Stalin meldde vrouw van Trepper Uw man is omgekomen BURGER ZOEKT STEUN BIJ CONFESSIONELEN Aanslag op raadslid verbijstert Spaubeek KAMERLEDEN VRAGEN OPHELDERING OVER WAPENINSTRUCTIES POLITIE Militairen uit Moskou weer in Egypte „Genoeg goedkope huurwoningen” 1 REDDING MET KAAS BELOOND il in Amsterdam Eerste doel: Progressief minderheidskabinet VOLGENS MINISTER UDINK Wethouder beschuldigt oppositie HET WEER SPORTIEF GEBAAR Echtgenote leider „Rote Kapelle” VRIJDAG 2 FEBRUARI 1973 (Van onze parlementsredactie) „Onwaarschijnlijk” Al te merken Onderzoek DEN HAAG. Formateur Burger gaat proberen om, uitgaande van de stellingname van de progressieve drie, een kabinet-Den Uyl te vormen. De socialistische formateur gaat - na een gesprek gisteren met oppositie leider Den Uyl - aan de confessionele partijen vragen, wat er volgens hen nu mankeert aan het programma van PvdA, PPR en D ’66. Het komende weekeinde gaat Burger het lijvige dossier, dat zijn voorganger informateur Ruppert heeft samengesteld, doorwerken. Nico Kluwer zag kans - met risico voor eigen leven - de kleine Henkie IJsbraents vlak voor een op hol geslagen paard weg te rukken. Henkie's vader - kaashandelaar - beloonde de redder in natura: een jaar lang kaas uit het vuistje. 'Dat wil er altijd wel in', was het lakonieke ant woord van de dappere Nico. (Inzet: geredde Henkie). (NZB-foto). „Diep over nadenken” ADVERTENTIE (Van onze correspondent) WEERRAPPORTEN (Van onze correspondent) „Als dat er niet blijkt in te zitten, dan is het in het landsbelang, dat ik er niet al te lang mee bezig blijf, maar als het wel kan, dan kan er wel eens veel tijd in gaan zitten”, zei Burger. Of hij ook nog de mogelijkheid van een confessio neel minderheidskabinet gaat onderzoe ken, kon hij nog niet zeggen. „Tegen die zw no ozo zw ver. 14 7 8 4 16 10 2 13 2 8 11 3 3 3 11 15 6 5 uur uur uur uur Uitlatingen van Naar zijn opvatting vallen de vorming van een rood minderheidskabinet en de vorming van een confessioneel minder heidskabinet niet binnen de opdracht, die de formateur heeft gekregen. Wiegel is daar verheugd over. „Want”, zo zegt huidige ethiek van de politie”, aldus de hoofdcommissaris. We hebben na 1954 in Polen nog een aantal gelukkige jaren gehad”, zo vertelde ze verder. Na de zesdaagse oorlog in het Midden-Oosten werd het leven voor de Treppers wegens een golf van anti-semitisme in Polen on houdbaar. Polen wil zijn thans 69 jaar oude verzetsheld, want als zodanig werd hij na de dood van Stalin wel erkend, echter niet laten gaan. Het is niemand precies duidelijk waarom niet. Burgemeester H. G. Buit er van Gro ningen heeft voordat de minister deze kwestie beantwoordt al bekendgemaakt, dat burgemeesters, vertegenwoordigers van justitie en politiefunctionarissen in de provincie Groningen al ongeveer een half jaar bezig zijn een draaiboek te ontwikkelen om gevallen van harde cri minaliteit zo goed mogelijk aan te kun nen pakken. Hiervoor wordt een provin ciale regeling uitgewerkt. telefoon en wie schetst mijn verba zing toen ik mijn man hoorde zeggen: „Daar ben ik weer”. Hoewel mevr. Trepper blij is met de aandacht, die door de NOS-tv- serie op haar man wordt gevestigd, heeft zij grote bezwaren tegen som mige delen in de film, die zij in strijd met de werkelijkheid noemt. Volgens haar was de strijd tegen de nazi’s in de oorlog, zoals haar man die met zijn spionage groep leidde, niet speci fiek communistisch, maar meer alge meen anti-nazi. dan bereid te ontkennen, dat de regering plannen heeft de wapeninstructies van de politie zo te wijzigen, dat het geven van een opdracht tot „schieten om te doden”, mogelijk zal worden?” Om hierin te voorzien, is een half jaar geleden een interdepartementale knel puntencommissie benoemd, om dit soort problemen, alsmede die op het gebied van medische zorg, CRM, grondkosten, etc. op te lossen. De eerste resultaten daarvan zijn nu al te merken. Het werk van deze commissie moet kunnen leiden tot een oplossing van de bouwstagnatie in het westen. men, de bijbehorende infrastructuur, de omvang van de gemeenten, enz.” Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Istanboel w ozo n w Crèches schijnen in de Oostenrijkse Al pen ook al niet dik gezaaid te zijn. En omdat deze vader het skiën toch niet kan laten, neemt hij zijn zoontje maar op de rug mee. Een sportief gebaar ook tegenover de moeder. 1 -2 1 -2 -3 2 3 0 0.2 0.4 0.1 0.1 0.2 1 0.4 0.1 0 0.1 0 0 2 0.2 0.3 0 0 0.1 4 0 0.4 0 0 0 0 0.3 1 1 0.6 0.1 0 31 0 7 0.2 0.1 0 6 12 1 1 -2 2 -3 2 1 0 9 0 -2 0 9 2 0 5 -2 3 8 1 SPAUBEEK. Wethouder Vic Jans sen (33 jaar) heeft een beloning van 100 uitgeloofd aan degene, die hem opheldering kan verschaffen over de aanslag op raadslid drs. C. M. Wouters. Deze werd dinsdagavond op weg van zijn woning naar de raadsvergadering door twee mannen overvallen en bewus teloos geslagen. De wethouder is door het incident dermate geschokt, dat hij overweegt zijn functie neer te leggen. 4.00 uur en _"3 uur en ZATERDAG 3 FEBRUARI 8.17 uur onder 17.31 8 06 uur onder 17.59 CAIRO (Reuter). In de Egyptische hoofdstad is vandaag uit Moskou een Russische militaire delegatie aangeko men. De groep werd door de Russische ambassadeur Vladimir Vinogradov ver welkomd. Egypte verzocht vorig jaar alle Russi sche militaire experts en adviseurs het land voor 18 juli te verlaten. Dit had volgens president Sadat drie redenen: Moskou beperkte het soort wapens dat het aan Egypte leverde, de Russen steunden de situatie van „geen oorlog geen vrede” in het Midden-Oosten en tenslotte zouden zij bereid zijn in het belang van een regeling van het conflict in het Midden-Oosten het afstand doen van bepaalde Arabische gebieden goed te keuren. Daar liet Stalin hem echter in de gevangenis van Lubljanka werpen. „Ik zelf ontving van de Russische regering een telegram, waarin ver meld stond, dat mijn man in de oorlog was omgekomen", aldus ver telde mevr. Trepper in Amsterdam. „Negen jaar later, in 1954, ging de o 8 10 6 Weer In binnen- en buitenland Minister Udink van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening verstrekte deze mededelingen gisteren in zijn antwoord op de beschouwingen van de begroting van zijn departement. De minister voegde hieraan toe: „Het klinkt bijna provocerend, maar er zijn eerder te veel dan te weinig goedkope woonhuizen. Er wordt in het algemeen te weinig huur betaald.” De 13.600 woningen die (nochtans?) aan de goedkope woningmarkt worden toegevoegd, zijn in de eerste plaats be doeld voor „frictiegevallen”, die er altijd zullen blijven. OUWERKERK. In vele plaatsen op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden zijn gisteren de slachtoffers herdacht van de stormramp die twintig jaar gele den in het Deltagebied ruim 1800 Neder landers het leven heeft gekost. Vele Zeeuwse autoriteiten waren gis teravond in de kerk in Ouwerkerk op Duiveland, waar commissaris der konin gin mr. J. van Aartsen een telegram voorlas van de koningin. Hierin verklaar de zij o.a.: „Het is een geruststellende gedachte, dat verhoogde dijken nu de veiligheid naar menselijke berekening waarborgen of zullen waarborgen. Moge de moed waarmee u onder Gods leiding het leven te midden van de rampspoed toch weer hebt opgenomen, ons een voorbeeld blijven”. Nu zit hij in Polen weliswaar niet in de gevangenis, maar hij voelt zich wel een gevangene, want hij mag zijn geboorteland niet verlaten om naar Israel te emigreren. Zijn echtgenote, de 70-jarige Loeba Trepper (op de foto), die vorig jaar van de Poolse regering een uitreisvi sum kreeg en tegenwoordig in Kopen- VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Overwegend droog met kans op mist Nor male temperaturen met lichte vorst in de nacht. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot even boven normaal. Maximum temperatuur: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 96 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temperaturen tot 4 februari: mini mum 0, maximum 4 graden. Volgens de heer Burger zullen alle partijen concessies moeten doen. „De heren stellen zich doorgaans zo op, dat ze wel tot concessies moeten worden gedwongen en dat zal pijn doen, maar ik heb nog nooit een formatie gezien, die geen pijn deed.” Op een vraag of hij zich kon indenken, dat er een buitenge woon partijcongres van de PvdA moet komen, zei Burger: „Er zal een moment komen, dat de PvdA een beslissing moet nemen. Hoe ze dat in de partij doen, daar heb ik niets over te zeggen.” Nadat informateur Ruppert er in zijn eindrapport aan de koningin op gewezen had, dat er tussen progressieven en con fessionelen een „patstelling” is ontstaan (die overigens niet zoals gebruikelijk bij het schaken als eindstelling bedoeld is), kreeg mr. Burger van de koningin de opdracht „een kabinet te vormen dat kan worden geacht in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te zullen ondervinden.” Burger legt dat zo uit, dat hij eerst gaat proberen of er voldoende vertrou wen te vinden is voor een progressief minderheidskabinet (al dan niet met en kele confessionelen). (DS’70) noemt de aan mr. Burger ver strekte formatie-opdracht moeilijk. De formateur moet z.i. „uit een onmogelijke hoek een politiek doelpunt scoren.” Naar de mening van de heer Berger zou ieder ander uit de PvdA met een dergelijke opdracht bij voorbaat misluk ken. De liberale fractievoorzitter Wiegel acht het uiterst onwaarschijnlijk, dat een socialistische formateur een oplos sing voor de kabinetscrisis zal weten te vinden. Hij baseerde zijn verwachting op de houding, die de confessionele en de progressieve partijen tegenover elkaar innemen. AMSTERDAM. Leopold Trep per, de joodse Pool die in de oorlog in België en Frankrijk aan het hoofd stond van de Russische spionagegroep „Die rote Kapelle” is door vrijwel alle regeringen voor of tegen wie hij werkte in de cel gezet: voor de oorlog door de Britten, die zijn com munistische activiteiten in Palestina niet gedoogden, door de Duitsers tij dens de oorlog wegens zijn spionage voor Rusland, door Stalin na de oor log wegens zijn houding tegenover de nazi’s na zijn arrestatie. De socialistische Kamerleden vragen of de ministers Geertsema en Van Agt met hen van mening zijn dat die opvat tingen van de hoofdcommissaris in strijd zijn met de tot nu toe geldende wapen instructies voor de politie. Bovendien vragen zij zich na deze uitlatingen af, of de ministers óók over aanwijzingen be schikken, dat Nederland zich moet voor bereiden op politiek en crimineel terro risme en hoe de regering zich dan op die ontwikkelingen denkt voor te bereiden. „Maar”, stellen zij, „wanneer van dit alles geen sprake is, zijn de ministers „Ik zie het niet meer zitten”, aldus de heer Janssen. „In Spaubeek worden je reinste ganigster-praktijken gebruikt. Twee gehuurde bandieten hebben een man, die zich in ons dorp zeer verdien stelijk heeft gemaakt beestachtig afge tuigd. Voor mij is dat de druppel die de emmer doet overlopen. In de gemeente raad wordt dorpspolitiek bedreven. Daarbij worden met name door een lid van de oppositie alle middelen gebruikt. Steekpenningen, corruptie en mist mist zzw windst. 5 zw 4 windst. 2 7 6 3 6 3 8 16 11 4 9 4 6 4 -3 z hagen woont, heeft gisteren op een persconferentie in Amsterdam een be roep gedaan op de Nederlandse pu blieke opinie om haar man morele steun te geven en op deze wijze druk op de Poolse regering uit te oefenen. Tijdens de oorlog woonde zij met haar drie zoons in Moskou, terwijl haar man in West-Europa aan het hoofd van de Russische spionage stond. Eind 1944 wist Trepper, wiens „Rote Kapelle” was opgerold, te ont komen naar het bevrijde Parijs en van daar keerde hij naar Moskou terug. nu zelfs geweld zijn de middelen om het doel te bereiken.” De wethouder zegt er zeker van te zijn, dat een politicus de heer Wouters uit Spaubeek wil „wegpesten”. „Deze duistere figuur heeft het moeilijk kun nen verkroppen, dat Wouters, nadat hij op 1 augustus tot directeur financiën in de gemeente Eindhoven werd benoemd, toch als raadslid is aangebleven. Indien Wouters zich uit de politiek had terug getrokken, zou de oppositie een wethou- derszetel zijn toegevallen. Nu Wouters is gebleven, blijft zijn fractie met één stem in de meerderheid. De heer Janssen wijst op een incident van twee jaar geleden. Toen werd de woning van Wouters met leuzen beklad. De daders zijn inmiddels in heel Spau beek bekend. „Volgens mij zijn het de zelfden, die Wouters in elkaar hebben geslagen”, aldus de heer Janssen, die Wouters als wethouder van financiën is opgevolgd. Drs Wouters ligt nog in bed. Hij is aan de beterende hand. Uit het dokters- onderzoek is gebleken, dat hij een fikse hersenschudding heeft opgelopen De minister erkende de relatief grote leegstand in het hele land van huizen met een huur van 350 of meer. Voor een deel is de bouw van huizen, die niet direct kunnen worden verhuurd, toe te schrijven aan onvoldoende bekendheid met de plaatselijke en regionale behoef ten, zo lichtte hij toe. „Maar over onge veer een jaar zijn de resultaten bekend van het regionale woningmarktonder zoek, dat in het hele land is gehouden, aan de hand waarvan een betere plan ning mogelijk is.” Ofschoon de behoefte aan nieuwe hui zen in de Randstad het grootst is, komen daar verhoudingsgewijs de minste, en dan in afnemend getal, nieuwe huizen gereed, zo had de minister dinsdag uit de Kamer te horen gekregen. Minister Udink ontkende dat niet, maar maakte duidelijk dat het probleem in de Rand stad niet is, dat de gemeenten niet mogen bouwen: „Wat zij vragen, kunnen zij krijgen. De knelpunten zijn echter de tijdstippen waarop de huizen gereedko- Volgens burgemeester Buiter wordt ook in andere provincies aan dit soort regelingen gewerkt. Bovendien onthulde hij dat daartoe geschikte politiefunctionarissen een scherpschuttersopleiding krijgen om in gevallen van harde criminaliteit misda digers te doden. Burgemeester H. G. Buiter zegt wel haast zeker te weten, dat dit middel tege» het optreden van „keiharde jon gens” in de maak is. „Voor deze bepaal de taken zullen gespecialiseerd* man schappen nodig zijn omdat we graag de bij de politie ontwikkelde ethiek willen behouden dat zij alleen in uiterste nood zaak een wapen gebruikt.” tijd moet ik daar nog eens heel diep over nadenken”, zo stelde hij. Drs. Den Uyl, voorzitter van de PvdA- fractie, is er helemaal niet aan toe om te denken over mislukking van de po ging van kabinetsformateur Burger. „Als die zou mislukken, dan zie ik inderdaad heel weinig mogelijkheden tot andere kabinetsvorming, tenzij alsnog de con fessionele partijen ik denk dan in het bijzonder aan de KVP en de ARP hun toevlucht zouden zoeken in sa menwerking met de liberalen en DS’70. Fractievoorzitter J. J. A. Berger DEN HAAG. Uitlatingen van hoofdcommissaris K. Heijink van de Groningse politie hebben geleid tot mon delinge vragen van de Tweede-Kamerle- den Kosto en Wierenga (PvdA) aan de ministers Geertsema van Binnenlandse Zaken van Van Agt van Justiie. Commissaris Heijink had voor de pers verklaard, dat „de Nederlandse politie zich moet voorbereiden op politiek ter rorisme, niet alleen in tacisch en tech nisch opzicht, maar ook in ethisch”. De politie zou daarom wel eens opdracht kunnen krijgen te „schieten om te do den, hoewel dit bevel niet past in de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Van alle huizen in Nederland kost 85 percent minder dan f 150, per maand. Dat zijn totaal 3 mil joen woonhuizen. Hiervan zijn er 6- tot 700.000 vóór 1918 gebouwd. In de ko mende drie jaar zullen 13.600 „extra goedkope” huizen worden gebouwd (huurprijs maximaal 150), waarvan 1600 in 1973. De bouw wordt in hoofd zaak gefinancierd uit gelden, die vrijko men door bevriezing van de iknderbü- slag voor het eerste kind. no no zw windst. 3 mist windst. 4 n o z hij, „noch de vorming van een rood minderheidskabinet, noch de vorming van een confessioneel minderheidskabi net, acht de VVD in het belang van het land.” ZATERDAG 3 FEBRUARI Hoog water 4.00 uur en 16.08 Laag water 11.59 tz.. Zon op Maan op mist mist mist mist mist mist wzw onbewolkt n Z.-Limburg geh. bew. zzw zw. bew. zw. bew. onbewolkt geh. bew. onbewolkt nnw mist wnw onbewolkt geh. bew. motsneeuw sneeuw onbewolkt zw. bew. zw. bew. Luxemburg onbewolkt nno onbewolkt windst. 13 licht bew. nw half bew. wnw mist n licht bew. nnw geh. bew. geh. bew. regen motregen zzw sneeuw windst. sneeuw nno zw. bew. o Las Palmas geh. bew. nnw Tunis zw. bew. wzw De heren Andriessen (KVP), Biesheu vel (ARP) en Tilanus (CHU) hebben gezegd de door de formateur gegeven toelichting op zijn taakomschrijving in deze zin te verstaan, dat hij uitgaat van de redelijkheid van het tot dusver door KVP, ARP en CHU ingenomen stand punt. Dit standpunt is dat samenwerking slechts mogelijk is op basis van een gelijkwaardig partnerschap. „Daarvan uitgaande kan mr. Burger rekenen op een constructieve opstelling van de christen-democraten”, aldus de drie fractievoorzitters in een gezamenlijk communiqué. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon 1 Locarno Londen •z, - ,vzz

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2