kan men veilig eten Bromfietser Borstonderzoek start maandag brak voet Activiteiten van de Brulboei Technische school in Velsen gaat plaats maken voor nieuwbouwcomplex Vis en schelpdieren „OPEN HUIS" BIJ ADALBART-HUISHOUDSCHOOL «86» Wm p. HAVENBERICHTEN VIS- en SCHAALDIEREN- I „FESTIVAL” IN DE VISHAL sslsw ss ssgssssss 4 5 DONDERDAG 8 FEBRUARI IJMUIDER COURANT 1973 „MINISTERIËLE GOEDKEURING OMDAT WE KREPEERGEVALLEN ZIJN” (Van een onzer verslaggevers) Vervallen A Unicum Restaurangen Svenska KENNEMERPLEIN 5 HAARLEM - TELEFOON 32 06 68 - - jrrmrrnm VELSEN. Op de Lagere Tech nische School aan de Briniostraat heerst sinds enkele dagen een fees telijke stemming. Het oudste en grootste gedeelte van de school gaat over ongeveer drie weken te gen de grond en daarvoor in de plaats zal een nieuwbouwcomplex verrijzen. Dat betekent de laatste belangrijke fase in de algehele ver nieuwing van dit scholencomplex, waarvan in 1963 reeds een gedeelte kon worden opgeleverd. Lange tijd was er toen sprake van dat het aan sluitende oude schoolgebouw zou worden verbouwd en opgeknapt. Uiteindelijk werd de knoop doorge hakt en advies uitgebracht een heel nieuw gebouw neer te zetten. TNO-rapport Kwikgehalte i ook deze moeders een gunstige indruk SB ft. (Van een onzer verslaggevers) ’■g zo w 'SA le er IJ in Alle lekkernijen uit de zee, zoals crab, mosselen, garnalen, zeetong, schol, zalm. Een symfonie van kleur, smaak en aroma. Het ontwerp voor het nieuwe schoolge bouw van de architekten Veldkamp en Hooseman. De voorgevel met de hoofd ingang ligt aan de Briniostraat, de straat aan de linkerzijde is de P. J. Troelstra- weg. Jt ie m 3 et ie •.n is n. P. d, e- in hoofd van de school, die zich tevens bereid hield voor het verstrekken van alle gewenste inlichtingen. Dit was mede van belang voor de dames, wier dochters inmiddels de leeftijd voor het volgen van dergelijk onderwijs hebben bereikt, zodat zij de gang van zaken hier eens wensten te bekijken. Waarschijnlijk kon Wat zegt u o.a. van: MOSSELEN a la Cap Cod. CROUSTADE gevuld met orab-ra- gout in cognacsaus. Gegrillde ZEETONG, kruidenboter en artisjokbodempjes. Gepocheerde ZEETONG, VER MOUTH, SAUS en DRUIVEN. SCHOLFILETS gevuld met mousse van crab, garnalen, mosselen, dille, béarnaisesaus. Weertsplantsoen nabij de Hagelingerweg, eveneens in Santpoort-Noord. De auto staat daar van half tien tot twaalf uur ’s morgens en van half één tot half vijf in de middag. De gemeente wijst nog eens op het grote belang van dit onderzoek, niet alleen voor ieder persoonlijk, maar voor heel de volksgezondheid. Voor de IJ- mond geldt dan nog dat door een derge lijk onderzoek nagegaan kan worden of in dit gebied bij de grote industrieën naar verhouding meer longaandoeningen voorkomen dan elders. De heren Veldkamp en Nicolay zijn het er eveneens over eens dat het bestaande oude gebouw als vervallen en bijzonder inefficiënt kan worden beschouwd. Di recteur Nicolay: „De garderobe is al omgetoverd in leslokaal, evenals de be stuurskamer, zodat de directiekamer al lerlei functies tegelijk moet vervullen. In een vrijgekomen tekenlokaal moest in verband met de galmwerking in de breedte van het lokaal worden lesgege ven in plaats van in de lengte. De balken op de bovenste verdieping han gen gewoon helemaal los. In dit stook- seizoen hebben we vijf keer mankemen ten gehad aan de centrale verwarming. De stoom spoot gewoon door de loka len.” 4 Wanneer straks met het slopen van het oude gebouw wordt begonnen zullen er voor de dagelijkse lessen noodoplos singen komen. Momenteel is directie en schoolbestuur nog in onderhandeling hoe en waar er gedurende de bouwperiode van circa anderhalf jaar les zal worden gegeven. Het ontwerp voor de nieuwbouw is evenals dat van het vorige schoolgedeel- te van de architekten G. J. Veldkamp en W. Hoosemans. Architekt Veldkamp zegt over de komende nieuwbouwactivi- teiten: „Toen we gingen rekenen kwa men we tot de conclusie dat een nieuw geboww weinig meer zou kosten dan het opknappen van het oude gebouw.” Vijftien jaar geleden werd er voor het eerst over de noodzakelijke vernieuwin gen van de LTS gesproken, de eerste etappen volgden in 1960 en nadat drie jaar daarna toch een deel van de nieuw bouw klaar was, begon het gevecht om ook de rest van de oude school te vernieuwen. Het bestaande gebouw ging steeds meer mankementen vertonen. Di recteur H. Nicolay: „Het is er nu einde lijk doorgekomen. We hebben goedkeu ring van het ministerie in Den Haag, maar alleen omdat we bij de krepeerge- vallen horen. Naar ik meen zijn we de laatste school die toestemming krijgt om te gaan bouwen.” Zie ons speciale februari-menu en geniet van oude favoriete gerechten of probeer nieuwe varianten. worden meegegeven, want in alle klaslo kalen waren de ongeveer honderdvijftig leerlingen van elf tot zestien enthousiast bezig met de verschillende vakken, waarvan zo mogelijk ook steeds de re sultaten werden aangetoond. Zoals op de foto, waar de meisjes een demonstratie geven van de hier bijgebracht culinaire vaardigheden. VELSEN Zoals reeds aangekondigd zal er volgende week in de gemeente Velsen op verschillende plaatsen een röntgenologisch borstonderzoek gehouden worden, voor mannen en vrouwen boven de veertig jaar. IJMUIDEN. Voor de zoveelste keer is om redenen die niets te maken heb ben met oprechte zorg voor de volksge zondheid de alarm-klok geluid om de consument ervan te weerhouden vis en schelpdieren te eten en opnieuw hebben de verantwoordelijke overheidsdiensten deze volksverlakkerij ontmaskerd. De Technische School aan de Brinio straat zoals hij er nu bijstaat. Het rech tergedeelte werd opgeleverd in 1963, het oude gebouw dat er links aan) vast zit zal nu worden gesloopt om daarvoor in de plaats een nieuw schoolgebouw neer te zetten. IJMUIDEN. Op de IJmuiderstraat- weg raakte gisteren een zestienjarige bromfietser uit Beverwijk gewond, toen hij werd aangereden door een personen auto.. De jongen sloeg linksaf een straat in, maar zag daarbij de achter hem rijdende wagen over het hoofd. Met een gebroken linkervoet werd hij naar het ziekenhuis vervoerd; zijn duo-passa- giere, eveneens afkomstig uit Beverwijk, liep een kneuzing op. Aanstaande maandag en dinsdag (12 en 13 februari) staat de onderzoekauto voor het station Santpoort-Zuid van half één tot half vijf ’s middags en van zes uur tot half negen ‘s avonds. Op woensdag 14 februari parkeert men de onderzoekauto in de Hoofdstraat bij de Velserbroekstraat (santpoort- Noord), ook van half één tot half vijf ’s middags en ’s avonds van zes uur tot kwart over acht. Op dezelfde plek staat de wagen ook donderdag, maar dan alleen ’s middags. Vrijdag 16 februari kan men terecht bij het parkeerterrein Burgemeester lingen. Nu is dat aantal reeds zeshon derdendertig, waarbij ook nog vijftig part-time leerlingen en circa zestig oude re lascursisten in aanmerking moeten worden genomen. IJMUIDEN. Maandag start in het buurtcentrum „De Brulboei” een aantal nieuwe en vervolgcursussen. Dit zijn pottenbakken op dinsdag- of woensdaga vond, keramiek op woensdag, alsmede batik en tritik op donderdagavond. In de entresols aan het Zeewijkplein worden de volgende activiteiten georga niseerd: macramé, emailleren, ballet voor volwassenen, bewegingsimprovisatie op muziek voor kinderen vanaf zes jaar, timmeren voor jongens van negen tot twaalf jaar en een allerlei groep voor jongens en meisjes van zes tot elf jaar. Inlichtingen over de dagen, tijden en het clubgeld kan men inwinnen bij de Brulboei, telefoon 02550-10652. Prof. Korringa baseerde zijn weerleg ging van alarmerende berichten uit België over kwik in vis op onderzoek uitgevoerd onder auspiciën van het mi nisterie van Landbouw en Visserij. Voor dit onderzoek worden door de directie van de Visserijen periodiek monsters genomen van onder andere tong, garnaal en mossel. De in de kust wateren gelegen monsterpunten zijn zo danig gekozen, dat een industriële ver ontreiniging van het zeewater er merk baar moet kunnen zijn, terwijl deze puten tevens tot de normale vangst- plaatsen behoren. De monsters worden ondermeer geanalyseerd op kwik, waar bij het laboratorium van het ITAL te Wageningen is ingeschakeld. Het TNO-rapport van juli 1970 bevat een algemene beschouwing over de mi lieuverontreiniging met kwik en kwik- verbindingen, waarbij voorbeelden wor den aangehaald van de situatie te land en in het zoete water en waarbij niet speciaal is ingegaan op het kwikgehalte van zeevisserijprodukten. De in het be doelde rapport gesignaleerde situatie is naar het oordeel van de bewindslieden niet ingrijpend gewijzigd. Sindsdien zijn er in Nederland echter wel maatregelen getroffen welke ertoe hebben geleid dat de milieubelasting met kwikverbindin- gen werd beperkt. Zo is de toepassing van kwikverbin- dingen in de landbouw in het afgelopen jaar met zeker 50 percent verminderd en worden op verzoek van minister Stuyt in de papier- en de Vhloor-alkalf industrie gewijzigde processen toegepast, welke een vermindering van de kwikbe- lasting van het milieu ten gevolge heb ben. IJMUIDEN. Woensdag werden in IJmuiden aangevoerd: 4303 kg tong; 22 kisten tarbot en griet; 33 kisten schar; 895 kisten schol: 135 kisten wijting; 440 kisten kabeljauw; 2 kisten schelvis; 430 kisten haring; 1330 stijve kabeljauwen; 20 kisten varia. Prijzen, in guldens per 1 kg: tarbot 8,34-7,71; gr.tong 7,44-7,28; grm.tong 9,61-9,19; kim. tong 9,69-9,36; tong I 11,18-11,20; tong II 11,15-7,71. Per 50 kg: tarbot 354-190; griet 215- 145; kabeljauw 3 86-65; kabeljauw 4 80- 61; kabeljauw 5 90-70; schelvis 3 83; schol 1 42-36; schol 2 57-47; schol 3 75- 62; schol 4 77-64; schar 81-70; wijting 87-20; haring 34,20-32,20; lever 17-6; steen bolk 50; kleine kuit 75; grote kuit 43; bot 8-6. Pet 125 kg: grote kabeljauw 140; klei ne kabeljauw 135; per 10 stuks: grote kabeljauw 134-88; kleine kabeljauw 70- 55. Besommingen: KW 32 f 30.500, 4 4.900, VL 16 22.700, UK 73 12.500, 48 10.800, 137 8.400, 159 7.100, 222 24.600, BX 444 6.100, VD 24 3.300, 77 5.300, WR 49 1.400, IJM 23 2.900, IJM 209 IJM 211 2.270, 205 221 2.170, UK 23 UK 107 2.200, 163 242 750, 141 271 1.570. VELSEN. Tijdens de donderdaga vond te houden vergadering van de Velsense gemeenteraad zullen onder meer twee leden worden benoemd voor het algemeen bestuur van de stichting „Onderwijsbegeleidingsdienst Midden Kennemerland” in oprichting. Als lid, voortkomend uit de raad wordt voorge dragen wethouder M. Roessingh. terwijl de schoolraad de heren B. Schermer en Sj. de Vries heeft voorgesteld. In de krant van dinsdag heeft men kunnen lezen dat de ministers van Volksgezondheid en Visserij hebben ver zekerd, dat er geen aanleiding is de bevolking aan te raden de hoeveelheden zeevis en zeevisprodukten in het voed selpakket te beperken. De ministers onderschrijven de opvat ting van prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij-on derzoek in IJmuiden, dat de onderzoe- kingsuitslagen geen aanleiding geven tot verontrusting voor de gezondheid van de consument, mede gelet op de door een gemengde commissie van deskundigen van de FAO (Landbouw en voedsel- organisatie van de Verenigde Naties) voorlopig aanvaardbaar geachte hoeveel heid kwik in de voeding. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Eloquence, Goole; Tarring, Ipswich; Rolf Behrmann, Londen; Musketier, Antwer pen; Suecia, Tilby; Comtesse, Caen; Marha Friesecke, IJmuiden, Londen; Es sen, Antwerpen; Joan c, IJmuiden, Whitby; Blankenstein, Antwerpen; Jan- ne, IJmuiden, Golle; Erna Oldendorff, IJmuiden, Rotterdam; Laja, Bremen; Consance, Noordzee; Polo e, Poole; Ja son. Rotterdam; Sylvia 6, Rotterdam; Borkumersand, IJmuiden, Bremen; An- nelis Christophersen, Emden. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Punta Cervo, Londen; Redthorn, Huil; Hella, Flixborough; Gerda Smies, IJmui den, Slikkeveer; Niedermehnen, IJmui den, Londen; Ekenis, IJmuiden, Slikke veer; Babara, IJmuiden, Halmstad; Bo- radine, Calais; Farring, Flixborough: Ca dence, Wisbeck; Osterland, IJmuiden, Stettin; Navigare, Wisbeck; Gazelle, Zaandam; Boston; Amsterstroom, Shore ham, Mercur, Bergen; Polemic Coloco- tronis, Rotterdam; Zaan, Zaandam, Lon den; Marita Johanna, Fananger; Djatisa- ri, Hamburg; Farel, IJmuiden, New Castle; Breezand, Zilert. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Chirson, Antwerpen; Imela Fisser, Lu beck; Spray, Ipswich; Andre, Grange mouth; Dyvi Atlantic, Vigo; Boreas, Roterdam. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Ciudad de Guayaquil, Rotterdam; Tor Bay, Wisbeck; Martha Friesecke, IJmui den, Londen; Comtesse, New Castle; Su san, Goole; Constance, Noordzee; Suecia, Bremen; Constance, Noordzee. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge gaan.) Hij vertelt dat het werk in februari 1972 is aanbesteed en met de architekt is hij het er over eens dat het wel een unicum mag worden genoemd dat de gunning pas een jaar daarna een feit geworden is. Driemaal is een beslissing in Den Haag uitgesteld, want het bleef daar nu eenmaal schrapen over de bo dem van de schatkist. Het nieuwe schoolgebouw, dat een in houd heeft van 11.500 kubieke meter, krijgt zestien theorielokalen, drie hand- vaardigheidslokalen en twee tekenloka len. Verder zullen daar ook andere be nodigde lokaliteiten in komen, zoals le rarenkamer, bestuurskamer, directieka mer en dergelijke. De hoofdingang zal weer in de Briniostraat worden gesitu eerd, zoals dat ook nu het geval is. De ingang van de leerlingen blijft bereik baar vanaf de De Noostraat. Het ontwerp van het nieuwe school- deel wijkt weinig af van het bestaande nieuwe gedeelte, waarbij het architekto- nisch fraai zal aansluiten. Er komen stalen ramen in het gebouw van sierbe ton met metselwerk. Er zal ook veel gebruik worden gemaakt van geprefa briceerde materialen. De totale bouw som. inclusief de centrale verwarming, zal ruim 2,2 miljoen gulden bedragen. De nieuwe school zal straks ruimte bieden aan meer dan zevenhonderd leer- De Adalbart-huishoudschool Zeeweg in IJmuiden-Oost heeft zich woensdag in een druk bezoek mogen verheugen van de vele moeders, die zich eens van de vorderingen van haar doch ters kwamen overtuigen. Zij waren hier voor in de gelegenheid, gesteld, dank zij een zogenoemd „Open Huis’’, zodat zij zich allen als geïnviteerd konden be schouwen. De bezoeksters werden ont- In Harlingen heeft het onderzoek op tong en garnaal uitgewezen een kwikge halte van respectievelijk 0,10 en 0,11 mg-kg; in Den Oever voor mosselen en garnaal 0,11 en 0,14 mg-kg; in Scheve- ningen voor tong 0,12 mg-kg; in lerseke voor mosselen 0,9 mg-kg; in Breskens voor tong en garnaal 0,16 en 0,11 mg-kg. De gevonden cijfers worden niet re gelmatig gepubliceerd. Dit cijfermateriaal vindt bevestiging in de regelmatige controles en onderzoekin gen van verschillende Keuringsdiensten van Waren en van het Centraal Insti tuut voor Voedingsonderzoek TNO. Uit een oriënterend onderzoek verricht door het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid is onder meer gebleken dat de in ons land gevonden kwikgehalten in het bloed laag zijn vergeleken met de gevonden waarden in Zweden en Fin land. Dit onderzoek wordt intussen voortgezet onder meer door een steek proefsgewijs onderzoek van bloed bij een groter aantal personen. Het periodiek onderzoek van zeevisse rijprodukten wordt voortgezet. De be windslieden zullen niet aarzelen de con sument voor te lichten indien uit dit onderzoek een rechtvaardiging voor een waarschuwing zou voortvloeien, zo Is opnieuw verzekerd. vangen door de heer P. P. J. Bos, het aan de ik •’S.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5