Nieuwe scholen in Zeewijk Jeugdige tenor krijgt als Cavaradossi Opera Stichting mooie kans bij Ned, Open brief aan Velsens Raad VERENICINGSNIEUWS Kwikgehalte in zeevis niet verontrustend IA12GAS tegen fluoridering drinkwater Bit. “««Si» Kllii f 1 M t f o 5 HAVENBERICHTEN Comité kwam met appels en fluortabletten JAN BLINKHOF UIT VELSEN ZINGT HOOFDROL IN „TOSCA” In Pago Kinnehem moet ruimte afstaan -JUITZENDBÜREflF MARKTBERICHTEN IN DE VISHAL ®i Br In f B DINSDAG 6 FEBRUARI I IJMUIDER COURANT 1973 MINISTER STUYT: (Van een onzer redacteuren) „Achterdeur” Rijksbeurs Medisch k Carrière r t iqlra Rijksvergunning 225.176 lAIVWVIAA/WlAMMWI/VVWVinfWVIAAAIWlAMWVWMWVVIAA* Tel. 02510 -26882 Breestraat 3 E Beverwijk In geval van nood bel: POLITIE02550-19019 BRANDWEER 02550-16400 ONGEVALLEN 02550-15400 V elsen-I J muiden Beverwijk Heemskerk Velsen-Noord Wijk aan Zee Milieu Dictatoriaal VELSEN „Een jonge heldentenor! Deze knaap zullen we geducht in de gaten moeten houden!”, aldus luidde enkele jaren geleden ongeveer de conclusie van Jan Willem Hofstra, toen hij Jan Blinkhof uit Velsen voor het eerst hoorde zingen. En een andere operakenner was zelfs van mening in hem een opvolger van de legendarische Jacques Urlus te hebben ont moet. En inderdaad blijkt men deze nog betrekkelijk jeugdige zanger bij zijn verdere ontwikkeling nauwlettend te hebben gevolgd, want bij de Nederlandse Opera Stichting wordt hem thans de belangrijke hoofdrol van Mario Cavaradossi in Puccini’s bekende opera „Tosca” toevertrouwd. Hij zingt deze mooie partij nu vrijdag 9 en dinsdag 13 februari in het Circustheater in Scheveningen en maandag 19 februari in de Amsterdam se Stadsschouwburg. Zijn voornaamste medespelers zijn Gerry de Groot als Tosca en Jan Derksen als Scarpia. In de resterende negen voorstel lingen wordt Cavaradossi dan weer gezongen door de Amerikaanse tenor William Holley. I,* .h p In "-iwW ifn- i is - EL ’’511 (Van een onzer verslaggevers) Jan Jan Blinkhof en Gerry de Groot in „Tosco.” tijdens de generale in Amster dam. Huijgens- Huijgens- s n IJ- n [1 3 t e >r n e t s n n ïl T St n 1, ADVERTENTIE n n P n ■t >t ;t >t n s n d 9 5 2 3, 3, 5 3, 0 1 3, 2' 0 s. d Hier werd Jan Blinkhof zo langzamer hand capabel geacht voor enkele kleine re rollen, zodat hij zijn carrière onder meer begon als Ismaële in „Nabucco” en de magistraat in „Spinoza”, terwijl hij ook werd ingedeeld bij de afscheidsvoor- wassenen 14.30-17 en 19-21 u.; Stumphl- usstraat 46 en Parmentierstraat 2: jeugd 14.30-17 u. DINSDAG 6 FEBRUARI Sporthal Zeewijk, 18 u. tot 23 uur BC IJmond. Openbare Bibliotheek Velsen, Filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-noord, 19- 21-30 uur; filiaal Zeewijkplein, IJmui- den-west, 19-21.30 uur. Manly Sport, boksen en conditietrai ning van 19.30 uur tot 21.30 uur in gymzaal Moerberg-Comitéschool, Kerk straat, oud-IJmuiden. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaarnestraat 4, IJmuiden, Medisch Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme, 19 uur tot 20 uur. De Vogelvrienden, 20 u. jaarvergade ring in gebouw PEN, Kanaalstraat 257, IJmuiden. Bel Canto, Velser operakoor, 20 u. repetitie in gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. Velsens Gemengd Koor, 20 uur repeti tie in gebouw De Abeel, Abeelenstraat 1, IJmuiden-oost. dit beroep geen opleiding genoten en mag derhalve de verantwoordelijkheid daarvoor niet opgedragèn krijgen. Voorts: In gefluorideerd gebied krij gen de baby’s met flessenvoeding gemid deld een liter gefluorideerd water, be vattende 1,1 mg fluoride, per dag. Dit is een 4x te hoge dosering per dag. Recente onderzoekingen in Nederland laten een waarschuwende stem horen. Mevrouw dr. E. Bulthuis in Groningen, in haar proefschrift (juni 1972): „Zonder een gedegen vooronderzoek naar de ge volgen voor de volksgezondheid van een door fluor veroorzaakte remming van serumcholinesterase en andere enzymen, moet het fluorideren van drinkwater onverantwoord worden geacht”. Bij ziekten en aandoeningen raad pleegt men zijn arts. Deze arts alleen heeft het recht om met de patiënt te overleggen wat voor de patiënt nodig is en in welke dosering een geneesmiddel wordt voorgeschreven. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De huisvesting van de administratie voor openbare werken in Velserbeek no 1 is al geruime tijd on voldoende. Daarom wordt in afwach ting van het aan de orde stellen van het gehele vraagstuk van de huisvesting openbare werken naar een voorlopige oplossing gezocht. Deze kan worden ver wezenlijkt door gedeeltelijke verplaat sing naar het voormalige raadhuis aan de Torenstraat. Eveneens moet de be schikking worden verkregen over een ruimte die gebruikt wordt door In Pago Kinnehem, die ook nog andere ruimte in het gebouw tot haar beschikking heeft. Het treffen van de nodige voorzienin gen zal naar raming 22.000 gulden ver gen. De raad zal in de komende openbare raadsvergadering, aanstaande donderdag, moeten beslissen. Jan Blinkhof thuis in Velsen, met echt genote Hanny en de bejaarde huisvriend Kazan. Over de medische aspecten wordt on der meer gewezen op het feit, dat fluori de een medicijn is; door het toevoegen van fluoride aan het leidingwater wordt de directeur van een waterleidingbedrijf belast met een taak, die toebehoort aan een apotheker. De directeur heeft voor Maar Jan Blinkhof was inmiddels ge trouwd met Hanny Stol en er waren ook twee kinderen, zodat het kleine gezin op een kostwinner was aangewe zen. Het leek allemaal doodjammer, maar onder dergelijke omstandigheden moest een verdere zangstudie welhaast uitgesloten worden geacht. Toch werd het door insiders bij zonde betreurd dat op deze manier een veelbelovende tenor voor de Nederlandse opera verloren zou gaan, zodat men hem adviseerde te trachten in aanmerking te komen voor een studiebeurs. Hij werd in de gelegen heid gesteld zijn stem door een rijks- commissie in Den Haag te laten beoor delen, waar de heren met hun beslissing weinig moeite hebben gehad. Deze luidde onverdeeld gunstig, zodat Jan Blinkhof een rijksbeurs kon worden toegekend voor het conservatorium in Amsterdam. VELSEN. In de openbare gemeen teraadsvergadering die donderdag wordt gehouden komt een voorstel van B. en W. ter tafel met betrekking tot de huisvesting van openbaar kleuter- en basisonderwijs in Zeewijk. Het college stelt voor een tweede openbare kleuter school in Zeewijk te situeren op een terrein aan de Kruisberglaan-Schiplaan en als plaats van stichting van een zesklassige openbare basisschool in Zee wijk aan te wijzen een terrein aan de Schiplaan. DINSDAG 6 FEBRUARI Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 7 FEBRUARI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Ge opend van 7-10, 12.30-13.45 en 14.15-15.15 u. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 10 tot 14 u. Huis Ter Wijck, Plesmanweg 20 u. Boerenkapel en Majorettes met carna valsvereniging De Zeezotten op bezoek. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: Volwassenen 14- 17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61: Vol- Ontslag in Den Bosch. De directie van de Zuidnederlandse drukkerij in Den Bosch heeft voor dertien personeelsle den een ontslagvergunning aange vraagd, met toepassing van de in deze bedrijfstak geldende afvloeiingsrege ling. Een dergelijke maatregel is vol gens de directie noodzakelijk als ge volg van „conjuncturele en structurele omstandigheden”. Met de vakbonden en de ondernemingsraad is overleg gepleegd over de te nemen maatrege len. Maandag aangekomen in IJmuiden: Lublin, Duinkerken; Pelemic Colocotro- nis, Constzanza; Hai, Bremen; Clinsping, Brest; Pulkovo, Argangel; Ventura, Flix- borough; Navigare, Par, Velzen; Caden ce, Gainsborough; Babetta Jacob, Hous ton; Djatisari, Belawan; Gardience, Gainsborough; Jan Tavenier. Hamina; Sibelius, Husum; Walenburgh, Gefle. Maandag vertrokken van IJmuiden: Levern, IJmuiden, Whitby: Acmaea, Shallhaven; Mitrofan Sedin, Hamburg; Prinses Margriet; Plymouth; Bencrua- chan, Durban; Hein von Bargen, Flixbo rough; Stevan J., Velzen, Uddavella; Granit, Flixborough; Memel, Dagenham; Gabbro, Flixborough; Banggai, Antwer pen Saint Louis, Vlissingen; Scol Pro gress, Antwerpen; Oranjeborg, Delfzijl; Rijnborg, Delfzijl; Berkelstroom, Kopen hagen; Stainless Warior, Bremen; Tau rus, Terneuzen; Angyalfold, Bremen. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Ar chimedes, St. John; Elbe Ore, Narvik, IJmuiden; Mercur, Rotterdam; Punta Cervo, Napels; Nordkyn, Flixborough; Vechtstroom, Hull; Zaanstroom, Felix stowe. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Reze, IJmuiden, Basse Indre; Hela, Nor- sunby; Bennekom, Hamburg; Novolist, Londen; Boy Mathiessen, Flixborough; Victoriasand, Bremen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge gaan). DINSDAG 6 FEBRUARI Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. scheidsrechtercursus Ned Handbalbond. Donkey Shot, A. Verherentstraat 20 u.: „Groep onder de loep” (Crosby, Still, Nash and Young). WOENSDAG 7 FEBRUARI Werf, Jan Ligthartstraat 20 u. klaver jassen. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: Volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: Jeugd 14.30-17 u. DINSDAG 6 FEBRUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg; geopend 19-21.30 u. WOENSDAG 7 FEBRUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg; geopend 14.30-17.30 u. WOENSDAG 7 FEBRUARI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend 14.30-17.30 en 19-21 u. BEVERWIJK. Aan de Beverwijkse veiling waren de prijzen maandag als volgt Bloemen: anjers 20-45, tros anjers 100-255, calla 45, chrysanten 220-360, forsythia 18-53, fresia 100-460, gerbera 30-62, irissen 550, narcissen 75-200, or chidee 40-220, roos 80-145, baby roos 20- 45, tulpen 135-435. Planten: azalea 180-400, begonia 70- 150, cineraria 60-120, hedera 75, kalan- choe 125, pot chrysant 60-110, st. paula 100-140, gem. planten 55. Groenten: breekpeen 20-45, boerenkool 78-110, groene kool 30-37, knollen 8-38, prei 85-105, spruiten 35-110, sla 12-15, uiten 42-60, witlof 68-88, waspeen 56-61. Hier heeft hij enige jaren ontzettend hard gewerkt, want in feite was Jan Blinkhof geen jeugdige leerling meer. Hij begon zijn serieuze studie immers pas op 28-jarige leeftijd, maar toch met zoveel enthousiasme en doorzettingsver mogen dat zijn leraren hem na betrek kelijk korte tijd al rijp achtte voor de studio van de Nederlandse Opera Stich ting. Dit is een soort „work-shop,” waar van tijd tot tijd de krachten voor de „grote” opera uit worden gerecruteerd. Deze verdere opleiding is eveneens uit zonderlijk zwaar en de twaalf hier ge doceerde vakken, zoals talen en acteren, plus de keiharde conditie-training eisen van de leerling veel liefde voor het vak en een bijzondere instelling. stellingen van Gré Brouwenstein in „Fi- delio”. Onderwijl vermeerderde de tenor zijn routine door het accepteren van enige hoofdrollen bij zijn oude liefde, het Velsens operakoor „Bel Canto,” zo dat het publiek in de IJmond zich reeds van zijn talenten heeft kunnen overtui gen. En nu dan eindelijk de Cavaradossi in „Tosca,” met welke mooie rol de Velsen- se zanger bijzonder is ingenomen. Mede doordat het een serie voortreffelijke operavoorstellingen belooft te worden, met bijna uitsluitend Nederlandse krachten. Zoals de ontroerende Tosca van Gerry de Groot en de demonische baron Scarpia van Jan Derksen, terwijl ook de kleinere rollen voorbeeldig zijn bezet. De amusante koster van Tom Haenen bijvoorbeeld ën de gluiperige Spoletta van Nico Boer. Dit alles in een weelderige entourage van decors en kos tuums, bekwaam geregisseerd door Lofti Mansouri en met de Tsjech Bohumil Gregor als dirigent van het grote Om roeporkest. Jan Blinkhof beschouwt het als een niet geringe onderscheiding al direct bij een dergelijk gerenommeerde „cast” te zijn ingedeeld. En bovendien versterkt de grote kwaliteit van deze opvoeringen hem in de overtuiging dat men in Ne derland wel degelijk tot het uitbrengen van excellente operavoorstellingen in staat is, zonder hiervoor geregeld buiten landse krachten aan te trekken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Minister Stuyt (volks gezondheid) meent dat er geen aanlei ding is tot beperking van de hoeveelhe den zeevis en zeevisprodukten in het voedselpakket. De onderzoekingen naar het kwikgehalte in zeevis geven zijns inziens geen aanleiding tot verontrusting voor de gezondheid van de consument. De minister zegt dit in antwoord op vragen van het tweede-kamerlid Van der Lek (PSP). Uit een onderzoek van het rijksinsti- tuut voor de volksgezondheid is onder meer gebleken dat de in ons land gevon den kwikgehalten in het bloed laag zijn vergeleken met de waarden in Zweden en Finland. Het onderzoek wordt voort gezet onder meer door een steekproef bij een groter aantal personen. Ook het periodiek onderzoek naar kwikgehalten is vis wordt voortgezet. Minister Stuyt zegt niet te zullen aar zelen de consument voor te lichten in dien er aanleiding is voor een waarschu wing. „Wij hebben respect voor de over wegingen van de voorstanders van lei- dingwaterfluoridering om te zorgen voor goede gebitten bij de bevolking. Wij zijn echter van mening, dat deze fluoridering aan de bevolking de gedachte geeft, dat zij en hun kinderen afdoende beschermd zijn. De resultaten van proeven in Tiel laten zien, dat ook daar tandcariës voor komt, zij het in mindere mate. In het algemeen blijken deze resultaten, op langere termijn gezien, er op te duiden dat deze verschillen in ongunstige zin worden genivelleerd. Voor ons is dat een sterke overweging om het alternatief na te streven: Snoep niet, eet gezond. Dit tonen wij u met de appels”. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Zoals aangekondigd, heeft gisteravond het actiecomité anti- fluoridering „Kennemerland” een open brief aangeboden aan de gemeenteraad van Velsen, waarvan de bedoeling is binnen deze raad opnieuw de discussie op gang te brengen oer de fluoridering van het leidingwater. De open brief werd loco-burgemeester C. Ockeloen met appels en fluoride- tabletten aangeboden. Het comité brengt een aantal punten naar voren, welke gebaseerd zijn op de gegevens die in de laatste jaren bekend zijn geworden en verzoekt de raad deze om redenen van zowel medische, biolo gische, milieu-hygiënische, economische, democratische als ethische aard in ern stige overweging te nemen. Inzake het milieu wijst het comité de raad op het Verdrag van Oslo (februari 1972). Daarin is vastgesteld, dat onder andere fluoriden niet in bepaalde zeeën mogen worden gestort, waartoe ook de Noordzee behoort. In feite komt in Ne derland al de gedoseerde fluoride via rivieren en kanalen in zee terecht. Deze gang van zaken valt onder de werkings- kracht van genoemd verdrag, dat ook door Nederland is ondertekend. Over de democratische aspecten staat onder meer in de open brief, dat bij nader onderzoek is gebleken dat de Mij. tot Bevordering van de Geneeskunst, die de drinkwaterfluoridering heeft goedge keurd, uitsluitend namens haar bestuur heeft gehandeld en haar leden niet persoonlijk om advies heeft gevraagd, in deze zo gewichtige zaak. Het comité wijst er vervolgens op, dat de 120 waterhalers in de gemeente Velsen geen 120 bezwaarden zijn: alle bezwaarden in deze gemeente zijn na melijk niet allemaal waterhalers. „Het is triest en beschamend, dat in een land als Nederland, waar het begrip democra tie een ideaal is, men toestaat dat een Nederlander, om welke reden dan ook, gedwongen wordt gewoon schoon water te halen aan een tappunt buitenshuis, terwijl een tappunt binnenshuis aanwe zig is. Dit onderstreept het dictatoriale karakter van de leidingwaterfluoride- ring”. En wat de ethische aspecten betreft: Niemand heeft het recht, om welke reden dan ook, medicijnen of een medi sche behandeling op te dringen zonder de toestemming van de desbetreffende per soon. WOENSDAG 7 FEBRUARI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.30-8 u.; 14-15.15 u.; 21-22.30 uur. R.k. Zwemver. Velsen 18- 19.30 u.; VZV 19.30-21.30 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30- 17.03 u. en 19-21.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, 14.30-17.30 u. en 19- 21.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort- noord, 14.30-17.30 u.; filiaal Wijker straatweg 177, Velsen-noord, 14.30- 17.30 u.; filiaal Zeewijkplein, IJmuiden- west, 14.30-17.30 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, muiden-west, 19-23 u. BC Velsen. NVV Vrouwenbond, afd. IJmuiden, 20 u. in gebouw Velserduin, Velserduin- plein, IJmuiden, Martin Hulsteyn vertelt over zijn voetreis naar de Kaukasus. Voor Jan Blinkhof zijn deze drie voorstellingen uiteraard van het groot ste belang, omdat zij waarschijnlijk van niet geringe invloed op een verdere carrière zullen zijn. In ieder geval is hij vol vertrouwen op de toekomst als ope razanger, mede door de gunstige reacties van Johannes den Hertog en Coby Rie- mersma, die hem in feite hebben opge leid. Zij waren speciaal bij de generale repetitie in de Amsterdamse Stads schouwburg aanwezig, om de vokale prestaties van hun pupil te kunnen be luisteren. „Prima gezongen, Jan, jij redt het wel,” luidde hun gunstig oordeel na afloop. Jan Blinkhof is in Velsen bijna gebo ren en getogen, zoals dit heet. Hij be zocht hier de lagere school, later gevolgd door de mulo, om tenslotte als opzichter bij Rijkswaterstaat te worden aange steld. Een en ander onderbroken door de militaire dienst, terwijl hij door zijn werkzaamheden en contacten in die tijd ook een bekende figuur in de vishallen is geweest. Als jongen is zingen altijd zijn lust en zijn leven geweest, waardoor zijn omge ving wel eens werd verleid tot een geïrriteerd „Schreeuw toch niet altijd zo!” Hij meldde zich omstreeks 1958 als werkend lid bij het Velsens Operakoor „Bel Canto,” waar dirigent Henk Wei mar voor het eerst attent werd op zijn mooie stem. Hij adviseerde hem dan ook zanglessen te nemen, waarop een contact tot stand werd gebracht met de zangpe- dagoge Coby Riemersma in Heemstede. Ook zij beschouwde Jan Blinkhof als en veelbelovend talent en besprak daardoor met hem de mogelijkheid zich verder bij het conservatorium in Am sterdam te laten opleiden. „Het is nu eenmaal een zonderlinge karaktertrek van de Nedelander alles te bewonderen wat uit het buitenland af komstig is,” meent Jan Blinkhof. „Ze hebben mij ook wel eens aangeraden een vreemde naam aan te nemen, maar ik verdom het om langs een achter deurtje binnen te komen,” zegt hij gede cideerd. Overigens heeft Jan Blinkhof het vol ste vertrouwen in de toekomst van de Nederlanse opera. Overal zijn de voor stellingen immers steeds geheel uitver kocht en de nieuwe intendant volgens hem een „geweldige vent” is er reeds in geslaagd het aantal opvoeringen gere geld uit te brengen. Wellicht met een eigen operatheater als uiteindelijk resul taat, zodat ook de talenten van eigen bodem zich beter kunnen vormen. In ieder geval is thans ook voor de Velsense zanger de tijd aangebroken zich definitief waar te maken, waarvoor hem een zeldzaam mooie kans werd geboden. Driemaal Cavaradossi, temid den van een schier volmaakte bezetting, waarvan maandag 19 februari in de Amsterdamse Stadsschouwburg. „Toj, toj, toj, Jan Blinkhof!” JAN VAN DAM. DEN HELDER. Redelijke kabel- jauwaanvoeren in het midden van de vorige week, aanvoeren die bovendien voor zodanige prijzen van de hand gin gen dat ook de kleinere kotters over het algemeen een redelijke besomming kon den maken, kenmerkten de rest van de week, maandag, vrijdag en zaterdag zich door de grote aanvoeren van schol. Za terdag moest in de vishal maar liefst meer dan 263 ton vis worden verwerkt door de enorme aanvoeren van schol. De grote kotters voerden meer aan dan 12.500 kilogram vis, met uitschieters tot boven de 17000 kg vis per kotter. Hoe wel direct geen record aanvoeren kon den worden genoteerd, was de tongaan- voer van de grotere kotters toch weer beter dan de week tevoren. De meeste grote kotters kwamen met hun tongaan- voer toch boven de 2000 kg. Dit, en de hoge prijzen die voor de tong werden betaald (de gemiddelde prijs varieerde van 9 tot 9,30 per aangevoerde kilo gram), maakten dat over het algemeen zeer goede besommingen konden worden bereikt; nagenoeg alle grote kotters, die de gehele week hadden kunnen vissen, kwamen boven de 25.000 met als hoog- ste aanvoerder een besomrang van 38.300 voor een aanvoer van ruim 15.600 kg vis., waarvan 2461 kg tong met een gemiddelde prijs van f 8.97 per kg. Met een omzet van ruim een miljoen gulden was het voor de visafslag op nieuw een zeer goede visweek. In de periode 29 januari tot en met 3 februari hebben negentig kotters in Den Helder 456.740 kiloram vis, voor een waarde van f 992,266,01 aangevoerd. S; - IHli '■-■ï - ‘tu. I1’ iu;' nt[|mju:iij&:.i '-jit

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5