ind stDutenbeek k Breestraat 84 - unoncBitrum j I ouder worden, anders wonen... serviceflat ’de Rozenbuigh’ heemstede MME J JRSSCHJRJ \i hBHBSmHni 3?1 smit beheer bv SO de ridder l beverwijk te°025l»-n2M60 strijbis bv Op 1 januari is de dieselolie 12,5 cent* duurder geworden. Wil Mercedes nu volhouden dat rijden in een Mercedes Diesel goedkoop is? MEDEWERKSTER SI? Judoleraren Rij examinatoren Vietnam Nieuw Unicum TE :o. Hulp aan Vietnam Homeopathie FAMILIEBRUKWERK a. TELEFONISTE/ TYPISTE b. JONGSTE i „Werkstudenten” modelwoning! U kunt het zélf bekijken. Oosten Interieurverzorging nv richtte voor ons een komplete modelwoning in aan de Zandvoortselaan. Geopend woensdags en zaterdags van 14-17 uur en verder op afspraak. 11 1973 VRIJDAG 9 FEBRUARI Voor moderne COIFFURES dameskapsalon N O O Y die een en het iken ran- eie ren. Ja, dat wil Mercedes volhouden Want zelfs nu de dieselbrandstof geen 23,1 maar 35,6 cent* kost, rijdt u in een Mercedes Diesel goedkoper dan in een benzinewagen vanaf zo'n 12 mille. •eide irter tele- Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. VAN RIXEL zo'n drukker! 3? 1S Mercedes Diesel al bij 30.000 kilometer per jaar De Mercedes Diesel heeft ontegenzeglijk meer klasse dan een benzinewagen van zo'n 12.000 gulden. Toch zijn z'n variabele kosten beduidend lager. Ruim 3 cent per kilometer is geen gering verschil. Dat maakt al bij 30.000 kilometer per jaar de wat hogere vaste kosten ruimschoots goed. Om bij hogere jaarkilometrages zelfs te resulteren in belangrijke besparingen. Het „uitgestelde voordeel" van'n Mercedes Diesel Geen enkele andere diesel geeft zoveel komfort en rijplezier. Zoveel veiligheid en degelijkheid. Het zijn allemaal eigenschappen die uiteindelijk doorwerken in de hoge inruilwaarde van een Mercedes Diesel. En daarmee in de lage afschrij vingskosten. En daarmee in de lage kilometerprijs. Dat maakt een Mercedes Diesel zo interessant. Ook nü nog. Wij rekenen het u graag exact voor en geven u even graag de gelegenheid voor een uitgebreide proefrit. ADVERTENTIE aflossing •onalle I, ADVERTENTIE Haarler ïrkzaart J. PLENCKERS, IJmuiden riem PUZZEL NUMMER 6: 9 10 6 7 8 11 12 3 4 5 13 2 15 1 14 2 3 i 4 5 6 7 D. VAN KESSEL, Haarlem 8 J. P. TEROL, Haarlem ADVERTENTIE 9 ADVERTENTIE 10 11 12 13 14 15 ADVERTENTIE I Wij bieden naast: [ENTREt HAL wc U een plezierige werkkring. V. WEZEL, Haarlem 4 X •KS: IBP' ich- Of Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Tel. 1 50 20 Voor spoedige indiensttreding zoeken wij: Sollicitaties (op zaterdag alleen na afspraak) kunt U richten aan: goed salaris gunstige spaarregelingen en arbeidsvoorwaarden korting in alle Stoutenbeek zaken Een onderzoek, zoals de heer De Wijn dit bepleit juich ik van harte toe. Hoe meer personen zich melden, hun speciale geval nauwkeurig beschrijven met ver melding van betrouwbare getuigen, hoe sterker weerloze leerlingen in de toe komst zullen staan, zodat machtswellus telingen zich tweemaal zullen bedenken om hun pathologische neigingen op leer lingen bot te vieren, die toch al door emoties en examenvrees bang genoeg zijn. De heer Van Emden, voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, wil niet samenwerken met het Medisch Comité Nederland-Vietnam, omdat dit politieke agitatie bedrijft. Politieke agitatie be drijven is je verzetten tegen misstanden en leugens. Het protesteren tegen bom bardementen op burgerbevolking, tegen de leugen van Noord Vietnamese aanval len op Amerikaanse schepen (1965), te gen ontbladering en vernieling in Viet nam, is inderdaad agitatie. Maar van het goede soort. Joodse landgenoten redden in de Jaren 1940-1945. was ook een soort agitatie tegen het toen bestaande on rechtmatige geweld. Het niet verstrekken van voedselpak ketten in de Duitse concentratiekampen was een neutrale opstelling die tot dood en verderf leidde. Dat was geen agitatie. Wij Nederlanders moeten tonen dat we aan de kant van de radelozen, ver minkten van het geteisterde Vietnam staan. Menselijk denken is anders dan poli tiek gekrakeel. SLAAPK_2j 10m'£d ■ALCON 10m’ OOSTERDUINWEG 29 IJMUIDEN TEL. 1 47 6f HORIZONTAAL: 1. Teken v. d. die renriem; teken v. d. dierenriem. 2. deel van de voet; zwaardwalvis; schande; hoefdier. 3. Bijb. naatn; gevulcaniseerde B.V. AUTOBEDRIJF VAN WIJK, Haarlem, Amster- damsevaart 114, tel. 023-317710 - Overveen, Bloe- mendaalseweg 329, tel. 023-326250. Oplossing puzzel nummer 4: Horizontaal: 1. Portugees; 4. plank; 7. getob; 8. laken; 9. alibi; 10. sar; 11. strot; 12. mei; 14. eend; 15. snip; 18. een; 19. otter; 21. lor; 23. alsem; 24. ogief; 25. uniek; 26. tante; 27. lusteloos. Verticaal: 1. fotograaf; 2. eelt; 3. cent; 4. ruit; 5. doel; 8. lip; 11. elk; 13. r.k.; 15. Amsterdam; 17. oma; 19. ai; 21. t.n.o.; 23. toer; 24. duif; 25. zege: 28. gast. M. L. HOEKENDIJK, T. ERKENS. Heemstede. KEUKEN 9irf SLAAPKAMER 1 1Sm* dir.j.m.sthjbtö makelaar o.g.NBM adr.pauwlaan 29 heemstede telef. 023-288560 GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK Vele standaardmodellen in monsterboek thuis te bekijken. Ook naar eigen ontwerp. Rechterhelft. Horizontaal: 1. flacon; 4. raden; 6. epe; 7. uier; 9. ee; 10. pels; 12. id; 14. ka; 16. eed; 18. mot; 20. ia; 22. no; 23.gems; 25. ee; 26. plek; 27. lid; 29. stoep; 30. oor lam. Op deze plaats bent U de scha kel tussen al onze klanten en het gehele personeel. Niet alleen moet U dus goed met mensen om kunnen gaan, maar ook met de schrijfmachine. Ook hoort bij deze job het ver zorgen van wat administratief werk. Wij denken aan een meisje van 18-20 jr met LEAO- of MULO- diploma (niet vereist) opleiding. itwerk. s. •onlijk sb cbmeb: l' ^*4^3 ft* ft. r.d. blad Beverwijk - Telefoon (02510) 2 5141 Het Medisch Comité hielp op voor beeldige manier, zowel in Noord- als in Zuid-Vietnam. Het bood Saigon vaccins aan. Dit werd geweigerd. Motief: „We kunnen het niet koelen”. Voor het bier van de Amerikanen was daar ijs genoeg (historisch). Verticaal: 1. piste; 2. embargo; 3. sati net; 4. palissander; 5. akker; 6. kunst maan; 7. gambiet; 10. stenografie; 12. mastodont; 13. spelonk; 16. fossiel; 17. relmuis; 20. Trien; 22. kales. In grote trekken ben ik het eens met uw artikel over de toekomst van het Nederlandse judo. Ik zou echter op ver schillende punten toch enkele kantteke ningen willen maken. Allereerst ben ik van mening dat een aantal leden door de leraren niet om belastingtechnische redenen niet wordt opgegeven, maar simpelweg omdat dat contingent ge vormd wordt door de zeer jeugdigen van 5 tot en met 11 of 12 jaar. Deze kinderen beoefenen het judo zuiver re creatief. Wedstrijden worden voor deze groep niet aangeraden. Bovendien doet de Budobond voor deze groep erg wei nig. Om een voorbeeld te noemen, het bondsblad Budo-echo, is voor deze kin deren vrijwel onleesbaar. Wat het ontbreken van wedstrijdjudo- ka’s betreft, is de mentaliteitsverande ring bij de jeugd een voorname oorzaak. Er komt een moment dat de leraar alleen nog maar de weg kan wijzen en de leerling zelf de meeste inspanning op moet brengen om successen te behalen. En, het spijt me dat ik het moet zeggen, deze inspanning getroosten de meesten zich niet meer. Als derde punt wilde ik iets zeggen over de zakelijke kant van het vak. Inderdaad zijn er in den lande kapitale panden (milj oenencomplexen is wellicht wat overdreven) verrezen. Vergeet u echter niet de enorme lasten die er op de schouders van deze leraren drukt. Veel van deze scholen werden gebouwd op instigatie van de gemeentebesturen, omdat zij op die manier zelf aan een goede gymnastiekaccommodatie konden beschikken. Over enige tijd hoop ik zelf een defi nitieve sportschool te kunnen openen in IJmuiden, en daarin hoop ik toch nog iets van het oude idealisme te bewaren, zoals dat bij de eerste Nederlandse judo- pioniers bestond. Gelukkig is het zo dat vele leraren en verenigingen de proble men waar u over schreef onderkennen. De oplossing lijkt mij niet eenvoudig, al kan een toenadering tussen sportscholen en Budobond alleen maar positief wer ken. Ik ben ervan overtuigd dat er in ons land genoeg judotalent rondloopt. Het probleem is echter hoe dit talent te motiveren. Een artikel zoals u geschre ven heeft, zal zeker bijdragen tot een nieuwe belangstelling voor deze prachti ge sport. In verband met uitbreiding van ons computerbewerkingscen- trum, zoeken wij een mede werkster van ca. 18 jaar. Tot alle Nederlanders zeg ik: „Laat je niet beïnvloeden door onderling gekra keel. Kiest voor het Medisch comité of voor Heel Vietnam Comité, maar doe iets met klinkend resultaat. Het Medisch Comité zou met zijn bestaande contac ten het Rode Kruis kunnen helpen en omgekeerd. Met uitspraken als van Van Emden is een goede zaak niet gebaat. De heer Ego zag in november ’71 in Hué een massagraf van de door de Noord-Vietnamezen en Vietcong op gru welijke wijze vermoorde onschuldige, weerloze Zuidvietnamezen. Bij die gele genheid gaf een Zuidvietnamees hem de uitleg, dat de moordpartij het gevolg was van de weigering om als boeddhist hun communistische ideeën te accepte ren. De helaas heel grote groep linksgeö- riënteerden in ons land heeft via radio en TV de labiele gemoederen weten te verontrusten met het resultaat, dat men uitsluitend Amerika als de underdog ziet, terwijl dit land getoond heeft (ook in de wereldoorlog) voor het politiek evenwicht zijn bloed en milliarden dol lars over te hebben. Amerika is ons toch ook te hulp gekomen om niet het com munisme maar Hitlers veroveringszucht een halt toe te roepen? Ik hoop dat de talrijke onoordeelkun- digen hun mening zullen herzien als Amerika uit Zuid-Azië wegtrekt en de Noord-Vietnamezen hun zuidelijk buur land met geweld hun wil opleggen. J. L. BLOEMHARD, Haarlem. Maandagavond bood een „student” die zich volgens zijn zeggen ingezet had voor hulp aan het misdeelde kind, een mapje prentbriefkaarten aan. De map die hij aanbood, bevatte de tekst „Voor het hulpbehoevende kind in Indonesië” plus de dankzegging. Hij moet de map omgeruild hebben, want binnen bleek deze Prijswinnaars puzzel nummer 4: 10: E. J. v. d. Plas, Jasmijnstraat 6, Haarlem. 7,50: W. Bos, Rijiksstraatweg 723, Haarlem, 5: Mevr. M. H. Caalen, H. J. Koenenstraat 1, Haarlem, 10: W. Braak, Trompstraat 84, IJmuiden. 7,50: G. Wortel, M. K. Hofstedestraat 7, IJ muiden. ƒ5: W. Gisius, Venusstraat 7, IJmuiden. Prijswinnaars puzzel nummer 5: 10: Mevr. A. G. G. Kranenburg, Van ’t Hoffstraat 260, Haarlem, 7,50: W. Zandvliet, W. Pyrmontlaan 6, Overveen. 5: Mej. H. van Popta, lepenlaan 110, Bloemendaal. 10: Mevr, de Meij, De Wildtstraat 9, Heemskerk, 7,50: N. v. d. Maten, J. P. Coenstraat 13, IJmuiden. /5: Mevr. L. Wuite, D. Genestetlaan 20, Driehuis. Trouwens, gelooft het C.B.R. werkelijk dat het in staat is, tijdens een examen van plm. 1 uur, de rijvaardigheid van een toekomstige automobilist te bepalen. Ik niet. Een artsexamen brengt geen goede artsen te voorschijn; zij moeten zich zelf nog vormen en gevormd wor den. Ach, dat is trouwens overal zo. DR. A. BEHRENDT, arts Haarlem. VERTICAAL: 1. teken van de dieren riem; maand; teken van de dierenriem. 2. muziekinstrument; uitgestorven dier; verdieping. 3. plaats in Noord-Holland; buit; lopend touw. 4. Frans onbepaald voornaamwoord; plaats in Utrecht; deel der wet; te zijner plaatse; let wel. 5. bridgeterm; stapel; op de wijze van; transportonderneming. 6. voor; kruisboog van een gewelf; overeind zijn; jongens naam. 7. persoonlijk voornaamwoord; bijb. figuur; uitroep; aas. 8. schaap; vleesgerecht; landbouwwerktuig; gewas. 9. opwindend; koeienmaag; tot rouwbe klag. 10. visgerei; dat is; deel van het oog; wilde haver; uitroep. 11. het Oos ten; stierendoder; dubbelklank. 12. land in Europa; gelofte; deel van de mond; hoefdier. 13. vogel; windrichting; zang- noot; kolenemmer. 14. persoonlijk voor naamwoord; plaats in Afrika; boom; water in Friesland; scheikundige term. 15. teken van de dierenriem; teken van de dierenriem. mij dat de tekst met het doel van de aankoop ontbrak. Alleen het bedankje was vermeld. Dinsdagmiddag werd ik opnieuw geconfronteerd met precies de zelfde aanbieding, maar nu voor het hulpbehoevende kind in Zuid-Ameri- kaDeze „werkstudenten” stropen huis aan huis en wijk aan wijk af. Jam mer genoeg ben je altijd te laat met waarschuwen tegen hun zwendel, omdat ze wellicht reeds honderden slachtoffers gemaakt hebben. Ook al omdat er zoveel ellende in ed wereld is, adt pe door de bomen het bos niet meer ziet. Zo komen deze parasieten aan een vette boterham. Ik wil voorop stellen dat ik een mapje heb gekocht wegens de ruikbare zwendel en er op hoopte een adres vermeld te vinden. Verticaal: 1. formulier; 2. orde; 3. snee; 4. reep; 5. epos; 8. rok; 11. lam; 13. de; 15. Stockholm; 17. die; 19. on; 21. amp; 23. geit; 24. slap; 25. eist; 28. dodo. caoutchouc; waterdier; zangnoot. 4. deel richting; Griekse letter; ook. 6. peul vrucht; uitstekende rand; voorzetsel; in het lopende jaar. 7. dubbelklank; ge schil; vrouwenverblijf; bijwoord. 8. be schadiging; klaar; in orde, verdedigings- organisatie; water in Brabant. 9. Bijb. profeet; sportterm; vervoerbedrijf; ope ra. 10. deel van Amerika; bevalligheid; jongensnaam; duivenwoning. 11. dieren verblijf; vernis; glibberig; gewas. 12. hetzelfde; voormalig Russisch heerser; ik verbied (Lat.); goleiend. 13. soort mouw inzet; eiland in de Midedllandse zee; elasticiteit; voedsel. 14. vertegenwoordi ger; geleerd; kleur. 15. maand; teken van de dierenriem. - De genoemde prijzen zijn exclusief 4% BTW,omdat deze voor zakelijk gebruik aftrekbaar is. Oplossing puzzel nummer 5: Linkerhelft: I. flater; 4. rolde; 6. ton; 7. gril; 9. et; 10. tiel; 12. ar; 14. pl; 16. ako; 18. kam; 20. mt; 22. is; 23.tand; 25. zo; 26. oude; 27. e.e.g.; 29. graaf; 30. striem. Het ingezonden stuk van de heer H. W. de Wijn heeft mij zeer getroffen. Wat ik nu ga vertellen is zo afschuwe lijk, zelfs misdadig, dat het ongeloof waardig zou zijn, ware het niet dat ik over voldoende getuigen beschik, die de ze feiten kunnen bevestigen. Ongeveer 8 jaar geleden deed mijn dochter rijexa men. Komende van de Westelijke Rand weg in Haarlem moest zij afbuigen rich ting Westergracht. Gekomen zijnde bij de door spoorbomen en rood licht bevei ligde overweg en deze slechts op korte afstand genaderd zijnde, begonnen de spoorbomen te zakken. Mijn dochter deed het enig juiste: gas wegnemen, dus vaart minderen, teneinde te stoppen. De examinator schreeuwde echter „doorrij den, doorrijden”. Mijn dochter aarzelde; zeer terecht, want het is levensgevaar lijk en verboden bij neerkomende spoor bomen de spoorbaan op te rijden. An dermaal schreeuwde de rij examinator „doorrijden, doorrijden”. Mijn dochter, hoewel angstig, voldeed hieraan, reed door de half neergelaten spoorbomen en midden op de rails kwam de auto tot stilstand: de motor sloeg af. De exami nator begon hysterisch te krijsen „door rijden”. De seinwachter zag alles boven in zijn huisje, kwam woedend naar be neden en de wagen werd van de rails weggeduwd. Mijn dochter, krijtwit en bevende als een riet, was nog dagen daarna onder de indruk. Ik diende een klacht in bij het C.B.R. (dat de heer De Wijn zeer zacht uitgedrukt een onge naakbaar monopolie-instltuut noemde) onder bijvoeging van alle gegevens en vermelding van getuigen. Resultaat no. 1: de rijexaminator kreeg gelijk en bleef gehandhaafd. Resultaat no. 2: mijn dochter zakte: de motor sloeg af. Voor mij was het toen onbegrijpelijk dat een rijexaminator, die absoluut ongeschikt was voor de uitoefening van zijn func tie, met een hysterische karakterstruc tuur, onbeheerst, onbekwaam, zelfs niet onmiddellijk werd geschorst. Arme leer lingen, die uitgeleverd zijn aan dergelij ke lieden, die de heer De Wijn zo treffend karakteriseert als misselijke ty pen, die bovendien door hun arrogante en machtswellustige trekken (zie boven vermeld geval) een ernstig gevaar vor men. Maar noch de heer De Wijn, noch ik, noch de vele door deze lieden gedu peerde leerlingen kunnen tegen dat machtige bolwerk van een C.B.R. optor nen. In het belang van de lijdende mens heid vraag ik mij af Waarom zijn er zo weinig homeopatische artsen? Is de homeopathie niet vee] doeltreffender dan de allopathie? De homeopathie maakt alleen maar reklame voor zich zelf door haar praktische resultaten, maar degenen die hiervan profiteren, maken de resultaten alleen maar bekend in hun naaste omgeving. De mens is te gemakzuchtig. Ik wil ieder die er zijn nut mee wil doen, het volgende laten weten. Ik was jarenlang lijdende aan een neuralgie aan het linkeroor. De huisarts verwees mij uiteindelijk naar een oorspecialist. Met ups en downs die mij in ongeveer acht jaar heel veel erge pijnen bezorgden en heel veel geld aan medicijnen kostten, kwam de specialist tot het besluit dat de enig mogelijke oplossing was het laten lichten van mijn schedel. In uiterste nood wendde ik mij tot een homeopatische geneesheer, die na een zeer uitgebreide ondervraging in de lach schoot over dat schedellichten. Hij zei mij te kunnen genezen als ik nauw keurig zijn voorschriften zou opvolgen. Tot mijn grote verbazing kon ik reeds na één dag zijn druppeltjes te hebben ingenomen, de werking hiervan consta teren. Na acht maanden kon deze arts zeggen dat ik was genezen. Ook voor andere klachten, die onder andere ver band houden met mijn leeftijd - ik ben 73 jaar - weet hij raad. Ik begin de resultaten reeds te merken. Ik ben geen betaalde propagandist voor de homeopa thie, maar het zou naar mijn mening goed zijn, wanneer aan deze tak van de geneeskunst meer aandacht zou worden besteed. l il De namen en gegevens van slachtoffers zouden centraal moeten worden gebundeld om een centraal en goed gefundeerde aanval op het C.B.R. te richten. Dan wordt dit ongenaakbare machtsinstituut een „kolos op lemen voeten”. De eisen, die ik aan een rijexa minator stel zijn: een geruststellend woord bij het begin en geen hautain gebaar; beleefdheid tijdens het rijden en geen arrogantie; strengheid bij het be oordelen maar geen onrechtvaardigheid; eerlijkheid, maar geen chicanes. Nu „wetenschappelijk” buitenstaan ders, onder anderen uit Groningen, hun mening ten beste hebben gegeven over de situatie in Nieuw Unicum, is het misschien ook wel eens wenselijk om een geluid uit de praktijk van Nieuw Unicum te laten horen. De verhuizing naar het nieuwe centrum in Zandvoort, eind 1970, ging gepaard met het aantrek ken van vele nieuwe medewerkers en het opnemen van tal van nieuwe bewo ners. Het was een moedige stap om bij al deze veranderingen een nieuwe filoso fie te introduceren, die nog nergens zo in de praktijk is gebracht. Namelijk deze, dat voor gehandicapten dezelfde rechten en plichten worden nagestreefd, als voor de niet-gehandicapte burgers gelden. Het is begrijpelijk, dat hiervoor niet meteen de juiste vorm beschikbaar was. Dit is iets wat tijd nodig heeft, en moet groeien. Dat hieruit problemen ontstonden die niet onmiddellijk opge lost konen worden, laat zich denken. Er was steeds overleg gaande. Vele malen kwam deze problematiek ter sprake; zo als bij voorbeeld op gespreksdagen en op een bezinningsdag in december 1972, waarbij een tweede bezinningsdag ge pland werd in januari 1973. Het is ver schrikkelijk jammer, dat midden in het overleg een groep medewerkers het ver trouwen in het beleid van de directie en het bestuur opzegde, en daarmee een conflictsituatie schiep. Dit alles heeft bij de bewoners heel wat losgemaakt. Ter wijl zij nog bezig waren de vrijheden, die voor iedereen vanzelfsprekend zijn, te leren hanteren, worden thans deze nieuwe verworvenheden bedreigd. Dok ter U. Metz schreef in zijn boek „Het Dorp”: „De gehandicapte meet de waar de van zijn leven niet af naar de mate van zijn gebrek, maar naar de mate waarin hij sociaal tot ontplooiing komt”. Laat men vooral het belang van de bewoners voorop stellen en hen niet de dupe laten worden van persoonlijke me ningsverschillen. oWnis uua DfflUa WOOHKAMEH 32 m’ Misschien wordt uw eigen huis zo langzamerhand te groot. U wilt wat rust, wat minder zorgen. U wilt genoeg ruimte om te leven, voor uw hobby, voor uw gasten. U wilt uw eigen vrijheid houden; koken wanneer u zin heeft of anders een maaltijd bestellen. Dat kén: aan de Zandvoortselaan In Heemstede (tegenover station NS) wordt serviceflat ’De Rozenburgh’gebouwd. Degelijk, goed afgewerkt met veel extra’s: o.a.Thermopane (dubbele) beglazing; aluminium schuifwand naar zonnebalkon. Daarmee maakt u in één handbeweging uw kamer 10 ma groter... Hardhouten ramen, zwevende vloeren op isolatie- deken waardoor volkomen geluidsdemping ontstaat. Fraaie kunststof keuken Pallas-2000. Per vertrek afzonderlijk regel bare centrale verwarming en nog veel meer fijne voorzieningen. Dat is serviceflat ’De Rozenburgh'. Als u even belt sturen wij u graag een komplete brochure met uitgebreide gegevens. Koopsom vanaf f 119.500.-v.o.n. Totale oplevering april-mei 1973.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11