Juiste wielen en banden van LI CITROEN J. GIESBERTS VEEL LICHTE EN ZUINIGE AUTO’S OP DE MARKT Draaibare W. KOKS kuipstoel AUTOBEDRIJF KONING BV. belang voor het rij-gedrag Automobielbedrijf VAN BUGNUM VAUXHALL VIVA-RANGER 17 PEUGEOT PEUGEOT Voorwielaandrijving wint duidelijk Automobielbedrijf VEGHTSTRAAT 2 IJMUIDEN WOENSDAG 7 FEBRUARI 1973 16 Nadenken over toekomst AUTOBEDRIJF Verschillende systemen een wonder op wielen UW DEALER VOOR IJMUIDEN e.o. Min. van Houtenlaan 10 Velsen-Z. Telefoon 1 62 45 SHOWROOM: TELEFOON 0 2550-1 1001 0 tegenover Sportpark Schoonenberg Dealer voor de gemeente Velsen Dealer voor de gemeente Velsen ’s Gravenlust 37 Velsen-Z - tel. 13811 (bij Brandweerkazerne) TUSSENBEEKSWEG 7-9 IJmuiden-O. Telefoon 0 25 50 -1 41 56 SU BLOEMSYRAAï 34, IJMUiDEN - TEL. - 15Ï41* ADVERTENTIE Jrwiel- ADVERTENTIE i AMSTERDAM. De technische ont wikkeling van de laatste jaren bracht een opmerkelijke splitsing voort: aan de ene kant was men in de research bezig met het ontwerpen van zware veillg- heidswagens, aan de andere kant kwa men vrij kort na elkaar lichte en zuini ge gebruiksauto’s op de markt. Bijvoor beeld de Renault 5, de Datsun Cherry, de Alfa Sud enz. Dit zijn wagens met een gewicht van 700 a 800 kg, terwijl de zware veiligheidsauto’s ruim boven de 1500 en zelfs boven de 2000 kg wegen. In Europa blijft de nadruk echter liggen op de gezinsauto met een ca. 1,5 liter motor, waarmee goede pk-gewichtsver- houdingen en dus goede prestaties zijn te realiseren. AMSTERDAM. Een bepaalde cate gorie toebehoren beïnvloedt zeer sterk de rij-eigenschappen van een auto. In die categorie horen banden, wielen en schokdempers thuis. Met de juiste keuze heeft de autobezitter de mogelijkheid het rijgedrag van zijn wagen optimaal naar voren te laten komen. Voor wagens in de lagere prijsklassen geldt zelfs, dat door een juiste toepassing van dit soort toebehoren zijn wagen aanmerkelijk kan worden verbeterd. Dit ligt voor de hand: men kan van een autofabrikant die een laaggeprijsde auto produceert, niet ver wachten dat hij deze wagen uitrust met lichtmetalen wielen, die tussen de 500 en 1000 gulden kosten. De automobilist zal hier zelf over moeten belissen. Op de Ral wordt hem nog eens de kans geboden, al dit soort toebehoren te bezichtigen. :t een ;emak e ke itélban erse klasse, uit. in één 1-deurs: Om met de lichtmetalen wielen te beginnen: er zijn (prijzige) magnesium- wielen die slechts de helft wegen van de in massa vervaardigde stalen wielen. Daarnaast bestaan er wielen van een aluminium-legering, die altijd nog een gewichtsbesparing van 10 tot 30 percent opleveren. Dat kan heel belangrijk zijn, want het betekent een besparing op het niet-afgeveerde gewicht van de auto en hoe geringer dit is, hoe beter de rij kwa liteiten. Voorts geeft de precisie waar mee dit soort wielen wordt vervaardigd, minder kans op onbalans. Auto-industrie al druk bezig met toekomstig transport In sociaal opzicht is de auto bijzon der geliefd. Hij stelt de mensen in staat zich vrij en onafhankelijk te bewegen, hij maakt het mogelijk ver re reizen te ondernemen, die de be langstelling en de kennis van de be zitters vergroten. Niet voor niets wordt 78 percent van het totaal aan tal reizigerskilometers per auto afge legd, tegenover slechts 5,5 percent per trein. De toename van het autobezit is dan ook een logisch voortvloeisel uit deze overheersende voordelen: in ons land zal tegen 1980 het vijfmil joenste voertuig op de weg verschij nen, zestien jaar nadat het eerste miljoen werd bereikt. Daarmee ligt Nederland nog achter op andere Eu ropese landen en zeker op landen als Amerika, Canada en Australië. In Amerika wordt thans reeds een auto dichtheid bereikt van één auto, op bijna iedere twee inwoners. In dicht bevolkte delen, zoals Californië is dat bijna 1:1, zodat daar het verzadigings punt vrijwel is bereikt. De toename van het autobestand blijft echter voortgaan. Enige getallen om dit te demonstreren: aan het eind van de tweede wereldoorlog waren er op de gehele wereld circa 30 miljoen motorvoertuigen. In 1955 was dit ge tal gestegen tot 59 miljoen, in 1965 I tot 86 miljoen in in 1970 reden er op I de wereld 103 miljoen motorvoertui gen rond. Dit getal is inmiddels ge stegen tot zo’n 170 miljoen voertuigen van allerlei soorten en categorieën. Nu de andere kant van de medail le: deze auto’s hebben jaarlijkse tien duizenden verkeersdoden en gewonden op hun „geweten,” zij verontreinigen op plaatsen waar ze in zeer grote aantallen voorkomen de lucht, ze leg gen een steeds groter beslag op de voorraden delfstoffen, die we nog ook geldt voor de dwarsgeplaatste mo tor, bijvoorbeeld in de Peugeot 104. over hebben. Kortom: de auto is niet alleen maar voordelig, maar zal in toenemende mate als nadelig worden ervaren. Toch kunnen we niet zonder dit vervoermiddel, ook al moeten we steeds meer ruimte aan het transport met deze voertuigen afstaan. In het algemeen vallen hun activitei ten op dit gebied in twee delen uiteen: zij onderzoeken volledige be geleiding van auto’s op speciaal daar voor ontworpen trajecten en zij hou den zich bezig met de ontwikkeling van stedelijke transportsystemen. Ge neral Motors en Ford hebben voor dit laatste uitgebreide analyses gemaakt van verschillende steden, wier inwo nertal varieert van 20.000 tot vier miljoen. Ford heeft zich tot nu toe veel moeite gegeven om begeleidingssyste men voor auto’s te ontwerpen. Zo ontstond er bijvoorbeeld een Mus tang, die via een geleide-arm in de flank verbonden werd met een rail naast de autoweg. General Motors ontwierp zelfs een geheel computer- bestuurd systeem, dat de automobilist en zijn wagen via inductiestromen langs de route veilig en wel naar zijn doel bracht. Ford opnieuw, experi menteerde met radar om de afstand tussen de auto’s op veilige wijze te kunnen verkleinen en daardoor de capaciteit van de wegen te vergroten. Daarnaast hebben verschillende auto- industrieën zich geconcentreerd op het ontwerpen van snelwegen met begeleidingsrail Auto’s die met deze rails werden verbonden konden soms zonder ingrijpen van de be stuurder grote afstanden met zeer hoge snelheden afleggen. In de constructie van de motor ziet men dat de bovenliggende nokkenas ter rein wint, mede door de kunststof tand- riemen die minder geluid geven dan de ketting. De slag van de motor wordt soms weer wat langer, vooral omdat wel standaard is geworden, treffen we AMSTERDAM De auto heeft zich in de loop van ruim een halve eeuw stevig genesteld in het economisch, sociaal en cultureel patroon waarin wij leven. Als vervoermiddel neemt de auto in de vele vormen waarin hij wordt geproduceerd een sleutelpositie in, in het produktieproces Niet alleen zijn miljoenen mensen betrokken bij het produceren van dit voertuig, weer vele anderen kunnen alleen dank zij de auto hun werk ver vullen en daarmee hun econo misch bestaan veilig stellen. Daarbij komt, dat de auto mid dels de opgebrachte specifieke belastingen een grote bijdrage levert aan de overheidsfinanciën, waardoor de overheden mede in staat zijn investeringen te ple gen, die ten goede komen aan de gehele gemeenschap. In Neder land bijvoorbeeld, wordt één op elke zes belastingguldens door de auto en de autobranche opge bracht. Nadenkend over de toekomst van de transportmiddelen die we thans gebruiken met name de auto heeft men in het algemeen wel het gevoel, dat er in de loop van de komende kwart eeuw sterke wijzigin gen ophanden zijn. Hoe men echter de ontwikkeling van het verkeer te gemoet moet treden en welke maat regelen het meest geëigend zijn om de nadelen van de auto op te heffen, daar is men het nog lang niet over eens. Zowel de overheden als de auto- industrieën die op het punt van de toekomstige verkeersontwikkeling on getwijfeld nauwer gaan samenwerken koesteren hun eigen gedachten: de overheid met een voorkeur voor een toenemend gebruik van openbaar vervoer, de auto-industrie met een voorkeur voor allerlei futuristische transportmiddelen, die zij thans reeds aan het ontwikkelen zijn. Transport systemen, die overigens sterk zijn gaan lijken op openbare vervoermid delen, zij het in een zodanige techni sche constructie, dat de reiziger nog het idee behoudt over een eigen voer tuig te beschikken. Aardig is hierbij, dat vele grote auto-industrieën (bij voorbeeld Fiat in Italië) reeds lang treinen produceren. Het zou deze in dustrieën weinig moeite kosten om geheel naar openbaarvervoersyste- men over te schakelen, zodra de auto als transportmiddel zijn vooraan staande plaats gaat verliezen. Op welke wijze bereidt de auto- industrie zich voor op de toekomst? sommige constructeurs menen, dat dat een gunstige invloed heeft op de samen stelling van het uitlaatgas. Aan de ande re kant handhaaft men ook de korte slag-motor, wat we zien bij de Alfa Sud. Vooral aan de vormgeving van de verbrandingskamer en aan de demping van het motorgeruis wordt de laatste jaren veel aandacht besteed. In onder- zoekkamers worden de nieuwe modellen nauwkeurig getest op de produktie aan geruis en lawaai in algemene zin. Mede onder de dwang van overheids- eisen is men, vooral in Amerika, op zoek gegaan naar alternatieve motoren en constructies. Stoom, elektrische trac tie, hybride motoren, werden opnieuw onderzocht, terwijl men aan de andere kant op zoek ging naar verbeteringen aan de huidige benzine-motor en naar mogelijke wijzigingen van de brandstof. Al deze activiteiten hebben tot nu toe niet meer dan een stroom verhalen in allerhande bladen opgeleverd en verle den jaar een grote conferectie In Ameri ka, waar men elkaar wilde inlichten over de vele technische aspecten die dit werk meebrengt. Maar wat men bewust niet deed was, elkaar vertellen hoe de zaken ervoor stonden. Allicht, dat stonden de concurrentie verhoudingen niet toe. Het gevolg is dat op grote schaal dubbel werk wordt ver richt: iedere fabriek is bezig met zijn eigen research, zonder kennis te kunnen nemen van de resultaten die elders zijn bereikt. Een afschuwelijke vtrspilling van geld en energie. De stedelijke transportsystemen die werden ontworpen, spreken misschien het meest tot de verbeelding. Hieron der volgen een paar voorbeelden: Cabines voor vier personen, die via de computer door de stad worden geleid en gedragen worden door een 1 luchtkussen. Een snel, comfortabel en geruisloos transport. Een soort metro-systeem: grote bussen nemen de passagiers op aan Het heeft geen zin over wielen te praten, als men daar niet meteen de banden bij betrekt. Iedereen weet z® langzamerhand wel, dat er ruwweg ge zegd, twee soorten banden bestaan: dia» gonale banden en radiaalbanden. Daar tussen in bestaan natuurlijk banden die als een soort kruising kunnen worden beschouwd. In het kort komen de ver schillen tussen de beide bandensoorten erop neer, dat de radiaalband met zijn breder loopvlak een betere „grip” op het wegdek heeft, rem- en acceleratie- krachten beter overbrengt, minder rol- weerstand bezit, waardoor minder brandstof wordt verbruikt. De diago- naalband bezit met zijn rechte flanken veel voordelen voor de man die meestal in de stad rijdt en parkeert langs stoep randen. Bovendien is de diagonaalband geruislozer dan de radiaalband. Zit er aan een auto weinig meegevend rubber tussen wielophanging en zelfdra gende carrosserie, dan is voor zo’n wa gen de diagonaalband te prefereren. Er is thans een enorme keus in de loopvlakprofielen van de aangeboden banden. Zij het, dat sinds kort het gebruik van spikes in winterhandenin ons land is verboden. Maar er blijft genoeg over om een keuze uit te maken. Geen band zonder aangepast wiel: in Engeland werd circa een half jaar gele den een veiligheidswiel geïntroduceerd, waarbij een band die snel leegloopt onder de rit niet van de velg loslaat Op het gebied van de veiligheid moet dan ook nog vermeld worden het expe rimenteren met kapotgereden banden, waarbij de auto bestuurbaar blijft. Een belangrijke vooruitgang. Grote autoconcerns, zoals General Motors, zetten niet alles op de ene kaart van de personenwagenproduk- tie. Zij ontwerpen ook op de toe komst gerichte openbaar vervoer middelen, zoals deze experimentele autobus, die een „knielende” be weging kan maken om het instappen te vergemakkelijken. In de bus, met zijn salonstoelen, is een audio-visueel systeem gebouwd, ter ontspanning van de passagiers. De krachtbron van deze bus is een gasturbine. de zijde van de straat en rijden met hoge snelheden op eigen, speciaal ontwikkelde banen naar de bestem mingen. Kleine capsules voor hoogstens twee passagiers en hun bagage. Ge schikt om zelfstandig voort te bewe gen, maar ook om aaneengeklon- ken tot een soort trein snel naar de bestemmingen te rijden. Een bus op bestelling: een trans portmiddel voor ongeveer zestien personen, die via de computer kan worden opgeroepen (bijvoorbeeld door de telefoon) en de passagier automatisch naar zijn bestemming brengt. Al deze transportmiddelen zullen over eigen banen, rails of „glij- paden” beschikken. Grote autoconcerns als Ford en General Motors denken daarnaast eveneens na over systeemen als de „minigap” bijvoorbeeld, waarbij de computer het voertuig volledig be stuurt, zodat de passagiers zich geheel kunnen ontspannen en toch veilig hun doel bereiken. Ford heeft bij voorbeeld ooit eens een klein stads wagentje op papier gezet dat magne tisch op afstand wordt bestuurd, au tomatisch een speciaal daarvoor inge richte parkeerruimte vindt en daarna zonder inzittenden weer naar „huis” terugkeert, om na een telefonische oproep weer te verschijnen. Dat is zonder twijfel muziek van de verre toekomst. Draaibare kuipstoelen voorin, dat is het nieuwste Amerikaanse snufje in de dure modellen Chevrolet Malibu coupé en de Chevrolet Monte Carlo. Deze wagens zijn standaard uitgerust met stoelen die tot een hoek van negentig graden buitenwaarts draaibaar zijn. De stoelen vergemakkelijken het in- en uitstappen, zowel voor de vóór- als achterpassa- giers. De boxermotor voorin, die we onder meer nog kenden van de Goliath uit 1958, komt weer terug in de Citroen GS, de Alfa Sud en de Japanse Subaru. Een voordeel hierbij is de lage plaatsing, wat Nieuw voor Nederland is ook de Triumph Dolomite van British Leyland. In principe is dit model een combinatie van de 1854 cc, 92 din-pk-motor die aan de Saab werd geleverd en de luxueus uitgevoerde carrosserie van de 1300 Toledo. De top van de Dolomite ligt boven de 160 km per uur, terwijl de kruissnelheid rond de 150 km per uur ligt. De stoel van de bestuurder kan hoger of lager worden gesteld. In tegenstelling tot Amerika, waar de auto met de voorin geplaatste motor en de aandrijving op de achterwielen vrij- GM in Europa nog steeds de motor voorin houdt en de aandrijving op de achterwielen. in Europa verschillende opvattingen over de autoconstructie aan. Voorop staat daarbij, dat de motor achterin aan betekenis verliest. Voorwielaandrijving komt steeds vaker voor. De helft van de tien miljoen voertuigen die vorig jaar in West-Europa werden geproduceerd, bezit voorwielaandrijving. Ook Volkswagen komt nu met aandrijving op de voorwie len (op basis van de Audi 80), terwijl

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17