IN DE VISHAL EN OP ZEE Boetes voor zes inwoners Heemskerk F. J. van Rooijen uit Santpoort verliet Volkshuisvesting in Velsen i I d F Van om xaWer GOEDE BEVEILIGING KAN VEEL ONHEIL VOORKOMEN OP Weer zes inbraken, in IJmuiden opgelost EXAMENS I HAVENBERICHTEN „FEINDLICHEN BRUDER” BIJ AFSCHEID VAN AMBTENAAR 'F K, 4 5 1JMUIDER COURANT DONDERDAG 1 FEBRUARI T9 7 3 KETTINGBRIEF-AFFA1RE (Van een onzer verslaggevers) Carrière VELSEN. Het schijnt de laat ste tijd erg druk langs de weg te zijn met bankrovers. Er gaat bijna geen dag voorbij of ergens in den lande is het weer raak geweest. On herkenbare figuren, die het vooral op kleinere postkantoortjes of ves tigingenvan handelsbanken hebben voorzien. Het personeel dat daar werkzaam is lijkt er vroeg of laat een keer aan te moeten geloven en heeft van hoger hand meestal reeds instructies gekregen hoe te hande len als de nood aan de man is geko men. Koelbloedigheid is een belang rijke vereiste en kan veel narigheid voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Volgens de Velsense wethouder Th. C. Witte heeft de heer F. J. van Rooijen uit Santpoort zijn moeilijke taak op het bureau volkshuisvesting, waar hij nauw was betrokken bij de woonruimte-ver- deling, ruim vijfentwintig jaar op een voorbeeldige wijze vervuld. Me de doordat hij de hieraan verbon den problematiek steeds met veel tact tegemoet is getreden, waarbij de hoogste eisen werden gesteld aan mensenkennis en bewogenheid, eevenals aan karaktervastheid en een consequente beleidsvoering. Het was de wethouder daarom een ge noegen nu eens in het openbaar te mogen getuigen van de grote waar dering, welke hij zich door een der gelijke opvatting van zijn taak van het gemeentebestuur mocht verwer ven. Rif Hbs - Toenemende agressie Directe verbinding „Feindlich” Geen spoortje vrees Kort IJmondnieuws r -Tl - ■f.’ W-W vooral op kleine kantoren 41 f 12.000, 29 fge- De iden De ige- dat itia- >ver- eali- Vervolgens sprak de gemeente-secre- taris van Velsen, mr. A. P. van Uffelen Velsens gemeentesecretaris, mr. A. P. van Uffelen overhandigt de heer Van Rooijen namens het personeel van de secretarie zijn afscheidsge schenk. een idere iverd i een teraf aan- ou- om >EM- om- •eede luist, •echt fit in t>ben zelf- >rge- e te en te per- :irca iiteel loud tand het IJ- de raat n de As- •aat. n de van lieu- ilot- >ver- t Bt. irko- idie- dat kele (ding der- oor- ge- ters, rge- soen der- i in ieu- een- nder ind), de van kse ;en: oe- -88; -88. 155; -90; ya- 30- oos 260. 180; eus 95; 35; :sia Hierna fungeerde de heer J. J. A. Stillebroer uit Santpoort als vertegen woordiger van de Velsense makelaars, waar de heer Van Rooijen steeds gpede contacten mee heeft onderhouden. Van daar dat de heer Stillebroer meende te mogen spreken van „feindliche Brüder”, omdat de scheidende ambtenaar bij hun zaken dikwijls als „stoorzender” moest fungeren. Toch geschiedde dit steeds met een strikt gevoel voor rechtvaardigheid, waarbij de achtergronden nimmer open baar mochten worden gemaakt. Van Rooijen op een mooie ambtelijke carrière kan terugzien. Hij werd in 1947 immers bij volkshuisvesting aangesteld als controleur, om deze dienst na zeven bevorderingen thans in de rang van hoofd-commies A te kunnen verlaten. Hij zegt dat er bij de Posterijen ook bepaalde veiligheidsmaatregelen zijn en vertelt er om begrijpelijke redenen niet bij welke. Hij zegt daarover: „Er zijn instructies voor het personeel met. be trekking tot het voorkomen van derge- Wie het aantal bankovervallen (waar bij ook postkantoren gerekend zijn) in de gemeente Velsen bekijkt, zal ontdek ken dat de roofovervallen op de kanto ren van geldinstellingen elkaar steeds sneller gaa nopvolgen. Vanaf eind sep tember 1969 zijn er daar nu acht ge weest. Twee daarvan zijn zeker opgelost. Het is op 30 september 1969 begonnen in het bijkantoor van de posterijen in Oud-IJmuiden. Het was een hele op schudding toen de slag op het oude kantoor aan de Kanaalstraat geslagen was. Een echte roofoverval in IJmuiden, het leek wel een wild-west verhaal. Ruim twee jaar later kreeg de Boeren leenbank aan de Bloemendaalsestraat- weg in Santpoort op een vrijdagavond ongewenst bezoek van drie gewapende mannen, die f 18.000 meenamen. „Geld” was het enige wat zij toen riepen en daarmee verdwenen zij dan ook. Eén van de drie mannen was toen zelfs over de balie gesprongen en bedreigde het bank personeel met een vuurwapen. Het kwam zelfs zover dat de kluisdeur werd geopend. Pas nadat de rovers vertrokken waren kon de politie worden gealar meerd. Als blijk van grote erkentelijkheid voor dit alles werd de heer Van Rooijen tenslotte door de wethouder een ge schenk in enveloppe overhandigd, waar van de inhoud was bedoeld om straks mede een reisje voor hem en zijn echt genote mogelijk te maken. Een en ander ging van een bloemstukje voor mevrouw Van Rooijen vergezeld. AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Geslaagd voor kandidaatsexamen econo mie: J. E. F. Hagen (Velsen-Noord), J. N. R. Hoeflaak (Santpoort) en A. H. Wes- Vandaar dat de heer Van Rooijen dikwijls het middelpunt is geweest van klachten, en scheldpartijen, overigens volkomen onverdiend, want de Velsense makelaars zijn er uit eigen ondervinding van overtuigd dat een woning steeds aan de juiste gegadigde werd toegewezen. Daarom stak de heer Stillebroer hem namens zijn collega’s gaarne de pluimen op de hoed, welke zich aan een geschon ken plant bevonden, waar van dezelfde zijde nog enige reischèques aan werden toegevoegd. Tenslotte sprak de heer K. Bijl, als chef van het bureau huisvesting. Op zijn beurt noemde hij de scheidende hoofd commies een hoogst integer ambtenaar die nimmer van zijn positie misbruik heeft gemaakt. Zelf heeft de heer Van Rooijen immers ruim twintig jaar sa mengewoond en dat waarlijk niet onder de plezierigste omstandigheden. Ook op grond van de prettige relaties betreurde de heer Bijl zijn vertrek in bijzondere mate, zodat hij hem toch nog vele gelukkige jaren wilde toewensen. Het afscheidsgeschenk van deze afdeling be stond uit een projectietafel. Zoals gebruikelijk was het laatste woord weer aan de heer Van Rooijen, die hierbij het principe huldigde „Spre ken is goed, maar zwijgen is beter”. Hij beperkte zich daarom tot een kort dank woord voor de geschenken en vriende lijke toespraken, waar volgens de heer Van Rooijen een „machtig afscheid” het gevolg van is geweest. lijke dingen, en er zijn ook maatregelen voor de beveiliging van de mensen zelf in verband met de steeds toenemende agressie. Er bestaat ook zoiets als een Bankcommissie, die allerlei richtlijnen geeft. Daarin is ook de PTT vertegen woordigd”. Op 12 januari kwam een man met een nylonkous over het hoofd getrokken de Boerenleenbank op de Zeeweg binnen. Hij vroeg dringend om geld en maande de kassie raan tot haast, terwijl hij hem bedreigde met een voorwerp dat wel eens een wapen zou kunnen zijn. De ver bouwereerde kassier liet hij bijna vier duizend gulden lichter achter. Dat was voor de Boerenleenbank dus ook twee keer raak, al was het niet bij dezelfde vestiging. „Twee keer was wel voldoende” zegt een woordvoerder van de directie,, ,we zorgen nu voor kogelvrij glas en we letten er terdege op dat de geldvoorraad altijd zo klein mogelijk wordt gehouden. De veiligheid van het personeel en de cliënt gaat voor.” Waar het voor de rover minder suc- kesvol verliep al werd hij dan niet gepakt was bij de Raiffeisenbank op de Driehuizerkerkweg in Driehuis. Daar werd onmiddellijk op de alarmknop ge drukt, waardoor de politie rechtstreeks werd gealarmeerd. In minder dan geen tijd stond de politieauto voor de deur, maar de overvaller had reeds het hazen pad gekozen. Toen hij de beweging naar de alarmknop zag maken, moeten de twijfels boven zijn gekomen, hij stamel de dat het allemaal maar voor de grap was en vertrok schielijk. Namens de directie zegt bankemployé Genee over de overval: „Als er geen cliënten zijn is er weinig aan de hand. Dan blijven we gewoon lachen. Maar als er wel cliënten zijn, ligt de zaak heel anders. Dan kun je helemaal geen risico nemen. Dan is het geld niet meer be langrijk. Dat is toch verzekerd, dat is een bedrijfsrisico. Maai' we houden ons hart vast dat er eens een employé op zo’n moment zal denken dat het geld wel echt belangrijk is. Wij doen aan collectieve beveiliging. Onze kluizen hebben tijdsloten en ook al zouden we het zelf willen, we kunnen ze niet eens eerder openmaken dan op de ingestelde tijd. Alles wat maar mogelijk is aan beveiliging hebben wij toegepast. Ik weet niet waar de oplossing zit.” De directeur van de Nutsspaarbank in IJmuiden, de heer K. van de Poll, zegt over veiligheid: „Wij zijn druk doende met beveiligingen. Het kantoor in de Lange Nieuwstraat is al beveiligd en het nieuwe kantoor in Zeewijk zal ook ter dege beveiligd zijn. Er komen allemaal kogelvrije balies en alarmsystemen. Dat gebeurt ook al vooruitlopend op de rege ring, die zulke beveiligingen in de toe komst waarschijnlijk wel verplicht zal stellen.” Onze opmerking dat de overvaller daar niet de indruk maakte van een krachtige doorzetter, beantwoordt com missaris Sepp met: „Ook als het wel een doorzetter zou zijn geweest zou het waarschijnlijk nog niet gelukt zijn. De houding van het personeel is erg belang rijk. Die juffrouw daar reageerde heel kordaat. Bij een goede beveiliging is een boel onheil te voorkomen. Maar zo’n klein postkantoortje, waar overigens een hele lieve en kordate dame is, madf dat in een heel leeg huis is gevestigd ,tja, dat is bijna om moeilijkheden vragen”. Een moeilijkheid bij gepleegde over vallen blijkt telkens weer het opgeven van een kloppend signalement. Door de emotie van het moment alles gaat ook zo vlug realiseert men zich nau welijks de personen goed op te nemen. Daardoor ontstaan tegenstrijdige en vage beschrijvingen en de recherche heeft het Ook de heer Van Uffelen was van mening dat de betrokken ambtenaar zich heeft onderscheiden door zijn brede kennis van zaken en een veelzijdige ervaring, terwijl zijn warmte van hart en groot gevoel voor rechtvaardigheid hem tijdens de bezetting ook aan de zijde van het verzet hebben gedreven. Voorts zijn het goede humeur en het opgewekt karakter van de heer Van Rooijen op de secretarie evenmin onop gemerkt gebleven, want aan de reis chèques die hem namens het personeel door de secretaris werden aangeboden, kon een lange lijst met handtekeningen van de schenkers worden toegevoegd. Stroom van bankovervallen, Deze gelegenheid werd wethouder Witte woensdagmiddag geboden in de kantine van het stadhuis, omdat de heer Rooijen hier wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd een af scheidsreceptie was aangeboden. De be langstelling hiervoor is bijzonder groot geweest, zodat ook velen de toespraak van de wethouder hebben beluisterd die •r verder op wees dat de scheidende ambtenaar zich nimmer heeft gespaard. Integendeel, want in zijn werk in de buitendienst, in zijn rapporten en bij het beoordelen van de kandidaten, heeft hij steeds getoond in ruime mate te mogen beschikken over kwaliteiten als geest kracht, begrip en inzicht. Zelfs in de somberste tijden, toen per morgen soms tachtig of negentig gevallen moesten worden behandeld. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Otto, Bremen; Anita von Bargen, Pasa- jes; Prinsenborg, Hamina; Beverwijk; Memel, Dagenham; Smit Lloyd-45, Ab erdeen, IJmuiden; Antonie Junior, Noordzee; Ottawa, Trontheim; Noma disch, Teignemouth; Amstelstroom, Sho reham; Novel, Colchestre, IJmuiden; De pendent, Holbeek, IJmuiden Levem, Londen, IJmuiden; St. Louis, Le Havre; Ciello Rosso, Oslo; Adda, Mantyluoto; Arabian Shea-Horse, Cont. Plat, IJmui den; Apollo, Le Treport; Sevilla, R’dam; Smitt Lloyd-18, Cont. Plat, IJmuiden; Waltraud Behrmann, St. Nazaire; Stoer, Bremen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In aansluiting op de aan houding van drie jongemannen, die vori ge week niet minder dan vijftien inbra ken bekenden, heeft de recherche in Velsen weer twee jongens gehoord. Eén van hen, een 19-jarige IJmuidenaar, be kende vier maal in IJmuiden te hebben ingebroken, de ander, een 14-jarige jon gen uit IJmuiden, had twee inbraken op zijn naam staan. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Diana, Gr. Yarmouth; Eemland, Ham burg; Jason, Hamburg; Svolder, Londen; Ottawa, Stanlow. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het Schip van of naar Amsterdam ge gaan). Het houten noodgebouwtje van de Nutsspaarbank aan de Bellatrixstraat, één van de kleine kantoortjes waarop bankrovers het vorig jaar hadden vorzien. Zij konden wegkomen zonder dat een duidelijk signalement kon worden gegeven. Commissaris W. Sepp, hoogste man bij de gemeentepolitie van Velsen, spreekt van «en stroom overvallen. Over beveili ging zegt hij„Er bestaat veelal een direct* verbinding met het hoofdbureau van politie in Velsen. Zodra een alarm bij ons binnenkomt, staat de politie onmiddellijk voor de deur. We hebben ook een heel nauw en innig contact met politiekorpsen in andere plaatsen over deze zaken. Dat contact bestaat op ver schillende niveau’s, zowel tussen de uit voerende als de leidinggevende mensen.” Speciale richtlijnen vanuit de politie zijn er niet. Wél staat de politie volgens de commissaris altijd open om advies te geven. Hij zegt daar verder over: „De banken hebben hun eigen beveiligings maatregelen getroffen. Naar aanleiding van de richtlijnen die afkomstig zijn van een speciaal daarvoor in het leven geroepen commissie is bijvoorbeeld die Raiffeisenbank in Driehuis beveiligd en we hebben kunnen constateren dat het daar goed werkt.” Woensdag vertrokken van IJmuiden: Naess Ranger, Galvestone; Tor Hollandi- a, Immingham; Grille. Bremen; Nieder- mehnen, Londen, IJmuiden; Carn Ran ger, Palermo, IJmuiden; Runo Silt; F. F. N. Viris, Teneriffe; Joan-C, Londen; IJ muiden; Lien, R’dam, IJmuiden; Spica, Bridgewater, IJmuiden; Nasauborg, Delfzijl; Pergo, Londen, IJmuiden; Reestborg, Ystad, IJmuiden; Aardenburg, Antwerpen; Goslar, Bremen; Opole, Stettin; Actuality. Avonmouth; Saaly-1, Middlesborough; Anita von Bargen, Flixborough; Zaan, Rochester; Oct. Re volutie, Hamburg; Antonie Junior, Ant werpen; Memel, Dagenham; Norma, Bremen; Amstelstroom, Shoreham; Ae gean Monarch, Monrovia; Machaon, Hamburg; Smit Lloyd-45, R’dam, IJmui den; Anita Schutt, R’dam; Arabian She ahorse, Cont. Plat, IJmuiden; Sheratan, R’dam, IJmuiden: Astera, Bremen; Otto, Bremen. In September van het jaar daarop viel op eenzelfde dag de twijfelachtige eer te beurt aan het postkantoortje in Oud- Velsen, een wat afgelegen post, waar een vrouw de scepter zwaait, en aan de Nutsspaarbank aan de Bellatrixstraat. Ook daar waren weinig moeilijkheden voor de overvallers, want het houten noodgebouwtje volgende maand wordt de nieuwe vestiging in Zeewijk geopend beschikte niet eens over een telefoonverbinding. Bij het postkantoor bedroeg de buit 2800, en bij de Spaar bank in Zeewijk tien mille. De beheer ster van het postkantoor in Oud-Velsen toonde geen spoortje vrees en raakte nauwelijks geïntimideerd, doch kon verder weinig uitrichten in haar eentje in een heel leegstaand pand. De volgende slag werd geslagen in Velsen-Noord, al bleef het hier bij een poging omdat er niets werd buit ge maakt. Dat was op 15 december van het vorig jaar. In de vroege morgenuren probeerde een onbekende man, die zich in de buurt van het postagentschap aan de Wijkerstraatweg had schuil gehouden, een PTT-employé te beroven van een postzak. De wakkere PTT-man deed niets anders dan de postzak stevig vast houden en dat was voldoende om hem te behouden. In het nieuwe jaar zijn er al weer drie roofovervallen op twee banken en een postkantoor gepleegd. Voor het post kantoor het was weer dat in Oud- Velsen was het de tweede maal. De overval daar was afgelopen maandag. De directeur van de PTT in IJmuiden zegt daarover: „In principe verstrekken wij liever geen gegevens. Ja er waren daar twee overvallers, maar die overval was eigenlijk wel heel eenvoudig, mis schien wel iets te simpel. De vrouw zag de twee heren met bivakmutsen op in het halletje binnekomen. Door ervaring wijsgeworden heeft zij niet af gewacht wat er verder nog zou gaan gebeuren. Ze belde a la minuut de politie. Er is daar trouwens altijd bijzonder weinig geld te halen.” HAARLEM. De rechtbank in Haar lem heet donderdagmorgen uitspraak gedaan in zaken tegen zes bewoners uit Heemskerk en boetes opgelegd tussen d* f 250 en f 2000 wegens overtreding van de wet op de kansspelen:. Zij hadden in 1969 en begin 1970 meegewerkt aan een Amerikaanse loterij, een zogenaamde kettin gbri even a ctie Een 28-jarige postzegelhandelaar, een 25-jarige directeur en een 26-jarige di rect zorgden er voor dat kettinggrieven circuleerden in West-Duitsland, België en Zweden en administratiekosten naar hun kantoor in Heemskerk werden ge zonden. Zij verdienden ieder f 16.500. De eis was f 5.000, subs. 2 maanden en een voorwaardelijke gevangenisstra van twee maanden. Een 37-jarige administrateur die een deel van de werkzaamheden voor de drie irmanten verrichtte en hiermee 125 per week verdiende, werd veroor deeld tot 350 subs. 10 dagenDe eis was een boete van 500, subs 50 dagen •n een maand voorwaardelijk. Twee broers, een 30-jarige kantoorbe diende en een 39-jarige barkeeper wer den respectievelijk veroordeeld tot f 2000 o 40 dagen en 250 o 10 dagen. De eisen waren resp. 10.000 boete o 4 maanden en 4 maanden voorwardelijk en f 500 o 50 dagen en een maand voorwa ardeli j k. Ouderavond. De Oudercommissie Jan Campertschool in Driehuis houdt maandag 5 februari een algemene dera.ond in het schoolgebouw, die 20.15 uur begint NIVON. In gebouw Velserduin aan het Velserduinplein in IJmuiden zal op dinsdag 13 februari, aanvang 20 u. dr. Bram van der Lek voor de NIVON- leden spreken over het milieu en de samenleving. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Boy Mathiessen, Flixborough; Helice, Wilhelmshaven; Kernoa, Dordrecht, IJ muiden; Rijnstroom, Liverpool; Octavis, Rumping, IJmuiden; Oriole, Dagenham; Ciudad de Manizalis, Antwerpen; Jakob Kunder, Leningrad; Clione, Lowestoft, IJmuiden; Canis, Stavanger; Zaan- stroom, Felixstowe; Vechtstroom, Huil; Rolf Behrman, Londen. IJMUIDEN. Woensdag werden in IJmuiden aangevoerd: 43 kisten en 268 premiekisten schelvis; 167 kisten en 541 premiekisten wijting; 1601 kisten kabel jauw; 1797 kisten koolvis; 105 kisten haring; 196 kisten schol; 87 kisten schar; 381 kisten varia; 3096 stijve kabeljau wen; 910 kg tong. Prijzen in guldens per 1 kg: tarbot 9,03-8,56; gr tong 7,51-7,30; gum. tong 9,52-9,12; kim. tong 9,12-8.88; tong I 10,74-10,25; tong II 9.61-9,27; zalm 8,99. Per 125 kg: gr. leng 122-110; gr. hake 612; mid. hake 834; per Hoop: vleet 124- 104; roggen 34-33. Per 50 kg: hammen 276-255; hake I 222; hake II 152; hake III 100; schelvis 1 84-76; schelvis 2 76-44; schelvis 3 76-47; schelvis 4 66-44; wijting I 70-38; wijting II 62-34; schar 117-62; kabeljauw 1 91- 54; kabeljauw 2 112-54; kabeljauw 3 78- 58; kabeljauw 4 77-55; kabeljauw 5 89- 53; schol 1 43-40; schol 2 57-51; schol 4 63-55; koolvis 1 50-48; koolvis 2 41-35; koolvis 3 49-39; koolvis 4 45-38; blanke koolvis 77-67; haring 33,50-31; tarbot 325-234; griet 223-118; kleine kuit 160; grote kuit 18-12,50; lever 79-65; steen bolk 40-20; inktvis 96; schartong 60-54; haai 55-36; poontjes 56-55; kleine leng 57-53; hommen 45-38. Besommingen KW 48.500, IJM 154 10.400, VL 142 13.600, 115 74.800, UK 73 6.400, 137 12.20, TR 26 12.0,0 VD 25 5.400, WR 12 3.600, 25 6.600, 66 4.000. YE 25 1.040, EB 28 UK 78 4.900, UK 59 UK 237 10.300, 135 145 6.700, 142 200 3.400, 197 215 10.300, VD 1 VD 15 4.300, 9 19 4.700, 46 115 3.800, 53 180 3.500. Door het Staatsvissershavenbedrijf werd in de maand januari een omzet gemaakt van f 8.682.486,57. 'JT: K '■'3

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5