Haarlem Girls strijdt tegen de vooroordelen Meer dan 300 km/uur met gebruik van stoom Ovra-dames schoot in aanval tekort Die Raeckse gaf zich pas na twee uur over: 2-3 1 ook garantie Bovag: nu voor revisie-motoren N< be Kennemerland bij opent seizoen Indonesisch team tegen Duinwijck HONIG Wijzigingen bij Skoda Inschrijving internationale titelstrijd bijzonder groot J Ga leuke, gekke,originele soepnamen verzinnen. Want daar zijn méér dan 20.000 fijne prijzen mee te winnen. ADO’20 verloor van Spartak Oj SPIERPIJN? Wisser voor koplampen zeer nuttig To HELPT DOOR WARMTE dot Jan Tw< 18 I Rod Wie de meeste soepnamen zendt, wondt met een snoepreis verwend! r 3 tof SSM DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 22 NIET GRAAG NAAR GARAGE 1* -r Meedoen met Honig’s Super-Soep Race is i bijzonder gemakkelijk. In de winkel, op het k pak, vindt u alles wat u weten moet! GRATIS SPATEL IK BALSEM „The The Haarlem Girls neemt de wekelijkse trainingen zeer serieus op. FES—Serve ADVERTENTIE een week na de datum van aflevering plaats heeft. mensen ADVERTENTIE nog hen K( stadi direc Op d ze al zoals Die i dan was Schalkwijk—Triumph 0-3, '67 2 3-0; Rock de Ne< go’s u: ondanl plaats MIL dagavt van h basket grade DEIS 25 tea ten de formu] vangt bruto GRC van heeft lengd. het ei tweed. HIL nog g rechts Wde Il E taen De Am report lusvei Voorw is in Stadie kocht. Ten return NOS van d< televis em M wii/: tv is i betale in de2 Indi tot ov portag geïnte den. I het a. report tv-toe: Het Miinal de bel te spi Belgra schede moetei mogel: A3 scha: zijn ren. rechl weer dus, Nooi: der herei men in d< wege Hoewel er auto’s zijn te bewonderen uit zestien landen, is helaas niet alles op de RAI vertegenwoordigd, wat er zoal wordt ontwikkeld en geproduceerd op het gebied van het automobilisme. Men zal bij voorbeeld tevergeefs uitkijken naar dit futuristische model: Een door stoom aangedreven renwagen uit Australië. De Australiër Gene van Grecken heeft vijf jaar besteed aan de bouw van dit prototype, dat hij de naam „Gvang” gaf. De krachtbron, die 400 pk levert, heeft naast water, echter ook kerosine nodig. De topsnelheid wordt opge geven als ruim 300 km per uur. De Bovag heeft naast het garantiebewijs voor gebruikte auto’s, nu ook een garantiebewijs voor gereviseerde motoren ingesteld. De ga rantie omvat geheel gereviseerde motoren voor personen- en bedrijfs auto’s, die tenminste zijn voorzien van cilinderkoppen, klepdeksels, distributiedeksel en ondercarter. De garantie wordt afgegeven voor een half jaar, na aflevering van de auto, mits de inbouw in de auto Op compe gen F( het p reeds FC T Alkma toemo op wo houdei club g In de derde divisie werd in de dames- poule ook een bijzonder belangrijke wedstrijd gespeeld. Ovra ontmoette na melijk als eerste op de ranglijst nummer drie, het Leide Leyton. Het werd voor Ovra een bijzondere deceptie. De Leidse ploeg speelde een zeer energieke party, had een enorme verdediging en boven dien een goede aanval. Ovradames schoot hierin tekort. De aanval kwam er niet uit, terwijl de verdediging een statische indruk maakte. De ploeg uit de Sleutel stad had dan ook weinig moeite dit Ovra te verslaan. Het werd met 3-0 een hard aankomende nederlaag voor Ovra, dat door dit verlies op de tweede plaats is beland. a 2-2, Alli- DSSSpor- a 3-0, HAARLEM De inschrijving voor de komende Internationale kampioenschap pen was zo onvoorstelbaar groot, er pen badminton was zo onvoorstelbaar groot, er komen 84 buitenlanders, dat de wedstrijdleiding zich genoodzaakt zag zelfs een aantal mensen af te schrijven, De Bovag heeft ondervonden, dat de automobilisten niet graag m de garage komen voor een onderhouds beurt van hun wagen. Voor een deel wordt dit toegeschreven aan de stij gende fiscale lasten, voor een deel aan wantrouwen jegens de rekenarij van de betrokken garages. De Bovag heeft daarom een brochure laten ver schijnen, onder de titel "Autobedrijf zonder geheimen.” Dit is een poging om het vertrouwen in de garages te herstellen. De brochure word: door de garages verspreid. Men heeft in middels een herdruk van deze brochure in voorbereiding. De in bruin, rood en zwart uitge voerde brochure geeft onder meer in lichtingen aan de autokopers: waar aan moet men denken als men een auto koopt. Voorts legt de brochure uit hoe het werkplaatstarief in elkaar zit en hoe men kan voorkomen, dat dit tarief onnodig hoog wordt. (Wat naar onze smaak in de eerste plaats een taak van de betrokken werkplaats tijkt te zijn - red. W. en W.). Ten slotte wijst de brochure nog aan, wat men kan doen als men een menings verschil met de werkplaats heeft. (Van onze wielermedewerker) BEVERWIJK. Het wielerseizoen op de weg wordt zondag door de Bever- wijkse rennersclub Kennemerland reeds ingezet met een rit om de Steeman- Huipen-prijzen op het kleine rondje in het sportpark Adrichem te Beverwijk. Vooral in de eerste helft gaven de amateurs goed partij, al moesten er toen al twee treffers worden toegestaan. De 1300 betalende bezoekers zorgden ervoor dat de club er financieel uitsprong. Skoda levert nog steeds auto’s, dl» inclusief BTW rondom de achtdui zend gulden moeten opbrengen. De typen Skoda S 100, S 100 L, S 110, en S 110 L hebben enkele min of meer ingrijpende wijzigingen voor 1973 on dergaan. Van de Skoda coupé, type S 110 R is zelfs per 1 januari een op vele punten gemodificeerde uitvoe ring op de markt verschenen. Uiterlijk werd onder meer de grille gewijzigd, terwijl de typen S 110 LS en de Skoda coupé vier koplampen kregen, waarvan de middelste twee halogeenlampen bevatten. Andere verbeteringen houden onder meer een wisselstroomgenerator in, een nieuw systeem voor de luchtcir culatie en een strakker dashboard. In de coupé is nu ook de mogelijkheid geschapen een autoradio in te laten bouwen. Op de foto: het vooraanzicht van de Skoda 110 LS. reau, maar dit is niet altijd nodig. Vele klachten kunnen direct, zonder tussenkomst van dit bureau, worden afgewerkt, eventueel ten gunste van de klager. De jeugdklassers starten reeds om ne gen uur, terwijl de overige categorieën om half tien van start gaan. Men ver wacht bij de profs en amateurs, die vijftig kilometer moeten rijden, onder meer een Gé v.d. Winden, Piet Slikker, Ruud Haller, die in de Peugeot-ploeg opgenomen is voor het komend seizoen, Jaap van Lieshout, Bas Brouwer, Jan Konijn, de als amateur debuterende Jan Metselaar en Aad Bakker aan het ver trek. De laatste maakt na een paar jaar non-activiteit zijn come back. De wedstrijd commissie wordt voor het komende seizoen gevormd door de bestuursleden J. v.d. Winden, J. Bruin, C. van Borre en H. Dullemans. HAARLEM Dinsdag 13 februari, twee dagen na de Internationale Kampi oenschappen van Nederland, speelt een team uit Indonesië dat clubkampioen van zijn land is, tegen de Nederlandse clubkampioen Duijnwijk 1. Al in no vember kreeg de voorzitter van Duijn- wijck. Leen Verhoef, een brief van Lee Kin Tat, de vermaarde Maleisiër, die bij de World Invitation in Djakarta was geweest. Lee Kin Tat was in contact gekomen met de Indonesiërs en wilde hen in aanraking brengen met Neder land, omdat zij een toernee door Europa gaan maken. Lee Kin Tat heeft nog niet zo lang geleden ook in Haarlem blijk gegeven van zijn kunnen, en won zelfs eenmaal onze Internationale Kampioen schappen. Uit dit contact is een vriend schappelijke wedstrijd tot stand geko men, die op bovengenoemde datum in de Duinwijck-hall gespeeld zal worden. In de distriktklasse speelde Die Raeckse 3 een goede partij tegen het door ziektes geplaagde Alliance 2. De juiste uitslag was 3-1 voor Die Raeckse. Alliance 1 deed het in Amstelveen beter. Aemstelle werd met 3-0 verslagen, waarmee Alliance samen met HVS de eerste plaats in de distriktklasse blijft bezetten. In de eerste klasse heren had FES niet veel moeite met SERVE. De uitslag werd na een moeilijke eerste set voor FES 3-0. Ook met 3-0 won het Hille- gomse Triumph van WGS. Bij de da mes in de eerste klas won DSS in een gelijk opgaande strijd met 3-0 van Spor- ting/Oss. De leeftijden van de meisjes variëren van veertien tot en met eenentwin tig jaar. De veertienjarige meisjes spelen momenteel nog niet, zij worden nog opgeleid om volgend jaar voor het twee de team uit te komen. The Haarlem Girls traint twee keer per week. Op dinsdagavond is er een uur conditietrai ning in de Van Thielschool, op zaterdag morgen wordt er aan de techniek ge schaafd op een sportveld in het Noor- dersportpark. The Haarlem Girls heeft drie trainers, één gymleraar, die de con ditietraining verzorgt en twee trainers die de gewone opleiding voor hun reke ning nemen. Behalve de wedstrijden die in de competitie verspeeld worden, ho pen de dames in de naaste toekomst ook toernooien te gaan spelen, met name in Duitsland. Mevrouw V. d. Zwaart zegt hierover: „Internationaal contact is voor iedere sport erg belangrijk en zeker voor ons. Het damesvoetbal staat nog in de kinderschoenen, het moet nog helemaal groeien. Toch verwacht ik er veel van. De meisjes zijn nog jong en vreselijk enthousiast. Alle trainingen bij ons wor den druk bezocht, zelfs op dinsdagavond als we vrij laat trainen”. Uitslagen: HEREN: DSS a—Hageveld d 3-1, De Gazellen HTem—SBIJ 3 2-2, Fluor 2Die Raeckse 3 1-3, Alliance b GIOS b 3-1, Van Nispen 3Brandweer 0-3, Van Nispen 2Schalkwijk 4 3-0, FES a—OVRA a 3-0, HBG 2—HVSC 5 1-3. Hageveld aSchalkwijk a 0-3, No kern] hij fc nale posit die vonn: tra-e vast van i de v< stof Sthet grant lijkhi dagt dopir <7 Per jaar worden er in ons land ongeveer 900.000 auto’ s tweedehands verhandeld. Voor ruim ééntiende deel hiervan wordt een Bovag-garantiebe- wijs af gegeven. De garantie wordt gegeven voor auto’ s die minimaal 2500 gulden waard zijn. Binnenkort wordt dit verhoogd tot 3000 gulden. Vier importeurs (British Leyland, Daf, Renault en Volvo) geven het Bovag-garantiebewijs bij de verkoop van elke tweedehands auto. De aankoop van een auto met Bo- vag-<garantie leidde verleden jaar tot 458 klachten van kopers, die zich genomen voelden. De geschillencom missie van de Bovag behandelde deze klachten; in 398 gevallen viel het oordeel van de commissie uit ten gunste van de klagers. In deze com missie is ook de ANWB vertegen woordigd Sinds 1970 kan men zich ook tot de Bovag wenden, als men gelooft dat de reparatie- of onderhoudsbeurt niet goed is uitgevoerd. In 1972 ontving de Bovag in dit verband 62 klachten. In 29 gevallen bleek er terecht een klacht ingediend te zijn. Deze klach ten lopen via een bemiddelingsbu- (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM In een bijzonder span nende en enerverende wedstrijd heeft gisteravond in de Kennemer Sporthal de damesploeg van die Raeckse 2 zich pas na ruim twee uur goed volleybal overgegeven aan Interlance-Zaan ’69, zij het met de kleinste nederlaag: 3-2. Interlance-Zaan had juist dit weekend gezorgd voor een verrassing in de twee de divisie door lijstaanvoerder Boeme rang met 3-0 te verslaan. Die Raeckse werd gisteravond echter in het geheel niet overspeeld. Integendeel, met Inge Waerts als goede debutante, speelde Die Raeckse met zo’n overgave dat de Zaan- se formatie er soms moedeloos van werd. Een van de belangrijkste accessoi res die de laatste tijd werden ontwik keld, is de zogenoemde koplampwis- ser. Een kleine wisser die het glas van de koplampen in korte tijd schoonpoetst. Het belang van dit klei ne instrument, dat als een „extra” kan worden aangeschaft is duidelijk: de uitstraling van het lamplicht wordt sterk verminderd, zodra het glas van de lampen vuil wordt. Een Duits onderzoek heeft uitgewezen, dat reeds bij een grauwsluier veroorzaakt door regen, 40 procent zicht- en lichtverlies optreedt. Dit kan stijgen tot 90 procent als zich sneeuwmodder vastzet op de koplampen. Een van de weinige merken, die op bepaalde typen zo’n lampwisser standaard levert, is Saab. Maar dat betekent niet, dat automobilisten die niet in een Saab rijden niet over dit hulpmiddel kunnen beschikken. Bosch bijvoorbeeld, levert complete installaties voor bepaalde automer ken. Op andere auto’s kunnen deze, installaties, mits aangepast, eveneens gemonteerd worden. Zo'n installatie bestaat uit een of twee wissermoio- ren, een wisarm voor elke koplamp, en een elektrische ruitesproeier met een sproeikopje voor elke lamp. De lichtwisser die Bosch levert heeft zijn „parkeerstand” buiten het glasoppervlak, de speciale wisser is aangepast aan de kromming van het glas. Mocht zo’n wisserblad, om wel ke reden dan ook blokkeren, dan kan de wissermotor niet doorbranden. Een veilgiheidsthermometer schakelt de stroom uit. In Zweden is zo’n licht- wisser met ingang van 1974 verplicht gesteld op nieuwe wagens. De wisser- installatie van Bosch kan geleverd worden voor Mercedes, Volvo. Audi 100, Ford Taunus, Consul en Grana da, Opel Rekord, Commodore, Manta Ascona en BMW. kent men nog geen landelijke competi tie, er wordt alleen in de verschillende afdelingen gevoetbald. Het enige zelfstandige team, „The Haarlem Girls”, werd in oktober 1971 opgericht door voorzitter Mulder en zijn secretaresse mevrouw Van de Zwaart. Door middel van een advertentie in de krant trokken zij de eerste leden aan. Welgeteld zestien meisjes reageerden hierop. Het eerste jaar bestond louter uit trainen, daar men nog geen toestemming van de KNVB had. Dit seizoen kon voor het eerst aan de competitie worden mee gedaan. The Haarlem Girls schreef met één team in. Het ledenbestand is inmid dels toegenomen tot 21 en men hoopt op nog meer aanmeldingen, zodat volgend jaar met meerdere teams aan de compe titie kan worden deelgenomen. Als favorieten voor de finale zijn uiteraard getipt de twee finalisten van het vorige jaar, de Zweed Sture Johns- son en de Deen Svend Pri, waarvan Johnsson toen het hoogste platform be reikte. Als hun naaste concurrenten wil len we noemen Elo Hansen en de Duit ser Wolfgang Bochow. Van Engelse zijde zullen we ongetwijfeld felle oppositie kunnen verwachten van onder andere Derek Talbot. Bij de dames wordt de Nederlandse hoop naast Joke van Beusekon en Mar jan Luesken, gevestigd op Imre Rietveld Nielsen. Naast haar ziet het wedstrijdco- mité als potentiële finalistes Eva Twed- berg, Zweeds kampioene, en Gillian Per rin. Ook Joke van Beusekon werd sterk genoeg geacht in dit internationale veld, om geplaatst te worden. Als alles naar verwachting verloopt, zal zij in de halve finale uitkomen tegen Eva Twedberg. In het herendubbel zal het naar alle waarschijnlijk een prestigestrijd wor den tussen Engeland en Denemarken. Met name Stuart en Talbot, het doorge winterde duo, dat al tweemaal het he rendubbel in Haarlem op zijn naam bracht, zal erop gespitst zijn de drie- eenheid te voltooien, terwijl Kops en Pri het wel leuk zullen vinden om nu ook eindelijk eens als eerste uit de bus te komen. Alle vier de geplaatste dub bels zijn van grote klasse, zoals ook Elo Hanssen met zijn partner Fleming Delfs, en Ray Stevens samen met Mike Tred- gett. In het damesdubbel zien we de Neder landse meisjes Marjan Luesken van Duinwijck en Joke van Beusekon van Drop Shot, die het onder andere moeten opnemen tegen het sterke duo Gillian Gilks en Bridgett Cooper, de Duitse meisjes Gerlatzka en Ziebold, alsmede Lonnu Bostofte en Eva Carlsen uit De nemarken. De hoogvliegers in het gemengd dub bel zijn Gillian Gilks en Derek Talbot, die al jaren een vast koppel vormen en zo ook verscheidene eervolle plaatsen hebben bereikt. Naar onze verwachtin gen zullen zij ook ditmaal weer in Beverwijk hoge ogen gooien. Als hun direkte en waarschijnlijk zwaarste te genstanders zien wij het Duitse succes volle koppel Brigitte Steden en Roland Maywald. Van de Nederlanders zitten vier heren direkt in het hoofdtoernooi. Zij hoeven Voor de komende Internationale is de komst van de Indonesiërs een bijzondere gebeurtenis, omdat het de eerste keer is dat er een team uit Indonesië zal deel nemen aan een dergelijk toernooi in Nederland. Wel waren er verscheidene malen Maleisiërs en maakte Ferry Son- neville zich in vervlogen tijden onsterfe lijk in de badmintonwereld, maar hij woonde in Nederland. De Indonesiërs nemen uiteraard ook deel aan de „Dutch Internationals”. Over hun sterkte is echter weinig bekend. Het enige dat we weten is dat ze clubkampi oen zijn, maar zullen zeker niet alle maal op het peil spelen van de veelvou dig wereldkampioen Rudi Hartono. In de ploeg van Duinwijck zitten de vier heren van het eerste team, te weten Rob en Boudewijn Ridder, Frits Hoog land en Guus van der Vlugt, alsmede Piet Ridder, Pieter Visman en Willem Hackenitz. De wedstrijd zal beginnen om 20 uur in de Duinwijckhal bij de Kleverlaan. (Van onze sportredactie) CASTRICUM ADO'20 heeft gister avond op het terrein van Vitesse een alleszins eervolle 3-0 nederlaag geleden tegen het Tsjechische kampioensteam Spartak Trnava. In de verdediging bij Die Raeckse werd bijzonder beweeglijk en fel ge speeld, terwijl in de aanval Toos Swil- ders en Marijke Morsink erg goed voor dag kwamen. Na een setwinst van 11-15 in de eerste set, maakte Zaan ’69 in de tweede set met dezelfde cijfers gelijk. Daarna buitte Die Raeckse een conditio nele instorting bij Zaan goed uit. De opgebouwde 6-1 voorsprong kon echter niejt gehandhaafd blijven en met 15-9 nam Zaan een 2-1 voorsprong. In de derde set zag het er aanvanke lijk niet best uit voor Die Raeckse. De bijzonder harde aanval van de Zaanse dames bleek vaak teveel voor het Haar lemse blok. Tot 11-7 liep Zaan uit. Toen herstelde Die Raeckse zich wonderbaar lijk en rpet snel en goed spel werd de in de paniek geraakte Zaanformatie geen punt meer gegund: 15-11 voor Die Raeckse.. De vijfde set was noodzakelijk. In deze ware slijtageset gaven de ploe gen elkaar opnieuw erg weinig toe. Zaan wist dank zij de hardere aanval een licht voordeel te behalen, waarmee de set uiteindelijk na veel spanning met 15- 12 gewonnen werd. Uitslag dus 3-2 in het voordeel van Zaan. Het damesvoetbal werd al in enkele streken van ons land beoefend. In Haar lem en omstreken trainden de dames al geruime tijd, maar vorig jaar kregen ze pas toestemming van de KNVB om lid te worden. In het seizoen 1972-1973 kon voor het eerst in de competitie ge speeld worden. In andere landen, zoals België en Duitsland, werd er al veel eerder door de dames gespeeld. In Duits land doen momenteel al 130.000 vrouwen aan de competitie mee. In Nederland dus geen voorrondes, die in de Pelikaan- hal in Zandvoort aanstaande vrijdag plaatsvinden, te spelen. Deze zijn Ruud van Ginneken, Rob en Piet Ridder, Clemens Wortel en de dames Marjan Luesken, Mar ja Ridder, Lili ter Metz, Agnes van der Meulen en Joke van Beusekom. De wedstrijden beginnen zaterdagoch tend om 10 uur, de halve finales zondag om 10 uur, dit alles in de Sporthal in Beverwijk. HAARLEM. Dit seizoen is in Ken nemerland voor het eerst de damesvoet- balcompetitie van start gegaan. Er wordt gespeeld in een eerste klas met negen teams en een reserve klasse met acht teams. Een wedstrijd duurt twee maal een half uur. Van de negen damesteams hebben er acht een grote herenvoetbal vereniging achter zich, slechts Haarlem Girls” doet het zonder. DAMES: OVRA b—VCIJ ance 2Die Raeckse 1-3, ting/Oss 3-0, OVRA a—FES OvraLeyton AC 0-3, Die Raeckse 2 Zaan ’69 2-3, FES c—OVRA d 3-0, FES 4De Gazellen 2-2, Schalkwijk aAlli ance c 2-2, OVRA 4Triumph 2 3-0, De Blinkert 2—OVRA 7 0-3, OVRA c— VCM a 3-0, GIOS 2—OVRA 2 0-3, UBC 2—JBS 3 0-3. The Haarlem Girls heeft geprobeerd opgenomen te worden in de vereniging „Haarlem”. De slechte accommodatie van Haarlem bleek echter een te groot bezwaar. Toch hoopt mevrouw v.d. Zwaart dat ze binnenkort de voorwed- strijden mogen spelen van Haarlem. Me vrouw v.d. Zwaart: „Als je bij een club als Haarlem de voorwedstrijden mag gaan spelen, kweek je tenminste interes se bij meer meisjes. Bovendien hoop ik dat op die manier een heleboel ouders hun vooroordelen over damesvoetbal kwijtraken. Er zijn veel meisjes die zelf wel willen voetballen, maar die van him ouders geen toestemming krijgen. Ze vinden voetbal een mannensport, veel te hard voor een meisje. Als die mensen nu eens kwamen kijken, dan zouden ze zien dat dat allemaal best meevalt”. Nu speelt The Haarlem Girls nog op het Noordersportpark, dat hen door de KNVB is toegewezen. Van de contributie werden de shirtjes en broekjes gekocht, terwijl ze van een sponsor trainingspak ken kregen. In de competitie draait The Haarlem Girls leuk mee in de middenmoot. DCO, met gemiddeld iets oudere dames, staat ongeslagen boven aan. Dit jaar kijkt The Haarlem Giris alles nog even aan, maar volgend jaar hoopt het een serieuze poging te doen om het kampioenschap te behalen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 22