In Utrecht, Arnhem, Alphen en Tilburg: steunen komt in Problemen om federatie misverstand EURATOM-PERSONEEL IN PETTEN BLIJFT In Flevoland verdwijnen 150 bedrijven Bankoverval; buit 15 mille Duitse foto- en filmgigant Nederlandse markt Duitsers blijven dollar I Hogere rente èn gratis Spaar-Q-bus voor elke nieuwe spaarder bij de NMB Hogere rente Niyid I Eigen handelsbelang Tweehonderd agentschappen in voorbereiding Vijfentwintig maal levenslang voor koppelbaas in VS 11 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1973 Onjuist Mertens NKV: Franchise 1 Steun NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zo’n gezellige, handige, kleurige spaar- - Q-bus. Met een afsluitbaar spaarvak en een open zakgeldvak. Compleet met notitieblokje en ballpoint. Uit Zwitserland, dus precisie-kwaliteit. Staat helemaal gratis klaar bij de NMB voor elke nieuwe spaarder die minimaal 50,- inlegt. Oók voor de jeugdige spaarder, zodat die spelenderwijs kan leren dat zakgeld ook spaargeld kan worden. En dat is dan nog maar één voordeel van sparen bij de NMB. Nóg belangrijker misschien is de Veilig Krediet O „Geweigerd” Duidelijk De NMB heeft bijna alle spaarrentes verhoogd. Dat is een mooi extra voordeeltje! Bij de NMB kunt u nu zelfs 7% rente van uw geld krijgen! Stap eens binnen bij de NMB voor een spaarrekening. We vertellen graag wat de gunstigste vorm is voor u. hl hs Hf"! PROTEST VAKBEWEGING «R TEGEN 340 ONTSLAGEN (Van onze redactie economie) f (Van onze correspondent) Petten ADVERTENTIE 6 Het bedrijf, dat wordt geleid door een driehoofdige directie, is volgens het per soneel flink „topzwaar” en de bonden zulen dit punt zeker in het verdere overleg ter tafel brengen. Nog niet be kend is waar de ontslagen precies zou den moeten vallen. Ongeveer de helft van de gedupeerden zal naar verwacht te vinden zijn bij het indirecte perso neel, voorzien de bonden. alleen aan de basis maar ook aan de top zal moeten worden uitgedund. Ook zijn de bakens te Iaat verzet, vindt hij. De vakorganisaties hebben de direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Alphen verzocht, geen ontslagaanvra- De bonden en de ondernemingsraad zijn van oordeel dat de wet niet juist is toegepast. Verder verklaren de bonden met de directie niet te willen onderhandelen over een afvloeiingsregeling voor de 170 werknemers zolang zij geen duidelijke motivering kan geven voor de keuze van Hechtel in België boven Alphen aan de Rijn. BONN. Ondanks speculatieve druk heeft de Westduitse regering zich gehou den aan haar belofte om de dollar te blijven steunen. Om dit te bewijzen heeft zij weer voor een miljard dollars van haar reserves aangesproken. Na deze enorme steunaankoop welke in slechts een uur werd verricht, riep Bonn in haast 14 ambassadeurs bijeen en drong er bij hen op aan wegen te vinden om verdere dollarcrises te vermijden. voorstel dat uiteraard de steun van de Italiaanse delegatie had. Drs. Westerterp, die reeds had inge stemd met een vermindering van het personeelsbestand die minder ver ging dan Nederland wilde, kon er op wijzen dat het kabinet dan zou moeten instem men met een programma waaraan meer mensen zouden werken dan het r._ttig oordeelde, maar dat Petten zou moeten verdwijnen. STAATSSECRETARIS DRS. T. WESTERTERP FAIRFIELD (Reuter) - De „boomgaard- moordenaar”, een Amerikaanse koppel baas is in Fairfield in Californië tot 25 maal levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens moord op 25 landarbei ders. Wanneer iemand in de Verenigde Sta ten levenslang heeft moet hij minimaal zeven jaar in de gevangenis blijven. Gemiddeld wordt dit echter wel twaalf jaar. Mensen die veroordeeld zijn voor het doden van een politieman moeten circa 18 tot 20 jaar uitzitten. de n.v. gen in behandeling te nemen, terwijl aan de bedrjjfscotnmissie voor de textiel industrie gevraagd een uitspraak te doen in het geschil over de adviesaan vraag. Er wordt daarbij onder meer gedacht aan drogisterijen, die zoals de heer Van Buuren het uitdrukte bijvoorbeeld hun niet meer rendabele zand-zeep-soda-arti- kelen aan de kant moeten zetten. Even als al gebruikelijk is in de horecasector werkt Photo Porst met het zg. franchi- sesysteem. Alle zaken werken op basis, zoals door marktonderzoek en andere methoden door de Duitse onderneming wordt voorgeschreven. Dit betreft de inrichting van het agentschap, dat bij- voorbeeld niet in een hoekje van de bestaande winkel mag worden ingericht, maar waarvoor een afgescheiden afde ling wordt verlangd. Ook stelt men eisen ten aanzien van de buitenzijde van de winkel en de opleiding van het perso neel. Photo Porst, die de meeste artikelen onder eigen naam op de markt brengt, zegt grote omzetten te bereiken, omdat zijn prijzen laag zijn en zijn medewer kers niet alleen goed geschoold zijn, maar de scholing ook wordt bij gehou den. Het Duitse bedrijf heeft een eigen computercentrum. De heer Van Buuren merkte verder op, dat de kritische omzet van een fotozaak ieder jaar hoger komt te liggen. In de naaste toekomst zal een zaak rendabel zijn bij een omzet van f 600.000 tot een miljoen. Dan is een personeels bezetting van drie tot vier man nodig. DRONTEN. Volgens een nota van de raad voor bedrijfsontwikkeling in de IJsselmeerpolders moeten er binnen vijf jaar in Oostelijk Flevoland ongeveer 150 landbouwbedrijven en 64 fruitteeltbe- drijven verdwijnen. De grond die vrij komt, wordt dan over de overblijvende bedrijven verdeeld. Als voor de bedrijfs- hoofden ergens anders vervangende grond moet worden gevonden, dan is daar ongeveer 1200 hectare voor nodig. De bedrijfsvergrotende maatregelen zou den nodig zijn om te komen tot een gezonde ontwikkeling in de land- en tuinbouw. aantonen dat bij het niet sluiten van Hollandia Tricot in Alphen, het voortbe staan van het hele Hollandia-concern in gevaar komt. „Als dat niet kan worden aangetoond, gaan wij dwars liggen”, al dus de vakbondsman. De ondernemings raad en de betrokken vakorganisaties zijn verbolgen over het feit dat de directie heeft nagelaten vooraf advies te vragen aan de ondernemingsraad. De Westduitse regering heeft dinsdag elke stap geweigerd die de dollar dieper zou laten vallen en de mark hoger zou laten stijgen, een stap die de Duitse han del zou schaden. De prijs voor Bonn’s weigering om de mark te laten zweven of op te waarde- ZEVENAAR. „Als men tevoren alle problemen wil oplossen, komt er geen federatie van vakverenigingen. Wij den ken dat de moeilijkheden die nu zijn ontstaan, berusten op een misverstand”, dit zei de voorzitter van het NKV, de heer J. Mertens in Zevenaar op een regionale NKV-bijeenkomst. Hij noemde een vertraging in de procedure om te komen tot een verdergaande samenwer king een slechte zaak. „Wil de vakbewe ging in deze tijd efficiënt kunnen wer ken dan is de vorming van een federatie noodzakelijk. De problemen die daarmee verband houden, moeten we in federa tief verband proberen op te lossen.” Dinsdagochtend om zes uur eindigde de ministerraad van de EEG nadat ogenblik gekomen om de zaken verder uit te breiden. Naast een aantal eigen filialen wil men komen tot vestigingen in de vorm van zelfstandige winkeliers, die in zg. agentschappen de 450 artikelen van het Porst-assortiment aan de man moeten brengen. BREUGEL. Bij een overval op een filiaal van de Boerenleenbank in Breu- gel hebben twee jongens in de leeftijd van 16 tot 20 jaar 15.000 gulden buit gemaakt. Het tweetal vluchtte in een auto waarin een derde man zat te wachten. De wagen werd een halfuur na de overval teruggevonden in de bossen rond om het plaatsje. Van de daders ont breekt elk spoor. DEN HAAG. Een van de grote Duitse ondernemingen, die zich bezig houden met de verkoop van foto- en smalfilmmateriaal, „Photo Porst”, gaat op de Nederlandse markt opereren onder de naam Photo Porst Nederland. Er wordt naar gestreefd in vijf jaar tijds 200 agentschappen (onder te brengen bij bijvoorbeeld opticiens en drogisten) in het leven te roepen, die op het gebied van foto- en smalfilmmaterieel, het ont wikkelen en afdrukken 10 pct. van de Nederlandse markt voor hun rekening zullen nemen. Dit heeft de directeur van Photo Porst Nederland, de heer C. van Buuren, op een dinsdag in Noordwijk gehouden persconferentie verklaard. Het in 1919 in Duitsland opgerichte bedrijf had in 1972 met zijn 350 agent schappen, zestig eigen filalen en een postorderbedrijf, een omzet van 32 mil joen Duitse marken. In 1969 was deze omzet 50.000 mark. Gezien het feit, dat de foto- en filmmarkt zich in tien jaar tijds heeft verdubbeld en voor de ko mende tien jaar weer een verdubbeling wordt verwacht, denkt het Duitse be drijf in 1977 een omzet van naar schat ting 468 miljoen mark te behalen. De Nederlandse omzet in film- en foto- artikelen en wat daarmee samenhangt, is op het ogenblik 450 miljoen gulden. Vorig jaar al zijn in ons land de eerste schreden gezet door de Neder landse tak van de familie, die op het ogenblik negen vestigingen heeft, waar mee men eerst ervaring wilde opdoen. Thans acht de heer Van Buuren het UTRECHT. De vakbeweging is in Utrecht, Arnhem, Tilburg en Alphen aan de Rijn in verzet gekomen tegen totaal 340 aangekondigde ontslagen. Vol gens de bonden is er onvoldoende over leg over geweest en is niet aangetoond dat de ontslagen onontkoombaar zijn. Vierenveertig personeelsleden van het groothandelsbedrijf IMVA b.v. hebben maandagavond met onmiddellijke ingang ontslag aangezegd gekregen. Als enige reden is „omstandigheden” opgegeven. Utrechtse vakbondsbestuurders van de handelsbonden van de drie vakcentrales zijn over deze gang van zaken bijzonder verbolgen. Woordvoerder G. F. Halm van de NW-bond Mercurius: „Hier is op onvoorstelbaar schandelijke wijze met de belangen van het personeel omge sprongen”. De vakbonden zullen woens dagmorgen de betrokken werknemers inlichten over maatregelen die zij den ken te nemen tegen deze ontslagen. IMVA b.v. handelt in technische auto- onderdelen, banden en motoren van bromfietsmotoren tot scheepsdiesels. Er zijn twee vestigingen in Utrecht en twee kleine filialen in Rotterdam en Gronin gen. De ontslagen omvatten het perso neel van de Utrechtse vestiging op de Maliebaan en de filialen in Groningen en Rotterdam. De Utrechtse vesti ging op de Wittevrouwensingel waar voornamelijk autobanden worden ver handeld, blijft met 35 man personeel draaien. Aanvankelijk werd Nederland, in zijn verzet tegen het twee dagen te voren door de Europese commissie ingediende voorstel, voor een programma voor vijf jaar en vermindering van het personeel tot 1.650 man, gesteund door Frankrijk en Engeland. Ook deze landen meenden dat er slechts nuttig werk was voor 1.300 man, de bijna 100 in Petten inbe grepen. TILBURG. De Nederlandse wapen en munitiefabriek „De Kruithoorn” b.v. in Den Bosch en haar dochteronderne ming de „Metaalwarenfabriek Tilburg” b.v. verkeren in moeilijkheden. Reorga nisatie van de bedrijven, waardoor het aantal werknemers volgens de vakbon den van 700 tot 625 zal worden terugge bracht, is nodig om het voortbestaan van het bedrijf veilig te stellen, aldus de directie in een communiqué. Ze wil het Tilburgse bedrijf sluiten. Van de 176 werknemers daar zullen er dan 26 ont slagen moeten worden. Aan 150 werkne mers uit Tilburg zal werk in het Bos sche bedrijf worden aangeboden. Bij „De Kruithoorn” zelf zal een afdeling wor den afgestoten, waardoor vijftig mensen ontslagen zullen moeten worden. De vertegenwoordigers van de vakbonden zijn eind december op de hoogte gesteld van de toen al moeilijke situatie. Ze hebben dinsdag geweigerd het re organisatieplan te aanvaarden. Ze heb ben geëist dat ze op korte termijn over de moeilijkheden een gesprek zullen hebben met de directie van de „Indus- triewerke Karlsruhe”, de eigenares van de bedrijven in Nederland. De financiële moeilijkheden, waarin vooral de „Metaalwarenfabriek Tilburg” is komen te verkeren, zijn een gevolg van het uitblijven van orders in de militaire sector. Budgettaire moeilijkhe den van de voornaamste afnemer, de Westduitse bondsrepubliek, hebben tot het afnemen van die orders geleid. In een communiqué zegt de directie, dat voorlopig geen verbetering in die situatie is te verwachten, waardoor reorganisatie van het bedrijf noodzakelijk is gewor den. ren was een zware inflatoire toevloed van dollars die geabsorbeerd werd door de centrale bank om de Amerikaanse valuta te steunen. Dinsdag heeft de Nederlandsche Bank weer moeten interveniëren omdat de dollarkoers op het laagste punt van 3,1720 was gekomen. In totaal kocht de bank 53,4 mln dollar (ongeveer 170 mln), zo heeft een woordvoerder mede gedeeld. De dollar opende dinsdagmor gen in Amsterdam op het interventie- punt van 3,1720. In het eerste uur van de handel was de centrale bank al in de markt en kocht ongeveer 20 mln dollar. Tegen half twaalf moest de bank nog verdere steunaankopen verrichten maar even na het middaguur begon de dollar zich langzaam te herstellen en wist te stijgen tot een niveau van 3,1730- 3,1735. De handel was hierbij uiterst kalm, aldus is in wisselmarktkringen vernomen. De officiële fixatie lag op 3,1740 tegen 3,1775 maandag. Hierna is de dollar prijshoudend gebleven en behoef de de centrale bank geen steunaankopen meer te verrichten. De dollar sloot dins dag op f 3,1760-3,1770 tegen maandag f 3,1745-3,1755. De problemen zijn volgens hem be gonnen na het overlijden van de oprich ter van het bedrijf, de heer Van der Naald. Om de continuïteit te garanderen wensten de leveranciers, waarvoor IMVA in Nederland de alleenvertegen woordiging had, financieel-economische maatregelen zoals een verbreding van het kapitaal van de onderneming. De aandeelhouders, van wie mevrouw Van der Naald, de belangrijkste is omdat zij de meerderheid van het aandelenpak ket bezit waren daar niet toe in staat. Statutair zou het volgens de heer Toxopeus niet mogelijk zijn bedrijfska pitaal van buiten aan te trekken. ARNHEM. Bij de Nederlandse Hardmetaalfabrieken n.v. in Arnhem moeten 40 tot 50 van de 180 personeels leden wordtn ontslagen. Dat heeft de directie van het bedrijf de onderne mingsraad meegedeeld. De maatregelen zijn uitvloeisel van een ingrijpende her structurering in de onderneming, die eerst kan worden doorgevoerd, als de Nationale Investeringsbank gunstig heeft beslist op een kredietaanvraag door het bedrijf van 1 miljoen gulden, aldus de directie. Dit bedrag zou nodig zijn om het bedrijf uit de financiële impasse te ha len. Daarin belandde het vorig jaar, nadat een verbod tot het gebruik van spijkerbanden werd afgekondigd. In 1971 leverden de fabrieken tot tientallen mil joenen stiften voor deze banden. Door het verbod verdween een groot aantal orders, waardoor de onderneming forse verliezen moest incasseren. In het nieuwe saneringsplan wordt uitgegaan van een kleiner bedrijf (140 werknemers) dat de vervaardiging van andere hardmetaalprodukten ter hand zal moeten nemen. Op dit moment wordt nog naarstig naar deze produkten gezocht. Volgens directeur J. J. van der Velde zal het bedrijf gedwongen zijn uitstel van betaling aan te vragen als de Nationale Investeringsbank afwijzend op een kredietaanvraag beslist. In dat geval kan volgens de directie nog slechts een samenwerking of overname het bedrijf redden. De bonden hebben de directie overi gens te verstaan gegeven dat zij en de ondernemingsraad eerst nauwkeurig het saneringsplan willen bestuderen voor zij aan het plan en aan de aangekondigde ontslagen hun fiat kunnen geven. Op grond van informaties uit het personeel heeft NVV-districtsbestuurder Stekelen- burg de indruk dat het bedrijf niet Volgens de heer Halm is IMVA een familiebedrijf waarbij de grootste aan- deelhoudster zou weigeren het bedrijf financieel een bredere basis te geven uit angst invloed op de gang van zaken te verliezen. Bovendien zouden Duitse en Engelse leveranciers weinig vertrouwen hebben in een der directieleden, en fa milielid van de genoemde aandeelhoud- ster. ALPHEN. Het personeel van de met sluiting bedreigde vestiging Hol landia Tricot in Alphen aan den Rijn (170 personeelsleden) eist van de directie meer duidelijkheid. De vakbonden en de ondernemingsraad gaan nadere cijfers en gegevens vragen over de gang van zaken van het AJphense bedrijf in ver gelijking met de andere Hollandia-be- drijven (Veenendaal, Loppersum en het Belgische Hechtel). Ze verlangen een betere uitleg over de motieven van de sluiting en eisen dat alle maatregelen die vooruitlopen op de sluiting, zoals het aanvragen van ontslagvergunningen, worden opgeschort. In een vergadering met het bijna vol tallige personeel hebben vertegenwoordi gers van de industriebonden NW, NKV en CNV dit plan de campagne ont vouwd. Het personeel verklaarde zich hiermee unaniem akkoord. „Deze verlangens worden ondersteund door de overweging dat de werkgelegen heid in Alphen boven de begroting van het rendement van Hollandia gesteld dient te worden”, aldus de heer H. van der Haak van de industriebond NVV. Hij verklaarde dat Hollandia in 1972 quitte heeft gespeeld en zelfs een be scheiden winst heeft kunnen boeken. Hij zei verder dat de directie zal moeten De heer Halm zei verder dat de vak bonden sinds enkele weken afweten van moeilijkheden binnen het bedrijf, maar bij informaties bij de directie kregen de vakbondsvertegenwoordigers onvolledige gegevens. Er zijn wel mogelijkheden ge weest de bedrijfsactiviteiten op gezonde re basis voor te zetten en de werkgele genheid veilig te stellen aldus de heer Halm, maar die mogelijkheden zijn con sequent geblokkeerd. Volgens de vak bonden is de liquiditeitspositie van het bedrijf momenteel zeer zwak. Volgens de heer W. Toxopeus van IMVA b.v. zijn de ontslagen noodzake lijk geworden doordat vorige week vrij dag Duitse leveranciers van motoronder- delen de vertegenwoordiging hebben te ruggenomen. „En daardoor verviel he laas de werkgelegenheid voor een deel van het personeel”, aldus de heer Toxo peus. Er zijn volgens hem diverse oorza ken voor deze gebeurtenissen. De leve ranciers hadden wel wat soepeler kunnen ziin met het verlenen van krediet, vindt hij. Zij wilden echter directe betaling van de door hen geleverde goederen. Toen die betalingen niet verricht konden worden, hebben zij een groot deel van de goederen, die in het magazijn van IMVA waren opgeslagen, weer terugge haald. „Het is bijzonder onverkwikkelijk van hun zijde, zij hebben zich niet aan afspraken gehouden”, zo zei de heer Toxopeus. DEN HAAG. Het onderzoekpro gramma bij het Nederlands Reactorcen trum in Petten (Noord-Holland) zal niet worden ingekrompen. Na een discussie van tweeëneenhalf uur in de vroege uren van dinsdag besloot de Europese Commissie af te zien van haar plan het zogenoemde materiaalonderzoek, dat be halve in Petten ook in Ispra (Italië) wordt verricht, te concentreren in het Italiaanse Euratomcentrum. In werken 98 mensen bij de zogenoemde hoge Flux-reactor, die bjj dit materiaal onderzoek is ingeschakeld. De voorzitter van de commissie, Orto- li, en de Belgische voorzitter van de ministerraad —die volgens drs. Wester terp kennelijk van te voren met zijn Franse en Engelse collega’s had overlegd slaagden er echter in Frankrijk en Engeland te doen omzwaaien. Nederland kwam toén „in de wat vervelende situatie” dat het alle acht anderen tegenover zich vond. Zou het hebben vastgehouden aan zijn eigen voorstel, dan zou Euratom moeten wor den geliquideerd. De Europese commissie wilde aanvan kelijk het materiaalonderzoek, waarbij de hoge flux reactor in Petten is inge schakeld, concentreren in Ispra, een staatssecretaris Westerterp (Buitenlandse Zaken) zich als laatste had neergelegd bij een door de Europese Commissie voorgestelde bezuiniging op Euratom, die een inkrimping van het aantal weten schappelijke onderzoekers van 2000 tot circa 1650 met zich meebrengt. Neder land wild,e nog meer bezuinigen, werd daarin aanvankelijk gesteund door Frankrijk en Engeland, maar kwam in het verloop van het overleg, dat maan dagmiddag drie uur begon, alleen t< staan. Het compromis over de toekomst van Euratom is in zoverre bevredigend dat de hoge flux reactor, waarbij in het- Noordhollandse Petten 95 man werk zaam zijn, niet behoeft te worden geslo ten. Deze reactor kan, krachtens een zogenoemd complementair programma dat wordt gefinancierd door Nederland, Duitsland en België nog ten minste vier jaar voor materiaalonderzoek worden gebruikt. Eveneens bevredigend is dat het on derzoekscentrum in Petten, waarbij in totaal 150 man werkzaam zijn, wellicht kan worden ingeschakeld bij weten schappelijk onderzoek naar milieuver ontreiniging en moderne technologie, waartoe de staats- en regeringsleiders der negen landen in oktober te Parijs hebben besloten. Weliswaar is nu voor het eerst sinds zeven jaar een meerjarenprogramma vastgesteld, maar het personeelsbestand blijft, ondanks een vermindering van 2.000 tot 1.650 man, volgens Nederland te groot. Zowel het Reactor Centrum Nederland als de raad voor de kernener gie meenden dat, zowel gezien hetgeen tot stand is gebracht als de beschikbare middelen circa 575 miljoen gulden over vier jaar een „stroomlijning” dat wil zeggen vermindering tot 1.300 man, verdeeld over de centra in Petten, Karlsruhe, Ispra (Italië) en Geel (België), noodzakelijk is. >5 (SF

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11