Veiligheidsappel van Hoogovens strijdt tegen onzorgvuldigheid Zendmast voorloper nieuwe Velsen meldkamer politie SPIJKER Brandje onder flatgebouw HOE ZOU HET KOMEN BORST Röntgenfoto borstkas allen boven veertig Koninginnedag in Driehuis I EEN ENORME KEUZE éN GRATIS ADVIEE VAN DE SPECIALIST dat wij zoveel GORDIJNEN verkopen ^'11 '5 Verkeerssituatie in 1972 duidelijk beter dan jaar daarvoor SAMENWERKING VAN ZEVEN KENNEMERLANDGEMEENTEN r? R ilfill .^31, FEBRUARI TJMUIDER COURANT 1973 4 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Kritisch denken Ook verkeer WONINGINRICHTING V R IJ D A G 2 VELSEN De voorloper van de vernieuwing van de meldkamer op het hoofdbureau van politie in Vel sen staat sinds vorige week kaars recht de lucht in te blinken. Het is een veertig meter hoge zendmast, die aan de achterkant van het ge bouw aan het Tiberiusplein is ge plaatst. Daarop zullen binnenkort een aantal antennes worden gemon teerd. Het dient allemaal om de communicatie in het politieapparaat aan kwaliteit te doen winnen en veilig te stellen. Strikt geheim IJMOND Hoogovens gaat voort met de strijd tegen de onvei ligheid èn de zorgeloosheid die de veiligheid in het bedrijf en van de werknemers in gevaar brengt. Dat bleek donderdagochtend in cultu reel centrum De Schouw in Vel- sen-Noord, waar het Hoogovens- Veiligheidsappel werd gehouden. Uit de lange nauwkeurig voorbe reide redevoering die directeur jhr. ir. B. de Jonge bij die gelegenheid hield, kwam duidelijk tot uiting dat men wat dit betreft niet de handen in de schoot gevouwen houdt. Tal van acties hebben er de laatste jaren toe bijgedragen dat de veilig heid van de werknemer in dit be- I drijf meer en meer gewaarborgd werd. „BRANDENBURG’’ ADVERTENTIE :ns- u. ;rk- ADVERTENTIE I 1.30 sns- eo- :er- u. :er- De en a (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE 'el. 023- l£t Komt U eens kijken. PLANETENWEG 38-42 IJMUIDEN TEL. 1 59 91 Misschien wel omdat wij xo’n mooie kollektie hebben en dat ze vakkundig gemaakt worden in EIGEN ATELIER. Snelliusstraat 23-27 - IJmuiden Telefoon 1 56 53 Kromhoutstraat 56 - IJmuiden Telefoon 1 71 50 Gordijnen kiezen komt meestal neer op winkel in winkel uit. Hier kijken, daar kijken tot u zich geen raad meer weet door al die dessins, kwaliteit prijzen. Bespaar u al die tijd en moeite, kom meteen naar ons toe voor al uw woningtextiel pro blemen. >rk- ijs- SPECIALISTEN IN DEKORATIESTOFFEN 1967 in Pak- mort. ett 1969. IJssel- zonder jes. VW adett A istr. 32. Dan was er nog een groep van vijfen zeventig inzenders die oo>. dicht bij de beste oplossing waren. Het lot besliste ook hier voor een extra prijs en deze viel ten deel aan de heer L de Groot, die een draagbare radio- of cassetterecorder naar keuze kreeg. IJMUIDEN. In een van de boxen onder een drie-hoogflat aan de Zandkuil in Zeewijk is vanmorgen brand uitge broken. Toen de brandweer arriveerde was er een flinke rookontwikkeling. De deur van de box was op slot en moest worden opengemaakt. Brandweerlieden maakten in verband met de rookontwik keling gebruik van persluchtmaskers. De oorzaak van de brand was van morgen nog niet geheel duidelijk. De nieuwe zendmast achter het hoofd bureau van politie, die ook een eind boven het dak uitsteekt, waarop later de benodigde antennes zullen worden onkerbl. ’el. 023- >ark 24, 850 ’67, mogel. Ecke- 172115. »rd 1701 525,- tel. 3 mnd. tt Coopt Viva de ina 1600 icg. Tel Schaep- aar 1970. ekledin' net vol- garantie, lobielbe- ■131, Tel JX - gekozen, precies”, jury ook 250, 11 dat ook een Spaanse variant is vervaar- digd". rt coup! pr. si 50 gul- ksstraat- Tel. 02} -s Sedai kleur eden, ii van ige der andere ?arklat Auto v. dealer, laarlem, ge He- Tel. 023- Al die moeite willen wij u besparen met een overweldigende kollek tie gordijnstoffen voor het klassieke, moderne en hypermoderne inte rieur. VELSEN. Er zal dit jaar in Velsen weer een bevolkingsonderzoek worden gehouden. Deze keer zullen alle vrouwe lijke en mannelijke ingezetenen boven 40 jaar worden uitgenodigd deel te ne men aan dit onderzoek, dat bestaat uit het maken van een kleinbeeldröntgenfo- to van de borstkas. Het onderzoek heeft plaats in drie perioden en wel van 12 t.m. 23 februari, van 5 t.m. 16 maart en van 26 maart t.m. 2 april. n sport straat 1, woordige maatstaven gerekend. Daarom werd een minimumprogramma ontwor pen dat er toe moest bijdragen aandacht te schenken aan het individuele veilig werken. Het resultaat van die eerste activiteiten was dat het ongevallenaantal na 1967 sterk daalde. Die daling zette zich voort tot 1970. In het jaar daarop -.'-steeg het aantal ongevallen echter weer Een nieuw veiligheidsprogramma werd na overleg in kleinere kring, opgezet. Het resultaat ervan werd donderdag aan de hand van dia’s bekeken, het gemid delde gaf een gunstiger beeld, doch de veiligheid die in 1970 bereikt werd, bleek nog niet te zijn geëvenaard. De heer De Jonge vroeg zich af of men met het beleid wel op de goede weg was en zei: „Typerend is dat zo vaak het onzorgvul dig handelen als veroorzaker van veel ongevallen wordt genoemd. Reden waar om ik de zorgvuldigheid koos als motto voor dit veiligheidsappel. Ook de verkeerssituatie op het Hoog- oventerrein werd onder de loep genomen en er kon in 1972 een duidelijke verbe tering ten opzichte van het jaar daar voor worden geconstateerd. Vorig jaar werd tevens een verkeersactie gevoerd met als motto „Goed Verkeer(d)” en de spreker meende dat men met het uitve gen van de tussen haakjes geplaatste d al aardig op weg was. Bij een verlich- - - tingscontrole van de ANWB, een onder deel van deze actie, bleek nog geen 5 pet van de gekeurde verlichting van auto’s aan de gestelde eisen te voldoen, waaruit kan worden opgemaakt, hoe nuttig der gelijke activiteiten wel zijn. stuur ei Radia r. en v« louwiaail 'k i jr. gar enige cessions H. P. lestr. 6- 2507-3242 r. edes 200 en trek- 50. Met- 1. gerev, 1 extra's 02520- De zendmast biedt het voordeel dat de antennes niet op het dak van het hoofd bureau hoeven te worden geplaatst, het geen niet alleen meer kosten zou vergen, doch waarbij in verband met onderhoud telkens weer kans zou bestaan op be schadigingen van het dak. De man achter de communicatie is hoofdinspecteur A. J. Wijnstroom. Hij is blij dat de gemeente Velsen destijds instemde met de voorstellen om voor diverse voorzieningen aan het hoofdbu reau een krediet beschikbaar te stellen. De meldkamer is een van de noodzake lijke vernieuwingen die van dit krediet moeten worden bekostigd. Hoofdinspec teur Wijnstroom: „Binnenkort zal er worden begonnen met de opbouw van de nieuwe meldkamer. Nu is het zo dat er allerlei aparte kastjes hangen doordat er in de loop der jaren steeds meer voorzieningen met betrekking tot de communicatiemogelijkheden zijn bijge komen. Het is eigenlijk al jaren noodza kelijk dat daarin vernieuwing wordt aangebracht, maar doordat die samen- voegingskwestie van de drie IJmondge- meenten zoveel tijd gevergd heeft, kon er niet eerder aan worden begonnen. We hebben wat dat betreft dus een achter stand in te halen. De techniek is met sprongen vooruit gegaan. Alle tweeën twintig auto’s en de twee solo-motoren hebben nu mobilofoon en dat kan een de Lu» pr. st met Si Rijks! lem Tel ar 1971 g zwart slechts i, is in n wordt r garan- nnderdos ’arklaan Op een aantal nader bekend te maken tijdstippen en plaatsen in alle delen van de gemeente zal de bekende grote auto komen te staan van het Centraal Bureau voor Keuringen op medisch-hygiënisch gebied. Hierin staat de röntgenappara tuur opgesteld, waarmee de foto’s wor den gemaakt. Sinds 1959 werd in ons land dit borst onderzoek aanvankelijk voorname lijk gericht op de tuberculosebestrijding eens in de vijf jaar gehouden voor de leeftijdsgroep van 15 jaar en ouder. De leeftijdsgrens kon zonder enig bezwaar worden opgetrokken tot 40 jaar, omdat beneden deze leeftijd praktisch geen tu berculose meer voorkomt. Niet dat deze ziekte bij de ouderen nog een probleem vormt, maar het is toch niet zo, dat met de bestrijding kan worden gestopt. Bovendien zijn er ande re afwijkingen in de borstholte bij mannelijke inwoners boven 40 jaar vooral de kwaadaardige longtumoren waarvan bestrijding in niet geringe mate wordt bevorderd door een tijdige opsporing. De kosten van deelneming zullen 4,25 per persoon bedragen. Voor wie dit een bezwaar mocht zijn kan gehele of gedeeltelijke vrijstelling van betaling worden verleend. Zij, die als werknemer in hun bedrijf of als lid van het onderwijzend perso neel regelmatig een dergelijk onderzoek ondergaan, behoeven aan de uitnodiging geen gevolg te geven. Jhr. Ir. B. de Jonge: „Kritisch denken mag niet leiden tot onzorgvuldig hande len”. x gaf hij een resumé over de bereikte X' veiligheidsresultaten in de achter liggen- de jaren. Hij tipte daarbij aan dat het gold L-.ongevallenaantal in het midden van de 'eze wa- zestiger jaren hoog op liep naar tegen- 2.000 kt --- -- aat vat et voile tie ver- Auton» an 129- In voorbereiding op het donderdag gehouden Veiligheidsappel werd er ook - een wedstrijd georganiseerd. Tijdens het appel werd de uitslag daarvan bekend gemaakt en volgde de prijsuitreiking. De opgave voor deze prijsvraag was ge splitst in twee delen. Het eerste deel - - bestond uit het ontwerpen van een vei- Jigheidssymbool, dat echter zoveel moge- Mjk gelijk moest zijn aan dat, wat reeds s.'j. Ondanks alle goede voornemens en I daadwerkelijke medewerking in brede kring, viel er in 1972 toch een aantal ernstige ongevallen te betreuren, waar van er vier met dodelijke afloop waren. Ir. De Jonge herdacht de overledenen - samen met de aanwezigen, staande, aan Sedan 1 het begin van de bijeenkomst. Daarna ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterduinweg 20 IJmuiden Tel. (02550) 1 34 05 voor uw: licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud Levering van alle ELEKTRISCHE AP PARATUUR, industrieel en huishoude lijk. 1200 '«I v. Rekor lationct zijn woi ergarat- lobielbe. t-Bevet- 8025 DRIEHUIS. De Oranjevereniging Driehuis heeft gisteravond op haar jaar vergadering besloten Koninginnedag 1973 op uitgebreide wijze te vieren. In grote lijnen zal het programma overeenkomen met dat van vorig jaar. Er zal een gecostumeerde optocht wor den gehouden en er worden kinderspe len georganiseerd. In de schouwburg is ’s avonds een cabaret-voorstelling onder het motto „Lach en vergeet”, van Cor Martelly. Bij de aanvang van de vergadering werden drie overledenen h'erdacht, na melijk mevrouw C. E. Serlie-Wegener, die tweede secretaresse was, het zeer actieve lid en leider van de kinderspelen de heer J. Groen, en de h'eer H. Lagro, oud-bestuurslid. Hun verscheiden bete kent een gevoelig verlies voor de vereni ging. De jaarverslagen van secretaris, pen ningmeester en kascontröle-commissie werden goedgekeurd. Het ledental is van 402 teruggelopen tot 396, meestal wegens verhuizing. De balonnenwedstrijd heeft geen goed resultaat opgeleverd: er kwamen slechts twee goede meldingen binnen; het over grote deel* van de ballonnen is in de Noordzee gevallen. Het bestuur is thans alsvolgt samengesteld: dr. J. J. Wensink, voorzitter; J. van der Linden, secretaris; mevrouw G. v.d. Veld-Drijver, penning- meesteresse; B. H. Korthouwer, tweede penningmeester; J. W. Jansen, mevrouw A. R. de Jong-van den Bos, de heren C. G. Schoonhof, E. de Boer, ir. G. J. de Boer en W. Raaijen jr. Over de verschillende gevoerde veilig- heidsacties zei Ir. De Jonge: „In de eerste plaats zal de actie 'Hoogovens gooit hoge ogen’ in 1973 normaal gecon- tinueerd worden. Een tweede activiteit is -l'-. die van de gele kaarten Het attenderen middels de gele kaart op onveilige situa- ties is een zodanig goede zaak gebleken, man in de meldkamer overzichtelijk moet kunnen werken en dat het er vooral ook rustig moet zijn. De nieuwe meldkamer moet aan het eind van dit jaar klaar zijn. Een andere noodzakelij ke vernieuwing op het hoofdbureau is de aanschaf van een nieuw noodaggre- gaat omdat het aggregaat dat nu ge bruikt wordt sterk verouderd is en niet meer aan de elektriciteitsvraag van nu kan voldoen. Ook de aanschaf van een nieuw aggregaat behoort tot het pakket waarvoor het krediet 513.868) geldt. Nog even geeft de hoofdinspekteur een sprekend voorbeeld hoe de samen werking op communicatiegebied tussen de zeven Kennemerlandgemeenten in de praktijk werkt: „Neem nop die bank overval van woensdag in de Haarlemmer meer, toen ging er een oproep uit, die tegelijkertijd in alle zeven gemeenten werd gehoord. Door die samenwerking wordt een enorm gebied bestreken”. Met zo’n enorme keuze in dessin, kwaliteit en prijzen zult u bij ons geen moeite hebben om precies te vinden wat u zoekt. heer Helder „Joost” gekozen. „Joost mag weten waarom precies”, sprak de voorzitter van de jury jolig. Een extra prijs werd ook hier toegekend voor een originele vondst en het was de heer A. Preusser uit Haar lem, die daarvoor in aanmerking kwam door zijn inzending: Wil/Helm. Bij het tweede deel van de prijsvraag, het bedenken van een naam, ging de hoofdprijs naar de heer P. C. Helder en hij ontving een cassette-radiocombinatie. Als naam voor het symbooltje had de Helder „Joost” weten waarom voorzitter van extra prijs de luxe tn. rem- :rekhaak >n alle Inruil Pr. jnstr. t 79. door een reclame-adviesbureau was ont worpen. Hoe dat er uitzag, bleef strikt geheim. Het tweede deel bestond uit het bedenken van een passende naam voor het symbooltje. Niet minder dan 3005 inzenders had den hun best er op gedaan en de voor zitter van de uit zes personen bestaande jury, de heer J. G. Nolst Trenité deelde de aanwezigen mee dat het ondanks dit grote aantal inzendingen toch nog gelukt was één volledig goede oplossing aan te wijzen. Zo ging de prijs voor het be dachte sumbooltje, een draagbare TV- ontvanger, naar mejuffrouw S. de Wildt uit Beverwijk. Uit de zeven inzenders die het dichtst bij de waarheid kwamen werd door loting een extra prijswinaar aangewezen. Dat geluk viel ten deel aan mevrouw Van Son. Zij kreeg een draag- ■x bare radio-cassette-combinatie. druk communicatieverkeer meebrengen, al zijn ze niet altijd alle vierentwintig tegelijk weg. Verder hebben we nog een aantal portofoons aangeschaft voor de man die lopend of op de fiets op pad gaat. Hij kan dan ook in contact blijven met het hoofdbureau”. In de meldkamer komt alles wat het bureau wil bereiken binnen. Daar ko men ook de alarmmeldingen van ban ken. De kastjesverzameling zal helemaal gaan verdwijnen en daarvoor in de plaats komt één groot „orgel”. Naast het mobilofoonnet dat normaal in de ge meente wordt gebruikt, bestaat ook nog het zogenaamde Kennemerland-net, dat een andere frequentie heeft. De politie korpsen van zeven gemeenten in Kenne- merland werken op veel gebieden name lijk samen en zo is het helemaal niet vreemd als er in de gemeente Velsen politieauto’s uit Haarlem of bijvoorbeeld Beverwijk worden gesignaleerd. De ze ven samenwerkende gemeenten zijn Haarlem, Zandvoort, Bloemendaal, Haarlemmermeer, Amstelveen, Bever wijk en Velsen. „De korpsen van die gemeenten mogen op eikaars terrein opereren”, vertelt hoofdinspecteur Wijnstroom, „normaal blijft zoiets beperkt tot noodgevallen. Wij hebben ook directe lijnen met de hoofdbureaus in Kennemerland. Dan zenden de portofoons nog op een andere frequentie, terwijl er nog een vierde net is voor speciale doeleinden. Dat is een net dat een landelijke en gemeentelijke frequentie heeft en dat vooral bij ram penbestrijding belangrijk is”. „U begrijpt wel dat dit alles bij elkaar een belangrijke verzwaring van het ra dioverkeer inhoudt”, vervolgt de heer Wijnstroom, „Dat betekent ook dat de TW Ir. De Jonge vervolgde zijn toespraak door op te merken dat er naar zijn mening twee kanten aan het onzorgvul dig handelen zaten, de bewuste en de onbewuste. De onbewuste kant van han delen werd duidelijk gemaakt door mid del van een filmvertoning. Over de be wuste kant had de spreker zo zijn eigen gedachten en hij zei: „Hieraan gaat in de meeste gevallen een denkproces voor af. De mens wordt namelijk hoe langer hoe kritischer; een ontwikkeling die zonder voorbehoud goed is te noemen. Het is een teken van een groeiend be- wustzijnsbesef en daarmee van een groeiend gevoel van verantwoordelijk heid. Dit kritische denken mag echter niet leiden tot onzorgvuldig handelen. Ook als men meent dat bepaalde werk wijzen of voorschriften niet juist zijn en men heeft die mening zorgvuldig afgewogen tegen de redenen die hebben geleid tot invoering van de gewraakte werkwijze of het voorschrift, dan is het '"onzorgvuldig op eigen houtje van dat voorschrift of die werkwijze af te wij ken. Voorafgaande aan een wijziging zal er overlegd moeten worden om te garanderen dat niet alleen een nieuwe werkwijze goed is, maar vooral ook omdat ook anderen op de hoogte moeten zijn. Het eenzijdig opzeggen van eerder -.*• gemaakte afspraken kan namelijk een zelfde gevaar voor jezelf en je directe omgeving opleveren als een onbewuste onzorgvuldigheid". Citrofi 1. groet ranc. te t a rd laan HLr AU?

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5