakte in oktober zwaar gewond aan zijn gelaat bij een door hem veroorzaakt auto-ongeluk (300 gulden boete en intrekking van zijn rijbewijs) en men vreesde dat hij het licht in zijn rechteroog zou verliezen. Na langdurige doktersbehandeling (honderd hechtingen) hervatte Banks echter vlak na nieuwjaar de training. mening dat het niet toelaatbaar was Noviomagum de competitiewedstrijden te laten spelen in het jeugdgebouw Pa- paengas, omdat de jeugd hiervan de dupe zou worden. Hoewel het bondsbe stuur het in eerste instantie opnam voor het district Nijmegen door te stellen dat het inderdaad niet juist was dat Novio magum gebruik maakte van dejeugd- zaal, wend dit op de bondsvergadering van 20 januari van 1973 geheel anders gesteld. Het district kreeg zelfs alle schuld op zich. Tijdens de vergadering van 20 januari verliet het districtsbestuur Nijmegen massaal de bondsvergadering. NIJMEGEN. —De Nijmeegse biljarter Willie Steures heeft de KNBB laten weten voorlopig niet te zullen spelen. Als gevolg van zijn werkzaamheden is Steures niet in staat zich vrij te maken voor en zich optimaal voor te bereiden op de belangrijke toernooien. Steures verwacht dat het zeker twee jaar zal duren eer hij weer tijd heeft voor be langrijke wedstrijden. Een tweede leider met wie het minder goed ging was Vasjoekov. Hij had zwart tegen Langeweg en ook deze Nederlan der kreeg de kans het type spel te spelen waar hij in uitblinkt: Vasjoekov werd langzaam ingesnoerd, en moest toezien hoe Langeweg naast het loper- paar ook een gedékte vri j-pion op a6 kreeg. Maar de stelling was gesloten en al te makelijk was het niet voor wit om er door te komen. Echter ook weer niet zo moeilijk dat Vasjoekov’s wrevel die hij toonde toen Langeweg bij afbre ken niet zo maar remise wilde geven, gerechtvaardigd zou zijn. Langeweg ging eerst rustig eten, en vertrok vervolgens naar een analysekamer waar hij met behulp van Rob Hartoch een winstweg probeerde te ontwerpen. Eindelijk dus weer eens een hoofdrol voor de Neder landers; toen Langeweg na het afbreken won hadden twee van onze pechvogels dan in ieder geval twee grootmeesters definitief voor de eerste plaats uitge schakeld. Willie Steures is momenteel zonder vereniging, omdat de club waarvan hij lid was „De Engel” uit Dodewaard, zich heeft teruggetrokken uit de Koninklijke Nederlandse Biljartbond als gevolg van de controverse die tussen het district en de club Noviomagum is ontstaan. „Blokkeer”, zei de heer Stoop, „is za kelijk, Amsterdam is liefhebberij. Per soonlijk ben ik geen voorstander van een band tussen een bedrijf en een sportverening omdat de sponsor te ge makkelijk zijn wil kan doordrukken. Wij hebben tegen Blokkeer gezegd dat wij het liever niet deden en dat wij ons onmiddellijk zouden terugtrekken als de vereniging een andere „geldschieter” zou kunnen vinden. Starlift beschouwt de overeenkomst met Blokkeer wel als een middel om reclame te maken, ook al is dat voor een bedrijf _dat geen consump tieartikel produceert van beperkt belang. Voor het kampioenschap was be kend dat er gecontroleerd zou wor den op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Het werd ge heim gehouden welke rijders en rijd sters zich aan de test zouden moeten onderwerpen. Achteraf bleken het de nummers een, twee en vijf uit irie kampioenschappen te zijn. Nooitgedagt voltooide de tweekamp nadat hij had verzocht de zaak niet in de publiciteit te brengen en keerde terug naar Nederland. Na overleg met zijn trainer Jorrit Jorritsma be sloot Nooitgedagt een advocaat in de arm te nemen teneinde het rapport van de Nijmeegse universiteit aan te vechten en zich zelf van blaam te zuiveren. Vorige week donderdag is tussen de KNSB en Nooitgedagt overleg ge weest, waarin werd besloten de rijder de mogelijkheid tot verweer te bie den. Dinsdagavond vond een tweede bespreking plaats, nu tussen de me dische deskundigen van beide partijen en professor Van Rossum. Uit deze bespreking is naar voren gekomen dat medisch niet is vast te stellen in hoeverre efedrine de arbeidsprestatie kan vergroten. Vaststaand is wel dat het middel, in de door Nooitgedagt gebruikte hoeveelheid, invloed heeft op bijvoorbeeld de durf van de sport man. Inmiddels hebben dertig van de veer tig verenigingen uit het district Nijme gen besloten de biljartbond kring Nij megen op te richten. De competitie van deze nieuwe bond is op 29 januari ge start. Het districtsbestuur verwacht in de toekomst als gevolg van samenwer king met de Wijchense biljart Bond te kunnen bestaan uit ongeveer zeshonderd leden. Bij het onderzoek in het laboratori um van de Nijmeegse universiteit bleek in de urine van Nooitgedagt een dosis efedrine aantoonbaar te zijn. Het rapport van het onderzoek, dat plaats vond onder leiding van professor Van Ros werd aan de KNSB gestuurd, die daarop zijn maatregelen nam. Gezien de reglementen van de ISU kon de KNSB niets anders doen dan Nooitgedagt vervallen verklaren van zijn klassering te Heerenveen van de beslissing van de KNSB is Nooitge- tagt op de hoogte gesteld door coach "’frommer tijdens de selectiewedstrij- ’en te Davos om de vijfde plaats in kernploeg tussen hem en Jan Derl* - m. AMSTERDAM. —De cluib „Vrienden van Houtrust” wil betaald voetbal terug hebben op Houtrust Daartoe zijn con tacten gelegd met verenigingen uit het betaalde voetbal en een van die clubs is De Volewijckers uit Amsterdam-Noord. Voorzitter Arie Wüstenhoff van De Volewijckers bevestigde dat er contacten zijn geweest. „Die club van Vrienden van Houtrust”, vertelde de heer Wüstenhoff, „heeft schriftelijk met ons contact gezocht en gevraagd of er eens gesproken kon worden. Daar hebben wij natuurlijk geen bezwaar tegen. Van pra ten kun je nooit slechter worden. In Den Haag echter denkt men, ten onreh- te, dat de besprekingen tussen ons en de mensen van Houtrust al in een ver stadium zijn. Toen wij zondag voor de bekerwedstrijd in het Zuiderpark waren, zei Herman Choufoer tegen mij „straks begint de Haagse derby”. „Er wordt sterk gespeculeerd. Per soonlijk zie ik nooit De Volewijckers onder die naam in Den Haag spelen. Maar als er een mogelijkheid is geld te krijgen dan kunnen de aanbiedingen van de Vrienden van Houtrust voor een club aantrekkelijk zijn. De financiële situatie in het betaalde voetbal is bekend. Ik durf te zeggen dat De Volewijckers er lang het slechtst niet voor staat. Wij zijn bepaald niet op het punt dat wij een laatste strohalm moeten aangrijpen om het voortbestaan van de betaalde afdeling te continueren. Wij hebben een drie-jarenplan dat redelijk loopt en voorlopig willen wij ons daar aan hou den. Maar wij willen die periode niet tot iedere prijs volmaken. Wanneer het pu bliek ons zou loslaten, als je voor een paar honderd in plaats van voor een paar duizend man moet gaan spelen dan is doorgaan op De Banne in Amsterdam- Noord een onmogelijkheid”. Voof de tekening van het contract tussen de liftenfabriek en de 25-jarige Rijswijkse volleybalvereniging stelde de heer Stoop nadrukkelijk dat zijn be moeienissen met het volleybal beperkt zullen blijven en dat hij zeker niet van plan is minder tijd aan FC Amsterdam te spenderen. Starlift is, waar het steun aan de sport betreft, geen nieuweling. De band tussen Starlift en de FC Amsterdam is bekend, directeur De Stoop van Starlift is voorzitter van de lieverdjes. Daarnaast helpt Starlift individuele topsporters zonder het oogmerk daarvoor reclame of publiciteit terug te krijgen. Met die laatste hulp is jaarlijks een bedrag van meer dan 30.000 gulden gemoeid. De partij tussen Bert Enklaar (links) en Rob Hartoch, waarin Enklaar de meestertitel veroverde door remise te spelen. jaren geleden met de Spaanse ruilvari ant tegen de Pool Sliwa heeft gewonnen (Barendregt was de eerste meester die deze variant behandelde volgens een recept dat later door Fischer tot grote populariteit werd gebracht). In die party rolde Barendregt met in de hoofdrollen een loper op f4 en een paard op d5 de zwarte langgeroche'erde stelling op. On danks de voorkennis die hij moet heb- Professor Van Rossum vindt het feit dat de hoestdrank alom vrij ver krijgbaar is een verzachtende om standigheid. De KNSB stelt dat een topsporter ieder risico op dit gebied moet vermijden. Tijdens wedstrijden dient het gebruik van een hoestdrank alleen op advies van de begeleidende arts te geschieden. LONDEN. Gordon Banks, de vermaarde Engelse doelman, heeft voor het eerst sinds zijn auto-ongeluk weer een (trainings)-wedstrijd ge speeld. Na afloop vertelde hij „ik had weinig moeite met zien. Maar het zal wel mei worden, voordat ik weer in het eerste elftal van Stoke (City) kan meedoen.” Tal speelde weer eens wat men vroe ger „een echte Tal-partij” noemde. Dat hij zo’n soort partij speelde kwam door dat zijn tegenstander Ljubojevic was, die zich tegenwoordig in dat soort specula tieve briljante schaak schijnt te speciali seren. Zo te merken niet down door zijn schipbreuk tegen Enklaar in de vorige ronde, offerde hij met zwart, na een to tal zetten in een Aljechin-verdediging een stuk. Hij kreeg er twee pionnen voor, plus het feit dat de witte koning even naar h3 moest wandelen, maar dat laatste euvel was snel verholpen. Het stuk echter bleef zeer tastbaar naast het bord staan. Toen moet Tal gedacht heb ben, dat hij zijn gewonnen stelling dan wel eens kon gebruiken om een vuur werkje af te steken en hij gaf zijn dame tegen toren en paard. Daarmee hield hij 'dus een licht materieel voordeel vast; terwijl de dame van Ljubojevic alleen maar pionnen kon slaan, sponnen de drie stukken van Tal een matnet romd de zwate koning .Een zet vóór mat gaf Ljubojevic op. WIJK AAN ZEE In het Westeuropese zone-toernooi klom oud-kampioene mevrouw Corry Vreeken ten koste van de Duitse mevrouw Vasnetski boven de 56-procent, Het bereiken van de derde plaats de laagste die toegang geeft tot het interzonale toernooi om het dames-wereldkampioenschap blijft voor haar evenwel onhaalbaar. VOETBAL. Het Griekse voetbal team heeft woensdagmiddag in Athene in een vriendschappelijke wedstrijd gelijk gespeeld tegen Bulgarije. De eindstand was 2-2. Alle vier doelpunten werden voor rust gescoord. Voor de treffers zorgden met enkele flessen wijn en een toe spraakje („we hopen dat je maar kort meester mag blijven”) door het toernooi- comité gehuldigd voor het warm applau- diserende forum van de vele toeschou wers die iedere dag weer in de foyer naar het expliceren van de partijen komen kijken. Uitslagen: Rle Timmer (Ned)—Ljubica Ziv- kovic (J-Sl) uitgesteld, Katja Jovanovic (J SI)—Dorren O'Slochru (lerl) 1-0, Elisabeth Po- llhroniade (Roem)Inge Kattlnger (Oos) 1-0, Anne Laakmann (W-DId)Krysztyna Radzi- kovska (Polen) 1-0, Amalia Pihajllc (J-Sl)— Pepita Ferrer (Sp) remise, Maria Teodorescu (Roem)Borislava Borisova (Buig) afgebro ken, Maria Ivanka (Hong)Milunka Merlin! (Fr) afgebroken, Ursula Vasnetsky (Polen)— Corrie Vreeken (Ned) 0-1, Jane Hartston (G- Br)—Carla Wettstein (Zwi) 1-0. Afgebroken partij twaalfde ronde: Boriso vaPihajllc 1-0. Zonetoernooi dames: 1. Javanovic en Hart ston 914, 3 Zlvkovic 9 (uit 12). 4. Polihroniade 9, 5. Radzikovska 814, 6. Ivanka 8 en 1 afg.. 7. Laakmann 8, 8. Borisova 714 en 1 afg., 9. Vreeken 7, 10. Teodoresu 614 en 1 afg., 11. Ferrer 614, 12. Pihajllc en Vasnetski 5, 14. Timmer 414 (uit 12) 15. Merlini 314 en 1 afg., 16. Kattlnger 3, 17. O’Slochru 214, 18 Wettstein Mfc. NIJMEGEN. De controverse die tussen het district Nijmegen van de koninklijke Nederlandse biljart bond en de vereniging Noviomagum is gerezen, heeft er toe geleid dat een nieuwe biljart bond is opgericht, die de naam biljart bond kring Nijmegen krijgt. WIJK AAN ZEE. Gistermorgen vond ik bij mijn post een zacht-rood, uit twee blaadjes bestaand stencil, dat „Hoogoven bulletin” was getiteld. Nu kregen vele, vele schakers jarenlang een dagelijks bulletin van het Hoogovenschaaktoernooi in de bus, maar dat was, op een enkel baby- blauw of rose inlegvel na, puur wit. En bovendien zijn die handige bulle tins van de toernooien sedert enige tijd verdwenen, en vervangen door complete toernooiboekjes. t Dit was inderdaad iets heel anders; een paar schaak- en hebbers hadden elkaar onder hoofdredacteurschap van Jack Willemen briefjes en gedichtjes gestuurd, over wat ze in Wijk aan Zee hadden ge zien, en enkele gelukkigen werden met een bundeling ervan verblijd. Eén van die briefjes eindigde: „Mag ik eindigen met een ongepast rijm? Tal wordt kaal”. Eén van de andere hief als volgt aan: „Broeder in Caissa. Het is hier stil, alleen de stukken schuiven. Op een enkel paard na, dat snuift en briest”. F iJ ir'H

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19