Minister vraagt advies Raad van Waterstaat over Stamwegtracé Twaalf jongelui pleegden groot aantal misdrijven Langs sluizen en havens Carillonklanken over IJmuiden Eerste stoomtrawlers d F Zaanstad-debat in Tweede Kamer krijgt nog spannend slot Weinreb als „ongewone Staking (170 man) in Tilburg held" op Duitse t. v. 6 VIER VARIANTEN VOOR WEGVAK HOOFDDORP-UITGEEST N Dr. W. G. L. Wieringa overleden POSITIE KROMMENIE EN ASSEN DELFT HEET HANGIJZER V FAILLISSEMENTEN Meisjes houden zusters Velen verwerpen documentaire gevangen FEBRUARI 1973 Tweede tunnel Voorkeurtracé Fi HAARLEM De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de Raad van de Waterstaat advies ge vraagd over het tracé voor rijks weg 16 tussen Hoofddorp (secun daire weg S 21) en Uitgeest (rijks weg 8). Dit wegvak ten oosten van Haarlem gaat via een tunnel het Noordzeekanaal kruisen en zal door het recreatiegebied Spaarn- woude lopen. Oeververbinding ZAANDAM Na een debat dat ongeveer vijf uur duurde is het gis teren wel duidelijk geworden, dat de Tweede Kamer in meerderheid voor de vorming van één Zaanstad is maar of ook Krommenie en Assendelft daartoe zullen gaan be horen, is nog niet zeker. IJMUIDEN Toen men aan het einde van de vorige eeuw in Enge land radersleepboten ging gebrui ken om er de trawlvisserij mee uit te oefenen, was dat van grote be tekenis. Het vissen met de trawl vereist trekkracht, aangezien het vistuig over de bodem moet worden voortgesleept en dan is het begrij pelijk dat men ten volle afhanke lijk was van weer en wind. In het begin hebben de Engelsen zich met de radersleepboten weten te behel pen. Het schip kon echter niet hele maal voldoen daar vaak het vis tuig verward raakte in de raderen omdat de trawl in de zij uitgezet en gehaald moet worden. Intrekken 8 fc-ffilJmuiderii .y^HAARLEM^ De vier varianten: (Van onze correspondent) De verschillende tracés voor rijksweg 16 zijn op deze kaart weergegeven. Tracé vier is gemerkt met: var. tracé. dat de minister deze maatregel moeilijk kan tegenhouden. de C.H.U. en A.R.-fracties, meerderheid van de V.V.D. en de Weinreb, die bij Zürich woont, heeft zich verdedigd in zijn drie delen omvat tende werk „Collaboratie en verzet”. De verschijning van die boeken deed twee jaar geleden in Nederland de discussie weer oplaaien. De metaalwarenfabriek is een dochter onderneming van de wapen- en munitie fabriek De Kruithoorn in Den Bosch. Het is de bedoeling dat Rijkswater staat het tracé van rijksweg 16 tussen Alkmaar en Leiden gaat vaststellen in drie gedeelten: Alkmaar - Uitgeest, Uit geest - Hoofddorp en Hoofddorp - Lei den. Met het realiseren van deze nieuwe route kan de „oude” route via de Bol lenstreek, de Westelijke Randweg om Haarlem en de Velsertunnel, belangrijk worden ontlast. De Mouth zien we hier op de foto; een echte Engelse stoomtrawler zoals die aan het einde van de vorige eeuw wer den gebouwd. Als Tyne Mouth kwam het schip in 1891 bij de werf van R. Dixon in Middlesbrough gereed, groot 150 bruto reg. ton. lengte 29.39 m. breed te 6,18 m. holte 3.23 m en uitgerust met een 240 pk stoommachine. Deze rederij verkocht het schip in 1925 naar Italië en kreeg daar de naam Marea, met L. Ricchena in Catania al« eigenaar. 1 vai lar hei fra Wf coll dii ttr me de K.V.P., een S.G.P. I te Ier be ale M. wi ei: di bf v< nt P< w m b< D V m w be Ve ne da da kt pf vc gi ar he C< tic tra ve w< O. ge: va no de kr he m< de re; he he va trr co dii he zit lo] Wi mi re ge he lij ch se ra be Tz, in 1 ho rej aai tie vri afs hei 3 bei OVI He is. voi hij am gel de: goi (Oi vr< hu Scl 1 WO fel we ze col ARIE VAN DER VEER. Stoomtrawler „Mouth” IJM 114. r* - De Monarch en de Belle zijn tijdens de uitoefening van de visserij veronge lukt. De Mouth en de Castle werden aan het begin van de jaren twintig van de vloot afgevoerd. De Meadows veranderde in 1917 van eigenaar en kwam in bedrijf voor de Zeevisscherij Mij, Navis, die onder directie stond van de heren C. van der Plas, R. Arnken en R, Gomes. met het gevoelen van de overgrote Ka mermeerderheid, want behalve de C.P.N. en de Boerenpartij toonden alle fracties zich voorstander van de samenvoeging, zij het menigmaal met beperking. „Bovendien wordt de indeling van het Waterlandgebied dan onoplosbaar, omdat er daar nog maar één gemeente ge vormd kan worden, met een zeer excen trisch gelegen hoofdkern (Landsmeer)” aldus de heer Stoffelen. Zijn amende ment kreeg de steun van een deel van Het programma van de beiaardbespe- ling op het stadhuiscarillon op zaterdag van 16 tot 17 uur door Hein de Ligt, luidt als volgt: Koekoekpreludium, van M. van den Gheijn; Daar boven uit het vensterke, Heer Halewijn, Wel Annema- rieke, Suite I, van Johann Fischer; Greensleeves, Drink to me only, Golden slumbers, Aurore pièce pur carillon, van Géo Clément; Divertissement pour caril lon, van Géo Clément; Deep river, No body knows the trouble I’ve seen, Oh, by an’ by; Klompendans, van O. van Hemel; Ritmendans, van St. Nees; Toc cata pur carillon, van Géo Clément. Deze bedrijven zijn een onderdeel van het Duitse concern Industriewerke Karlsruhe. De beslissing om het bedrijf in verband met een tekort aan orders te sluiten veroorzaakte al woensdag on rust. Donderdagmorgen vroeg heeft de directie de werknemers inlichtingen ge geven. Het personeel besloot daarop tot een besloten vergadering met de verte genwoordigers van de vakbonden. Wegens gebrek aan actief is bij vonnis aan de rechtbank opgeheven het faillis sement van: H. van der Splinter, wonen de in Haarlem, Dickmansstraat 14, han delende onder de naam H. van der Splinter Staalmeubelfabriek in Haarlem, Oranjestraat 37, curatrice: mej. mr. G. B. van Esch in Haarlem. In dat jaar is de Mij. Overijssel erbij gekomen met 5 in Engeland aangekochte stoomtrawlers: de Mouth IJM. 114, schipper G. van Os; Monarch IJM. 115, K.Blok; Meadows IJM. 116. K. Zwart; Castle IJM. 117, G. Dekker; en de Belle IJM 118, waar G. Dekker schipper op was. 1. Rijksweg 16 volgt de oostelijke rand van het recreatiegebied. De rijkswegen 6 en 16 kruisen elkaar enkele malen, waardoor aansluitingen met de regio moeilijk te realiseren zijn. Een Oostelij ke Randweg om Haarlem is nodig om deze stad aan te sluiten op het net.van autosnelwegen. De schade aan het recre atiegebied valt mee. De P.S.P. heeft hiernaar geïnformeerd, zodat de minister beantwoording van deze vraag in eerste of tweede instantie moeilijk kan ontwijken. Intrekking van het wetsontwerp lijkt overigens in strijd gesprekken met Weinreb zelf en met bewonderaars zowel als met critici. Een nota van het ministerie omvat naast het oorspronkelijke tracé opge nomen in het Streekplan voor het Noordzeekanaalgebied nog drie ande re. Het streekplan voorziet naast rijks weg 16 onder meer in de aanleg van een Oostelijke Randweg om Haarlem. Bij twee varianten laat men rijksweg 16 zo veel mogelijk samenvallen met deze ge projecteerde Oostelijke Randweg. Door die bundeling ontstaat in het Noordzee kanaalgebied een wegennet met wat grovere mazen. Dit is volgens de nota gunstig voor het leefmilieu: er gaat minder ruimte verloren en geluidshinder en luchtverontreiniging worden zo veel mogelijk beperkt. Volgens de tracés 3 en 4 gaat rijksweg 16 meer verkeer van de huidige route via de Velsertunnel overnemen dan bij de tracés 1 en 2 het geval zal zijn. Dit heeft het voordeel dat er m'ndei snel behoefte ontstaat aan een tweede tunnel bij Velsen. VELSEN. De in totaal twaalf jon gelui die de laatse tijd door de politie zijn aangehouden, hebben naar nu is gebleken éénentwintig misdrijven ge pleegd, waarvan twaalf in Velsen. Het betrof hier inbraken, in scholen, vor mingscentra, stations, kantines en wo ningen. Ook pleegden de daders, die in leeftijd varieerden van zestien tot twin tig jaar, verschillende autodiefstallen en maakten zij zich schuldig aan joyriding. HAARLEM. De rechtbank in Haar lem heeft in staat van faillissement verklaard: Simon Boekelaar, koopman, wonende in Krommenie, Explorerpiein 1, eigenaar van Outils (International), gevestigd te Krommenie, rechter-commissaris: Mw.. mr. L. A. Barendsen-Cleveringa. Cura tor: mr. R. E. Gerritsen, advocaat en procureur in Beverwijk, Prinsesselaan IA. lijke Randweg om Haarlem. Er is dus sprake van een bundeling. In dit geval krijgt rijksweg 16 zowel een functie voor het doorgaande als voor het lokale verkeer. Haarlem krijgt goede verbin dingen met rijksweg 16. Het tracé door snijdt het recreatiegebied evenwel ongun stig, zodat aanpassing van het inrich tingsplan noodzakelijk is. Dit tracé wordt ook wel plan-Unger genoemd. 4. Dit tracé heeft dezelfde voordelen HAARLEM. Op 83-jarige leeftijd is woensdag overleden dr. W. G. L. Wieringa, oud-leraar aan het Lorentzly- ceum, voorheen Tweede HBS-B. De cre matie zal plaatsvinden 12 februari op Westerveld, na aankomst van trein 11.26 uur. son, noemt Weinreb „een veroordeelde misdadiger, bijna een moderne Rasputin, die zich ten onrechte als een martelaar laat vieren”. De verkeersweg 20 kilometer moet de huidige route via de Westelijke Randweg om Haarlem en de Velsertun nel belangrijk ontlasten. De aanleg gaat volgens huidige berekeningen ongeveer 400 miljoen gulden kosten (inclusief een tunnel onder het Noordzeekanaal en een gedeelte van rijksweg 8 bij Uitgeest). Deze variant staat oekend als het voorkeurtracé van het stichtingsbestuur van het recreatiegebied Spaarnwoude. Wie koppen gaat tellen komt tot de slotsom dat de heer Schakel, die gisteren min of meer de show stal, het toch niet zal halen, maar dit blijft speculatief daar niet bekend is in hoeverre de fracties vanavond bij de stemming com pleet aanwezig zullen zijn. Het gerucht ging vanmorgen dat enkele fracties hun leden, die in Brussel verblijven, hebben opgeroepen vanavond in de Kamer te verschijnen. POPAYAN, (Columbia) (EFE). Meisjes van de parochieschool van San ta Catalina te Volivar in Columbia huo- den 11 zuster gevangen. De leerlingen willen de provinciale overste hiermee dwingen de vroegere schooldirectrice, zuster Angela, terug te sturen. De Münchense Abendzertung vroeg zich gisteren in een uitvoerige beschou wing af of het ZDF weer eens een tv- schandaal uitlokt door aan Weinreb een verhaal te wijden, dat aan de kapitein van Köpenick zou doen denken als de achtergrond niet zo afschuwelijk was. Wat de toeschouwers namelijk niet zou den zien, is de behandeling die Weinreb na de oorlog in Nederland kreeg. worden afgewikkeld via rijksweg 4 'Lei den - Leidschendam) en rijksweg 14 (Leidschendam - Rotterdam). De meisjes laten niemand de school in of uit. Ook wordt er geen voedsel toege laten. de provinciale overste van de zuster congregatie heeft gezegd dat zuster An gela niet terugkomt, en dat zij alle zusters zal terugroepen wanneer de meisjes in hun protest, dat wordt onder steund door de ouders, volharden. het recreatiegebied doorsneden. Volgens 16 „Ook zijn tegenstanders kunnen er niet onder uit dat hij in de oorlog honderden Nederlandse joden het leven heeft gered”, aldus een reactie van het ZDF nu ook Duitse joden de late tv- hulde voor Weinrebs optreden verwer- pao, De rabbijn van Baden, Peter Levm- BONN. Friedrich Weinreb was een „ongewone heid”, maar hij was in elk geval een held! Dat is de opvatting van de Westduitser Michael Mansfeld, die in opdracht van het ZDF (het tweede tv- net in de bondsrepubliek) en van de Oostenrijkse televisie een documentair televisiespel heeft geschreven over de in Nederland omstreden joden-redder. Het spel wordt vrijdag om 20.15 uur door het ZDF uitgezonden onder de titel „Ei genlijk was ik bang...” (ondertitel: „De geschiedenis van een ongewone held”). Er wordt druk gespeculeerd over de uitslag van de stemming betreffende Krommenie-Assendelft. Weliswaar ver klaarden grote fracties als die van de P.v.d.A. en V.V.D. zich in ruime meer derheid tegen uitzondering van beide gemeenten, maar andere groeperingen, zoals die van de confessionelen, lijken bijzonder verdeeld zodat de onzekerheid mogelijk tot het laatst zal blijven be staan. Dat laatste wordt bij het ZDF ont kend. Het spel (met Wofgang Huebsch in de rol van Weinreb) beperkt zich strikt tot de oorlogsjaren. De auteur zou ech ter de twijfel, de kritiek en de beschul diging van collaboratie met de SD wel degelijk in het spel hebben kunnen ver werken. Hij heeft zich voorbereid in Uitbreiding liet niet lang op zich wachten. Britse werven bouwden stoom trawlers bij tientallen. Ons land hleef niet achter, maar de bestaande rederijen hadden nog weinig interesse voor de stoomtrawler. Nieuwe rederijen werden opgericht toen IJmui den eenmaal voor het scheepvaartver keer was opengesteld en er inmiddels een haven voor de visserij gegraven was. Toen de Stoomvisscherij Mij. Mercurius in 1898 met de stoomtrawler Betsy naar IJmuiden was gekomen, gaf dat de stoot voor verdere uitbreiding. Aan het begin van deze eeuw werd een grote stoomtrawlerrederij opgericht door de heer C. Planteydt Tz, een zevental maatschappijen met in 1905 24 stoomtrawlers. TILBURG De 170 personeelsleden van de metaalwarenfabriek Tilburg n.v. hebben woensdagmiddag het werk neer gelegd n.a.v. het voornemen het bedrijf te sluiten. Donderdagmorgen vergaderen zij met vakbondsbestuurders over de situatie. De nota die thans aan de Raad van de Waterstaat is aangeboden betreft het gedeelte tussen Uitgeest en Hoofddorp. Alle ontworpen tracés voor dit wegvak sluiten bij Uitgeest aan op rijksweg 8 (Coentunnel - Zaandam - rijksweg 9) en bij Hoofddorp op secundaire weg S 21 (Haarlem - Hoofddorp - Aalsmeer - Uithoorn). Van het wegvak is de aanleg van een nieuwe oeververbinding onder het Noordzeekanaal met name het ge deelte van rijksweg 16 tussen de rijks wegen 6 en 8, het meest urgent. Veel hangt af van de houding van de Kamer en van minister mr. W. J. Geert- sema (Binnenlandse Zaken) tegenover het amendement-Schakel (A.R.), dat „Krommedelft” buiten Zaanstad wil houden. Wel duidelijk is dat het amen- dement-Stoffelen (P.v.d.A.) om heel Wormer buiten de samenvoeging te hou den al zoveel steun in de Kamer heeft, 2. Door een eenvoudiger kruising van rijksweg 16 met rijksweg 6 ten opzichte van het vorige tracé, ontstaan meer mogelijkheden voor lokale aansluitingen Nodig blijft evenwel een Oostelijke Randweg om Haarlem. Met dit tracé hoeft het recreatiegebied slechts in ge ringe mate te worden aangepast. Dit is bekend als het plan-Buyze. 3. Tracé 3 volgt een belangrijk deel van het ontworpen tracé van de Ooste- Na intrekking voorlopig verleende surséance van betaling: W. Knoop en Zonen, boekbinders N.V. in Haarlem, Antoniestraat 4, rechter-commissaris: mw. mr. L. A. Barendsen-Cleveringa. Curator: mr. G. A. P. de Kort, advocaat en procureur in Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. De conclusie dat Weinreb wel een dubbelrol moest spelen om zijn red dingswerk te kunnen doen, wordt door Mansfeld inmiddels getrokken voordat men in Nederland tot een min of meer officiële uitspraak is gekomen. Tegen het einde van het jaar mag het oordeel van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie in Amsterdam over de kwestie- Weinreb worden verwacht, een oordeel waar indertijd de minister van Justitie om heeft gevraagd. Rijksweg 16 moet een rechtstreeks verbinding worden tussen Allernaar en Breda. De route van deze autosnelweg voert onder meer langs Haarlem. Leiden. Rotterdam en Dordrecht. Het wegvak Rotterdam - Dordrecht - Breda (Belgi sche grens) is al geruime tijd klaar. Het gedeelte tussen Leiden en Rotterdam zaï volgens huidige inzichten niet worden aangelegd. Het verkeer tussen beide de len van rijksweg 16 kan in de toekomst Naar aanleiding daarvan werd een nieuw scheepstype ontworpen en dat werd de stoomtrawler zoals wij die nu al niet meer kennen, want deze heeft alweer plaats gemaakt voor de motor- trawler, respectievelijk de hektrawler. De eerste stoomtrawlers, zoals Enge land deze bouwde, hadden de stuurhut achter de schoorsteen op het achter schip. Men was van mening dat dit noodzakelijk was om een beter zicht te hebben op het uitstaande vistuig. Later is gebleken dat ook de stuurhut vóór de schoorsteen geplaatst kon worden en zo iets geen enkel bezwaar opleverde. Een van de eerste Engelse stoomtraw lers was de Zodiac, die in 1881 in gebruik kwam: een schip van 28,34 m lengte en met een bruto inhoud van 114 reg. ton. In 1882 volgde de Aries en in 1883 kwamen er vier gereed" de Gemini, Taurus, Cancer en Leo. elk 128 bruto reg. ton groot. Vanmiddag begint minister Geertsema met de beantwoording van de veertien Kamerleden, die het woord hebben ge voerd. Onder hen was mr. P. R. Stoffe len, die Wormer buiten Zaanstad wil houden omdat deze gemeente „in maat schappelijke verstrengeling en bestuur lijke verwevenheid” van de andere Zaangemeenten verschilt. als het vorige ontwerp. Het is evenwel nog verder naar het westen verschoven, zodat het recreatiegebied gunstiger wordt doorsneden. Volgens dit tracé kunnen de rijkswegen 16 en 9 ten noorden van het Noordzeekanaal worden samengevoegd. De variant staat bekend als de variant op plan-Unger. Wat betreft Krommenie en Assendelft is de vraag van belang, wat de minister gaat doen als een Kamermeerderheid zich achter het amendement-Schakel zou stellen. Zal hij dan genoegen nemen met een verkleinde Zaanstad (Zaandam, Koog, Zaandijk, Westzaan en Wormer- veer) of trekt hij het hele wetsontwerp dan liever in?

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 6