TILBURGS BEDRIJF BEZIG MN MEDEZEGGENSCHAP-EXPERIMENT directeur Verwijt vakbonden Jullie zetten zo je collega’s op straat dfilll I i safes „Rooie” i t WiliSift -- 4* - iS f x v «fig Bezwaren Progressieven /ir I 6 i 1 1 iru Communicatie SiSS - Wn k Ml Bi® r „.Ja Medezeggenschap. Een tot nu toe magisch geladen woord, dat feitelijk nog geen inhoud heeft ge kregen. Parlementsleden en vakbondsbestuurders eisen het op voor de werkende bevolking. Werkgevers zijn bang geworden voor een speciale vertaling van het woord, uitgevonden door de vakbeweging: be- drijvenwerk. De eerste stap op de weg naar realisering van medezeggenschap is de nieuwe wet op de ondernemingsraden. Uit een recent onderzoek bleek echter, dat 30 percent van de ondernemingen met 100 personeelsleden of meer nog niet hebben voldaan aan de wettelijke verplichting een ondernemings raad in te stellen. Laat staan, dat de wel ingestelde ondernemingsraden adequaat aan medezeggenschap toekomen. Dat heeft men ervaren bij Swagemakers-Bogaerts b.v. te Tilburg. Er was een ondernemings raad. „Daar werd in hoofdzaak gesproken over het schoonhouden van de toiletten, een lamp die al een tijd stuk was”, zegt ondernemingsraadslid C. de Jong. Ruim twee jaar geleden schakelde president- directeur dr. P. L. van Langen de hoogleraar van de Vrije Universiteit te Amsterdam, dr. H. J. van Zuthem, in. Er kwamen subsidies op tafel en bij Swagemakers-Bogaerts begon een medezeggenschaps- experiment. Ruim twee jaar lang is er met ondernemingsraad en met belangstellende personeelsleden aan gewerkt en gestudeerd. j JE I ESSSi* raassól I 7^3 1 ge, 'il ïg ONDERNEMINGSRAAD RAAKTE IN DE KNOOP MET DE VAKBONDEN Op Sociale en Economische Zaken hun problemen voor te leggen. 3 1 hijg over C. KEIZER W I. MENS EN MACHINE Erbij b ren geregeld, werden ze vastgelegd in de nieuwe bedrijfsstatuten en het onderne- mingsraadsreglement. Toch ziet Beppie van Oosterhout een bezwaar. „Doordat je zo met de hele zaak bezig bent, krijg je wel eens het De ondernemingsraad bij elkaar. Staan de: derde van rechts: Cees de Jong, in het midden Beppie van Oosterhout en vierde van links (met baardje) direc teur P. van Langen. ;n rt. ilf „Ook die progressieven wisten niet wat ze aan moesten met die medezeg- - ze n. >n jk in gevoel, dat je boven de collega's bent uitgegroeid. Al gauw krijg je het ver wijt: jullie spelen onder één hoedje met de directie, commissarissen en de vrije Universiteit. Dat komt omdat je geen kans ziet alles tot in de details aan iedereen door te geven. Het moeilijkste is dan nog wel het overbrengen van de sfeer waarin alles verloopt. Daar komt dan nog bij, dat velen voornamelijk buiten het bedrijf niet zoals wij in het experiment geloven.” F F Cees de Jong: „Door het experiment heb ik een stuk extra levensgeluk ge kregen. Dat is wel de rijkste vrucht. Nu pas voel je dait je in veel dingen achter de directie moet gaan staan. Kijk, als er geen reden is voor wantrouwen, dan moet je in elkaar vertrouwen. Bij ons is het nu zo, dat je op alle vragen een antwoord krijgt dat hout snijdt. Als ik wil weten of een bepaalde klant nog wel eens een order zal afnemen, dan wordt daarop geantwoord. Laatst werd iemand op staande voet ontslagen door de direc tie. Dat kon niet, want we waren er niet bij betrokken. Na overleg werd dat ont slag ongedaan gemaakt, maar als het terecht was gegeven, dan hadden wij ook daarachter gestaan.” Ondernemingsraadslid Ab Ebbenhof: „Het criterium bij het experiment is de vraag, in hoeverre is het mogelijk een onderneming zo te organiseren, dat werknemers de maximale gelegenheid krijgen beleidsbeïnvloedend op te treden. Via wetenschappelijk onderzoek bleek het in ons bedrijf mogelijk een grote mate van bewustwording te verwezenlij ken, onder meer door vorming en scho ling van de mensen die daarvoor belang stelling hadden.” Uiteraard verwachtte men niet dat alle personeelsleden belangstelling had den voor het experiment. „Er blijven er altijd die alleen maar willen weten wat ze aan het eind van de maand in het loonzakje krijgen.” Inbreng en vorming werden gerealiseerd door regelmatige bijeenkomsten, en incidenteel door bij eenkomsten van management en werk- overleggroepen. Binnen dit kader werden door gezamenlijk overleg positieve resul taten geboekt en verbeterde relaties ge schapen. Beppie van Oosterhout, een van de jongste ondernemingsraadsleden: „Door dat men vond dat ik een goede babbel had, ben ik in deze zaak terecht geko- men.Door wat wij hebben gedaan en doen komt het volle menszijn tot z’n recht. Je voelt je er gelukkiger door, omdat je een groot stuk verantwoorde lijkheid voor het gehele bedrijf hebt gekregen.” Ze meent dat er door de speciale vorming een beter inzicht in het wel en wee van het bedrijf is ontstaan. „Het is alleen jammer dat niet iedereen zo meeleeft. Alleen als het iets oplevert, is men geïnteresseerd”. ingezet voor een werkgemeenschap, trachten wij een Er wordt gewerkt met een open agen da, zodat iedereen de gelegenheid krijgt een punt van bespreking toe te voegen. Daarnaast worden verslagen gemaakt, om de communicatie in alle geledingen tot stand te brengen. Iedereen^ van hoog tot laag, kan aan het werkoverleg deel nemen. De groep jongeren in het bedrijf ontwikkelde met de Katholieke Werken de Jongeren een scholingsprogramma. Ondernemingsraad en vakbondsbestuur ders hebben het bedrijfsgroepenwerk en de scholing gecontinueerd en veiligge steld. Via contacten met andere bedrij ven en opleidingsinstituten kwam een uitwisseling van ervaringen op gang, waarbij Swagemakers-Bogaerts als mo del ging fungeren. „Wij zijn overtuigd van de grote maatschappelijke relevantie van het on derzoek. Bedrijven en instellingen zijn vol bewondering voor wat hier met de Alle leidinggevende mensen in het be drijft werden en worden gekozen door een commissie, waarin de ondernemings raad en degenen aan wie leiding wordt gegeven, vertegenwoordigd zijn. Via de ze procedure werd een personeelschef benoemd. Ontslag en benoeming gebeurt in overleg met personeelszaken, onder nemingsraad, afdelingschef en betrokke nen. Voorts heeft men medezeggenschap bij benoeming en salarisbepaling van directie en commissarissen. Minister Langman van economische zaken zegt over dit alles: „Tot dusver zijn al belangrijke wijzigingen in de organisatiestructuur van het bedrijf in zijn geheel doorgevoerd. Hieruit werden al belangrijke aanwijzingen verkregen met betrekking tot de ver groting van de verantwoordelijkheden voor werknemers op uitvoerend ni veau. Het is de bedoeling dat de opgedane ervaringen worden ver werkt in een rapport, dat ook als voorbeeld voor andere bedrijven zal worden gepubliceerd”. Omdat er geen garantie kon worden gegeven voor een verbetering van de marktsituatie, besloot de rijksoverheid niet in te springen. Ondernemingsraad en directie besloten toen het bedrijf te sluiten. De vakbonden werden ingelicht, want er moesten ongeveer 90 mensen afvloeien. „Die bondsbestuurders namen direct een bokshouding aan. We hebben flink met ze in de knoop gelegen, want ze konden niet begrijpen dat wij aan het woord medezeggenschap daadwerkelijk inhoud hadden gegeven. We ontdekten ook dat zij nog lang niet zover waren. Dat botste goed. Ze hebben ons argwa nend bekeken, maar nu is het zover dat de contacten weer zijn hersteld en dat we hun duidelijk maken wat we hebben bereikt in ons bedrijf,” zegt onderne mingsraadslid Cees de Jong, in het be drijf garencontroleur. Cees de Jong, in feite ongeschoold arbeider, is al zes jaar lang gemeente raadslid in Goirle voor een eigen partij, de Arbeiderspartij. „In het begin zag ik het niet zitten met dat experiment. Twee jaar geleden moest er een nieuwe ondernemingsraad worden gekozen. Na zeer veel aandrang heb ik me kandidaat gesteld.” Hij was nu in staat voor de Tweede-Kamerverkiezingen een grote personeelsbijeenkomst te leiden, waar bekende Kamerleden, zoals Van Mierlo van D’66, PvdA-voorzïtter André van der Louw en staatssecretaris Westerterp zouden worden geconfronteerd met de bedrijfsmoeilijkheden. genschap. Evenals de ministers vroegen ook zij om economische garanties voor de verlening van een krediet van een half miljoen voor de tijd van een half jaar, om de afdeling kamgarenspinnerij te redden. Zij zouden dat wel eens even doen. Later zijn ze terug geweest met de schaduwministers. Zij wilden toen alleen praten met de ondernemingsraad, maar wij hebben de directie erbij gehaald. Zo wilde de KVP alleen met de directie praten, maar de directie haalde ons erbij.” Afgelopen najaar kwam de afdeling kamgarenspinnerij van het Til- burgse bedrijf in grote moeilijkheden door de afzetstagnatie bij de wollen- tricotindustrie. De teruggang van de orders veroorzaakte een daling van de produktie. Het orderbestand verminderde met 50 percent. Daarnaast speelden mee de sterk gestegen wolprijzen en oneerlijke concurrentie van uit het buitenland, met name door Italië en Frankrijk. Daar worden, tegen alle EEG-voorschriften in, de eigen produkties gesubsidieerd. Vanaf het allereerste begin hebben directie en ondernemingsraad de problemen door gesproken en naar een oplossing gezocht. Hier kon het experiment tonen wat het waard was. De enige oplossing zo dacht men was, dat er geld op tafel kwam. Een half miljoen voor de duur van een half jaar. „Als we nu eens geen salarisverhoging krijgen, is het bedrijf dan te redden? Als dat zo is, dan kunnen jullie die loonsverhogingen wel houden”, zeiden de ondernemingsraadsleden unaniem tegen de directie. Gezamenlijk ging men aan het rekenen en men ontdekte, dat dit het óók niet was. Onder nemingsraad en directie gingen naar Den Haag om aan de ministers van -...i.-—y.- H Ll hulp van overheid, vrije universiteit, vakbonden, directie, staf, kaderpersoneel en alle betrokkenen in het bedrijf tot stand is gekomen. Meerdere malen kre gen we de verzekering, dat wat we hebben gedaan uniek in ons land is. Directie en personeel hebben zich in hechte saamhorigheid en betrokkenheid goed functionerende deze manier goed leefklimaat te realiseren, waarin welvaart, welzijn, ka pitaal en arbeid worden aangewend om een leefbaar klimaat te scheppen, waar in ieder individu zijn plaats kon vinden,” aldus Ab Ebbehof. De ondernemingsraad zelf heeft nog verdergaande plannen. „We zou den graag de ondernemingsraden in de textiel- en schoenenindustrie wil len informeren over wat er zich bij voorbeeld afspeelt binnen de EEG Italië en Frankrijk handelen tegen alle regels in. Misschien kunnen we gezamenlijk via onze regering in Brussel aan de bel gaan trekken want een waarschuwende vinger van een EEG-ambtenaar helpt geen fluit” Daarnaast bestudeert men de positie van de oudere werknemer in het bedrijf. „Ook voor deze mensen moe ten er maatregelen genomen worden want er zijn situaties waarin de ou dere niet meer mee kan". „Ik heb met mijn vuist op tafel gesla gen en gezegd: mensen, we zijn nu goed op weg om inhoud te geven aan jullie vage begrip medezeggenschap. Ik heb gezegd: maak van Swagemakers-Bo gaerts een proefboerderij, want wat hier gebeurt, is uniek in ons land. Dat moet veel meer waard zijn dan een half miljoen garanties. Daarover heb ik nachten wakker gelegen, omdat eigenlijk niemand begreep waar we mee bezig waren. Het gekke was, dat ook die progressieven, die het wel even zouden doen, steeds weer terug kwamen op het vragen van garanties. En dan nog het verwijt van de vakbonden: jullie zetten je collega’s op straat. Dat durfden we met elkaar te riskeren, ja.” - /J President-directeur dr. P. L. van Langen werd, toen hij ruim twee jaar geleden prof. Van Zuthem uitnodigde, in Tilburg uitgekreten voor „rooie” Zoiets had men nog nooit meege maakt, een directeur die met zijn personeel het bedrijfsbeleid wilde gaan bepalen. „Mijn vraag was: hoe is het te bereiken dat iedereen, onge acht de functie in het bedrijf, be leidsbeïnvloedend kan optreden. We hebben het experiment uitgevoerd zonder dat er een kilo minder werd geproduceerd. De economie moet voor de mensen die in een bedrijf werken geen mysterie zijn. De tijd dat duiste re mannetjes beslissingen namen, moest bij ons tot het verleden beho ren”. Het personeel houdt zich via de on dernemingsraad bezig met financieel- economische scholing, sociale beleidsvoe ring, benoeming en ontslag van perso neel, directieleden en commissarissen, op stellen van de definitieve bedrijfsbegro- ting aan de hand van een concept, het scheppen en instandhouden van relaties tussen ondernemingsraad en directie, on dernemingsraad en sociale commissaris (ex-minister van Sociale Zaken B. Roolvink), ondernemingsraad en raad van commissarissen, vakbonden en ma nagement. Nadat deze verhoudingen wa- Dr. van Langen meent dat het experiment niet economisch nadelig op het bedrijf mag werken, „want je kunt nu eenmaal niet buiten de eco nomische orde treden. Daarnaast zou het experiment volledig mislukt zijn, als het beperkt zou blijven tot alleen dat wat zich in het bedrijf afspeelt. Het resultaat zal moeten zijn, dat men gaat denken over allerlei belang rijke zaken. Je moet dus beginnen met het bijbrengen van kennis, om een mentaliteitsverandering mogelijk te maken en gezagsverhoudingen te reduceren. Een ontzettend ethisch ge- medezeggenschap hebben we geprobeerd om te zetten in con crete maatregelen”. Ml fis r. nnr, •’“M- ïïEdfliW -mun -7X.U .„V ~j.- - *w»n. Ook Van Langen ziet nog als pro bleem het contact tussen onderne mingsraad en personeel. „We zullen binnenkort maar eens op regelmatige tijdstippen de machines een half uur stil moeten zetten, om de onderne mingsraad de gelegenheid te geven het personeel volledig te informeren. Daarnaast moeten we maar eens gaan denken aan een vast spreekuur voor de ondernemingsraad”. De ondernemingsraadsleden hebben nog geen eensgezinde mening over de functie van de sociaal-commissaris, ex- minister Roolvink. Hij werd door het gehele personeel als zodanig gekozen. „Niemand weet eigenlijk nog precies, wat de functie van zo’n man moet zijn. In andere bedrijven is zo’n commissaris bijvoorbeeld verplicht ten minste vier maal per jaar de vergadering van. de ondernemingsraad bij te wonen, maar Roolvink is het afgelopen jaar hier wel veertien maal geweest. Met elkaar zijn we bezig o ok zijn functie inhoud te geven,” aldus mevrouw Van Oosterhout. 1 A (**-*:> ff

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13