Amerika bereid tot levering van jachtbommenwerpers Thuiskomst Links, rechts, in de maat in Vietnam Weinig vordering bij gesprek Kinderen Rode Kruis in Nixon op critici van Chr. G. Matser Miljoenenschade overleden op werf Auto tegen boom; 2 doden maken rampenzakjes Hosannah voor Hoessein? geldzorgen VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Jacht" over troepenvermindering 1 1 DINSDAG 6 FEBRUARI 3 1973 Toezicht Overleg naar Saigon senjaehten van wijlen senator Joseph McCarthy. Nobelprijs Vertraagd „Uitverkoop-brigade” Aanmoediging VN-handvest I (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Er mag dan vrede bereikt zijn in Vietnam, maar vrede tussen hen die in de Verenigde Staten voor en tegen de oorlog waren, is er allerminst. Gesteund door het Witte Huis zijn de aanhangers van Nixon er nu op uit de critici in het nauw te drijven. Hun aanvallen hebben in korte tijd een atmosfeer ge schapen, die overeenkomsten vertoont met de communistische hek- PARIJS/SAIGON/PHNOM PENH (UPI, AFP, DPA en Reuter) De bevelhebber van de zevende Amerikaanse luchtvloot, generaal John Vogt, heeft gisteren toegezegd, de kleine Cambodjaanse luchtmacht te zullen versterken met zes reusachtige transporttoestellen van het type C130 en met twintig jachtbommenwerpers van het type A37. Dit werd gisteren meegedeeld door Cambodjaanse zegslieden. De Cambodjaanse luchtmacht is op het ogenblik de kleinste in Azië. Cambodja beschikt slechts over oude jacht-bommenwerpers en enige kleine verbindings- en verkennings- toestellen. De toegezegde transporttoestellen kunnen veertig ton vracht of meer dan honderd manschappen vervoeren en de jachtbommenwerpers meer dan anderhalve ton bommen en munitie voor het twintig millimeter- kanon. Nederlaag "WO 1 „-41 W Steun voor leger van Cambodja men onze de t, B ZO s 1 B i 5 I 1 r r ARNHEM In zijn woning in Arn hem is gistermiddag de heer Chr. G. Matser, oud-burgemeester van Arnhem door een hartaanval getroffen en overle den. Hij is 68 jaar geworden. De heer Matser was burgemeester van 1946 tot 1969. Onder zijn bewind werd de wederopbouw van Arnhem voltooid. Velen zagen in hem de bouwmeester van het nieuwe Arnhem. Niet alleen onderneemt het Witte Huis niets om deze rancuneuze „vic- De Verenigde Staten kunnen krachtens het Vietnamese vredesakkoord wapens blijven leveren aan de regeringen van Laos en Cambodja, zo heeft een woord voerder van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meege deeld. a e a e a r e t s 1 L l SCHIEDAM Op de werf Gusto in Schiedam is gisteren voor enkele miljoe nen guldens schade aangericht, toen een gedeelte van een booreiland in aanbouw uit de stroppen van drie drijvende bok ken viel en tussen een drijvend ponton en de wal stortte. Het ponton werd beschadigd. Het verkeer op de Nieuwe Waterweg werd ongeveer twintig minu ten gestremd. Er vielen geen slacht offers. De ambassadeurs van de 34 landen hebben gisteren het beraad over het eerste pakket agendapunten betreffende de veiligheid afgesloten. Volgens zegslie den zijn Oost en West niet nader tot elkaar gekomen, al zou er op een groot aantal punten wel overeenstemming be staan. Indien de berichten over een op han den zijnd vredesoffensief der Verenigde Staten in het Midden-Oosten juist zijn, kan Israel zich voorbereiden op een harde diplomatieke strijd, die niet kan worden gewonnen zonder belangrijke Is raëlische concessies. Thuiskomst in Vietnam. Een jonge Vietcong-soldaat keert na een gevan genschap van vier jaar terug naar zijn dorp. Daar hoort hij dat zijn ouders zijn omgekomen bij bomaan vallen. Zijn oude grootmoeder laat foto’s zien van de ouders. Een zusje staart naar de camera tijdens een herdenkingsplechtigheid voor de om gekomenen. Het ongeluk gebeurde omstreeks vier uur gistermiddag. Mensen van de werf waren bezig het gedeelte van het eiland met een gewicht van enkele duizenden tonnen op het ponton te hijsen. Zij deden dit met behulp van dire drijvende bokken op de Nieuwe Waterweg vlak voor de werf in Schiedam. Plotseling schoot één van de stroppen los. Het 600 a 700 ton zware platform zou naar het Ekofiskveld in de noordelijke Noordzee vervoerd worden. Het platform zou door de Philips Petroleum ingezet worden voor boring op het continantale plat. toriestemming” onder de reactionai ren in een juist perspectief te plaat sen, maar president Nixon moedigde deze agressieve sfeer zelfs aan door op zijn persconferentie enkele dagen la ter te spreken over de moed van zijn aanhangers om tegen het oordeel van „de zogenoemde betere vertegenwoor digers” (lees: linkse) van de nieuws media in, in zijn Vietnam-beleid te blijven geloven. Daar bleef het niet bij. Maar het Witte Huis geeft er de voorkeur aan de critici nu voor eens en altijd in het ongelijk te stellen en hen liefst de mond te snoeren. Als dat niet het geval was, zou het Witte Huis er ook nooit in hebben toege- stemd om president Nixon kandidaat te laten stellen voor de Nobelprijs voor de vrede een gebaar van monumentale ongevoeligheid jegens de internationale reacties die Nixons beleid in Indochina jarenlang heeft opgeroepen. Terwijl de kabinetscrisis bijna iedere dag de verkramptheid van onze binnen landse politieke situatie verraadt, mogen de partijleiders zich wel eens zorgen maken over de reactie die dit alles bij het publiek oproept. Volgens een opinie onderzoek zijn sommige partijen bezig hun geloofwaardigheid te verspelen en mede te werken aan een sterke polarisa tie tussen de eertijds zo sterk gediffe rentieerde politieke stromingen in ons land. Ofschoon de Israëlische regering er voortdurend blijk van heeft gegeven dat zij desnoods bereid is het uiterste te ondernemen en te aanvaarden op het gebied van de militaire verdediging ha- rer posities, heeft zij haar hoop op een oplossing van de conflictsituatie in het Midden-Oosten toch voornamelijk ge steld op een diplomatiek vergelijk met de Arabische erfvijanden. Alleen de PPR en de WD hebben zich niet geblameerd in de ogen van politiek denkend Nederland en boeken daar toenemende sympathie door, maar ook dat is een teken van polarisatie. Het gaat nu eigenlijk nog alleen om één punt met betrekking tot de uiteindelijke regeerbaarheid des lands, namelijk: hoe Na mulo-onderwijs bezocht hij het St. Canisiuscollege in Nijmegen. Na zijn studie was de heer Matser enige tijd werkzaam als klerk op een deurwaar- derskantoor. Deze betrekking verwissel de hij met die van klerk ter griffie van het kantongerecht in Arnhem. In de daarop volgende jaren trad de heer Mat ser op als adviseur van verschillende verenigingen en was hij bestuurslid van organisaties op sociaal en economisch gebied. Later werd hij lid van de ge meenteraad en wethouder van Arnhem, lid van de Provinciale Staten van Gel derland, voorzitter van de KVP in die provincie en ondervoorzitter van het da gelijks bestuur van die partij. Op 29 juni 1946 werd de heer Matser als burge meester van Arnhem geïnstalleerd. Ruim 23 jaar - tot juni 1969 - zou hij dat blijven. In die periode is hij ook nog lid geweest van de Eerste en Tweede Kamer. Nixons „eervolle vrede” is voor re actionairen een rechtvaardiging aan het worden voor hun jarenlang ge koesterde wrok tegen de progressieve en links-radicale groepen in de Ame rikaanse samenleving die zich tegen de oorlog verzetten. In deze stemming van hovaardig gelijk („I always told you so”) dreigt een algemeen reactio nair klimaat van onverdraagzaamheid te ontstaan, dat niet alleen ten koste kan gaan van progressieve ideeën en programma’s, maar zelfs ten koste van carrières. Deze ontwikkeling was na afloop van een oorlog die Amerika aan de rand van interne chaos bracht, te voorzien en er was dan ook reden om aan te nemen dat president Nixon daarop doelde, toen hij in zijn rede, waarin het akkoord werd aangekon- digd, zei dat er nu een tijd aanbrak om de nationale wonden te helen. Het tegendeel blijkt het geval te zijn. Enkele dagen geleden werd kenne lijk met instemming van het Witte Huis één van Nixons staf-assistenten, Charles Colson, op een televisiepro gramma losgelaten, waar hij zei dat de kritiek op de oorlog de onderhan- delingen in Parijs had belemmerd. „Als er steun van beide partijen was geweest voor het beleid van de presi dent”, zei hij, „denk ik dat de oorlog veel eerder ten einde zou zijn ge weest.” GENÈVE (DPA) Het Internationale Rode Kruis komt ruim vier ton tekort om het hoofdkwartier in Genève draai end te houden. Een debat over de noodzaak van bombardementen in december, of de oorlog niet sneller beëindigd had kunnen worden, of de bereikte vrede wel de „eervolle vrede” is die presi dent Nixon voor ogen staat een dergelijk debat kan, tenminste in de vorm van een tweespraak, een helen de functie hebben. ben. Deze mensen, aldus Colson, wens ten een „oneervolle vrede”. Tot deze groep rekende hij de senatoren Ful bright, George McGovern, Frank Church en Edward Kennedy. Colson had ook een naam voor ze bedacht: „De uitverkoop-brigade”. neerkomt dat beide mogendheden een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten niet zullen gedogen. Mocht het bezoek van koning Hoessein van Jordanië de prelude tot een nieuw vredesoffensief zijn, dat zijn bekroning zou kunnen krijgen nadat ook de Israë lische premier Golda Meir inWashing- ton is geweest, dan zal ongetwijfeld te gelijker tijd van Moskou uit de noodza kelijke drang worden uitgeoefend op de voor de Sovjet-Unie bereikbare Arabi sche regeringen, waarbij het echter niet zeker is of de Egyptische zich nog ern stig zal storen aan Moskovische waar schuwingen en wensen. De positie van Cairo bij een eventuele afspraak der grote mogendheden is ech ter hopeloos zwak, vooral omdat Egypte niet van zijn bondgenoten opaan kan en kampt met ernstige binnenlandse moei lijkheden. Als Israel in deze situatie een stapje terug zou kunnen doen met be trekking tot de bezette gebieden en het Suezkanaal, zou de winst daarvan kun nen zijn dat het eindelijk met goede steun in de rug kan komen tot datgene wat het altijd heeft vooropgesteld: een realistisch gesprek met de Arabische landen over een vorm van „leven en laten leven” en misschien zelfs samen werking op economisch gebied. Als ko ning Hoessein niet voortijdig van zijn troon wordt gewipt krijgt hij wellicht de kans van zijn leven om in aanmer king te komen voor de Nobelprijs van de vrede. Al zit hij daar materieel in ieder geval niet om te springen. De besprekingen over een politieke oplossing voor Zuid-Vietnam tussen ver tegenwoordigers van de Zuidvietnamese regering en de Vietcong zullen in Saigon worden gehouden. Dit heeft de leider van de Zuidvietnamese delegatie in Pa rijs, ambassadeur Pham Dang Lam gis teravond meegedeeld. Volgens een woordvoerder van het ministerie, is de leverantie van wapens mogelijk, indien deze nodig zijn voor zelfverdediging. Op het ogenblik beloopt de Amerikaanse militaire hulp aan Laos en Cambodja ongeveer 500 miljoen dol lar per jaar. Naar verluidt, hebben verscheidene Westerse en neutrale landen zich giste ren opnieuw er voor uitgesproken dat het handvest der Verenigde Naties als basis moet gelden voor de beginselen van de veiligheid in Europa. In dit handvest zijn de rechten van de mens en het zelfbeschikkingsrecht neergelegd. De Sovjet-Unie heeft zich vorige week don derdag gekeerd tegen het opnemen van de beginselen van het handvest op de agenda van de Europese veiligheidscon- ferentie. te helen. „Wij wel”, voegde Nixon er nog aan toe. In de daarop volgende dagen wer den Congresleden, journalisten, en ex-regeringsfunctlonarissen er door Republikeinse zegslieden van beschul digd met hun kritiek het beëindigen van de oorlog te hebben vertraagd, dat zij valse geruchten in omloop hadden gebracht over een verschil van mening tussen president Nixon en dr. Henry Kissinger, en dat zij meningen vormden over de kerst- bombardementen zonder de feiten te kennen. Colson (die overigens genoemd wordt in verband met de door het Witte Huis geleide politieke sabotage van de Democratische Partij gedu rende de afgelopen verkiezingen) noemde Clark Clifford, president Johnsons laatste minister van Defen sie, als kenmerkend „voor een groep mensen die de positie van Amerika in Vietnam gecompromitteerd” zou heb- Het kenmerk van de vertwijfelde jaren van McCarthy-isme, toen iedere liberaal automatisch verdacht was en even automatisch dus niet vader landslievend, was de onverdraag zaamheid jegens de oppositie. Dit dreigt ook het kenmerk te worden van deze naoorlogse periode. Op dezelfde persconferentie legde de president er nog een uitdagend schepje bovenop. Hij voegde de jour nalisten toe, dat zij er uiteraard van zouden kokhalzen om zijn term „eer volle vrede” op te moeten schrijven, maar, zei hij, het was dan toch maar de waarheid. Het leek wel, zei hij, alsof zij die altijd zo de mond vol hadden over het beëindigen van de oorlog nu de meeste kritiek hebben op het bereikte akkoord, en deze critici waren het dan in ieder geval niet die de nationale wonden wensten Westerse woordvoerders in Wenen spraken niettemin de hoop uit dat de procedure- en andere kwesties nog in de loop van deze week uit de weg geruimd zouden worden. Op de conferentie van 34 landen in Helsinki ter voorbereiding van een gro te Europese veiligheidsconferentie is gis teren een begin gemaakt met de bespre king van de economische samenwerking tussen deze landen. De leider van de Russische delegatie, ambassadeur Viktor Maltsev, diende een ontwerp-agendapunt in, waarin de instelling van een commis sie voor de economische samenwerking wordt bepleit. De gedelegeerden van de 34 landen zullen zich tot a.s. vrijdag, als het beraad tot 27 februari wordt ver daagd, met deze kwestie en met het moeilijke vraagstuk van een vrijere uit wisseling van mensen en ideeën in Eu ropa bezig houden. Het Russische voorstel werd van Wes terse zijde „pover, maar toch welkom” genoemd. Het zou de volgende punten omvatten: 1. Uitbreiding van de handel op basis van gelijkheid, 2. Samenwerking op het gebied van de ARNHEM Het jeugd Rode Kruis Arnhem gaat duizend rampenzakjes, maken, die bij een ramp direct aan kinderen kunnen worden uitgereikt. De vele rampen van de laatste tijd hebben namelijk een flinke bres ge slagen in de internationale rampende pots. Vooral in het Caraïbisch gebied is er grote behoefte aan deze midde len omdat juist in dit gebied veel aardbevingen voorkomen. Met het maken van de vele hon derden rampenzakjes gaan nu de nij verheidsscholen in Arnhem aan het werk. Ook jeugdorganisaties worden bij de actie ingeschakeld. In de ram penzakjes zit van alles: van een handdoek tot een tandenborstel en van een lepel tot een stukje speel goed. De eerste regionale comités van toe zicht op de naleving van de wapenstil stand in Zuid-Vietnam zijn gisteren be gonnen met de installatie van hun hoofdkwartieren in de zeven sectoren die bij protocol zijn vastgesteld: Hué, Da Nang, Pleiku, Phan Thiet, Bien Hoa, My Tho en Chan Tho. Overigens zijn de comités nog niet compleet: de afgevaardigden van het nationale bevrijdingsfront zijn nog niet allemaal in Saigon aangekomen en het echte toezicht op het bestand kan dan ook pas over een paar dagen aanvangen. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, heeft gisteren ontkend dat er plannen zijn voor een ontmoe ting tussen dr. Henry Kissinger, adviseur van president Nixon, en prins Norodom Sihanoek, leider van de Cambodjaanse regering in ballingschap in Peking. Vol gens de geruchten zou de ontmoeting plaatshebben in een pauze tussen Kissin gers bezoek aan Hanoi en Peking. Ziegler bevestigde wel dat Kissinger niet naar Saigon gaat. In Washington verwacht men dat de adviseur donder dag op reis gaat, maar officieel is er niets over bekend. In Hanoi is Kissinger van 10 tot 13 februari en in Peking van 15 tot 19 februari. Eerder op de dag had zijn delegatie in het conferentiecentrum aan de Avenue Kléber in de Franse hoofdstad een voor bereidend gesprek van ruim twee uur gehad met vertegenwoordigers van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam. Het was de eerste maal dat beide partijen rechtstreeks met el kaar spraken, zonder aanwezigheid van Amerikanen en Noordvietnamezen. Deze voorbereidende besprekingen zullen morgen worden voortgezet. Aan het gesprek in Saigon zal, naar in BORCULO In Borculo zijn twee mensen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Tijdens dichte mist reed een personenauto in een bocht rechtdoor en botste tegen een boom. De bestuur der, de 22-jarige F. M. te Vogt uit Beltrum, was op slag dood. De mede- inzittende, de 19-jarige E. M. W. Rem uit Borculo werd naar een ziekenhuis in Enschede gebracht, waar hij later is overleden. Parijs is vernomen, vermoedelijk wor den deelgenomen door de Zuidvietname se minister van Buitenlandse Zaken, Tran van Lam, en mevrouw Ngoeyen Thi Binh, minister van Buitenlandse Za ken van de voorlopige revolutionaire regering. De regeringstroepen in Laos hebben een ernstige nederlaag te incasseren ge kregen. De communistische Pathet Lao- troepen veroverden namelijk niet ver van de Chinese grens een belangrijk aanvoercomplex in het noordoosten van Laos. kan men het in de kring van politieke denkers en doeners eindelijk laten doordringen dat er twee hoofdza kelijke stromingen in ons land bezig zijn te ontstaan, die geen van beide een absolute meerderheid hebben en dus sa men tot een regeerakkoord moeten ko men? Hoeveel kabinetten en verkiezin gen zal het nog kosten, om rechts libe raal en links progressief tot het inzicht te brengen dat ons land geen machtsob- ject is, maar een evenwichtige politieke samenleving, die met evenwichtige en realistische motieven wenst te worden geregeerd? Als eenmaal „Rechts” en „Links” geen vieze woorden meer zijn, komt er wellicht een tijd dat de ontdek king zegeviert, dat men alleen maar vooruit komt als rechter- en linkerbeen in harmonie hun eigen functie vervul len! terugtrekken. In het zuiden van Laos zijn de re geringstroepen er niet beter aan toe. In een strijd om het bezit van de in communistische handen zijnde stad Sa- ravane, werden zij uiteengedreven. Ten westen en noordwesten van de stad weten de regeringstroepen hun posities daarentegen te handhaven. industrie, de energie-opwekking, mijnbouw en het verkeer; 3. Wetenschappelijke en technologische samenwerking; 4. Samenwerking op het gebied van de milieubescherming. WENEN (UPI en Reuter) De door procedurale en andere kwesties opge houden voorbereidende conferentie in Wenen over vermindering van troepen sterkte in Midden-Europa, zit volgens diplomatieke zegslieden, verder in het slop door een verzoek van de Sovjet- Unie om Franse deelneming aan de feitelijke besprekingen. Frankrijk heeft van begin af aan geweigerd aan voorbereidend overleg over wederzijdse en evenwichtige ver mindering van het aantal soldaten in Midden-Europa mee te doen en heeft niet te kennen gegeven daarvan te zijn teruggekomen. Het grote struikelblok blijft intussen de tegenzin van de Navo-landen om Roemenië en Bulgarije op voet van ge lijkheid aan de conferentie te laten deelnemen, zoals het Warschaupact wil. Geen van beide landen is rechtstreeks betrokken bij het probleem van de troe pensterkte in Midden-Europa. De NAVO beperkte haar uitnodigingen voor de conferentie tot de Sovjet-Unie, Tsjecho- Slowakije, Hongarije, Polen en Oost- Duitsland. Zij is wel bereid Bulgarije en Roemenië op waamemersbasis toe te laten. Het is moeilijk aan te nemen dat zij zo’n diplomatieke vredesprocedure ziet zonder dat wordt getornd aan haar hui dige strategische posities, maar de kwetsbaarheid van het Israëlische grondgebied veroorlooft de Israëlische regering niet dat zij daarbij de grootst mogelijke behoedzaamheid laat varen. Integendeel, het is zeer waarschijnlijk dat juist Washington grote prijs stelt op die behoedzaamheid, omdat een militair- strategische verzwakking van Israel on herroepelijk nieuwe Arabische geweldsa- vonturen zou uitlokken en er een situa tie zou ontstaan waarin Amerika gewa penderhand zou moeten ingrijpen, met alle desastreuze gevolgen van dien. Er moet overigens wel zoiets als een stille afspraak bestaan tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie, die erop Welingelichte zegslieden in Vientiane berichtten gisteren dat het complex in Nam Yoe, op een dertigtal kilometers van de grens met China, zondag na een etmaal van zware gevechten viel. De regeringstroepen moesten zich onder de druk van hevige aanvallen van en be schietingen door de Pathet Lao-troepen Naar de president van de organisatie, Marcel Naville, gisteren heeft meege deeld, kost de huishoudelijke dienst van zijn bureau in Genève dit jaar 12 mil joen gulden. Hiervan betaalt de Zwitser se regering ruim 6,3 miljoen gulden, van andere regeringen komt een bedrag van 2,8 miljoen gulden en van de nationale Rode-Kruisorganisaties 850.000 gulden. Van particuliere zijde is ongeveer 460.000 gulden te verwachten, 230.000 gulden komt uit eigen middelen en aan de reserves zal ruim 890.000 gulden moeten worden onttrokken. Er resteert dan een nog niet gedekt tekort van 425.000 gulden. Naville drong er bij de „andere rege ringen” op aan hun bijdragen aan het Internationale Rode Kruis te verhogen. „Wij zijn ten slotte geen Zwitserse orga nisatie, maar een internationale”, voegde hij eraan toe. - y t R

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3