950.- SLOANS I I I SPIERPIJN? C intermeubel de rui|ter 850.- 300.- 690.- I I i HELPT DOOR - WARMTE I □l HHHI dag Barend Servetshow Vrede in Indo-China? Hulp aan Vietnam 1 Cursussen Zuid-Oost-Azië Nieuw-Unicum Gevaarlijk werk Vietnam-bestand Water L van onze OPRUIMING! Dat betekent nog één Verzendjng zeepost van 1200,- voor van grote houtstraat/gasthuisvest haarlem /telefoon (023) 319079 QUO VADIS? WAARHEEN? succesvolle 4^ „FESTIVAL” A I DE MAGNEET h v. - de meest complete reisorganisatie VIS- en SCHAALDIEREN- Hulp aan Vietnam 2 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1973 iiïïü Restaurangen Svenska 77 en Kort IJmondnieuws BANKSTELLEN 1650,— voor van WANDMEUBELEN 1450,— voor van EETHOEKEN 600,— voor SLAAPKAMERS MARKTPLEIN IJMUIDEN bungalows hotels caravans KARINTHIë te O- ar- v aap GRATIS SPATEL baja heeft nu ook een Witter; een échte blue jean zitter van 365.- en u weet het, ook goed van kwaliteit... HEEMSKERK I appartementen ADVERTENTIE 12 16 7Ö 26 25 26 25 28 77 27 28 29 29 30 ADVERTENTIE A. SMOOR, IJmuiden ADVERTENTIE J. STEIJGER, Zandvoort. Jij- B. CRAMER, IJmuiden ADVERTENTIE ADVERTENTIE ie- ;e- Maak dat U er bij bent, ’t is uw beste maar ook uw laatste kans bij S7 A 20 21 72 21 73 24 r [bqja v.a. v.a. er er KENNEMERPLEIN 5 HAARLEM - TELEFOON 32 06 68 Alle lekkernijen uit de zee, zoals crab, mosselen, garnalen, zeetong, schol, zalm. Een symfonie van kleur, smaak en aroma. Zie ons speciale februari-menu en geniet van oude favoriete gerechten of probeer nieuwe varianten. Ondertrouwd: Karel Lodewiik Assink en Johanna Broeders; Jacobus W. de Groot en Henrica M ten Berge. Nieuw autoreizenprogramma Enige voorbeelden: an in- ar se er er GARDAMEER SPANJE LUXEMBURG (Voll. verzorgd) ZWARTE WOUD TIROL morgen laatste dag kt. m- v v L BALSEM Terecht maken wij ons steeds meer bezorgd over de kwaliteit en niet minder over voldoende water voor ons levens onderhoud. Waaronder wij ook verstaan het water dat nodig is of wordt veron dersteld nodig te zijn voor huishoudelij ke en industriële doeleinden. De grote zorgen voor zowel kwaliteit als kwanti teit dwingen er mijns inziens toe het verbruik van water zoveel te beperken als mogelijk is en in het bijzonder verspilling ervan tegen te gaan. Dit laat ste nu heeft dagelijks praktisch in alle gezinnen plaats. In het bijzonder door gebruik van veel te veel water door de WC’s. Dit behoeft geen nadere verkla ring: met het wegspoelen van het ge ringste plasje gaat ongeveer 5 liter wa ter heen. Al tientallen jaren bestaan er WC-spoelingen met dubbele trekkers: één voor veel, één voor weinig water. Waarom van deze uitvinding totnutoe zo weinig gebruik wordt gemaakt, is niet duidelijk. Sleur? Het ligt mijns inziens op de weg van de overheid hier iets aan te doen. Dat kan eenvoudig: door ’haar’ woningbouw dubbele trekkers voor te schrijven en dat door middel van de bouwverordening ook voor andere wo ningen te eisen. Voor de handel in sanitair eventueel gesteund door mi- lieu-beschermingsinstituten ligt hier ook een taak, tevens een economisch object voor het grijpen om de omzet te vergroten. In Haarlem en omgeving worden vee] cursussen georganiseerd. De organisato ren beconcurreren elkaar op allerlei ma nieren. Nog altijd is een veel gebruikte propaganda slogan „Alle waar naar zijn geld”. In verband hiermede mag er wel eens opgewezen worden, dat sommige goedkopere instellingen, zoals de Volks universiteit ’n behoorlijke subsidie krij gen, waardoor de cursussen voor ieder een gemakkelijk betaalbaar worden. Het is onbegrijpelijk dat velen liever f 200 meer betalen en dan geloven een betere cursus te volgen. Ondertrouwd: Karei Lodewijk Assink en Johanne Broeders; Jacobus W. de Groot en Henrica M. ten Berge. Wat zegt u o.a. van: MOSSELEN la Cap Cod. CROUSTADE gevuld met crab-ra- gout in cognacsaus. Gegrillde ZEETONG, kruidenboter en artisjokbodempjes. Gepocheerde ZEETONG, VER MOUTH. SAUS en DRUIVEN. SCHOLFILETS gevuld met mousse van crab, garnalen, mosselen, düle, béarnaisesaus. W. L. K. VAN OOSTEN, Badhoevedorp per week v.a. 142.- v.a. 126.- per week v.a. 150.- Vraag snel de Quo Vadls gids aan! Ja, het bestand is er voor Vietnam. Maar voor hoe lang? „Men” heeft ons wel getoond op de t.v. wat de Amerika nen hebben gedaan, maar men heeft iets vergeten, namelijk: Wat heeft de Viet- cong gedaan? Dat is ons niet en nooit getoond. Dat is niet eerlijk. Oorlog is verschrikkelijk, doch laat men het dan van twee kanten laten zien. De Ameri kanen hebben ook ons bevrijd en nog meer landen, maar toen werd er door onze bevolking gejuicht. Nu, hebben zij ineens in Vietnam de schuld van alles gekregen. Nu wordt Amerika gehoond als de Boze Man. Er is nog een Boze Man, de Vietcong en die wordt door bijna iedereen verheerlijkt. De eerlijk heid is helaas in ons land ook ver te zoeken. PUZZEL NUMMER 5: Het linker- en rechterdeel van deze puzzel is precies gelijk aan elkaar, dus een tweeling. De omschrijving van beide delen wordt steeds tezamen gegeven. Zo geeft horizontaal als omschrijving: soort flesstommiteit. In beide gevallen gaat het om woorden van zes letters. Aan de puzzelaar om uit te maken, in welk deel van het diagram het juiste antwoord moet komen te staan, links of rechts. OPGAVE Naschrift redactie: Zo lang er nog geen wet is die het mogelijk maakt opdrachten met een gevaar-risico te weigreen, moet de rechter van geval tot geval bezien of er reden tot weigering is. Overigens: als er een wet zou zijn, dient ieder geval ook aan de wet te worden getoetst. Dat is geen zaak van de arbei ders, maar eveneens van de onafhanke lijke rechter. Dat er in dit opzicht meer geregeld kan worden, dan tot heden het geval is, geven we inzender toe. Instuif Zandkraai. Zaterdagmiddag van 2 tot 3.30 uur is er voor jongens en meisjes van 4 en 5 jaar een instuif in De Zandkraai aan de Hëndelstraat te Ik ben uw blad dankbaar voor de kritiek op de Barend Servetshow van 25 januari. Met deze recensie kan de V.P.R.O. het wel doen, dacht ik. Als men even voorbij gaat aan de obscene verto ning van de naaktdanseres, die een coï tus suggereerde, dacht ik dat men meer dan genoeg had aan de stuntelige con ferencier. Waren er vier mensen nodig om zo’n leegte te schrijven, die als men alle herhalingen weglaat, misschien een vacuum geworden zou zijn. Dacht men met dergelijke shows iets te verbeteren? Wie naar een nachtclub wil gaan, kiest bewust voor dit „genoegen”. Dit heeft niets met vrijheid van meningsuiting te maken. Ik kan ook niet links gaan rijden, als ik dit zou willen. Er zijn regels in een geordende samenleving op alle gebied, zeker op kijkgebied. H. M. F. VAN WEERDENBURG, Haarlem - Reisbureau De Magneet b v., Haai lem, Barteljorisstraat 25, tel. 023 321140: Gen Cronjéstraat 125, tel 023 263563; Heemstede, Binnenweg 187 I tel. 023-287281: Magneetboekingskan I toren: Bloemendaal, Relsbure; Europa, Bloemendaalseweg 74a te 023-267490; Santpoort, Relsbure.-, Europa, Hoofdstraat 179, tel. 023 B 379801; IJmuiden, Reisbureau Intra- ned. Kennemerlaan 25. tel. 02550 16744; V.S.A., Kanaalstraat 71, te) 12550-19106. Uw benadering van de Zuid-Oostazia- tische situatie (uw blad van, 24 januari) is werkelijk schitterend. Ik oordeel het van belang ook zo een uitleg van de situatie in West-Europa te kunnen lezen, waarin dan in de eerste plaats uit de doeken zal worden gedaan hoe de Duit sers in de Tweede Wereld oorlog in werkelijkheid een imperialistische oorlog ten behoeve van de Amerikanen voer den. De tradities en waarden in de Verenigde Staten zijn klaarblijkelijk zo cultuurvreemd aan de rest van de we reld dat bestrijding bevrijding betekent. J. KROON, Haarlem Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Cap San Marco” (8/2); Australië: ms „Melbourne Express” (8/2); Brazilië: ms „„Cap San Marco” (8/2); Israël: ms „Dania” (9/2), Kenya, Oeganda Tanzanië: ms „Pelindaba” (9/2); Ned. Antillen: ms „Mercurius” (6/2); Nieuw- Zeeland: ms „Sachenstein” (8/2); Verenig de Staten van Amerika; ms „Sea-Land I len Getrouwd: Izaak H. Vooren en Maria A. Beentjes: Cornelius J. Schouws en Margaretha A. Hendriks; Cornelis B. Augustijn en Klasina N. Hoekstra; Peter H. Smidt en Pierternella F. Don. Hierbij wil mijn visie geven over de hulp aan Vietnam. Toen Hitler zijn overmoedigheid moest bekopen met de dood en zijn volk de schade moest betalen was dat eerlijk en goed. Nu drie Amerikaanse leiders hetzelfde gedaan hebben in Vietnam hebben twee ervan deze daden met de dood moeten beko pen, een door de kogel, de ander op betrekkelijk jonge leeftijd door angst; de derde vergaat het niet beter. Het Amerikaanse volk zal moeten betalen hetgeen door deze drie mannen met hun achterban aan shade in Vietnam is aan gericht. Wij hebben daar part nog deel aan, dus behoeven wij niets te betalen. Natuurlijk moeten wij bereid zijn te helpen zoveel wij kunnen maar niet voor de schade welke is aangericht door deze barbaarse mensen. Op de voorpagina van uw krant van 29 januari stond een artikel handelend over arbeiders, die gevaarlijk werk wei gerden en daarna op staande voet door de uitvoerder werden ontslagen. De kop meldde de uitspraak van de Haarlemse kantonrechter, namelijk „Riskant werk mag worden geweigerd”. Naar mijn idee had er moeten staan „Riskant werk moet worden geweigerd”. Waar haalt die uitvoerder de brutaliteit vandaan om die arbeiders op staande voet te ontslaan? Waarom mogen die arbeiders die uit voerder niet ontslaan? Is dat nog ter sprake gekomen bij de bouwbond NW, die wel zo haastig was om te verklaren, dat werk weigeren niet altijd mogelijk is. De omstandigheden verschillen en de ene rechter is de andere niet, zo ver klaart hij. Waarom zegt het NW niet dat de betrokken arbeiders hier het laatste en bindende woord moeten heb ben? In uw krant van 27 januari staat een evenwichtig artikel over het conflict in het gehandicaptencentrum in Zandvoort. Indien het bestuur van de Stichting Neieuw-Unicum zorgvuldiger criteria voor directeursselectie had aangehouden, nu ongeveer twee jaar geleden, was dit conflict niet ontstaan. Door de entree van de heer Sloof als directeur zou zich een en ander met een 95% te voorspel len zekerheid gaan voltrekken. Men con- trolere zelf het volgende in de bericht geving: in een grenzeloze zwart-witstel- ling van de directeur (en vooralsnog ook van het bestuur) wordt tegenover een modern sociaal-agogische aanpak het strakke, conservatieve medische corset gesteld. Tegenover het vrijheidsideaal wordt als enig alternatief dwang gesteld. Het gevaarlijke van deze opstelling is dat de directeur de groep verontruste personeelsleden stelselmatig in de hoek van de medische vakidiotie tracht te drukken. Het ergste is echter dat hij kennelijk maar twee alternatieven van beleid onderkent. Hij suggereert dat de groep verontrusten geen oog heeft voor de psychische en sociale problemen van de bewoners. Dan dient hier duidelijk gesteld te worden dat hij zelf op dit door hem zo geaccentueerde gebied een leek is. Hij heeft enige tijd rechten gestudeerd en zijn vorige betrekking lag in de perswereld. Het is dan ook verba zingwekkend dat het bestuur een mana ger heeft kunnen benoemen met de bevoegdheid beleidslijnen af te vaardi gen van medisch-psychologische en soci- aal-psychologische aard. Juist In die dis cipline die het welzijn van de bewoners bestudeert en er mogelijk iets aan doet is de directeur onkundig. Wat is die discipline dan wel? zeker niet de medi sche, maar wel de klinische psychologie, die o.a. de relatie tussen hersen- en-of lichaamsdefect enerzijds en gedrag van die mens anderzijds bestudeert en er therapeutische consequenties uit trekt. Er wordt voortdurend geschermd met vrijheidsbegrippen uit de existentiële wijsbegeerte. De integere doordachtheid vai dze begrippen lijkt helaas ontsierd te worden door ze klakkeloos, dus zon der enige empirische kennis en onder zoek aan de werkelijkheid van Nieuw- Unicum te schakelen. Het was dan ook niet verwonderlijk voor de TV-camera van Hier en Nu slechts zorgvuldig uitge- slecteerde bewoners de vrijheidsfilosofie te horen verkondigen. Zij zijn ook in staat die vrijheid in verantwoording te beleven. Een representatieve steekproef van bewoners daarentegen zou immers de praktische uitvoerbaarheid van de direc- teursdoctrine onmiddellijk in dubio heb ben gesteld. Wie weleens in Nieuw- Unicum is geweest en er niet alleen naar uitgezóchte verwoordigers luistert, kan zelf zijn opninie vormen. Daarvoor is kennis van de gedragswetenschappen niet eens een noodzaak. G. TEN HOOPEN, Groningen, Researchpsycholoog en buitendocent Sociale Academie. Horizontaal: 1.. soort fles-stommiteit; 4. plaats in Drente-gissen; 6. soort vat- plaats op de Noordveluwe; 7. melklier- bevlieging; 9. Frans voegwoord-of eerder (afd.); 10. behaarde huid-plaats in de Betuwe; 12. wintervoertuig-idem (afd.); 14. vogel-plaats (afk.); 16. krantenjon- gen-gelofte; 18. toiletgerei-insekt; 20. meterton-dierengeluid; 22. bestaat-wind- richting (afk.); 23. klimgeit-deel van het gebit; 25. water in Friesland-op deze wijze; 26. plaats-bejaarde; 27. deel van.- Europese Economische Gemeenschap (afk.); 29. edelman-trottoir; 30. streep in de huid-scheepsborrel. Verticaal: 1. iemand die foto’s maakt- invulpapier met vragen; 2. regel-verhar- de huid; 3 Inkeping-munt; 4. venster- glas-smalle strook; 5. heldendicht-bestem- ming; 8. elasticiteit-deel v.d. mond; 11. ieder-jong dier; 13. godsdienst (afk.)- lidwoord; 15. europese hoofdstad-europe- se hoofdstad; 17. familielid-aanw. vnw.; 19. tandarm zoogdier-frans onb. vnw.; 21. eenh. v. stroomsterkte (afk.)-tot na der order (afk.); 23. vrouwelijk zoogdier- deel v.e. breiwerk; 24. niet stijf-vogel; 25. overwinning-plaats in de Betuwe; 28. uitgestorven vogel-eter. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Afwezigheid van oorlog is nog geen vrede. Terwijl wij dit schrijven komen berichten door over hevige gevechten in Zuid-Vietnam. Dus toch geen vrede on danks eindelijk een bestand. Zal dit volk, nu 26 jaar geteisterd dooi oorlog, nog geen kans worden gegeven zijn land weer leefbaar te maken? Eerst oorlog tegen de Franse overheersers, zij worden oor de Vietcong verslagen. Twee jaar later tegen de Japanners, nota bene met Amerikaanse wapens. Ook zij moe ten tenslotte Vietnam verlaten, rpet ach terlating van veel wapens en materieel. De Fransen terug. De Vietcong, nu met wapens uit China, begint opnieuw de strijd tegen de overheersers. In de Me kong Delta wordt zij voor de tweede keer verslagen. Tijdens de terugtocht wordt van de 1200 km spoorlijn 700 km on bruikbaar gemaakt; elektrische centrales worden verwoest; de mijnen worden on der water gezet: alle belangrijke brug gen opgeblazen. En wie hebben dit alles weer opgebouwd? China en Rusland. Na al deze ellende kwamen de Amerikanen. Bezeten van de Truman-doctrine „Com munisme moet worden uitgeroeid, het is een virus, een pest”. Inderdaad hebben zij als bezetenen, vooral de laatste tien jaar, deze oorlog gevoerd. Iedereen kwam weten hoe meedogenloos Amerika heeft geprobeerd het communisme uit te roei en. Het aantal doden, verminkten, kin deren die hun ouders verloren, kinderen die verminkt en hun leven als invalide verder moeten. De geschiedenis zal ons doen weten wat de gevolgen van deze oolog zijn. En wat is nu bereikt? Misschien wel dat de mensen in Indo- China nog meer de westerse beschaving (christelijke) gaan minachten en haten. Wij zijn ervan overtuigd, dat er andere vreedzame en haalbare mogelijk heden zijn het communisme geen kans te geven te ontstaan en/of te doen verdwijnen door de voedingsbodem te ondergraven. 1. De armoe weg te nemen (en dat kan). 2. Bevrijding van de slavernij door de keiharde economische strukturen onmo gelijk te maken. 3. Bestrijden en voorkomen van discri minatie en racisme. 4. Zorgen voor goed onderwijs. 5. Verantwoorde gezondheidszorg. Wij moeten haast maken, anders ko men we te laat. Zuidelijk-Afrika, La tijns Amerika, de Nederlandse Antillen zijn bezig de onbetaalde rekeningen uit te schrijven. Deze volken zullen ons doen ervaren, dat zij die wind zaaien, stormen zullen oogsten. Namens Kerk en Vrede, afd. Haarlem, W. v.d. VAART, voorzitter W. F. MISSET, secretaris. i b - Geboren: Frank C. J. z.v. J. A. Meijne en E. J. G. M. Hendriks; Mari B. d.v. J. Anguix Garcia en J. Nunez Lopez: Mil dred d.v. A. Beeldman en K.R.S.F. Grumböck: Maria S. d.v. H. A. Kuiper en J. M. Zoon- Nataschea B. d.v. G. A. Buller en M. E. ter Wengel; Sibel d.v. O. Kizir en Z. Akbas; Suzanne N. d.v. W. A. Muns en R Kiers; Yuri z.v. H. van Dongen en M. van Tergouw; Jochgem z.v. W. R. Uhl en T. J. Dijkstra: Renata C. d.v. H. J. Duijn en C. A. M. Duin; Richard H. J. z.v. H. van Dessel en C. H. C. van der Burg; Remco M. z.v. D. C. Janse en C. M Koalsie; Martin M. z.v. J Schiere en B. B. Slusarczyk; Wilhelmina A. d.v. J. H. Koeman en J. Mulder; Abe z.v. W. Lieuwerink en P. Kooistra. Jehova’s Getuigen. In de sporthal van Beverwijk komen zaterdag 17 en zondag 18 februari Jehova’s Getuigen bijeen voor deelname aan een congres. Nu het zogenoemde bestand in Viet nam is afgekondigd wordt in Nederland heftig gediscussieerd over de wijze, waarop en via wie hulp kan worden verleend aan het zwaar geteisterde Indo- China. Het Medisch Comité Nederland- Vietnam heeft inderdaad ervaring en heeft met inachtneming van een politie ke keuze medische hulp verleend aan het strijdende Noord-Vietnam en de zo genoemde bevrijdingsbewegingen. Zijn inzamelingen stonden dan ook in het teken van een „bewuste keuze voor Noord-Vietnam en de bevrijdingsbewe gingen" en onder het motto „Helpt waar de bommen vallen”. Aan de andere kant bleven de slachtoffers van Noord-Viet nam en de bevrijdingsbewegingen de Zuid-Vietnamezen, die geen verlangen koesterden naar een Noord-Vietnamse bevrijding, verstoken van hulp, die de bewogen Nederlander hun wilde ver lenen. De actie „Heel Vietnam” beoogt die hulp aan ieder ongeacht politieke kleur te verlenen. Met het Rode Kruis als centrale punt en niemand kan ontkennen dat het Rode Kruis op het gebied van de onpartijdige hulpverlening terecht een grote naam en faam heeft verworven kan de bewogen Neder lander er zeker van zijn, dat hulp zon der onderscheid wordt geboden. Dus aan de slachtoffers van de Amerikaanse bombardementen in Noord-Vietnam evenzeer als aan de slachtoffers van de Noord-Vietnamese raketten en granaten in Zuid-Vietnam.Met het eenzijdige ver lenen van hulp, dus uitsluitend aan Noord-Vietnam en de zogenoemde be vrijde gebieden via het Medisch Comité Nederland-Vietnam, wordt met de be wogenheid van het Nederlandse Volk een politiek gericht doel gediend, name lijk” een bewuste keuze voor Noord- Vietnam”. Deze keuze wensen wij beslist niet te doen, integendeel ondanks alle propaganda weten wij zeer goed, dat Noord-Vietnam oorlog voerde in Zuid- Vietnam, Laos en Cambodja en dat Ha noi verandering eiste van het regerings systeem in het zuiden zonder het eigen systeem aan het zelfbeschikkingsrecht van de Noord-Vietnamezen te onderwer pen. Het waren niet de Zuid-Vietname zen, die in het Noorden vochten en de bombardementen, hoe afschuwelijk ook, waren een gevolg en niet de oorzaak van de oorlog in Indo-China. Over het gelijk en het ongelijk heen pleiten wij voor hulpverlening zonder onderscheid des persoons. Voor het onschuldige Viet namese kind in Hanoi of Saigon maakt het weinig verschil uit door welke oor zaak het zwaar gewond is geraakt, maar wel of het de hulp wordt geboden, die het dringend behoeft. Daarom, laten wij de hulpverleningsacties buiten de poli tieke keuze-bepaling houden. OUD-STRIJDERS LEGIOEN Berkel en Rodenrijs, P.F.G.A. Ego, voorzitter. 1 Overleden: Adrianus F. Stoker, 76 jaar Jacoba M. Nanne. 65 jaar echtgenote per week 90.- 97.- v.a. 175.- 2 3 5 5 8 9 9 8 10 11 Rö P5 12 13 13 115 jaar, weduwe van E. van Rookhuizen. Z-W.-Afrika: ms „Maria” (7/2) termeubel

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11