Op Binnenhof protest van 25.000 ambtenaren Meer dan 1 miljoen Vijfendertig doden bij Zambia sluit grens met Rhodesië af Rechter in euthanasie-proces kan wet eigentijds toepassen „Zet sloop in tracé oostlijn metro stop Voordelig en lekker eten? 3 dagen Twente voor ’Heel Vietnam’ treinongeluk Schoonheidsbeurt voor VAKBONDEN - DIE TOT UITERSTE WILLEN GAAN - VERWACHTEN Uitspraak rechter 9 februari Dinsdag massale demonstratie NOG GROTE BEDRAGEN VERWACHT voordelig uit met NS ZATERDAG 3 FEBRUARI 1973 2 voordelig uit met NS Open overleg? Verschil Handig Huiverig Sympathie (Van onze juridische medewerkster) DEN HAAG Het strafproces tegen de Friese arts mevrouw M. Post- ma-Van Boven heeft het probleem van de euthanasie de zachte dood opnieuw in de actualiteit gebracht. Volgens de letter van de wet is „hij die een ander op zijn uitdrukkelijk en ernstig verzoek van het leven berooft” schuldig aan deze speciale vorm van doodslag, waarop een maximum- gevangenisstraf staat van maar liefst twaalf jaar. Vraag naar de winterpot F J 1 Algemene staking in Suriname ADVERTENTIE men, De afgelopen drie dagen is telkens mensen WERKRAPPORTEN «00 ADVERTENTIE 1 1 Deze gigantische betoging met aanbie ding van een petitie moet de regering vermurwen, als minister Geertsema van Binnenlandse Zaken dinsdagmiddag van van elk station. 7 5 5 7 4 1 3 3 4 5 13 17 12 4 9 5 5 4 1 3 4 17 12 8 3 10 15 12 1 13 5 13 3 2 17 13 13 12 uur uur uur uur uur uur uur uur 0 0 0.1 0.2 0 0 0 0 0.2 0.2 0 0 0 0 0 o o o 0.4 1 0 o o o o o o o 1 o o o 7 0.1 o o o 2 0 Fouché liet doorschemeren dat Zuid- Afrika maatregelen zal nemen ,ter be scherming van het leven en de eigendom van ons volk”. De opvatting van de hoofdzuster over dit soort kwesties kan de arts behoorlijk dwars zitten. Dit effect speelt ook bij de toepassing van abortus in klinieken. Mi nister Van Agt heeft in een televisie- Over de juiste aantallen stakers is nog steeds geen duidelijkheid. De regering maakte bekend, dat zes percent staakte, maar in Paramaribo bedraagt het aantal zeker tien tot elf percent. DEN HAAG. Op giro 777 Den Haag is gistermorgen de één miljoen gulden voor de nationale actie „Heel Vietnam” ruim overschreden, aldus een medede ling van het Nederlandse Rode Kruis. Een gedeelte van de Amsterdamse Dijkstraat, in het gebied waar de metro moet komen. Het college heeft besloten dat in tussen onverkort moet worden voort gegaan met het plan 1968/1970, opdat geen onnodige vertraging en schade aan het werk ontstaan”. LOESAKA (Reuter) Zambiaanse troepen hebben de grens met Rhodesië hermetisch afgesloten. Hiermee is een einde gemaakt aan het doorgangsverkeer van blanke reizigers die tot nog toe de grens konden oversteken. De briefschrijvers vragen het overle gorgaan zich zo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen van de feitelijke situa tie. D v< g< ti b; e< ri onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. licht bew. sneeuw zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. regen geh. bew. onbew. zw. bew g n e r r s 1 e t s 1 1 wzw windst. zw w w wzw o windst. o zzw wzw nno windst. nno no zw o wzw n windst. windst. no nnw nnw windst. n wnw wzw nno windst. nnw no nno nno nw ono w 01 o j> d n d d h b is d b v Wie meent dat een politiek standpunt de indicatie zou kunnen zijn voor me disch handelen, aldus de heer Mac. Da niel, heeft evenveel moeite met de bete kenis van onze artsenstand als Ik met het begrip „Democratische Republiek Vietnam”. Ww ta Mnnen- en buitenland af 2 uur zijn extra pensioenverhaal op de ambtenaren moet verdedigen tegeno ver de Tweede Kamer. Die 100 mil joen, die de schatkist extra nodig heeft en die de ambtenaren in hun eigen pensioenbijdrage moet opbrengen zijn, naar wordt verwacht, slechts de kapstok voor een dieperliggend vraagstuk. Toch is dit soort rechtspraak in poli- tiek-netelige kwesties met een lan taarntje te zoeken. De Nederlandse rech ter is nogal huiverig de letter van de wet te „moderniseren”. In tegenstelling tot zijn Amerikaanse collega, het Ameri kaans hoger gerechtshof, dat herhaalde lijk uitspraken doet met vergaande con sequenties over politieke strijdpunten, zoals abortus of het rassenvraagstuk. In Nederland is de rechter sterk legis- tisch ingesteld. Om toch tot een aan vaardbare uitspraak te komen, legt hij dan in dit soort zaken een heel kleine straf op. In de straftoemeting kan hij immers variëren tussen een boete van 50 cent of het maximum van 12 jaar. Dit soort oplossingen laat een wat laffe smaak achter, omdat daarbij een kans is gemist een fragmentje eigentijds recht te vormen. PARAMARIBO. De tegenstellingen tussen de vakbonden en de over heid waren gisteren zo gespannen, dat de staking van het overheidsper soneel ieder ogenblik naar de particuliere bedrijven kon overslaan. Ver wacht wordt dan ook, dat maandag de levering van elektriciteit en water komt te vervallen, waardoor voor geheel Suriname een noodtoestand kan ontstaan. Naast de ambtenaren, die donderdag het werk neerlegden, duurt ook de staking bij de douane nog steeds voort. Ook het personeel van de Surinaamse Scheepvaartmaatschappij weigert het werk te hervatten. Alle veerdiensten over de Surinamerivier zijn gestremd. Een actiegroep uit Noordwolde voert strijd voor een wetswijziging, maar mi nister Van Agt voelt daar niet zoveel voor. Is hij misschien wat huiverig ge worden na de weinig enthousiaste ont vangst van het wetsvoorstel over abor- Bij een treinongeluk in Brazilië, 160 km ten noorden van Rio de Janeiro, zijn vermoedelijk zeventien mensen omge komen. Griep. In Hongarije heerst de griep nog volop. In de laatste week is het aantal patiënten, vergeleken met de week daarvoor toegenomen met 30 percent tot circa 480.000. Doodgeschoten. Leden van het Ierse Re publikeinse leger hebben in Belfast een protestant uit een winkel gehaald en hem vervolgens doodgeschoten. een studienota de mogelijkheden na te gaan. Deze zijn: stopzetting van het gehele werk omdat het te duur gaat worden, stopzetting van de lijn tot het Water- looplein (tot dat punt is het werk nu genaderd), doorgaan of doorgaan via een ander tracé. Vooral in de grotere instellingen zoals ziekenhuis en bejaardenhuis wordt angstvallig vastgehouden aan het medisch-biologisch model. De band is er over het algemeen kleiner dan die tus sen huisarts en patiënt, terwijl de angst voor elkaar meespeelt. Gisteren werd voor het eerst melding gemaakt van hardhandige schermutse lingen tussen stakers en oproerpolitie. In de Domineestraat kwamen stakers en niet-stakers bijeen, waarna winkelruiten sneuvelden en vuilnisbakken werden leeggegooid. De winkeliers hebben uit voorzorg hun zaken gesloten en deuren en ramen geblindeerd. De telefoonverbindingen met het bui tenland zijn weer enigszins hersteld, doch het telegraaf verkeer blijft gestoord. De stakers hebben de apparaten onklaar gemaakt door vitale onderdelen te laten verdwijnen én enkele onderdelen om te wisselen. Ook schema’s zijn verdwenen. In verband hiermee zijn enkele aanhou dingen gedaan. In vakbondskringen verwacht Het Internationale Rode Kruis heeft in Azië een order geplaatst voor 100.000 gulden aan medicamenten en medische uitrusting, bestemd voor Hanoi. In Zuid- Vietnam is de voorhoede van een om vangrijk rode-kruisteam gearriveerd, dat onder meer hulp zal helpen verlenen aan ruim 1.300.000 vluchtelingen, van wie er ongeveer 700.000 in kampen ver blijven. In een motie-Andriessen (KVP) vroeg de Tweede Kamer aan de minister om „open overleg”, waarbij de budgettaire invalshoek, zoals dat in ambtelijke taal zo mooi wordt gezegd, niet als enige richtlijn zou gelden. Vraag nummer één voor de Kamer zal daarom zijn of er inderdaad open over leg is geweest of niet. Daarbij zal waar schijnlijk een principiële discussie over de juistheid van het standpunt „gediffe rentieerd geld halen bij de ambtenaren”, niet uit de weg kunnen worden gegaan. Wanneer blijkt dat een bepaalde norm die in de wet is neergelegd niet meer voldoet, dan kan de rechter aan de hand van gevallen uit de praktijk deze norm een eigentijdse inhoud geven. Uit vraag gesprekken met mensen uit Noordwolde komt steeds naar voren dat zij sympa thie voelen voor deze arts, die een einde heeft gemaakt aan het ondraaglijk lij den van haar moeder, omdat zij zich inleven in de situatie van de moeder; dat spreekt het meest direct aan: mis schien smeken wij zelf nog eens om deze „verlossing”. De wetgever uit 1886 stond nu juist voor ogen om deze groep, deze stervende mens, te beschermen, maar als dit niet meer als bescherming, maar als dreiging wordt ervaren, schiet de wet haar doel voorbij. De rechter kan de norm, die in de wet is neergelegd, niet zomaar nege ren of opzij zetten. Wel kan hij rekening houden met alle bijzondere aspecten van het geval en op die grond tot de conclu sie komen dat het bepaalde omstandig heden gerechtvaardigd. Intussen bereiden de Nederlandse hulp organisaties zich voor met de internati onale hulpverlening te beginnen. Zo maakt het Nederlandse Rode Kruis twee zendingen kinder- en babyvoeding ge reed, elk ter waarde van 50.000 gulden. De ene partij gaat naar het Zuidvietna- mese Rode Kruis, de andere naar het Noordvietnamese. Volgens de stadsadvocaat is het niet waarschijnlijk, dat het tracé zal worden verlegd en er veel ernstige wijzigingen in het oorspronkelijke plan komen. De stadsadvocaat con cludeerde tot afwijzing der gevraagde voorziening. De president doet vrijdag 9 februari uitspraak. meer dan een kwart miljoen gulden geboekt. Ook de komende dagen worden grote bedragen verwacht, onder meer nog afkomstig van de collecten in ker ken en gemeentehuizen. interview gesteld dat de passieve eutha nasie het bespoedigen van de dood door niets te doen niet onder deze strafbepaling valt. De wet spreekt im mers van „beroven” en daarvoor is een daad vereist. Een handige manier van interpreteren om een verouderde wets tekst buiten spel te zetten. DEN HAAG. Het Binnenhof is de laatste jaren echt niet meer uitsluitend de vergaarbak van het parlementaire autoblik. Iedere week is er wel een demonstrant te vinden. Na de massale collegegeld-betoging komen volgende week de ambtenaren aan bod. Ze gaan in de middagpauze nu eens niet naar demonstraties kijken, maar ze doen 't zelf. Ze demonstreren niet zo zuinig ook: er worden 25.000 deelnemeers verwacht, acht reclamevliegtuigen in de lucht, twintig luidsprekerwagens om de Haagse ministeries (op) te wekken en miljoenen vertrapte grassprietjes van het Haagse Malieveld, waar ’s lands verbolgen amb tenaren dinsdag samenkomen omstreeks 12 uur. dat vandaag een oproep tot alle werkne mers zal worden gericht maandag mas saal in staking te gaan. Ook gisteren bleven de scholen gesloten. Men heeft op de ouders een beroep gedaan de kinderen thuis te houden.' In de nacht van woensdag op donder dag brandde de drukkerij van het dag blad de Patriot in Paramaribo geheel uit. De oorzaak is niet bekend. De politie denkt aan kortsluiting, maar andere bronnen melden, dat er sporen van in braak zijn gevonden. Dat de brand iets te maken heeft met de huidige toestan den wordt niet uitgesloten gezien de aanvallen op de pers door de vakbewe ging, die sprak van „anti-arbeiderspers”. Twintig bestuurders en kaderleden van de Stichting Ontwikkelingssamen werking van de drie vakcentrales heb ben in een brief aan het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV bezorgdheid uitgesproken over de arbeidsonrust op de Antillen en in Suriname. Zij willen voorts weten of de geruchten over oefe ningen van de marine die intimidatie tot doel zouden kunnen hebben, op waar heid berusten De regering zou het overleg met voe ten hebben getreden. Het georganiseerd overleg kreeg van de ministers alleen de mededeling, dat de beleidsbeslissing in het kabinet was gevallen. Natuurlijk verklaarde de regering dat het overleg redelijk was geweest. De voorgeschiedenis van de ambtena- ren-pensioenbijdragen heeft ook al de nodige aandacht gekregen in de Tweede Kamer. Bij de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken werd door de Kamer opgemerkt, dat er „er gens” voor f 100 miljoen moest worden bezuinigd. Uiteraard was ook de porte feuille van mr. Geertsema niet gespaard gebleven voor de bezuinigngsplicht, die schatkistbeheerder Nelissen van Finan ciën zijn medebewindslieden oplegde. Die 100 miljoen zal „gedifferenti eerd” worden gehaald bij alle ambtena rensalarissen (ook die van de beroepsmi litairen). De „minimumsalarissen” gaan minder pensioenbijdragen betalen, ter wijl de hogere groepen een fikse verho ging te verstouwen krijgen. Vasthouden aan het gebod „Gij zult niet doden”, blijkt tot onmenselijke situ aties te leiden. Het medisch-biologisch denkmodel gaat ervan uit dat elk „le ven” gered moet worden, met als gevolg dat bij de stand van wetenschap op dit moment leven, in de zin van vegeteren, soms jaren lang gerekt kan worden. tus? Hoe precies een wettelijke regeling ook is, er blijken telkens gevallen niet of op een ongelukkige manier geregeld te zijn. De rechtspraak geeft juist alle mo gelijkheden om van geval tot geval gren zen te zoeken. Bovendien ontstaan thans op talrijke plaatsen in het land activiteiten ter ondersteuning van de nationale actie heel Vietnam. Vele scholen, ziekenhui zen, bedrijven en plaatselijke comité’s hebben daartoe informatiemateriaal ge vraagd. Ook de stichting Terre des Hom mes heeft zich bereid verklaard de actie daadwerkelijk te steunen. Terre des Hommes zal uit ingezamelde gelden bij dragen ontvangen voor haar medisch werk in Vietnam. Drie dagen bijkomen in een streek die alles te bieden heeft. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: f56 Vertrek dagelijks t/m 10 mei 1973. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS” op de stations. Wat is het medische verschil tussen rood-wit gestreepte bommen en geheel rode en het epidemiologische onder scheid tussen bevrijde en nog niet be vrijde malariamuskieten? De arts J. Mac Daniel uit Santpoort vraagt zich dat af naar aanleiding van een oproep van prof. dr. J. H. de Haas, twee weken geleden in Medisch Contact, tot steun aan het Medisch Comité Nederland- Vietnam. De heer Mac Daniel is één van de artsen die deze week in Medisch Contact afwijzend op die oproep reage ren omdat dit comité alleen hulp biedt aan Noord-Vietnam en de bevrijdingsbe wegingen van Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja. r De Zuidafrikaanse president Jim Fouché heeft gisteren in het parlement in Kaapstad aangedrongen op afkoeling van de huidige confrontatie van blank en zwart in Zuidelijk Afrika. De weer opgelaaide spanning is volgens hem te wijten aan de recente verheviging van de „terroristische activiteit vanuit Zambia”. Volgens de regering van Zuid-Afrika en Rhodesië gebruiken querrilla-eenheden, die aanvallen uitvoeren in Rhodesië en Namibië, bases in Zambia voor hun acties. Maandenlang al morren de ambtena renbonden. Ongemeen fel reageerden ze op uitspraken van ministers als Geertse ma (Binnenlandse Zaken) en Langman (Economische Zaken). De ministers zou den liegen, werd onomwonden gezegd. De verplaatsing van de helft van het Voorburgse Centraal Bureau voor de Statistiek naar Heerlen schoot in het verkeerde keelgat. AMSTERDAM. De Stichting So ciaal Cultureel Wijkcentrum d’Oude Stadt en zes bewoners van de Nieuw- marktbuurt in Amsterdam, waar doorheen de metro-oostlijn zal lopen, hebben een kort geding tegen de gemeente aangespannen, dat gisteren diende voor de president van de rechtbank mr. U. W. H. Stheeman. De eisers vragen de president de ge meente te verbieden over te gaan tot, resp. voort te gaan met het slopen, onbewoonbaar maken, dichttimmeren, respectievelijk doen ontruimen van 77 panden zolang niet het algemeen metrodebat in de raad is gehouden. De Wereldraad van Kerken onder houdt contacten met Noord-Vietnam over de intensivering van de hulpverle ning. Volgende week vindt in Hong Kong een vergadering plaats over steun van de wereldraad aan een aantal hulp verleningsprojecten in Indo-China. Caritas Internationalis, dat in Parijs besprekingen voert over hulp in Noord- Vietnam, schat dat daar bijna negen miljoen mensen nieuw onderdak nodig hebben. mist geh. bew. mist ver.derl. licht bew. geh. bew. mist mist geh. bew. mist Zd. Limburg zw. bew. half bew. zw. bew. onbew half bew. onbew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. sneeuw sneeuw Dr. C. Leering, geneesheer-directeur van het verpleeghuis Regina Pacis, die zich in de problematiek van oudere mensen heeft verdiept, bepleit een ander denkmodel, waarin plaats is voor de niet-biologische zorg, zoals het menselijk begeleiden van het doodgaan: „Het rus tig wikken en wegen of iemand sterven mag”. Deze viervoeter krijgt nog een extra behandeling alvorens hij zijn opwachting maakt in Europa’s grootste hengstenshowdie gisteren en vandaag in de Vee- markthallen grote belangstelling trok. De fotograaf nam als blikvanger de Welsh- pony Nico op het moment, dat zijn verzorgster Janny Evers hem zou borstelen en roskammen. ALGIERS (Reuter) Vijfendertig mensen zijn om het leven gekomen en eenenvijftig gewond toen een passagiers- trein in het oosten van Algerije uit de rails liep. Radio Algiers meldt dat het ongeluk is gebeurd op ongeveer 600 km ten oosten van Algiers. Zon Maan op Zon op Maan op De inzet van het kamerdebat: onvol doende overleg tussen regering en het Centraal Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken. De ontwikkelingen in de medische we tenschap hebben sinds 1886 toen deze wetsbepaling werd geschreven zo’n vlucht genomen, dat op dit moment deze norm in de weg staat van „een zo gelukkig mogelij’ sterven”. Dat het hier niet gaat om een incidenteel geval, blijkt wel uit de vele reacties van medici waaruit blijkt dat zij allemaal bij het uitoefenen van hun beroep met deze problematiek te maken krijgen. De raadsvrouwe van eisers, mevrouw mr. Dorothea R. M. Twaalfhoven, zelf buurtbewoonster, bracht te berde dat het plan indertijd was begroot op 405 miljoen. De kosten zouden nu l‘/i miljard bedragen. In maart zal de raad opnieuw een beslissing nemen. In afwachting daarvan zullen geen gedwongen ontruimingen geschieden. „Maar één consequentie heeft de gemeente niet getrokken, dat is het stopzetten van de sloop”, zo zei de advocate. „De. metrolijn gaat dwars door de buurt. Er is een alternatief tracé via de Geldersekade, waarvan een functionaris van Publieke werken heeft gezegd „Ik kan niet zeggen dat het niet kan”. Het is onbegrijpelijk en er is geen duidelijke verklaring voor gegeven, dat men doorgaat met de sloop, het is waarschijnlijk ook niet nodig”, zo betoogde de advocate. De stadsadvocaat mr. John Werner, zei dat wijkcentra adviesorganen zijn van de gemeente. Zij zullen moeten beseffen dat het algemeen stadsbe lang uitgaat boven het wijkbelang. „Het werk aan de metro is in volle gang”, aldus mr. Werner, „technisch loopt het gesmeerd en er is een strikte programmering. Het enige probleem zjjn de kosten. De beste ding is een kwestie van het stellen van prioriteiten. De bedoeling van het college is om in het debat in maart om aan de hand van de uitkomst van Voor slechts f inclusief een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de meeste stations- restaurants. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen L-. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen zw. bew. Lissabon 1 Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel -- Las Palmas geh. bew. Tunis zw. bew. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Aanhoudend droog met op veel plaatsen mist. Meest normale temperaturen. Voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 5; min.temp.van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal; max.temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temperaturen 10 gr.; 5-9 februari: min. 0, max. 4 gr. ZONDAG 4 FEBRUARI Hoog water 4.33 uur en 16.40 Laag water 0.17 uur en 12.36 MAANDAG 5 FEBRUARI Hoog water 5.03 uur en 17.11 Laag water 0.53 uur en 13.08 ZONDAG 4 FEBRUARI op 8.16 uur onder 17.33 8.23 uur onder 19.15 MAANDAG 5 FEBRUARI 8.14 uur onder 17.35 8.39 uur onder 20.32

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2