Samen met Tal een vol punt voor op Wasjoekov Maarse niet rouwig om de onderbreking NAAR GROOTMEESTERTITEL Lasse Efskind rekent Jos V alentijn tot favorieten V. d. Weide won uurwedstrijd NBB STOPT MET BONDSBLAD EN WIL STENCIL AAN CLUBS Polihroniade ver gestegen Zes miljoen BALASJOV „ONOPGEMERKT” Uitslag toto Van Hanegem: één wedstrijd i i E r* 8 Dooi hield training damesploeg op TEMPO-WERK WAT IN VERDRUKKING t BETERE FORMULE VOOR SPRINT-WERK „Badmintonwereld” voorlopig uit de roulatie r 1 k A A K w V R IJ D A G 2 FEBRUARI 1973 21 (Toor Tim Krabbé) WIJK AAN ZEE. Tijdens schaaktoernooien voltrekken zich soms bijna ongrijpbare processen. De ongrijpbaarheid van sommige heb je al leen maar aan jezelf te wijten; dat was het geval toen gisteren zomaar iemand, met wie ik rug aan rug in de speelzaal bleek te zitten, grootmeester was geworden. Ik mag dan dagenlang geschreven hebben over het stap- voor-stap bereiken van een meesterresultaat door Enklaar, het was niet tot me doorgedrongen dat er nog iets dergelijks aan de hand was. De 23- jarige Joeri Balasjov was bezig zijn grootmeestertitel te behalen door hier 9 punten te scoren. - i I i 1 i i ffl «n) De uitslagen luiden: 16) Jos Valentijn: Kanshebber op sprinttitel. (Van onze sportredactie) <rant i mooi lar n'n Met gave en graag <ast broer oen wo Ljubojevic won dankzij de overschat ting van het loperpaar door Donner, die zoveel zetten met een paard deed om het tegen een loper te kunnen ruilen, dat Ljubojevic ondertussen een winst- toen hy in Davos het wereldrecord op de 500 meter evenaarde met 38.0 secon den en op de 1000 meter met 1.17.6 het wereldrecord tot zijn privébezit maakte. „Ik heb zo’n gevoel dat ik niet op de hoogste plaats van het podium zal ko men”, aldus Elfskind donderdag na een training op de kunstijsbaan Valle Hovin, die Bislet als toneel voor het toernooi om de wereldkampioenschappen sprint heeft verdrongen. V. d. WeideSax 0-1. Stand na 14 ron den: 1: Ghitescu 10, 2: Quinteros SP/s, 3- 6: Gerusel, Hecht, Sax, Portisch 9, 7-8: Antunac, Kurajica S'/ï, 9: Adorjan 8, 10: Reicher 5*/i, 11: Bednarski 5, 12-14: v. Scheltinga, Markland, Koesjnir 4*/«, 15: v. d. Weide 4, 16: Nijdam 3*/s. Volgens de heer Van Thiel kon die beslissing onmogelijk anders dan nega tief uitvallen. „Wij moesten”, verdedigt HAMAR De Nederlandse dameskernploeg heeft door de ongunstige weers omstandigheden het verblijf in het trainingskamp te Hamar, waar men een week na de nationale titelstrijd neerstreek, niet optimaal kunnen benutten. Het heeft er enkele dagen ongeveer vjjf graden gedooid, zodat er van jjstraining slechts in verminderde mate sprake kon zijn. Voor trainer Gerard Maarse kwam deze onderbreking in het dageiykse oefenschema echter niet eens erg ongelegen. „Het was sporttechnisch gezien juist wel goed dat er een beetje gas werd teruggenomen”, aldus Maarse. DEN HAAG. De totoverdelingscom- missie van de Nederlandse Sport Federa tie heeft voor 1973 de toewijzing van gelden uit de sporttoto voor de landelij ke sportorganisaties vastgesteld op een bedrag van 6.131.606 gulden. Hiervan is 5.196.280 bestemd voor de normale activiteiten van de bonden. De overige 935.326 gulden zijn incidentele uitkerin gen, betrekking hebbende op bijv, deel- DEN HAAG. Toto 27. Aantal deelne mers 587.091. Inleg: 1.333.276. Prij- zenbedrag ƒ563.975. Ie prijs, 112 win naars die elk bruto f 1.258,80 ontvangen. 2e prijs, 2.506 winnaars, die elk 56,20 ontvangen. 3e nriis. 23.331 winnaars, die I geven. Ook al, omdat dit punt in het verleden aan de orde werd gesteld uit de ledenkring zelf. Die Badmintonwereld is namelijk nogal een dure uitgave en dan rijst de vraag of die hoge kosten in een financieel moeilijke tijd nog wel verant woord zijn. Wij vonden van niet”. Met deze bondsmaatregel om de kas zo kloppend mogelijk te houden, doet zich het voor het merendeel van de 25.000 abonnees vervelende feit voor, dat ze hun abonnement al hebben betaald, want daarvoor zit een bedrag opgeno men in het lidmaatschapsgeld. DEN HAAG. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de Feyenoorder Wim van Hanegem, die afgelopen zondag in de bekerwedstrijd tegen PEC- Zwolle zijn derde gele kaart kreeg we gens aanmerkingen op de leiding, ge schorst voor een bindende wedstrijd. Van Hanegem kreeg tevens een boete van 300 gulden. De tuchtcommissie legde voorts schor- Koning Winter wilde het schaatsmek- ka van Oslo maar niet van een redelijke ijslaag voorzien, waardoor de organisato ren letterlijk gedwongen waren een kunstgreep toe te passen. Efskind kan wel een reden opgeven voor zijn onze kerheid. „Een week geleden ben ik ver kouden geworden en ik ben er eigenlijk nog niet helemaal af”, zegt hij, prompt hoestend. „Denk echter niet dat ik daar door niet mijn best zal doen. Ik zal proberen mij zo goed mogelijk te con centreren en dan maar hopen dat ik ver kom”. Efskind tipt wel een andere Noor als mogelijke overwinnaar. Enklaar tenslotte kon zijn geliefde draak tegen Zuidema spelen, maar be twijfelde na de partij of het wel lang zijn geliefde opening zou blijven, want de partij was wel erg snel genivelleerd. Afgebroken in remise-stelling, maar het zal wel remise in afgebroken stelling worden, De beslissing in de meestergreep viel doordat Hecht net niet van Ghitescu won. De laatste kan de eerste plaats moeilijk meer ontgaan. Hecht, die al eens een grootmeesterresultaat heeft behaald, is een soort eeuwige tweede in Nederlandse meestertoemooien. Zijn prachtige terug vechten na een ongelukkige nederlaag tegen Gerusel heeft dus net niet mogen baten. Vandaag is het rustdag; morgen wondt de laatste ronde gespeeld. stelling kon opbouwen. Het enige wat hij nog behoefde te doen was een kans rijk dame-offer van Donner niet aanne men. Efskind, die getrouwd is en een zoon tje heeft, is biochemicus op de research afdeling van een ziekenhuis in Oslo en heeft als zodanig een volledige dagtaak. „Maar ik krijg alle medewerking om te trainen en wedstrijden te rijden,” zegt hij tevreden. „Deze winter was dat vaak het geval op het kunstijs van Valle Hovin”. De Nederlandse heren verbleven nog in het plaatsje Gol en zouden van daag arriveren. Overigens verwacht men beide dagen ongeveer 6.000 bezoe kers, hetgeen een half vol stadion zou Ik was dan ook zeer verbaasd toen toernooidirecteur Piet Zwart (geen fami lie van de bekende Vrij Nederland- columnist Piet Grijs) ineens begon te vertellen dat Balasjov het grootmeester resultaat had behaald. Even dacht ik nog dat het een opmerking was uit de tijd dat ook grootmeesters de naar hem ge noemde resultaten nodig hadden om af en toe (om de 5 jaar) hun titel te verversen, maar toen begreep ik dat Balasjov tot gisteren slechts Russisch nationaal grootmeester was geweest en niet inter nationaal. Een merkwaardige stand van zaken, een misvatting, want iemand als Balasjov zo’n titel niet toekennen is onzinnig. Maar aan het verschijnsel kan je nog de Russische suprematie zien; er zijn daar vele spelers die grootmeester- sterkte maar nog niet de titel hebben, omdat je die alleen in internationale toernooien kan halen. Dat verzuim is nu ten aanzien van Balasjov goedgemaakt. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De leden van de bad mintonbond (NBB) moeten het voorlopig zonder hun informatieblad stellen. Ge dreven door financiële nood (de erfenis van het vorig jaar afgetreden bestuur) besloot het interimbestuur, onder voor zitterschap van de heer Van Thiel, de uitgave van Badmintonwereld (maan delijkse uitgave) tydeiyk te staken. De 25.000 abonnees van Badminton wereld gaan hun inlichtingen vermoede lijk krijgen via de vereniging die door een sterk kostenbesparend stencil hun informatie van de NBB ontvangen. Deze nieuwe vorm van communicatie staat op de agenda voor een binnenkort te houden bestuursvergadering waarop ook gesproken wordt over het werk van WIJK AAN ZEE. De Roemeen se Elisabeth Polihroniade maakte gis teren door een zege op O’Siochru een reuzensprong van de vierde naar de eerste plaats. Zij deelt de koppositie met Ivanka, die eveneens tien punten vergaarde. De partij Vreeken-Hart- ston werd afgebroken, waardoor de Britse voorlopig met een tweede plaats genoegen moet nemen. OSLO. Lasse Efskind, de enige amateur die wereldrecords bezit, geeft zichzelf niet veel kans op het wereld kampioenschap voor sprinters. De lange Noor, die volgende maand 29 jaar wordt, voelt zich niet zo goed in vorm als op die gedenkwaardige dertiende januari, Zo acuut als Badmintonwereld nu werd stopgezet, had het naar de (per soonlijke) mening van financieel com missielid drs. Valken niet gehoeven. Het nummer dat op stapel stond (en dezer dagen had het moeten verschijnen) was naar zijn mening nog wel te verant woorden geweest. „Dat heb ik het inte- rim-bestuur ook laten weten”, aldus de heer Valken. „Afgaande op de cijfers zag ik geen reden de uitgave van deze maand tegen te houden. Bovendien was het juist erg aantrekkelijk met dit num mer te komen als propaganda voor de „internationale” van volgend weekend”. Dezer dagen zal de financiële commis sie bijeenkomen om het probleem te bespreken, „maar”, zegt de heer Valken, „aan de huidige situatie verandert dat natuurlijk niets. Het bestuur heeft al besloten”. Grootmeestergroep 14e ronde: Ree Wasjoekov 0-1, AnderssonLangeweg remise, HortNajdorf remise, Ljuboje vic—Donner 1-0, HartochTal 0-1, ZuidemaEnklaar afgebr., PlanincRi- bli 1-0, BalasjovSzabo 1-0. Stand na 14 ronden: 1-2: Tal, Balasjov 91/*, 3: Was joekov SVs, 4: Planinc 8 en 1 uitgesteld, 5: Hort 8, 6-8: Andersson, Ribli, Ljubo jevic 7*/«, 9: Najdorf 7, 10: Enklaar 6*/i en 1 afgebr., 11: Szabo 6U2 en 1 uitge steld, 12: Langeweg 6, 13: Zuidema 5'/t Dameszonetoernool 14e ronde: Zivkovic— Wettstein 0-1, Vreek en—Hartston afgebr. Merlin!Wasnetsky 0-1, BorisovaIvanka 0-1, FerrerTeodorescu 0-1, Radzikowska Pihajlic afgebr., KattingerLaakmann 0-1, O’SiochruPolihroniade 0-1, Timmer—Jo vanovic afgebr. De stand luidt: 1-2: Polihroniade, Ivanka 10, 3-4 Jovanovic, Hartston 9^ en 1 afgebr, 5: Zivkovic 9 en 1 uitgesteld, 6: Laakmann 9, 7: Radzikowska 8V2 en 1 af gebr., 8-9: Borisova, Teodorescu 7% en 1 informateur Van Beusekom die tot taak heeft een nieuw bestuur te forme ren. Hoe lang Badmintonwereld uit de roulatie gaat, is niet te zeggen. De heer Van Thiel: „Dat hangt af van wat het nieuwe bestuur wil en of er middelen zijn. Op dit moment ontbreken die”. Gisteren won hij weer zo’n partij met na zo’n zet of twintig een stelling waar in geen enkele schablone meer te her kennen was. Natuurlijk was Ribli ook wel de man om daarbij een handje te helpen. Gerard Maarse: „Het was wel eens goed dat er gas teruggenomen moest worden’’. Hans Ree had lange tijd de kans om Wasjoekov net zo’n ellendig toemooi- einde te bezorgen als in het laatstgehou den Russische kampioenschap waar Was joekov een topplaats door vele nederlagen in de laatste ronden verspeelde. Maar een paard van Ree bleef wat te lang op c6 staan en Wasjoekovs eerst ernstig ge deukte konings-Indische stelling (met een dubbele h-pion door wat sinds de derde matchpartij in Reykjavik wel eeu wig „de zet van Fischer” genoemd zal blijven worden) kwam dankzij zijn lo perpaar beslissend tot leven. De uitslag: 1. Bennie van der Weide (Heerenveen), 2. Henk Portengen (Die men), 3. Jan Kruithof (Ha vel te), 4. Johan Wardenier (Marknesse), Op een ronde: 5. Marcel Pennings (Nieuw Vennep). Alge meen klassement: 1. Bennie van der Weide 34.2 punten, 2. Jan Kruithof 26, 3. Henk Portengfen 25, 4. Marcel Pennings 21, 5. Marten Hoekstra 20,1, 6. Karei te Winkel 20 punten. „De ISU wil daar 4 x 500 meter van maken. Volgens m(j is het nog beter om over te gaan op 2 x 300 meter en 2 x 500 meter. Dat is voor Nederland natuur lijk niet zo ideaal, omdat we dan niet sterk zullen zyn, maar dan krijg je wel het ware sprintwerk”. In Noorwegen, Zweden en Rusland is het al enige jaren gebruikelijk, dat 1 men wedstrijden houdt om het nationale sprintkampioenschap voor dames, in tegenstelling tot Nederland, waai alleen de heren elkaar een dergelijke titel bestrijden. Maarse: „Ik zie niet zo dat het bij ons ook nodig is. Ik geloof niet dat er dames van buiten de kernploeg aan te pas zouden komen. Tijdens het allroundkampioenschap zien we wel hoe de krachtsverhoudingen op de 500 en 1000 meter liggen. Als training is het misschien niet zo gek, maar noodzakelijk is het niet. In Rusland wel. Daar heeft men nu eenmaal een groter arsenaal voor de korte afstanden”. „Dan komen ze straks weer extra gestimuleerd op het ijs. Uit zichzelf zijn de rijdsters moeilijk zo ver te krijgen. Maar nu moest het wel. Het enige dat een beetje in de verdrukking is gekomen is het tempowerk”. En dat accent op het tempowerk was nodig in verband met de strijd om de wereldkampioen schappen sprint, die dit weekeinde op de Valle Hovinkunstijsbaan in Oslo (door de milde temperatuur kan niet op Bislet worden gereden) worden gehou den. Afgelopen maandag zouden er in Hamar onderlinge wedstrijden over 500 meter en 1000 meter worden gereden en dinsdag een 1500 meter. Maar de matige ijskwaliteit stond niet meer toe dan dinsdag wat trainingsritjes op de 500 meter, gadegeslagen door de Russische equipe en de op Erhard Keiler na voltallige ISSL-profgroep. Maarse over de Russinnen: „Hun trainer Koe- driatsjev heeft mij verteld dat Alma Ata in deze tijd van het jaar zelfs beter is dan Davos. Zij hebben tot nu toe op erg goed ijs kunnen rijden. Daarom valt het hun hier zo bitter tegen. Ze weten in deze omstandigheden met hun tech niek niet zo goed raad”. Toch ziet Maarse de sterkste Russin Vera Krassnova hoog eindigen. „Andere kandidaten voor de titel zijn voor mij Sheila Young, vooral door haar uit stekende 500 meter, Monika Pflug, winnares van bet vorig jaar, en jeugd wereldkampioene Sylvia Burka. Van de Nederlandse ploeg zie ik Atje Keulen en Trijnie Rep een behoorlijk eind komen. Een medaille zit er waarschijnlijk niet in. Dan moet alles wel meezitten en de concurrentie misstappen maken”. Voor oud-sprinter Gerard Maarse (hij reed in 1954 in Kralingen een nationaal record op de 500 meter in 45,9 seconden, dat ruim zeven jaar stand zou houden) is de formule 2 x 500 meter en 2 x 1000 meter ongeschikt om van een echt sprint kampioenschap te kunnen spreken. GRONINGEN. Bennie van der Weide uit Heerenveen heeft zijn voor sprong in de wedstrijdenreeks om de Heinekentrofee donderdagavond verder uitgebouwd. Hij won voor 1500 toe schouwers in Groningen de vierde uurs- wedstrijd van de reeks. In deze wed strijd gelukte het voor het eerst aan vijf rijders om een voorsprong van een ron de te nemen op de rest van het veld. Het waren Bennie van der Weide, Henk Portengen, Jan Kruithof, Johan Warde nier en Jeen van den Berg, die het veld dubbelden. In de slotfase viel Jeen van den Berg terug. De overigen handhaaf den zich. „Let op Per Bjoerang. Die komt steeds beter in vorm. Kortgeleden heb ik zelfs voor het eerst dit seizoen weer van hem verloren. Ik geloof, dat Bjoerang een heel goede kans maakt dit weekein de. Overigens zijn er zeker vijf of zes kandidaten voor de titel. Ik noem naast Bjoerang nog Moeratov, Johan Granath en Jos Valentijn. Daar heb ik tijdens de Nieuwjaarswedstrijden van verloren. Ik weet echter niet of hij zijn vorm heeft kunnen vasthouden”. 1—1*,Planinc paste een tamelijk nieuw Idee toe in zijn Keres-aanval tegen de Scheveninger variant van het Siciliaans: zijn pion op g4 bleef daar staan in plaats van naar g5 op te rukken. Hij verhinderde de rochade van de zwarte koning, drong met enkele stukken naar binnen, maar moest daar bij wel toestaan dat ook zijn eigen stelling wat ontwricht werd en terwijl Ribli’s koning veiligheid vond, moest die van hem genoegen nemen met een be paald tweederangs rochadestelling. In betere stelling maakte Ribli echter een fout die hem onmiddellijk de kwaliteit en wat later de partij kostte. Voor ook dat laatste het geval was, moest Planinc eerst nog een verschrikkelijke tijdnood doorstaan. Daarin probeerde Ribli hem nog van de wijs te brengen door op een ongeoorloofd moment remise aan te bie den, maar Planinc liet zich niet van de wijs brengen en toen hij zijn 40ste zet had gedaan gaf Ribli op. Lasse Efskind gaat al heel wat jaar tjes mee in de schaatswereld. Maar nog nooit beleefde hij zulke successen als dit seizoen. In 1961 werd ik Noors jeugd kampioen in de allroundklasse. Een aparte sprintklasse had je toen nog niet. Maar het is er daarna niet erg uitgeko men. Pas vorig jaar boekte ik wat redelijke uitslagen en plaatste me voor de Olympische Spelen in Sapporo. Daar werd ik twaalfde op de 500 meter”. De wereldrecords, die hij in Davos op het ijs legde, hebben hemzelf wel het meeste verbaasd. „Ik had nooit gedacht dat Ik daartoe in staat zou zijn. Vooral daar mijn voorbereiding deze zomer zeker minder goed is geweest dan daarvoor. Ik snap er eerlijk gezegd niets van." Tal en Balasjov hebben nu een vol punt voorsprong op Wasjoekov die dus uitgeschakeld is, en anderhalf punt op Planinc, maar die is nog niet uitgescha keld, want behalve zijn laatste ronde tegen Enklaar krijgt die vandaag nog een uitgestelde partij tegen Szabo te «pelen. Als hij die wint, dan zou het er van kunnen komen dat in de laatste ronde Tal en Balasjov tegen respectieve lijk Zuidema en Ribli snel remiseren (naar een oud Russisch gebruik), om vervolgens toe te zien of het Planinc lukt om door een overwinning nog ge lijk te komen. Werkelijk, op dat laatste hoop ik. Met alle respect voor Tal en zijn jonge kameraad is Planinc met zijn barre in de vorm van schaakzetten ge goten geestesspinsels al lang de grote held van het toernooi geworden. Voor de wedstrijden om het wereld kampioenschap schaatsen amateurs, die op 17 en 18 februari in Deventer worden gehouden, bestaat grote belangstelling. Tot dusver hebben zich zestien landen aangemeld. Het zijn (met tussen haakjes het aantal rijders): Ver. Staten (2), Ca nada (2), Japan (2), Finland (3), Gr. Brittannië (2), Ohina (2), Zweden (3), Noorwegen (5), Oost-Duitsland (1), Italië (2) , Polen (2), West-Duitsland (2), Au stralië (2), Zwitserland (1), Sowjet-Unie (3) en Nederland (5). Moum als trainer heeft, in vuur en vlam. „Ik ben fel tegen die broodrijders. Dat mag je gerust weten. Er zit mij te veel show omheen. Het is bijzonder slecht voor het aanzien van de schaats sport. Het gaat alleen om het verdiende geld en ik acht dat een slecht voorbeeld voor de jeugd. Bovendien is er in de profgroep van enige democratie geen sprake”. Efskind kan maar een titel bedenken voor beroepsrijders als Schenk, Verkerk en Grönvold: „Weet je hoe ik ze altijd noem? Coca Colarijders.” Balasjov maakt ook een zeer goede kans het toernooi samen met Tal te winnen. De nieuwe grootmeester won gisteren een zuivere partij tegen de Cor- del-variant van Szabo. Hij staat nog steeds gelijk met Tal, die zich net als hij met enkele sterke ronden van het veld heeft losgemaakt. Tal speelde Pirc met zwart tegen Hartoch en won in 26 zetten. Eerst offerde Hartoch een pion met de overtuiging waarmee ballonvaar- ders soms nog wat ballast uit het mand je van hun lekkende luchtvaartuig wer pen en enige zetten later gaf hij zelfs een paard weg. Maar zijn toernooi was al eerder definitief mislukt. en I afgebr., 14: Donner 5, 15: Ree 41/», 16: Hartoch 3. Meestergreep 14e ronde: ReicherPortisch remise, Antunac Quinteros remise, AdorjanMark land 1-0, KurajicaBednarski 1-0, GeruselV. Scheltinga 1-0, Koesjnir Nijdam remise, HechtGhitescu remise, Ife Sg f f 1 twee bindende wedstrijden, Flaes (FDC FC Dordrecht): één bindende wedstrijd, V. d. Dungen (PSV): één bindende wed strijd. V. d. Dungen kreeg verder een boete van 150 gulden. neming aan Europese- en wereldkampi oenschappen, het organiseren van derge lijke toernooien in eigen land en het aanschaffen van het benodigde materi aal. CXXfJ^XZX 1V V Xvx-IxCll i dX X ulgCUl XX. Ferrer 8^, 12: Wasnetsky 6, 13: Pihajlic 5 en 1 afgebr., 14: Timmer 4)1/2 en 1 afgebr. en 1 uitgesteld, 15: Merlini 3^, 16: Kattin ger 3, 17-18: Wettstein, O’Siochru 2%. elk 6 ontvangen. De premie ten bedra ge van f 140.9930 wordt na het ver strijken van de reclametermijn op woensdag 21 februari a.s. bij loting toe gewezen aan een der la prijswinnaars. tingspost van het afgetreden bestuur overnemen. Zodoende ontstond er een tekort. Bij het zoeken naar een oplossing vroegen we ons af of het nog wel verantwoord was zo’n duur blad uit te Als de wederwaardigheden van de profgroep ter sprake komen, raakt Efs kind, die dit jaar voor het eerst de vroegere coach van Keiler Thormod

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21