Bijlmer Suriname STAALCAPACITEIT HOOGOVENS staakt artsen WORDT 600.000 TON GROTER staken Psychiater acht optreden politie onjuist Informatie-Ruppert na 64 dagen ten einde Anarchist tot 18 jaar veroordeeld Strijd neemt verder af in Vietnam Elke morgen Meer kans voor paardevlees boo •l s go» spreekuur DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN O Zr l Het woord is aan.. Dekking van behoefte in Dortmund geeft 220 man werk AGENDA pagina 21 Verder in de krant 1,48 Twintig doden bij orkaan HET WEER in Argentinië Fa. Paul van Ewijk en Zonen s J fc1 JSr j Gijzeling in Deil In studie Advies Door rechtbank in Madrid 3,50 1,5C 2,5( LICHTE VORST 2 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 63e jaargang nummer 75 ROOMBOTER ZANDKOEKJES 0 ca KIRSCH TAARTJE deze week DUS ALLEMAAL ZOEF ZOEF NAAR Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Beurs 9 Radio en tv 11 Strips 11 Uitwijzer 13 Kunst 13, 15 Poprubriek15 Economie 17 Sport 19, 21 hazenberg Kantoor: LangeNieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel.15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. Haarlems Dagblad ►UmuiderCourant ^,^^n9ewen,te ►Beverwykse Courant -- BOTSCHAFT A 1 A ADRES: WOONPLAATS: IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Grafische Bedrijven Damiate B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - 9,30 p.mnd, 27,00 p.kwartaal (p.post 30,00), p.jaar 106,20. Losse nrs. 40 cent. Mr. Burger formateur (Zie verder pagina 2). ADVERTENTIES De kans dat formateur Burger Vrijdag en zaterdag REKLAME 250 gram van 2,50 voor or- Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgen: Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Gisteravond gingen zij over tot de bezetting van het gemeentelijke bureau Bestuurscontacten aan het Bijlmerplein, dat aanzienlijk ruimer is opgezet en waar slechts één functionaris zit Deze, voorlichtingsambtenaar Dick Lammers, riep de hulp van de politie in. Volgens dominee C. P. T. Pijper, voorzitter van het maatschappelijk centrum, gaat de staking door tot met de gemeente een bevredigende oplossing is bereikt Pa tiënten kregen vanmorgen via het tele fonisch antwoordapparaat alleen te ho ren, dat er dringende redenen waren om de hulpverlening te staken. Uitgangspunt bij deze studie is, dat Hoesch en Hoogovens bij de fusie ervan zijn uitgegaan, dat in Dortmund in de toekomst een gezonde staalbasis van cir- Willemsbeekweg 1 IJmuiden-O Telefoon 14640 Canopusplein 5 Zeewijk Telefoon 12006 G. B. S h a w Gewetenloos is bijna niemand, maar velen zetten hun geweten gelijk op de klok der publieke opinie. •4 De rechtbank achtte „El Pipa” schul dig aan het plaatsen van bommen in een vliegtuig en een gerechtsgebouw. Alleen de bom in het gerechtsgebouw kwam tot ontploffing en veroorzaakte glasschade. Die in het vliegtuig dat een vlucht van Madrid naar Mallorca maakte, werd tij dig ontdekt. De gewraakte feiten vonden plaats in 1961 en 1962. Millan, die in Frankrijk woonde, werd twee jaar gele den gearresteerd toen hij Spanje binnen kwam. ZWOLLE. Het Zwols Werkcomité- Vietnam waarin 21 organisaties samen werken, heeft de Noordvietnamese stad Thanh Hoa geadopteerd. Het werkcomité ziet in de adoptie van deze provincie hoofdstad een mogelijkheid om heel concreet op zo breed mogelijke basis te helpen. RIJSWIJK De mogelijkheid bestaat dat croquetten, bitterballen, gehaktbal len en dergelijke waarin paardevlees is verwerkt binnen afzienbare tijd ook an ders dan via horecabedrijven verkocht mogen worden, bijvoorbeeld in levens middelenwinkels. De in oprichting zijn de „Vereniging van fabrikanten van kokswaren en snacks” heeft het produkt- schap voor vee en vlees gevraagd, een einde te maken aan de beperking van de verkoop tot dat ene afzetkanaal. MADRID, (UPI en EPE) Een mili taire rechtbank in Madrid heeft gisteren de 37-jarige Julio Millan Hernandez, ook wel bekend als „El Pipa” op beschuldi ging van terrorisme veroordeeld tot achttien jaar gevangenis. De aanklager had 42 jaar geëist. ARNHEM. De Arnhemse justitie- psychiater dr. J. J. H. Leloup zegt bij zonder teleurgesteld en zelfs verbijsterd te zijn over het optreden van de Haagse politie bij de arrestatie van de twee rovers die in Deil een boerengezin gij zelden. Het bestuur van het produktschap was in zijn gisteren gehouden vergadering in beginsel akkoord met inwilliging van dit verzoek. Men gaat nu een verordening tot wijziging van de bestaande regeling voorbereiden en zal daarbij ook de vraag onder ogen zien hoe de consument te weten kan komen wat hij eet. Paardevlees als grondstof is wel een stuk goedkoper dan rundvlees. In de eerste acht maanden van vorig jaar kostte uit niet EEG-landen ingevoerd bevroren paardevlees tussen f 2,50 en 2,76 per kilo, bevroren rundvlees tussen 3,91 en f 4,69. Een specialiteit uit Zwitserland een overheerlijk Slagroomtruffels per 100 gram ook nu nog Roomboterkoeken plm. 500 gram houdbaar. De P.v.d.A. ging de oppositie in. Maar later zegt Burger onder meer: „Zo’n anti-K.V.P-motie is natuurlijk ook maar een vodje papier. We zoeken betrouwbare partners”. Voorlopig lijken die gevonden te zijn in P.P.R en D’66. Woensdag ging het personeel van de haven- en loodsdienst in staking. Vol gens de voorzitter van de bond van havenpersoneel Henk Herrenberg had den 180 leden van de 200 zich in het stakingscentrum laten inschrijven. In to taal zouden er twaal arbeiders woens dag wel gewerkt hebben. Ook het personeel van de scheepvaart maatschappij Suriname is gaan staken. Daardoor zijn de veerboten aan de wal blijven liggen en is Paramaribo van de districten agesloten. Kleine bootjes van particulieren zetten wel mensen, over, maar groter verkeer kan niet worden overgezet. DEN HAAG Vanochtend werd verwacht dat mr. Burger (PvdA) vandaag zou worden be noemd tot formateur. Het werk van informateur dr. Ruppert, dat vier enzestig dagen heeft geduurd, is ten einde. Deze nieuwe fase in de kabinetsformatie is echter voor lopig niet voorbij. Er moet rekening mee worden gehouden dat het in het gunstigste geval ten minste nog twee weken duurt voordat ons land een nieuw kabinet heeft. Met deze uitbreiding van de capaciteit wordt de staalvoorziening van Estel ge dekt tot omstreeks 1975-1976. De inves teringskosten van de uitbreiding bedra gen 115 mln., terwijl deze wanneer een continu-gietmachine zal worden ge bouwd 200 mln. zullen zijn. Voor de verruiming van de staalcapaciteit is re latief weinig personeel nodig, namelijk 220 man, aldus Estel. ca 7 miljoen ton aanwezig zal zijn, waarvan ook de raad van commissaris sen van Estel kennis heeft genomen. Uitgaande van dit gegeven dienen in de beschouwing te worden betrokken de ontwikkelingen ter. aanzien van de ener gievoorziening en de kosten van ïnergie, de voorziening en de kosten van grond stoffen, de personeelsvoorziening en de financiële mogelijkheden. Ook zal grote aandacht moeten worden besteed aan de problematiek van de voorziening van de Duitse staalindustrie met kooks tegen concurrerende prijzen. Eerst nadat al deze elementen zijn onderzocht, kan omtrent de vraag be treffende de proceskeuze (aandeel van oxystaal, SM-staal en elektrostaal) voor de ruwstaalproduktie van de bedrijven in Dortmund worden besloten. De verruiming van de ruwstaalcapaci- teit in IJmuiden met 600.000 ton, dekt zoals gezegd het staaltekort op korte termijn. De nog te nemen beslissingen inzake de staalvoorziening op lange ter mijn worden hierdoor op geen enkele wijze beïnvloed. De uitbreiding kan re latief goedkoop en snel worden gereali seerd in verband met de nog beschikba re, latente verkooksings- en ruwijzerca- paciteit. Over het vergroten citeit in IJmuiden z< komstig de in Nederla 3 geldende wet- PARAMARIBO. Suriname staakt sinds vannacht. Hoe groot de staking is en hoeveel mensen het werk hebben neergelegd is onbekend. De telex, tele graaf en telefoonverbindingen met de hoofdstad Paramaribo werken niet meer. Een technicus van de landstelegraaf- en telefoondienst liet via de teler weten, dat de verbindingen verbroken werden omdat men in staking ging. „Wanneer de moeilijkheden zijn opgelost, komen we weer terug”. SAIGON-BANGKOK-HANOI (AP, AFP en Reuter). De gevechtsactivi- teiten in Zuid-Vietnam zijn gisteren ver der afgenomen. Alleen uit de gedemili tariseerde zone en het noorden van Zuid-Vietnam worden og felle gevech ten gemeld. De Cambodjaanse minister van voorlichting, Keam Reth, heeft gis teren op een persconferentie verklaard dat de „communistische activiteit in Cambodja is verminderd sinds de onder tekening van het akkoord voor Viet nam”. IJMUIDEN Ter dekking van het staaltekort op korte termijn, heeft Estel (Hoesch-Hoogovens) be sloten de staalcapaciteit in IJmui den met ongeveer 600.000 ton per jaar uit te breiden. Deze capaciteit is nu zes miljoen ton per jaar. Deze additionele produktie zal voor namelijk gebruikt worden voor de voorziening van de walserijen in Dortmund, waarvan de capaciteit door de uitbreiding van de warm bandwalserij en door het gereed komen van de nieuwe koudband- walserij en de elektrolytische ver- tinnerij is verhoogd. Dr. Leloup was betrokken bij de „psy chologische oorlogvoering”, die moest bijdragen tot de arrestatie van het twee tal. De psychiater stelt dat de onderhan- delingen met de rovers gebaseerd waren op een vertrouwensrelatie met het twee tal. In alle onderhandelingen is gesteld dat welke belofte de autoriteiten ook deden, die belofte ook waar zou worden gemaakt. En dan worden ze door de belofte heen gearresteerd, even na acht uur, terwijl respijt was beloofd tot twaalf uur, aldus dr. Leloup. Gisteren is de eerste stap gezet op de weg naar internationaal toezicht op na leving van het bestand. Leden van de internationale controlecommissie hadden hun eerste bijeenkomst met de mi litaire commissie van de vier strijden de partijen. Vandaag zijn Amerikaanse helikopters uit Saigon vertrokken om generaal Tran Van Tra op te halen, de man die in 1968 het Tet-offensief tegen Saigon leidde. Tra is waarschijnlijk goed op de hoogte van de verblijfplatas van Amerikaanse militairen en burgers, die in Zuid-Viet nam door de bevrijdingsbeweging gevan gen worden gehouden. Het werk van de militaire commissie vordert langzaam door de aanwezigheid van Tra. Thailand heet gisteren een plan be kend gemaakt voor de neutralisatie van Indo-China. Het plan omvat onder meer terugtrekking van de Amerikaanse troe pen uit Thailand. De Noordvietnamese regering heeft gisteren met een protest- nota in scherpe bewoordingen bezwaar gemaakt tegen de houding van autoritei ten in Saigon, die Noordvietnamezen wilde verplichten immigratiepapieren in te vullen. Drie Amerikanen die door de Vietcong gevangen werden gehouden zijn vandaag vrijgelaten in een open plek in de jungle ten noordoosten van Saigon en naar de hoofdstad teruggevlogen aan boord van een Amerikaanse helikopter. De geavngenen waren de eersten van wie bekend werd, dat zij zijn vrijgelaten sinds het Vietnam-bestand vijf dagen geleden van kracht is geworden. (Zie verder pagina 3) Overwegend droog weer met wolkenvelden en plaat selijk mist. Meest zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Minimumtemperatu ren van 1 graad aan de kust tot min 3 graden elders in het land. Maximumtemperaturen omstreeks 4 graden. f n de staalcapa- K Estel, overeen- V.V. u gciucuuc wes telijke bepalingen, advi rs vragen aan de ondernemingsraad van Hoogovens. Commissarissen hebben verder goed keuring gegeven voor het doen van rati- onaliserings- en vervangingsinvesterin gen voor een bedrag van 142 mln. Hiervan is ƒ99 mln. bestemd voor Hoesch werke ag en 43 mln. voor het bedrijf in IJmuiden. Eerder is al goed keuring verleend tot de bouw van een sinter fabriek in Dortmund. Hiermee is 86 mln. gemoeid. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het medisch personeel in de Bijlmer is vannacht in staking gegaan in verband met de „hopeloze huisvesting” van de maatschappelijk werkers aan het Bijlmerplein. Vanmiddag is een delegatie naar het stadhuis getrok ken om de ontstane moeilijkheden met burgemeester Samkalden te bespreken. Aan c' staking wordt deelgenomen door zes ..risartsen in de Bijlmer, fysi otherapeuten, wijkverpleegsters, op bouwwerkers en de kruisverenigingen. Zij willen op deze manier de actie kracht bijzetten. Oorzaak van het con flict is het nijpend ruimtegebrek van de zeven functionarissen van het Maat schappelijk Centrum Bijlmer, die slechts over twee kleine hokken beschikken. De kanselarij van de Duitse Democra tische Republiek is sinds kort in Den Haag gevestigd. De eerste secretaris, Wolfgang Hunger, fungeert als „kwar tiermaker” en houdt elke morgen spreekuur. Mr. Burger in gesprek met PvdA-fractieleider Den Uyl, gisteren bij de afscheids receptie van Kamergriffier Schepel. BUENOS AIRES, (AFP) Een kaan heeft gisteren in het gebied van Buenos Aires in Argentinië 20 mensen gedood en zestig ernstig gewond. evenals dr. Ruppert woonachtig in Was senaar meteen slaagt is bepaald geen honderd percent. Van de bijna veertig formateurs die Nederland na de Tweede Wereldoorlog kende, slaagden er slechts vijftien. Als mr. Burger een progressief min derheidskabinet met steun van K.V.P, A.R.P. en C.H.U. gaat vormen, zal de formatie slechts enkele weken hoeven te duren. Schaduw-premier Den Uyl ver klaarde tenminste eerder: „Wij hoeven alleen maar het deelkabinet aan te vul len en het regeerprogramma bij te stel len. Dat kost hooguit enkele weken”. Het K.V.P-partijbestuur heeft inmid dels laten weten dat tijdens de kabinets informatie van dr. Ruppert „zonneklaar is gebleken” dat het P.v.d.A.-congres in oktober 1972 een onjuiste beslissing heeft genomen door een regeerakkoord te sluiten. Een akkoord „dat slechts tot een minderheid kon leiden en door tege lijkertijd de mogelijkheid uit te sluiten van onderhandelen met anderen na de verkiezingen”. Daardoor werd elke reële mogelijk heid geblokkeerd tot het vormen van een regering met de linkse drie. Het is in strijd met de algemeen aanvaarde opvattingen over democratie, aldus het K.V.P.-partijbestuur, dat de P.v.d.A. als minderheid poogt degenen, die een ande re mening hebben te dwingen onder het juk door te gaan van het P.v.d.A.- congres. De staalvoorziening op lange termijn tot in de tachtiger jaren vormt een der meest wezenlijke vraagstukken van Es tel en is thans in studie. Er wordt naar gestreefd deze studie, die zich toe spitst op enkele alternatieven zo mogelijk medio 1973, maar in elk geval voor het einde van dit jaar af te ronden en de resultaten ervan aan de raad van com missarissen Estel voor te leggen. Mr. Burger komt uit een specifiek christelijk-historisch gezin, maar koos al jong voor de S.D.A.P. Hij verrichtte een behoorlijke prestatie toen hij in 1965 na een formatie van zo’n vier maanden een kabinet (rooms-rood) wist te formeren. Achtereenvolgens beten zich de tanden op deze politeke patstelling stuk: for mateur Drees sr., formateur Romme, informateur Lieftinck, informateur De Gaay Fortman sr. Maar Burger slaagde. Rooms-rood bleek echter niet lang U kunt mij noteren als abonnee op een van onze kranten en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. per maand, per kwitantie f 9.30 □5 per kwartaal, per giro/bankf 27.-* In Avallaneda, in het zuiden van de hoofdstad, stortte een gebouw in en bedolf ongeveer dertig hutten met hun inwoners. Door de hevige regenval kwamen veel straten blank te staan 'en werd het verkeer belemmerd. Grote delen kwa men zonder elektriciteit; het spoorweg verkeer werd een chaos. De storm rukte daken weg, ontwortel de bomen en knakte telegraafpalen. Honderden vluchtende daklozen heb ben hun toevlucht gezocht in scholen. Hulpploegen zoeken nog naar slachtof fers onder nuinhonen. -■ j Ij 'i la

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1