Snert en prijzenregen als slot van wiel het zevende lustrumschaaktoernooi Voor het eerst auto's uit Joegoslavië op RAI AUTO: SLEUTELPOSITIE IN PRODUKTIEPROCES Penningmeester blijft nog jaar Ons grote succes BIEFSTUK RECLAME agenda 219 Bejaarde vrouw overleden aan verwondingen 100 239 275 99 349 75 JAN DE BOER VERSE VARKENSLEVER HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI START IN 1974 OP 14 JANUARI en 1 Roestvrij staal beschermt de auto-onderdelen PAARDEBIEFSTUK WIENER SCHNITZEL (populair) Mag. doorr. VARKENSLAPPEN MAGER HACHEEVLEES H A M S 0 IJ F GEBRADEN GEHAKT ft? r MAANDAG 5 FEBRUARI 1973 (Van een onzer verslaggevers) De Zastavia 101, een wagen op basis van de Fiat 128. 1 Economische functie het Alle aanbiedingen alleen dinsdag en woensdag c Het aanbrengen van een roest vrij stalen dekmantel met een kwast. z h P 29 FILIALEN IN HEEL NOORD-HOLLAND Velsen-IJmuiden WIJK AAN ZEE. Zaterdag avond na de traditionele snert maaltijd van Hoogovens is in de badplaats de grote uittocht begon nen. Het 35-ste Hoogovenschaak toernooi is teneinde. De winnaars van de grootmeester- en meester groep zijn bekend, alleen de dames, die hier haar zönetoemooi spelen, strijden nog stug door tot en met dinsdag. Dan is ook voor hen het gevecht om de bovenste plaats afge lopen en zal bekend worden ge maakt, wie er verder zullen strijden om de hoogste titel. Langzamerhand begint dan in Wijk aan Zee de rust weer te keren, nadat gedurende drie weken de jaarlijkse activiteiten rond het schaakgebeuren hier een ge- noegelijke reuring hebben teweeg gebracht. Niet bevroren 200 GRAM» Puur vlees, licht gepaneerd (geen gehakt) PER STUK Zonder zwoerd 500 GRAM Paard 500 GRAM Om te koken of te bakken 250 GRAM Dik bevleesd, 500 gram 1,99 KILO 150 GRAM Beverwijk K Wil M F 1 (Van een onzer verslaggevers) 1 1 Een overzicht van de grote zaal in het Ontvangstcentrum van Hoogovens, waar enige honderden schakers en hun gastfa- milies zich tegoed doen aan zeshonderd liter snert. Zijn woorden vormden het slot van het zevende lustrumtoernooi van Hoogo vens. Een beter slot was niet denkbaar. En in het kader van die woorden kwamen de genodigde schakers en enke le andere genodigden in de avonduren nog bijeen in de kelder van Kennemer- duin, waar het gezelligste feest van dit toernooi in Kennemerduin werd gevierd tot in de vroege zaterdagochtenduren. 8 i S t f S I D o] d d' D g' h a rr K a zi d n d h s Op de komende RAI-tentoonstelling (van 8 tot en met 18 februari in Amster dam) zullen voor het eerst Joegoslavische personenwagens worden geëxposeerd. De wagens zelf zullen overigens bekende lijnen vertonen, want één van hen is bijvoorbeeld de Zastavia 750, een in licentie gebouwde Fiat 600. Zastavia, de Joegoslavische fabriek die de RAI-modellen levert, werd in 1853 opgericht als een wapenfabriek, maar begon na de oorlog auto’s te vervaardigen. Voorafgaande aan die uittocht echter hadden in De Moriaan zaterdagmiddag de winnaars van de tienkampen zich verzameld rond de tafels, die volbeladen lagen met prijzen. Toernooidirecteur P. Zwart reikte er de hoofdprijzen uit en sprak een dankwoord tot de leiding van café De Zon en De Moriaan, voor de prettige samenwerking. Hij deelde tege lijkertijd mede, dat het volgend jaar 14 januari het 36-ste Hoogovenschaaktoer- nooi zal beginnen en dat de vier- en tlenkampers dan weer in De Zon en De Moriaan worden verwacht. Op dat mo ment heerste in Kennemerduin nog de angstige spanning in de grootmeester en meestergroep. De uitslag daarvan werd tijdens de snertmaaltijd officieel bekend gemaakt mr. H. C. van der Mije, directeur van Grafische Bedrijven Damiate b.v. uit geefster van onze bladen reikte op de snertmaaltijd de wisselbeker voor de beste snelschaker in de IJmond uit aan de jeugdige IJmuidenaar A. Beenhakker. De niet meer van het schaaktoernooi los te denken massale snertmaaltijd had wederom honderden naar het Hoogoven- bedrijf doen toestromen, waar chef-kok Van Ginkel niet minder dan zeshonderd liter gloeiende snert met spek en worst had gereed staan om de magen te vullen en de koude te verdrijven. Hij had eer van zijn werk want in minder dan geen tijd was de snert verorberd en deed men zich tegoed aan diverse soorten kaas en fruit.. Schaakdirecteur J. D. Hooglandt had voorafgaande aan het smulfeest meegedeeld, dat Hoogovens erom bekend staat, de toernooien altijd „in de soep” te laten lopen, door de schakers een „snert”-maaltijd in de goede zin van het woord aan te bieden. Hij sprak daarbij de wens uit, dat de snert de strijders van Caïssa tevredenheid aan de maag en rust aan de geest zal brengen. Toen de koffie werd opgediend begon Aan de vooravond van de RAI 1973 is het nuttig nog eens na te gaan welke belangen de auto dient en welke positie de auto in onze maatschappij inneemt. Dat laatste kan kort beantwoord worden: Die positie van de auto is overheer send. Zowel in economisch als in sociaal opzicht zou weinig tot stand kunnen worden gebracht zonder de hulp van de auto, in welke vorm dan ook. De andere modellen die deze fabriek exposeert zijn de nieuwe Zastavia 101; een vijfdeurs wagen op basis van de Fiat 128 De achterdeur kan geheel om hoog worden geklapt. Door de voorwielaandrijving is de laadvloer laag ge houden. Voorts wordt de Zastavia 1300 tentoongesteld: een in Joego-Slavië veel voorkomende wagen, die daar onder meer als taxi wordt gebruikt. De Joego slavische wagens kosten tussen de vijfduizend en negenduizend gulden, inclusief BTW. dat een lid van een Beverwijkse schaak club, werkzaam in de IJmond, maar woonachtig in Heer Hugowaard, een ho ger aantal punten had gescoord. Om zijn prestatie recht te doen wedervaren is ook hem een kleine beker aangeboden. Het gold hier de heer C. Dubbeldam. Van de bekers van het stadscentrum voor de reservemeestergroepen ging er een naar de gloednieuwe Nederlander Soson- ko en één naar de West-Duitser Eising, wien de beker was toegekend volgens het Sonneborn Bergersysteem. Deze was gelijk geëindigd met Bal jon. Dit tweetal deelde wel de geldprijs voor deze groep. De Gietelingprijs werd toegekend aan de winnares van de sterke tweede dames- groep Ada van der Giessen. Mevrouw Beelaerts van Blokland, de grote stimulerende kracht in de Vrien denkring van het Hoogovenschaaktoer- nooi, maakte bekend, dat de trouwe Vrienden, die langer dan tien jaar lid zijn van de Vriendenkring een fraaie map met oorkonde voor het toernooiboek zul len ontvangen. Burgemeester Bruinsma, op het podium verzocht te komen, mocht van haar vernemen, dat zij in hem het gemeentebestuur en de gast vrouwen wilde eren, daarbij zeker niet uit het oog verliezend diens grote be langstelling voor het schaaktoernooi. Als blijk van erkentelijkheid voor dat alles ontving hij van de Vriendenkring een fraaie schaaktoren. Tot slot sprak de Argentijnse groot meester M. Naj dort een zeer ernstig woord. Deze Argentijn, voor wien het schaken een passie is en die in zijn 62- jarig leven op tal van toernooien in alle werelddelen heeft meegedaan, stelde vast, dat het Hoogovenschaaktoernooi niet alleen een der beste en tevens het grootste ter wereld is, maar dat er nog een andere buitengewone kracht van uitgaat. De kracht, welke de internatio nale vriendschap bewerkstelligt. „Niet alleen de winnaars van de grootmeester- groepen zijn winnaar, wij zijn allen overwinnaars, door de resultaten welke wij in de avonduren in de kelder hebben behaald. Wij hebben daar vriendschaps banden gesmeed onder alle volkeren.” „Mijnheer Hooglandt ik vraag u vol gend jaar Nlxon, Brezjnew en Kosigin uit te nodigen voor een toernooi in Wijk aan Zee. Wij zullen dan nooit meer oorlog hebben” zo riep hij met vaste stem uit. BIOSCOPEN City Theater, maandag en dinsdag 19.30 u. „Ben Hur” TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn en Fellson, op land goed Beeckestijn, Velsen-zuid, dagelijks (be halve maandag) van 14 u. tot 17 uur. In het noordelijk Koetshuis is de expositie „De Stijl 1917-1938”: een tentoonstelling over de archi- tectuur-beweging. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-noord, elke dinsdag en donderdag van 12 u. tot 13.30 u. „Archeologische bodemvond sten” en „In en om de Breesaap”. Ook na afspraak: tel. 02510-94159 of 91022. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmulden, is op alle werkdagen (maandag tot en met vrijdag) van 10 u. tot 12 uur te bezichtigen. de eigenlijke prijsuitreiking, dit jaar dus alleen voor de grootmeesters en de meesters, die om toerbeurt per groep op het podium verschenen. Drs. Hooglandt richtte zich daarbij speciaal tot groot meester Tal, die van het begin af reeds werd getipt als de grote kanshebber. Vijf jaar geleden eindigde hij in Wijk aan Zee op de tweede plaats, dit jaar is hij erin geslaagd de grote prijs te bemachti gen. Hij werd gelukgewenst met zijn „come back. Ook de Rus Balasjov, die acht jaar geleden als 15-jarige schaker ook heeft meegedaan en toen nog door leerlingen van de ulo-school in Bever wijk een boek aangeboden kreeg, werd hartelijk toegesproken. Extra gelukwen sen waren er voor het door hem behaal de grootmeesterresultaat. De extra prijs voor de schaker met de meeste vechtkracht ging naar de Joego slavische grootmeester Planinc;; In de meestergroep waren het Quinte ros uit Argentinië en Ghitescu uit Roe menië, die in aanmerking kwamen voor de kristallen zuil van de gemeente Be verwijk. Er was er maar één voorradig. Burgemeester J. G. S. Bruinsma schonk deze aan Ghitescu, terwijl Quinteros de toezegging ontving zijn trofee te zullen krijgenu tijdens het IBM-toemooi. De jeugdige schaker Rob van het Kaar uit Santpoort, wanneer van de jeugd-zes- tiengroep ontving deze avond de wissel beker met bijbehorende eigen beker van de Ondernemersvereniging Wijk aan Zee, welke daar een radiootje aan toe voegde. Mr. H. C. van der Mije, directeur van de Grafische Bedrijven Damiate b.v. uitgeefster van onze bladen reikte de IJmuider/Beverwijkse Courant wis selbeker met bijbehorende kleine beker uit aan de beste snelschaker uit de IJmond. Dat was A. Beenhakker, woon achtig aan de Kanaalstraat 184 in IJ- muiden. Er was echter een klein pro bleem gerezen, daar het uitgangspunt bij het instellen van deze beker is geweest, dat de beste snelschaker uit de IJmond, ook in die IJmond woonachtig is. Nu echter deed zich het verschijnsel voor, dat 1:3,6, in Den Haag 1:3,7, in Eind hoven 1:3,5. Rotterdam heeft thans een autodichtheid van 1:4,1. De vijf grootste Nederlandse steden bevinden zich, wat de autodichtheid beirtt. reeds op Europees niveau. Het natio naal gemiddelde blijft hier echter M8 bij achter. Voorbeelden uit het buitenland le ren, dat Parijs, Turijn en München één auto op de drie inwoners tellen. Hamburg en Milaan komen toe aan 1:3,5. De autodichtheid in de steden ligt dus altijd hoger dan het natio naal gemiddelde. Ongetwijfeld zal ook dit laatste gemiddelde omhoog gaan, zeker als in de toekomst dooi de fiscale harmonisatie in de EEG het autobezit in ons land goedkoper zal worden. WIJK AAN ZEE. Het is het organisatiecomité van het Hoogoven schaaktoernooi gelukt zijn penning meester J. H. Sonneveld voor nog een jaar te behouden. Zoals wij in de afgelopen weken schreven, zou de heer Sonneveld zijn werkzaamheden voor het toernooi na negen jaar beëindigen. Thans is gebleken, dat het inwerken van een opvolger geen simpele zaak Is. Gezien de vele werk zaamheden verbonden aan het pen ningmeesterschap, heeft men hem be reid gevonden nog een jaar als „fi nancieel adviseur” aan te blijven. In 1974 viert hij dus zijn tweede lus trum. De economische functie van vervoer per auto voor zowel het ver voer van personen als van goederen is bepalend voor het prijspeil van bijna elk produkt, dat verkocht en gekocht wordt. De auto kan daarbij een stabiliserende invloed uitoefenen. Voor vele bedrijven vormt de auto een belangrijke post aan bedrijfskos ten. Dit heeft tot gevolg, dat de autokosten het totale kostenpatroon mede beïnvloeden. De stijging van de fiscale lasten op de auto levert dan ook, aldus de Rai, een bijdrage aan de huidige inflatie. Ondanks de fisca le heffingen hebben zowel auto’s als motorbrandstoffen een sterke prijs stabiliteit te zien gegeven. Het is opmerkelijk, dat juist de lage inkomensklasse sterk is gemoto riseerd. Ruim de helft van het Ne derlandse wagenpark is eigendom van mensen in de inkomensgroep van f 10.000 tot 15.000 Ondanks de stij ging van de autokosten, die deze groep relatief zwaarder belast, nam het aantal auto’s in deze inkomens klasse echter sterker toe. Dit duidt erop, dat men een grote behoefte heeft om een auto als gezinsvervoer- middei te bezitten. In dit verband is de motorisering in de steden opmerkelijk Nederland kent een autodichtheid van één auto per 4,5 inwoners. In Amsterdam is BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat), 19 en 21.15 uur: „Het liefdesspel van Greta”. Luxor Theater (Breestraat), 19 en 21.15 uur: „Joe Kldd”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer, (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14.30 tot 17 uur en op donderdag van 19 tot 21.30 uur. Voor groepeikop aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. Buurthuis Wijk aan Duin (Wilgenhoflaan), Expositie schilderijen, beeldhouwwerk en gra fiek van acht Haarlemse kunstenaars; geo pend tot en met 16 februari. Een beschermend laagje staal: dat is het resultaat als men tijdens een onderhoudsbeurt het nieuwe produkt gebruikt dat onder de naam Metlon in de handel is verschenen. Het is van die talloze chemische middelen die tegenwoordig zo goed bruikbaar zijn bij het auto-onderhoud. Het be- schermmiddei kan zowel voor parti culier als voor industrieel gebruik worden aangeschaft. De staal coating is samengesteld uit een pigment van hoogwaardig roestvrij staal, met een hoog gehalte aan chroom en nikkel en uit het efficiënte bindmiddel poly- urethaan De fabrikant van Metlon claimt, dat dit beschermmiddel zelfs onder extreem slechte omstandighe den beschermins geeft tegen roest, atmosferisch vuil enz. Het middel is verkrijgbaar in spuit bus, maar ook In vernakkingen. die geschikt zijn voor verwerking met de kwast Daarnaast produceert dezelfde fabrikant een uitlaatsnray die roest- vorming van buitenaf tegengaat. Dit middel kan uit de spuitbus worden aangebracht. Men maakt de uitlaat schoon, besouit dit onderdeel daarna regelmatig en tot in alle hoekies en gaatjes en gaat daarna rijden. Door de grote hitte van de uitlaat (tot 700 graden Celsius) ontsttat een soort moffelprocedé, waardoor het roestvij staal als het ware rond de uitlaat wordt gebakken. HEEMSKERK. De 80-jarige Heemskerkse weduwe W. Buit-Boorsma is zondag in het St. Jozef ziekenhuis overle den tengevolge van de bij een verkeers ongeval op vrijdag 26 januari opgelopen verwondingen. De bejaarde vrouw stak ’s avonds omstreeks zeven uur onver hoeds de rijbaan van de Beneluxlaan over en werd toen aangereden door een Heemskerkse automobilist. De massa-motorisering is een inter nationale ontwikkeling, waarin tot nu toe landen als Amerika, Australië en Canada voorop lopen. Dat wil zeggen, hun personenwagenpark is tot nu toe het grootst. Sommige delen van die landen zijn bijna verzadigd. Iets anders is het gesteld met de autoproduktie: Europa is Amerika daarin voorbijgestreefd. In 1972 oouwde Amerika 8,5 miljoen personen auto’s, de zes autoproducerende lan den in West-Europa lieten in dat jaar 10,5 miljoen stuks van de band rol len. Europa is een belangrijke auto- exporteur geworden. In Amerika leeft één op de 7 werknemers direct van de auto, in Europa is het één op de 8 9, in Nederland leeft één op de 16 mensen van de autoproduktie en alles wat daarmee samenhangt. De Nederlandse autobranche Is eco nomisch actief in onder meer de volgende bedrijven: auto- en garage bedrijven, uiteraard de autofabrieken en assemblagebedrijven, de benzine- maatschappijen met hun verkoopor ganisaties, de toeleveringsbedrijven voor onderdelen, de wegenbouw, voor een deel de olieraffinaderijen, de rij scholen, overheidsinstellingen als het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de fiscale diensten enz. Het is echter niet juist de economi sche betekenis van de auto aan te geven, door alleen de industrie en de handel die er direct mee te maken hebben, te noemen. Juist als vervoer middel, in welke categorie dan ook, neemt de auto een sleutelpositie In, in het produktieproces. Auto’s voor art sen, vertegenwoordigers, ambachtslie den, besteldiensten enz. gaan een steeds belangrijker rol spelen. In Nederland staan ongeveer 230.000 van de drie miljoen auto’s op naam van bedrijven: dat is 7,5 procent van het totale wagenpark. Drie van elke acht gereden kilome ters worden aangerekend als zakelij ke kilometers. Omgeslagen over het totaal aantal kilometers betekent dit dat op de werkdagen het autoverkeer hoofdzakelijk zakelijk is.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4