Grote verrassing in Dublin en Londen Oplichting met repro van 100 gulden Vietnamacties doorkruisen Post Boekovski terug naar Leiden Guerrilla’s in Transport van Vrachtauto met Dominicaanse gevaarlijke stof medicijnen Republiek en arm regelen gestolen Topberaad over guerrilla zuidelijk Afrika in Expositie over rijk spaart u gunstig: Lk amrobank Vragen over fraude Amsterdamse metro „lepradag” 11 r Ex-boekhouder sprak met wethouders HET WEER ZO NODIG MILITAIRE HULP AAN ZAMBIA él Minder geld voor militaire research „Geld bijna niets waard” DINSDAG 6 1973 FEBRUARI 2 (Van onze redacteur in Londen) Slechtste kopie Toekomst Europees voorstel: Infiltraties Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar, die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst Laat u bij de Amro Bank vrij— olijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. Lynch wenst verkiezingen PREMIER JACK LYNCH 1 ADVERTENTIE WEERRAPPORTEN voor wagens Normale temperaturen tot 9 februari: mini- was w Zon no ozo zw 3 2 4 1 6 4 1 4 0 7 13 16 9 16 2 2 2 9 4 16 12 8 -2 3 16 9 2 uur uur uur uur 0 0.2 0.4 0 0 o 0.4 0.2 0 0 0 0 0 0 o o 10 o 0.2 0 0 0 0 0 o o o o o 0.4 0 0 1 o o o o o Als Zambia inderdaad heeft beloofd de medewerking aan de guerrillabases te staken kan het toch nog maanden duren voordat de rust in Rhodesië terugkeert, omdat eerder geïnfiltreerde guerrillaeen- heden nog een tijd actief kunnen blij ven. Bovendien blijft infiltratie van gu errillastrijders via Mozambique mogelyk met behulp van de anti-Portugese be vrijdingsbeweging. ..Het geld is niets of bijna niets meer waard”, staat er. „Het best wordt dit geïllustreerd door het geld zelf. Werden we eerst pijnlijk getroffen door de nieuwe briefjes van vijf en „Het is de slechtste kopie die ik ooit gezien heb”, zegt bij de Nederland- sche Bank het hoofd van de secre tarie, mr. U. J. Suermondt „Ook het papier lijkt in de verste verte niet op dat van het echte biljet”. Uitgeknipt en gevouwen blijkt het echter toch enige verwarring te veroorzaken. Een proefneming na het oplichtingsgeval heeft uitgewe zen dat mensen er mede door dat het bankbiljet nog niet erg bekend is intrappen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew. onbewolkt zw Zw nno n zw w 7 8 2 22 8 15 n w ver. 4 3 2 2 1 4 5 1 4 2 4 8 4 1 -2 2 —2 0 2 8 -3 4 —3 -4 4 In relatie tot de datum van 28 februa ri als moment voor de verkiezingen dient te worden herinnerd aan het plan van de minister voor Noord-Ierland Wil liam Whitelaw om op 8 maart in Noord- Ierland een referendum te houden over de vraag of het Noorden deel van Groot-Brittannië zal bijven uitmaken. Op langere termijn zal minister White- DEN HAAG Het departement van Economische Zaken moet dit jaar 2 miljoen bezuinigen op de uitgave voor de ontwikkeling van technische procédés en apparaturen in de militaire sector. Dit blijkt uit een begrotingswijziging, die minister Langman van Economische Za ken aan de Tweede Kamer heeft voor gesteld. tien, thans spant het nieuwe biljet van honderd de kroon. Niet alleen ligt de waardevermindering er dui- mendik bovenop, bovendien wordt op ontoelaatbare wijze gespot met onze volksheld Michiel Adriaensz. de Ruyter, die met dubbele onderkin wordt afgebeeld. Als dit zo door gaat, kunnen we binnenkort een biljet van 5.000 gulden verwachten waarop Willem van Oranje met een waterhoofd”. De lepra-actie is volgens de stichting „doorkruist en overschaduwd” door de Vietnaminzamelingen. „De stichting, die overigens nadrukkelijk sympathiseert met de hulpverlening voor Vietnam en de leprabestrijding ter plaatse zal onder steunen, is teleurgesteld, temeer omdat het Centraal archief voor het inzame- lingswezen dat toezicht houdt op de coördinatie van landelij'kse acties en dat reeds maanden op de hoogte was van de organisatie van Wereldlepradag, beide acties niet beter op elkaar heeft kunnen afstemmen,” aldus de stichting. In Leiden meende men te weten dat Boekovski in een gevangenis in Vladimir verblijft. De voorzitter van het college van bestuur in Leiden, mr. K. J. Cath, belde de gevangenis op om zekerheid te krijgen over de verblijfplaats van Boe kovski. Een politiefunctionaris in Vladi mir zei toe, dat een herhaalde uitnodi ging Boekovski zeker zal bereiken. De Leidse universiteit heeft de uitnodiging opnieuw verstuurd. Boekovski werd in Rusland tot lang durige straffen veroordeeld. Bovendien is hem de toegang tot het universitair onderwijs in zijn eigen land ontzegd. Op de begroting-1973 van het departe ment was een bedrag van 4,5 miljoen uitgetrokken als een bijdrage aan het departement van Defensie voor de mili taire research. In het kader van de noodzakelijke uitgavenbeperking ‘ot een bedrag van 100 miljoen voor de gehele rijksdienst is besloten die bijdrage met bijna de helft te verlagen. De stichting startte haar actie op za terdag 27 januari met een televisieuit zending. Zij schrijft de verminderde op brengst toe aan de Vietnamacties, die een dag eerder (26 januari) begonnen. Voorts wil het Kamerlid weten of het mogelijk is naast de gemeentelijke ac countantsdienst van Amsterdam ook de centrale accountantsdienst bij het onder zoek in te schakelen met het oog op de grote financiële betrokkenheid van de rijksoverheid. „De beroemdste boekhouder van Ne derland”, zoals hij gisteravond in AVRO’s Televizier werd genoemd, de 52- jarige N. Broker uit Amsterdam, is gis termiddag op speciale uitnodiging in het stadhuis van Amsterdam op bezoek ge weest bij de wethouders Polak van Fi- Het conflict tussen Rhodesië en Zam bia staat samen met de toestand in het Midden-Oosten, ook centraal op de mi nistersconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE). Deze jaarlijkse conferentie is gisteren in Ad dis Abeba geopend door de Ethiopische keizer Haile Selassie. Hij veroordeelde de Rhodesische „daad van agressie”, die volgens hem was be doeld om Zambia economisch te wurgen. Haile Selassie zag hierin een nieuw be wijs van „de samenzwering van kolonia le regimes om onafhankelijke Afrikaan se staten te ondermijnen. De strijd van Zambia moe; de strijd van heel Afrika zijn.” (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. De afdeling falsifi- caten van de Amsterdamse centrale recherche zit de uitgevers van het „Amsterdams Weekblad” achter de broek wegens het reproduceren van een nieuw bankbiljet van honderd gulden op de omslag van hun uit gave. Een buschauffeur is al slachtoffer geworden van een op lichting door middel van een uitge knipt biljet. Het „Amsterdams Weekblad” is een produkt van een groep mensen die vooral het Amsterdamse gemeente beleid aan de kaak stelt. Met name de plannen voor stadsvernieuwing, metrobouw en dergelijke worden gekritiseerd. Het blad wordt ge drukt in een drukkerij tje dat oud- provovoorman Rob Stolk is begon nen. DEN HAAG De Europese commis sie zal de EEG-ministerraad voorstellen doen om het vervoer van gevaarlijke stoffen aan banden te leggen, en een bepaald internationaal verbodsbord in te voeren. Dit blijkt uit het antwoord van de commissie op vragen van een West- duits lid van het Europese parlement, Josef Müller. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Gruyters (D’66) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd het parlement zo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen van de uitkomsten van het onderzoek naar mogelijke financiële onregelmatigheiden bij de bouw van de metro in Amsterdam. Drs. Gruyters wijst bij zijn vragen op de persberichten over fraude bij de bouw van de Oostlijn van de Amsterdamse metro. De Nederlandsche Bank wacht het op treden van de politie en justitie tegen het „Amsterdams Weekblad” af. In het verleden heeft de bank al menigmaal acties ondernomen tegen reprodukties van bankbiljet ten. Teneinde alle onzekerheden omtrent auteursrecht uit de wereld te helpen heeft de bank op zijn nieuwe serie de tekst bij laten drukken dat het auteursrecht bij de Nederlandse Bank berust. Wew in binnen- an buitenland -4 6 2 1 3 2 1 -3 -3 7 0 8 DEN HAAG. De landelijke inza melingsactie voor de leprabestrijding heeft tot nu toe het teleurstellende re sultaat van 200.000 opgeleverd, terwijl vorig jaar een week nadat de actie gestart was al één miljoen gulden op giro 34.34.00 was binnengekomen. Dit heeft de stichting Wereldlepradag Ne derland meegedeeld. Het gevaar bestaat dat een aantal projecten waar de inza meling voor wordt gehouden vertraging zal ondervinden, aldus de stichting. De guerrillastrijders zouden geland zijn op ongeveer 110 kilometer ten wes ten van Santo Domingo. De situatie in de Dominicaanse Repu bliek is overigens, zo heet het voorts, „absoluut rustig”. Gisteren is de woning bezet van de voormalige leider van de Dominicaanse Republiek, Juan Bosch. De beeltenis van Michiel de Ruyter prijkt op de voorzijde van het „Amsterdams Weekblad” dat op di verse plaatsen in de stad los wordt verkocht. Op de binnenzijde van de omslag is de keerzijde van het bankbiljet op precies dezelfde hoogte afgedrukt als de voorkant. In het bewuste nummer wordt de ze illustratie begeleid door een ar tikeltje over de inflatie. In de verklaring werd gezegd dat de hongerstaking werd gehouden uit protest tegen de voortdurende eenzame opslui ting die zij ondergaan, terwijl zij op een proces wachten en om hun eisen kracht bij te zetten voor voorrechten die wel aan andere gevangenen worden ver leend. In tegenwoordigheid van prins Claus, enige ministers en Kamerleden en tal van andere genodigden heeft mevrouw dr. M. A. M. Klompé gistermiddag tij dens een plechtigheid in de Kloosterkerk in Den Haag de tentoonstelling Rijk: Rijk geen verhouding’’ geopend. Me vrouw Klompé verheugde zich over het toenemende begrip, dat in Nederland bestaat voor de noodzaak van ontwikke lingssamenwerking met de arme wereld. Dit groeiend begrip komt tot uiting in allerlei initiatieven, waarvan deze door het Instituute of Social Studies georgani seerde tentoonstelling er één is. De expositie duurt tot 18 februari. Op de foto: mevr. Klompé en prins Claus. De partij geneesmiddelen bestaat uit 600 doosjes cogentin en 600 doosjes dichtloride. De Rotterdamse politie ver zoekt degenen, die hierover inlichtingen kunnen geven zich in verbinding te stellen met het hoofdbureau. De vracht auto is een DAF met het kenteken BB- 72-44. De auto is ’voorzien van een rood blauw zeildoek. SANTO DOMINGO (Reuter) De Dominicaanse Republiek heeft maandag bekend gemaakt, dat een groep niet- geïdentificeerde guerrillastrijders aan de zuidkust van de republiek is geland. Volgens een officiee’ communiqué zijn het „ongeveer tien man in olijfgroene uniformen”. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Vrij zacht met af en toe regen. Aantal uren zon: 0 tot 5; minimum tempel ratuur: 1 tot 6 graden boven normaal: maxi mum tempesratuur: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal30 percent. LONDEN Het besluit van de premier van de Ierse republiek, Jack Lynch, om 28 februari algemene verkiezingen voor de Dail, het parlement in Dublin, uit te schrijven komt als een totale verrassing voor iedereen. Zowel de oppositiepartijen in Dublin als de Britse minister voor Noord- Ierland William Whitelaw en de Britse regering in Londen staan onver wacht voor een geheel nieuwe situatie. De algemene verkiezingen werden tegen mei of juni van dit jaar verwacht. ARUSHA/SALISBURY (Reuter)— De presidenten van Zambia, Tanzanië en Zaire hebben zondag en gisteren in de Noordtanzaniaanse stad Arusha overlegd over de toestand in Zuidelijk Afrika. Het beraad van de presidenten Kaoenda, Nyere en Moboetoe had vooral betrek king op de activiteiten van bevrijdings bewegingen. die de strijd hebben aange bonden tegen blanke minderheidsregimes in Zuid-Afrika, Rhodesië en de Portuge se kolonies, en op de toestand langs de Zambiaans-Rhodesische grens. Nu werd deze opvatting al gelogen straft gedurende tussentijdse verkiezin gen in Cork het kiesdistrict van Lynch zelf afgelopen jaar. Kennelijk wil Lynch deze motie van vertrouwen in zijn persoon nu uit het gehele land ontvan gen, vóór hij met de Britten in contact treedt over de toekomst van het eiland. ROTTERDAM. Vanaf de Coolha- ven in Rotterdam is het afgelopen week einde een vrachtauto gestolen, waarin zich geneesmiddelen bevonden die bij onjuist gebruik bijzonder gevaarlijk kun nen zijn. law bij de opstelling van zijn witboek over de toekomst van Noord-Ierland terdege rekening moeten houden met de omvang van het mandaat dat de nieuwe regering in Dublin zal hebben. Premier Lynch gaat er bij zijn ma noeuvre vanzelfsprekend van uit dat zijn partij, de Fianna Fail sterker uit de bus zal komen. Premier Lynch werd op korte termijn in Londen verwacht voor besprekingen met de Britse regering en het staat wel vast dat deze komst nu eveneens gedragen zal worden door de eventuele kracht van de stembusuitslag op 28 februari. Het recentelijk opnieuw ontvlammen van de moordpartijen in het Noorden, en ditmaal heviger en ontstellender dan ooit, kan Lynch de laatste stoot hebben gegeven voor de vervroegde verkiezin gen. In november van het afgelopen jaar zag hij immers al een mogelijkheid een op zichzelf draconische wet aangenomen te krijgen, die het de Ierse regering nu mogelijk maakt leiders van de IRA in feite zonder vorm van proces achter slot en grendel te zetten. De IRA blijft daarbij volhouden dat zij in de repu bliek over een grote aanhang beschikt. keinse Leger en zes tot extreme protes tantse organisaties. Het leger en de poli tie hebben 23 vuurwapens, honderden kilo’s springstoffen en een zeer grote hoeveelheid munitie in beslag genomen. Een jonge militant van de IRA, de 19- jarige Michael Hone, is in Belfast ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hij had in maart jl. voor het politiebu reau te Limavady, in het graafschap Londonderry, een bom laten ontploffen. De ontploffing kostte aan twee mensen het leven. BERLIJN (AP) Drie vrouwelijke leden van de Baader-Meinhofgroep zijn in slechte lichamelijke conditie door een hongerstaking die zij In de gevangenis houden. Dit hebben advocaten van de drie beklaagden gisteren meegedeeld. Sommige zegslieden zijn van mening dat de Britse regering een bemiddelende rol heeft gespeeld. De „bevredigende verklaring” die premier Smith had ver langd zou zijn ontvangen door de Britse minister voor ontwikkelingshulp, Ri chard Wood, die afgelopen week bespre kingen voerde met president Kaoenda. Wood zou de boodschap hebben overge bracht aan de regering in Salisbury. Inmiddels zijn de speculaties begonnen over de ware achtergrond van Lynch besluit. Zelf verklaarde hij gisteren dat „vitale beslissingen voor de deur staan, besluiten die de ganse geschiedenis van Ierland kunnen veranderen”. Lynch voegde eraan toe: „Daarom moet een regering die deze besluiten gaat nemen over een zo duidelijk mogelijk mandaat beschikken”. LEIDEN De uitnodiging aan de Russische dissident W. Boekovski om in Leiden zijn studie in de biologie te komen voortzetten, heeft hem niet be reikt, maar werd in Leiden terug ont vangen. Er was op gezet, dat Boekovsi was vertrokken. Volgens zegslieden is ook gesproken over militaire bijstand aan Zambia, in dien dat land vanuit het zuiden zou worden aangevallen. In Rhodesië hebben guerrillastrijders bij een overval op een boerderij in het noordelijk district Centenary een 72- jarige Brit gedood. De man bezocht zijn zoon, de eigenaar van de plantage. Veilig heidstroepen hebben een achtervolging ingezet. Politieke kringen in Salisbury zijn van mening dat Rhodesië onder druk van Zuid-Afrika en Engeland het afgelopen In Nederland hebben de gemeentebe sturen de bevoegdheid, voor het vervoer van gevaarlijke stoffen een bepaalde route aan te wijzen. Dit gebeurt met behulp van borden die niet internatio naal zijn goedgekeurd. De commissie maakt thans een studie van de volgende punten: een verbod voor het rijden door agglomeraties met voertuigen die meer dan een bepaalde hoeveelheid gevaarlij ke stoffen vervoeren; snelheidsbeperking met gevaarlijke stoffen. een tijdelijk rijverbod, om auto’s met gevaarlijke stoffen, bij voorbeeld tijdens de vakantieperiode, de weekein den of spitsuren van de weg te houden; een verplichte minimumleeftijd en ervaring voor chauffeurs; verscherpte en periodieke medische controles; criteria voor de systematische op leiding van alle bestuurders, welke on der meer betrekking heeft op de aard van de gevaarlijke stoffen die zij ver voeren; eventueel verplichte dubbele be manning en bijzondere dagelijkse rust tijden; verplichte minimum afstanden tus sen voertuigen. motregen lieht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. t. Casablanca onbewolkt nanciën en Lammers van Publieke Wer ken. In een persoonlijk gesprek wensten de beide wethouders zich ervan te verge wissen of de beschuldigingen die de boekhouder aan het adres van de Am sterdamse Metrocombinatie (AMCO) heeft gericht, al dan niet steekhoudend moeten worden geacht. De heer Broker nam vorige week op staande voet ontslag bij de AMCO, om dat hij niet langer wilde deelnemen aan zijns inziens onoirbare praktijken, waar mee de aannemers van de metrobouw woekerwinsten zouden behalen. Intussen hebben B. en W. van Amsterdam de gemeentelijke accountantsdienst op dracht gegeven een onderzoek in te stellen. Voor de televisie hield de heer Broker gisteravond vol dat van hem was geëist geheime boekingen te verrichten en dat van een dergelijke controle door het gemeentebestuur op de financiële mani pulaties van de AMCO geen sprake was. Over het gesprek op het stadhuis wa ren gisteravond van B. en W. geen nadere inlichtingen te verkrijgen. De Fianna Fail-partij van premier Lynch zit op het ogenblik met 70 van de 144 zetels in de Dail. Ze regeert met de steun van de onafhankelijken. De enige, machtige oppositiepartij, de Fine Gael, die maandag inderhaast begon haar ac tieprogram voor de verkiezingen op te bouwen, liet weten dat ze zal proberen alle oppositiepartijen in één machtig verbond te verenigen. Premier Lynch, één van de grootste experts van de Ierse samenleving, rekent er echter op dat deze poging van de oppositie niet zal slagen. In het afgelopen weekeinde zijn in verband met de aanslagen in Belfast veertig mensen gearresteerd. Van hen behoren er twaalf tot het Ierse Republi- weekeinde de blokkade van Zambia heeft opgeheven, zonder dat daar een tegenprestatie tegenover stond. Officieel heeft Rhodesië steeds geëist dat Zambia de guerrilla-activiteit vanaf Zambiaans grondgebied aan banden zou leggen. De Rhodesische regeringsverklaring van za terdag wekte de indruk, dat deze belofte was gegeven, maar president Kaoenda heeft dit met kracht tegengesproken. Bovendien weigerde hij de grens met Rhodesië, die na de afkondiging van de Rhodesische blokkade was gesloten, weer open te stellen. WOENSDAG 7 FEBRUARI Hoog water 6.10 uur en 18.22 Laag water 1.55 uur en 14.14 WOENSDAG 7 FEBRUARI op 8.10 uur onder 17.39 Maan op 9.10 uur onder 23.09 mum 0, maximum 4 graden. geh. bew. wzw geh. bew. wzw geh. bew. wzw zw. bew. wzw geh. bew. wzw Den Helder geh. bew. geh. bew. geh. bew. wzw geh. bew. wzw geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt geh. bew. wzw mist windst. geh. bew. wzw mist zw. bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist wzw windst. 14 nw 16 windst. 18 w n geh. bew. zzw x z w windst. 17 windst. 16 w nw geh. bew. ono zw mist nno half bew. Rotterdam Twente V lissingen Z- Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen half bew. wzw Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Tunis L-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2