Na mislukken cao-besprekingen: Beraad over minimum melkprijs Groei blijft achter in Sovjet-economie Margarine en vlees straks nog duurder VNO: loonkosten te sterk omhoog Meer inkomensbewaking wenselijk geacht Faillissement Hoger betaalden moeten matigen IMVA gevraagd Ministers bespreken MET A AL ACTIES OP STAPEL toepassing akkoord ZEVEN KINDEREN OMGEKOMEN Wagenaarstichting geeft premies voor muziekuitvoering Reddingsactie bij Kipo loopt slecht a 2i 21 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 N- EN r 9 9 Conflict J „Hoog spel” Somber Problemen 1 Geen taak Bij Landbouwschap: 9 9 9 9 8 9 9 j 5 (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) voor tot een andere inkomensverdeling. f- gaat het merken, Urgentielijst van vakcentrales I ft De beambtenbonden, de Unie BLHP en de Nederlandse Bond van Technici hadden de breuk tussen hen en de Indu striebonden al enkele weken zien aanko men. „Wij zagen wel een basis om met de werkgevers tot een akkoord te komen met als uitgangspunt de matigingsover- eenkomsten uit het centraal akkoord”. De beambtenbonden menen, dat het con flict geen goed zal doen aan de Neder landse economie. Deze bonden verwach ten niet dat de werkgevers ja zullen zeggen op hun vraag met hen alleen dan maar een cao af te sluiten. en mede op inspraak gebaseerde aanpak van stadsvernieuwing, daaronder begre pen de verbeteringen van woningen en woonomgeving. De arbeidsproduktiviteit de sector welke volgens premier Alexei Kosigin bepalend is voor het welslagen van het vijfjarenplan is vorig jaar toegeno men met 5,2 pet., tegen de raming van 6,1 pet. en in deze sector kunnen dit jaar nog meer moeilijkheden verwacht worden. Tot oktober ’72 bedroeg de stij ging 5,5 pet., eind november was het 0,1 pet. minder en aan het eind van het jaar bedroeg de stijging nog maar 5,2 pet. Het Bruto Nationaal Inkomen bleef met een stijging van 4 pet. 2,2 pet. achter op de planning. In geld uitgedrukt was het Bruto Nationaal Inkomen meer dan 310 miljoen roebel. Over het schijventarief zegt de nota, dat de nadelen voor bepaalde groepen die loon- en inkomstenbelasting betalen, ongedaan moeten worden gemaakt. De bevriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind en uitbreiding van het eigen risico In de ziekenfondsverze kering worden, evenals vorige keren, afgewezen. De onderhandelingsdelegatie van de in dustriebonden verlaat het mislukte cao- overleg grootmetaal. Links vooraan de onderhandelaar Wamsteeker van de In dustriebond NVV, die tevens voorzitter is van de Raad Overleg Metaalindustrie. In de Russische pers zijn al sombere berichten verschenen over de volgende oogst. In de grote graangebieden schijnt te weinig sneeuw te zijn gevallen om de gezaaide wintertarwe afdoende te be schermen tegen de koude. Izvestija heeft in zijn redactionele kolommen de staats- en collectieve boerderijen aangespoord grote voorzichtigheid te betrachten met het zaad voor de voorjaarstarwe, wel licht omdat een aanzienlijk deel van de gezaaide wintertarwe als verloren moet worden beschouwd. .«f 3 Cl? <3? LITTLEFIELD (Reuter) In Little field in de Amerikaanse staat Texas zijn zeven kinderen omgekomen en zeventien gewond toen een trein zich in een schoolbus boorde die juist een spoorweg overgang kruiste. De toestand van de chauffeur van de bus is kritiek. Eerder in de discussie hadden pro- duktschap en ministerie elkaar over en weer van laksheid en traagheid beschul digd. Het produktschap heeft de minister al eerder gevraagd om de bevoegdheid tot het vaststellen van minimum-melk- prijzen. den in de metaal hebben zich inmiddels al van de standpunten van de industrie bonden gedistantieerd. De Unie BHLP heeft nog geen definitieve beslissing ge nomen, maar er zijn reeds contacten met de Nederlandse Centrale voor Hoger Personeel, een representatieve categorie organisatie met ruim 15.000 leden. De beambtenbonden in de metaal heb ben inmiddels laten blijken, dat zij het een grote vraag achten, of de beambten in de metaal die lid zijn van de indu striebonden achter de standpunten van hun bonden zullen staan. Is dat niet het geval, dan verwachten de beambtenbon den dat deze leden de industriebonden zullen verlaten en naar de beambten bonden zullen overgaan. De Industriebonden kondigden al aan. dat de resultaten van het metaaloverleg van invloed zullen zijn op het overleg bij Hoogovens, de textiel, de confectie- industrie en de chemie. „Daar heeft men de onderhandelingen naar voren gescho ven om eerst af te wachten, wat er in de metaal zou gebeuren”. De Industrie bonden zijn van mening, dat de werkge vers in deze sectoren ook geen stap DEN HAAG. Er dreigen weer con flicten in de metaalindustrie. Stakingen lijn daarbij niet uitgesloten. Sinds woensdagmiddag zijn de onderhandelin gen voor een cao definitief afgebroken. De werkgevers wilden niet tegemoet ko men aan de eisen van de drie industrie bonden om te komen tot maatregelen via de cao die tot nivellering van het Inkomen zouden leiden. „Daar is een cao niet voor”, zo menen de werkgevers. Het afbreken van de onderhandelingen bete kent niet alleen een conflict tussen de werkgevers en de Industriebonden, maai en Bij een uitsplitsing van de prijsstijging van 8 a 8,5 percent blijkt dat het CPB is uitgegaan van gelijkblijvende marges in het bedrijfsleven. „Terecht, aangezien dit een van de uitgangspunten is van het centraal akkoord. De stijging van het prijspeil wordt derhalve beperkt tot 8,5 Enkele punten springen eruit: Het minimum-inkomen dient per 1 januari alsnog met 5 in plaats van met 3 pet. te worden verhoogd. (Van onze redactie economie) UTRECHT Kabinetsformateur Bur ger krijgt van de drie vakcentrales een urgentielijst voor het dit jaar te voeren regeringsbeleid. Het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV heeft woensdag in Utrecht de laatste hand gelegd aan een lijst met zeer uiteenlopende eisen. Het trendbeleid voor het overheids- spersoneel moet worden gehandhaafd, zoals tot nu toe het geval is, waarbij een mengvorm van percenten en centen tot de mogelijkheden kan behoren. MOSKOU. Uit in Moskou gepubli ceerde gegevens blijkt dat de Russische economie in het afgelopen jaar in alle belangrijke sectoren niet aan de gestelde verwachtingen heeft voldaan. Zo bleven de groei van het Bruto Nationaal Inkomen, de hele industriële produktie, de arbeidsproduktiviteit, het persoonlijk inkomen en de landbouw- produktie achter bij de planning. ta-volkshuisvesting voorgestelde eenma lige huurverhoging van 20 pet. In het kader van een geïntegreerd, alle inkomenstrekkers omvattend inko mensbeleid, dient dit jaar een strikte bewaking te worden uitgevoerd van de niet aan het centraal akkoord gebonden groepen van zelfstandige beroepsbeoefe naren. S. Knottnerus woensdag in de bestuurs vergadering van het schap. percent omdat de ondernemers bereid zijn vrijwillige matiging te betrachten en omdat de lonen niet meer dan 13,5 percent stijgen”, zo schrijft het VNO. Het verschil tussen de oorspronkelijke raming die ten grondslag lag aan het centraal akkoord en de nieuwe raming van het CPB, zijnde 8.25 5,75 2,5 percent, wordt voor 1,5 percent veroor zaakt door de extra overloop van de prijsstijging in de tweede helft van 1972 en voor 1 percent uit een sterkere loon kostenstijging en toeneming van het in- voerprijspeil. Het CPB verklaart overi gens nadrukkelijk dat er in 1973 geen verdere rendementsverbetering ontstaat. Ir. Prins meent, dat de Industriebon den zeer hoog spel hebben gespeeld. „Tot nu toe heb ik me afgevraagd wat ze op het spel willen zetten om hun doel te bereiken. Sinds woensdagmiddag weet ik dat dat alles of niets is en dat ze bereid sijn zeer grote risico’s te lopen”. Ir. Prins had de Industriebonden duidelijk gemaakt, dat de werkgeversvoorstellen van de vorige week een compromis in- ïeld, om Industriebonden en beambten- btnden bij elkaar te houden. „De verschillen zijn zo klein, dat je er sis weldenkend mens eens uit moest komen. Dat speelt bij de Industriebon den echter geen rol. Eventuele overwin- naars, zo die er zullen zijn, zullen altijd bebloede koppen overhouden. Een ver harding van standpunten is in de gehele maatschappij te bespeuren”. Ir. Prins had het gevoel, dat de vakbeweging sinds vorig jaar meende nog een reke ning met de metaalwerkgevers te moe ten vereffenen. Van de zijde der Industriebonden kwam een duidelijke beschuldiging aan het adres van de beambtenbonden. Vori- willen doen om via een cao te komen ge week had de heer Hubben, voorzitter van de Unie BHLP contacten gehad met werkgeversvoorzitters Bakkenist en Van Boven. De Industriebonden hebben de indruk, dat de uitspraken van de Raad van Werkgevers verbonden zijn ingege ven door het standpunt van de beamb tenbonden in de metaal. „Het is wel erg vreemd, om als vakbond (de Unie BHLP) naar je vijand te lopen om te zeggen: hou je poot stijf tegen de Indu striebonden”, aldus de onderhandelings- voorzitterf W. Wamsteker van de Indu striebond NVV. De Industriebonden zijn door het af breken van de onderhandelingen weer op hun uitgangspunten teruggekeerd. Deze week nog zullen de beleidsorganen worden geconsulteerd en aaarna worden de leden ingelicht. „Tevens zullen acties worden overwogen, waarbij we stakin gen niet zullen uitsluiten. Misschien zul len we ook nog proberen via de bedrij ven tot een bedrijfs-cao ie komen”. Opvoering woningproduktie in ge subsidieerde sector met 3500 tot 4000 per jaar (zonodig de voor deze opvoering te bestemmen middelen te gebruiken voor verbetering woningen in zo’n sector). Vragen SER-advies over uitbreiding publikatieplicht van besloten vennoot schappen en invoering publikatieplicht voor andere ondernemingsvormen dan NV, BV en coöperatieve vereniging. Afwijzing van de in de regeringsno- DEN HAAG. Het bestuur van het landbouwschap heeft woensdag de sala rissen van het personeel per 1 januari verhoogd met 3 met de beperking dat de verhoging niet boven de f 750 mag komen. De drie samenwerkende organi saties van administratief personeel had den in een brief protest aangetekend tegen deze beperking, maar kregen hun tin niet. DEN HAAG. „De conclusie dat de loonkostenstijging meevalt en dat de winsten mede daardoor in 1973 zullen stijgen is volstrekt onjuist”. Dat is het standpunt van het Verbond van Neder landse Ondernemingen. Het VNO wijst erop dat het centraal plan bureau her- tiene ramingen heeft gepubliceerd be treffende macro-economische gegevens over 1972 en 1973. Hieruit blijkt onder meer dat voor 1973 de loonkostenstijging 13,5 percent zal bedragen, terwijl een prijsstijging van 8 tot 8,5 percent wordt voorzien. Het CPB verklaart bovendien dat de loonkostenstijging 1 a 2 percent minder is dan de endogene raming die voorvloeit uit het geschetste beeld. DEN HAAG Volgende week woens dag gaan de ministers Boersma en Lang- man met de Stichting van de Arbeid (samengesteld uit werkgevers- en werk nemersorganisaties) praten over de uit leg die moet worden gegeven aan het centraal akkoord. Het grootste knelpunt daarbjj is, dat de vakorganisaties, en met name de industriebonden, van me ning zijn dat het centraal akkoord de mogelijkheid heeft opengelaten om via collectieve arbeidsovereenkomsten per bedrijfstak een inkomensbeleid te voe ren. De werkgevers verwerpen dit stand punt ook weer op grond van hetzelfde centraal akkoord. DEN HAAG. De Johan-Wage- naarstichting in Den Haag heeft vijf premies toegekend voor de uitvoering van Nederlandse kamermuziek. De pre mies gaan naar Elisabeth Cooymans voor haar uitvoering van „Madrigal” en „Deux Moralites” van Alexander Voor molen en naar Annelot Heering voor haar vertolking van „Trois Chansoune- tes” van Leon Orthel. Het iianoduo Sas Bunge-Herman Ihlhorn krijgt een pre mie voor de uitvoering van de Sonate voor twee piano’s van Willem Pijper. Het Trio Fatti is onderscheiden voor zijn uitvoering van het „Divertimento ootir anches” van Willem F. Strietman en het Nederlands Hobo Quartet voor de ver tolking van ..Mosaico”. dat door Ton de Kruyf in opdracht van de Johan-Wage- naarstichting werd geschreven. Mochten de werkgevers inderdaad het neen laten horen, dan zullen de beamb tenbonden afzonderlijke acties overwe gen en zich distantiëren van de acties die de Industriebonden zullen gaan voe ren. Eerst willen ze nog bekijken, welke voorstellen de werkgevers hun leden zullen doen ter uitbetaling van de 3,5 percent. „Komt dat dioht bij onze uit gangspunten, dan zullen we alsnog pro beren onze leden hier achter te krijgen”. De beambtenbonden, die zo’n 13.000 leden in de metaalsector hebben de Industriebonden zeggen, dat zij in de metaal 30.000 beambten hebben georga niseerd zijn van mening, dat de beambten in meerderheid niet acther het streven van de Industriebonden zullen staan. De beambtenbonden erkennen, dat de Industriebonden meer beambton heb ben georganiseerd, „maar we vragen ons wel af, hoe lang dat nog zal duren Werkgeversvoorzitter Prins ziet geen taak voor een commissie van goede diensten of een bemiddelaar, zoals vorig jaar is gebeurd. „De verschillen zijn alleen van principiële aard. In feite hadden we bijna een cao. De verschillen waren uiterst gering en een compromis was mogelijk. Het gaat alleen maar om een „vertaling” van het centraal ak koord”. Het bestuur besloot hiertoe in zijn woensdag gehouden vergadering en kreeg van de aanwezige vertegenwoordi ger van de minister, de heer C. P. Roose, alle medewerking toegezegd bij de voor bereiding van dit gesprek. De minister, zo deelde de heer Roose mee, zal zo’n audiëntie-aanvraag op prijs stellen. Hij is van plan een beslissing over een minimum-prijsregeling te nemen zodra hij voldoende overzicht heeft. Bij vele van deze veevoedergrondstof- fen vangt het systeem van veranderlijke heffingen aan de EEG-grens de prijsver schillen tussen de gemeenschap en de wereldmarkt goeddeels op. De grootste prijsschommelingen op de markt worden dus afgezwakt. Door deze prijsstabilisa- tie, aldus de voorzitter van het land bouwschap, werkt het landbouwbeleid in de gemeenschap niet alleen ten gun ste van de producenten maar ook van de consumenten. Anders ligt het bij vee- voedergrondstoffen. waarvoor geen EEG- landbouwbeleid bestaat, zoals sojabonen en andere oliehoudende zaden. Het is niet ondenkbaar dat de prijsverhouding van deze produkten gaat dóórwerken in de margarineprijs. RIJSWIJK Het bestuur van het produktschap voor zuivel gaat op korte termijn een audiëntie bij de minister van Economische Zaken aanvragen over het stunten met melkprijzen en het eventueel instellen van een minimum prijsregeling ter beteugeling van dit ver schijnsel. i Deze standpunten zijn er de oorzaak van geweest, dat de onderhandelingen om te komen tot een nieuwe metaal-cao, zijn afgesprongen. De vakbeweging stelt zich op het standpunt, dat volgens het centraal akkoord ook de hogere inko mens moeten matigen en dat het resul taat van die matiging ten goede dient te komen aan de lager betaalden. Vandaar dat de vakbeweging ook de niet onder een cao vallende hoger betaalden onder die cao willen brengen. De werkgevers zijn van mening, dat de ruimte voor loonsverhoging voor ie dereen geldt, en niet dat een bepaalde groep in besteedbaar inkomen achteruit mag gaan ten gunste van de lager be taalden. Daarbij speelt ook een grote rol, dat de industriebonden een maximum in de prijscompensatie willen leggen, waar door de inkomens vanaf 25.000 per jaar niet meer prijscompensatie krijgen dan maximaal 250 gulden per procent. In het centraal akkoord staat, dat het percenta ge van de gestegen prijzen zal worden gecompenseerd Hieraan houden de werkgevers onverkort vast. Als de vakbeweging aan de harde eisen zal blijven vasthouden, loopt ze de kans uiteen te vallen. De beambtenbon- UTRECHT. De ontslagen 44 werknemers van de Importmaatschappij van Autobanden (IMVA) in Utrecht hebben op advies van de bonden beslo ten zelf het faillissement vén het bedrijf te laten aanvragen. Volgens de juridisch adviseur van de bonden biedt hen dit - gezien het feit dat de IMVA toch niet meer te redden valt - de meeste kansen althans tot enkele weken of maanden hun loon te krijgen doorbetaald. De werkgevers zullen in een brief aan hun leden richtlijnen geven voor de uitbetaling van de 3,5 percent ruimte die het centraal akkoord aangeeft. De In dustriebonden hebben hierop gezegd, dat zij dit dan zullen beschouwen als inci denteel loon buiten het centraal akkoord om. „Daarnaast zullen wij een verdeling van die 3,5 percent van het centraal akkoord volgens onze wensen blijven eisen”. Het overleg is gestrand op le meest principiële eisen van de vakbeweging, namelijk een extra matiging van het hoger personeel ten behoeve van het lager personeel, het betrekken van het hoger personeel binnen de we-kingssfeer van de cao en een maximum in de prijscompensatie. De werkgevers willen hiervan niets horen en zeggen, dat ze alleen met de bonden willen onderhan delen over het personeel waarvoor een cao moet worden afgesloten. Werkgeversvoorzitter ir. A. Prins zei, dat de werkgevers niet willen, dat er in de metaalsector een inkomensverdeling wordt uitgeknokt en dat er een deel van de hogere inkomensverdeling wordt overgeheveld naar de lagere. „We zijn met een cao bezig, waarin zoiets niet thuis hoort. Laat je dat toe, dan kan men volgend jaar eisen.dat bedrijven die oranje geschilderd zijn een blauwe kleur moeten krijgen”. De verbruiksgoederenindustrie, die volgens een uitspraak van partijleider Leonid Brezjnev in het lopende vijfja renplan van 1971 tot en met 1975 de markt van voldoende consumptie goederen moet voorzien, vertoont ernsti ge tekortkomingen, met name in de produktie van schoenen, kleding en huishoudelijke apparaten. Niet alleen de aantallen, maar ook het assortiment en de kwaliteit laten veel te wensen over, aldus het dagblad Izvestija. Volgens dit blad is het nog slechter gesteld met de produktie van machines en materiaal voor de lichte (consumptie)industrie. Andere punten zijn: Voor 15-jarigen moet de partiële leerplicht nog dit jaar op twee dagen worden gesteld, tenzij aantoonbaar is dat in bepaalde gebieden om technische re denen de volledige invoering niet ver antwoord is. De cijferinformatie over de ontwik keling van niet onder collectieve arbeids overeenkomsten vallende inkomens moet worden verbeterd. gens de heer A. de Boon, waarnemend voorzitter van het NW en ook voorzit ter van de commissie die de lijst in elkaar zette, met talrijke punten op allerlei gebieden van ons maatschappe lijk bestel uit te breiden, maar het gaat de vakbeweging om snelle uitvoering van een aantal wensen. De drie vakcentrales zijn op het ogen blik nog bezig met het samenstellen van een basisprogram '73-’76, waarin tal van zaken komen te staan die nu deel uit maken van het actieprogram, dat de vakbeweging voor de periode ’72-’75 maakte. Daarnaast wordt een (nieuwe) nota-arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1974 gemaakt. Zowel het basisprogram als de nota-arbeidsvoorwaardenbeleid komt in april in concept gereed. De controle op de uitvoering van de woensdag bekendgemaakte urgentielijst geschiedt omstreeks 1 juli. De heer De Boon verklaarde dat een sociaal contract er naar zijn oordeel niet zal komen zolang geen geïntegreerd budget-, inves- terings- en inkomensbeleid wordt ge voerd. Het begrip sociaal contract is naar zijn zeggen trouwens veel te poli tiek geladen geraakt. Een nieuw centraal akkoord tussen de centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties is volgens De Boon wel moge lijk, maar de mogelijkheid hangt af van het resultaat van de evaluatie op 1 juli. Gewenst is indiening van een pro gramma tot realisering van nationale parken en landschapsparken, waarbij de belangen van landbouw, landschap en recreatie evenwichtig worden afgewogen. Er dient een wettelijke regeling te komen voor een efficiënte, omvangrijke DEN HAAG. De snelle prijsstijging op de wereldmarkt van granen en an dere veevoedergrondstoffen zoals vis meel en sojabonen, zal niet alleen voel baar zijn bij de boeren die met deze grondstoffen werken. Ook de consument want het agrarisch eindprodukt, zoals vlees, moet noodge dwongen duurder worden. Dit zei de voorzitter van het landbouwschap, ir. C. ROTTERDAM. De reddingsactie de de Rotterdamse in- en verkoopcombi- natie Kipo onder zijn 80.000 leden is begonnen om het bedrijf van de onder gang te redden verloopt niet voorspoe dig. Procuratiehouder W. J. Knoops - zoon van directeur-eigenaar W. B. Knoops - zei woensdagmorgen dat er teleurstellend weinig giften van de leden zijn binnengekomen. Volgens hem staat het wel vast dat de 600.000 tot f 700.000, het bedrag dat minimaal moet binnenkomen om kipo (40 werknemers) uit de catastrofale geldnood te halen, eind van deze week niet zal zijn bereikt. Volgens de heer Knoops heeft het advies van de consumentenbond om niet te reageren op de noodkreet van Kipo zeer nadelig voor het bedrijf gewerkt. Verlaging van de leerlingenschaal basisonderwijs tot 35. Snelle invoering ontslagverbod we gens huwelijk, zwangerschap en beval ling, conform meerderheidsstandpunt Sociaal-Economische Raad. Over het belangrijke fiscale wetsont- werpen, die van invloed zijn op het sociaal-economisch beleid, dient voor taan advies aan de SER te worden gevraagd. Tenslotte vraagt het overlegorgaan van het nieuwe kabinet een principe- uitspraak over snelle demokratisering van de krijgsmacht. De urgentielijst is samengesteld door NW, NKV en CNV, in de overtuiging dat de punten voor het nieuwe kabinet snel realiseerbaar zijn. De lijst is vol- De totale industrieporduktie, waarvan een groot deel voor het defensieapparaat is bestemd, nam met 6,5 pet. toe, terwijl het doel op 6,9 pct. was gesteld. Het inkomen is per hoofd van de bevolking met 3,7 pet. gestegen, ofwel 1,5 pet. lager dan de planning. Dat de oogst van 1972 als mislukt kan worden beschouwd, blijkt uit de produk- tiecijfers voor graan, aardappelen en groenten. De totale graanoogst bleef met 168 miljoen ton 22 miljoen ton onder de raming, maar vermoedlijk is een kwart van de oogst ten gevolge van de natte oogsttijd in het geheel niet of slechts gedeeltelijk bruikbaar. ook tussen de Industriebonden en de beambtenbonden, de Unie BHLP en de Nederlandse Bond van Technici. Deze beide beambtenbonden hebben de werk gevers gevraagd met hen voor het admi nistratief personeel wél een cao af te sluiten. Hierover wordt de komende week beslist.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21