Roos wil schaatsen MOEILIJKHEDEN VOOR JONG nieuw leven inblazen NEDERLANDS SCHAAKTALENT Ijshockeyer door bierblikje bewusteloos Stormy blijft waarschijnlijk snelste schip Keino wordt professional SPELERS RUGBY-TEAM GAAN NIET NAAR ZUID-AFRIKA Laver won WASSEN CRUYFF VERDRINGT BEELD VAN GEORGIE BEST Profs rijden ook recordduels 3*4 Moeilijkheden met visa deelnemers drielandenstrijd Zwaaf overleden 15 1973 DINSDAG 6 FEBRUARI (Door Tim Krabbé) Gewonde Bewijs Garantie Bang I 4 fe v - (Van onze sportredactie) :b: BALJON ■5. Ce 10 (Van onze sportredactie) KEINO 5 1 (Van onze sportredactie) e i t Jaap van Praag met wassen Cruyff. •k o- i i BRUSSEL. De Europese deelnemers aan het toernooi om het wereldkampi oenschappen driebanden, dat van 15 tot en met 18 februari in Cairo gehouden wou moeten worden, hebben moeilijkhe den met het verkrijgen van een visum. Het zijn de Belgische titelhouder Ray mond Ceulemans en zjjn landgenoot Ar nold Depaepe. Zij kregen op de Egypti sche ambassade in Brussel bij hun visum- aanvraag te horen, dat de uitnodiging om naar Cairo te komen niet voldoende was. Ceulemans en Depaepe hebben nu weer contact opgenomen met Cairo om speciale papieren toegezonden te krijgen. Wat de komst van de wassen Ajax- held naar Londen voor de Brittan echter uiterst treurig maakt, i* dat hij in de Stervoetballer Best is enige weken ge leden voorgoed naar Canada vertrokken met de mededeling aan zijn Britse aan hang dat h(j nooit meer zal voetballen. Daar komt nog bij dat die reserve- groepen (zowel bij IBM als bij Hoog ovens zijn er twee) pure bottle-necks zijn, bestemd om talent tegen te hou den. Voor Nederlanders wordt geen extra hand over het hart gestreken, winnen moet je ze. Dat wordt alleen al puur statistisch gezien steeds lasti ger: de reservegroepen tellen nu elk drie Nederlanders en zeven buiten landers. Niet iedereen is, al is het maar op zijn eigen niveau, een Bobby Fischer. Dat Wietze Nijdam vorig jaar zo’n groep won was al iets heel bijzon- ders, maar wat heeft hij er eigenlijk aan? Hij heeft het recht veroverd éénmaal voor de leeuwen- geworpen slist dat er een reis naar Zuid-Afrika gemaakt moet worden, dan heb ik ge woon te gaan”. In de eerste plaats is dat het sprinten. Een wijd verbreid misverstand in Oslo was dat ISU lees Hennie Roos, de vice-voorzitter van plan zou zijn de 1000 meter te schrappen en daar vier 500 meters voor in de plaats te zetten. Roos echter denkt aan iets heel anders. Hij wil inderdaad de 1000 meter laten vervallen, maar in de plaats daarvan een afvalwedstrijd op de 500 meter. John Smit voegt hier aan toe: „De rugbybond kan nu wel garanderen dat die jongens niet politiek gebruikt zullen worden (en daaromtrent hadden we toe zeggingen van de Zuidafrikaanse bond), maar wat kan ik er nu aan doen als er bij het vertrek op Schiphol actiegroepen staan te demonstreren. Ik kan die men sen toch moeilijk wegsturen”. Ie n i 5, y g ii IS !c: rs ty ir P Later werd de ontmoeting toch nog uitgespeeld. Tilburg Trappers won deze wedstrijd voor de Cup International met 6-5. De tussenstanden waren: 1-2 4-2 1- 1. 11 g e P s ■t n g 3 re ■3. 3, 3 'C 3 ;t 1. 2 4, 1- 'C I- ft it n Ie g n >r li en T- m, ïn en 9 tl- G ’C 9- de Uy th ri- eg er. 11e l, i i. I e: 8 a: a- 2 •8, If: 4 4, 'C B- ■2, ?C b: 6 m s- M1 d: ■8, Hij was bij zijn club Manchester United ontslagen omdat hij steeds weer onder dook als het erom ging elkaar als man- tot-man in de ogen te zien. De club begon schade te lijden van de herhaalde verdwijningen van de peperdure Best. En terwijl er nog Engelse bladen zijn die met hun stijve bovenlip doen alsof er geen „continentaal” voetbal bestaat en de eerbiedwaardige Times het be stond het Ajax-kampioenschap buiten zijn kolommen te houden, heeft Ajax- speler Cruyff nu de blokkade gebroken. Het zal van Cruyff zelf afhangen of men hard moet lopen om het nieuwe beeld bij madame Tussaud in Londen te gaan zien. OSLO.Net als de amateurs zullen ook de profs hun recordwedstrijden krijgen. Het is de ISSL dit weekeinde in de Noorse plaats Savalen waar Boerjes onder meer tweemaal een tijd van 38,7 seconden op de 500 meter liet afdruk ken, zo goed bevallen, dat men daar over ongeveer een maand aanvallen wil doen op de wereldrecords. De amateur- top is ongeveer gelijktijdig hetzelfde van plan op de kunstijsbaan van Inzell. „Wij hebben hier een prachtige ijsbaan ge vonden”, aldus Svein Erik Stiansen, se cretarisgeneraal van de ISSL. „Het ijs was nu nog niet eens van topkwaliteit. Begin maart is het vast nog veel beter. Let maar eens op, Savalen wordt het Noorse Alma Ata”. Ook de belangstel ling van Savalen was redelijk, gezien de geringe omvang van het plaatsje: 2800 toeschouwers over beide dagen. De pre mie voor het verbeteren van een wereld record door een beroepsrijder bedraagt 25.000 Zweedse Kronen (bijna 19.000 gul den). maar winnen, dat hangt af van speci ale, niet te controleren factoren. Hoe moeilijk zo’n groep te winnen is werd bewezen toen er eens in 1967 het was bij het IBM-toemooi een internationaal meester aan meedeed. Dat was de Canadees Suttles, met hangen en wurgen won hij zijn groep, met de weinig imponerende score van 6,5 uit 9, en gedeeld met Bakker en Boomgaardt. En dat ter wijl Suttles enkele maanden later bij het interzonale toernooi in Sousse bewees grootmeestersterkte te bezit ten. RIO DE JANEIRO. Het staat vrij wel vast, dat de Stormy van Kees Bruynzeel ook na verwerking van de handicap-formule eerste zal blijven in de KaapRio-race. De Zuidafrikaanse sloep Jakaranda, die zondagmorgen bin nen had moeten komen om nog een kans te maken de Stormy in het klasse ment van de gecorrigeerde tijden voorbij te gaan, passeerde eerst zondagmiddag de finishlijn. De overige deelnemers zijn nog altijd buitengaats. Volgens het Brazi liaanse weerschip Syrius moeten de Omuramba en de Nautical 2, die om de derde plaats strijden, nog zo’n 580 mijl afleggen. plaats komt van hun eigen uitgevallen held George Best. Het is bekend dat men bij Tussaud niet weekhartig is als het erom gaat vergane glorie beentje te lichten. Wie ooit de kans had in de met stof bedekte archieven achter da scher men van de ondernemende madame rond te kijken, heeft zijn hart ineen voelen krimpen bij een ontmoeting met bleke hoofden als die van de brave Ludwig Enhard en filmsterren als de rondboezemige Sophia Loren. Nu kan men natuurlijk tegen Vo gel of Baljon of zelfs Sosonko zeg gen:' bewijs jij dan eerst maar eens wat je kunt door zo’n reservegroep te winnen. (En de praktijk bewijst dat men dat ook zegt). Maar dat is mak kelijker gezegd dan gedaan. Een heel goede speler kan er zeker van zijn dat hij bovenaan zal eindigen Eén van de vele redenen, maar niet de minst belangrijke dat Rob Hartoch waarschijnlijk nooit grootmeester zal worden is dat hij, nadat hij in 1962 op 15-jarige leeftijd al bewezen had op meesterniveau thuis te horen, toch weer jarenlang reservegroepen heeft moeten spelen. Omdat hij geen recht had op hoger. Was zijn talent niet recht genoeg? Het is niet het enige plan van de Amsterdammer. Omdat de kracht van Nederland de laatste jaren zo groot is geworden heeft hij plannen om volgend jaar een wedstrijd te organiseren tussen Nederland en de rest van de wereld. „Bijvoorbeeld tien rijders uit Nederland en de tien sterksten uit de rest van de wereld. Dan kunnen we meteen bewij zen hoe sterk we in de breedte zijn. Die worden. Maar daar verschuif je de pro bleemstelling mee. Je gaat of je gaat niet. Uit beide kun je je consequenties trekken. Je moet niet proberen de ver antwoordelijkheid voor je eigen daden op de schouders van de bondsbestuur- ders te leggen. En trouwens, hoe kan een bond ooit die garantie geven. Onze bestuurders zijn toch niet verantwoorde lijk te stellen voor de situaties die daar plaatsvinden”. kenbaar worden gemaakt? Waarom heb ben deze jongens dat niet vooraf kunnen zeggen. Iedereen was er toch van op de hoogte dat deze reis zou worden ge maakt. Wij hebben, sinds we met deze groep bezig zijn, nog nooit iemand hier over gehoord. Wel wisten we dat er materiële problemen bestonden. Daarom hebben wij ook aan alle leden van de groep een brief gestuurd, waarin zij hun (maatschappelijke) moeilijkheden in ver band met deze reis uiteen konden zetten. Onze voorzitter, de heer Van Doorn, zou deze (strikt persoonlijke) correspondentie behandelen. En hierbij kwam de weige ring van de vijf naar voren”. NEW YORK. Kipchoge Keino, de olympische kampioen op de 3000 meter steeple chase en winnaar van de zilve ren medaille op de 1500 meter, wordt professional. De Keniaan zal zich aan sluiten bij de onlangs in de Verenigde Staten gevormde professional atletiek groep. De 33-jarige Keino, die in Mexico Stad Olympisch goud op de 1500 meter veroverde, zal tijdens de profwedstrijden zijn oude rivaal, de wereldrecordhouder Jim Ryun, ontmoeten. Ryun is ook prof geworden na zijn teleurstelling van München. Tijdens de olympische spelen van 1972 kwam Ryun in de series van de 1500 meter ten val en werd uitge schakeld. OSLO. Slechts 7000 toeschouwers woonden de sprintkampioenschappen op de kunstijsbaan Vallehovin in Oslo bij. De 3000 Noren op de eerste dag en 4000 op de tweede dag konden amper voor enige sfeer zorgen in het grauwe Oslo. Gejuicht werd er eigenlijk alleen maar door de marinejongens van HM Gelder land, die in Oslo aan het passagieren waren. Die geringe belangstelling voor het schaatsen brengt de ISU steeds meer in het nauw en men zoekt naarstig naar een andere vorm van de schaatssport die de kijkers nog wel kan boeien. RICHMOND De Australiër Rod Laver heeft zondag in Richmond het derde toernooi van de A-groep van het profcircuit gewonnen. Hij zegevierde met 6-4, 6 3 over zijn landgenoot Roy Emerson na een partij, waarin hij slechts éénmaal zijn service verloor en bewondering afdwong door de wijze, waarop hij uit moeilijke positie punten scoorden. De linkshandige Australiër be haalde daarmee zijn tweede eindzege in de drie tot dusver gespeelde toernooien. VOETBAL. In een wedstrijd in de voorronden voor het wereldkampioen schap voetbal heeft Zaire, winnaar groep 11 zondag met 1-0 gewonnen van Kame roen, winnaar groep 12. Beide landen spelen in de Afrikaanse zone. Bij de rust was de eindstand reeds bereikt. Volgens Frankfort zijn er binnen de diverse studentenbewegingen krachten aan het werk geweest die enorm op de spelers hebben ingewerkt. „Ze zijn ge woon gemanipuleerd. Er is net zo lang op deze jongens ingewerkt, tot zij er niet meer onderuit konden”. John Smit vult hierbij aan: „En je moet natuurlijk niet vergeten dat deze jongens over een aantal jaren deel uit moeten maken van die gemeenschap. Als zij waren gegaan, waren ze bang dat ze voortaan met de nek zouden worden aangekeken”. Ab van Dalen, aanvoerder van het team, behoort tot de voorstanders van de reis. „Ik onderschrijf het standpunt van de bond. Sport en politiek moeten gescheiden blijven. Als ik in Zuid-Afri ka speel, houdt dat nog helemaal niet in dat ik het met het daar gevoerde beleid eens ben. Deze hele problematiek speelt voor mij dan niet. Ik wens daar alleen maar een betere rugby’er te worden. Zuid-Afrika is een van de Mekka’s van het rugby. En wij hadden daar een hoop kunnen leren”. Ab van Dalen begrijpt weinig van de stellingname van de vijf. „Ze hebben aan de rugbybond de garantie gevraagd dat zij politiek niet gebruikt zouden DEN HAAG De ontmoeting Raak IjshockeyTilburg Trappers, maandaga vond voor 1.000 toeschouwers in Den Haag gespeeld, heeft een rumoerig slot gekregen. In de laatste periode waren diverse bezoekers het niet eens met een arbitrale beslissing. Zij gooiden daarop bierblikjes op het ijs. Scheidsrechter Toemen zag zich genoodzaakt de wed strijd te staken. Jacques de Heer van Tilburg en scheidsrechter Van Benne- kom werden beiden getroffen. De speler van Tilburg was een tiental minuten buiten bewustzijn. AMSTERDAM Het Neder landse schaakleven kent een merkwaardige innerlijke tegen strijdigheid, die ondertussen al wel zal zijn opgevallen aan iedereen die zich maar enigszins voor schaken interesseert. Aan de ene kant is het toemooileven met onder andere Hoogovens- en IBM-toernooien in ons land uit- gebreider dan waar ook ter we reld. Maar aan de andere kant is er het feit dat Nederland sinds Euwe geen speler van wer kelijke wereldklasse meer heeft gehad. Na 1955 (Donner) is zelfs niemand meer doorgedrongen tot het interzonale toernooi. En als ons land dan toch per ongeluk een uniek talent als Jan Tim- man (nu 21) voortbrengt, dan blijkt zich dat talent om de een of andere reden toch langzamer te ontwikkelen dan „talentge- noten” als Hubner, Andersson of Ljubojevic. Hoe komt dat? In de eerste plaats denk ik aan toeval; na Euwe zijn er gewoon geen supertalenten in Neder land meer opgekomen, daar doe je niks aan, het lijkt wel of een boze fee heeft bepaald dat die supertalen ten in ons land zich met dammen in plaats van het schaken moesten gaan bezighouden. Maar in de tweede plaats is het zo klaar als een klontje dat het prachtige opleidingsinstituut voor jonge spelers dat in dit land in de vorm van al die toernooien is geschapen, volkomen verkeerd wordt gebruikt. Men gaat er te veel van uit dat „wat goed is vanzelf komt,” en maakt het het aanwezige talent wel zo moeilijk mogelijk er te komen met een rigoureus promotiesysteem voor de twee grootste toernooien, Hoog ovens en IBM. Dit comité had in december vorig jaar aan alle deelnemers aan deze rugby-trip een schrijven gezonden, waarin hun (met redenen omkleed) werd verzocht af te zien van deze reis. Een revolutionair gevolg had Smit van deze actie nooit verwacht. En, vanuit zijn standpunt ge redeneerd, was dat ook niet eens zo onbegrijpelijk ook. Immers, alle geselec teerden waren er al sinds vorig jaar augustus van op de hoogte dat deze reis zou worden gemaakt. Sterker, deze groep was juist met het oog hierop samengseteld. En dan, volkomen onver wacht wordt Smit geconfronteerd met de weigering van vijf spelers. Juist nu alles praktisch was geregeld. Ik noem trouwens expres Dieks, Baljon en De Lange, omdat het bij hen nog niet te laat is, maar er zijn verschillende sterkere, iets oudere spelers voor wie het eigenlijk al te laat is; John van Baarle, Jaap Vogel, Ton Timman. Jaap Vogel bijvoor beeld, werd vorig jaar open kampioen van Nederland. Daarmee heb je toch wel bewezen iets te kunnen, maar toen de uitgenodigde Eddie Scholl voor de meestergreep bedankte no digde men éérst Nico Cortleever uit (reeds internationaal meester en tus sen de 50 en 60) en toen die ook niet kon, Bojan Kruajica. De naam zegt het al, dat is geen jong veelbelovend Nederlands speler. Jaap Vogel mocht het nog eens in de reservegroep proberen. Evenals trouwens Genna Sosonko, de Rus die naar Nederland is uitgeweken en die hier een bestaan als schaker probeert op te bouwen. Het rigoureuze en formalistische talent-onderdrukkende beleid van de plaatsingscommissie maakt het zelfs twijfelachtig of het juist is Sosonko’s plaatsing in de reservegroep te zien als politieke daad. (Want ook in de „affaire-Pach- man” heeft men gehandeld op een wijze die bangheid doet vermoeden de Russen onmisbaar bij de vie ring van het 100-jarig bestaan van de KNSB als spelers in de revanche match Rusland-rest van het heelal voor het hoofd te stoten). Nu moest de berooide Sosonko, die in de mees tergreep bij de grote kanshebbers voor de eerste plaats zou hebben behoord, het symbolische bedrag van 12 gulden inschrijfgeld betalen, wat voor hem veel geld is. De weigeraars zijn allen studenten. Hun namen wenst de bond niet bekend te maken. Trainer Frits Frankfort: „De overige jongens zullen deze van ons ook nooit te weten komen. Wij zijn niet uit op repercussies. De vijf zullen nor maal deel blijven uitmaken van onze selectie. Ik, en nu spreek ik even per soonlijk, heb echt wel begrip voor het standpunt van deze jongens. Ik ben ook tegenstander van de apartheidspolitiek. Maar nu lag de zaak voor mij natuur lijk nogal simpel. Ik sta in loondienst bij de rugbybond. Als het hoofdbestuur be- Keino is thans 33 jaar oud. Hij is werkzaam als inspecteur van politie. Hij heeft tot nu toe de mijl 23 maal binnen de vier minuten gelopen, waarvan acht wedstrijden sneller dan 3 minuten en 55 seconden. Keino verklaarde in New York dat hij prof wordt omdat hij vindt dat Mike O’Hara, de directeur van de profgroep (ITA), een juiste stap heeft gedaan. „Dit is het juiste idee voor de toekomst van de atletiek. En omdat ik van die toe komst deel wil uitmaken, ben ik prof geworden. Uiteraard denk ik er zelf met mijn gezin voordeel van te hebben”. Keino heeft zes kinderen, vier meisjes en twee jongens. Roos: „Eigenlijk hetzelfde systeem als al 100 jaar op de korte baan is gebruikt. Wie wint kom een ronde verder, wie verliest ligt eruit. Op de eerste dag ga je net zolang door tot er 16 rijders over blijven. Die rijden dan nog één keer, zodat je acht winnaars en acht verlie zers hebt. Die rijden de volgende dag in de winnaars- en verliezersronde.” HILVERSUM. Na de verbazing, kwam de kwaadheid. Nadat John Smit, begeleider van het Nederland» rugby- team, wat van de verbouwereerdheid over de afgelasting van de trip naar Zuid-Afrika was bekomen, verscheurde hij in een opwelling de papieren van de Stichting Anti-Apartheids Beweging Ne derland. Daarin spelen drie Nederlanders en 13 buitenlanders. De drie Nederlan ders zijn: Van Scheltinga (internatio naal meester en een soort museum stuk van het Hoogoventoernooi), Nij dam en Van der Weide. De laatste twee zijn vorig jaar gepromoveerd; Nijdam uit de reservegroep, Van der Weide uit de meestervierkamp, Waar het om gaat is dat er dus geen enkele landgenoot zo maar is uitgenodigd, niet omdat hij recht had, maar ge- Smit: „Natuurlijk hebben wij als rug bybond begrip voor principiële overwe gingen. Maar moeten die dan zo laat DEN HAAG. In de nacht van zon dag op maandag is in Amsterdam op 66- jarige leeftijd overleden Wim Zwaaf. Hij behoorde veertien jaar (van 1926 tot 1940) tot de nationale selectie keurtur- nen en nam deel aan de olympische spelen van Amsterdam. Hij werd eerste tijdens de derde Maccabiah-spelen in Is rael. Na de oorlog werd Zwaaf bekend als jurylid bij internationale wedstrijden. Hiervoor werd hij onderscheiden met de medaille van verdienste van het KNGV. Overigens heeft Pfrommer wel ver trouwen in de toekomst. De profs heb ben het schaatsen kapotgemaakt en geen van beide is er veel mee opgeschoten. „Ik weet zeker dat de profs in dit sprinttoernooi niet vooraan hadden geze ten. De 500 meter rijden ze misschien iets beter, maar op de 1000 meter verlie zen ze dik.” Hetgeen betekent dat Valen- tijn en Bleeker ook een aanbieding van de zijde van de profs kunnen verwach ten. Het antwoord van Valentijn en Bleeker daarop zal echter een zeer beslist „neen” zijn. Beiden hebben geen enkele vertrouwen in het welslagen van het profcircus. LONDEN Johan Cruyff doet woensdag om precies negen uur in de ochtend zijn intrede in het Londense wassenbeeldenmuseum van madame Tussaud. Johan Cruyff is daarmee de eerste voetballer van het „Continent” die de eer waardig wordt gekeurd in de wassenbeeldengalerij van madame Tus saud in Londen te worden opgenomen. Wél is Cruyff al vertegenwoordigd in de Tussaud-dependance in Amsterdam. woon, omdat hij jong is en veel in zo’n groep zou kunnen Ieren. wedstrijd houden we in Davos. De men sen daar zijn nu al razend enthousiast.” Het derde plan om de schaatssport nieuw leven in te blazen is om het Europees kampioenschap te laten ver vallen en daarvoor in de plaats een aantal wedstrijden om de Europa Cup te organiseren. Pfrommer: „Een leuk plan, maar dan zullen ze de winnaar toch een behoorlijke prijs moeten geven, want daarmee is tenslotte alle ellende begon nen.” Waarom is Roy Dieks (16 jaar en ex-jeugdkampioen van Nederland) er niet bij? Waarom niet Chris Baljon of Job de Lange, beiden 19 of 20, zeer sterke jeugdspelers aan wie nog nooit de kans is gegeven in een dergelijk toernooi veel te leren? Vroeger be stond nog de gewoonte om de Neder landse jeugdkampioen voor de mees tergreep van het IBM-toernooi uit te nodigen. Dat is nu niet meer zo. Waarom stelt men die regel niet opnieuw in, en nu voor zowel IBM- als Hoogoventoernooi? Een voorbeeld: de meestergreep van het afgelopen Hoogoventoernooi. te worden, dat hij in dit toernooi faalt heeft natuurlijk minder met zijn talent dan met zijn karakter te maken. Waarom krijgt hij niet twee kansen? Dan zou hij in ieder geval de eerste keer vrijuit kunnen spelen. Nu is Nijdam geen talent van wereld klasse, Hartoch en Timman zijn dat wel. Toch hebben ook zij jarenlang in reserve- en meestergroepen moe ten spelen, terwijl ze in sterker ge zelschap veel meer zouden hebben geleerd. Tijdens een persconferentie, voor dit Hoogoventoernooi was het trou wens ook Hartoch die de plaatsings commissie aanviel op het wangebruik dat van de meestergroep wordt ge maakt Hij werd daarin toen gesteund door Donner, die zei: „Het schijnt dat men, ongeacht de prestaties, voor de grootmeestergroep altijd wel zes Ne derlanders uitnodigt. Waarom is dat dan niet zo voor de meestergroep? De deelnemers aan dit kampioenschap zijn behalve Ceulemans en Depaepe de Japanner Kobayashi, de Peruaan Sugui- mitzu, de Amerikaan Bonner en de Egyptenaren Mustapha Diab, Nabih Yousri en Mohammed Diab.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15