Werkgevers: centraal akkoord schrijft het niet voor Begroting 1972 met GEDWONGEN NIVELLERING 169 mln overschreden VAN INKOMENS AFGEWEZEN Vorig jaar 152.272 huizen erbij Bij Heineken 17 miljoen NVV stelt federatie van vakcentrales uit Belasting moet Overheidslonen Meningen over oorzaken onrust verdeeld rechtvaardiger hogere winst bedrijven? meest gestegen Si Minister niet ontevreden N ZEN f DINSDAG 6 FEBRUARI 19 7 3 13 12 Vrijheid Meevaller Versterkt Vakbeweging: „Logisch” GEN Technisch Raadsel Geen vlucht 98, 50, 595 ■I 95,* Tezamen <'/l id, S. C. BAKKENIST Ja’ ey-rapport A. DE BOON sti j gingspercentage Dollar-positie nog niet stabiel De werkgevers hebben op zich geno men te bevorderen zoals uit het cen trale akkoord blijkt dat ook deze groepen een evenredig aandeel leveren in de bestrijding van de inflatie. Daar voor is afzonderlijk overleg in de onder nemingen nodig, vinden zij. In ons lend reageren regering en cen trale bank tot dusver heel laconiek, mede omdat ons disconto zo laag is dat het plaatsen van geld door buitenlanders hier niet het aantrekkelijkst is. Boven dien had ons land al eerder maatregelen ter beperking van de kapitaalinvoer ge nomen. De Duitsers doen nu versterkt wat wij al eerder deden. iereke- Nu 1 geheel 175,-, an een U pro- ’e kor- na ser- foor- 4STEN iv. OP- len, at en etc ld. en grotere Het centraal akkoord, zo betogen de werkgevers tenslotte, spreekt nergens over andere dan percentuele verhogin gen. En wat de prijscompensatie betreft, zegt het centraal akkoord bovendien uit drukkelijk dat de bestaande indexerings- methoden kunnen worden gehandhaafd. Als nu de industriebonden een plafond in willen bouwen van bijvoorbeeld 250 gulden per percent prijscompensatie, hetgeen betekent dat over het inkomen boven 25.000 gulden per jaar geen ver goeding meer wordt berekend, dan had de vakbeweging dat tevoren moeten zeg gen. Dan was er geen akkoord tot stand gekomen, maar dan had iedereen ten minste geweten waar hij aan toe was”. Het uitgangspunt is steeds geweest: handhaving van de koopkracht. Met een in het centrale akkoord voor 1973 ge noemde loonsverhoging van drieëneen half percent en vergoeding van de prijs stijging wordt de koopkracht van grote groepen werknemers tenminste gehand haafd, zo zegt de raad van werkgevers verbonden. Dit algemene principe is in het cen trale akkoord afzonderlijk uitgewerkt voor werknemers die onder een cao vallen en voor hen die niet daaronder vallen. Dat is ook logisch, aldus de raad: grote groepen middelbaar en hoger per soneel worden niet door de vakbonden en dus ook niet door de vakcentrales vertegenwoordigd Maar als een bepaalde groep, bijvoor beeld de cao-werknemers, uitdrukkelijk en eensgezind een zekere nivellering bin nen de groep wenst, zjjn de werkgevers bereid dit te overwegen. Het gaat daar bij niet aan andere groepen daartoe te dwingen. Hetzelfde geldt voor de ge wenste uitbreiding van de werkings sfeer van de cao’s. De werkgevers zijn niet van plan tegen de zin van de be trokkenen mee te werken aan het betrek, ken van groepen personeel, die thans niet onder een cao vallen, onder werking van collectieve arbeidsovereenkomsten. Verder staan de werkgevers op het standpunt dat elementen als vakbe kwaamheid, prestatie en verantwoorde lijkheid een rol van betekenis moeten vervullen bij de beloning. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De werkgevers zjjn tegen de inkomensnivellering, zoals die van vakbondszijde wordt nagestreefd. Die nivellering wordt in het centraal akkoord niet voorzien en is ook niet af te dwingen. Hiermee dreigt aantasting van de koopkracht voor groepen werk nemers, die niet onder een cao vallen. De werkgevers onderhandelen nu met de industriebonden over de arbeidsvoor waarden van het cao-personeel in de bedrijfstak grootmetaal. Zij zijn gehou den, zo vinden zij, overeenkomstig het resultaat daarvan te handelen ten op zichte van het overige personeel. Maar niet zonder dat deze groepen daar zelf iets over te vertellen hebben. Dat zou volledig in strijd zijn met de beginselen van inspraak, die dezelfde industriebon den met kracht bevorderen, aldus de verklaring van de Raad van Nederlandse voor 1973, waarover met de betrokken werknemersbonden overeenstemming is bereikt op basis van percentuele verho gingen. waarom zijn voorwaarden wel remmend zouden werken en die van het NKV niet. Het voegt hieraan toe, dat het NW zelf ook een procedure voorbereidt voor de besluitvorming in eigen kring. Het CNV concludeert daaruit, dat het NVV een grote plaats blijft inruimen voor de eigen standpuntbepaling in belangrijke zaken. „Maar dat is ook precies wat het CNV bedoelt met zijn voorwaarden, die door de heer De Boon zo fel worden aangevochten.” Dat de verbondsraad van het NW heeft besloten, de federatievorming ver der uit te stellen (aanvankelijk lag het in de bedoeling, op 1 januari te begin ne, maar die datum was al veranderd in 1 maart, volgens het CNV in hoofd zaak ten gevolge van de crisis binnen het NVV) kan men niet aan het CNV verwijten aldus het christelijk vakver bond. Het voorstel van de industriebonden om de prijscompensatie boven een be- bepaalde inkomensgrens aan een maxi mum in guldens te binden, gaat lijn recht in tegen het uitgangspunt van het centraal akkoord, dat de koopkracht van de verschillende groepen inkomenstrek kers zoveel mogelijik moet worden ge handhaafd. Discriminatie vinden de werkgevers in dit verband onaanvaard baar. Het financieringsoverschot bedraagt op dit moment 1400 miljoen gulden. Dat is aanzienlijk meer dan de 750 miljoen, die geraamd was in de miljoenennota-1973. De nieuwe gegevens over 1972 zullen volgens minister Nelissen nauwelijks doorwerken in de begroting van 1973. De stijging van de belastingontvangsten zal mogelijk wel in de begroting van 1973 te merken zijn, veronderstelt hij, maar de andere veranderingen in de begroting- 1972 zijn deels incidenteel, deels reeds voorzien in de begroting-1973. Van gro tere betekenis voor d e begroting-1973 acht de bewindsman de loon- en prijs stijging in de loop van dit jaar. Een prijsstijging, diè de ramingen overtreft, zal moeten leiden tot een stringente uitvoering van de begroting, stelt hij. UTRECHT. De vakbeweging wil, dat op korte termijn de nadelen van het nieuwe schijven tarief in de loon- en inkomstenbelasting voor bepaalde groe peringen ongedaan worden gemaakt. Aldus „Ruim Zicht”, het officiële or gaan van het NKV, dat in dit verband de grote en onvolledige gezinnen noemt, weduwen met kleine kinderen die uit sluitend een uitkering van de sociale verzekering ontvangen, de werkende jongeren en de werkende gehuwde vrou wen uit gezinnen met een laag gecombi neerd inkomen. Vooral is er groot bezwaar tegen een loonsverhoging geheel of ten dele in centen in plaats van procenten. Dat is in stryd mete de afspraken van het centraal akkoord, waarin alleen van procenten wordt gesproken. Van deze overeen komst moet geen misbruik worden ge maakt door bij incidentele gelegenheden als loononderhandelingen te trachten een herverdeling van het inkomen door te voeren. Met de nivellering zijn we op de verkeerde weg. aldus een verklaring die maandag tijdens een persconferentie in Den Haag namens de Raad van Neder landse Werkgeversverbonden werd afge legd. De inkomstenbelasting en de vennoot schapsbelasting zorgden vorig jaar voor een meevaller voor de schatkist. De inkomstenbelasting leverde 200 miljoen extra op en de vennootschapsbelasting zelfs 400 miljoen. De benzine-accijns bleek 66 miljoen lager uit te komen dan was geschat. Volgens de minister is dit verschil met de ramingen veroorzaakt door het feit dat veel grensstreekbewo- ners goedkopere benzine in het buiten land betrokken. Door het wegvallen van dit „grenseffect” bij de tabaksaccijns door de hogere tabaksprijzen in het buitenland, leverde deze post 41 miljoen meer op. gestabiliseerd. Het minste of geringste kan dan de rust voor langere of kortere tijd verstoren. Prof. Hankel sprak in dit verband van een onhandig reageren van de Europese centrale banken in de laat ste tijd. Technische omstandigheden, of zo u wilt het verdedigen van conjuncturele belangen in bepaalde landen, verstoren in deze filosofie een labiel even wicht. Een situatie die zich in de ko mende tijd nog wel meer zal voordoen. Een nieuw monetair wereldbestel is wel in de maak, maar dat zal nog heel wat tijd vergen. Wellicht zullen daarvoor nog aanpassingen van geldeenheden aan de werkelijke verhoudingen nodig zijn, zoals een nieuwe revaluatie van de Ja panse yen, die in Japan dan ook wordt gevreesd, hetgeen tot maatregelen om dat te voorkomen kan leiden. Wat dan ook mondiaal weer onrust zou brengen en opnieuw verschil van inzicht over monetaire zaken binnen de EEG. Toepassing van de percentuele verho ging van 3,5 percent betekent al dat de werknemers met een bruto-inkomen vanaf ongeveer 1600 gulden per maand hun koopkracht zien verminderen, voor al als gevolg van de belastingprogressie. Deze vermindering werkt naar boven toe versterkt door, zeggen de werkgevers. Voor de laagste inkomensgroepen daar entegen zit in toepassing van het cen traal akkoord, nog afgezien van de op trekking van het minimumloon, een reële verbetering. In enkele gevallen zijn de werkgevers bereid gebleken ten gun ste van de laagstbetaalden de primaire loonsverhoging gedeeltelijk in centen toe te kennen en deze lijn naar boven door te trekken. Volgens minister Volckner is de flau we stemming voor de dollar ontstaan door het invoeren van een tweeledige markt voor de Italiaanse lire: een han- delslire en een kapitaalmarktlire. Net als België en Frankrijk kent Italië nu twee wisselmarkten. Tegelijkertijd ging de Zwitserse frank „zweven”, net als het Britse pond. Dit wil zeggen dat er geen vaste koersen ten opzichte van de ande re valuta meer zijn. De opvatting van minister Volckner wordt gesteund door een gezaghebbende Duitse econoom, prof. Hankel, vroeger financieel expert van de regering-Brandt. Hij wijt even eens de huidige onrust aan deze „techni sche factoren”. De maatregelen in Italië en Zwitserland zijn om conjuncturele redenen genomen. Ze hebben op zich weinig of niets te maken met de positie van de dollar. De waarheid ligt waarschijnlijk in het midden. Ondanks de devaluatie van de dollar in december 1971 zijn de monetai re en wereldproblemen nog niet opgelost en is de positie van de dollar nog niet AMSTERDAM. —„Wij zijn niet on tevreden over de gang van zaken in het eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar (oktober tot en met december 1972)”, aldus de heer J. F. Stap, financieel- directeur van Heineken nv. Nadere bij zonderheden kon hij niet geven, maar op de jaarvergadering kunnen meer details worden verwacht. In het boekjaar 1971-1972 is de gecon solideerde omzet gestegen van f 742 mln tot f 1093 mln. Het bedrijfsresultaat steeg van f 98 mln tot f 133 mln en de nettowinst van f 58 mln tot f 75 mln. Voorgesteld wordt het dividend onveran derd te bepalen op f 3,50 in contanten alsmede 10 pct in agio-aandelen per aandeel van f 25. Ongeveer 83 pet van de totale Neder landse bfer-export is afkomstig van Hei neken-Amstel, terwijl 20 pet van de Heineken-produktie wordt uitgevoerd. De totale biercomsumptie in Nederland steeg in het verslagjaar met 6,7 pet, iets onder verwachtingen. Onze financiële autoriteiten rekenen kennelijk niet op een grote kapitaal- vlucht naar ons land. Dat is ook niet waarschijnlijk, al is in panieksituaties niets opmogelijk. De Duitsers moesten de geldstroom wel indammen om de inflatie in de hand te kunnen houden. Er zit dus ook een stuk conjunctuur- maatregel in. Het gevolg van deze maat regelen is minder Amerikaanse investe ringen in Duitsland. Gaat men van de /technische oorzaken uit en we zijn geneigd dat te doen dan blijft er toch een vraag open: in hoeverre spelen de vrede in Vietnam en de begroting in Amerika een rol? De vrede in Vietnam betekent voor een deel van de industrie een geleidelijk wegval len van orders. Dat werkt remmend op de Amerikaanse conjunctuur, die zich juist fraai had hersteld. De begroting van Nixon is sterk anti-inflatoir. Ook dat stimuleert de economie niet, integen deel, en er zullen ongetwijfeld Amerika nen zijn die onder die omstandigheden hun geld elders in de wereld beleggen. Belangrijker dan wat er op de wissel markten gebeurt, is wat zich afspeelt op de effectenbeurzen. Blijven de Ameri kaanse beleggers terughoudend? Waar ligt de bodem in de aandelenmarkt? Slaat de neergaande beweging naar el ders over of keert het vertrouwen in de economische kracht van het eigen land snel terug? groting was geraamd. De inkomsten ble ken een meevaller op te leveren van 1086 miljoen gulden. Uit de nieuwste gegevens van de minister blijkt dat de omzetbelasting vorig jaar 173 miljoen gulden is tegengevallen en de loonbelas ting eveneens 159 miljoen achterbleef bij de ramingen, maar volgens de bewinds man zouden deze bedragen kleiner zijn als de laatste werkweek van vorig jaar niet zo kort zou zijn geweest, zodat de belastingdienst meer gegevens had kun nen verwerken. De vakbeweging wordt sinds de invoe ring van het nieuwe schijventarief over stroomd met afkeurende reacties. Voor verschillende groepen pakt het zo on voordelig uit, dat velen - ondanks de loonsverhoging van 1 januari - minder loon hebben dan in december. In plaats van een rechtvaardiger lastenverdeling te bewerkstelligen zoals staatssecretaris Scholten had aangekondigd, heeft het nieuwe systeem tot gevolg dat juist veel lager betaalden en sociaal zwakkeren zwaarder worden belast, aldus het NKV. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering is erin geslaagd de begroting-1972 vrij nauw keurig uit te voeren. Volgens de herzie ne begrotingscijfers, die minister Nelissen gisteren aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen, blijkt dat de begrotings- overschrijding op een totaal bedrag van ongeveer 38 miljard gulden 169 miljoen bedraagt. De minister legt er in zijn brief aan de Tweede Kamer de nadruk op dat hij bij het vaststellen van de begroting voor 1972 geen rekening had kunnen houden met de uitkering aan het overheidsper soneel van 330 miljoen gulden in ver band met de loonontwikkeling in het bedrijfsleven. Zonder deze extra uitgave zou er in 1972 een meevaller zijn ont staan van 161 miljoen gulden. De uitgaven in 1972 zijn 1255 miljoen gulden hoger uitgevallen dan in de be- Ook vinden de werkgeversorganisaties dat de industriebonden wel een zeer ruime interpretatie geven aan de begrip pen laagst- en hoogstbetaalden. Zonder dat precieze grenzen zijn te trekken, is in het overleg gedacht aan de werkne mers, die dicht bij het minimumloon zitten en aan die aan de top van de onderneming. De aanvankelijke formule ring, die vervat was in het stuk van de Sociaal-Economische Raad: „Hoger en hoogst gesalarieerden”. Was dit niet ge beurd, dan zouden de werkgevers deze formulering wel hebben gewijzigd, want zij hadden een voorstel daartoe in de portefeuille. (Van onze redactie economie) UTRECHT. Over de achtergrond van de opnieuw opgelaaide dollar-onrust zijn de deskundigen het niet geheel eens. Een verklaring is dat de nieuwe bewe ging is ontstaan door de zeer ongunstige handelsbaians van de Verenigde Staten in 1972, dus door het feit dat Amerika vorig jaar veel meer in het buitenland heeft gekocht dan het zelf naar het buitenland verkocht. Zo iets geeft aan dat een land boven zijn stand leeft en bezig is de waarde van de geldeenheid uit te hollen. Men vlucht dan in andere geldeenheden en met name in een sterke valuta als de Duitse mark. Deze verklaring past in de redenering dat er met de dollar fundamenteel iets fout is, dat de dollar ondanks de devalu atie van december 1971 nog steeds is overgewaardeerd ten opzichte van ande re geldeenheden. De Amerikaanse minister van Finan ciën, Volckner, heeft verklaard niet te geloven dat de onrust verband houdt met een fundamentele zwakte van de dollar. Nu kan de minister van Finan ciële uiteraard niet spreken over een fundamentele zwakte van „zijn” geld eenheid zonder tegelijkertijd harde maatregelen te nemen om die zwakte te keren. Hij zou dan immers in feite tot kapitaalvlucht oproepen. De uitlating van de Amerikaanse mi nister zegt dus niet zo veel. Wel is Werkgeversverbonden. De werkgevers constateren duidelijke verschillen van mening tussen de industriebonden en de bonden van middelbaar en hoger perso neel. Zij voelen er niets voor tussen deze groepen bekneld te raken of als scheids rechter op te moeten treden. Met name kanten de werkgevers zich tegen de wensen van de industriebonden voor de cao-grootmetaal. Het vakbonds- standpunt kan ertoe leiden dat andere groepen worden bedild. Daarvoor moet het centraal akkoord niet worden ge bruikt, betoogden drs. S. C. Bakkenist en mr. P. H. van Boven, achtereenvolgens voorzitter van het VNO en het NCW. Wanneer men het per bedrijfstak eens wordt over loonsverhoging in centen, dan zij dat zo. Maar dit is geen logisch gevolg van het centraal akkoord. Het centraal akkoord heeft ten doel de inflatie te bestrijden. Wanneer de vakbeweging een herverdeling van de inkomens vooropstelt, dan had zij dit in het overleg duidelijk moeten zeggen, vinden de werkgevers. Dan had de vak beweging erop moeten staan dat deze doelstelling in de overeenkomst zou worden opgenomen. De werkgevers wil len het centraal akkoord naar letter en geest loyaal uitvoeren. Dit is al tot uitdrukking gekomen in een aantal cao’s Ook het CNV vraagt zich af, waar de beweringen van de heer De Boon op steunen. Er is zo zegt het geen enkele reden om te veronderstellen dat het CNV zou proberen, nog aan de gemaakte afspraken te tornen. De voorwaarden die het CNV heeft gesteld met het oog op het handhaven van de nodige zelfstandigheid binnen de federatie komen overeen met die van het NKV, ook al hebben beide centrales ze elk op hun eigen manier geformu leerd. Het CNV snapt dan ook niet, Dividend Amro-bank. Amsterdam-Rot terdam Bank nv zal aan de jaarverga dering op 14 maart voorstellen het dividend over 1972 vast te stellen op 3,60 per gewoon aandeel van f 20 (v.j. 3,40). Rekening houdend met het reeds betaalde halfjaardividend, zal het slotdividend f 2 per aandeel be dragen. De winst heeft zich in 1972 bevredi gend ontwikkeld, met name in het tweede halfjaar, zo heeft de bank bekendgemaakt. De nettowinst over geheel 1972 nam met 16,8 pet. toe tegen 14,9 pet. in 1971. Het jaarverslag verschijnt op 27 februari. Geen zuivel-cao. De vakbonden vrezen dat er in de zuivelindustrie (28.000 werknemers) grote onrust zal ontstaan nu werkgevers en werknemers maan dag geen overeenstemming hebben be reikt over een tijdelijke toeslag op de lonen gedurende de eerste drie maan den van dit jaar. De vakbonden hadden deze verhoging gevraagd om een achteruitgang in het nettoloon per 1 januari jl. van 2,75 tot f 6 per week op te vangen. Die achteruitgang was voornamelijk ver oorzaakt door de sterke stijging van de sociale verzekeringspremies. De nieuwe zuivelcao gaat pas op 1 april in en de bonden hadden, een tijdelijke toeslag gevraagd van 2 net., een voor stel dat de werkgevers maandag afwe zen. Bejaardenverzekering. Minister Boersma heeft de Kamer een wijziging van zijn begroting voor 1973 voorgelegd die een verlaging inhoudt van de overheidsbij drage aan de bejaardenverzekering met negen miljoen gulden. In zijn toelichting zegt de minister, dat uit een van de ziekenfondsraad ontvangen nieuwe raming is gebleken, dat het tekort bij de bejaardenverzekering dit jaar dank zij een minder sterke kos tenstijging dan werd verwacht, min der groot zal zijn dan aanvankelijk wend aangenomen. DEN HAAG. In 1972 zijn de rege lingslonen per week en per maand voor alle werknemerscategorieën bij het par ticulier bedrijf met 10,9 en bij de over heid met 11,5 pet. gestegen, aldus het CBS in zijn „sociale maandstatistiek”. De gemiddelde loonstijging bij particulier bedrijf en overheid samen was 11 pet. Bij de beoordeling van deze cijfers dient men, aldus het CBS, in aanmer king te nemen, dat in het stijgingsper- oentage voor het overheidspersoneel een nabetaling van 0,33 pet. is begrepen op grond van loon- en salarisverhogingen, die in het particuliere bedrijf al in 1971 waren toegekend. Het berekende voor de lonen in het particulier bedrijf moet men nog met enig voorbehoud bezien, want het CBS heeft eigenlijk alleen nog de beschikking over de in dexcijfers van deze lonen tot en met oktober 1972. De tot en met oktober gewijzigde contracten voor het particu liere bedrijf omvatten 96 pct. van alle werknemers in deze sector. De heer De Boon zegt verder, dat een federatie alleen maar kan slagen als NW, NKV en CNV tot een gezamenlij ke maatschappijvisie komen. Hij hoopt dan ook, dat de stichting wetenschappe lijk onderzoek vakcentrales zo’n geza menlijke visie zal kunnen formuleren. Een federatie moet geen lege huls zijn, aldus de heer De Boon. Hij vraagt zich echter af, of het CNV er ook zo over denkt: „Wij hebben ja gezegd tegen het federatievoorstel van het NKV. Dat wil zeggen een volledige integratie van het sociaal-eeonomisch beleid. Maar het CNV legt zo sterk de nadruk op eigen Identiteit en heeft zo veel reserves, dat ik het op die manier niet zie zitten.” Het bestuur van het NKV noemt uit stel van de federatie door het NVV in tegenspraak met de door de vakcentrales gezamenlijk gemaakte procedure-afspra ken. De vakcentrales waren overeenge komen, de federatie dit voorjaar te laten starten en de verdere materiële opbouw af te stemmen op de resultaten van het efficiency-onderzoek door het bureau Bosboom en Hegener. Het NW dreigt deze procedure vol gens het NKV ten onrechte te doorbre ken: „Het CNV heeft zich evenals het NW geconformeerd aan het federatie- plan van het NKV”. Het NKV staat op het standpunt dat het CNV tot nu toe het federatieplan zoals het door de drie vakcentrales is aangenomen, niet heeft aangetast. Het meent dan ook, dat er geen reden is om de afgesproken plan ning te doorbreken met verwijzing naar de opstelling van het CNV. Het NKV hoopt, dat de federatiegedachte niet zal worden aangetast door wat het „voorlo pig maar als „misverstanden” wil om schrijven.” Monroe niet dicht. Naar aanleiding van vragen over een sluiting der vestiging in Medemblik van de Amerikaanse fabriek Monroe, heeft districtsbe- stuurder S. Salomons van de indus triebond N.V.V. van de directie verno men dat sluiting nu niet wordt over wogen. Er zal worden gehandeld over eenkomstig de afspraken die in no vember j.l. met de vakbonden zijn gemaakt. Die overeenkomst houdt in dat men, met behoud van de werkge legenheid voor de nagenoeg honderd werknemers, zal pogen de vestiging te verkopen. DEN HAAG. In 1972 rijn 152.272 woningen voltooid, aldus de definitieve cijfers van het CBS. Van dit aantal bedroeg de hoeveelheid bijzondere wooneenheden (voornamelijk bejaarden woningen) 20.964. In 1972 zijn 156.211 woningen in aanbouw genomen. In de maand december 1972 werd volgens de definitieve gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 11.536 woningen begonnen tegen 12.735 in de maand december van 1971. Het aantal voltooide woningen be droeg in december 1972 15.751 tegen 15.448 in de overeenkomstige maand van 1971. Eind december 1972 waren 156.872 wo ningen in aanbouw (te weten 103.947 eengezinshuizen en 52.925 woningen in meergezinshuizen) tegen 153.848 ultimo december 1971. duidelijk dat de regering in Washington zich niet veel zorgen maakt over de positie van de dollar en toeziet hoe Europese landen zich er zenuwachtig over maken. Nixon en rijn medewerkers besteden momenteel weinig aandacht aan het probleem. UTRECHT. Het NVV heeft officieel besloten, de vorming van de federatie van vakcentrales uit te stellen. „Wat ons betreft, zullen we niet op 1 maart star ten”, zo deelt waarnemend voorzitter A. de Boon mee in een interview met „Ruim Zicht” van het NKV. Het NVV wil afwachten of het CNV nog „ja” tegen de federatie zegt als het efficien- ey-rapport van het onderzoekbureau Bosboom en Hegener medio 1973 wordt gepubliceerd. „Wij willen een zware federatie”, al dus de heer De Boon, „en dat betekent integratie van het sociaal-economisch beleid en gezamenlijke huisvesting. Als het CNV daar geen ja tegen zegt, dan zullen wij niet met het CNV een federa tie vormen.” Hij voegt hieraan toe, dat het NW wil vermijden dat de federatie wordt „ontkracht”. Volgens hem heeft het CNV tot nu toe zo veel kanttekeningen ge maakt die nergens in het federatievoor stel zelf staan en evenmin in de door het NKV geformuleerde voorwaarden met betrekking tot het behoud van eigen identiteit dat het er langzamerhand op begint te lijken dat het CNV pro beert de federatie weer uit te kleden tot een veredeld soort overlegorgaan.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13