dat wordt ’n nerveus ritje Pfrommer s Wat mij trekt Okker verloor RINUS MICHELS WACHT PREMIE VAN f 100.000 MVV’ers willen Ben Peeters n n p rand ïver- n de -land voor 1 er araf- atle- rs in It op GOED WAARDELOOS’’ i „EIGENLIJK IS HET is de spanning” 55 55 o 11 JOS VALENTIJN MOET OP DE 500 METER TEGEN LASSE EFSKIND Toevalssprinter Jos Valentijn moet zich in één weekeinde waarmaken Contract met Barcelona wordt verlengd Maiwald moet buiten I: Remises in Wijk aan Zee twee afgebroken partijen uitgespeeld. De patrij tussen Szabo en Planinc uit de 13e ronde eindigde in remise, evenals de partij tussen Zuidema en Enklaar uit de 14e ronde. Medewerking Tekort Moeilijk 1 ZATERDAG 3 FEBRUARI 1973 bezien 99 IN Bevestiging Moeilijk Verbazing Aantrekkelijk Leen Pfrommer beter. Die rijden vijf wedstrijden." Bert Enklaar: carrière Ie vreemde knik met een jhi '53, sprinters (Van onze sportredactie) 541 625 666 244 526 333 491 426 453 469 417 375 OSLO Leen Pfrommer was na de loting voor de wereldkampioen schappen sprint in Oslo voor 99 pet. een tevreden man. Vanwaar die ene dissonant? „Het is natuurlijk machtig dat Jos Valentijn uitgerekend tegen iemand als Lasse Efskind moet rijden op de 500 meter, maar als die jongen zijn zenuwen maar in bedwang kan houden. Vooral bij de start zal het een nerveuze toestand zijn. Ik had eigen lijk liever een tegenstander voor hem gehad, die hij gemakkelijker kan hebben. Dan windt hij zich tenminste de de v de WH treft De yale idag de olop een zoek ;ree- ver- Een irste caar een sort. VFC de 1. In [BC. wel is een De re- ireek rde en, (Van onze sportredactie) m- ien lag ks- len de md ’fl uit nst aandachttrekkende partij), dat vind ik natuurlijk ook wel leuk, maar in wezen was hij het die die partij had gemaakt. Tegen Hartoch, zoals het had moeten gaan, zó’n partij moet het nooit worden. Tegen Najdorf lukte het bijna. Najdorf, die was straks met me gaan vluggeren, en toen ik hem mijn partij liet zien gaf hij meteen de zetten aan waarmee ik dat inderdaad had kunnen doen. De stand is nu: 1/2 Balasjov en Tal 9% punten; 3/3 Planinc en Wasjoekov 814; 5 Hort 8; 6/8 Andersson. Ribli en Ljubojevic T/29/11 Szabo, Enklaar en Najdorf 7; 12/13 Langeweg en Zuidema 6; 14 Donner 5; 15 Ree 4y2; 16 Hartoch 3. Enklaar keek alsof hem ineens een licht opging. „Was Zuidema daar eigen lijk ook niet bij?” „Inderdaad,” zei ik. Hemeltje, ik had toch niet uit de school geklapt door Bert nu per ongeluk te onthullen dat Zuide ma zich toen ook intensief met de Draak heeft beziggehouden? Schaken is een ingewikkeld spel. Nauwelijks een jaar geleden werd Jos Valentijn, nu favoriet voor de wereldti tel sprint, te licht bevonden om Neder land te vertegenwoordigen op de Olym pische Spelen. Een val op de 500 meter werd hem toen noodlottig want ondanks het feit dat hij toen nog verschillende keren had getoond het sprinten in de voeten te hebben, ging de keuzecommis- sie van de KNSB daaraan hooghartig voorbij. „Alleen om Sapporo ben ik met sprinten begonnen. Als je dan hoort dat je niet meegaat, krijg je wel een klap voor je kop. Maar aan de andere kant is het wel zo dat als Sapporo er niet was geweest, ik nooit met het sprinten zou zijn begonnen. Dan was ik nu nog steeds all-rounder.” Het klassementswerk laat deze toe- (door Tim Krabbé) WIJK AAN ZEE „Jammer dat de stukken niet weten of je In vorm bent", zei iemand. Daar zat Bert Enklaar bij. „O”, zei hij, „maar dat weten ze juist wel, ze voelen het aan de manier waar op je ze vastpakt.” En Hans Ree, die het ook had gehoord, zei: „Natuurlijk weten ze het en dat is nou juist de ellende”. op is ;tand even iftien taan. BARCELONA. Komende dinsdag (6 fe bruari), wanneer de expeditie voor de zondagse ligawedstrijd van FC Barcelo na terug is uit Oviedo, zal Rinus Michels voor de derde maal zijn handtekening zetten onder een jaarcontract als trainer bij FC Barcelona, waar hij dan tot 30 juni 1974 aan verbonden blijft; en mocht FC Barcelona dit jaar het liga- kampioenschap winnen, dan zal het „Spaanse avontuur” nog wel wat langer duren. We hebben dit jaar voor het eerst aan gewichttraining gedaan, maar ze maken mij niet wijs dat het daar alleen van komt. Wel geloof ik dat de voorberei ding beter is geweest als ooit tevoren. Ook bij de all-rounders. De totaaltrai- ninig is erg goed gedoseerd, daarom heb ik ook geen enkele behoefte speciale sprintersploeg. Zoals gaat gaat het erg goed”. ik Ljubojevic Ook bij de dames kwam een aantal interessante wedstrijden uit de fraai gestileerde bokaal in een schoolklas naast de kunstijsbaan tevoorschijn. Zo start wereldrecordhoudster Sheila Young direct al in de openingsritten tegen de Russische Ljoebov Sadsjiko- va en komen daarna Trijnie Rep en titelverdedigster Monika Pflug in ac tie. Elly van de Brom trof het met de snelle Amerikaanse Le^h Poulos, die bovendien nog haar vriendin is. De andere Nederlandse dames hadden minder in het oog springende part- MILAAN. Tom Okker leed in kwartfinales van het toernooi om Astor Cup in Milaan een verrassende tweesets-nederlaag tegen de als achtste geplaatste Tom Gorman. Okker, die als tweede was geplaatst, verloor met 7-5 6- 3. Het toernooi om de Astor Cup is het tweede toernooi dat meetelt voor het wereldkampioenschap voor profs. In de andere kwartfinales versloeg de Ameri kaan Roscoe Tanner de Australiër Bob Carmichael met 6-7 6-2 6-4. Met name het feit dat de geheel in de kernploeg zijn opgenomen vindt hij erg belangrijk. „Ik slaap altijd bij Jan Derksen op de kamer en dat gaat erg goed. Jan is een stayer en ik een sprinter. Met hem hoef ik gelukkig niet altijd over het sprinten te praten. Het fijne is ook dat je je spanningen op elkaar kunt afreageren. Als „Derk” een wedstrijd moet rijden, heb ik meestal vrij en omgekeerd. Dat werkt in de Jan Derksen; Steun voor Valentijn. praktijk erg goed. Nee, een sprintploeg hoeft voor mij niet. Binnen een maand zou ik van de anderen moeten kotsen. Trouwens waar moet je in Nederland sprinters vandaan halen?” Jos Valentijn staat dit weekeinde voor een beslissende slag. Het gehele jaar traint hij evenals alle andere sprin ters voor deze ene wedstrijd. „Eigen lijk,” zegt hij, is dat goed waardeloos. „Het systeem bij de profs is beter. Die rijden vijf wedstrijden. Als het dit week einde misgaat is je hele seizoen naar de knoppen. Dan heb je voor niets keihard getraind. Toch is dat ook wel weer spannend. Het trekt me wel aan dat het persé nu moet gebeuren. Maandag hoeft het niet meer. Die spanning vind ik fijn”. Een spanning die Jos voortreffelijk kan verdragen. Hij blijft' er ijskoud onder, tot een minuut voor de wedstrijd. „Maar dan begint de ellende ook goed. Dat is nu juist mijn zwakke punt. Ik blijf doodrustig tot het moment dat ik op de startlijn sta, dan sterf ik van de zenuwen. Dat is wel ellendig, maar wat doe je er aan. Gelukkig ben ik het na tien meter weer kwijt maar ik heb toch wel bewondering voor een man als Er hard Keiler als je ziet hoe ijskoud die aan de start verschijnt Die is er hele maal bij met zijn verstand. Maar mis schien is dat ook wel een kwestie van routine”. Jos Valentijn: „Het systeem bij de profs is Veulen was een liefde organiseerde hij wedstrijden voor ons. Kort nadat hij in 1962 overleed, waren de sterkste spelers uit die groep, Ree, Hartoch en Enklaar al tot de Neder landse top gaan behoren. Alle drie wa ren ze duidelijk voorbestemd om mees ter te worden, en ze zijn het ook geworden. Zoetjes aan mag men wel zeggen, behalve Enklaar in wiens carriè re een vreemde knik zit. In 1966 besloot hij dat schaken niet meer de moeite waard was om door hem gespeeld te worden Al zijn schaakboeken gaf hij weg: zijn vrienden hebben er toen in een soort „In memoriam Bert”-vlugger toernooi om gespeeld. Ik kwam hem nadien nog eens tegen; hij zei dat hij de schaakuit- slagen in de kranten nog wel volgde, maar eens naar zo’n toernooi toegaan, nee, dat kwam toch niet bij hem op. Maar drie jaar later begon hij toch weer te spelen, eerst aan een laag bord in zijn oude club Het VAS. Het ging allengs beter, vóór 1966 had hij al wel een paar keer in het Neder lands tiental meegespeeld, maar nu werd hij achter elkaar meester. En fullprof. Zijn leraarschap wiskunde heeft hij er- aangegeven om te zien hoe ver hij kan komen. Voorlopig heeft hij bereikt dat men hem in interviews voortdurend vraagt of er verband bestaat tussen schaken en wiskunde. „Wat moet ik dan? Vorig jaar werd het geloof ik: nee. Dus dit jaar dan maar ja”. Geloof je dat je verder zou zijn als je die drie jaar niet was gestopt? „Zeker. Dat merk ik met vluggeren. Vroeger waren Hans en ik even goed, nu is hij beter.” Welk soort partijen maakt je ge lukkig om te spelen? niet zo op. Maar natuurlijk moet ik verdej zeggen, dat er enkele hele beste ritten zijn uitgekomen. De te genstanders van Bazen (Iversen), Bleeker (Jonland) en Van Helden (Holmgren) zijn stuk voor stuk men sen, die onder de veertig seconden kunnen komen. Zelfs de Zwitser Widmer, die tegen Olof rijdt, haalde onlangs in Davos 40,2. „Daarnaast mag er zeker in de tweede rit, als de „kilometertrein” Johan Granath en Valeri Moeratov elkaar ontmoeten, vuurwerk worden verwacht. MAASTRICHT. Hoewel de eerste weken nog geen beslissing wordt geno men wie de nieuwe trainer wordt van MVV als opvolger van George Knobel, die naar Ajax gaat, hebben enkele spe lers van MVV onder wie Willy Bro- kamp en Jo Bonfrère hun voorkeur kenbaar gemaakt: Ben Peeters van NAC, die dit seizoen de Bredase eredivi sieclub verlaat. ners toebedeeld gekregen. Zo moet At je Keulen aantreden tegen de Poolse Erwina Rys en neemt Sippie Tigchelaar het op tegen de Noorse Cecilie Funnemark. Sltje van der Lende moet het in het vijftiende en laatste paar zelfs helemaal alleen zien te doen. De loting voor de 1000 meter dames en heren zal pas na het resultaat van de 500 meter worden verricht. Men gaat dan uit van de uitslag, zodat de concurrenten tegen elkaar zullen rijden. (Van onze speciale verslaggever) OSLO. „De beuk gaat erin. Ik ben voor niemand bang. De voorbe reiding is honderd procent geweest, die kon niet beter. Als het fout gaat ligt het aan mezelf, maar ik voel me op het ogenblik beresterk”. Jos Valentijn, Nederlands eerste echte sprinter barst van het zelfvertrouwen. Hij durft de strijd tegen Lasse Efskind, het Noorse sprintkanon aan. Waar bij hij echter onmiddellijk de volgende aantekening maakt: „Die Noorse kranten beweren nu wel allemaal dat het een gevecht wordt tussen Lasse Efskind en Jos Valentijn, maar ze vergeten er toch wel een paar. Wat denk je van Valerie Muratov en Johan Granath. En dan zijn er nog een paar kerels uit Amerika en Japan. Die kunnen er ook echt wel wat van.” valssprinter ook nu nog niet los. „Als ik zevende of achtste word denk ik er toch sterk over om weer all-rounder te worden. Hoewel, dan moet ik weer op eigen kracht beginnen, terwijl je nu mooi een paar maanden op kosten van de bond in het buitenland bent. Dat is niet gemakkelijk om dat zo maar te laten lopen. Maar aan de andere kant: het sprinten wordt in Nederland nog steeds niet voor volwassen aangezien. Als je all-rounder bent, is dat in Neder land een grotere eer dan dat je je in de prijzen rijdt op de sprint. Bovendien is het prijzenbedrag bij de all-rounders beter. Er valt meer mee te verdienen”. Desgevraagd verklaarde Ben Peeters (53) dat er van de zijde van MW nog geen contact met hem was opgenomen, maar dat hij een dergelijke functie wel zou ambiëren. Inmiddels wordt er door de commissie van toezicht en de heer Knobel druk overleg gepleegd wie het meest voor de functie van trainer-coach in aanmerking kunnen komen. Uit de talrijke sollicita ties blijkt de grote interesse van de zijde van de oefenmeesters voor deze vacatu re. Nog vorig jaar moet Enklaar voor het in schaken slechts zijdelings geïnteres seerde publiek vrijwel onbekend geweest zijn. In 1970 won hij een reservegroep in het IBM-toernooi. Het jaar daarna mocht hij dus de meestergreep van dat toernooi spelen. Hij deed dat wel aardig, begon met enige tijd op de eerste plaats te staan, maar verloor zijn laatste par tijen en eindigde op 50 procent. Door dat resultaat werd hij op het- laatste moment uitgenodigd voor ook de meestergreep van het Hoogoventoernooi 1972, en wat er toen met hem gebeurd moet zijn kan niemand, ook Enklaar zelf niet, zeggen: terwijl hij de maanden daarvoor soms maar wat had zitten knoeien in clubwedstrijden, speelde hij hier met een zeldzame concentratie en met een klaar overwicht de ene geves tigde reputatie na de andere van het bord. Hij kwam uit op de uitzonderlijke score van 12 uit 15. Onder regelingen die nog niet eens zo lang afgeschaft zijn, zou dat zelfs een grootmeesterresultaat betekend hebben. „Hoe sterk denk jij dat Bert eigenlijk geweest zou zijn als hij niet die drie geval krijgt hij een premie van 106.000 gulden; wel verdiend, want FC Barcelo na is er de afgelopen 12 jaren niet meer in geslaagd de landstitel te behalen. Die mogelijkheid, is, nu Barcelona dit seizoen praktisch ononderbroken aan de top van de rangschikking heeft gestaan, zeer reëel. Het is tegelijkertijd de gulden droom én de nachtmerrie voor bestuur, trainer, spelers en leden; een haast on draaglijke spanning, waarin iedere onze kerheid een risico betekent. Dat is ook de reden waarom het bestuur besloot nu reeds het contract met Michels te ver lengen. Zo maakte men een einde aan de talloze geruchten die hem reeds als nieuwe trainer van enkele Nederlandse, diverse Spaanse en nog een paar buiten landse clubs doodverfden. Kijk, in deze variant, zie je wat ik hier moet spelen? Héél goed, Tim, Lf3. Inderdaad. Ongelooflijk, hé, dat zo’n man dat toch meteen ziet. Ook dat het nou net in die stelling moest zitten, want toen we daar waren aangeland zei hij: stop, hier moet iets in zitten. Kijk, zo moet schaken zijn. Een mooie combi natie uitvoeren om strategisch een klein stapje verder te komen”. Ik ben gelukkig nog goed genoeg om Bert bij een licht traininkje in de Draak te helpen. De Draak is een halsbrekende variant van het Siciliaans, die Enklaar („omdat ik zo ziek werd van al die andere openingen die ik altijd maar speelde”) voor dit toernooi op zijn repe- toire heeft genomen. Toen we dit ge sprek hielden had hij er nog maar één keer de kans toe gehad, in de eerste ronde tegen Balasjov, een partij die hij bijna won. Maar misschien in de voor laatste ronde nog, tegen Zuidema? „Kom, Tim, kijk eens even naar deze variant. Wat dat is? Luister eens even hier, ieder kind ziet toch dat dat Zuide- ma-Alzate is. Een Columbiaan van een onbekend merk. Siegen 1970. Toren slaat c2, a:\dig hé. Nou, nu zetten we die stelling weer op en probeer me nu maar eens mat te zetten. Hola, wat is dat?” Omdat we inderdaad, toen we verder keken, nogal wat winstideeën voor wit tegenkwamen, herinnerde ik me ineens weer waar ik veel van die ideeën van daan had. Uit Oerebro, in 1966, toen in dat Zweedse stadje de studenten-wereld- kampioenschappen werden gehouden. Dat was kort nadat een groepje Engel - sen was begonnen die variant te bestu deren. Veel tweederangs hotelkamers in dit provincieplaatsje moeten toen gevuld geweest zijn met groepjes jongens van een jaar of 22 die met rode konen een diep inzicht probeerden te krijgen in deze duivelse Draak. „Daardoor weet ik er nog wel wat van, dus”, zei ik. Er lopen op de 200 judoscholen in Nederland naar schatting zo’n 130.000 judoka’s rond. Dat wil zeggen dat ne gentig percent van het totaal les krijgt van gediplomeerde judoleraren. Als er in ons land één groep is, die aan de verbe tering van het (wedstrijd-) judo op bre de basis mee kan werken, dan zijn het deze vakmensen. Het is er de laatste jaren echter veel op gaan lijken dat het bestuur van de Judo Bond Nederland en de meeste judoleraren als twee onafhan kelijke grootheden langs elkaar heen werken. De judoleraren, kopschuw ge worden, door de grove verwijten aan hun adres in het tijdperk Geesink, lijken hun interesse in de wedstrijdsport gro tendeels te hebben verloren. Toch zal de nieuwe bondscoach Wim Ruska op de steun van het hele lerarenkorps moeten kunnen rekenen, wil hij met enige kans op succes aan de wederopbouw van de nationale judoploeg kunnen beginnen. Als eenling kan hij zich tijdens de centrale trainingen slechts beperken tot het opvangen en begeleiden van de ju doka’s aan de top, of net daaronder. Voor de „kweek" van de nieuwe genera tie zullen in eerste instantie de leraren in hun eigen scholen (en in mindere mate de verenigingen) moeten zorgen. Zij moeten en dat gebeurde de laatste jaren te weinig de talenten op hun school de gelegenheid geven zich niet alleen als recreatie maar ook als wed- strijdjudoka verder te ontwikkelen. Zo niet, dan zal er voor de nationale ploeg niets meer dan een figurantenrol, zoals die ook vorige week zaterdag werd ge speeld, weggelegd zijn. jaar was opgehouden?” vroeg ik toen aan Hans Ree. „Brr, daar moeten we maar niet aan denken”, zei Ree. Enklaar» stukken hebben het in de Hoogoventoernooien van 1972 en 1973 zeer goed in de gaten gehad dat hij in vorm was; hij veroverde er de titel van internationaal meester Eigenlijk bete kende dat niet echt iets; het was een formele bevestiging van het al meer dan een jaar erkende feit dat de 29-jarige Enklaar nauwelijks in kracht onderdoet voor erkende sterke meesters als Ree, Langeweg of Zuidema. „Maar het greep me toch wel aan. De ochtend vóór de partij tegen Rob Har toch (in welke partij hij door remise te spelen de titel veilig kon stellen) werd ik per ongeluk veel te vroeg wakker. Vlak voor de partij begon heb ik nog samen met Robbie een strandwandeling gemaakt. We kwamen toen iemand te gen die zei dat het zeker wel een korte remise zou worden. Daarop wisten we allebei niet wait te zeggen. Die man zei, dat heb ik in de krant al gelezen, van die korte remise. Robbie zei nog: „Weet je niet dat je ons daarmee in verlegen heid brengt? Maar we hebben gewoon gespeeld”. ST. TRUIDEN De Belgische eerste klasser St. Truiden heeft Mathias Mai wald hét contract opgezegd Maiwald, die van Feyenoord kwam, zou meningsver schillen hebben met de trainer van St. Truiden. Commentaar van Mathias Maiwald: „Ik weet van niets. Ik heb nog geen be richt erover ontvangen en weiger verder commentaar te geven”. Het interimbestuur van de badminton bond heeft gemeend een financieel pro bleem te moeten oplossen door onder andere het (dure) bondsblad „Badmin- tonwereld" voorlopig niet uit te geven waardoor het contact met 25.000 leden abonnees is afgesneden. Met alle begrip dat men moet kunnen opbrengen voor huishoudelijke beperkingen, is het wel de vraag of de NBB er goed aan deed juist op deze post te bezuinigen. Een goede communicatie tussen bond en le den is onontbeerlijk, zeker bij de NBB, waar schommelingen in de top momen teel actueel zijn. Dat het bestuur de uitvoering van „Badmintonwereld" te luxe vond, valt te begrijpen, maar dat (voorlopig althans) geen tussenweg werd gekozen met een veel soberder uitgave (die daarom niet minder informatief hoeft te zijn) is een tekort aan begrip voor de waarde van eigen public relati ons. De 20-jarige student in de fysio-thera- pie verbaast zich er nog steeds over dat het sprinten in Nederland niet populair der is. „Zo’n tien kilometer is in wezen toch stomvervelend als kijksport en het is zo langzamerhand ook een puur Ne- delandse aangelegenheid geworden. Ik vind het sprinttoernooi veel spannender. Bij het sprinten heb je veel meer sensa tie en dramatiek omdat er in korte tijd veel gebeurt. Bovendien is er nog sprake van werkelijke concurrentie en van een echt wereldtoernooi. Er zijn Russen, Amerikanen,Japanners, Zweden, Finnen, Polen, Duitsers en noem maar op. Dat zie je bij de all-rounders niet. Het niveau bij de sprinters is veel beter”. Ook is het een soort geruststelling voor trainer en spelers dat men ver trouwen heeft in hun optreden. Dat hebben zij nodig, want er wachten hun in de komende weken enkele zware wedstrijden, onder andere tegen de aartsrivalen Espanol en Real Madrid. Over transfers zijn in de sportgeschie denis al vele hoofdstukken geschreven en niet altijd even fraaie. De top-honk- balclubs (die van de hoofdklasse) menen nu een systeem gevonden te hebben om aan het gehakketak, dat nogal eens ont staat, een eind te maken en (om niet te vergeten) een concentratie van de groot ste talenten te voorkomen. Ze maakten een akkoord: niemand zal ronselen en wil een honkballer van vereniging ver anderen, dan gaan éérst de bestuurders van beide verenigingen die zaak bespre ken. Dat is een nobel streven en als het slaagt, hebben de honkballers nog een primeur ook, want wat voorgestaan wordt lukte nog nooit in de Nederlandse sportwereld. En dat kan laat de hoofdklassers er zich op voorbereiden ook moeilijk anders. Stel (simpel voor beeld) dat een honkballer wil verande ren wegens onenigheid binen zijn vere niging, een in het kader van het ak koord acceptabele reden. Dan zou het al te onnozel zijn te veronderstellen dat geen enkele club actie onderneemt om de werkzoekende binnen te halen. In zo’n situatie ligt de conflictstof voor het grijpen. Trouwens: een speler met ver ander ingsplannen zal zelf links-en- rechts wel informeren naar faciliteiten, daarmee automatisch de verenigingen tegen elkaar opzettend. Maar afgezien daarvan: wat stellen de hoofdklassers zich voor van wederzijds bestuur overleg bij een aanvraag tot overschrijving? Ho pelijk niet inmenging in het recht van vrije verenigingskeus. En hoe denken de hoofdklassers zich op de nu gelegde basis hun versterking voor? Hopelijk niet door een nog fellere jacht onder de leden van de clubs in lagere klassen. Maar die zullen daar wel benauwd voor zijn. En niet ten onrechte. Strikt genomen tekent Michels dins dag geen nieuw contract. Vorig jaar had het bestuur van FC Barcelona, toen het ondanks de recente tegenslag toch een nieuw contract met de Amsterdammer aanging, meteen een optie voor een ex tra jaar van zijn diensten onder dezelfde voorwaarden genomen. Deze optie wordt nu volgende week bevestigd. Niettemin kan Michels dit jaar zijn inkomsten flink verhogen, namelijk door het kam pioenschap in de wacht te slepen. In dat Het is moeilijk iemand te interviewen, d.wj. een abnormaal gesprek met hem te voeren, als je hem al 15 jaar vrij goed kent, waar dan nog bij komt dat je het natuurlijk niet voor de volle 100 procent kan verkroppen dat hij veel beter is gaan schaken dan jij. We zijn als schakers samen opgegroeid, in een groep Amsterdamse jeugdspelers die door een oudere schaakenthousiast, Lo- dewijk Melchior, in de club Het Zwarte bijeengebracht was. Melchior zwak schaker, maar met veel allerlei leuke Jos Valentijn dankt zijn plotselinge reputatie voor een groot deel aan de uitstekende tijden die hij maakte in het voorseizoen, met als grote uitschieter Davos. „Ik heb nog nooit zo’n goed voorseizoen gehad. Daar ben ik zelf ook wel een beetje verbaasd over. Maar dat is niet alleen bij mij zo, ook de andere jongens draaien het hele seizoen al op vallend goed. Waar dat aan ligt weet ik niet. aan een het nu „Het soort partij dat me almaar niet lukt om te winnen. Zoals Smyslow dat kan, zo wil ik het ook. Kijk, tegen Ljubojevic (zeer wilde, '"'i. A3

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11