Vergunning voor vuilverbranding Rijnmond Elf militairen verhoord over Melkfabriek met sluiting bedreigd Zuidafrikaanse armoede negers in naar haven van eiland Lava schuift POTTERS, 1INIA „demonstratie" Verdachte euthanasieproces: „Het meest waardevolle dat ik voor moeder deed" helpt ial jaren hy hoest? J donderdag KERNCENTRALE IN BELGIë WEKT ONGERUSTHEID MAKARIOS AUTOMATISCH WEER PRESIDENT 3 8 FEBRUARI 1973 t t Ontluisterd n Massa Longontsteking Barrière Controle Op Ijsland: JOHANNESBURG (Reuter-ANP). Bijna éénderde van de neger- arbeiders in Zuid-Afrika verdient minder dan tien rand (40 gulden) per week. Slecht één percent van de Afrikanen verdient meer dan 120 gulden per week. Deze cijfers zijn vorig jaar gepubliceerd door de Zuid afrikaanse loon- en produktiviteitsraad, die hierbij wel aantekent dat veel arbeiders kunnen profiteren van gesubsidieerde maaltijden, huis vesting en vervoer. m t, a. él' LEEUWARDEN „Ik geloof dat dit het meest waardevolle is geweest dat ik voor mijn moeder ooit heb gedaan.” Het was het laatste dat dokter Geertruida Postma uit Noordwolde gisteren voor de Leeuwarder recht bank zei. Het meest waardevolle. Ook het laatste: een injectie met 200 milligram morfine die binnen een paar minuten de zieke, ontredderde, 78 jaar oude moeder uit haar lijden verloste. Aangebracht Kliridis Maand voorwaardelijk geëist e Hoogspanning op Cyprus (Van onze redactie buitenland) ADVERTENTIE ft Blanke vakbondsleiders hebben de r i 1 i I r r r Mevrouw Postma besefte dat ze zelf moest handelen. Het besluit viel op 17 oktober 1971, toen ook haar zuster had geconcludeerd: „Ik ben er geloof ik, nog niet helemaal mee klaar, maar ik geloof dat jullie gelijk hebben”. Oproerpolitie staat in Durban klaar om met geweld op te treden tegen de stakende zwarte Afrikanen in de indu striegebieden daar. Mr. Rijntjes vindt dat „De Maasvallei” teveel produkten maakt die niet in orde zijn. Alle vier in het parlement vertegen woordigde partijen hebben opgeroepen de demonstratie bij te wonen, maar de een wel hartgrondiger dan de ander. Het felst is de kleine socialistische partij van r e i n g ;e n k e- KT- an )f- et iet er at *n m sei m se menthol e, jn te at st jn s- e- d. 2- er Ie r- an a- ng d- en ge er iet iet he e- re in le le te is ■e le De Roermondse economische politie rechter mr. N. Out, legde het bedrijf een boeten op van 1.550 gulden. Haar leven werd ontluisterd. Kanker een borst afgezet. Een beroerte half verlamd, bijna blind, bijna doof, bijna zonder spraak. Kort nadat ze in een Asser ziekenhuis uit een coma was bijgekomen, zei ze tot haar dochter en schoonzoon: „Jullie hadden me niet be ier moeten laten worden”. De vragen, aldus een communiqué van de vereniging hebben betrekking op de uitstoot van radio-actief materiaal in de lucht en in het Scheldewater. De vereni ging vraagt gegevens over de voorzorgen die worden getroffen bij het vervoer van radio-actieve afvalstoffen, in het bijzonder, wanneer dit over Nederlands grondgebied gaat. Op 19 oktober gaat Gertruida Postma haar moeder weer bezoeken. De oude vrouw hangt in de riemen die haar op een stoel houden. Haar mond hangt open, de tong eruit. Ze kwijlt. „Een reddeloos, een ontredderd dier; een wrak,” zegt mevrouw Postma tot de rechters. In haar moeders ogen had ze al vaak die blik gezien: de blik van een wild dier dat vraagt om het einde. Ze omhelsde haar moeder. In haar minst slechte oor zei ze hard dat het nu wel goed kwam. Een paar minuten later was het afgelo pen. „Het meest waardevolle dat ik ooit voor mijn moeder heb gedaan.” REYKJAVIK (Reuter) De hoop op herstel van de verwoeste Westmaneilan- den ten zuiden van Ijsland lijkt kleiner dan ooit nu de enorme lava-vloed blijft voortschuiven in de richting van de haven van Kaupstadur, de enige stad op de eilandengroep. De lavastroom, in de vorm van een tien meter hoge wal van stenen en vuur, heeft de voornaamste stroom- en water verbindingen tussen het grootste eiland en het vasteland verbroken. Kaupstadur was gisteren tijdelijk van licht versto ken, maar dit is inmiddels verholpen door het inschakelen van een dieselgene rator. Water komt nog steeds door een nog in contact gebleven kleine leiding vanaf het vasteland. Intussen blijft de vulkaan Helgafell, die zo’n 7000 jaar sliep actief, en er zijn geen tekenen die erop wijzen dat hier spoedig verandering in zal komen. Er was hierover gisteren een stem ming van geladenheid op dit eiland, waar het al lente is, al noemen vele dorpelingen het eerder droogte, een ver schijnsel waar ze veel bezorgder over zijn dan over het gevaar van eèn burger oorlog al wordt dat door menigeen toch gesignaleerd. Men twijfelt er nu niet meer aan dat het legertje van Grivas tot praktisch elke stunt in staat is om de eis van Enosis, vereniging met Griekenland, en dus afschaffing van de republiek Cyprus, kracht bij te zetten. De actie deed trouwens erg dénken aan die van de eerste april 1955, waarmee Grivas zijn eerste reeks EOKA-activiteiten tegen het toenmalige Britse bestuur begon. (Van onze correspondent) ’t HARDE. Elf dienstplichtige mili tairen van de legerplaats ’t Harde zijn gistermiddag en een deel van de avond door de marechaussee vastgehouden en 'verhoord. Zij worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de organi satie van een demonstratie die gister middag gehouden zou worden tegen overplaatsing van huzaren uit ’t Harde naar het Duitse Seedorf. Deze betoging was echter niet meer dan een persbij eenkomst van huzaren en VVDM-verte- genwoordigers om de bezwaren tegen de overplaatsing naar Duitsland kenbaar te maken. MIDDELBURG. De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland heeft minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken ge vraagd naar de gevolgen voor het mi lieu, verbonden aan de inwerkingstelling van de Belgische kerncentrale in Doel, niet ver van de Nederlandse grens. De oude, in deplorabele toestand ver kerende vrouw, kreeg longontsteking. Smilda: „Ze knapte er na enige tijd wat van op; ze kreeg ook wat meer belang stelling voor de dingen om haar heen. Ik vond dat ze ook maar weer eens in de zaal moest gaan eten.” ROTTERDAM Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een hinder wetvergunning afgegeven voor de vuil verbrandingsinstallatie Rijnmond in het Botlekgebied, zo is gistermiddag bekend geworden. Maandag begon de fabriek (kosten ruim 200 miljoen gulden) met de verwerking van huisvuil en industrieel afval, hoewel het bedrijf op dat moment nog geen hinderwetvergunning had. Dit was zoals gemeld voor de president- commissaris Joh. de Jong, tevens gecom mitteerde van het Openbaar Lichaam Rijnmond, aanleiding om af te treden. Raadsman mr. A. T. Vos uit Gronin gen! kon niet anders concluderen dan dat mevrouw Postma diende te worden ont slagen van rechtsvervolging. „Hier han delde een hoogstaande vrouw uit diepe medemenselijkheid na een groot gewe tensconflict, na lang overleg.” Zij han delde in het belang van haar moeder, zonder oogmerk er zelf beter van te worden. In juridische termen: zonder materiële wederrechtelijkheid, een er kende strafuitsluitingsgrond in de Ne derlandse jurisprudentie. Sinds de devaluatie van de rand in december 1971 zijn de kosten van levensonderhoud in Zuid-Afrika snel gestegen. Bovendien blijken de prij zen in Soweto aanzienlijk hoger te zijn dan die in de blanke binnenstad. Dat prijsverschil is onder meer te wijten'aan de vervoerskosten, gebrek aan concurrentie en hogere bedrijfs kosten omdat de meeste winkels maar kleine eenmansbedrijfjes zijn en dat terwijl de lonen van de blan ke Zuidafrikanen vele malen hoger zijn dan die van negers. Volgens een Maar terwijl Grivas enkele duizenden gemaskerde samenzweerders op de been kan brengen, brengt Makarios vandaag de massa op de been. Zoekt Grivas de stunt, Makarios moet het hebben van de show. Natuurlijk zit er een zeker totali taire lement in deze manifestatie, waar voor de ministeries, de winkels en de scholen een dag zijn gesloten. Maar er valt zonder twijfel ook op veel spontane geestdrift te rekenen. NICOSIA. De enige oppositiepartij op Cyprus, de nationaal-democratische partij van de Grieks-Cyprioten, heeft gisteren laten weten geen kandidaat te zullen stellen voor de presidentsverkie zingen van achttien februari. De partij meent dat er geen voldoende garanties zijn „voor een vrije meningsuiting door het volk.” Hiermee kan Makarios zich automatisch weer voor vijf jaar verze kerd achten van het presidentschap. De rede die Makarios vandaag houdt zal dan ook niet bedoeld zijn om stem men te winnen, maar wel een program matisch karakter dragen, en de hele demonstratie moet het klinkend ant woord vormen op de bomaanslagen van de laatste tijd, in het bijzonder de wel buitengewoon ongegeneerde in de nacht van dinsdag op woensdag, waarbij acht tien politiebureaus over het hele eiland het moesten ontgelden en vele wapens werden geroofd. „Gij zult niet doden; euthanasie is bedekte moord; terug naar Gods woord”, waren teksten die buiten het Leeuwar der paleis van justitie werden heen en weer gedragen voor de aanvang van het proces tegen de dokter die met haar man een dubbele huisartsenpraktijk heeft. Binnen het gerechtsgebouw ontrolde zich het drama rondom de oude dokters- moeder, de 78-jarige Margina van Bo ven. Het was altijd een vrouw geweest waar je rekening mee moest houden. Een die van gezelligheid hield, van men sen om zich heen. Een die wist wat ze wou en die wist wat beslissen was. Die ondertussen ook haar man had zien sterven in 1961, in vreselijk lijden. Toen al had ze haar dochter gezegd: „Zo wil ik het niet”. Als haar leven zo ontluisterd zou worden, dan rekende ze op haar dochter. Zo’n 120 huzaren van het B-esquadron van het 102 Kavalerie verkenningsbatal- jon moeten per 19 februari naar Seedorf om daar de rest van hun dienstttijd (8 maanden) vol te maken. De militairen zijn tegen deze overplaatsing gekant, omdat zij er niet vroegtijdig bericht van hebben gekresen. Vorige week werd een door de VVDM gelanceerd alternatief plan, waarbij de huzaren uit ’t Harde in ons land konden blijven, door de leger- leding niet ontvankelijk verklaard. Het was de bedoeling dat de huzaren gisteravond hun grieven aan de pers bekend zouden maken. Via het WDM- hoofdbestuur in Utrecht werden de persmedia ingeschakeld, ’s Middags vanaf twee uur werden echter de sleutelfigu ren bij de huzaren en het afdelingsbe stuur van de WDM door de marechaus see in hun kraag gevat. onderzoek van de ILO (de internatio nale arbeidsorganisatie, een bureau van de Verenigde Naties) verdienen de blanken in het bankwezen en in de bouwvakken viermaal zo veel als de zwarte werknemers, in fabrieken en bij de spoorwegen zesmaal zo veel en in de mijnen zelfs twintigmaal zo veel. De ILO constateerde in het rapport over 1972 dat de loonverschillen tus sen blanken en niet-blanken eerder groter dan kleiner worden. De Afri kanen hebben dan ook het meest te lijden van de scherpe stijging van de kosten van levensonderhoud. In negersteden als Soweto zijn de huren over het algemeen niet hoog en ook hoeven de Afrikanen geen hoge belastingen te betalen over hun lage lonen. Maar studiekosten voor hun kinderen moeten ze uit eigen zak bekostigen. Omdat het onderwijs niet gratis is en er voor de niet-blanke kinderen geen leerplicht bestaat, ko- laatste weken herhaaldelijk gewaar schuwd dat de arbeidsonrust onder de negers gemakkelijk tot een uitbar sting kan leiden. Het bestuur van de grote blanke vakcentrale Tucsa bepleitte al in 1969 de vakcentrale ook open te stellen voor zwarte werknemers, maar de ledenraad van de vakcentrale heeft dat standpunt pas vorig jaar overge nomen. De andere grote blanke vak centrale, de Confederation of Labour, wil echter geen niet-blanke leden, en dringt aan op handhaving van de werkreservering. De vorig jaar af getreden minister voor Binnenlandse Zaken, de gema tigde Theo Gerdener, waarschuwde dat Zuid-Afrika op een bloedbad moet rekenen als de enorme kloof tussen de lonen voor blanken en zwarten niet wat kleiner wordt. Het ILO-rapport meent dat deze grote ongelijkheden zullen bestaan zolang z de Afrikanen worden achtergesteld bij onderwijs, opleiding en toegang tot geschoolde beroepen en zolang hun het recht op vereniging wordt ontzegd. Als voorbeeld noemde de ILO dat in de periode 1968-’69 gemiddeld 28 rand (912 gulden) werd uitgegeven per blanke leerling, en slechts 14 rand (56 gulden) per negerleerling. Maar er was nog maar net iets aan het bloed van mevrouw Postma’s moe der ontdekt: Uitdroging. „Als ik haar geen vocht zou laten toedienen...” zou hij volgens mr. Vos hebben gezegd. „Maar dokter Gol, de directeur, was er, weer wegens het personeel dat het zou opmer ken, van teruggeschrokken”, (de vrouw zou ureumvergiftiging hebben opgelopen «n zou daardoor gestorven zijn). Men kan zich niet onttrekken aan de in druk dat er krachten aan ’t werk zijn die graag ’n chaotische situatie zien groeien, juist om uit de kruitdamp ervan Kliridis als oplossing te voorschijn te laten ko men. Hij is namelijk als parlements voorzitter automatisch de opvolger van Makarios als deze om de een of andere reden wordt uitgeschakeld of zich terug trekt. De man die namens de Turks-Cyprio- ten nu al vijf jaar lang met Kliridis heeft onderhandeld, Rauf Denktash, wordt op 18 februari vrijwel zeker tot nieuwe vice-president gekozen. Een ont wikkeling waarbij beide mannen samen het eiland gaan regeren wordt ongetwij feld zowel door Ankara als door Athene voorgestaan. De vraag is dan alleen: hoe krijgen we Makarios weg, maar ook: hoe krij gen we Grivas weg? Deze ijzervreter ziet weliswaar in Makarios zijn grootste vij and. maar zal toch zeker niet genoegen nemen met een vervanging door Kliridis wiens onderhandelingen bijna evenzeer zijn ergernis hebben gewekt. Het ziekenhuis had haar niet lang kunnen houden; ze zou naar een ver pleeginrichting voor bejaarden moeten. Ze gaf de voorkeur aan de „Marienhof” In het Friese Oosterwolde, waarvan ze wist dat iemand daar goede ervaringen mee had op het punt van de revalidatie. Ze kreeg er voorspiegelingen dat ze misschien wel weer zou kunnen lopen, zij het dan met een stok. Zag ze dat wel zitten? Advocaat mr. Vos: „Kort misschien, maar ze zag al gauw dat ze niet meer zou worden, wat ze voor zichzelf mini maal zou willen zijn.” Ze kon niet lopen, amper zien, horen, praten. Zo wilde ze dat niet. Ze wilde dat er een eind aan kwam. De dochter was uiterst pertinent over het verlangen van haar moeder. In het Asser ziekenhuis had ze al eens gezegd: „Ik zou er nu een eind aan kunnen maken. Ik zou uit het raam kunnen springen.” In Oosterwolde was het niet minder. Haar toestand ging volgens de directeur van Marienhof, dr. J Gol, weliswaar op en neer, maar volgens het hoofd van de afdeling waar ze was ondergebracht, de verpleegkundi ge P. Smilda, ging Margina van Boven allengs achteruit. „Ze kon niet aan vaarden dat ze zo hulpbehoevend was; ze miste de levensmoed, wat revalidatie moeilijk maakte. men de Afrikanen gauw in de verlei ding een baantje te zoeken voor hun opgroeiende kinderen, in plaats van hen naar school te sturen. Uit de onderzoeken naar de loonstructuur blijkt dat juist dit gebrek aan oplei ding de lonen van de Afrikanen laag houdt. Anderzijds is de stimulans voor het volgen van een beroeps opleiding gering omdat de meeste ge schoolde beroepen aan blanken zijn voorbehouden. Deze „job-reservation” (het reserveren van bepaalde werk zaamheden voor een ras) is één van de pijlers van de apartheid. Maar er was meer gebeurd. „Een re gelrechte zelfmoordpoging,” zei haar dochter. „Ze was uit bed gevallen, maar niet zomaar. Ze wou er af, zo zei ze me, niet alleen van het bed, maar van het leven. „Ik dacht dat het misschien zou lukken door me met mijn hoofd naar beneden uit bed te laten vallen, op de stenen vloer,” zo maakte ze mij het met haar gebrekkige spraak duidelijk.” Officier van justitie mr. Nubé vroeg zich af of er werkelijk van een zelf moordpoging sprake was geweest. De vrouw leed op dat moment aan hoge koorts. Voor mevrouw Postma was het ondertussen een signaal geweest. Met haar man had ze al vaak over het verlangen van haar moeder gesproken. Ook met haar zus had ze het er over gehad. Zij was nog niet zover. De laatste tijd hebben blanke eco nomen, vakbondsleiders en werkge vers zelfs openlijk de strijd aange bonden tegen de werkreservering, omdat deze rassenbarrière in het be drijf de economische ontwikkeling in de weg staat. De produktiviteitsstij- ging blijft ver achter bij de mogelijk heden en het kunstmatig tekort aan geschoolde arbeidskrachten stelt blanke werknemers soms in staat loonsverhogingen te eisen die in geen verhouding staan tot het verrichte werk, aldus het ILO-rapport. Tachtig percent van de 100.000 ondervraagde Afrikanen verdiende minder dan 280 gulden per maand. De Kamer van Koophandel van Jo hannesburg stelde dat een gezin van vijf personen in Soweto (het complex negerwijken bij Johannesburg) in 1972 een maandinkomen van min stens 328 gulden nodig had om rond te komen. Buiten het gebouw van de Leeuwar der rechtbank werd gisteren gedemon streerd tepen liberalisering van eutha nasie. De foto toont het echtpaar Post ma, van wie de vrouw terecht stond wegens euthanasie op haar ongenees lijk zieke moeder, bij het betreden van het gebouw. „Terug naar Gods woord”, was een van de teksten van de betogers. Aanstaande maandag zullen de aan deelhouders de 23 Rijnmondgemeen- ten en het openbaar lichaam zich in een spoedvergadering uitspreken over hét gevoerde beleid rond de opening van de vuilverbrandingsinstallatie. De verga dering zal, nu de heer De Jong is z afgetreden als president-commissaris, worden geleid door een andere Rijn- mondgecommitteerde, drs. I. van Leeu wen. Volgens het Openbaar Lichaam Rijn mond is er geen sprake van dat in deze vergadering een beslissing wordt genomen over een sluiting van het bedrijf of over eventuele verkoop van aandelen. Euthanasie. Twee uur nam de hoofd officier van justitie mr. G. R. Nubé er voor om tot strafbaarheid te concluderen, ook al toonde hij begrip en had hij respect voor de beweegredenen van de nu 45- jarige dochter-arts. Hij verwierp een beroep op geestelijke noodtoestand en verlangde een veroordeling tot één maand gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Directeur Gol die het aanvankelijk met de overlijdensverklaring wel leek te zullen fiksen bracht de zaak bij de justitie. Artikel 293 wetboek van straf recht: „Hij die een ander op zijn uit drukkelijk verzoek en ernstig verlangen van het leven berooft, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste twaalf jaren”. In 1952 werd op grond van dit, uit 1886 daterende wetsartikel voor het eerst recht gesproken: een jaar voor waardelijke gevangenisstraf voor een arts die zijn zieke broer uit zijn on draaglijke lijden verloste met de morfi- nespuit. Gewetensconflicten werden niet geaccepteerd als grond om de arts niet strafbaar te verklaren. De rechtbank doet uitspraak op 21 februari. Met de directeur van de inrichting had ze er over gesproken. Hij bleek volgens mevrouw Postma geen absoluut tegenstander van euthanasie, maar hij zat moeiljjk door de controle van zjjn personeel. dr. Lyssaridis, lijfarts van Makarios, van wie het heet dat hij over hpt lyjle eiland knokploegjes heeft gevormd Ids tegenwicht tegen het Grivas-extremisme. De grote communistische partij ,is als steeds veel behoedzamer. Het onduidelijkst is de houding van de partij die in het parlement de meeste zetels heeft, de Verenigde Partij van Kliridis. Deze heeft afgelopen zondag een rede gehouden waarin hij noch Ma karios, noch de verkiezingen noemde, maar voor alles een vurig pleidooi af stak voor een oriëntatie op het „Natio naal Centrum”, dat is de regering in Athene die alle Grieks-Cyprioten tot matiging had opgeroepen. Zijn dagblad Agon roept eveneens op nogal zalvende toon Makarios en Grivas-aanhangers op, te zorgen dat er vandaag géén druppel bloed vloeit, geen enkele belediging en geen wanklank wordt gehoord. ROERMOND. Mr. J. Rijntjes, offi cier van Justitie bij de economische politierechter Roermond, heeft de Roer mondse melkfabriek „De Maasvallei” met sluiting bedreigd, omdat in twee maanden dertig processen-verbaal tegen het bedrijf moesten worden opgemaakt. Bij de diverse controles bleek in de vla, karnemelk en yoghurt van de melkfa briek teveel schimmel, coli-bacteriën, en penicilline te zitten. mi w I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3