Na „verhelderend” gesprek Ronnie Nooitgedagt Gemeente geeft Willem II overweegt hoger wellicht toch een kans Contract Johan Venhorst wordt niet verlengd Op 3000 meter geen Noorse zege SCHAATSSELECTIE VEEGDE NOORWEGEN VAN BAAN Winst van Derby Nog geen enkel besluit over tv Auto als prijs bij Europa-cup voor schaatsers TRAINSTER BARTHA BEGON MET NIEUWE OPZET Totopremie 25 beroep tegen vonnis I Hr jC Rode Ster verloor Twente-Groningen op 18 februari Jan Nordstrom blijft DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 23 1 Moegestreden as ld ij- or an at ;ft e- (Van onze sportredactie) KONGSBERG. De 700 Noorse schaatsenthousiasten die het kille stadionnetje van het Noorse bergplaatsje Kongsberg verkozen boven de directe uitzending voor de televisie, zijn diep teleurgesteld thuisgekomen. Op de eerste dag van de schaatsinterland NoorwegenNederland hebben ze alleen op de 500 meter even kunnen juichen. De Noren namen toen, zoals verwacht mocht worden, een voorsprong op de ploeg van Pfrommer. Die voorsprong bedroeg echter maar twee punten en dat was veel minder dan de Nederlandse coach had verwacht. Wat er na die 500 meter gebeurde, was een regelrechte blamage voor de Noorse schaatssport. (Van onze sportredactie) 2. Harm Kuipers is na de eerste dag de beste Nederlander in het algemeen klassement. Turnbond werkt nu al aan Montreal (Van onze tummedewerker) er Eva Bartha kan voorlopig doorgaan met haar instructies aan de kernploeg. de financiën. De hele zaak heeft Nooit gedagt tot dusver 2200 gulden gekost (advocaat en kosten van het geding). Rode Ster had in een eerder stadium de Nederlandse kampioen Levi’s Flamin go's uitgeschakeld. De Joegoslaven zijn ondanks dit verlies al zeker van een Plaats in de halve finales. Ze was niet zo zeker geweest van die medewerking van Hongaarse zij de, maar ze had er wel op gehoopt. krachtige verenigingen staan daar door nogal aarzelend tegenover een dergelijke riskante aanpak. Of na het succes van de Neder landse turnsters op de Olympische Spelen dat risico van het organiseren nog zo groot is, moet worden betwij feld en het is daarom wat vreemd, dat zo betrekkelijk kort voor de vast- AMSTERDAM Het bestuur van de kanobond heeft gisteravond besloten het contract met de nationale trainer Johan Venhorst niet te verlengen, hetgeen be tekent dat Venhorst tot 31 maart (de dag waarop zijn lopende overeenkomst wordt beëindigd) in dienst van de bond zal blijven. lat de Is- rel Ü- sel rij ag iu a- s- ls, or to le »n ee er n, In id ;n ht ig. er ?n in ijf ng te or ri- ze e- n- en re ar at at its its ri- at :s- F* lie li- 3e en er n- S JP e- MILAAN Simmenthal heeft woens dagavond in Milaan in de kwartfinales van het toernooi om de Europa-Cup basketbal gewonnen van Rode Ster Bel grado met 10885 (rust 5534). steeds verder weg in vorm weg te zak ken. In zijn race tegen Harm Kuipers lag de Drent voortdurend achter, maar in de laatste ronde pakte Kuipers de moegestreden Stensen met opvallend ge mak. Zelfs een man als Sten Stensen na de Zweed Göran Claesson toch de beste amateur ter wereld genoemd lijkt Op verzoek van FC Twente zal de competitiewedstrijd in de eredivisie te gen FC Groningen, die oorspronkelijk op het programma stond voor 18 maart reeds op 18 februari gespeeld worden. FC Twente zal nu op 18 maart in Alkmaar in de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker, die verder op woensdagavond 14 maart worden ge houden, tegen AZ’67 spelen, omdat aeze club geen lichtinstallatie heeft. DEN HAAG De premie van toto no 25 ten bedrage van bruto 146.594,78 is ten deel gevallen aan de houder van het formuliernummer R 6037626. Hij ont vangt nu aan prijs en premie totaal bruto 152.702,88. HILVERSUM Er is op dit moment geen enkele zekerheid omtrent een rechtstreekse televisiereportage van de leide wedstrijden in de kwartfinales om it Europacupp voor landskampioenen taen Ajax en Bayern München. De eerste wedstrijd wordt op 7 maart h Amsterdam gespeeld. Over een directe «portage is tussen Ajax en de NOS tot dusver nog geen enkel overleg geweest. Voorwaarde voor een directe uitzending is in ieder geval, dat het Olympisch Stadion in Amsterdam moet zijn uitver kocht. Ten aanzien van een reportage van de return op 21 maart in München moet de NOS in de eerste plaats het resultaat van de onderhandelingen tussen de Duitse televisie (in dit geval het ZDF) en Bay ern München afwachten. De voetbalclub wil 175.000 van het ZDF, maar de Duitse tv is niet bereid om meer dan 75.000 te betalen, een bedrag, dat „gebruikelijk” is in deze fase van het Europacuptoernooi. Indien het ZDF en Bayern Mündhen tot overeenstemming komen, zal de re portage via het Eurovisienet aan de geïnteresseerde landen worden aangebo den. De kosten per land hangen af van het aantal landen, dat uiteindelijk de reportage overneemt en van het aantal tv-toestellen in het betreffende land. Het doorgaan van de tv-reportage uit München is echter mede afhakelijk van de belangstelling voor de diezelfde avond te spelen wedstrijd FC TwenteOFK Belgrado. Het Diekman-stadion in En schede zal in ieder geval uitverkocht moeten zijn om een reportage van Ajax mogelijk te maken. De laatste dagen deden geruchten de ronde dat Volvo de ISSL financieel zou bijspringen. Voorlopig denkt de autofa- briek er nog niet aan. Voor de prof wereldkampioenschappen die zaterdag en zondag plaatsvinden, waren woens dagmiddag nog steeds slechts 250 kaar ten verkocht. Nooitgedagts trainer Jonrit Jonritsma: „Financieel Wordt het een moeilijke zaak. Maar toch, als er een kans is, gaan we door. Het was namelijk een zaak, en dat is er tot dusver niet goed uitgeko men, van een sportman tegen de regle menten en rechtspraak van de sportbon den. En niet in de eerste plaats een zaak NooitgedagtKNSB, hoe graag we die ook willen winnen. We zijn ook erg teleurgesteld in de argumentatie van mr. Stheeman, die in feite gewoon voor de bond heeft gekozen door de regels daar van toe te passen. En daar willen we nu juist tegen vechten, omdat en dat geldt voor de meeste, zo niet alle bon dende sportman binnen deze organi saties zo zwak staat. We willen via dit kort geding dit soort problemen aan de orde stellen. We hopen eigenlijk ook steun te krijgen van instanties als de vereniging voor beroepswielrenners en die voor contractspelers. Zij hebben vaak met dezelfde zaken te maken. Kort om, er moet gezamenlijk iets worden ondernomen in het belang van de Ne derlandse sportman”. gestelde wedstrijddata nog geen gega digden zich hebben gemeld deze evenementen te organiseren. Het is te hopen, dat door de plaats en de grootte van de sporthal waar deze interlands zullen worden georgani seerd, de ontmoetingen enig niveau krijgen, zodat nu eens wat meer dan een paar honderd toeschouwers de strijd zullen kunnen volgen. De heer L. Maas, die met voorzitter Schuerman, en zijn verdere medebe stuursleden N. van Ham en A. van der Ven tijdens het gesprek met B. en W. de vereniging vertegenwoordigde, gaf als enig commentaar: „De plannen die de gemeente heeft voorgelegd, zijn voor ons zeer positief”. Sinds het vertrek van Karei Muis heeft de bond nu al drie trainers versle ten. Als voornaamste oorzaak voor Ven- horsts ontslag noemt het bondsbestuur zijn onvoldoende aandacht voor de op bouw van de jeugd. (Van onze sportredactie) GOTHENBURG De Zweedse auto mobielfabriek Volvo heeft voor de ko. mende wereldkampioenschappen schaat sen voor profs te Gothenburg een wagen beschikbaar gesteld. Een woordvoerder van de autofabriek verklaarde dat er van sponsoring geen sprake is. B Zijn advocaat, mr. van Eindhoven, zal zich na ontvangst over de argumentatie buigen, om te zien of dit enige zin heeft. Een tweede, belangrijke factor vormen Het eerste internationale contact is er al deze maand op internationale wedstrijden voor keurtumsters in Barcelona, een toernooi dat al eens is gewonnen door Ans van Gerwen. De nationale turnkampioene komt te vens op 10 en 11 februari in Parijs uit in persoonlijke internationale wedstrijden en vervolgens staat een reeks wedstrijden op het pro gramma waaraan alle keurtumsters kunnen deelnemen. Het zijn de voor- wedstrijden. de halve finale en de strijd om het nationale kampioen schap op 8 april die de aan dacht vragen. Inmiddels zijn voor de A-ploeg twee landenwedstrijden in Nederland vastgesteld: op 24 en 25 maart tegen de Engelse turnstersploeg en op 14 en 15 april tegen Oostenrijk. Voor bui tenstaanders is het misschien wat vreemd, dat nog niet kon worden bepaald waar die wedstrijden worden gehouden. Daarvoor dienen turnkrin gen of verenigingen de organisatie op zich te nemen en dat gaat nooit zo vlot. Want in het KNGV worden dergelijke ontmoetingen nooit door het Verbond zelf georganiseerd. De kosten en risico’s komen dus voor rekening van de organiserende in stantie en de niet financieel draag- te danken aan het begrip van de leiding van de verenigingen, die turn sters hebben met het duideijk talent, voor opleiding tot de topsport. Het zijn soms heel jonge meisjes. Er zijn er al bij van 12 en 13 jaar, die middels de Hongaarse Eva Bartha voor topprestaties worden opgeleid Dat gebeurt niet alleen op de trai ningsbijeenkomsten op Papendal, maar ook bij de voorbereiding op internationale ontmoetingen Want juist die internationale wedstrijden vormen de beste training Nooitgedagt had zijn plaats in de kernploeg verloren nadat, zoals bekend, hij bij de dopingcontrole van de natio nale kampioenschappen in Heerenveen positief was bevonden. Ten aanzien van die controle zei mr. Stheeman in zijn vonnis, dat Nooitgedagt nooit een con- tra-expertise heeft gevraagd. Voorts is vast komen te staan, dat hij twee slokken van een hoestdrank heeft genomen, die de volgens de lijst van de ISU verboden stof efedrine bevatte. Volgens mr. Stheeman heeft het dagelijks bestuur op grond van deze omstandigheden in rede lijkheid kunnen oordelen, dat Nooitge dagt zich schuldig had gemaakt aan doping. GRONINGEN De Zweedse doelman van FC Groningen, Jan Nordstrom, heeft zijn contract met een jaar ver lengd. Het huidige contract loopt aan het einde van dit seizoen af. Dit is zijn tweede seizoen in Nederland. Op de 3 km werden de Noren door de Nederlanders van het ijs geveegd. Van de acht ritten tussen een Noor en een Nederlander kwam er geen enkele keer een Noor winnend over de finish. Hoe beschamend dit resultaat voor de Noren is, blijkt nog het beste uit de rit tussen sprinter Eppie Bleeker en Noorwegens hoop voor de toekomst Terje Andersen. Andersen, die in Grenoble nog goed voor de dag kwam, werd op een uiterst pijnlijke manier door Bleeker geklopt. De Bolswardse onderwijzer gleed heel gemakkelijk naar een nieuw persoonlijk record en liet Andersen ruim 5 seconden achter zich. Behalve de zestien keurtumsters die in de A-selectie zijn opgenomen, is er een B-ploeg gevormd van heel jonge turnsters, die in de komende tijd voor de nodige reserves of ver vanging in de A-selectie in aanmer king komen Zo’n royale reserve is een geruststellende gedachte voor de leiding van de sectie Topsport, die voor de eerstvolgende maanden al een aantal internationale ontmoetin gen heeft vastgesteld Dat daarbij de pas verkozen „sportvrouw van het jaar”, Ans Smulders-Van Gerwen, een voorname rol zal spelen, valt te begrijpen. TILBURG. Het voltallige college van burgemeester en wethouders van Til burg heeft woensdagmiddag een onder houd van anderhalf uur gehad met het bestuur van de eerste divisieclub FC Tilburg-Willem II, die een financieel moeilijke periode doormaakt. Een beloftevolle jonge rijder als Ivar Aarnes lijkt door gebrek aan goede trai ning geen stap verder meer te komen. Twee jaar geleden versloeg hij nog Piet Kleine en Jan Derksen, nu moest hij op dezelfde rijders bijna 10 seconden prijs geven. Vanavond, als de 1500 en 5000 meter op het programma staan, gaan de Nederlanders het karwei tegen de Noren vakkundig afmaken. Vier jaar geleden won Noorwegen met een verschil van 119 punten. De rollen zijn nu volledig omgedraaid. Nederland heeft na de eerste dag een voorsprong van 149 tegen 123 punten. De tweede afstand,' de 3000 meter, leverde een 82-54 zege op voor Nederland. Bovendien heeft Nooitgedagt niet verklaard, waarom hij zich aan vakelijk bij de hem opgelegde straf heeft neerge legd en waarom hij in Davos heeft verzocht de zaak buiten de publiciteit te houden. Evenmin heeft hij tijdens het geding verklaard, waarom hij de twee kamp met Jan Derksen opzettelijk heeft verloren en naar Nederland is terugge keerd, zoals hij beweerde, wegens stu dieredenen om zich vervolgens op het standpunt te stellen, dat de bond zich jegens hem onrechtmatig zou hebben gedragen. Op grond van al deze redenen wees die president de eis van Nooitgedagt af. De schaatsenrijder werd bovendien veroordeeld om de kosten van het ge ding, groot ƒ400, te betalen. HAARLEM. De successen van de Nederlandse keurtumsters op de Olympische Spelen in München wa ren niet alleen de afsluiting van een moeilijke periode, maar vormden te vens een nieuw begin. Het begin van de voorbereiding voor de Olympische Spelen in 1976 in Montreal. Misschien lijkt het prematuur, maar wie werke lijk de eisen voor ogen houdt die de topsport nu eenmaal stelt, wie zich bewust is van de opofferingen en moeite, ook van de financiële eisen die worden gesteld aan het bereiken van topprestaties, zal moeten toege ven, dat dit nieuwe begin nu reeds nodig is. Het begon al dezer dagen toen er bij het KNGV bericht kwam van de Hongaarse Turnbond, dat de succes volle trainster Eva Bartha nog in Nederland mocht blijven. Haar con tract is met een jaar verlengd. De oude overeenkomst loopt op 30 april af. Toen het ook voor haar zo prettige bericht uit Hongarije was gekomen en de overeenkomst met het KNGV kon worden verlengd, is ze al direct aan het werk gegaan. Ze begreep, dat ze niet op het oude succes kon blij ven teren. Een nieuw begin eiste ook een nieuwe aanpak. De bestaande kem van goede keurtumsters diende te worden uitgebreid, want het jonge talent is in de steeds groter wordende gelederen van het KNGV in ruime mate aanwezig. Een degelijke selectie op Papendal aan het eind van het vorig jaar bewees dat maar al te duidelijk. De zes toptumsters van München zijn nu al uitgebreid tot niet minder dan zestien, bij wie heel jonge turnsters. Velen staan er nog als het ware te trappelen van onge duld om ook in die selectie te worden opgenomen. Dat Eva Bartha kan voortgaan op de ingeslagen weg is niet in het minst AMSTERDAM. De Amsterdamse schaatsenrijder Ronnie Nooitgedagt heeft rijn kort geding tegen de KNSB verlo ren. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft woensdagmiddag, daags na het geding dus, uitspraak gedaan en de eis van Nooitgedagt afgewezen, De schaatsenrij der had gevraagd om terstond in de herenkernploeg van de KNSB opgeno men te worden en te worden opgesteld in de landenwedstrijd NederlandNoor wegen. (die is inmiddels begonnen. Red.). Het staat nog niet vast of Nooitgedagt tegen het vonnis of liever de afwijzing van zijn eis, in hoger beroep zal gaan. Uitslag 3000 meter: 1. Kuipers 4.27,52, Stensen 4.28,00, 3. Van Helden 4.28,07, 4. Kleine 4.30,01, 5. Storholt 4.31,21, 6. Derksen 4.32,42, 7. Van Dijk 4.33,47, 8. Bollerud 4.37,51, 9. De Koning 4.37,68, 10. Palsma 4.38,50, 11. Vea 4.39,34, 12. Aarnes 4.39,73, 13. Henriksen 4.40,40, 14. Bleeker 4.42,27, 15. Nylarid 4.43,22, 16. Andersen 4.44,81. 500 meter: 1. Storholt 40,61 seconden, 2. Bjoerang 40,62, 31 Kfskind 40,71, 4. Bazen 41.04, 5. Bleeker 41,08. fl. Valentijn 41,26, 7. Van Helden 41,82, 8. Kuipers 41,87, 9. Stensen 42,18, 10. Palsma 42,25, 11. Henriksen 42,35, 12. Nyland en Vea 42,36, 14. Kleine 42,57, 15. Van Dijk 42,73, 16. Andersen 42,79, 17. Derksen 43,25, 18. Aarnes 43,41, 19. Bollerud 43,52, 20. De Koning 61,41 (gevallen). Persoonlijk klassement na twee afstanden: 1. Storholt 85.812 punten, 2. Kuipers 86.457, 3. Van Helden 86.498, 4. Stensen 86.847, 5. Kleine 87.572, 6. Bleeker 88.125, 7. Van Dijk 88.308, 8. Derksen 88.653, 9. Palsma 88.667, 10. Vea 88.917. 11. Henriksen 89.083, 12. Nyland 89.563, 13. Bol lerud 89.772, 14. Aarnes 90.032, 15. Andersen 90.763, 16. De Koning 107.690 (gevallen op 500 meter). Na afloop heeft de gemeente een com muniqué uitgegeven, waarin onder meer wordt gezegd, dat het gesprek verhelde rend heeft gewerkt en dat het zal leiden tot maatregelen van B. en W„ die waar schijnlijk tot gevolg zullen hebben dat FC Tilburg-Willem II zal kunnen voort bestaan op een wijze, zoals het bestuur van de vereniging dat wenst. Op korte termijn zullen de resultaten van het onderhoud worden uitgewerkt. Het Tilburgse college stelde zich tot nu toe duidelijk afwijzend op ten aanzien van financiële steun aan de vereniging. Tijdens begrotingsvergaderingen ont raadde B. en W. met klem de moties uit de gemeenteraad te aanvaarden waarin aangedrongen werd subsidie t? verstrek ken aan het betaalde voetbal en de plaatselijke ijshockey vereniging. ging. Weliswaar was Bleeker met zijn tijd van 4.42,27 de slechtste Nederlander, maar juist hij als sprinter bewees hoe goed het dit jaar gaat met de Neder landse ploeg en hoe diep de Noorse schaatssport in de vernieling zit. LONDEN De uitslagen van de woensdagavond overgespeelde wedstrij den voor de vierde ronde van het toer nooi om de Engelse FA-cup zijn: Man chester CityLiverpool 20, Reading Sunderland 13, Cardiff CityBolton Wanderers 11 na verlenging; Totten ham HotsputDerby Country 35 r.a verlenging (stand na 90 min. 33).

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23