UL TIMA TUM BONDEN J. REEHOR ST BIJ HOOGOVENS NAAR VELSEN Staking niet IJMOND-AMBTENAREN NAAR DEN HAAG algemeen in Suriname Massabetoging 'niet om de knikkers Euratom in Petten kan blijven ton Schaatsinterland werd verplaatst Nog geen antwoord aan mr. Burger DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA i a. .C V o Het woord is aan.. Overgrote meerderheid leden akkoord: Loco-burgemeester van Rotterdam Confessionelen: Eerst meer weten van Den Uyl pagina 7 Verder in de krant ALS DEN HAAG BRUSSEL VOLGT: HET WEER Veel wind 1 8 Voor het eerst Geen recht n Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, Beurs Kunst Radio en tv Strips Economie Sport Deze krant bestaat uit zestien pagina’s DINSDAG 6 FEBRUARI 1973 63e jaargang nummer 79 vrijdag van Rotterdams Reehorst. Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES 11 11 13 14, 15 Kantoor:LangeNieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. ►Haarlems Dagblad HJmuider Courant ^^^^’“►Beverwijkse Courant P W r e S Jmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Grafische Bedrijven Damiate B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling 9,30 p.mnd, 27,00 p.kwartaal (p.post 30,00), p.jaai 106,20. Losse ars 40 cent (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIES r e» tot het KNMI ti Jonathan Swift: Vreemd dat de meeste vermaken der mensen nagebootste gevech ten zijn. vijfjarige loopbaan op een accountants kantoor en de daaropvolgende vijf jaar bracht hij door als administrateur van een grootwinkelbedrijf. De Nederlandse staatssecretaris maakt er geen geheim van dat het hem spijt dat hij niet bij machte is geweest de eD Raad van Nederlandse Werkgevers verbonden (VNO en NCW) is niet, zo werd gisteren tijdens een Haagse pers conferentie toegelicht, tegen het principe van nivellering. Als partijen in onder- handelingen daar vrij toe besluiten, dan EIGEN ONTWERPSTUDIO Vraagt Inlichtingen nijman Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 schieten. Hij deed dat met een bloedend hart, want de heer Reehorst zowel als zijn echtgenote zijn ware kunstliefheb bers, die museabezoeken en het bezoek aan concerten en toneelavonden hoe vaak het ambt van wethouder hem en zijn vrouw daartoe ook noopten steeds als een pure vrijetijdsbesteding beschouwen. In de verdediging van haar positie heeft de Unie BLHP dezer dagen een beroep gedaan op de werkgevers-onder- handelaars om niet verder te gaan met mengvoorstellen centen-percenten. Zo’n beroep van een bond op werkgevers is tot heden nog nergens voorgekomen. (Zie verder pag) De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel is de enige die van daag niet meedeed aan de demonstraties. Deze bond wil geen politieke betoging, maar heeft gekozen voor verder overleg. De bond heeft inmiddels een protest over het gebrek aan overleg aan de Tweede Kamer gestuurd. Als de Nederlandse regering met de besluiten van de Euratomraad akkoord gaat betekent dat onder meer dat het Euratomcentrum in het Nederlandse Petten, inclusief de daar aanwezige hoge flux reactor, niet gesloten behoeft te worden. 2 3 3 3 7 7 9 BRUSSEL. Het gemeenschappelijk onderzoek in Euratom (de Europese Ge meenschap voor Atoomenergie) is gered als het Nederlandse kabinet vrijdag de principe-besluiten van de Europese mi nisterraad, aanvaardt. Bijna 1650 van de ongeveer 2000 wetenschapsmensen die nu in vier onderzoekscentra werkzaam zijn (Karlsruhe in West-Duitsland, Geel in België, Petten in Nederland en Ispra in Italië) kunnen dan aan het werk blijven. Gaat het kabinet niet akkoord aldus staatssecretaris Westerterp (Buitenlandse Zaken), vanochtend, dan staan we voor een fikse crisis in Euratom. Nederland zal dan daarvan de schuldige zijn. Over de uitkomst van dat kabinetsberaad op vrijdag wilde de Nederlandse staatsse cretaris zich vanochtend, na een slopen de vergadering die van gistermiddag (drie uur) tot vanochtend (06.00 uur) geduurd had, niet wagen. In 1953 kwam de heer Reehorst, die aangesloten is bij de Partij van de Arbeid, in de gemeenteraad na eerst nog lid van een wijkraad geweest te zijn. Van 1956 tot 1967 was hij lid van de Tweede Kamer. In dat laatstgenoemde jaar werd hij wethouder van Rotterdam en kreeg de portefeuilles voor kunstza ken en financiën. Gedurende drieëneen half jaar behield hij de eerstgenoemde portefeuille. Toen echter besloten werd over te gaan tot acht wethouders, kwam de raad van Rotterdam tot het oordeel, dat financiën alleen al meer dan vol doende arbeid geeft aan de heer Ree horst, zodat hij „kunstzaken” moest laten Op de dag dat de raad van werkgevers hun onderhandelaars van een duidelijke richtlijn voorzagen, sprak de overgrote meerderheid van de vakbondsleden zich uit voor de visie van de industriebonden bij het overleg over de cao Hoogovens. De leden machtigden hun bonden om de directie een ultimatum te stellen en zo nodig stakingsacties voor te bereiden Vakbondseisen: iedereen onder de cao, prijscompensatie tot 25.000 (al of niet fnet bijtelling van 12,4 percent vakantie toeslag en winstdeling totaal), loonsver hoging in centen en wel een voor ieder gelijk bedrag van 465. Dat bedrag is afgeleid van de gemiddelde loonsom bij Hoogovens, die voor het hele bedrijf uitkomt om f 18.600. Daar zitten ook de salarissen van het niet-cao-personeel, van een dertigtal directieleden en de 3,7 miljoen „geheime” tantièmes in, die volgens de industriebonden aan het ho ger personeel worden toegerekend. volg daarvan is er een grote ver wijdering tussen de Unie BLHP en de industriebonden ontstaan. Vol gens voorzitter A. Hubben is het zelfs de vraag of de Unie, wanneer de industriebonden zo doorgaan, nog wel bij de komende „zware” federatie van vakcentrales aange sloten wil blijven. Europese Commissie en de ministerraad te dwingen het aantal personeelsleden bij het gemeenschappelijk onderzoeks centrum van Euratom verder terug te dringen. Nederland had liever gezien, zo verklaarde hij, dat er maar ongeveer 1225 man van het totaal aantal 2000 man zouden overblijven. Eerder had Westerterp verklaard dat een wetenschappelijk onderzoeker in Nederland ongeveer 50.000 gulden per jaar kost terwijl zo’n onderzoeker die bij Euratom werkt het dubbele kost. Hij slaagde er echter niet in duidelijk te maken waarom Nederland, dat altijd een duidelijk „Europees” standpunt heeft ingenomen, zich nu, ten aanzien van Euratom zo weinig Europees wenste op te stellen. Verwachting van woensdagavond De drie confessionele fractieleiders raadpleegden vanmorgen eerst hun frac ties voordat zij, vanmiddag om 2 uur naar mr. Burger gingen. Ze vroegen een nadere toelichting op zijn brief, waarin hij uiteenzet waarom hij het als zijn opdracht beschouwt een kabinet-Den Uyl te formeren. De 49-jarige heer Reehorst is even als zijn echtgenote geboren en geto gen in Rotterdam. Hij studeerde be- stuurssociologie en begon zijn loopbaan in de oorlog bij de Rijksbelastingen, waar hij vijf jaar bleef. Daarna volgde een Mr. Burger ontving de drie confessio nele fractieleiders vanmiddag niet afzon derlijk, zoals hij aanvankelijk van plan was, maar op hun verzoek gezamenlijk. De drie confessionele fractieleiders lie ten de formateur gisteren na onderling overleg weten liever niet één voor één te worden ontvangen, zoals mr. Burger had voorgesteld. Met name CH-fractie- leider Tilanus vreesde, dat Burger alleen met de K.V.P. en A.R.P. zaken wilde doen en dat zijn fractie buitenspel wordt gezet. Daarbij komt, dat ook in de K.V.P.- fractie geen eenstemmigheid bestaat. De linkervleugel heit er toe over een links minderheidskabinet steun toe te zeggen. De linkse K.V.P.-ers hebben weinig vertrouwen in een extra-parlementair kabinet van de confessionelen. Een pro gressief minderheidskabinet, dat mede zou bestaan uit ministers, die het ver trouwen hebben van de vakbeweging, zou naar hun oordeel een betere greep hebben op de beheersing van lonen en prijzen. schaatsinterland (die morgen, verplaatst van Vier bussen met ongeveer tweehonderd rijks- en gemeente-ambtenaren zijn vanochtend uit Velsen vertrokken om aan de demonstratie in Den Haag te kunnen deelnemen. En zoals het bedaag de ambtenaren betaamt, namen zij allen rustig hun zitplaats in, alsof zij aan een dienstreis moesten beginnen. Zelfs de eventuele spandoeken bleven aan het gezicht onttrokken. Alleen waren de bussen voorzien van enige biljetten met als opschrift „Ook de afdeling IJmuiden protesteert!" Maar wellicht spaarden zij hun krachten voor de demonstratie op het Binnenhof, waar de ambtenaren zich dan onder meer in gezelschap zouden bevinden van een grote groep ambtena ren en onderwijzers uit Beverwijk en Heemskerk. U kunt mij noteren als abonnee op een van onze kranten en ik ontvang de krant dan de y*. eerste 14 dagen GRATIS. i per maand, per kwitantie f 9.30 per kwartaal, per giro/bank f 27.-^ DEN HAAG. Duizenden ambtena ren hebben vandaag massaal geprotes teerd tegen het eenzijdige besluit van de regering om de pensioenpremie voor ambtenaren van 10 op 12,5 te bren gen. Motto voor het protest: het gaat niet om de knikkers maar om het spel. Daarmee bedoelden de voorbereidende ambtenaren-centrales dat zij een opge legde beslissing over hun inkomensposi tie onaanvaardbaar vinden. De zaak had uitvoerig in het georganiseerd overleg ambtenaren-regering moeten worden be handeld, aldus het standpunt van de centrales. Omdat ambtenaren volgens het regle ment niet mogen staken, is deze massa betoging op touw gezet. De regering heeft tijdens de voorbereidingen gepro beerd de komst van betogers naar Den Haag te verhinderen door onderwijzers te verbieden vrijaf te nemen. Veel ge meentebesturen hebben daarop gerea geerd met de mededeling dat er, mits de dienst het toeliet, wel vrij kon wor den genomen. Er zijn zelfs oudervereni gingen geweest, zoals in Zaandam, die de ouders adviseerden hun kinderen en bloc zogenaamd ziek te melden, opdat de leerkrachten naar Den Haag konden kunnen. Inmiddels heeft minister Geertsema van Binnenlandse Zaken afgezien van het plan om alle gemeentelijke besluiten waardoor ambtenaren voor vandaag vrij zouden kunnen nemen ter vernietiging aan de kroon voor te dragen. De vernie tiging zou, als het plan was doorgegaan, per koerier aan de gemeenten bekend zijn gemaakt. Volgens opgave van de vakbeweging staakt van het overheidspersoneel 1/6 deel. Van de leerkrachten weigert 35 percent het werk te hervatten. De sta king bij de waterleiding, die overigens nog steeds functioneert, omvat 80 per cent van het personeel. Hoewel gisteren 500 losse havenarbeiders het werk neer legden, is dit van weinig invloed omdat het personeel in vaste dienst op zijn post bleef. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk een bui. Ma tige tot krachtige, aan de kust af en toe harde tot stormachtige westelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 4, maxima morgen ongeveer 7 graden. akkoord, aldus de raad. Maar die nivel lering als een recht aan het centraal akkoord ontlenen is onjuist, vinden de centrale werkgeversorganisaties. Zij ac cepteren verder onder géén beding inko- menoverhevling door de prijscompensa tie in guldens te begrenzen tot bruto- inkomens van 25 mille. Daardoor wordt bij bruto-inkomens vanaf 1600 de koopkracht al aangetast en dat is nooit de ^bedoeling van het centraal akkoord geweest. Dat garandeert iedereen ten minste behoud van koopkracht, aldus de werkgevers. Het georganiseerde hoger personeel had enkele dagen tevoren nadrukkelijk bezwaar gemaakt tegen het feit, dat bij Hoogovens de directie een loonsverho ging had aangeboden die deels in centen, deels in percent zou worden uitgekeerd. Een soortgelijk voorstel werd bij de onderhandelingen cao-grootmetaal ter tafel gebracht. Daar wordt het gesprek morgen voortgezet. De raad van werkgeversverbonden wil de onderhandelende partijen daar vrij in laten, maar heeft uistluitend de eigen zienswijze willen kenbaar maken. „Er zijn al cao’s, die centen en percenten kennen, bijvoorbeeld die in de havens,” aldus VNO-voorzitter Bakkenist. „Maar daar zie je geen grens aan de prijscom pensatie.” (Van onze redactie economie) DEN HAAG Geen gedwongen inkomensnivellering. Met dat standpunt hebben de werkgevers gisteren front gemaakt tegen de in dustriebonden, die de hogere en hoogste inkomens willen afromen ten gunste van de lager betaalden. De werkgevers in de centrale or ganisaties Verbond van Neder landse Ondernemingen en Neder lands Christelijk Werkgeversver bond schaarden zich daarmee in feite aan de kant van de Unie voor Beambten Leidinggevend en Hoger Personeel, die zich fel tegen de af- romingseisen heeft verzet. Als ge- DRAMMEN. De NoorwegenNederland woensdag, begint) is Drammen naar het 35 kilometer verder gelegen Kongsberg. De ijspiste van Drammen bleek bij inspectie (o.a. door Leen Pfrommer) zo slecht dat de inter land daar onmogelijk kon plaatsvinden. PARAMARIBO Van een algeme ne staking in Suriname was gisteren geen sprake. De werknemers in de parti culiere bedrijven hielden zich afzijdig omdat hun te verstaan was gegeven: „Niet werken, geen Joon”. De vakbonden schijnen bovendien te weinig geld in kas te hebben om de stakers te kunnen ondersteunen. De secretaris van de Moederhand Rudi Kross verklaarde gisteren, dat de vak bonden nog geen algemene staking wil len doorvoeren. „De Surinaamse vakcen trales zullen echter niet toestaan, dat de regering werklozen inschakelt als ande ren het werk neerleggen”. Volgens Kross was dit het geval bij de veerdiensten in de haven. Hij beschuldigde premier Sed- ney en minister Essed er van de haven arbeiders te willen omkopen met f 25 per persoon als zij aan het werk blijven. Kross zed, dat stakingen in de particulie re sector zullen uitblijven. „We zijn niet gek. Als we een staking uitroepen, spant het bedrijfsleven een kort geding tegen ons aan”. Het initiatief van een gezamenlijk beraad met de formateur Burger, had ook de instemming van A.R.P.- fractieleider Biesheuvel, die weinig heil ziet in een kabinet Den Uyl in tegenstel ling tot mr. Andriessen van de K.V.P., die de linkervleugel van deze partij niet bij voorbaat tegen zich wil innemen. DEN HAAG. De fractieleiders van de drie confessionele partijen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. hebben formateur Bur ger vandaag nog geen uitsluitsel gegeven op zijn vraag of zij akkoord gaan met een minderheidskabinet-Den Uyl. Eerst willen zij weten welk programma Den Uyl wil doorvoeren en wie hij in zijn kabinet wil opnemen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De gemeente Velsen heeft weer een burgemeester. Bij Koninklijk Besluit van 2 februari is met ingang 16 maart benoemd loco-burgemeester J. Maandagmiddag is hem dat offi cieel telefonisch meegedeeld door de commissaris der koningin, mr. F. J. Kranenburg. ADRES: WOONPLAATS: 'Postzegel k- s

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1