NVV wil prijzen ADVIES METAAL WERKGEVERS omlaag dwingen 1,25 EN f 20 PER MAAND Ultimatum Nixon overweegt bonden bij invoer-toeslag Hoogovens Sluiting fabriek na Luchtruim van Libië verboden voor racisten Hoogenbosch wordt Brits Kunstcriticus veroordeeld in Spanje INTERPOLIS Nieuw hotel Amsterdam bezetting opgeschort „Uitstel verhoging niet langer verantwoord” n: I f kl Snelle personeelsactie in Tilburg: KAMERMOTIE OVER B.V. AFGESTEMD VAKBONDEN EISEN: EERST VERVANGEND WERK Vlaming voorzitter van Nederlandse VERKIEZINGEN IN PARAGUAY Volks-unie 17 VRIJ DAG 9 FEBRUARI 1973 (Van onze redactie economie) „Bevestiging” Buiten cao „Gewaarschuwd” L Levenskansen Onvoldoende i 1 f fi Tinnen ADVERTENTIE Ontslag 500 man VMF uitgesteld 3- rl jaar. t ver- De vakbonden zullen zich over deze voorstellen beraden, de achterban raad plegen en tegenvoorstellen doen. Ze zijn bereid hun ledenvergaderingen te advi- Het NVV meent in de cijfers van het planbureau een bevestiging te hebben gevonden van zijn voorspelling, dat het „overig inkomen” (inkomens uit winsten, renten en huren) vorig jaar enorm is gestegen. „De werknemers weten nu dat het deel van de koek voor de anderen zo'n zes miljard gulden groter is gewor den - in hetzelfde jaar waarin hun ei gen koopkracht door rampzalige prijs stijgingen werd ondermijnd”. Sla de zekerste Caravan-verzekering aan de haak. Die van Interpolis. Conservatoriumlaan 15, Tilburg, tel. (013) 629111 eeftijd id be- t voor en. ia het onden zaken, I58051. Moreno Galvan werd ook veroordeeld tot een boete van ongeveer 250 gulden. Hij had de gewraakte lezing onvoorbe reid gehouden nadat een herdenkingsre de die prof. Arean Gonzalez zou hebben gehouden, door de autoriteiten was ver boden. De heer J. de Jong van de industrie bond NW verklaarde na afloop van het beraad namens de vakbonden, dat de voorgestelde wijzigingen in het sociaal plan van de VMF onvoldoende zijn. De vakbonden zullen tegenvoorstellen indie nen en deze bespreken met hun kader op 14 februari. Met name vinden de vakbonden de garanties bij overplaatsing binnen het concern onvoldoende. De vakbonden handhaven hun eis dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen, maar vinden het voorstel, om de ontslagaanzeggingen per 31 december te doen, een aanvaardbaar punt voor nader Engelstalig weekblad. Volgende week zal in Den Haag een nieuw weekblad voor Engelssprekenden in Nederland verschijnen. Het blad, „Holland Re view”, zal uitsluitend Nederlands nieuws en een weekprogramma voor het uitgaansleven in de randstad in het Engels publiceren. AMSTERDAM. De AMS-hotelgroep te Amsterdam heeft in de Amsterdamse P. C. Hooftetraat voor een half miljoen drie panden, waarin tot voor kort de ziekenfondsraad zetelde, gekocht met de bedoeling er een nieuw hotel te vestigen. Dit is donderdagavond bekend gemaakt door de heer J. Werners, directeur-eige- naar van de AMS Hotelgroep (Museum hotel, Hotel Trianon en hotel De Haas). Het ligt in de bedoeling het nieuwe hotel, dat een capaciteit van 150 bedden krijgt, met ingang van het komende seizoen in exploitatie te nemen. TILBURG. De metaalwarenfabriek Tilburg NV wordt de eerste twee maan den niet gesloten. Dat is het resultaat van de actie die het 190 man sterke personeel woensdagavond en donderdag hield. Nadat bekend was geworden dat de fabriek zou worden gesloten en de produktie en 150 man personeel zouden worden overgeheveld naar de dochteron derneming, de wapen- en munitiefabriek De Kruithoorn in Den Bosch, werd het bedrijf bezet. Om vier uur donderdagmiddag deelde de directie in de kantine mee dat de sluitng zeker twee maanden zou worden uitgesteld en dat gezocht zou worden naar mogelijkheden om het bedrijf voort te zetten. De actie die bijzonder rustig was verlopen, zonder één incident, was daarmee ten einde. overleg. Voor de groep van 200 a 225 werknemers van november was nog geen ontslagaanvrage ingediend, hangen de het overleg met de vakbonden. Inmiddels zullen speciale begeleidings commissies van de gewestelijke arbeids bureaus worden ingeschakeld om de meest geschikte oplossingen te zoeken voor de betrokken werknemers. Als ze op 31 december nog geen andere baan hebben gevonden, zal volgens de heer De Jong opnieuw moeten worden bezien of de ontslagen wel kunnen worden geëf fectueerd. Hij hoopt dat dé tijd in hun voordeel zal werken. De heer De Jong noemde het overleg van donderdag „niet ongunstig”. Verder spreken heeft naar zijn mening zin. De raad van bestuur van de VMF volstond met de mededeling dat de vak bonden zich nader zullen beraden en dat het overleg wordt voortgezet. mensgaranties voor oudere werknemers bij functieverlaging, wijzigingen in het sociaal plan van de VMF voor oudere werknemers en werknemers die met vrijwillig ontslag gaan e.d. (Van onze correspondent) veronderstellingen die daarvoor in het akkoord werden gehanteerd. „De vraag wat ervan is terecht geko men, zal de vakbeweging omstreeks 1 juli beantwoorden”, aldus het NW. „Men behoeft geen goede verstaander te zijn om te begrijpen dat wij in vaarwa ter komen dat het koersen op doelmati ge inflatiebestrijding en een sociaal kli maat dat door arbeidsrust wordt geken merkt, vrijwel onmogelijk maakt”. Volgens een communiqué zal het be stuur van Hoogenbosch het bod onder steunen. Er is intussen overleg met de vakorganisaties geweest. Bij Hoogen- bosdh Beheer, met de werkmaatschap pijen Hoogenbosch Schoenen bv en Shoe Post Nederland bv, werken ongeveer 700 personeelsleden. Sears Holding wil de aard van het bedrijf onaangetast laten en de activitei ten uitbreiden. Het valt niet te verwach ten dat door de overneming ontslagen zullen vallen, aldus het bericht. Sears Holdings is de moedermaatschappij van British Shoe Corporation ltd, die onge veer 1900 filialen in Engeland heeft. Hoogenbosch bezit op het ogenblik ruim 110 schoenenwinkels, waarvan 16 onder de naam Huf en 12 onder de naam Shoe-post. Het overschot op de betalingsbalans blijkt in 1972 niet 2 maar 2,5 miljard gulden te bedragen. Dat is ongeveer 2 van het nationaal inkomen, een peil dat Nederland sinds 1961 niet meer heeft beleefd. Tegen deze achtergrond gezien meent het NVV dat een prijsstijging van 8 a 8 */s wordt veroorzaakt door het ex tra hoge „overlooppercentage” uit 1972, „dat weer de erfenis vormt van de graaiactle van de zijde van de prijzen- makers in het afgelopen najaar”. De nieuwe prognoses van het CPB zijn geheel voorbij gegaan aan de moge lijkheden tot het opleggen van prijsver lagingen in gevallen waarin zich onge rechtvaardigde verhogingen sinds 15 au gustus hebben voorgedaan. Het centraal akkoord gaat uit van een prijsstijging van 5 Bij de CAO-onderhandelin- gen zijn de grenzen voor de loonontwik kelingen wèl in acht genomen. Bij de afsluiting van het centraal akkoord heb ben de vakcentrales ervoor gewaar schuwd dat het akkoord moet worden nageleefd en dat ervan werd uitgegaan dat de algemene economische ontwikke ling niet beduidend zou afwijken van de De motie was ingediend tijdens de woensdagavond en in de nacht van woensdag op donderdag gehouden inter- pellatie-Van Gorkum. Dit kamerlid maakte er bezwaar tegen, dai tiendui zenden naamloze vennootschappen ge bruik hebben gemaakt van het recht zich om te zetten in een besloten ven nootschap. Hij noemde dit een „massale vlucht in de beslotenheid”. „NV’s moeten balans en verlies- en winstberekening publiceren, maar bv’s alleen de balans. Daardoor, aldus dr. Van Gorkum, kan geen volledig inzicht in de gang van zaken in het bedrijf verkregen worden. De ministers van Agt van justitie en Boersma van sociale zaken hadden de kamer de aanneming van de motie ont raden. Zij meenden dat een demissionair kabinet geen belangrijke politieke zaken kan aanpakken. Ook waren zij het niet met de interpellant eens. dat besloten vennootschappen onvoldoende gegevens verstrekken. AMSTERDAM. De raad van be stuur van de Verenigde Machine Fabrie ken (VMF) is bereid de in het voorjaar van 1972 en in november aangekondigde ontslagen voor ruim 500 werknemers uit te stellen tot het eind van dit jaar. Van de 270 werknemers, die de ontslagaan- zegging al in het voorjaar kregen, zijn er inmiddels nog 100 in het bedrijf, zo bleek uit het donderdag in Amsterdam voortgezette overleg tussen vakbonden en VMF-directie. De in november aan gekondigde vermindering van het aantal arbeidsplaatsen met nog eens 200 a 225, zal eveneens tot eind december 1973 worden opgeschort, maar de VMF wil inmiddels wel tot ontslagaanzeggingen overgaan. over twee maanden als het overleg tus-, sen vakbonden, actiecomité en directie ertoe geleid heeft dat de werkgelegen heid in Tilburg behouden blijft”, aldus een van de bezetters. Vrij onverwacht kregen de vrouwen van de personeelsleden hun echtgenoten na het directiebesluit weer thuis voor het avondeten. „Als dat besluit niet was gekomen, waren we doorgegaan. Des noods enkele dagen. De voorbereidingen waren getroffen. Er waren een ordedienst en een corveeploeg in het leven geroe pen”, zo zei een van de werknemers die er evenals zijn collega’s maar bitter weinig voor voelt om in Den Bosch te gaan werken. regering van Libische Portugese, Ofschoon het actiecomité spontaan be sloot de bezetting op te heffen en weer aan het werk te gaan, heerste er geen juichstemming. „Dat komt misschien De vakcentrale herinnert eraan dat er een prijscalculatiebeschikking bestaat die ingrijpen met terugwerkende kracht tot 15 augustus 1972 mogelijk maakt en die niet alleen de macht geeft aange vraagde prijsverhogingen tegen te hou ten, maar ook om prijsverlagingen op te leggen in die gevallen, waarin onge rechtvaardigde verhoging heeft plaats gevonden. UTRECHT. De voor dit jaar door het centraal planbureau opnieuw becij ferde prijsstijging van 8 tot 8,5 speelt zich volgens het NVV af togen een achtergrond van „gestegen winsten” en mede als gevolg van de „onbeheerste prijsstijging” in de tweede helft van het vorige jaar. „Van een fatalistisch aan vaarden van het door het CPB voorziene prijsstijgingspercentage mag en kan ons inziens geen sprake zijn. Het zou een wettiging achteraf betekenen van de ac tiviteiten van de prijsopdrijvers, wier gedrag zeker niet door welke omstandig heden dan ook werd gerechtvaardigd”, aldus het NVV in zjjn officieel orgaan „De Vakbeweging”. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft donderdagmiddag de motie-Van Gorkum (PPR) verworpen, waarin de legering uitgenodigd werd met een voor stel te komen om grote besloten ven nootschappen volledige publikatieplicht op te leggen. Voor de motie waren alleen de fracties PvdA, D’66, PPR, PSP en CPN. VELSEN. Uiterlijk 14 februari ver wachten de industriebonden van de drie vakcentrales dat de directie van Hoog ovens kenbaar maakt bereid te zijn tege moet te komen aan de drie kernpunten uit het pakket voorstellen van de werk nemers voor vernieuwing van de cao- Hoogovens. Dit hebben de drie industrie bonden de directie bericht. WASHINGTON. President Nixon van de Verenigde Staten overweegt ern stig een toeslag op de invoer in te stellen. Hij wil hiermede de handels- partners van het land dwingen tot in ternationaal overleg over geld en handel. Dit is donderdag in ingelichte kringen vernomen. De zegslieden zeiden dat de president tamelijk verstoord is over het grote tekort op de Amerikaanse hande's- en betalingsbalans. De president zou een invoertoeslag willen om de dollarstroom naar het buitenland tot stilstand te brengen. De woordvoerders zagen de toeslag als middel om onwillige regerin gen van andere landen te dwingen tot het aanpakken van problemen op het gebied van deviezen handel en monetai re aangelegenheden. In augustus 1971 toen de lonen en prijzen in de Verenigde Staten werden bevroren, stelde Nixon een invoertoe slag in die drie maanden van kracht bleef. Walt het niet onder een cao vallende personeel betreft, adviseert de FME zijn «den te handelen volgens het beleid dat het centraal akkoord voorschrijft achte reenvolgens aanbeveelt met beitrekking tot de hogere en hoogst gesalarieerden. Op de FME-brief zullen meer gedetail leerde toelichtingen volgen en een hand leiding „hoe te handelen bij arbeidson rust” voor de leden. In de brief wordt erop gewezen dat de industriebonden de onderhandelingen afbraken „in verband met hun eisen van een maximum in de indexering en van afspraken over de salarissen voor niet cao-personeel, eisen die in feite buiten de cao liggen”. Als deze breekpunten er niet waren geweest zou overeenstem ming praktisch mogelijk zijn geweest, meent de FME. Volgens de federatie was de mengvorm van centen en procenten die zij had voorgesteld, als compromis voor de vakbanden, aanvaardbaar. Bestuurslid W. A. Wamsteeker van de Industriebond NVV, die tijdens de on derhandelingen voorzitter van de raad van overleg metaalindustrie (ROM) was: „Ik had iets dergelijks wel verwacht. Maar dit advies maakt geen onderdeel uit van een overeenkomst waarin essen tiële afspraken, zoals wij die willen, tot stand komen. Ik neem het voor kennis geving aan en ik beschouw het als een incidentele loonsverhoging, meer niet”. MADRID (AFP). Eén van de voor naamste Spaanse kunstcritici, de 49-jari- ge José Maria Moreno Galvan, is giste ren in Madrid tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld omdat hij op 25 okto ber 1971 aan de universiteit van de hoofdstad een onwettige lezing had ge houden over Pablo Picasso. Hij deed dit ter gelegenheid van de negentigste ver jaardag van de beroemde schilder die in Zuid-Frankrijk woont. ASUNCION (Reuter) De Paragaya- nen gaan zondag naar de stembus om, naar alle waarschijnlijkheid, een van Zuid-Amerika’s „duurzaamste” staats hoofden te herkiezen voor een vijfde achtereenvolgende presidentiële ambts termijn. Het is generaal Alfredo Strössmer (60), zoon van een Beierse immigrant, die via een militaire staats greep in 1954 de macht aan zich trok- en zich twee maanden later liet kiezen tot constitutioneel president. AMSTERDAM. De raad van be stuur van de Nederlandse Volks-unie heeft de 38-jarige Vlaming dr. Roeland Raes voorgedragen als voorzitter van deze partij, die zich ook „Nederlands Nationale Partij” noemt. De algemene ledenvergadering zal in de tweede helft van maart een nieuwe raad van bestuur benoemen. Dr. Raes moet de huidige voorzitter W. J. Ettema opvolgen. AMSTERDAM. Het Britse Sears Holding in Londen is van plan een bod uit te brengen op alle aandelen van Hoogenbosch Beheer nv. Het 4 mln grote aandelenkapitaal wordt overgeno men tegen een koers van /-1575 per gewoon aandeel van 500, zodat de overnemingsprijs uitkomt op 12,5 mln. In de prijs is het eventuele dividend over 1973 begrepen, aldus een bericht van Hoogenbosch Beheer. De laatste beurskoers van Hoogenbosch be draagt 1340. Grondwetsveranderingen verlengden vervolgens de ambtstermijn van de pre sident van vier tot vijf jaar en stelden hem in staat onbegrensd te worden her kozen. Met steun van de Colorado-partij, de strijdkrachten en de zakenwereld werd hij herkozen In 1958, 1963 en 1968. Hij is erin geslaagd de economische en financiële stabiliteit van Paraguay te handhaven, maar krijgt toenemende kri tiek van tegenstanders die hem zijn „sterke-arm-methodes” verwijten. Volgens de vakbonden en het actie comité is dat ook niet nodig. Uit de winst die de laatste weken op het bedrijf werd gemaakt, valt volgens hem op te maken dat er voor de fabriek nog wel levens kansen zijn. Die kansen en mogelijk alternatieven zullen de komende twee maanden gezamenlijk worden bezien. Dat heeft de directie tenminste toegezegd. „Uitgangspunt bij het onderzoek is de werkgelegenheid in Tilburg”, aldus het communiqué dat na afloop van de actie door vakbonden, directie en actiecomité werd uitgegeven. Bovendien is afgespro ken dat vertegenwoordigers van de vak bonden een onderhoud zullen hebben met de hoofddirectie van het internatio nale Industriewerke-concern in Karlsru he waartoe de beide Nederlandse efabrie- ken behoren. De moeilijkheden bij het bedrijf zijn overigens niet van vandaag of gisteren. Een tekort aan orders maakte volgens de directie sluiting noodzakelijk. De lei ding van het bedrijf was trouwens bij het personeel ook een doom in het oog. „Die was technisch onbekwaam. Tot voor kort wist zelfs niemand op het bedrijf wie precies de directeur was, wie opdrachten moest geven”, aldus een vak- bondsbestuurslid. seren in grote lijnen akkoord te gaan met de ontslagprocedure, maar ze hand haven hun eis dat geen ontslagen mogen vallen als geen vervangende werkgele genheid is gevonden. Het donderdag gevoerde urenlange overleg was een voortzetting van een gesprek op 15 januari over de door de VMF gewenste personeelsvermindering, die na raadpleging van de ((vakbonds- actherban’ ’begon met de dreiging van acties, als de VMF niet bereid zou zijn de gedwongen ontslagen in te trekken. De vakbonden stelden toen enkele con crete maatregelen voor die een verbete ring van de mobiliteit beoogden. De VMF-directie zou zich inmiddels over een concreet plan beramen. Dit plan werd woensdag aan de vak bonden voorgelegd. Het ging uit van handhaving van de aangekondigde per soneelsvermindering, maar bevatte toe zeggingen met betrekking tot inko- DEN HAAG De werkgevers in de grootmetaal hebben van hun organisatie het advies gekregen het CAO-personeel van 23 jaar en ouder per 1 januari 1,25 percent loonsverhoging te geven plus 20 per maand en de vakantietoeslag met 0,6 percent tot 8 percent te ver hogen. Dit was de inhoud van het laatste voorstel dat de werkgevers deden in de woensdag afgebroken onderhandelingen. Dit blijkt uit een brief die het hoofd bestuur van de Federatie Metaal- en Electronische Industrie donderdag aan de leden van de bij de FME aangesloten organisaties heeft gezonden. De werkge vers vinden het niet verstandig in de huidige omstandigheden de onderhande lingen voort te zetten, uitsluitend met de beambtenbonden, die dat wel wilden. De FME meent dat het niet verant woord is de realisering van de 3,5*/o loonstijging uit het centraal ak koord nog langer achterwege te laten. Verder maakt van het laatste voorstel der FME-onderhandelaars uit volledige compensatie der prijsstijgingen met een drempel van 0,75 procent per 1 juli in overeenstemming met het centraal ak koord. Voor de laagst betaalden wordt een minimumcompensatie van 11,70 per percent voorzien. De Tilburgse bezetters hoefden zich niet op een langdurig verblijf voor te be reiden. Ze konden ’s avonds weer naar huis, nadat de fabriekssluiting was op geschort. Uitbreiding van de werkingssfeer van de cao tot aan de directie, die er buiten valt. Mocht uit de reactie van Hoogovens blijken, aldus de drie industriebonden, dat de directie bereid is aan die drie kernpunten tegemoet te komen, dan zijn de bonden bereid op donderdag 15 fe bruari het cao overleg over het totale voorstellenpakket van de bonden te her vatten (de twee beambtenorganisaties, die het overleg hadden opgeschort voor beraad met de leden, zijn voor voortzet ting van het overleg). „Mocht onverhoopt Hoogovens nega tief, of in het geheel niet, reageren, dan zullen de leden van de bonden zich genoodzaakt zien alle hun ten dienste staande middelen aan te wenden om hun verlangens gerealiseerd te krijgen”. Een salariscompensatie op basis van de gestegen kosten van levensonderhoud in percenten, met een maximum van 250,- per procent te compenseren prijs stijging (jaarbasis) „Ter berekening van dit maximum moet, naar de mening van de industriebonden, worden uitgegaan van het basis-jaarsalaris, vermeerderd met de vakantietoeslag en de winstde- lingsuitkering. Op grond hiervan zal een minimum per percent prijsstijging wor den vastgesteld, op basis van de ruimte die ontstaat door het toepassen van ge noemd maximum. Dr. Raes, volmachthouder van een Vlaamse verzekeringsmaatschappij, is nationaal ondervoorzitter van „Were Di”, eindredacteur van het maandblad „Dietsland Europa” en medewerker van het „Volknationaal maandblad wij Ne derland”, aldus een persbericht van de raad van bestuur van de Nederlandse Volksunie. Van 1968 tot 1971 was dr. Raes provincieraadslid voor de Vlaamse Volksunie. CAIRO (UPI) Libië heeft luchtruim te Rhodesische tuigen als protest tegen het „racis tische beleid” van de regeringen van die landen. Aldus het Egypti sche persbureau voor het Midden-Oos- ten. Vorig jaar december heeft Libië eveneens zijn luchtruim verboden ver klaard voor Zuidafrikaanse vliegtuigen. Maar enkele dagen later werd het ver bod opgeheven. Het Libische staatshoofd Gaddafi, heeft de marxistische interpretatie van de geschiedenis verworpen en gepleit voor ruime islamitische opvattingen waarin plaats is voor zowel christenen als joden. Hij opperde het denkbeeld zendelingen naar de Sovjet-Unie te stu ren om communisten in gelovigen te veranderen. De i besloten het sluiten voor en Zuidafrikaanse vlieg- als protest tegen het beleid” van de landen. De heer G. F. Wagenaer, secretaris van de Unie BLHP, heeft al eerder meegedeeld dat die brief was verzonden. De industriebonden herinneren aan het besluit van de maandag in Velsen ge noemde kernpunten. Die kernpunten zijn: Met ingang van 1 januari 1973 voor iedere volwassen werknemer een verho ging van de salarisschalen en van de salarissen met 465 dat bedrag is 2,5 pet van de gemiddelde salarissen van alle volwassen werknemers met volledige werktijd. Dat gemiddelde is berekend naar de stand in juli 1972 en vermeer derd met de 3,5 percent bijsturing op 31 december zonder zgn. continutoesla- gen. F'.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17