Thieu wordt door Nixon in Witte Huis ontvangen Van der Schaar e MBFR-borden moesten van Russen weg Groot aantal Explosieve telefooncel Tanker ontwricht buis met zeer gevaarlijk gas Reeks moorden in Noord-Ierland Klantenservice mogelijk weer in hartchirurgie lege woningen in Almelo in Moskou Politie slaat scholieren Brussel in OVERLEG IN WENEN BEGONNEN Walter Scheel moet operatie ondergaan Pompidou naar China JONGENS VAN 14 EN 17 JAAR DOODGESCHOTEN 3 DONDERDAG FEBRUARI 1973 1 Misselijk Verzekering Letter B Adderkluwen Nieuwe termijn Wp SB ftp ito <7 KISSINGER GAAT NAAR HANOI Californië. (Van onze re<iaeteur in Londen) (Van onze correspondent) Overleden. Prof. ENSCHEDE. Het bericht over de voorgenomen inkrimping van activlteitn bij het ultra-centrifugeproject te Almelo heeft In de wereld van de huizenbou wers grote beroering gewekt. ime het lat jan ne- nis in 'ing lel- ;aat ber ■nte *di- ige- is dch rer- PARIJS (Reuter). President Geor ges Pompidou van Frankrijk zal in sep tember een officieel bezoek aan China brengen. Dit is gisteren in Parijs be kendgemaakt. Pompidou is uitgenodigd door premier Tsjoe En Lai en waarne mend president Tong Pi Wu. De president zei verder, dat hij geen plannen heeft voor bezoeken aan West- europese landen, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Wie in een telefooncel in Londen dus voortaan iets anders hoort rinke len dan de telefoon, doet er goed aan het gesprek maar uit te stellen, en ieder geval om niet in de zenuwen een sigaret op te steken. Met dit al blijt de kans op werkelijk gevaar in feite buitengewoon gering, zo verze kerden experts. Volgens een mededeling van het West- duitse ministerie van Buitenlandse Za ken zal Scheel dezer dagen een nier steenoperatie moeten ondergaan. Wie zijn politieke lot niet helemaal in Ierse adderkluwen gesmoord wil zien is de Britse minister voor het verscheurde gebied, William Whitelaw. Volgens een woordvoerder van Dow is de leiding ontzet, maar niet gescheurd. Men zei dat er geen ethyleen (een ui terst brandbaar gas) in de Schelde is gekomen. De schade zou vrij aanzienlijk zijn. den 'oor ing- 'oor ng- De dit icht ing, jwe eds inie het tij- :1a- lel- :eft ilen liek ben ite- ge- len. gen en- Lifi- leid ua- ini- lele for ens s”. ben en en in ;en- aris tien, elke lan, zijn niet het De ruit den tui- De ige- ver ing iten pu- der ge- ;be- een ood De minister voor Noord-Ierland, Willi am Whitelaw, heeft intussen laten weten dat de uitzonderingstoestand in het land niet op 30 maart, één jaar na de invoe ring, zal kunnen worden opgeheven. den: op verzoek van het oostelijk blok werd van de richtingaanwijzers in de Hof burg de aanduiding „MBFR” verwij derd. De delegaties van de landen van het Pact van Warschau gaven als motief op dat nog niet was besloten welke naam de voorconferentie in Wenen zou krijgen. De mannen van het Londense gas zullen nu rondgaan met detectors en er zullen ook detectors worden geïn stalleerd op zogenaamde verdachte plaatsen. Als die instrumenten gas ruiken beginnen ze te rinkelen. Hij zei dat hij in ieder geval geduren de het eerste half jaar geen reizen naar het buitenland zal ondernemen. Hij hoopte echter uitvoerig ingelicht te wor den over West-Europa door de Britse premier Edward Heath, die op het ogen blik in Washington is voor een officieel bezoek. Met hem zal president Nixon vanaf vandaag besprekingen voeren. LONDEN. Wie het in een Lon dense telefooncel ongelukkig treft, loopt de kans in de lucht te vliegen als hij een lucifer aansteekt. Enige dagen geleden liepen twee meisjes bij een ontploffing ernstige brandwonden op in een teleooncel en uit wat ze er van hebben kunnen navertellen, con cludeert men dat ze bezig waren een sigaret aan te steken. MOSKOU. (UPI) Een jonggehuwd paar in Kirisji (Sovjet-Unie) kocht een meubelbouwpakket, hees het met veel moeite naar zijn appartement op de vierde etage om tenslotte tot de ontdek king te komen dat geen van de onderde len bij elkaar paste. De gedupeerden gingen naar de zaak terug om hun beklag in te dienen. De eigenaar gaf hen daarop de adressen van dertig andere echtparen die dezelfde dag bouwpakketten hadden gkocht, plus het advies daar naar de passende delen te zoeken. Het dagblad Sovjetskaja dat dit meldt, onthult niet de afloop. De president herhaalde opnieuw dat hij nooit amnestie zal verlenen aan hen die zich aan de dienstplicht onttrokken en zich in het buitenland vestigden. zijn gekomen „er geen reden zal zijn voor Amerikaanse militaire deelneming (in de oorlogszone)” Richardson liet hiermee de mogelijk heid open voor hernieuwd Amerikaans militair optreden. Hij verwachtte overi gens dat een „stabiele” situatie in Viet nam binnen een week zal optreden. President Nixon zei in dit verband op zijn persconferentie: „Wanneer aan de overeenkomst de hand wordt gehouden, is er geen twijfel dat wij gedurende lange tijd niet alleen vrede zullen heb ben in Vietnam, maar in geheel Indo China. Maar de vraag is of beide partij en, en in feite alle betrokken partijen, de wil hebben om de vrede te handha ven, de motivering daartoe hebben.” Als komende 30 maart inderdaad een nieuwe uitzonderingstoestand wordt ge continueerd, rekent men er op dat Whi telaw na verloop van tijd zijn rol in Belfast zal willen opgeven. Niet alleen is hij langzamerhand geheel uitgeput, er komt nog bij dat hij er zich, ondanks de waardering die vriend en vijand voor hem hebben, toch van bewust is dat in de jungle van de Londense politiek een te lang verblijf buiten het regeringscen trum zijn loopbaan gevaar zou kunnen berokkenen. Onmiddellijk na het ongeluk is de druk van de buis weggenomen waarop een Dow-ploeg de leiding ontluchtte. Dit gebeurde op de Zuidbevelandse wal, waar beide delen van de pijpleiding bij elkaar komen. Het werk ging gepaard met harde knallen en een grote fakkel die de wijde omgeving in een felle gloed zette. De politie was op de hoogte gebracht van het affakkelen en heeft vele inwo ners van Zuid-Beveland, die geschrok ken opbelden, gerust kunnen stellen. protestantse unionisten-partij van oud- premier Brian Faulkner sprake zou zijn. Het is echter niet aan te nemen dat William Whitelaw zich tot een dergelij ke oplossing zou laten verleiden. Sinds de opheffing van Stormont, het regiona le parlement van Noord-Ierland, in maart van het vorig jaar, is het duidelijk dat de katholieke minderheid zal kun nen rekenen op een voldoende stem in het toekomstige bestuur over het gebied. Afgaande op herhaalde mededelingen van gemeentezijde en van de zijde van UC Nederland n.v. dat er binnen enkele jaren honderden arbeidskrachten zouden moeten komen voor het UC-project, heb ben zij in de nieuwe wijk Schelfhorst te Almelo vele honderden huur- en koop woningen laten bouwen. Voor de koop woningen is nog wel enige belangstel ling, maar de huurwoningen staan al bij honderden leeg. De woningstichting St. Jozeph nam met het oog op de UC-plannen en mede in verband met berichten, dat de Phi- lipsvestigingen in Almelo zouden worden uitgebreid, wat bij nader inzien ook niet gebeurde, 871 woningen in aanbouw. Daarvan zijn er nu 382 gereed, maar slechts 103 verhuurd; onlangs is met de bouw van 489 andere woningwetwonin gen begonnen, waarvoor de belangstel ling even gering dreigt te zijn. UTRECHT. Het staat nog niet vaat of de Eindhovense hartchirurg dr. P. J. van der Schaar op korte termijn opera ties kan verrichten. Wel is een door minister Stuyt ingestelde commissie on der voorzitterschap van de voorzitter van de gezondheidsraad dr. A. J. C. H. Haex, druk bezig het pad te effenen naar een functie voor dr. Van der Schaar in het hartchirurgisch team van het Nijmeegse Academische Sint Rad- boudzi ekenh uis. aan voorbereidingen van een witboek, dat naar men aanneemt, kort na 8 maart zal verschijnen. Die dag wordt namelijk het referendum gehouden over de vraag of de grens tussen Noord-Ierland en de Ierse Republiek zal moeten blijven be staan. De uitslag van dit referendum staat van tevoren al vast. De protestant se meerderheid in Ulster zal voor het behoud van de huidige grens stemmen. De premier van de Ierse Republiek, Lynch, zal deze maand, naar men aan neemt, opnieuw in Londen op bezoek komen om met premier Heath te spre ken over voorstellen in het witboek met betrekking tot de oprichting van een Ierse raad. In deze raad hoe die er ook zal moeten uitzien zouden pro blemen van gemeenschappelijk belang dienen te worden besproken. Vier afgevaardigden van de Noordierse (katholieke) sociaal-democratische en Labour-partij waren gisteren in Londen om ministers en leiders van de Britse Labour-oppositie te consulteren. In krin gen van deze partij, die altijd nauwe relaties met het IRA heeft onderhouden, en die als woordvoerder van de katho lieke minderheid optreedt, bestaat angst dat in het witboek van minister White law van een soort uitverkoop aan de Het 14-jarige slachtoffer had men een zak over het hoofd getrokken. Daarna was hij door de moordenaars doodge schoten. De 17-jarige jongen was met zijn vriendin op zoek geweest naar een taxi toen een auto stopte waarvan de inzit tende de jongen dwong om in te stappen. Het meisje, dat zich verzette, werd be dreigd dat ze zou worden doodgeschoten. De jongen is met een kogel in het hoofd teruggevonden. Een van de andere slachtoffers was een jongeman die als automonteur in een garage werkte. Hij werd uit een voorbij rijdende auto door verscheidene kogels getroffen terwijl hij aan zijn werk was. De slachtoffers van de laatste dagen waren voornamelijk katholieken. Het bericht van de protestantse UDA dat de oorspronkelijke oproep tot haar aanhang om een eind te maken aan de individue- En omdat telefoonleidingen dik wijls vlak langs de gasbuizen lopen, dreigt er gas in de openbare telefoon cellen binnen te dringen, die volgens experts niet zelden de eerst mogelijke uitlaat zijn. DE PRESIDENT liet zich opnieuw agressief uit over de oorlogscritici. Hij zei dat hij heeft opgemerkt dat de heftigste kritiek op het vredesakkoord afkomstig is van hen, die de belangrijk ste voorstanders waren geweest van „vrede tegen iedere prijs”. „Ik vraag me af, zei de president, of deze critici werkelijk wel willen dat de wonden worden geheeld. „Wij hebben een eervolle vrede bereikt”, zei Nixon tegen de journalisten. „Ik weet dat som migen van jullie er misselijk van wor den om dat te moeten opschrijven, maar het is de waarheid.” IN DE AFGELOPEN dagen zijn in Washington berichten te horen geweest dat president Thieu de verzekering zou zijn gegeven, dat de VS niet zouden aarzelen opnieuw militaire acties te on dernemen (vermoedelijk luchtaanvallen), wanneer zich zeer ernstige bestands- schendingen voordoen. Experts nemen aan, dat de oorzaak van de explosie het in Engeland nog vrij nieuwe aardgas is, dat in delen van de hoofdstad de kooktoestellen van de huisvrouwen al binnen stroomt. Maar aardgas staat onder grotere druk dan gewoon gas en het is buitengewoon droog en door dit alles kan het gemakkelijker door de leidingen ontsnappen. geven. En die prijs is dan geen uitstapje met het vrijwilligerskorps (een van de voorstellen was dat deze „deserteurs” de gelgenheid zou worden gegeven om te rug te keren naar de VS, wanneer ze bereid zijn twee jaar diensten ten be hoeve van het land te verlenen, zoals in het „Peace Corps”), maar de prijs van de straffen die de Amerikaanse wet voor schrijft.” „DE OORLOG is nu voorbij”, ging Nixon verder. „Veel Amerikanen hebben een dure prijs betaald, sommigen met hun leven, sommigen met drie of vier jaar in een krijgsgevangenenkamp. Zij wisten dat het een oorlog was die weinig steun had van de beste mensen in de nieuwsmedia, in de intellectuele kringen, en in het Congres. Maar de oorlog had de steun van een grote meerderheid der Amerikanen mensen die iedere dag werd ingehamerd dat het een immorele oorlog was, dat wij er niets te maken hadden.” TERNEUZEN. Dow Chemical la gisteravond urenlang bezig geweest met het „affakkelen” van het westelijke deel van de dubbel ethylenpijpleiding in de Westerschelde ter hoogte van Ellewouts- dijk op Zuid-Beveland. De leiding wu in de voormiddag geraakt door een an ker van de Panamese tanker „Sirrus” (8.075 brt.). Dr. Van der Schaar zei desgevraagd da-t er nog een aantal onzekerheden zijn, zoals de datum van indiensttreding en het moment waarop hij daadwerkelijk aan het werk kan gaan. Hij heeft al wel een aantal gesprekken gehad met de beide thorax-chirungen in Nijmegen en met leden van de commissie-Haex. Dr. van der Schaaf zal als alles definitief doorgaat, worden aangesteld als weten schappelijk hoofdmedewerker. De aan stelling wordt voorlopig voor een jaar. Wel zei hij dat een volgende termijn niet nog eens een heel jaar zal hoeven duren, hoewel deze gehele termijn onge twijfeld door het parlement in Londen zal worden goedgekeurd. Whitelaw en zijn staf werken naarstig BONN (DPA). De Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, zal enige weken lang zijn functie niét kunnen vervullen. Een Oostenrijkse woordvoerder zei dat de Russen met name protesteerden tegen de letter „B” in MBFR (balanced: „even wichtige”). Derhalve moesten Oosten rijkse functionarissen haastig rondgaan om stukken wit papier op de aanduidin gen te plakken. Na de eerste vergadering werd van westelijke zijde een verklaring uitgege ven. Daarin werd gesproken van een „inaugurele bijeenkomst ter opening van besprekingen die gevoerd werden in een zakelijke sfeer”. Een woordvoerder deelde mee dat de afgevaardigden aan de halfcirkelvormige tafel gingen zitten waar zij wilden en korte begroetingstoespraken hielden. Verklaard werd dat de vele vraag stukken inzake het opstellen van de procedure voor de komende bijeenkom sten werden besproken. Er werden ui teraard vrijwel geen besluiten genomen. De vraagstukken zullen verder infor meel worden besproken. Gehoopt wordt dat in de nabije toe komst een voltallige vergadering zal worden gehouden, aldus de westelijke verklaring. Al sedert twee weken zijn in België de leerlingen van het middelbare onderwijs in verzet gekomen tegen de plannen van minister Vandenboeynants tot hervor ming van het leger. Gisteren waren tal van scholen in Brussel leeggelopen. De demonstranten verzamelden zich op de Grote Markt waar ze door de politie met harde klappen, zoals uit de foto duide lijk blijkt, uiteen werden gedreven. De scholieren verzetten zich vooral te gen het afschaffen van uitstel van dienstplicht wegens studieredenen, een van de voornemens van minister Van denboeynants, die inmiddels weer als minister van Landsverdediging deel uit- maakt van het nieuwe kabinet-Leburton. „Ik heb sympathie voor mensen die fouten maken”, zei hij, „die maken we allemaal. Maar natuurlijk moeten we voor die fouten betalen. Zij die vlucht ten moeten de prijs betalen die daarop staat. Daar kan ik geen vergeving voor Bijde puinhopen van wat eens een Vietnamees dorp was, wordt een vlag van het regime-Thieu gehezen als teken dat het militaire bewind hier de baas is. De bewoners zijn na felle gevechten om het dorp gevlucht, zo dat de heerschappij zich uitstrekt tot ruïnes, lijken en mogelijk wat ach tergelaten vee. Ie moordpartijen tegen de katholieken is ingetrokken, komt als een bittere ver rassing. „De protestantse extremisten kunnen er niet mee doorgaan de repu blikeinen de andere wang toe te blijven keren naarmate de moorden op de pro testanten hand over hand toenemen”, zo luidt de argumentatie van de UDA. (Van onze Redacteur in Londen) LONDEN. De moordpartijen tussen Rooms-katholieken en Protestanten in Noord- Ierland hebben een nieuw hoogtepunt bereikt met de gewelddadige dood van vier katholieken en één protestant in Belfast binnen 36 uur. Onder de slachtoffers waren een jongen van 14 en één van 17 jaar. Hun lijken werden met die van enkele andere slachtoffers gevonden op de plaats waar de enige autosnelweg van Noord-Ierland Belfast binnenkomt. Eenzelfde boodschap zou het Witte Huis ook gericht hebben aan Hanoi. De nieuwe minister van Defensie, Elliott Richardson, zei gisteren op een perscon ferentie dat wanneer de afnemende ge vechten in Vietnam volledig tot stilstand Het is niet onmogelijk dat Washington tot een verstandhouding wil komen over de aanwezigheid van de 145.000 Noord - vietnamese militairen in het Zuiden eén kwestie die in het akkoord min of meer werd opengelaten. Ook zal de situ atie in Laos en Cambodja vermoedelijk ter sprake komen, hoewel verwacht moet worden dat tegen de tijd van Kissingers reis ook een akkoord is be reikt voor Laos. Het bezoek van president Thieu aan president Nixon, zijn eerste officiële ontvangst in de Verenigde Staten, is niet alleen een balans voor Kissingers bezoek aan Hanoi, maar moet er toe dienen om duidelijk te maken dat Washington de Zuidvietnamese regering blijft steunen. Eenzelfde doel heeft de reis van vice- president Spiro Agnew, die op het ogen blik bezoeken brengt aan Zuid-Vietnam en een aantal andere Zuidoostaziatische landen. Deze contacten zijn erop gericht om een mogelijk machtsvacuüm te voorkomen dat na de beëindiging van de oorlog in Vietnam zou kunnen ontstaan. prijs Economie kreeg, gedeeld met de Nederlander prof. Jan Tinbergen, is in Oslo overle den. Prof. Fritsch, die in maart 78 had zullen worden, is lange tijd ziek ge weest. (Van onze Redacteur in Washington) WASHINGTON. Dr. Henry Kissinger zal van 10 tot 14 februari een bezoek brengen aan Hanoi om besprekingen te voeren over de na-oorlogse relatie tussen Noord-Vietnam en de Verenigde Staten, en om opheldering te krijgen over de door Hanoi bekendgemaakte lijst van krijgsgevangenen. Vermoedelijk nog dezelfde maand zal de Zuidvietnamese president Thieu door president Nixon ontvangen worden op zijn villa in San Clemente, Deze gegevens werden door de presi dent zelf bekendgemaakt op een onver wachte persconferentie in het Witte Huis. Dr. Kissingers bezoek aan Hanoi wordt gezien ais een afwerking van details die na de ondertekening van het vredesakkoord aan de orde zijn geko men. WENEN (Reuter, DPA en UPI). In het teken van grote verwarring en na afspraken op het laatste ogenblik zijn de delegaties van negentien staten uit oost en west gistermiddag in Wenen overleg begonnen over evenwichtige wederzijdse troepenvermindering in Europa (MBFR). Tot aan het begin van de besprekingen in de Weense Hofburg was nog niet duidelijk welke staten met volledig stemrecht aan het voorbereidende MBFR-overleg deelnemen. *k Aan de zijde van de zeven uitgenodig de NAVO-landen die troepen in Midden- Europa hebben, zijn er ook vertegen woordigers van de vijf flank-staten van het westelijke bondgenootschap: Noor wegen, Denemarken, Italië, Griekenland en Turkije. Frankrijk heeft de uitnodi ging tot deelneming van de hand gewe zen. Aan de kant van de Oosteuropese staten nemen (niet alleen de vijf militair in Midden-Europa betrokken landen de Sovjet-Unie, Polen, de DDR, Tsje- cho-Slowakije en Hongarije maar ook Roemenië en Bulgarije deel. Het westen wil graag dat de flanksta- ten slechts de status van waarnemer hebben, terwijl Oost-Europa deelneming op voet van gelijkwaardigheid van alle geïnteresseerde staten wenst. Men is van plan de werkelijke conferentie inzake de MBFR in de komende herfst te houden. De afgevaardigden kwamen bijeen na dat Nederlandse en Russische diplomaten een compromis hadden bereikt dat het mogelijk maakte het verkennende over leg, volgens plan te laten beginnen. Ingevolge het bereikte compromis mochten alle negentien landen aanwezig zijn zonder enig land er toe te verplich ten een besluit te nemen over de vraag wie op latere bijeenkomsten werkelijk een volledig deelnemer aan de conferen tie zou zijn. Voor het overleg begon, moest nog één „kwestie” uit de wereld geholpen wor- Ragnar Frisch, de Noorse econoom die de eerste Nobel- in 1969 uitgereikt

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3