Quarles van Ufford mogelijk eerste voorzitter van MBFR m gevangenis Ex-minister eist verbod van boek Utrechter uit VVD en gemeenteraad vol bewondering Edward Heath Doodstraf voor twee Turken Controlecommissie gaat aan de slag Watergate'-zaak niet afgesloten Staking in Bijlmermeer opgeschort achtergrond Bank in Enschede beroofd van ruim 126.000 „Nog vele Grieken 5 OUD-PREMIER KANELLOPOELOS: 9! In West-Diritsland GENERAAL TRA IN SAIGON weer Starfighter verongelukt Z VRIJDAG (Van onze speciale verslaggever) Struikelblok i Schroeven nsv 5.; (Van onze Redacteur in Washington) Slinks Geheugen Nixon WASHINGTON. De „Watergate-zaak”, die een opzienbarend proces beloofde op te leveren tegen de Republikeinse spionnen die verleden jaar betrapt werden in het Democratische partij-hoofd kwartier, is deze week voorlopig geëindigd zonder dat de belang rijkste vragen aan de orde zijn gekomen. Vijf van de zeven gedaag den bekenden al kort na het begin van de rechtzaak schuld. De ove rige twee werden schuldig bevonden,, en daarmee hoopt het ministe rie van Justitie kennelijk rechtgesproken te hebben. L J af jrr x Informele contacten in Wenen naar J. J. P. MEIJER (Van onze correspondent) iet Cabral begraven. De Afrikaanse guerril laleider in Guinee-Bissau, is gisteren begraven in Conakry, de hoofdstad van de republiek Guinee. Ll- iet .ar ok van van Tussen de Russen en Amerikanen zijn tot nu toe geen contacten geweest. Deze de die Voor de vergadertafel moet, als de NAVO zijn zin krijgt, een nieuwe op stelling worden gemaakt in weerwil van de lange schroeven waarmee de Oosten rijkers de stoelen aan de grond hebben verankerd in de zogenaamde VN-opstel- ling. Elk voorstel dat in Wenen wordt ge daan gaat direct terug naar de compu ters, in Londen, Washington en men mag aannemen ook in Moskou. mt de id. u- le- en iie is op en ;ht le- sr- is- op It- im ir- de de ng 'ge ng ed en is s- :se te srs ïze in- hij in id. en ig- u- is he en ;o- he sr- si- let ad •n: lat en og en iet iet en te UTRECHT. Het Utrechtse gemeen teraadslid J. J. P. Meijer (34 jaar), heeft zowel zijn lidmaatschap van de VVD als dat van de gemeenteraad opgezegd. Dit omdat de VVD volgens hem „onder het sterke leiderschap van de heer Wiegel zal uitgroeien tot de conservatieve partij voor Nederland, eventueel wat betreft het conservatisme aangevuld met restan ten van de confessionele partijen”. Om vijf voor één stapten de mannen het bankgebouw, dat een hoofdinspec teur van politie „één van de slechtst beveiligde die hij ooit gezien had" noem de, binnen. In het gebouw waren op dat moment 26 personen (11 personeelsleden en 15 klanten) aanwezig. Terwijl één van de twee de aanwezi gen met een afgezaagde karabijn onder schot hield, sprong de ander, die met een pistool gewapend was, over de balie en pakte de bankbiljetten in een blauwe stoffen zak; een handeling die slechts luttele minuten duurde. De mannen gin gen daarop naar buiten, stapten in de auto en reden volgens getuigen rustig weg. WENEN. De Sovjet-Unie gaat ervan uit dat de inleidende gespreks ronde over troepenvermindering in Centraal Europa in drie weken tijd kan worden afgewerkt. Dit is in de Oostenrijkse hoofdstad gebleken tij dens de eerste informele contacten die oplossingen moeten brengen voor een nog tamelijk onoverzichtelijke berg procedure-kwesties. Zowel aan de kant van het Oostblok als van het Westen wordt het voorzitterschap van de eerste werkbijeenkomst toegedacht aan een van de kleine landen. Het „ligt al voor de hand” dat de Nederlandse delegatieleider Quarles van Ufford, die tot nu toe als woordvoerder voor de NAVO-groep is opge treden, als eerste over deze tot nu toe uiterst merkwaardige confrontatie tussen Oost en West zal presideren. Gisteren zijn de Bulgaren en de Roe menen in de Nederlandse ambassade op bezoek geweest vandaag komen de Russen. De Roemenen hebben bij deze gelegenheid gesuggereerd dat de MBFR- besprekingen in drie fasen zouden kun nen worden verdeeld, waarbij de proble men van de landen aan de noordelijke en zuidelijke flanken van Europa pas in tweede instantie aan bod zouden komen. Het lijkt erop dat zij via deze formule bereid zijn om zich voor de eerste fase die Midden-Europa tot onderwerp zal hebben, met een bescheiden waarne mersstatus tevreden te stellen. Daarmee zou dan al een belangrijk struikelblok, de lijst van de volwaardige deelnemers, uit de weg zijn geruimd. Voorlopig ten minste want de NAVO weigert met de Oostbloklanden over de militaire situatie „op de flanken” te spreken. De NAVO heeft woensdag tijdens het onderling overleg van de deelnemers aan het voorzitterschap geformuleerd: dat zal tussen de „landengroepen” moeten circu leren. Met andere woorden de NAVO introduceert in de praktijk het blok tegen blok-systeem dat de Oostbloklan den al hebben afgewezen en zal daraan vasthouden. Nixon zei tegen Heath dat het ein de van de oorlog in Vietnam betekent „dat wij ons nu kunnen wijden aan taken die zeer belangrijk zijn." In zijn antwoord sprak Heath zijn be- worden voor de eerstkomende dagen ook niet voorzien. Dit is zoiets als het 4-2-4-systeem van de internationale conferenties: een hoef ijzer met een voorzitter op een plat formpje. Maar de reacties van de kiezers waren onveranderlijk: „Zulke dingen gebeuren in iedere verkiezingscam pagne, niets bijzonders”. Het was een uiting van het cynisme dat bjjna alle campagnes voor het Witte Huis bege leidt, omdat dit soort schandalen de neiging heeft alleen dan op te duiken. ENSCHEDE. Twee gewapende over vallers hebben gistermiddag bij de bondsspaarbank Enschede-Providentia in Enschede een bedrag van ruim 126.000 buitgemaakt. De mannen namen na hun geslaagde greep in de kassa de vlucht met een maandag in Hengelo gestolen blauwe Simca 1300. Naspeuringen van de politie van Enschede en van korpsen uit de wijde omgeving hadden nog geen resultaat. politieagent in het Havana van Bati sta, die zoals de meeste gedaagden, betrokken was geweest bij de misluk te Varkensbaai-invasie van Cuba. President Nixon heeft gisteren de Engelse premier Edward Heath (links) in het Witte Huis verwelkomd, waar zij zich vertoonden op het bal- con. amnestie afkondigt, dan toch in elk geval moet bepalen dat alle door krijgs raden uitgesproken politieke vonnissen door gewone rechtbanken moeten wor den herzien. in Parijs overhandigd en is daarna naar Washington gezonden. Een militaire woordvoerder in Saigon heeft meegedeeld, dat Zuidvietnamezen, die zondag, enkele uren voor de afkon diging van het bestand, de monding van de rivier de Cua Viet bezetten, zich hebben teruggetrokken. Generaal Tran Van Tra ,de leider van het TET-offensief in 1968, werd opgepikt in de door de Vietcong bezette stad Lock Ninh. Dat gebeurde met een Amerikaan se helikopter die beschilderd was met de vertikale witte strepen die de Internatio nale Controle-commissie (Canada, Polen, Hongarije en Indonesië) aanduiden. Volgens Saigon is de gevechtsactiviteit in de afgelopen 24 uur opnieuw vermin derd. De Chinese premier, Tsjoe En Lai, heeft in zijn eerste openbaar commen taar op de vredesakkoorden de VS en Zuid-Vietnam gewaarschuwd tegen het „saboteren” ven de overeenkomsten. Hij deed ook een beroep op de VS hun „agressie-oorlog” in Cambodja en Laos te beëindigen. Volgens in Parijs ontvangen berichten zou de Cambodjaanse leider in balling schap, prins Norodom Sihanoek, hebben besloten zijn strijdkrachten op te dragen alle aanvallen te staken. Hij zou tijdens zijn bezoek aan Hanoi verklaard hebben bereid te zijn zich met de VS te verzoe nen. Dit nieuws kwam 24 uur na de be kendmaking dat president Nixons advi seur Henry Kissinger van 10 tot 13 februari Hanoi zal bezoeken. Sihanoek zou te kennen hebben gegeven dat hij zijn besluit nam met volledige steun van China waar hij sedert de omverwerping van zijn bewind verblijft. Met het vertrek, gisteren van 1.200 Amerikaanse militairen is de Ameri kaanse troepensterkte in Zuid-Vietnam gedaald tot beneden de 20.000. De Verenigde Staten hebben gisteren een lijst ontvangen van Amerikaanse krijgsgevangenen in Laos. Deze lijst werd door Noordvietnamese diplomaten Hij meent dat de VVD gematigd links zou moeten zijn. Dat was de VVD in haar eerste jaren en dat zijn de andere Europese liberale partijen ook”, aldus de heer Meijer. In Utrecht volgen wethouder Looten en fractieleider Braams naar zijn me ning de koers van de huidige VVD. De heer Meijer wil het nieuwe begro tingsjaar niet meer met deze fractiege noten ingaan, „mede omdat het mij intern onmogelijk bleek me als persoon te handhaven”. Zijn eigen liberale geluid wil hij voor lopig onder meer uitdragen via het blad „d’Opregte Liberaal” en de Werkgroep Liberalisme. BONN (AP). Bij Memmingen in Zuid-Duitsland is gisteren een Starfigh- ter van de Westduitse luchtmacht neer gestort. De piloot kwam om het leven. In totaal heeft de luchtmacht nu door ongelukken 157 Starfighters verloren. Het aantal piloten dat hierbij werd ge dood bedraagt 75. Huis werden gedirigeerd om verwar ring te zaaien in de gelederen van de Democratische kandidaten voor het Witte Huis. DE SPION die de afluisterappara tuur bediende in een motel tegenover het Democratische partijhoofdkwar- tier, én die transcripties maakte van de afgeluisterde gesprekken, had een fenomenaal geheugen. Hij wist zich zelfs de serienummers te herinneren van de gekochte afluisterapparatuur. Maar toen hij gevraagd werd naar de namen van degenen aan wie hij een envelop met transcripties had gea dresseerd, bleek hem dat ontgaan te zijn. Enkele dagen na het begin van het proces bekende een van de top-spion- nen, Howard Hunt, een voormalige Witte Huis-medewerker, schuld. Spoedig gevolgd door vier anderen. Dat betekent dat de gedaagde dan niet langer ondervraagd kan worden. Er bleven twee verdachten over: Gordon Liddy, eens jurist verbonden aan het comité voor de herverkiezing van de president en James McCord, eens hoofd van de veiligheidsdienst van hetzelfde comité. Liddy bekende geen schuld omdat hij dan nooit meer 'een advocatenpraktijk zou kun nen uitoefenen de motieven van McCord zijn niet bekend. Ze werden na een proces van zestien dagen door de jury schuldig bevonden en kunnen een maximale gevangenisstraf krijgen van 35 tot 45 jaar. Hoe het vonnis ook mag luiden, de „Watergate-zaak” is er niet mee afge daan. Er volgt nu een proces van de Democraten, en in de Senaat zal de commissie'-Erving nog een onderzoek instellen. Ook daar moet echter niet meer van verwacht worden dan nu bekend is. LAWRENCE O’BRIEN, de toenma lige voorzitter van de Democratische Partij, kondigde een proces aan, sena tor George McGovern maakte er een punt van het schandaal in zijn toe spraken te noemen, de dagbladen, radio en televisie brachten de affaire wekenlang als top-nieuws. De 71-jarige oud-premier Panajotis Kanellopoelos die werd afgezet bij de militaire staatsgreep, en de zes ex-minis ters zeiden dat zich zes jaar na de coup nog vele Grieken in de gevangenis be vinden. Een toezegging van regent-pre mier George Papadopoelos in december dat de honderden politieke gevangenen die door een krijgsraad zijn veroordeeld, om een nieuw proces zouden kunnen vragen, bestempelen de voormalige be windslieden als „zuiver bedrog”. Deze politici die behoren tot de twee voor naamste partijen die bij de laatste ver kiezingen in 1963 ruim 80 percent van de stemmen op zich verenigden, stellen dat de kolonels niet van plan zijn een einde te maken aan „de tragedie van de politieke gevangenen en hun gezinnen.” De oud-ministers vinden dat het mili taire bewind zo het al niet een algemene De oud-ministers die de verklaring hebben ondertekend zijn Constantine Kallias en Constantine Papaconstantino» van de Radicale Unie en George Mavros, Dimitrios Papaspyroe, Polychronis Poly- chronides en Constantine Stefanakis die evenals oud-premier Kanellopoelos be horen tot de Unie van het Centrum. De Russen hebben intussen aan de Britten doen doorschemeren dat ze bezig zijn de Roemenen, die immers geen Russische troepen in hun land hebben en geen troepen stationeren in Centraal Europa tot een wat handelbaardere hou ding te dwingen. ANKARA (Reuter) Twee jonge Turken zjjn gisteren door een militaire rechtbank in Ankara ter dood veroor deeld. Zij waren beschuldigd van pogin gen het regime ten val te brengen. De twee mannen, Fevzi Bal en Safa Yildiz, zouden hebben toegegeven te be horen tot het ondergrondse „Volksbe vrijdingsleger”, dat verantwoordelijk zou zijn voor talrijke in de afgelopen drie jaar gepleegde gewelddaden. Een derde beklaagde, Gulay Ozdes, een vrouw die van dezelfde feiten werd beschuldigd, kreeg levenslang. In het proces stonden nog vierendertig anderen terecht. Zes van hen werden vrijgesproken en de overigen, onder wie vijf vrouwen, kregen gevangenisstraffen tot maximaal vijftien jaar. Hun arrestatie vond plaats midden in de verkiezingscampagne, en hoewel ook naar Amerikaanse maatstaven gemeten nauwelijks een groter poli tiek schandaal denkbaar was, bleef het té verwachten effect ervan op de bevolking uit. Door het kundige speurwerk van dagbladen als de „Washington Post”, de „New York Times” en de „Los Angeles Times”, kwamen steeds meer feiten aan het licht waaruit bleek dat het niet al leen ging om spionage in het hoofd kwartier van de Democraten, maar om een uitgebreid netwerk van poli tieke saboteurs die vanuit het Witte ATHENE (Reuter). Een Griekse oud-premier en zes voormalige ministers van Justitie hebben gisteren verklaard, dat de rechten van de mens sinds de staatsgreep van de kolonels op 21 april 1967 in Griekenland openlijk worden geschonden. In een schriftelijke verkla ring voor de pers pleitten zij voor een amnestie voor alle politieke gevangenen. SAIGON (AFP, Reuter en UPI). Vandaag zal de internationale controle commissie in Vietnam haar eerste ver kenningstocht maken. Verwacht wordt dat spoedig „concrete activiteiten” zullen volgen. Gisteren kon overeenstemming over procedure-kwesties worden bereikt na dat de leiders van de militaire commis sie (van vier bij de strijd in Vietnam betrokken partijen) in Saigon waren aangekomen. In die laboratoria worden de plannen op schaal tot werkelijkheid terugge bracht. En zo zullen dan vele Europese oorlogen worden uitgevochten in alle stilte. Een week nadien kunnen de par tijen elkaar dan te Wenen over hun papieren puinhopen weer aankijken. van proces te Ondanks alle protesten en pressie zei president Nixon ten slotte zelf dat hij er niet over peinsde om de onpar tijdige rechter aan te stellen waarom werd gevraagd. De rechter die ten slotte met de zaak werd belast, John Sirica, was nog maar kort geleden door president Nixon benoemd. Het proces werd ge kenmerkt door kernvragen die niet werden gesteld, juridische manoeu vres, en ongerijmde geheugenstoor nissen. Een van de gedaagden was Bernard Barker, een kalende ex- agent van de Amerikaanse buiten landse inlichtingendienst en een ex- wondering „en die van het Engelse volk uit voor de hardnekkigheid waarmee Nixon heeft gestreefd naar het tot stand brengen van vrede in Vietnam”. De schrijver, de journalist Jean Mon- taldo, heeft in „Dossier S” een boekje opengedaan over de heer Sanguinetti, die zijn politieke relaties zou hebben mis bruikt om aan een justitionele vervol ging te kunnen ontkomen. Sanguinetti zou zich schuldig hebben gemaakt aan oplichting. Verschillende bedrijven, waarvan hij directeur was, gingen in het begin van de jaren vijftig failliet. Accountantsonderzoek maakte duidelijk dat hij valse balansen had laten opstellen en voor miljoenen fran ken aan wissels had uitgegeven, die later waardeloos bleken. Volgens Montaldo kreeg hij amnestie voor deze vergrijpen bij een speciale wet, ondertekend door president De Gaulle op grond van het feit dat San guinetti in de oorlog in het verzet had gezeten. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Nog voor de Franse kran ten noemenswaardige aandacht aan het boek „Dossier S.hadden kunnen wij den, heeft de man wiens naam in die titel wordt genoemd, het gaullistische Kamerlid en oud-minister Sanguinetti, de justitie in Parijs al een verbod de uitgave geëist. In een laatste onderhandelingsronde zouden dan alle grote machten met basis in het buitenland en de landen waar die zijn gevestigd aan tafel moeten komen. De Roemenen hebben uitsluitend be langstelling voor de tweede fase. waarop gefotografeerde Democrati sche partij documenten stonden. AMSTERDAM. De maatschappelij ke en medische werkers en huisartsen in de Bijlmermeer hebben gisteravond laat besloten hun actie op te schorten tot dinsdag. Op die dag zullen B. en W. van Amsterdam beslissen over de drievoudi ge kantorenruil ten behoeve van het Maatschapplijk Centrum Bijlmer. De beslissing om tot dinsdag te wachten viel na telefonische contacten van de stakers met burgemeester Samkalden en met wethouder Han Lammers van Pu blieke Werken. Beiden hebben hun me dewerking in de kwestie toegezegd. De affaire kwam op 17 juni vorig jaar aan het licht toen vijf mannen door een nachtwaker werden betrapt in de kantoren van de Democratische Partij, gevestigd in de dure Waterga- te-flats. Dat men niet met „gewone” inbrekers te doen had, bleek uit rubberen chirurghandschoenen allen droegen, de dure foto toestellen en afluisterapparatuur die zij bij zich hadden, de 53 biljetten van honderd dollar die in hun zakken werden aangetroffen, en vooral een adresboekje waarin de namen en te lefoonnummers voorkwamen van aan het Witte Huis verbonden functiona rissen. Toen het ministerie van Justitie aankondigde een proces te zullen voeren tegen de gearresteerden, werd door Democraten in en buiten Con gres geprotesteerd: hoe kon men een objectieve rechtsvervolging verwach ten van een Republikeinse minister van Justitie in een zaak waar het Witte Huis bij betrokken dreigde te raken? TEGELIJKERTIJD kwam aan het licht dat zeker 300.000 gulden, maar vermoedelijk bijna twee miljoen gul den, uit de verkiezingsfondsen van president Nixon met medeweten van het Witte Huis op slinkse wijze, en ongeboekt, een weg hadden gevonden naar de zakken van hen die bij het Watergate-schandaal betrokken wa re. Ondanks al dit belastende mate riaal slaagde de Republikeinse rege ring erin een proces uit te stellen tot een veilige datum na de verkiezingen. In de weken die op het Watergate- schandaal volgden deed zich een merkwaardige kettingreactie voor. Daags na de arrestatie werden door een van de gedaagden grote hoeveel heden documenten vernietigd in een machine van het comité ter herver kiezing van de president; de voorma lige minister van Justitie John Mit chell, toen leider van het comité, nam ontslag „omdat zijn vrouw een ultimatum stelde”; Hugh Sloan, een andere functionaris van het comité diende zijn ontslag in „omdat zijn vrouw een kind verwachtte”; en in Miami werd een fotohandel opge spoord die films had ontwikkeld ,V f x..

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3