J. van den Broek: beste in architectuur en stedebouw Burrito even nog net Britse satire op saneringsellende Simenon schrijft niet meer John I Bros leven w POPPEPPERS SOOSAGENDA Leen liever in de van muziek dan de vitrage TOP DE POP POP DERTIEN s f VRUCHTBAAR LEVEN TOEGELICHT IN NOS-FILM I VERHOEF IN ZERO FOCUS IN DE PEN Toneelgroep dient de buurt ?de Uilenboom” De Stoeterij” ïS'-a 15 FEBRUARI 1973 DONDERDAG 8 (Van onze Rotterdamse correspondent) retisch (via zijn hoogleraarschap in Delft) heeft uitgedragen. Nieuwe zakelijkheid Moeizaam begin bemoeienissen, die Van den Broek met het Nederlandse woonklimaat heeft gehad. Dat werd tijd, omdat er sinds de vijftiger jaren op het gebied van re i v-z-I bnf V-1 xïtqI AAn 4-il.r mAn” woningbouw nog maar weinig is gebeurd of het heeft wel „een tik mee” gehad van ideeën, die Van den Broek praktisch (via zijn bureau) of theo- ROTTERDAM De naam van prof. ir. Van den Broek staat iedereen wel bij. Zeker in combinatie met die van zijn partner ir. J. B. Bakema, met wie hij in 1948 ging samen werken. Het duo maakte in de verstreken kwart eeuw een toen al beroemd architectenbureau wereldberoemd. Van den Broek wordt dit jaar 75. Nog altijd snel denkend, druk pratend zal hij zondag 11 februari hoofdpersoon zijn in een veertig minuten durende docu mentaire, die de NOS-televisie dan op Nederland II (van 22.05 tot 22.45 uur) in de serie „Markant” uitzendt. Die film, het hele afgelopen jaar opgenomen en voorbereid, is één van de tot nog toe schaarse pogingen om aan een wat groter publiek een totaalbeeld te geven van de veelzijdige 1I door Ferry Tromp van den Broek, vijfen- FLYING BURRITO BROS r De Flying Burrito Bros staan op 1, in Sant- JOHN VAN LEEN in JAC HEUER Prof. ir. J. H. zeventig jaar. „Ik zit liever in de muziek dan in de gordijnen”. Een simpele verklaring voor de muzikale ambities van de 22- jarige Haarlemmer John van Leen, getrouwd en zolang zijn zang hem nog windeieren legt markthandelaar in gordijnstoffen. meisje met een kale kop, die het kapita listische bestel vertegenwoordigt. Zijn voornaamste trawanten zijn een mario netachtig Kamerlid en een intimiderend huisvestingsambtenaartje. Het is de toe schouwer duidelijk: zó ziet de arbeider de samenzwering, die hem zo beroerd laat wonen. Hoewel Engels, heeft het stuk veel overeenkomst met Nederlandse toestanden als sanering en huurliberali- satie. De mooiste frappe is het optreden van de maatschappelijk werkster, Lord Jingo in vermomming, die tijdens een aller liefst dansje met de arbeidersvrouw de theoretische en praktische kanten van de sociale begeleiding van het bestaande huis naar de dure torenflat uit de doe ken doet. De praktische kant beeldt ze uit door het vrouwtje even in de dubbe le Nelson te nemen. De tekst is erg geestig en ik heb niet eens de Cockney-grappen kunnen volgen, waar men in Londen plat van het lachen gaat en de vorm is ont leend aan volkstoneel en typisch Britse vaudeville. Muziek speelt een grote rol. Elke scène wordt gevolgd door een lied: eenvoudige rock of musicaldeuntjes. De uitstekend gespeelde show duurt mis schien wat lang voor Nederlandse oren, maar waar het The Combination om te doen is, komt keihard en toch vermake lijk over. Iedereen die zich druk maakt over de ellende in saneringswijken en iedereen die wat anders wil met toneel dan kunst en schoonheid dienen, zou het moeten zien. Het blijkt dat beide groepen elkaar kunnen helpen. Focus, „Sylvia”, „House of a King", „Hocus Pocus”, Jan Akkerman en Thijs van Leer maakten de groep in Nederland befaamd, treedt zondag middag op in de IJmuidense PEN aan de Kanaalstraat 257. 25 febr. in het Amsterdams Concert gebouw, het laatste optreden van hun tournee. Vrjjdag 16 februari ver schijnt de groep in VARA’s ”Pop- zien”, diezelfde avond is de groep live te horen op de radio (VPRO) vanuit ,,’t Turfschip” in Breda. AMSTERDAM. In Mickery is veer tien dagen een toneelgroep te zien, die een schoolvoorbeeld is van wat toneel sociaal kan betekenen in en voor de buurt waar de groep gevestigd is. Het is The Combination, die in 1967 in de badplaats Brighton ontstond in een al ternatief cultuurcentrum. Vanaf 1970 tot 1972 toerde de theatergroep rond met subsidie van de Britse Kunstraad. Vorig jaar september vestigde The Combinati on zich in een radicaal wijkcentrum The Albany in Deptford, een arbeidersbuurt bij de oude dokken van Londen. Een buurt, die gebombardeerd is in de oor log, wederopgebouwd met veel te kleine flats, die nu rijp zijn voor de sanering. De mensen hebben er 25 jaar gewoond en moeten er nu uit naar iets ruimere maar veel duurdere torenflats. Een echt huis met een tuin is er niet meer bij. Over deze woningnood gaat het stuk dat The Combination in Mickery brengt: „Watch it all come down” (Zie hoe alles instort). John White (l.) en John Turner „Watch it all come down”. LAUSANNE (AFP) De in 1903 ge boren schrijver Georges Simenon, „de vader van commissaris Maigret”, heeft het schrijven opgegeven. In een vraagge sprek met het in Lausanne verschijnen de blad „24 Heures” zegt hij: „Ik heb besloten geen roman meer te schrijven. Het is de eerste keer dat ik daarover spreek, voortaan zal op mijn paspoort staan: zonder beroep”. De schrijver zei dat hij in het vervolg, zonder naar iets te kijken, in ten ge makkelijke stoel wil zitten en dat hij zichzelf verhalen zal vertellen die hij meteen wil vergeten. Anderzijds is uit welingelichte bron vernomen dat Simenon zich op het ogenblik in een kliniek bij Lausanne bevindt, waar hij, zoals elk jaar, een volledig medisch onderzoek ondergaat. John behoort tot het optimistische slag mensen. Hij' zong al jong in allerlei Haarlemse bandjes waaronder „Zoef, Zoef en de Bevers” en mocht vanwege zijn volle keelgeluid in sep tember 1971 onder de naam Ritchie Lane de single „Lazy” uitbrengen. Een groot moment, maar daar bleef het bij want de single ging onder in de vloedgofl. „Er zijn natuurlijk hon derden jongens die een leuk liedje kunnen zingen”, zegt John realistisch. Ofschoon „Lazy” een nummer was waar hij „helemaal achter stond”, heeft hij het nu toch gezocht in het uiterst hitgevoelige Nederlandstalige repertoire. Waarom? „Op een gegeven moment ben e al zolang bezig, dat je succes wilt hebben. Daar gaat het toch om. Dat kan met deze muziek; daar is een markt voor”. John bezingt op de deze week bij „Vogue” uitgekomen single eerst de wonderen van de schone „Maria He lena” om op de andere kant te ont hullen hoe zijn beste vriend er met zijn meisje vandoor is gegaan. „Maria Helena” maakt wat mij betreft veruit de beste kans: ritme, liefde, trompetje en een goed zingende John. Zelf zegt hij: „De plaat wordt goed ontvangen. Tot nu toe was muziek mijn hobby maar ik wil er graag aan verdienen”. Zijn favoriete zangers: Robert Long („Die heeft een vreselijk goeie strot”), Steve Allett en Ben Cramer. Van den Broek gold in die tijd als een doortrekker van de gedachten, die in de „nieuwe zakelijkheid” (logische, fratsen loze gebouwen) waren ontwikkeld. Jödicke noemt hem in dit verband een man van de „tweede generatie” in de twintigste-eeuwse moderne bouwkunst. Bakema, ruim 15 jaar jonger, zet hij daarbij in het vakje „derde generatie”. Waarmee wordt bedoeld dat deze, na het rechtzetten van de hoofdzaken en het toelaten van bewegingsvrijheid het uit eindelijk vermenselijkingsproces van de huidige architectuur heeft helpen bege leiden. Al voordat Van den Broek bij Brink man en Van der Vlugt (diens overlijden was aanleiding om Van den B. te vra gen) introk, had hij een paar spraakma kende projecten op zijn naam gebracht. Eén daarvan is nog steeds een beziens waardigheid: het woonhof Vroesenlaan. Van den Broek zelf: „Dat werd mogelijk gemaakt door de rooie woningbouwver eniging en de Arbeiders Verzekerings- en Depositobank, die bereid was wat meer te betalen. Je hebt er overdekte speel- Een verzamel-lp waarvoor ze nu goud hebben gekregen en concerten maakten vorig jaar een einde aan het bestaan van de Flying Burrito Bro thers. Zo heette het althans. Maar afgelopen dinsdag waren ze terug in Amsterdam: Rick Roberts, Byron Berline, Kenny Wertz, Alan Munde. Roger Bush, Sneeky Pete en Eric Dalton voor een nieuwe serie concer ten. Alice Cooper blijft de aandacht vragen. Voor de hoes van zijn ko mende LP „A Billion Dollar Babies” had hij een miljoen dollarbiljetten geleend waarin de groep dan a la Dagobert Duck zou rondzwemmen. De Amerikaanse wet verbiedt echter het afbeelden van betaalmiddelen. Alice’s nieuwste single „Hello Hur ray” staat alweer in de Amerikaanse Top-100, in ons land doen we het nog met de heruitgave van „School’s Out”. Concerten. Volgende vrijdag 16 februari Black Sabbath in Amster dam en James Brown in de Rotter damse Ahoy-hallen. Traffic komt op 24 maart naar Amsterdam met in het voorprogramma Amazing Blondel, een week later staat King Crimson in het Concertgebouw aldaar. meengoed werden aan de Delftse TH, doe toen odder leiding van de invloed rijke Marinus Granpré Molière was uitgegroeid tot een bolwerk van betutte lende architectuur. Het tweetal werd aan de TH binnengehaald door C. H. van der Leeuw, curator van deze instelling en, dat zal geen verbazing wekken, als di recteur van Van Nelle opdrachtgever voor de beroemd geworden fabriek. Van plaatsen voor de kinderen, een tuin om op te kijken en het blok is aan één kant open.” Critici spraken indertijd schamper van „wonen of kamperen?” Van den Broek zegt nu nog fel „een godswonder te vinden, dat het kon.” Maar nadien heeft hij weinig meer in Rotterdam kunnen doen op wonigbouwgebied. Het bleef bij een blokje hier en een blokje daar, hoewel het kantoor zich meermalen on gevraagd met verreikende plannen ma nifesteerde (Pendrecht-1949, Alexander- polder-1956). Eigenlijk het enige project van naam was de Lijnbaan. Maar die werd dan ook wereldberoemd en is in middels vele malen nagebootst. Van den Broek: „De Vroesenlaan was zo’n beetje de laatste demonstratie van moderne woningbouw in Rotterdam. Je krijgt na zoiets een heleboel collegiale tegenwerking. We zaten in Rotterdam dan wel in studiegroepen en hadden zodoende wat invloed, maar tot een echte principiële aanpak van onze kant, zoals later in Hengelo, Eindhoven, Kampen en Leeuwarden wel is gebeurd, is het in Rotterdam niet gekomen, nee.” den Broek over zijn tegenstander Gran pré: „Een fijngevoelige man. Het jam- mere was dat hij in Delft een architec tentheorie baseerde op een algemeen geestelijke theorie. Hij was katholiek, dogmatisch, maar toch met grote invloed op jongeren in die tijd.” Een door dit jeugdcentrum lang verbeid optreden, want Focus zou al op 6 januari komen. Dat ging toen op het laatste moment niet door vanwege een Engelse toernee van de groep, die overigens zeer succesvol is verlopen. Thijs van Leer heeft trouwens ook op ander terrein succes geboekt. Van zijn solo-LP „Introspection” zijn er 50.000 verkocht en dat betekent goud op 16 februari in het TROS-program- ma drie maal één. Bovendien werd Thijs vorige week vader van dochter Bella en is de Amerikaanse toernee van Focus rond. Start: 2 maart. In het Haarlemse centrum ZERO (dat is voor de 1 atste keer het voor malige Electric Centre) staat zaterdag avond Frank Verhoef, zanger-gita- rist rnet zowel rock-, folk- als blues- invloeden in zijn eigen muziek. Deed gitaar in „Q’65”, orgel in „Snowflake” en speelt tegenwoordig zes- en twaalfsnarige gitaar plus mondhar- monika. Vorig jaar stond hij in het voorprogramma van onder anderen Ian Matthews, en Michael Chapman en trad live op voor VPRO Vrijdag. In het programmablaadje zegt de groep: „Dit is het ware verhaal van Deptford. Het is niet objectief. Het pro beert niet precies chronologisch te zijn. Het is gebaseerd op de verhalen die de mensen vertellen; op wat Deptford voelt hoe het leven daar feitelijk is.” Je kunt geen beter geformuleerd uit gangspunt hebben voor sociaal theater dat werkelijk zin heeft. Vooral dat het niet objectief is, doet me deugd. Objecti viteit komt vaak neer op de zienswijze van degene die het best kan formuleren. En dat is vrijwel nooit de onderliggende partij. The Combination kiest de kant van de bewoners en geeft vorm aan hun gekan ker. De groep heeft het materiaal voor het stuk verzameld in de kroegen van Deptford, een buurt waar nooit theater is geweest en het vermaak bestaat uit bioscoop en kaartspel. The Albany is de plaats waar actiegroepen zoals de huur- dersvereniging, hun hoofdkwartier heb ben. Het merendeel van de bewoners zal, als overal, zich gelaten of angstig in zijn lot schikken. Om ze bewust te maken van de situatie waarin de mensen wonen en van de noodzaak om samen een vuist te maken, gebruikt het wijkcentrum de toneelgroep als doel. The Combination brengt melodrama voor de bejaarden club, straattoneel met de kinderen („Het grote monster stopt kindertjes in toren flats”, luidt het bijschrift bij een foto van een dergelijk evenement); vrije ex- pressieclubs, scholing voor volwassenen, guerrillatoneel voor actiegroepen en „to neelstukken in de strijd”. Zo’n toneelstuk in de strijd is „Watch it all come down”. Het heeft de vorm van een satirisch stripverhaal met schurken en slachtoffers, en de woning- ellende als inzet. Een arbeidersvrouw en haar oude vader vormen de ene groep. Huiseigenaren met de politici, ambtenaren en maatschappelijk werk sters de andere groep. Superboef (zo weggelopen uit de Batmanserie) is Lord Jingo, een monsterlijk dik gemaakt EI Tora, EVNH-gebouw, Engeland- laan, vrijdag en zondagmiddag: disco- soos. ’t Plein, Balkanplein 4, elke avond open met uitzondering van maandag bovendien op vrijdag, zaterdag en zondagmiddag. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zon dagmiddag: discodansen. Voom-Voom, Spaamwouderstraat 61, vr., zat. zon: bar-dancing-disco. Can-Can, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing-disco. Riverside, Spaarne 91, woensdag, vrijdag en zaterdag: soos. De Huif, Gen. de la Reijstr. 4, dinsdag en zaterdagmiddag: soos. De Pauw, Kromhoutlaan 55, open van 8 tot 11 (14-17 jaar). HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: sessionavond. PEN, Kanaalstraat 257, IJmuiden. vrijdag: kienavond; zaterdag: Lava; lach- en tekenfilms; zondagmiddag: FOCUS; donderdag: film „Het huis der duizend gruwelen”. Crazy Inn, Kokstraat 13, zaterdag: soos met Engelsman Norris. Lambiek, Venneperweg 298, Nieuw- Vennep, zaterdag: Rembrandt. Turfschip Turf steeg 2, zaterdag: koffiebar met journalist Wessel van Dijk. De Weijman, Hoofdstraat, poort, vr., zat. en zo: disco. Royal Flush, wijkcentrum Bema- dottelaan, zaterdag: The Rofelly’s en disco Lion. Zero, Bakenessergracht 8-10, vrij dag: film: „Cuba Va”, zaterdag: Frank Verhoef; dinsdag: theater workshop; woensdag: ecologie, drs. Luyken,milieuconsulent van Haarlem; zeefdrukgroep. Moulin Rouge, Kleine Houtstraat, iedere avond: bar-dancing-disco. hij alsnog te Delft. Al in 1928 kon hij ’n éénmansbureautje openen aan de Mathenesserlaan in Rot- terdam. dat weldra bekend stond om de modernistische opvattingen, die er wer den beleden. Daarin stond Van den Broek natuurlijk niet alleen. Maar aan de andere kant was er binnen de Neder landse verstarde bouwwereld weinig speelruimte. 4 De enigen, die zich met de voorlopers in het buitenland (Mies van der Rohe, Le Corbusier) konden meten waren Brinkman en Van der Vlugt, die onder andere een woonkwartier in Spangen (Rotterdam) met avant-gardistische gale- rijen en groen in het midden, het Feyen- oord-Stadion en de nog altijd bejubelde Van Nelle-fabriek te Rotterdam op hun naam hadden staan. Ook de vorig jaar onder vele protesten gesloopte Koningin- nekerk in Rotterdam was een vroeg werk (1903) van dit kantoor. Het was niet toevallig, dat Van den Broek zich in 1937 met hen associeerde. Het zou tot na de oorlog duren voor- dat (1947) de moderne ideeën middels Van den Broek en Van Eesteren ge- Toen moest hij maar onderwijzer worden. De opleiding volbracht hij met lof aan de Rijkskweekschool te Nijme gen. Maar het bloed kroop waar het niet gaan kon en via een omweg belandde Jürgen Jödicke, Duits schrijver over stedebouw en architectuur, stelde al in 1963 een standaardwerk samen over bei de heren en hun achtergrond, waarin hij schreef: „Wat Van den Broek en Bakema de laatste 15 jaar hebben gebouwd en als plannen hebben afgeleverd, behoort tot het beste in de moderne architec- tuur. Er is bijna geen andere architecten gemeenschap, die zijn prestaties zo gelijk- op over de terreinen van architectuur en stedebouw heeft verdeeld”. Van den Broek (Johannes Hendrik) is geboren op 4 oktober 1898 als Rotter- dammer. Zijn vader was bouwonderne- mer, maar wilde zijn zoon niet hetzelfde vak „aandoen”, hoewel Van de Broek jr. daar wel zin in had. Gesteund door een geïnteresseerd onderwijzer probeerde hij zelfs naar de tekenacademie te komen. Dat lukte niet. Van den Broek: „Mijn vader vond het een rotvak. Weinig geld en veel in de kroeg zitten om zaken te doen. Maar als kleine jongen fietste ik met hem langs de bouwwerken en dan vond ik het machtig interessant”. Roberta (The first time ever saw your face) Flack is dinsdagin ons land aangekomen. Morgen orit- vangt zij in de Vuist van Duys de Edison voor haar LP „Quiet Fire”: gisteren maakte zij opnamen voor een 50-minuten durende AVRO-show. Roberta’s nieuwe single „Killing me softly with his sonig” is net uit. 1. Blockbuster Sweet; 2. Long haired lover from Liverpool Little Jimmy Osmond; 3. Donna Ten CC; 4. Go like Elijah Chi Coltrane; 5. Crazy horses Osmonds; 6. Clap your hands and stamp your feet Bonny St. Claire en Unit Gloria; 7. Love story Nino Tempo and April Stevens; 8. School’s out - Alice Cooper; 9. You’re so vain Carly Simon; 10. Me and mrs. Jones Billy Paul; 11. Bianca Freddy Breek; 12. Ben Michael Jackson; 13. Papa was a rolling stone Temptations. Waarom? Rick Roberts: ”Het pu bliek hier is erg fijn om voor te spelen.” Is dit dan wel de laatste keer? ”Dat zou ik je niet kunnen zeggen”. De heren doen nogal ontwij kend over hun reïncarnatie maar de platen die voor de pers klaarliggen maken veel duidelijk. Daar zijn ach tereenvolgens: ’’The Flying Burrito Bros Live in Amsterdam” (een dub- bel-album), ’’The Flying Burrito Bros Blue Grass Special” en de LP ”A traitor in our midst” van de groep Country Gazette. „Country Gazette” blijkt de verza melnaam te zijn voor de heren Byron Berline, Kenny Wertz, Alan Munde en Roger Bush, zijnde het blue-grass- kwartet van de Flying Burrito Bros. Nu wordt het moeilijk. Kwamen de Burrito Bros vorig jaar tijdens het concert met een blue-grass-session die nu is uitgemond in de LP ’’Blue Grass Special” (van Ariola), dit jaar krijgt diezelfde session een officiële status met de naam ’’Country Gazet te” om een LP (van Bovema) te pushen die in Amerika erg goed loopt. Wie dan ook nog weet dat de Burrito Bros, in de VS niets meer doen, maar dat ’’Country Gazette” daar voortdurend optreedt onder meer vorig jaar zomer in Disney land), kan zich voorstellen dat het vak van popjournalist niet altijd even eenvoudig is. Hoe het ook zij, vindt Rick Ro berts, het zij zo. In ieder geval gaan de Burrito Bros deze maand overal in ons land heerlijke muziek maken en dat nog wel in het vererende gezel schap van ras pedal-steel-gitarist Sneeky Pete. Tussen het elektrische werk door wordt door Country Ga zette blue grass gemaakt, typisch Amerikaanse plattelandsmuziek, ’’simpele”, snelle wijsjes maar tech nisch lang niet eenvoudig waarvan de klank wordt bepaald door de over heersende rol van de viool (Byron Berline) en de banjo (Alan Munde). Blue grass is in het rocktijdperk lang afgedaan als muziek voor boeren knakkers, maar in deze aarzelende muziektijden keert het blue grasstij snel. Auberge van ouds Santpoort Gezellig Frans getint eethuis waar specialité’s uit de Provence open keuken worden bereid. Prachtig koetshuis waar op klas sieke wijze diners - recepties en feesten van uiteenlopende aard verzorgd worden. - .nrfÈl

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15