Schietpartijen en vandalisme bij afgedwongen staking Tweede Kamer wil overleg met ambtenaren Paus niet naar Melbourne Regering wil Hongarije boos snel beslissing op Vaticaan kruitfabriek Etherpiraten nu met einde bedreigd Budget voor kleuteronderwijs waarschijnlijk sneller omhoog Hoger inkomen dit jaar af remmen H d 1 0.5 1 1 2 0.1 7 4 1 3 0 0 0 3 0 0.3 0 0.1 0 2 0 0 „Laat Amerika bemiddelen” KAMERFRACTIE PVDA: HET WEER ■It 2 DONDERDAG 1973 FEBRUARI 8 Motie aangenomen Vandalisme 613e Staatsloterij aa Pensioen Israëlische minister: Betere organisatie I Opwinding wis f LEVEN IN ULSTER LAG STIL Behalve de UDA sloten zich ook nog ADVERTENTIE 2è3 C36199 036199 (Van onze Haagse redactie) 084374 084374 een van WEERRAPPORTEN (Van onze redacteur in Jeruzalem) (Van onze onderwijsredactie) 0.7 8 7 februari 1973 Tweede klasse en een troostprijs van 2.000,op nummer: van elk van de andere series. en een troostprijs van 2.000,op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000,is gevallen in de serie K op het nummer: 045136* 010676* zw zw n w zo zw zw w z 10 9 9 9 9 9 10 8 8 7 9 14 15 9 7 7 2 0 7 18 7 15 14 7 7 7 6 7 7 1 7 7 5 uur uur 0 0 0 0 0.1 0 0 0.5 0.7 0 0 0 0 X f f t f 087457* 007822 888345 053982 003648 6 57 80 045 781 316* 709 5008 DEN HAAG. De Tweede Kamer fractie van de PvdA meent dat dit jaar de hogere inkomensgroepen een bijdrage moeten leveren aan het tot stand bren gen van rechtvaardiger inkomensverhou dingen. Daarom moeten die groepen ge noegen nemen met minder dan de ge middelde inkomensstijging. Gisteravond, tijdens het voortgezette Tweede Kamer debat over de begroting 1973 van het departement van Sociale Zaken, diende mej. Barendregt namens de PvdA-frac- tie een desbetreffende motie in, die later op de avond instemming ondervond bij drs. Gruijter van D’66. w zw zw 9 7 18 10 16 Amsterdam De Bilt Deelen. Eelde Eindhoven Weer fai btonen- buitenJand 5 3 7 1 4 -3 -6 -3 2 7 -2 7 2 -5 5 -2 o 8 5 6 2 -3 8 0 10 1 4 Voordat de beslissing valt wordt over leg gepleegd met de gemeentebesturen van Muiden en Amstelveen, de directie van het bedrijf, de ondernemingsraad, de vertegenwoordigers van de betrokken werknemersorganisaties en tenslotte met de Tweede Kamer. De Kamerleden stelden hun vragen na de ontploffing op 8 december bij Muiden Chemie, voorheen Koninklijke Neder landse springstoffenfabriek (KNSF) in Muiden. Er werd toen een grote ravage aangericht. staatssecretaris dat plan niet verlaten, maar ziet hij nu wel duidelijk dat kinderen onder de vier jaar een eigen opvang nodig hebben, wat meebrengt dat de opleiding van de leidsters bij ge steld moet worden en dat de scholen materialen moeten krijgen die speciaal voor peuters geschikt zijn. In gesprekken met Vaticaanse verte genwoordigers zou de Hongaarse rege ring herhaaldelijk hebben gewezen op „de onmogelijke situatie”, dat de enige Hongaarse kardinaal, kardinaal-aartsbis- schop Mindszenty van Eszetergom, bui ten Hongarije in ballingschap leeft. Het Vaticaan heeft er echter verschillende malen op gewezen, dat niet de bedoeling bestaat om bij leven van kardinaal Mindzenty nog een andere bisschop in Hongarije tot kardinaal te benoemen. De staking wordt gesteund door de militante Ulster Defence Association, die op het ogenblik In een stadium is komen te verkeren waarin deze ieder ogenblik kan beginnen op de Britse troepen te schieten. De toestand van opwinding on der de protestanten werd nog groter toen kort voor het uitroepen van de staking bekend werd dat een tweetal protestanten onder de uitzonderingswet geving van afgelopen november nu zijn opgepakt. Tot nu toe waren alleen nog katholieken, als verdacht lid van het voorlopige IRA te zijn, uit hoofde van deze wet achter slot en grendel gezet. DEN HAAG Staatssecretaris mr. C. Schelfhout van Onderwijs heeft goede hoop op een versnelde verhoging van het budget voor het kleuteronderwijs. Hij is momenteel met zijn ambtgenoot van Financiën in onderhandeling om gedaan te krijgen dat het kleuteronder wijs vijf jaar achtereen telkens tien miljoen gulden extra op de begroting krijgt toegewezen. Op die manier zal voor het onderwijs aan de allerjongsten, dat dit jaar ongeveer 500 miljoen gulden kost, een budget beschikbaar komen, dat in de juiste verhouding staat tot de middelen voor het overige onderwijs. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Enkele buien, ook opklaringen en tempera turen boven normaal. Aantal uren zon: 1 tot 5. minimum tempe ratuur: 1 tot 6 graden boven normaal; maxi mum temperatuur: 0 tot 5 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal40 percent. Normale temperaturen tot 14 februari: mini mum 0, maximum 4 graden. De bewindsman heeft dat gisteren gezegd in een persoonlijk onderhoud met kleuterleidster juffrouw Sofie Brokerhof uit Zeist, die vorig jaar twee maal een landelijke handteke ningenactie onder haar collega’s voerde uit protest tegen het plan van de staatssecretaris om de leef tijd voor toelating tot de kleuter school te verlagen. Volgens juffrouw Brokerhof heeft de 15,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op; 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: Let wel: op een met een gemerkte nummers is ook de lagere prijzen gevallen. uur uur enige andere extreme protestantse groe pen bij de staking van William Craig aan. Ze werd echter openlijk afgekeurd door de laatste oud-premier van Noord- lerland, William Faulkner, die haar „gek kenwerk” noemde, en door dominee Paisley, de schilderachtige oprichter en voorman van de Democratie Unionist Party. Hij liet weten dat hij met het avontuur van Craig niets te maken wil hebben. Paisley wil in tegenstelling tot William Craig dat Noord-Ierland admi nistratief geheel in Groot-Brittannië zal opgaan. Arbeiders in Belfast postten gisteren onder andere bij een scheepswerf in de Noordierse hoofdstad bij het begin van de 24-uursstaking. onafhankelijke staat wil maken naar het voorbeeld van premier Ian Smith’s Rho- desië. Iedereen weet echter dat een der- gelijke staat, los van Engeland, geen enkele bestaansbasis zou bezitten. Volgens juffrouw Brokerhof lag het in de bedoeling om na verschijning van het rapport van SVO enkele kleuterscholen met driejarigen te laten experimenteren. (In die zin werden eind 1971 in de Tweede en Eerste Kamer moties aangeno men, respectievelijk van mevrouw Smit van de VVD en mevrouw Wassen van D ’66). Na haar onderhoud met de staatsse cretaris dacht ze echter dat deze met haar de vanzelfsprekendheid van experi menten is gaan betwijfelen. Het SVO- rapport zal, als het de theoretische wen selijkheid van vervroegde toelating niet aantoont, niet door praktische proeven worden gevolgd, aldus een voldane Sofie Brokerhof. DEN HAAG. Het einde van de voor de Nederlandse kust opererende etherpiraten is nabij. In de gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden Memorie van Antwoord op de twee wetsontwerpen, die de illegale zend- schepen het zwijgen moeten opleggen, laten de ondertekenaars de demis sionaire ministers van Verkeer en Waterstaat, Justitie, Buitenlandse Za ken en CRM er geen twijfel over bestaan dat het binnenkort gedaan moet zijn met de popstations. Prijzen van f f f f f De winkels waren met planken dicht gespijkerd en de scholen bleven gesloten. De grote vraag doet zich echter voor in hoeverre een belangrijk deel van de crisisstemming in Belfast te wijten is aan angst onder de bevolking voor de terreuroefeningen van de extremistische oproerkraaiers. Op de kranten en in de studio’s van de BBC in Belfast kwamen honderden telefoontjes binnen van men sen die vertelden dat ze gedwongen waren om thuis te blijven of die op weg naar hun werk waren bedreigd. In de loop van de dag werd het aantal weg blijvers in de fabrieken op 500.000 ge schat. Ongeveer 100.000 mensen werkten door. Daarnaast heeft de bewindsman aan de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs (SVO) de opdracht gegeven voor een wetenschappelijk onderzoek naar de wenselijkheid en de mogelijk- helid van een nog verdere verlaging van de toelatingsleeftijd. Die studie zal in augustus gereed moeten zijn, maar dat lukt SVO niet, zo heeft deze stichting al laten weten. MELBOURNE Paus Paulus zal niet deelnemen aan het veertigste internatio nale eucharistische congres, dat van 18 tot 25 februari in Melbourne (Australië) gehouden zal worden. Hij wordt nu vertegenwoordigd door kardinaal Shean van Baltimore, die als pauselijik legaat het congres zal presideren. Dit heeft aartsbisschop James Knox van Melbourne gisteren meegedeeld. Hij zei dat het wegblijven van de paus een grote teleurstelling is, vooral voor ka tholiek Australië, maar „zeer belangrijke overwegingen” hadden de paus genood zaakt van de ontvangen uitnodiging geen gebruik te maken. In Melbourne werd vrijwel algemeen aangenomen dat de paus zou komen, vooral omdat hij ook aanwezig was op het eucharistische wereldcongres van Bombay in 1964 en van 1968 in Bogotoa. Mevr. Van Veenendaal-Van Meggelen (DS’70) drong aan op het spoedig tot standbrengen van een pensioenvoorzie ning voor alle werknemers. „Als we niet tot kostenbesparingen op het terrein van de sociale zekerheid komen, zal die voorziening niet binnen korte tijd moge lijk zijn”. Tn de loop van gisteravond bleven de autoriteiten rekening houden met alle mogelijke wandaden. Horden opgescho ten jongens hadden katholieken be dreigd, hun huizen besmeurd en daden van vandalisme in katholieke kerken bedreven. Zo werd in een buitenwijk het huis van een pastoor verwoest en zijn kerk af gebrand. Insiders geloven echter niet dat deze terreur centraal georgani seerd zou zijn. De aanstichter van de staking, oud- minister van Binnenlandse Zaken van Noord-Ierland en oprichter van de para militaire Vanguard-beweging, William Craig, heeft in een radio-interview giste ren zijn spijt over de terreurdaden uit gesproken. Hij ontkende ook dat mensen gedwongen zouden zijn om niet naar hun werk te gaan. Hierin wil echter niemand hem volgen. Craig is de woord voerder van de zogenaamde United Loy alist Council. Craig Is ook de man die in het uiterste geval van Noord-Ierland een DEN HAAG De Tweede Kamer heeft, met uitzondering van de twee- mansfractie van het GPV, gistermiddag de regering verzocht een open overleg tot stand te brengen met de ambtena rencentrales over de verhoging van de pensioenpremie. Bij dat overleg dient de getroffen maatregel opnieuw ter discus sie te staan. JERUZALEM De Israëlische minis ter van Defensie, Mosje Dajan, heeft gisteren gezegd dat hij gelooft dat Ame rika kan bemiddelen tussen Jordanië en Israël om tot een tussenregeling tussen Jordanië en Israel te komen. Dajan zei van oordeel te zijn dat het bezoek van Hoessein aan Amerika zeker een positie ve invloed zal hebben op de Jordaanse koning en zijn vredesbedoeling zal ver sterken. (Van onze redacteur in Londen) BELFAST Belfast leek gisteren een belegerde stad, terwijl protes tantse extremistenorganisaties erop toezagen dat aan hun 24-uurs-staking gevolg werd gegeven. Al dinsdagavond waren in de meeste huizen, zieken huizen en fabrieken de lichten uitgegaan toen de eerste arbeiders in de centrales hun posten haden verlaten. Woensdag waren de straten in Bel fast bijna helemaal leeg. De autobussen bleven in de garages en ook het merendeel van de taxichauffeurs waagde zich niet naar buiten. Mej. Barendregt (PvdA) deelde mee, dat haar fractie enkele voorwaarden stelt voor het toekomstige beleid inzake buitenlandse werknemers. Die voorwaar den zijn: heffingen voor een bedrijf dat buitenlandse werknemers in dienst neemt, verplichte maatregelen, te nemen door die bedrijven, wat betreft huisves ting, opvang, begeleiding, algemene vor ming, Nederlandse taalcursussen en op leidingsmogelijkheden en medezeggen schap van de gemeenten en het departe ment van CRM over het toelatingsbeleid. Volgende week dinsdag zullen de be windslieden van Sociale Zaken, minister Boersma en Staatssecretaris Rietkerk, de Kamerleden antwoord geven- Met name de autobuschauffeurs ver klaarden openlijk dat ze uit angst voor represailles hun bussen in de garages hadden laten staan. Nadat de dag welis waar dreigend, doch kalm begonnen was, trad er later een escalatie van de spanning op. Het begon ermee dat een begrafenisoptocht voor de drie het afge lopen weekend doodgeschoten IRA-man- nen met mitrailleurs werd bestookt. Onder het naar schatting duizendkop pige publiek vielen enkele gewonden, maar hun verwondingen bleken niet van ernstige aard. Ook in vele andere delen van Noord-Ierland lag het leven gisteren vrijwel stil. Staatssecretaris Schelfhout kwam bij de indiening van de begroting voor dit jaar met het voorstel kinderen van drie jaar en negen maanden in het vervolg tot de kleuterschool toe te laten. Tegen over juffrouw Brokerhof legde hij gis teren uit dat hij in de toekomst kleu ters nog slechts op vier data in de loop van het schooljaar toegelaten wil zien en niet meer op de vierde verjaardag van de betrokken kleuters. Dat is nodig voor een betere schoolorganisatie. Om te behouden dat elk kind toch minstens twee jaar naar de kleuterschool kan, moet de toelatingsleeftijd dan met drie maanden verlaagd worden tot drie jaar en. negen maanden. De mogelijkheden vqor een betere in komensverdeling zag mej. Barendregt zitten in het centraal akkoord, dat ove rigens geen reden tot juichen gaf. Zij meende, dat de ontwikkelingen rond de metaal- cao haar gelijk geven. Met be trekking tot de inkomensnivellering vroeg zij minister Boersma van Sociale Zaken, of hij bereid is het overlegorgaan van de drie vakcentrales bij te vallen in hun steun aan de industriebonden. Bij voorbeeld op het punt dat bij de herver deling van de 3,5 percent arbeidsvoor waardenverbetering mag worden uitge- DEN HAAG De regering streeft er naar zo spoedig mogelijk een beslissing te nemen over de toekomst van de kruitfabriek in Muiden. Die spoed wordt betracht met het oog op de onzekere sociale positie van de werknemers en gezien de onzekerheid voor de bevolking in de omgeving. Aldus hebben de ministers Boersma van Socia le Zaken en De Koster van Defensie gis teren geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Stoffelen en Voogd (beiden PvdA) en Van Zeil (KVP). Dat Radio Noordzee en Radio Ca roline, in handen van buitenlandse eigenaars, zich wellicht langer zullen handhaven dan het Nederlandse Ve ronica-station, is voor hen geen argu ment tegen de onderhavige wetsvoor stellen, die bijna zeker op een ruime Kamermeerderheid mogen rekenen. De ondertekenaars erkennen de grote populariteit van Veronica, maar voegen daar aan toe dat zij de indruk hebben dat het publiek de programma’s niet eensluidend gun stig beoordeelt, met name niet de commerciële omlijsting. Toegegeven wordt ook dat vele instellingen op het gebied van de volksgezondheid en van het maatschappelijk en cul tureel werk grote belangstelling voor de zender aan de dag leggen. Maar de ministers menen dat die interesse vooral voortkomt uit de mogelijkheid om Veronica in te schakelen bij de fondsenwerving. De uitzendingen van hospitaalkerk- schip „De Hoop” zullen buiten de verbodsbepalingen in de wetsont werpen vallen. In het geval van een „doorgegeven” godsdienstoefe ning is geen sprake van het uitzen den van „voor het publiek bestem de programma’s” in de zin van de Telegraaf- en Telefoonwet. ^vdA-omroepspecialist drs. Voogd heeft verklaard dat hij het zou toejuichen dat als de piratenzen ders verdwijnen de vrijkomende reclamegelden voor dagbladreclame zouden worden gebruikt. regen wzw regen wzw regen wzw regen wzw regen Den Helder geh. bew. regen wzw motregen regen regen onbewolkt wzw onbewolkt ono onbewolkt .motregen geh. bew. zw. bew licht bew. wnw w windst. 8 w licht bew ono windst. 13 zw Luxemburg geh. bew. wzw De prijs van 5.000,is gevallen op het nummer: 50.000,— is gevallen op het nummer: Een extra prijs van f 100.008,is gevallen in de serie T op het nummer: Een prijs van 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: Craig riep de staking uit om kracht bij te zetten aan de eis van zijn volge lingen, dat het Noordierse parlement, de Stormont, weer moet worden hersteld. Regering en parlement van Noord-Ier- land werden vorig jaar maart op bevel van de regering-Heath opgeheven en vervangen door het bewind van een Britse minister voor Noord-Ierland, in de persoon van William Whitelaw.Vol- gende maand zou het mandaat voor deze uitzonderingstoestand aflopen, maar de regering heeft nu al laten weten dat ze het parlement om een verlenging zal vragen, en die verlenging zal het parle ment ongetwijfeld geven. gaan van het gemiddeld inkomen van alle bij de onderneming of bedrijfstak werkzame werknemers, en dat de her verdeling niet beperkt mag worden tot die werknemers, die onder een cao val len, aldus mej. Barendregt. De communist Meis hekelde het cen traal akkoord. Met een herinnering aan de recente ontwikkeling van het overleg over de metaal-cao zei hij: „De eerste stormen komen los. Er wordt al gespro ken over de eerste acties”. Ir. van Dis (SGP) vond het niet juist, dat de vakbonden steeds meer vragen. „Dat bleek al uit het centraal akkoord”, zei hij. „Als de vakbonden over zoveel meebeslissen, komt het parlement in de bijwagen te zitten”. Om de inflatie te beteugelen is het volgens ir. Van Dis nodig om niet alleen de particuliere bestedingen te beperken, maar ook de collectieve voorzieningen af te remmen. Dajans verklaring komt als een ver rassing, aangezien hij tot nu toe van oordeel was dat een regeling met Jorda nië niet mogelijk is vóór een regeling met Egypte. Het voornaamste struikel blok voor een vrede tussen Israel en Jordanië is de kwestie-Jeruzalem. Vorige week gaf Dajan al te kennen niet meer te geloven in een interimregeling met Egypte, inhoudende een opening van het Suezkanaal, omdat daar aan Egyptische zijde geen belangstelling voor zou be staan. De discussie over vredesomogelijkhe- den met Egypte en Jordanië wordt voor al gevoerd tussen de twee rivalen Dajan en vice-premier Alon. Tot nu toe geloof de Alon meer in een vredesregeling met Jordanië, terwijl Dajan een regeling met Egypte wenselijker en waarschijnlijker achtte. BOEDAPEST. (KNAP) In het rege ringsbureau voor kerkelijke -taken in Boedapest heerst ontstemming over het feit, dat paus Paulus bij zijn jongste kardinaalsbenoemingen geen gehoor heeft gegeven aan de wens van de Hongaarse regering om weer een kardi naal binnen de grenzen te hebben. De Kameruitspraak geschiedde door het met overgrote meerderheid van stemmen aannemen van de motie-Rool- vink (ARP). Deze motie was dinsdaga vond, zoals wij berichtten, ingediend na dat minister Geertsema van Binnenland se Zaken na grote aandrang van de Kamer had toegezegd de hand naar de centrales te willen uitsteken om het afgebroken overleg te heropenen. De Kamer verwierp met meerderheid van stemmen de moties-Meis (CPN), Van Gorkum (PPR) en Laban-Roethof (bei den PvdA). Deze moties wilden niet alleen hernieuwd overleg, maar ook in trekking respectievelijk schorsing van de maatregel. De vijf centrales van overheidsperso neel zullen zich morgen beraden over hun reactie op het aanbod van minister Geertsema om het overleg met de cen trales over de verhoging van de pensi oenpremie te hervatten. De minister deed dit aanbod dinsdag in de Tweede Kamer, nadat 40.000 ambtenaren een demonstratieve mars hielden. 10 4 windst. 13 nw 17 windst. 16 zw geh. bew. nnw 1 windst. 9 geh. bew. wzw z onbewolkt nno licht bew. windst. 6 zw. bew. wnw geh. bew zzw zw. bew. mist onbewolkt VRIJDAG 9 FEBRUARI Hoog water 7.28 uur en 19.46 Laag water 3.05 uur en 15.30 VRIJDAG 9 FEBRUARI Zon op 8.07 uur onder 17.43 Maan op 9.50 uur onder 0.31 onbewolkt half bew. on bew. ILL". onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt mist geh. bew. I. onbewolkt zw. bew Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Tstanboel Tunis u- - k

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2