Ook Vrije Universiteit gaat met Martinair in zee Irene nog steeds niet welkom bij ambtenarenbond T Hippe jeugdherberg Kloveniersburgwal een trein L I Hoopt als ap ga 1L BH Zeventien scheve torens MINERVA: SOUL EN SIRENE BERT PILOO: lilt FOUILLEREN ZONDER EMOTIE GARACE- AVONTUUR VOORBIJ REGENTEN BLIJVEN U AANKIJKEN o „ALLEEN DEKENS AAN DE KETTING” r IKii 17 2 FEBRUARI 1973 f ui/i ft® J iari n T rn’ 7 in ALS MEN de „kenners” mag ge loven, maakt Amsterdam thans de verloedering van de hip mee en is het Vondelpark na het tweede jaar gedegradeerd tot een ordinaire ma tras waar niet langer experimenteel maar doodgewoon wordt geslapen. Het is zoals bekend niet de enige matras die het stadsbestuur voor de jeugdtoerist klaar heeft gelegd. De sleep-ins aan de Rozengracht en Rozenstraat en de als eerste re- 0'7 1/ I VRIJDAG Iri. -IBS! f 11 serve aangewezen oude RAI tappen uit hetzelfde gastvrije vat, want dat er dik geld bij moet, is een ding dat zeker is. ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING^/ A r 1 L Sr Ir Diepvrieshapjes voor studenten «ff Mas ot i ^2. L 13 IU ing lil )ep gelijk de 1 Wat valt jullie aan de bezoekers op? Liesbet h: W//// De Vrije Universiteit in Buitenveldert zal in het voorjaar door koningin Ju liana worden geopend. in 7 en biijkt wonderwel in het hippe huis- vestingsspel te passen. ernstige vergissing want de herberg in de Stadsdoelen aan de Kloveniersburg- Commentaar van Irene van de Weete ring: „Ik wil proberen op het congres eruit te halen wat er in zit. Ik denk zoveel mogelijk mensen te mobiliseren om zo die belachelijke regeling eens uit de wereld te helpen”. DRUGGEBRUIKERS? „Natuurlijk, je hebt ze, maar ontzettend veel flippende jongeren komen hier niet. Wel zie je vaak Hollanders in de hal, waar al niets meer aan te doen valt en die er alleen zitten om een beetje warm te worden. Voor ons zijn dat al geen schokkende dingen meer”. Liesbeth en „cipier” Bert Piloo achter de balie van hun jeugdherberg aan de Kloveniersburgwal. Het oude NJC-begrip van de herberg vader en -moeder is hier helemaal ver dwenen. Bert Piloo grijnst: „Dat is maar goed ook. Die Amerikanen noemen mij warden, wat cipier betekent. Je bent hier eigenlijk heel onopvallend”. Bert: „Het is juist dat ze zich bewust afzetten tegen die prestatie-maatschap- pij”. Zij: „Goed, ze ziten in een rot tijd maar ze doen er zelf ook weinig aan. Ze leven in de trant van: wat kunnen we er eigenlijk aan doen?” Hij: „Vooral de Amerikanen hier zijn weinig politiek of sociaal bewust. Als je kwesties als Vietnam en het negervraag- stuk aansnijdt, krijg je erg ontwijkende antwoorden. Het lijkt vaak alsof ze niet weten wat ze er over moeten zeggen”. i is ver- gen opmerkelijk progressieve sfeer? blijkt het hippe volkje uitstekend te bevallen, want men ontmoet er dezelfde gezichten als in „het park” en de Sleep- ins. ii FM ffi komen hier echt als toerist. Je vraagt je wel eens af: wat leeft er in die men sen?” 7 ’jes 'r '“Sr;.-; •t' 1 De mensa is al in gebruik, maar met het eten is het nog een wat primiteve bedoening. Het is soep en broodjes, wat er de klok slaat. Daar komt nu verande ring in, aangezien het assortiment van de diepvriesmaaltijden tamelijk uitge breid is. - IRENE van de Weetering, voormalig Provo-activiste maar nu heel vredig werkzaam bij de Amsterdamse Openbare Leeszaal, is nog steeds niet welkom als lid van de Algemene Bond van Ambte naren (ABVA). Irene was erg boos ge worden toen zij in december op grond van haar provo-verleden werd afgewe ten. Wat zijn in dit geval nu de grote voordelen voor de VU? Crouse: „Het bespaart ons ongeveer twintig man per soneel en dat is toch de moeite waard. Wat belangrijker is, dat je nooit weet hoeveel studenten er in de mensa ko men. Dat is voor ons erg vervelend, omdat het eten uit het ziekenhuis moet komen en wat daar weg gaat, kan in I DE HEER Crouse verwacht dat het eten in de mensa voor de studenten veel aantrekkelijker zal worden, omdat de keuken er van half twaalf tot ’s avonds half acht open zal zijn, terwijl dat nu nog aan beperkingen is gebonden. De capaciteit is geen enkel probleem, want binnen een uur kunnen zeshonderd maaltijden op tafel staan. En dat voor een gemiddelde prijs van een rijksdaal- der, omdat het rijk er een flinke subsi die op toelegt. sliep men nog op een hoop stro in de stallen. Het nieuwe jasje of is het de in vergelijking met andere jeugdherber- huisden naar de NJC overstapte, zegt hierover: ((Ons streven is met zo min mogelijk regels en autoritair gedrag de zaak te laten functioneren en tot dusver loopt het allemaal erg goed. Op dat punt kampen de jeugdhotels met problemen. De opzet daar is: alles heel vrij. Maar als je het goed bekijkt, zijn er zoveel Aan de Kloveniersburgwal is het ge mengd slapen nog nauwelijks geïntrodu ceerd, maar volgens Piloo wordt dat door de bezoekers (gemiddelde leeftijd twintig jaar) niet als een gemis ervaren. „Afgezien van het feit dat we er hier de ruimte niet voor hebben”, zegt hij, „is het voor ons ook geen punt. Misschien dat we straks in de tweede jeugdherberg een moetje, maar door geldgebrek nog niet gerealiseerd bij het Vondel park de mogelijkheid van gemengd sla pen hebben. Je krijgt tenslotte ook echt paren. Aan de andere kant zie je dat een groot percentage gescheiden wil sla pen. Vooral bij de meisjes leeft dat sterk”. „Er zit een enorme groei in de diep vriesindustrie. Het is de toekomst. Als dit goed draait, zullen alle universiteiten dit krijgen, geloof ik. In het begin had ik het idee dat die studenten zouden zeggen: dit is niet te vreten en daarom moet ik het niet. Het is heel anders uitgepakt”. Boeiend detail is ook dat dit karwei niet mag worden opgeknapt door per soneel dat de arrestatie verzorgt. Ar gument: emoties van buiten kunnen van invloed zijn op de wijze van onderzoek aan het lichaam. Blijft nog de vraag hoe adequaat wordt opge treden in situaties waarbij 1) een man in vrouwenkleding rondloopt 2) een vrouw de heer uithangt 3) het geslacht niet duidelijk is vast te stel len 4) er straks meer vrouwelijke dan mannelijke criminelen zijn en 5) als alle vrouwelijke agenten met griep in bed liggen. tienduizend ingeschreven studenten van de VU voor een rijksdaalder dagelijks een warme maaltijd kunnen gebruiken. De jeugdhotels kreunen onder deze concurrentie van de overheid en men zou verwachten, dat ook Amsterdams Dat ingevroren voedsel zal worden geleverd door Marfo in Doetinchem. een „dochter” van Martinair die jaarlijks 200.000 maaltijden voor de luchtvloot produceert, maar nu ook heel nadrukke lijk op de binnenlandse markt is gaan zitten. HELEMAAL nieuw is dat voor een aan tal studenten niet, omdat men de maal tijden een jaar geleden gedurende tien weken heeft getest. Hoe viel dat? Crouse: „Bijzonder goed. Ik kom uit de horeca en het is bekend dat vroeger de hele horeca tegen diepvries was. Dat smaakt niet, zeiden ze en het eten moet goed worden bereid. We zitten hier nu ander half jaar in deze materie te wroeten en ik moet zeggen, dat het voortreffelijk smaakt. Het ziet er ook zo mooi uit, dat sommige studenten ons vroegen of die groente soms door ons was gekleurd. Dat verse er is weinig vitamineveriies kennen ze helemaal niet”. „Ik vind ze erg passief. Ze De vraag of men in het ziekenhuis ook spoedig op dit systeem overgaat, beantwoordt hij ontkennend. „Dat is moeilijk, omdat ze daar veel met dieet werken”. «S3 verband met het feit dat alles steriel moet blijven niet meer terug. Dat bete kent dat, als je 500 maaltijden krijgt en er niet meer dan 100 studenten zijn, je 400 porties moet weggooien en dat is toch eigenlijk wel zonde”. Dat bezoek bestaat vrijwel uitsluitend uit buitenlanders, waarbij de Amerika nen domineren. Nederlanders vallen er op. De meeste problemen hebben Bert en Liesbeth Piloo in feite met het jonge volkje dat buiten de deur slaapt in woonboten, busjes en kraakpandjes.„Die jongens stappen hier nogal eens binnen om zich te wassen, te koken en te stelen. De dekens op de bedden liggen nu aan de ketting want er waren weken dat er tien verdwenen. Het is daarom zaak die mensen op een soepele manier uit je huis te houden. Moeilijk is dat niet, wel bewerkelijk. Toch vallen de diefstallen wel mee. Het is niet erger dan in Hilton”. de wachtcommandant mag in de buurt zijn. Op gehoorsafstand want ook hij mag niet kijken Om stoei partijen te voorkomen moeten lastige arrestanten worden geboeid. In de Amsterdamse nieuwbouwwijk Buitenveldert, waar men nu reeds zeven jaar voor een slordige 700 miljoen gul den met de bouw van de Vrije Universi teit en het hieraan verbonden Acade misch Ziekenhuis bezig is, hoopt dé heer J. Crouse, het van een op merkelijke snor voorziene hoofd van de voedingsdienst. in september bij het begin van het nieuwe cursusjaar het geautomatiseerde voedingspakket te in troduceren. Daarbij wordt evenals in Heemskerk gebruik gemaakt van de door het Amsterdamse bedrijf Electrotechniek geïmporteerde magnetronovens, waarin diepgevroren maaltijden binnen vijf mi nuten verhit kunnen worden. DE EXPOSITIE „Regenten kijken u aan” in het Amsterdams Historisch Mu seum (Kalverstraat 92) is verlengd tot en met zondag 11 februari. Men kan de regenten op werkdagen van half tien tot vijf uur en op zondag van één tot vijf uur bekijken. Overigens is men nu al hard bezig met de voorbereiding van de tentoonstelling „Amsterdam die grote stad” die de zeventiende en achttien de eeuw als thema heeft en in maart open gaat. Er volgden enkele besprekingen tussen haar, het bondsbestuur in Den Haag en de Amstedamse afdeling maar nog altijd is er geen definitieve beslissing geno men. Het is nu de bedoeling de kwestie op 13 april, als het ledencongres van de Amsterdamse afdeling van de ABVA vergadert, aan de orde te stellen. Inmiddels heeft Joke Kool-Smit van de sectie universiteit van deze bond er op aangedrongen het bestuur onder druk te zetten. Het lijkt er echter op dat het hoofdbestuur bezig is de procedure te „Hebt u soms haast? Nou, wij helemaal DE HEREN van de Amsterdamse politie mogen ineens een heleboel dingen niet meer. Zo zijn de parate peletons niet langer welkom in het Gelderse Hengelo, waar ze er in een krachtmeting met commando’s een potje van maakten en moeten ze voorts achter een blinde muur blij ven als vrouwelijke arrestanten wor den gefouilleerd. Dat laatste is het staartje van een rel die een aangehouden Surinaamse ontketende en waarbij zelfs minister Van Agt aan te pas kwam. Het „excellente” standje heeft de korps leiding doen besluiten aan het fouil leren paal en perk te stellen. De nieuwe spelregels? Alleen vrouwen mogen vrouwen fouilleren en bij ver zet mag uitsluitend de hulp van vrouwen worden ingeroepen. Slechts HELEMAAL officieel is het nog niet, maar het staat wei vast dat luchtvaart- reder Martin Schroder van Martinair na zijn stuntwerk in het Heemskerkse St. Jozef Ziekenhuis straks ook de stu denten van de Vrije Universiteit in Am sterdam aan de lopende band even „luchtige” als hartige diepvrieshapjes zal voorschotelen. Het komt er op neer dat in de nieuwe mensa tweeduizend van de 7 ïjj Wal (hartje centrum) loopt als een trein - -- k.u. - traineren. Secretaris J. van der Ploeg: „Hebt u soms haast? Nou, wij helemaal J» niet, hoor.We hadden natuurlijk zelf een beslissing kunnen nemen, maar we Von den het beter eerst maar even te wachten 5; op het ledencongres. Wij zijn tenslotte een democratische vereniging en de le- - den beslissen bij ons”. I ge- en verboden dat dit toch geen haal bare kaart blijkt”. uit een briefje achter een balk te verstoppen met als tekst „Leve de revolutie”. Wellicht dat anno 2000 in dit rubriekje meer bewijzen van poli tiek engagement kunnen worden op gerakeld. DE ENIGE MUZIEK, die nog in het Minerva-paviljoen wordt gespeeld, is de door kraakgezinnen meegesleepte soul en lang naloeiende brandweersirenes. Een tragisch einde voor de voormalige muziektempel met Hilton als grote buurman aan het Albert Hahnplantsoen, die vier jaar geleden werd gesloten. Sindsdien is daar acht keer brand uitgebroken. De buitenmuren staan nog over eind. maar binnen is het armoe troef. De grote poortvormige ingangen en de andere deuren en ramen zijn dichtgemetseld om vooral de jeugd tegen te hou den en langs de dakgoten is prikkeldraad gespannen. Dat heeft een aantal kra kers geprikkeld om het kapitale pand op het duurste stukje grond van Amster dam te bezetten. Hiervoor werd een muurtje aan de achterkant gesloopt. Direc teur L. H. Goudsmit van het Memphishotel, die belangen in Minerva heeft, ziet het culturele centrum daar allang niet meer zitten. Hij heeft B. en W. gevraagd het gebouw te mogen slopen en wil er dan een hotel neerzetten. Maar tot dusver heeft hij hierover met de gemeente nog geen overeenstemming bereikt. Goud smit over die problemen: „Het ztfn er teveel om op te noemen. Het is niet mak kelijk en in Amsterdam ligt niets makkelijk. Alleen voor de buitenlanders. Am sterdam voelt zich nu wel door het rijk belazerd, maar ik voel me door Amster dam belazerd 'WW? HOE KOMT dat? Bert Piloo, die ruim twee jaar geleden van Hulp voor Onbe- V huisden naar rip N.TC. mzerstante. TPfft ism jeugdherberg moeilijk zit. Dat is dan een C’ x.’4- Ki'';. G IN PISA zullen ze er van opkijken dat ook vrijwel alle oude torens van Amsterdam lichtelijk scheef staan. Zo hangt de Westertoren tachtig centi meter uit het lood en de toren van de Zuiderkerk zelfs een meter. Reden voor paniek? „Welnee”, zeggen de mannen van de onderhoudsdienst, „dat scheef-staan is karakteristiek voor de ouderdom van een toren”. De gemeente heeft zeventien van deze monumenten in eigendom; de Munt-, Montelbaans- en Schreiersto- ren alsmede veertien kerktorens. Met de bijbehorende kerken is dat de Zuiderkerk (zie foto) bij het Wa- terlooplein uitgezonderd niet het geval. Dat was vroeger wel zo maar bij de scheiding tussen kerk en staat ten tijde van de Bataafse republiek kwam daar een einde aan. De torens bleven echter gemeente-eigendom omdat ze met hun uurwerken, caril lons en alarmklokken een burgelijke functie vervulden. Amsterdam heeft zojuist een gron dige onderhoudsbeurt voor alle torens afgesloten. Dat was hard nodig omdat ze danig waren verwaarloosd. Men kan het vanaf het voorjaar allemaal zelf bekijken. Dat kost een kwartje en de nodige energie, want de trap pen zijn steil. Een eeuw geleden put ten enkele schilders daar de inspiratie Dat de meeste van rijn klanten er ook nog een nachtje Vondelpark wil bij pakken, kan hij inkomen. „Het is er ook erg gezellig en ik kan me duidelijk voorstellen dat het toch wel een erva ring is al krijg je er reumatiek van. Hier in huis heb je datzelfde sfeertje soms ook. Dat de hele groep op de grond zit en er een paar gaan spelen”. DE KANS lijkt groot dat de grote parkeerga rage Europarking van Hendrik Tabak in de Marnixstraat binnen kort een andere be stemming krijgt. Vier maanden geleden dreig de de eigenaar de gara ge te sluiten als de be zettingsgraad toen twee percent niet be ter zou worden en er van de zijde van de ge meente niet meer me dewerking zou komen. plaatsen tellende par- keergebouw niet te wil len overnemen en ook het bezoek stemt be drijfsleider Henk Koel nog steeds erg droevig. Er wordt nu met enkele instanties en dat zijn geen gemeentelijke on derhandeld over een ander gebruik van het moderne gebouw. Hoe lang de beslissing nog op zich laat wachten? Koel: „Misschien één of twee maanden”. Op beide fronten geen mirakel te wachten. Het stadsbe stuur heeft heel duide lijk gezegd het 100(1 Samen met de nog gebrekkige Vondel- park-dependanee in de huishoudschool bij het Zandpad trok de door Bert Piloo en zijn vrouw Liesbeth geleide herberg vorig jaar 90.000 bezoekers en dat zijn er 10.000 meer dan in 1971. In zoverre een interessante winst, aangezien het aanbod voor de goedkopere sleep-ins *i bleef. y In de Doelen is dan ook het nodige veranderd. Voor de restauratie en nieuwbouw, nu achttien jaar geleden, oltzy»-, wnn V\e\rt zxrvn VlZWNVA 1Y» Ho

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17